ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - הזוג נותר המום: באו לקבל ברכה וגילו שהצדיק יודע הכל
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
הזוג נותר המום: באו לקבל ברכה וגילו שהצדיק יודע הכל

בני הזוג שבסך הכל ביקשו לקבל ברכה ממוהרא"ש לא ידעו מה מצפה להם בחדרו הקדוש • סיפור על צדיק שכסף לא מסנוור אותו וממילא הוא יכול לראות את כל העולם

א' באייר תשע"ה, 20/04/2015 | 12:54 | אליהו מאיהכרחם אב על בנים. מוהרא"ש זצוק"ל בעת קבלת קהל

שום מסע ארוך ומפרך לא קדם לכניסתם של הזוג אל חדרו של מוהרא"ש הקדוש. שלא כרבים אחרים אשר הגיעו ליבנאל מכל חלקי הארץ ואף מכל קצוות תבל, הדרך בה הילכו האיש ואשתו עליהם נסוב הסיפור דנן היתה קצרה. הללו התגוררו אף הם ביבנאל ותוך דקות ספורות מצאו עצמם בחדרו של הצדיק. אנשים טובים היו אלא שעדיין לא זכו לשמור תורה ומצוות ומחמת סיבה מסויימת החליטו ששום נזק לא יגרם להם אם יכנסו לחדרו של הצדיק.

לתומם סברו שהסיבה שהגיעו לכאן היתה על מנת להתברך כשאר עמך ישראל ותו לא. אלא שעד מהרה התברר להם שלא היא, וסיבה אחרת היתה מאת מסבב כל הסיבות יתברך ויתעלה.

כשעמדו לפני מוהרא"ש הקדוש סיפרו על עצמם ועל שלושת ילדיהם. במהרה החלו לגולל את מסכת חייהם בפני הצדיק עד שהגיעו לפרטים המצערים שתקפו אותם לאחרונה בזה אחר זה: "בתנו עברה תאונה קשה ובן נוסף תקוע בארצות הברית".

בן זה, שאף הוא כהוריו לא נמנה על שומרי התורה והמצוות, נסע לארה"ב יחד עם ארוסתו. בחלומותיהם הוורודים כבר ראו את עצמם באים בברית הנישואין ומקימים חיים משותפים בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. לאחר שישיגו כסף די הצורך, יקימו עסק משותף, יקנו אחוזה רחבת ידיים, יעמידו שומרים בשער ומן הסתם גם כמה כלבים אימתניים יעמדו שם לתפארת העניין.

אלא שבעוד האיר המזל את פניו לעבר האישה וזו רק הלכה והצליחה בעסקיה, היה הוא הולך ויורד עד שכמעט ונשאר ללא פרוטה. מטבע הדברים גם ה"שותפות לחיים" התפרקה והיא נטשה אותו לטובת רעהו הטוב ממנו ואשר ידיו רב לו בפרשת הכסף. "כעת הוא תקוע בארצות הברית" הפטירו בני הזוג, "ללא דירה, עבודה וכסף".

מוהרא"ש הקדוש שמע את הדברים והכניסם ללבו. "אמרו לי את שמות ילדיכם", ולאחר שכתבם עלי דף, הבטיחם לקחת את האחריות עליהם ובעזרת ה' הכל יסתדר איתם.

"אך עיקר הבעיה היא ביניכם", הוסב לפתע כיוון השיחה, "אתם צריכים לעשות שלום ביניכם".

השניים עמדו מסומרים למקומם והחליפו מבטים ביניהם. אכן, לאחרונה נסדקה חומת השלווה בביתם ומריבות החלו פורצות ואף מהסוג הלא נעים עד כדי שהמילה "גירושין" שבה והתנגנה לה במהלכן.

כעת פנה הצדיק אל האשה ושאל: "בעלך חוזר הביתה שבור מכל מה שעבר עליו בעבודה. המעסיק שלו צעק עליו והוא קיווה שלכל הפחות בביתו יהיה לו קצת שקט. אך אז את מטיחה עליו דברים. האם את חושבת שהלב של בעלך עשוי מאבן? מי כמוך יודעת שגם המעסיקה השנייה שלו ממש מכשפה ולא קל לסבול אותה".

מוהרא"ש הקדוש לא נתן לשקט להימשך זמן רב ומיד המשיך: "כמה הלב שלו יכול לספוג? שלא יקרה לו משהו ח"ו".

כשסיים הצדיק את הדברים, בקושי רב הצליחו בני הזוג לחלץ מילה מתוך גרונם. ראשית – מעסיקיו של האיש הם אכן איש ואשתו ואת כל המריבות שביניהם השליכו עליו. שנית – מאין ידע הצדיק שכבר עשר שנים הכינוי "מכשפה" משמש כשם תואר למעסיקתו כל עת שחפץ לדבר עליה? ובנוסף – אכן לפני יומיים חש הבעל ברע עקב כאבים בלב עד שהוצרך להיבדק בבית חולים.

"- - - מאין לרבי כל זה?" שאל האיש.

מוהרא"ש הקדוש חייך וביקשו להסתכל על ארון הספרים שלו, ובפרט על דלתות הזכוכית המבריקות.

- "מה אתה רואה?".
- "ספרים" השיב האיש. 
- "ואם מאחורי הזכוכית היה כסף – מה היית רואה?".
- "את עצמי". 
"מי שהכסף לא עומד לנגד עיניו, רואה את העולם כמביט בחלון מבריק" הפטיר הצדיק וסיים את השיחה.

חלפו מספר שבועות - - -

שוב הגיעו בני הזוג לחדרו של הצדיק, עת הגיע לביקור נוסף ביבנאל. כעת, ביקשו לספר על נס שהתחולל לבנם:
יומיים לאחר שביקרו בחדר הקדוש נשמעו נקישות בדלת ביתם. להפתעתם היה זה בנם שחזר! כשנח קצת מטורח הדרך, סיפר שהגיע לשפל המדרגה עד שאפילו בית ופת לחם לא היו לו. בצר לו התיישב על ספסל בגן ציבורי שעליו כבר ישב אדם שלא הכיר. בין השניים התפתחה שיחה והתברר שבן שיחו גם הוא יהודי מארץ ישראל והשיחה ביניהם התארכה. הבן שפך את כל לבו וסיפר את כל התלאה אשר מצאה אותו.

"קח! זה בשבילך" החווה בן שיחו שטרות ירוקים בסך תשע מאות וחמישים דולר, "קנה לך כרטיס טיסה חזרה לארץ ישראל".

"רציתי שימסור לי פרטים כיצד אוכל לפגוש אותו ולהחזיר לו את הכסף" סיפר הבן, "אך הוא השיב שלא אדאג והכל בסדר וכך הצלחתי להגיע הנה". את כל זה סיפר האב למוהרא"ש הקדוש והוסיף שלבטח כל זה קרה רק בזכותו.

"אכן בזכותי" השיב הצדיק, "אך דע לך שאם הוא לא היה חוזר, היית אתה צריך לטוס ולחזור עם ארון...".

לשמע הדברים פרצה האם בבכי ומוהרא"ש הקדוש המשיך: "הלא כסף לא היה לו וגם לא בית. הוא הפסיד את הכל. האם זו בעיה בשבילו לעלות על בנין גבוה ו...".


"הוא הפסיד את הכל. האם זו בעיה בשבילו לעלות על בנין גבוה ו...". צילום אילוסטרציה

"בנוסף", התערב הבעל, "כמה ימים לאחר הפגישה אתכם, המעסיק שלי השתגע. האם כדאי לי לחפש עבודה אחרת?".

מוהרא"ש הקדוש השיב שכדאי והאיש שאל מדוע. "אתה יודע מה המצב של המעסיקים שלך, הם יכולים להפסיד, יבואו נושים ויקחו הכל" הגיעה התשובה. שוב ענה האיש שאכן, לפני יומיים הגיע מכתב שאם לא ישולמו כל החובות, החנות תעוקל. 

כמה רגעים לפני סיום השיחה, ביקש הצדיק מבני הזוג שבכל פעם שהוא מגיע ליבנאל שיבואו לבקרו. "זה בדיוק מה שרציתי לומר לצדיק" ענתה האישה בשמחה ואף בעלה ידע לספר שמאז הביקור הקודם אשתו מכבדת אותו, השלום חזר לשכון בביתם ובנם החל לחזור בתשובה.

"אך דבר אחד עדיין מטריד אותי – מאין הצדיק יודע את כל הדברים הללו?".

"מי שמספר על עצמו, זה מסריח..." השיב הצדיק.

כמה ימים לאחר מכן, התקשר מוהרא"ש הקדוש אל אחד מתלמידיו. הוא התלמיד אשר קירב את בני הזוג והביאם אל הצדיק בפעם הראשונה. "יש לך אורח במכולת" אמר, "תראה לגשת לשם".

התלמיד מיהר לעבר המכולת, שם פגש את הבעל אשר סיפר לו סיפור מעניין: בנו חלם על צדיק המוקף אור גדול אשר אמר לו שהגיע הזמן לחזור בתשובה שלמה.

כשסיפר התלמיד את הסיפור למוהרא"ש הקדוש, הוסיף שלדעתו הצדיק אשר בא בחלום הוא לא אחר מאשר מוהרא"ש הקדוש בעצמו. אותו מוהרא"ש שידע לומר לו ש"אורח" מחכה לו במכולת...

"אשריך שזכית לראות ולהבין מה שאחרים לא זוכים!" הפטיר הצדיק.

» לסיפורים ומאמרים נוספים של ברסלב

» לשליחת סיפור למערכת


עוד בנושא זה:למה מבקש הקיבוצניק החילוני
להיפגש עם הצדיק מיבנאל?

כשהסודנים קיבלו חוברות של ברסלב
מיערות הג'ונגל לאומן

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup