ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - 'בית פייגא' חגגו 20 שנה להקמת בית הספר
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
'בית פייגא' חגגו 20 שנה להקמת בית הספר
חלק מבנות ביה"ס במהלך החגיגות

ערב מיוחד נערך בבית הספר ביבנאל לציון 20 שנה להקמתו, בוגרות ומורות ביה"ס העלו זכרונות מחוויות משמחות, והתלמידות הקימו תערוכות וערכו הצגות ומופעים • בפנים: הקשיים שעבר בית הספר בדרכו להצלחה, המכתב הנרגש של הצדיק לתלמידות ותמונות מהחגיגות

כ"ג תמוז תשע"ג, 01/07/2013

צילום: משה בן שושן, מאיר גרונבלאט


חגיגה גדולה ומושקעת נערכה ביום שני האחרון במתחם בית הספר לבנות 'בית פייגא' ביבנאל עיר ברסלב לציון 20 שנה להקמת בית הספר.

כ-300 בנות לומדות כיום בבית הספר, ומאות נוספות למדו והתחנכו במקום במהלך השנים, הכל על פי דרכו של רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב זי"ע ותלמידו כ"ק מוהרא"ש שליט"א.

בית הספר נפתח לראשונה במסירות נפש גדולה ועם קשיים עצומים בחודש אלול בשנת ה'תשנ"ב (1992) בהוראתו של הצדיק, וזאת לאחר ששנה קודם לכן נפתח ביבנאל תלמוד תורה לבנים - 'ילדי חן'. עם פתיחתו של בית הספר למדו בו 29 בנות בלבד בארבע כיתות. "כל ההתחלות קשות", סיפרה גב' יהודית טולדנו, שהייתה מעורבת בשלבי הקמת בית הספר ועובדת בו עד היום, "אבל כשההתחלה מלווה באמונת חכמים, רואים את הסייעתא דשמיא בכל צעד", הוסיפה.

"היו שנים בהם למדו התלמידות כשסדינים בלבד מפרידים בין כיתה לכיתה", מספרת גב' טולדנו. "בחורף הקר אי אפשר היה להדליק חימום בכל הכיתות, כי החשמל קפץ, ולכן ערכו חלוקה בין הכיתות, על מזגן אף אחת לא חלמה אז... במקום הראשון בו היה בית הספר, חדר המורות היה במחסן הכביסה. המנהלת יחד עם המזכירה הצטופפו בחדרון צר שבו נכנסו בקושי שולחן אחד עם שתי כיסאות".

במהלך השנים ניהלו את בית הספר במסירות אין קץ: גב' בת-ציון פיירמן, גב' רחל מעהל, גב' עידית סולימן, גב' יהודית טולדנו וגב' אורטל מוסק. בארבע השנים האחרונות מנוהל בית הספר בהצלחה מרובה על-ידי גב' רויטל גרמה.

דרך ארוכה ומתישה עברו תלמידות בית הספר עד שקיבלו שטח בקצה יבנאל ועליו קראוונים גרועים בהם למדו שנים רבות. רק באמצע שנת ה'תשע"א (2011) נכנסו התלמידות למבנה מסודר ומכובד בתוך קריית החינוך ביבנאל.

המעמד לציון 20 שנה היה מרגש במיוחד, ונפתח בדברי מנהלת בית הספר הגב' גרמה שהזכירה בדבריה את מסירות נפשו של הצדיק לחינוך הבנות ועל הקמת ביה"ס למרות כל הקשיים והמהמורות. בסיום דבריה הקריאה המנהלת מכתב מיוחד מהצדיק שנשלח אל כל תלמידות ביה"ס בו מגולל הצדיק את העבר ומברכן על העתיד: "באתי לברך אתכן על סיום השנה, שלמדתן וחונכתן בבית ספרינו, שנבנה לפני עשרים שנה במסירות נפש הכי גדולה, שאי אפשר לתאר ולשער כלל", כותב הצדיק ומוסיף: "עוד רבות יספרו על בית הספר שלנו, איך שבנינו את זה בבזיונות ובשפיכות דמים תרתי משמע".

בהמשך המכתב מוסיף הצדיק ומספר על הקשיים שעברו על בית הספר ביבנאל: "אי אפשר להסביר במילים ומכל שכן בכתב, מה שעבר על בית ספרינו מהיום שנפתח זה לפני עשרים שנה, עד היום הזה. רק בקצרה אני יכול להטעים את זה בכמה מילים - היום הוא יום ההילולא של האיש האלוקי האור החיים הקדוש זי"ע, שרבינו אור שבעת הימים הבעל שם טוב הקדוש זי"ע אמר עליו, בכל מקום שאני בא בעולמות העליונים, הוא כבר הקדים אותי, ומסר את נפשו לנסוע אליו, אך לא אסתייעא מילתא, וידוע שהיה לאור החיים הקדוש נשמת משיח צדקינו, ואיך זכה לזה? אמרו צדיקים שכל ימיו היו כרוכים עם בזיונות ושפיכות דמים שהס"מ רדף אותו עד חורמה, ומזה יצא איש צדיק וקדוש כזה".

"ולכן מי שיודע את ההיסטוריה איך שהקמנו את בית הספר 'בית פייגא' במדבר שמם, מקום נחשים ועקרבים, שאף פעם לא היה פה ריח של יהדות, ותהלה לאל מכלום בנינו מערכת חינוך שלימה הן לבנים והן לבנות, שהתלמידים והתלמידות מונים כבר למעלה מאלף במספר כן ירבו, והס"מ רדף ורודף אותנו עד לחורמה, ורק רצה ורוצה לעקור אותנו, כמו בלעם בשעתו, ותהלה לאל אנחנו מתחזקים באמונה פשוטה בו יתברך, ובמסירות נפש הכי גדולה אנחנו מתקיימים".

כאן פנה הצדיק אל תלמידות בית הספר וביקשם על העתיד: "היות שאת חלבי ודמי הקרבתי על מזבח החינוך בבית ספר 'בית פייגא' שנקראת על שם אמו של רבינו ז"ל, ראו להיות דוגמא חיה שמתאימה לבנות ישראל, הן בצניעות הלבוש, והן בצניעות הדיבור, והן בצניעות ההתנהגות, וביחד נזכה לקבל את פני משיח צדקינו שבוא יבוא ולא יאחר, ונוכל להראות דוגמא חיה לכלל ישראל איך שמכלום בנינו מערכת חינוך אדירה כזו, ועם רצון חזק יכולים להראות הכל, ולא להתפעל מהס"מ הרשע שרוצה רק לעקור את החינוך הטהור המסור לנו שקבלנו מדור דור". לסיום בירך הצדיק את התלמידות בברכת התורה שיעלו ויצליחו בחייהן, "לא יקח הרבה זמן עד שגם אתן תהיו האמהות הבאות שימשיכו את דרכי התורה והאמונה לבניכן ובנותיכן, והיה זה שכרי לרוות רוב נחת דקדושה מכולכן, אמן כן יהי רצון".

במהלך הערב הוזמנו אל הבמה בוגרות ומורות ביה"ס מהמחזורים הראשונים, שרובן אימהות לבנות הלומדות אף הן באותו המקום, והעלו זכרונות מתקופות שונות ומחוויות משמחות שחוו בביה"ס. הנשים שהשתתפו במסיבה ביקרו בשתי תערוכות שהוקמו על-ידי בנות ביה"ס, תערוכת כלי המשכן ותערוכת עבודות ייחודיות הסוקרות את פועלו של הצדיק. החלק האומנותי של הערב נפתח בשירת מקהלת ביה"ס והמשיך בהפקה ייחודית ומקורית - המחזמר 'כאן' - בכיכובן של בנות 'בית פייגא' וסמינר 'בית מלכה'.


עוד בנושא זה:

כ"ק מוהרא"ש שליט"א בביקור
במוסדות החינוך ביבנאל
"אמונה, צניעות ומידות"
נפתח בי"ס ברסלב הראשון בארה"ב
התלמידות חזרו מהחופשה:
קריית החינוך שוקקת חיים

10 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup