ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - רבי ישראל קרדונר
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
רבי ישראל קרדונר

תלמידו של רבי משה ברסלבר ששימש את מוהרנ"ת מברסלב. היה מגדולי חסידי ברסלב, ועובד ה' עצום. העידו עליו: "אם ר' ישראל קרדונר היה בזמן רבי נתן, היה גם כן חידוש"

תאריך פטירתו: ט' בחשון ה'תרע"ט • מקום מנוחתה: טבריה, ישראל


הרב החסיד רבי ישראל היילפרין (הנקרא רבי ישראל קרדונר על שם מוצאו מהעיר קרדן) היה מגדולי חסידי ברסלב שחי לפני כ-100 שנה.

נולד בפולין לאביו רבי יהודה לייב הלוי שהיה מתנגד לחסידות ועסק במסחר. בצעירותו סייע לאביו לנהל את חנות המסחר, אך כשנתקל פעם ב'תיקון הכללי' שתיקן רבינו נחמן מברסלב זי"ע הוא החליט לעזוב הכל ולעבור לאוקראינה, שם למד תחת הדרכתו של ר' משה ברסלבר אותו החשיב למורו ורבו.

ציון רבי ישראל קרדונר בבית העלמין העתיק בטבריה - לפני ששופץ

חסיד ברסלב אמיתי

כשהתקרב רבי ישראל לברסלב, הוא נסע לעיר בראסלב במדינת בלארוס, כי חשב שזו העיר הקרויה על שם רבינו, אך שם התגוררו מתנגדים לחסידות שהסבירו לו כי טעה בדרכו. משם שם פעמיו לעיר ברסלב שבאוקראינה ומשם הפנו אותו לעיר טשערין. כשהגיע לטשערין פגש את הרב מטשערין שקירב אותו מאוד ודיבר איתו מרבינו הקדוש במשך כמה ימים, לאחריהם שלח אותו ללמוד אצל מחותנו רבי משה ברסלבר מתלמידי מוהרנ"ת מברסלב זי"ע. במחיצת רבי משה ברסלבר הפך רבי ישראל קרדונר לחסיד ברסלב אמיתי ומאז הפך לתלמידו המובהק, כך מספר רבי משה גלידמאן, תלמידו של רבי אברהם ב"ר נחמן.

באחד ממכתביו של מוהרא"ש זי"ע מובא מגדולת חסידי ברסלב שהקימו דורות של תלמידים שמעבירים את הדרך המסורה: "הנה ידוע שהעיקר סמך רבינו ז"ל את ידיו על תלמידו מוהרנ"ת ז"ל, (עיין פרפראות לחכמה סימן ס"א) והוא היה המוליך והמביא את כל ענין רבינו ז"ל, כי הוא כתב את התורות והשיחות והסיפורים והמעשיות הנוראות וכו' וכו', ואחר כך טרח ויגע והדפיסם והפיצם בעולם, וגם הוא הקים תלמידים קדושי עליון, כמו הרב הקדוש מטשערין זי"ע, אשר הוא הקים גם כן תלמידים, וביניהם נכדו רבי אברהם שטרענהארץ זצ"ל, שגם הוא הקים תלמידים עד ימינו אלה, וכן הרב הקדוש רבי נחמן מטולטשין זי"ע הקים תלמידים, ובפרט בנו רבי אברהם ב"ר נחמן ז"ל, הקים תלמידים רבים עד דורותינו אלו, וכן הרב הקדוש רבי משה ברסלב'ר זצ"ל שהוא הקים תלמידים וביניהם רבי ישראל קרדונר זצ"ל, שהוא הקים תלמידים עד דורותינו אלו".

תפילות שהפכו לאגדה

לאחר שהתגורר גם באומן וטעם את טעמה המתוק של חסידות ברסלב עבר רבי ישראל להתגורר בארץ הקודש, שם התגורר במירון, בצפת ובטבריה.

בארץ ישראל נשא את אשתו השניה, גיטל, שהייתה אז בגיל 15. את השידוך עשה רבי אברהם בן רבי נחמן - מחבר הספר 'ביאור הליקוטים' ומגדולי חסידי ברסלב באותה התקופה. מאשתו הראשונה שנשא בחו"ל התגרש לאחר שלא היו להם ילדים.

תפילותיו נעשו לאגדה בזכות מתיקותן, ואנשים רבים נמשכו לחסידות ברסלב אחרי ששמעו אותו מתפלל. הוא קיים בתמימות את דברי רבינו הקדוש שאמר "רציתי שתהיו כמו חיות הנוהמות בלילה לילות שלמים".

ציון רבי ישראל קרדונר בבית העלמין העתיק בטבריה

הוא חי בעניות ודחקות עצומה, אך למרות הקשיים עסק ללא הרף בעצות הנפלאות של חסידות ברסלב - בתפילה, התבודדות ושמחה.

הוא גם זכה להיות מיחידי הסגולה באותו דור בקיום צוואת מוהרנ"ת זי"ע להדפסת ספרי ברסלב והתמסר לכך ברצון בממון ובטרחה.

ר' אלטר מקרימינשטוק אמר: "אם ר' ישראל קרדונר היה בזמן רבי נתן, היה גם כן חידוש".

מעת לעת היה עורך נסיעות ומשוטט בכפרים ובעיירות הגדולות כדי לקרב נפשות ישראל לאביהן שבשמים, לא אחת עמד תחת איומים וסכנת חיים ממש, אבל דבר לא עצר בעדו כדי להציל נפש מישראל ולקרב עוד לב יהודי לשורשו העליון.

רבי ישראל קרדונר אמר פעם: "עכשיו כשנשמת רבינו נחמן כבר נמצאת בעולם, אזי הס"מ יכול לקפוץ משמים לארץ ומארץ לשמים ולא יועיל לו שום דבר, כי רבינו הקדוש אמר נצחתי ואנצח".

עוד נהג לומר: "לפני מאה שנה חי אדם (רבינו הקדוש) שקרא 'לא להתייאש!' ואת קולו עודנו שומעים היום".

תלמידו רבי ישראל דב אודסר סיפר עליו: "אני ראיתי את רבי ישראל, אז ראיתי מה זה הכח של רבנו, מה שרבינו יכול לעשות מבשר-ודם, מילוד אישה. הוא בן אדם כמו כל בני האדם, כמו כל העולם, והוא היה עניין אחר. הוא היה בעולם הזה אבל הוא לא היה בעולם הזה".

בספרי תלמידיו מסופר גם כי הוא ביקר ביבנאל, העיירה הסמוכה לטבריה שהפכה שנים רבות לאחר מכן (בשנת תשמ"ו) לעיר ברסלב בגליל בפיקודו של מנהיג ברסלב מוהרא"ש זי"ע.

ציון רבי ישראל קרדונר בבית העלמין העתיק בטבריה (צילום: ארכיון נחמן מעהל)

פטירתו

על פטירתו סיפרה אשתו: "אני אז חליתי בחולירע, והוא ביקש עלי ונעשיתי בריאה. אחר כך מתו אצלי הילדים ואחר כך הוא מת כעבור שלושה ימים. לפני שנעשה חולה הוא אמר שהוא יהיה כפרה עם ילדיו, והוא נעשה חולה במחלת החולירע ולקחו אותו לבית-החולים בשבת לפנות ערב".

"לא נתנו לאף אחד מהאנשים להיכנס אליו, רק אני התגנבתי דרך החלון, אז הוא אמר: 'תני לי מעט מים על הידים, אני אלמד תורה. איני דואג שאני מסתלק מן העולם כי אני הולך עם זקן ופאות והיסורים יכפרו לי על העוונות, ואני מאוד שמח. את יכולה לתאר לעצמך איך חייתי דרך כך הצרות שלי, רק שהרבי (נחמן מברסלב) חיזק אותי והוא הוציא אותי מכל הצרות והוא גם עכשיו יוציא אותי'".

הוא נפטר בתאריך ט' בחשון תרע"ט ונטמן בעפר העיר טבריה, בבית העלמין העתיק בו טמונים גם תלמידי הבעל שם טוב הקדוש ותלמידי המגיד ממעזריטש.

זכותה הגדולה תגן על כל ישראל, אמן.


עוד בנושא זה:מה ידעתם על רבי
לוי יצחק בנדר מברסלב?

מי הם מעתיקי השמועה בחסידות
ברסלב מזמן רבינו ועד ימינו?

תיעוד: הלווייתו המצמררת של
הצדיק מיבנאל בהשתתפות רבבות


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup