ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - הרב יוסף יוזל הורביץ זצוק"ל- הסבא מנובהרדוק - י"ז כסלו
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
הרב יוסף יוזל הורביץ זצוק"ל- הסבא מנובהרדוק - י"ז כסלו

רבי יוסף יוזל הורוביץ (1850, פלונגיאן שבליטא - 9 בדצמבר 1919, קייב שבאוקראינה), מגדולי מפיצי תנועת המוסר, תלמידו של הרב ישראל סלנטר, ומייסד ישיבת נובהרדוק, שביססה את בניית אישיותם של חניכיה על מוסר ועבודת מידות מעשית. התפרסם בכינוי "הסבא מנובהרדוק".

חי בשנים: תר"י-תר"פ, נפטר בגיל: 69 • מקום מנוחתו: ירושלים


תולדות חייו

רבי יוסף יוזל נולד בעיר פלונגיאן, הסמוכה לשאוול בליטא לרבה של העיירה ר' שלמה זלמן הורוביץ. בנערותו גילה כישרונות מיוחדים. התחתן בגיל 18 עם בת עיירת שוויקשנה, אך בין אירוסיו לנישואיו נפטר חותנו, ור' יוסף יוזל נאלץ לקחת את פרנסת כל משפחתו על שכמו.

רבותיו הגדולים

הוא התחיל להתעסק במסחר והיה נוסע לרגל עיסוקיו לעיר קליפדה (ממל). שם פגש את רבי  ישראל סלנטר שהיה לרבו. רבי יוסף יוזל עזב את כל עיסוקיו והתמסר כולו ללימוד המוסר בהדרכת רבו החדש. הוא הצטרף לכולל שהקים בעיר קובנה, ולמד שם בשקידה עצומה.

לאחר מכן הסתגר בבית בעיירה סלובודקה הסמוכה לקובנה, שנה ו-9 חודשים. ולא הניח לאיש להיכנס אליו. לקראת סוף התקופה הזאת החל להיפגש עם רבי שמחה זיסל זיו, "הסבא מקלם", ולדון איתו בענייני מוסר ולימוד, אך בשיטות עבודה עצמית ודרך חיים הם נחלקו מהיסוד. רבי שמחה זיסל בסוף שיכנע את רבי יוסף יוזל שכיום אסור להסתגר לבד ולהתפתח, אלא חייבים להשפיע על העולם. בעקבות שינוי דעתו ערך מסע בקהילות היהודיות הגדולות בתחומי המושב והקים בתי מדרש ללימוד הגמרא עם מוסר לפי שיטתו מקרן הנדיב עובדיה לחמן מברלין.

כמו כן היה תלמידו של רבי אברהם שינקר והביא תורות רבות בשמו.

הקמת ישיבת נובהרדוק

בשנת 1896 החליט שכדי להשפיע באמת על בני דורו יש לפתוח ישיבה, שתהיה מרכז רוחני לכל פעילותו להפצת המוסר והשכלה יהודית לבני העם. מיקום הישיבה נבחר בעיר נובהרדוק, ועל שמה הישיבה נקראה ישיבת נובהרדוק, כמו כן שיטתו החינוכית של ר' יוסף יוזל נשאה שם זה. בנוסף פעל לייסד ישיבות ובתי מדרש דומים בערים עם אוכלוסייה יהודית גדולה במטרה להוות מרכז רוחני ליהודי כל ערי האזור. כך נוסדו בתי מדרש בערים: ברדיצ'ב, באלטה, אודסה, מיקולאייב, חרסון ומוהיליב-פודילסקי.

בשיאה מנתה רשת הישיבות של ישיבת נובהרדוק כ-4000 תלמידים.

בשנת 1915 עבר יחד עם ישיבתו לעיר הומל, שהייתה רחוקה יותר משדה הקרב. ב-1919 עבר עם חלק מתלמידיו לקייב לחזק את הפליטים שנמצאו שם. בקייב התנאים הסניטריים היו קשים ורבים נספו במגפה. רבי יוסף ניסה לעזור כפי יכולתו, אך נדבק בעצמו במחלה ונפטר בקייב בי"ז בכסלו ה'תר"ף (9 בדצמבר 1919). לימים הובא לקבורה בהר המנוחות בירושלים.

תלמידיו הגדולים: 

הרב אברהם יפה'ן, חתנו

הרב יואל ברנצ'יק - ראש ישיבת נובהרדוק בצריצין

הרב אברהם זלמנ'ס - ראש ישיבת נובהרדוק ברוסטוב

הרב אהרן וינשטיין - ראש ישיבת בית יוסף בתל אביב

הרב דוד בליאכר - ראש ישיבת בית יוסף במזריץ' ומקים רשת ישיבות "בית יוסף" ברחבי פולין

הרב שבתי נחומוביץ - ראש ישיבת בית יוסף בשדליץ ובחיפה ומשגיח בישיבת תפארת ישראל

הרב הלל ויטקינד - מייסד ישיבת בית יוסף בתל אביב

הרב יהושע לב - ראש ישיבת נובהרדוק בלובר

הרב ירחמיאל אליהו בוצ'קו - ראש ישיבת עץ חיים במונטרה

הרב יעקב ישראל קנייבסקי - ר"מ בישיבת בית יוסף בפינסק וראש ישיבת בית יוסף בבני ברק

הרב שלמה בלוך - מאישי תנועת המוסר ותלמיד החפץ חיים

הרב שמואל וינטרוב - ראש ישיבת בית יוסף בפינסק

ספריו הגדולים

מדרגת האדם, חלק א, פולטבה 1918, הספר כלל 6 פרקים: א) בתקופת העולם, ב) בתיקון המידות, ג) בבירור המידות, ד) בדרכי התשובה, ה) ובחרת בחיים, ו) בדרכי הביטחון.

מדרגת האדם, חלק ב, פיוטרקוב 1921, 6 פרקים נוספים: ז) ביראה ואהבה, ח) בבקשת השלמות, ט) בנקודת האמת, י) בדרכי החיים, י"א) בחשבון הצדק, י"ב) במזכה הרבים.

הזיקה לחסידות ברסלב

השיר הנפוץ ביותר ברשת ישיבות נובהרדוק, הוא :" כל העולם כולו גשר צר מאוד, והעיקר לא לפחד כלל". שיר שחיברו הסבא מנובהרדוק בעצמו ע"פ דברי רבנו הקדוש שאמר: "ודע, שהאדם צריך לעבור על גשר צר מאוד מאוד והכלל והעיקר שלא יתפחד כלל..."  (ליקוטי מוהר"ן ,ח"ב סימן מ"ח).

הגה"צ רבי יעקב מנחם מענדל דייטש ז"ל, מחשובי תלמידי ישיבת נובהרדוק סיפר כי הרבה משגיחים וחשובי בעלי המוסר בישיבות נובהרדוק למדו הרבה בספרי ברסלב.

מקורות: ויקיפדיה, 'שבחו של צדיק'- עמ' שט.

 

 

 


עוד בנושא זה:

מה המעלה של סיפורי
מעשיות מצדיקים?
מדוע בספר 'סיפורי מעשיות'
כלולים דווקא המעשיות הללו?
מה המעלה של תפילה בקברי צדיקים?
ומה התדירות המומלצת ללכת אליהם?


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup