ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מדריך לנוסעים לאומן בראש השנה. וגם: כך תראה המזוודה שלך
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מדריך לנוסעים לאומן בראש השנה. וגם: כך תראה המזוודה שלך
אתר 'ברסלב סיטי' שמח להגיש לגולשים מדריך מפורט לימי הנסיעה אל ציון רבנו הקדוש באומן בימי ראש השנה, והשהות במקום.

מידע כללי

מראה חלקי של העיר אומן
בימי החורף

העיר אומן נמצאת על הדרך הראשית בין קייב, בירת אוקראינה, לבין אודסה, עיר הנמל. סימונו האוקראיני של הכביש הוא M05, ואילו סימונו האירופי הוא E95.

שדה התעופה המרכזי באוקראינה נמצא סמוך לקייב, ליד עיירה בשם בוריספול (שעל שמה נקרא השדה), והוא מרוחק כ-240 ק"מ מאומן. שדה התעופה של אודסה הינו שדה התעופה השני בגודלו באוקראינה, והוא מרוחק כ-270 ק"מ מאומן.

 

מהטיסה בואכה אומן...

בראש השנה, אז יוצאים מארץ ישראל לאומן עשרות אלפי אנשים, מצב הטיסות שונה מהטיסות הרגילות באמצע השנה לאומן. הטיסות הסדירות נחטפות בדרך כלל זמן רב מראש, מחירן גבוה מאוד ומספרן מועט יחסית. עיקר הטיסות מתבצעות באמצעות טיסות שכר (צ'ארטרים) שמארגנים משרדי הנסיעות היעודיים.

ליווי משטרתי בדרך לאומן

מחירי הטיסות משתנים משנה לשנה, בהתאם לעליית מחירי הכרטיסים, ועומדים על ממוצע של 780 דולר. מחיר זה כולל: כרטיס צ'ארטר הלוך ושוב ונסיעות פנים. לכך יש להוסיף את עלות הלינה (יפורט בהמשך) והאוכל (יפורט בהמשך).

בשל מספר הנוסעים, מעמידים משרדי הנסיעות היעודיים צוותי סיוע והכוונה בשדות התעופה, המסייעים לעבור את ביקורת הגבולות, מסייעים במקרה של בעיה ומכוונים את האנשים לעבר האוטובוסים המסיעים לאומן.

האוטובוסים זוכים לליווי משטרתי עד העיר אומן, ובשל כך הנסיעה מתארכת מעט. האוטובוסים מורידים את הנוסעים בתחתית רחוב בילינסקי העולה לציון.

מקומיים מציעים סיוע עם המזוודות
תמורת תשלום כמובן

בירידה מהאוטובוסים, ממתינים עשרות נערים מקומיים עם עגלות, ומבקשים לסייע – תמורת תשלום כמובן - בסחיבת המזוודות. המחיר לסבל שכזה אמור היה להיות דולר אחד, במציאות מדובר בממוצע של 5 עד 10 דולר.

¤ חשוב: התמקח על המחיר, בשבילך ובשביל אלה שאחריך! אם תשלם מחיר מופקע, יבקשו גם נערים אחרים מחיר כזה ונוסעים אחרים יסבלו מכך!

¤ חשוב עוד יותר: פקח עין על מזוודותיך, אל תשאירם, אפילו לא לרגע אחד, ללא השגחה צמודה.

 

התארגנות ללינה

לאחר שתעלה לכיכר פושקינא, תתקל ב"שוק הדירות". עשרות מקומיים המנסים להשכיר דירותיהם לחסידים. הטוב ביותר הוא להתארגן בקבוצה, ולשכור יחד דירה. כדאי וחשוב לסכם דברים מפורשים (כמו: מחיר, זמן שהיה) מראש, על מנת לא להסתבך מאוחר יותר. כמו כן, יש לקבוע בפירוש כי במשך כל שהותך בדירה, לא תיכנס אליה בעלת הדירה.

המחיר לדירה נקבע בהתאם למרחק ממנה לציון. הדירות הקרובות לציון (עד 5 דקות הליכה), מחירן בממוצע: 20 עד 30 דולר למיטה ללילה; בדירות הרחוקות יותר יורד המחיר מעט עד לכ-5 דולר למיטה ללילה, לדירות שאחרי רחוב סאדובה ( לשעבר "קרל מרקס", הרחוב שבסוף רחוב פושקינא).

מראה חלקי של איזור הלינה במיגומטר

¤ חשוב: אם שכרת דירה באזור מרוחק, עדיף שלא לצאת או לבא לבית יחידי. מספר פעמים הוכו חסידים שהלכו לבדם באזורים שאחרי רחוב סאדובה (קארל מרקס).

מצב הדירות אינו תמיד שפיר, ובעלי הדירות מכניסים מיטות רבות בכל חדר, כך שהתוצאה אינה תמיד נוחות מירבית...
 

¤ גם בדירה, חשוב: אל תניח כסף או מסמכים במקומות גלוים. הסתר אותם במקום שמור. במקרה של גניבת או איבוד דרכון או כרטיס טיסה, פנה מיד לנציגות משטרת ישראל בביתן המשטרה בכיכר פושקינא, הגש תלונה ובקש אישור על הגשת התלונה, פנה מיד לנציגי משרד הנסיעות שלך להכוונה.

בשנת תשס"ח, הקימו עסקני "היכל הקודש" מתחם לינה גדול בבניין המיגומטר, המכיל כ-200 מיטות, שנמכרים במחירים סבירים למשך כל ימי השהות. המיגומטר נמצא במרחק של כחצי דקה בלבד מהציון, והשוהים שם דיווחו על תנאים מכובדים ונוחים.

 

אכילה ושתיה

הכנסת האורחים שמול הציון הקדוש
המופעל ע"י "אהלי צדיקים"

לאחר שהתארגנת בדירה ולאחר ששבת מתפילה בציון, מן הסתם תרצה להתרענן מעט בשתיה ואכילה:

קשה להחמיץ את אחד מהכנסות האורחים הפעילים באומן בתקופת ראש השנה באזור הציון. מול הציון ממש עומדת 'הכנסת אורחים אנשין' של הרבנים אלעזר ואברהם-נתן אנשין. שם אפשר לקבל, בכל שעות היממה, כמעט, שתיה חמה וקרה וכיבוד קל.

מול הציון, וליד הכנסת האורחים שהוזכרה, עומד מבנה הקפה והתה, השירותים והמקווה של אגודת אהלי צדיקים, הפעיל כל השנה, גם שם ניתן לקבל במשך כל שעות היממה, שתיה חמה וקרה, מים (ראוים לשתיה) וכיבוד קל.

הכנסת האורחים של שיינר

הכנסת האורחים הגדולה, המגישה גם ארוחות של ממש, היא הכנסת אורחים של האחים ר' יצחק ור' שמעון אנשין, בכיכר פושקינא מול הקלויז (בפינה). שם ניתן לקבל, במשך שעות היום והערב ארוחות חמות, ובימי ראש השנה עצמם, מתקיימת שם חלוקת סעודות החג, ארוזות ומסודרות, לחפצים, מיסודו של הנדיב הברסלבי ר' ישראל זינגר.

בשנים האחרונות הוקם מתחם ענק בו מחולקים מידי יום כמויות עצומות של אוכל ושתיה עבור כל מי שמעוניין, מדובר במתחם שהוקם על ידי הנגיד ר' יוסף שיינר מארה"ב.

 

מרפאה

בבנין "קרית ברסלב", פועלת מרפאה ברשות רופאים ישראלים מוסמכים. גם ארגון "הצלה" מגיש במקום עזרה ראשונה באמצעות ווספות המסתובבות בכל האזור בו שוהים החסידים.

 

שונות

א. בעת ההרשמה לנסיעה לאומן, ברר לגבי ביטוח רפואי. עלותו נמוכה מאוד וכדאי לרכשו על כל מקרה שלא יבוא ח"ו.

ב. בימי ראש השנה, הופך כיכר פושקינא לשוק בזעיר אנפין. אפשר לרכוש שם ספרי ברסלב, טלית-קטן, כיפות, קלטות, אוכל מבושל ועוד ועוד.

זמני היציאות מאומן
מפורטים על לוחות המודעות

ג. זמני היציאה מאומן לנוסעי כל החברות, לטיסות חזור, מפורטים על לוחות המודעות, סמוך לציון ובכניסה לקלויז. עקוב אחרי הזמנים על מנת שלא תפסיד את טיסתך.

ד. לרוב (אם לא לכל) משרדי הנסיעות היעודיים נציגים גם באומן. בעת קבלת כרטיס הטיסה שאל היכן נציגות המשרד באומן. אם נתקלת בבעיה הקשורה לטיסה, יהיה לך לאן לפנות. חשוב לדעת: את נציגי המשרדים ניתן לשאול רק במה שקשור לטיסות.

ה. חשוב מאוד: אין להחליף כרטיסי טיסה לטיסות סדירות או טיסות צ'ארטר ללא אישור נציגי משרד הנסיעות.

¤ חשוב: הינך מייצג את העם היהודי, שמור על כבוד שמים וכבוד הבריות, וזכור: גזל הגוי אסור בתכלית האיסור!

כך תיראה המזוודה שלך:

על פי תקנות חברות התעופה, מותר לכל נוסע להביא עמו מטען עד 20 קילו (ובמקרים אחרים 25 קילו), מלבד מטען היד. זכור לבדוק מהי כמות המטען המאושרת לך.  אספנו לכם רשימה שתעזור לכם לארגן את התיק.

מסמכים:
דרכון בתוקף (לחצי שנה לפחות)
כרטיס טיסה
כרטיס מועדון חברת התעופה
אשרת כניסה (ויזה) למדינת היעד (אם נחוץ)
היתר יציאה משלטונות צה"ל (אם נחוץ)

ציוד:
תפילין
מחזור לראש השנה
סליחות
כלים חד פעמיים

כלי רחצה:
תיק רחצה
מברשת ומשחת שיניים
מקלונים לאוזניים
מסרק
סבון, שמפו ומרכך שיער
מגבת
שקית ניילון לכביסה מלוכלכת

ביגוד:
הלבשה תחתונה
חולצות
מכנסיים
חגורה
בגד שינה
גרביים – דקות ועבות
מעיל רוח/גשם
מטרייה
כפפות/צעיף
משקפי ראייה
מגבת קטנה וסבון
שטריימל
קפוטה
קיטל
בגדי שבת וחג

דברי מאכל:
כדאי להביא אוכל קל להכנה, לאכילה מהירה בעת הצורך,
ודברים קלים (ממתקים וכדומה) לטעום בנסיעות הארוכות.

סימני ראש השנה
חטיפים
מנות חמות
קופסאות שימורים
מרק להכנה מהירה
קרקרים
מיני פירות מיובשים
חלב עמיד
תפוחים ותפוזים
עוגיותאנו מקווים שמדריך זה יסייע לכם בנסיעתכם ובהתארגנות אליה, נשמח לשמוע אם אכן הועיל לכם המדריך או אם יש לכם הערות, שאלות או תיקוני טעויות.

אנו תפילה וברכה: שתזכו לנסיעה טובה ומוצלחת, שתזכו לשפוך שיחכם באמת לפני בורא עולם על ציוני הצדיקים ועל ציון רבינו הקדוש, ושתזכו שישמע ה' תפילותיכם ותיוושעו בכל אשר תבקשו.

נסיעה טובה. צוות אתר "ברסלב סיטי"13 תגובות

  • 1.
  • מאת: אברהם וייס
   למכיני הכתבה ובכלל לחברה באתר שדואגים שיהיה מעודכן כל הזמן, אתם עושים עבודת קודש לפרסם את דברי הרב שיק בעולם. אשרינו שזכינו לצדיק כזה גדול בדור הזה...
  • 4.
  • חשוב מאוד עזר לי הרבה
   מאת: יהודה ארואס
  • 5.
  • יישר כח!
   מאת: משה
  • 6.
  • מאת: שלומי
   רעיון ממש טוב ונצרך ישר כח תמשיכו בעבודת קודש זו פיתוח אתר ברסלב "היכל הקודש"
  • 7.
  • מאת: משה
   השנה רשות שדות התעופה יוצאת נגד חסידי ברסלב ואינה מאשרת להטיס בכבודת מטען קלקרים וקרטונים לאומן, ניתן למחות על ההוראה המפלה בפרטים כדלהלן:
   האחראית לטיפול בפניות הציבור בנמל התעופה בן גוריון:
   גב' תלמה שמיר
   רשות שדות התעופה, ת.ד. 7, נתב"ג 70100
   טל': 9752386 - 03
   פקס: 9752387 – 03
   דואר אלקטרוני: telmas@iaa.gov.il


   אחראי על תלונות הציבור בשדות התעופה הפנים ארציים
   ובמסופי המעבר היבשתיים:
   מר אורון רונן
   רשות שדות התעופה, ת.ד. 137, נתב"ג 70100
   טל': 03-9758300
   פקס': 03-9758302
   דואר אלקטרוני: oronr@iaa.gov.il
  • 8.
  • אשרכם ברסלב
   מאת: כהן
  • 9.
  • אשריכם על המידע
   מאת: נחמן
  • 10.
  • מאת: יהושע צירט
   למרות שהייתי פעמיים, לא הייתי מודע לכל מה שכתוב פה. יישר כח
  • 14.
  • מאת: כהן רפאל ארז
   בסד כל הברכות יחולועל ראשכם!!!
   שנסכה כולנו, לשנטובה ומוצלחת, שנת בריאות והצלחה, לכל עם ישראל.... ולביאת הגואל!
  • 15.
  • מאת: יעל גוזלן
   רוצה להגיע לאומן השנה בעז"הש..
   תהיתי אם יש טיולים מאורגנים.
   אני מעפולה
  • 16.
  • מאת: חני
   להוסיף תרופות למי שצריך ונורופן לילדים ואפשר גם פלסטרים וקרם ידיים ומגבונים
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup