ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מרטיט: איציק בר-לב עם 'ניגון הגעגועים' של חסידי ברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מרטיט: איציק בר-לב עם 'ניגון הגעגועים' של חסידי ברסלב

לרגל חצי יובל לנפילת מסך הברזל הקומוניסטי ופתיחת הדרך לאומן, מגיש נגן הקלרינט איציק בר-לב עיבוד חדש לניגון הגעגועים המיתולוגי של חסידי ברסלב המבטא את הכיסופים העזים להשתטח על ציונו הקדוש של רבינו נחמן מברסלב. קליפ מרטיט

ח' בתשרי תשע"ו, 21/09/2015 | 10:15


האהבה היא געגועים, אומרת הקלישאה, אך כפי שמוכר במסורת החסידית מאז ימי הבעל שם טוב, קשה למצוא ביטויי אהבה ורגש כה עז כמו חסיד ברסלב אל רבו. כפי שהתבטא פעם רבי נתן מברסלב - תלמידו הגדול של רבינו הקדוש, בעניין מעלת חשיבות הנסיעה לאומן ואמר: "גם אם הדרך לאומן הייתה מחופה בסכינים, הייתי זוחל על ידיי ורגליי כדי להיות באומן בראש השנה".

'ניגון הגעגועים' שעבר תלאות, עידני ברזל ובעיקר רדיפות ומניעות קשות של רוח וחומר, הינו אחד הסימבולים המבטאים בקרב חסידי ברסלב את החתירה הנחושה של הנשמה ואי הכניעה של הלב למניעות המוח, תוך דבקות ועיקשות מוחלטת אחר דרך האמת שישבר את העקמומיות שבלב ויפתח את שערי הנשמה.

קרוב ל-200 שנה מלווה 'ניגון הגעגועים' את הווייתו ומאווייו של חסיד ברסלב, שבעומק עבודתו הרוחנית כוסף ומשתוקק תמיד להתעלות עוד ועוד, ובעיקר מתגעגע. ניגון הגעגועים מביע את עוצם הגעגוע של החסיד אל רבו, את עצם הרצון להתקרב להשם יתברך תוך ביטול הישות החומרית וההתמסרות ליסוד הפשוט – על פי משנתו של רבינו נחמן מברסלב – לרוח, להוויה המזוקקת של תיקון הלב וטיהור הנפש. וזה עוצם הגעגוע: לאינסוף, לאחדות.

במשך הדורות שרו חסידי ברסלב את 'ניגון הגעגועים' בכל הזדמנות שבה עלתה השתוקקותם להגיע למקום הנכסף – אומן – ולהשתטח על קברו של הצדיק. כך למשל נהגו חסידי ברסלב לשיר את הניגון ביערות פולין של טרום מלחמת העולם הראשונה ובו ביטאו את הכיסופים להגיע לאומן ולהשתטח על ציונו הקדוש של רבי נחמן מברסלב זי"ע בתקופה שהדרך לשם הייתה רצופה סכנות ומניעות קשות, תקופה שבה חסידים נתפסו בדרך והוגלו לסיביר או נכלאו, ודי היה באמירת המילה "אומן" כדי להשתנק בדמעות.

בימים אלו מציינים 25 שנים לנפילת המשטר הקומוניסטי של ברית המועצות, שנה שבה נפתחה הדרך לאומן והפכה להיות מורשית גם לישראלים. לרגל כך מתעורר הגעגוע לגעגוע, וכדי לעורר מחדש את הלב הפיק ארגון 'שיח השדה' על ידי נגן הקלרינט איציק בר-לב גרסה עדכנית ומעובדת בכלי נגינה אותנטיים ל'ניגון הגעגועים' בביצוע מיוחד ורענן.

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן


עוד בנושא זה:האזינו: אריק זנטי בלחן מדהים
להבטחתו של הצדיק מיבנאל

מוהרא"ש בזעקה נרגשת: "למה
שלא ניסע אל רבינו שיציל אותנו?!"

מרטיט: שולי רנד ואהרן
רזאל שרים "אייכה"


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup