ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - הרבי שהיה ממעריציו הגדולים של רבינו נחמן מברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
הרבי שהיה ממעריציו הגדולים של רבינו נחמן מברסלב
האדמו"ר משאץ לונדון זצוק"ל

כל מה שלא ידעתם על הרבי הקדוש משאץ שקיים בתמימות את עצותיו של אור האורות מברסלב

כ"ב בטבת תשע"ה, 13/01/2015 | דן כהן


היום, כ"ב בטבת, הוא יום ההילולה של כבוד קדושת האדמו"ר המפורסם רבי שלום מוסקוביץ' משאץ לונדון זי"ע, שהיה אוהד גדול של חסידות ברסלב ואף כתב פירוש ל"מעשה מבן מלך ובן השפחה שנתחלפו" מסיפורי מעשיות של רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב זי"ע.

האדמו"ר נולד בי"ז בכסלו התרל"ח (1877) בעיירה ששמה סוצבה ברומניה (ביידיש: שאץ), הוריו קראו לו שלום על שמו של האדמו"ר הקדוש רבי שלום רוקח מבעלזא זי"ע. אביו היה רבי מרדכי יוסף מוסקוביץ' משאץ, מצאצאי המגיד הקדוש מזלוטשוב.

בשנת תר"צ עבר רבי שלום ללונדון והשתקע בשכונת סטמפורד היל, עוד בטרם הייתה מרכז יהודי חסידי. הוא התפרסם כבקי בתחומים רבים בתורה ונודע בלמדנותו, בצדקותו ובהתמדתו הגדולה.

את נינו של האדמו"ר, הרב חיים מיכל מוסקוביץ', אני מכיר מבית המדרש של אביו האדמו"ר בבני ברק, שם אני רגיל להתפלל שחרית. פניתי אליו לשמוע מעט על הקשר של זקינו לחסידות ברסלב.

"לחתנו של סבי הקדוש קראו רבי ישכר בער מוואדיסלב והוא העיד שלאדמו"ר הייתה דעת תורה אמיתית כי לא הסתכל אף פעם בעיתונים ואפילו לא באקראי, אלא היה שקוע רק בלימוד התורה ובתפילה שארכה שעות רבות", מספר לי הנין הרב מוסקוביץ'. "מעדותו של החתן עולה כי הסבא הקדוש נהג לקיים את עצתו של רבי נחמן מברסלב בפשיטות בעניין ההתבודדות ונהג לשפוך את ליבו בחדרו במשך שעות ארוכות לפני ה' יתברך בכוח חזק ובנעימה מיוחדת בוקעת לבבות".


הרב חיים מיכל מוסקוביץ' בראיון לאתר 'ברסלב סיטי' (צילום: דן כהן)

ספר לי מעט על פועלו של הסבא הגדול

הרב מוסקוביץ': "לכל מקום שהיה מגיע היה מחזק את ההמונים פשוטי העם בעניין שמירת המצוות, וגם עם בחורי הישיבות היה מדבר בתורה וחסידות כדי לחזקם".

"אספר לך עובדה מעניינת על סבי שאולי לא ידועה בציבור: כולם שמעו בוודאי על הרב מאיר שפירא זי"ע שייסד את לימוד הדף היומי, אך לא כולם יודעים שסבי הקדוש הוא זה שהציל אותו מרוחות ההשכלה. רבי מאיר נולד וגדל בעיירה שאץ ובימים ההם נשבו רוחות ההשכלה שסחפו עימם את מיטב הנוער החרדי וביקשו לסחוף גם את הבחור הצעיר מאיר שפירא שהיה מכונה בפי כל 'דער שאצער עילוי' בשל שנינותו ומוחו הגאוני. סבי הרבי קרא לו אז ואמר לו: 'המשכילים מציעים לתת לך דיפלומא (תעודת השכלה), שב ולמד איתי ותקבל את הדיפלומא'. וכך היה, הרבי ישב ללמוד איתו אסטרונומיה ואסטרולוגיה שחכמות אלו נלמדו מחז"ל ומהרמב"ם וידוע שאחר כך היה הרב מאיר שפירא היה פעם במצפה כוכבים בגרמניה והעיר על כוכב אחד שאינו במקום הנכון והתעורר שם ויכוח גדול בינו לבין חכמי המקום, עד שכולם הודו שצדקו דבריו ונתנו לו מדליה על זה, וכל החכמה הזו וחכמות נוספות הוא למד מסבי הגדול שידע זאת מתוך התורה הקדושה".

איזה קשר נוסף ידוע לך שהיה בין סבך הרבי משאץ לחסידות ברסלב?

הרב מוסקוביץ': "בהקדמה של סבי לפירושו על מעשה י"א מסיפורי המעשיות של רבי נחמן מברסלב, הוא כותב כך: 'מבוא לסיפורי מעשיות מהגה"ק החוקר האלוקי הרב נחמן מבראסלאוו זצ"ל. החכם אומר 'טוב מעתיק דברים מועילים מלחבר דברים בטלים'. הגאון הקדוש הזה היה איש פלא נורא מאוד, ולא ירדו חבריו לסוף דעתו וחוכמתו, ושכלו הזך היה עד אין חקר. הרוצה לידע מהותו ועניינו מוכרח ללמוד ולדרוש הרבה בספריו הקדושים, כי כל דיבור ודיבור שיצא מפיו הקדוש ונכתב בספר הוא עמוק עמוק מאוד מאוד, מלא חוכמה ומוסר ועצות נוראות לתכלית האדם עלי תבל', כך כותב סבי הקדוש זצ"ל ואני חושב שהדברים האלו מדברים בעד עצמם".


השער לספר 'דעת שלום' שכתב האדמו"ר רבי שלום מוסקוביץ' משאץ זצ"ל (צילום: דן כהן)

האדמו"ר רבי שלום משאץ נפטר בתאריך כ"ב בטבת תשי"ח ונטמן בבית החיים 'עדת ישראל' שבשכונת 'אנפילד' בלונדון. הוא הותיר אחריו ספרים בכתב יד הנמצאים אצל נכדיו, ביניהם יש הרבה אמרי קודש מהספר 'ליקוטי הלכות' של רבי נתן מברסלב.

בצוואתו הבטיח שיעורר רחמים אצל סבותיו הקדושים על כל מי שיבוא אל קברו בתנאי שיקבל על עצמו קבלה טובה. "ברור שאלך לאבותי הקדושים שהם יעוררו רחמים לישועה ורפואה. אבל תנאי כפול, שהמדובר או זולתו יבטיח לי להטיב דרכו לשמים בדבר אחד", כתב הרבי.

» לסיפורים ומאמרים נוספים


עוד בנושא זה:נכדו של הרב גלינסקי:
"סבי התוודה בציון רבינו באומן"

הצוואה של
האדמו"ר מזידיטשוב

האדמו"ר משאץ ויז'ניץ ביבנאל:
"אם לא הייתי רואה לא הייתי מאמין"


1 תגובות

  • 3.
  • מאת: חיים
   רציתי להוסיף
   שאפשר לומר על השגחה פרטית מעניינת ומרתקת מאוד , האדמו"ר משאץ הציל את הרב מאיר שפירא מייסד לימוד הדף היומי בכל העולם כולו, ובאותו שבוע שנפטר הרב משאץ מופיע בלימוד היומי את הפסוק : "אגורה באהלך עולמים "- ביקש דוד המלך לפני הקב"ה :ריבונו של עולם יהי רצון שיאמרו דבר שמועה מפי בעולם הזה - ופרש"י: שיהיו שפתי נעות בקבר כאילו אני חי".(יבמות דף צו:)
   פסוק זה מובא בצוואתו של הרבי משאץ זצ"ל בצוואתו ובו מבקש להמשיך את פועליו הקדושים ובזכות זה ייזכו לישועות גדולות.

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup