ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - בין הטילים של היום לפיגוע לפני 10 שנים
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
בין הטילים של היום לפיגוע לפני 10 שנים
(צילום ארכיון)

הכאב הגדול שחוות משפחות רבות בישראל בימים אלו, פגע גם במשפחת נעים לפני 10 שנים בדיוק ושינה את עולמם • כיצד הרגיע מנהיג ברסלב את הרצון לנקמה על רצח בת המשפחה ומה עשה לטובת הנשמה?

כ"ב תמוז תשע"ד, 20/07/2014 | דן כהן


היום לפני 10 שנים בדיוק נרצחה החיילת מעיין נעים הי"ד בפיגוע שהתרחש בשעות הבוקר של יום ראשון, כ"ב בתמוז תשס"ד, בתחנה המרכזית הישנה בתל-אביב. מחבל הניח תיק ובתוכו מטען חבלה בסמוך לתחנת האוטובוס בה עמדה וכתוצאה מהפיצוץ נפגעה מעיין אנושות ונפטרה בדרכה לבית החולים. בת 19 בלבד הייתה במותה.

אחיה, אלעד נעים (31), הוא אברך מחסידי ברסלב, תושב יבנאל ב-13 שנים האחרונות. בראיון שקיים עם 'ברסלב סיטי' לרגל יום השנה הוא מספר על האירוע הטראגי שעברה משפחתו ועל התקופה הקשה שחוו בגלל אותם מחבלים ארורים הממשיכים בתאוות הרצח והרדיפה ליהודים בישראל וברחבי העולם גם בימים אלו ממש.

קודם כל, ספר לנו כיצד בכלל התקרבת אל חסידות ברסלב?

"הייתי צעיר חילוני סטנדרטי וגרתי עם הוריי בעיר בת-ים. בגיל 14 נתקלתי לראשונה בחיי בקונטרסים וספרים של מוהרא"ש שאותם קיבלתי מחסיד ברסלב שחילק אותם בבת-ים, הספרים חיזקו אותי מאוד והתחלתי להגיע לשיעורי תורה וחסידות שנמסרו בעירי ע"י הרב בנימין מנו. רק לאחר מכן נודע לי שהוא מיבנאל והוא תלמיד של מוהרא"ש. מאז התחזקתי הרבה, זכיתי להידבק בצדיק ובספריו הקדושים ואף להתחתן ולהקים את משפחתי ביבנאל".

מה קרה באותו היום של הפיגוע הנורא?

השאלה משליכה את אלעד 10 שנים לאחור. זמן רב עבר מאז, אך כשהוא מספר על האירוע קולו נשמע כאוב במיוחד ונראה שהפצע בליבו עדיין פתוח. "אחותי הקטנה מעיין יצאה מבית הוריי בבת-ים כדי להגיע לבסיס בתל-השומר. בשעה שבע בבוקר היא חיכתה בתחנה המרכזית הישנה בשדרות הר ציון בתל אביב לאוטובוס שיסיע אותה לבסיס. אחרי כמה דקות הגיעה למקום אישה בהריון ואחותי קמה ממקומה כדי לתת לה לשבת, בתחילה האשה סירבה אבל אחרי שאחותי התעקשה היא הסכימה".

בעיניו מבצבצות הדמעות, זה הרגע ששינה את חייו וחיי משפחתו: "אחותי הלכה ונעמדה בצד התחנה בסמוך לשיחים גבוהים שבתוכם הוטמן מטען החבלה, ולאחר כמה דקות הוא התפוצץ וגרם למותה ולפציעתם של 40 נוספים. אותה אשה שאחותי נתנה לה לשבת במקומה פרצה בבכי וסיפרה לכולם כיצד חייה ניצלו בזכות החיילת שנהרגה. הייתה בה את מידת החסד".

פיצוץ שגדע חיים צעירים (צילום אילוסטרציה)

ואיך קיבלה המשפחה את המוות הטראגי?

"אומר את זה בשתי מילים: שבר גדול. בחצר הבית של ההורים שלי בבת-ים הקימו אוהל אבלים ואלפים הגיעו כדי לנחם. כשחזרנו מהלוויה, מיד כשנכנסנו הביתה צלצל הטלפון, ועל הקו היה מוהרא"ש - הצדיק מיבנאל שהתקשר ממקום מגוריו בניו יורק כדי לשוחח עם אמא שלי, לחזק את רוחה ולנחם אותה".

רצח החיילת היכה אז בתדהמה את תושבי ישראל, וכמו היום - גם אז החלה לנשוב ברחובות אווירה של נקמה בערבים הרוצחים שרצחו יהודיה בלב ליבה של העיר העברית הראשונה. רבים רצו לעשות דין לעצמם ולבצע שפטים בערבים המסתובבים בחופשיות ברחובות העיר ומטילים פחד על התושבים היהודים.

"גם לנו, בני המשפחה, היה קשה מאוד להשלים עם האובדן והשכול וגם אצלנו עברו מחשבות של נקמה בראש", מספר אחיה של הנרצחת ומסביר מה גרם להם להסיר מחשבות של נקמה עצמית מראשם: "מיד בתום השבעה קיבלתי מכתב מהצדיק מיבנאל שבו כתב לי כך: 'תדע לך שאם אתה רוצה לנקום את דם אחותך השפוך, עליך להמשיך ביתר שאת להפיץ את הספרים של רבי נחמן מברסלב וזה יהיה לעילוי נשמתה של אחותך הי"ד וגם תהיה הנקמה הטובה ביותר בישמעאלים המרצחים'".

תקופה לאחר הרצח הנורא הגיע מנהיג ברסלב להשתתף בחנוכת ביתו של אלעד נעים ביבנאל, במעמד השתתפו בני משפחה וחסידים רבים והבית היה מלא וגדוש עד אפס מקום. לדברי אלעד, מוהרא"ש פנה אליו ולחש לו: "אני רואה את נשמת אחותך שנרצחה יושבת פה ליד השולחן".

"הייתי המום מדברי הצדיק", הוא מתאר, "עברה בגופי צמרמורת חזקה והתחלתי לבכות כמו ילד קטן מרוב התרגשות. לאחר מכן מוהרא"ש התחיל תפילת מנחה בביתי ובסיומה ישב על כיסאו כשהוא אוחז את ראשו בידיו וכולו אחוז בשרעפים ופיו ממלמל. לאחר כמה דקות פנה אליי ואמר: 'כל מה שעשיתי היה לתיקון נשמתה של אחותך'".

ביום השנה לפטירתה של מעיין, ערכו משפחת נעים הכנסת ספר תורה לזכרה בבת-ים בהשתתפותו של הצדיק מיבנאל שהורה להם להרבות במצוות ומעשים טובים לטובת נשמת הנרצחת, השם יקום דמה.

» לסיפורים ומאמרים נוספים

» לשליחת סיפור אישי למערכת


עוד בנושא זה:

מדוע הקדוש-ברוך-הוא מאפשר
לגויים לפגוע ולהרוג יהודים?

צפו: כך קיבלו את הצדיק
לאחר שלוש וחצי שנים

"תושבי הדרום
מוזמנים לנפוש ביבנאל"

3 תגובות

  • 1.
  • ואווו מרגש
   מאת: יובל
  • 2.
  • איזה צדיק עצום
   מאת: מזל
  • 4.
  • גדול אדוננו ורב להושיעה צדיק ענק!!!
   מאת: חסיד נאמן
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup