ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - הוא היה אומר - ספירת העומר
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
הוא היה אומר - ספירת העומר

מה לומדים מהימים של ספירת העומר ובמה צריכים להתחזק אז? ומה לגבי האזנה למוזיקה בימים אלו - האם מותר ובאיזה אופן? קיבצנו דיבורים קדושים ממוהרא"ש בעניינים אלו

כ"ג בניסן תשע"ו, 01/05/2016 | 14:22 | נחמן מעהל ודן כהן


מוהרא"ש זי"ע בספירת העומר במעון קודשו ביבנאל עיר ברסלב (באדיבות ארכיון נחמן מעהל)

הלימוד שמוציאים מימי הספירה

  • "עניין ימי הספירה שאנו סופרים את הימים, לידע אשר כל יום הוא מנוי וספור בחשבון צדק, והיום הזה כבר לעולם לא יחזור. על כן אין לדחוף מיום ליום, אלא לזכור שאין לנו רק את היום הזה בלבד, ורק כך מצליחים בחיים. לכן צריכים לשמור על כל יום ויום, ולידע שאת היום הזה כבר אף פעם לא יהיה לנו" (קונטרס ימי הספירה)
  • "מיציאת מצרים שהייתה בחג הפסח, עד קבלת התורה שהיא בחג השבועות, ישנם ארבעים ותשעה ימי ספירת העומר שאנו סופרים, להורות ולגלות לנו שכל יום ויום מנוי וספור, וצריכים לשמור על הלילות והימים, על השעות היקרות, ולידע שיגיע היום שנצטרך לעזוב זה העולם, וחבל על כל יום ועל כל שעה לבטלה בהבל ובריק, אלא צריכים לשוב בתשובה שלימה, לחזור אל הקדוש ברוך הוא, לדבר אליו, לקיים מצוותיו יתברך, ולהתחזק ולהיות בשמחה" (קונטרס ימי ספירת העומר)
  • "מהי ספירת העומר? מהרגע שיצאנו ממצרים - ממחרת הפסח - מתחילים לספור ארבעים ותשעה יום. אם נרשום את שמות השבטים: ראובן, שמעון, וכו'. נמצא שיש שם ארבעים ותשעה אותיות, כל יום יש אות אחת משבט אחר, עד שבאים ליום החמישים שזה קבלת התורה, ואז מתאחדים כל שנים עשר השבטים. ולכן כל יום ויום סופרים, ולמדים מכך שאיננו לבד, אלא אנו חלק מיהודי אחר, כל יהודי יש לו שייכות עם יהודי אחר וזו הדעת שעליו לקבל" (שיחות מוהרא"ש חלק י"ב, ספירת העומר)
מוזיקה. מתי מותר, ואיך?
  • "היום יש קלטות של שירים בלי מוזיקה שאת זה מותר לשמוע בימי ספירת העומר. עם כל זאת, כשאחד סובל מדיכאון וכו' שזה רוח רעה שנכנסה בו וכו', אזי יכול לשמוע בהצנע כלי זמר, כי הוא צריך את זה לרפואת העצבים וכו', אבל הכל בצנעה" (שו"ת ברסלב 4214 מתאריך כ"ט ניסן ה'תשע"ד)
  • "כשאדם נכנס בעצבות ודכאון וכו' מצווה לשמוע נגינה של שמחה, כי על ידי עצבות ומרה שחורה ודכאון הוא יכול לאבד את עולמו ברגע אחד, ולא אחד בא לידי התאבדות רחמנא ליצלן רק על ידי שנדבקה בו רוח רעה וכו'. ולכן כל מי שנמשך לעצבות ודכאון, מצווה לשמוע ניגונים של שמחה, ובזה הוא יחייה את עצמו וינצל מכל מיני רוחות רעות ושדים שנדבקו בו, כי עצבות ודכאון באים מפגמי הברית, כי הקליפה המכניסה מרירות ודכאון באדם נקראת על שם יללה והשמחה מגרשת אותה לגמרי, ולכן מצוה גדולה לשמוע ניגונים של שמחה להגביה את מוחו ודעתו. והנה היום יש קלטות של שמחה בלי כלי זמר שמותר לשמוע אותם בימי הספירה וכן בבין המצרים שהם ימי אבל, ויען שבדורתינו אלו אנשים סובלים הרבה מעצבים וכו' וזה מכניס בהם מרירות ועצבות ודכאון פנימי וכו', ולכן מצווה לשמוע ניגונים של שמחה כדי שלא יבוא לידי שטויות וכו' והשמחה היא רפואה לחלושי מוח" (שו"ת ברסלב 2474 מתאריך כ' תמוז התשע"ג)
הנהגות לימי הספירה
  • "מוהרנ"ת ז"ל היה רגיל לומר בימי ספירת העומר פעמיים את היום תהילים, כי רבנו ז"ל גילה לנו ממעלת אמירת תהילים שמסוגל מאוד לתשובה (ליקוטי מוהר"ן חלק ב סימן עג) ויש נ' שערי תשובה, ומ"ט שערים יכול כל אדם ליכנוס בהם ולהשיגם, שזה ה-49 ימים שבין פסח לשבועות, ולכן דייקא בימים אלו מסוגל מאוד להרבות באמירת תהילים" (אמרי מוהרא"ש חלק ב', סימן תתקפא)
  • "ביותר צריכים להקפיד בימי הספירה שתהיה אהבה בין נשמות ישראל, כי תלמידי רבי עקיבא נסתלקו אז מפני שלא כיבדו זה את זה, ועיקר התיקון צריך להיות בימי הספירה לאהוב את כל בר ישראל כנפשו..."  (אמרי מוהרא"ש חלק ב', סימן תתקפ)

» ימי ספירת העומר בברסלב סיטי

» הוא היה אומר - אמרות טהורות מפיו של מוהרא"ש זצוק"ל

» למאמרים נוספים של חסידות ברסלב


עוד בנושא זה:ל"ג בעומר והזוהר הקדוש
במשנתו של מוהרא"ש
תיעוד מרגש: ספירת העומר
אצל מוהרא"ש הקדוש ביבנאל
האזינו: מוהרא"ש מדבר
על ימי ספירת העומר

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup