ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - הרב יחיאל לודמיר מספר על מפעל ההדפסה של ספרי הצדיק
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
הרב יחיאל לודמיר מספר על מפעל ההדפסה של ספרי הצדיק

בתקופה ההיא עוד לא היו מחשבים וכו', והיו נעזרים בבית דפוס  כמימים ימימה, וזוגתי שתחי', היתה מנקדת עם עט את הכתב יד של מוהרא"ש ז"ל, והנ"ל היה לוקח את זה לבית הדפוס. הזיכרון על העבודה אז מעלה חיוך, כי הקושי לא מובן לבן ימינו, לקחת עט, ופשוט לנקד מילה מילה...

כ"ה באייר תשע"ז, 21/05/2017 | 20:05 | דן כהן


קונטרסים בכתב ידו הקדוש של כ"ק מוהרא"ש זי"ע עם ניקוד בכתב יד של גב' לודמיר

לעסק ההדפסה נכנסתי, בדרך אגב, על ידי רצונות וכיסופים עצומים, היה זה אחר שנים רבות של הפצה יום יומית ביחד עם חברים בכל רחבי הארץ, הייתה תקופת שפל מסוימת שהחלטנו בעקבות זה לקבל את הצעתו של מוהרא"ש שביקש בפירוש שנתחיל להדפיס בעצמנו. בהתחלה הדפסנו בשביל להפיץ, ולאט לאט התחלנו לקבל את כל הספרים ממוהרא"ש לנקד ולהדפיס. יצוין, שעוד לפני שהתחלנו להדפיס בעצמנו, היינו בעניין.

היה זה הרה"ח ר' נתן בורשטין שהיה מדפיס אז, בתקופה ההיא עוד לא היו מחשבים וכו', והיו נעזרים בבית דפוס  כמימים ימימה, וזוגתי שתחי', היתה מנקדת עם עט את הכתב יד של מוהרא"ש ז"ל, והנ"ל היה לוקח את זה לבית הדפוס. הזיכרון על העבודה אז מעלה חיוך, כי הקושי לא מובן לבן ימינו, לקחת עט, ופשוט לנקד מילה מילה...

בשנת תשמ"ח בחורף, קנינו את המחשב הראשון, והתחלנו בעצמנו להקליד ולנקד. מאז והלאה לא פסק מוהרא"ש לשלוח כתבי ידות וספרים גדולים עם קטנים כידוע לכל. ואם נבוא לתאר את הדברים המיוחדים שאמר לנו בעל פה ובכתב, תכלה היריעה, משום שממש אין סוף דיבורים וחיזוקים קבלנו, על בסיס יומי, רבים מהם נדפסו במכתבים 'באשר בנחל', שאפשר לעשות ספר שלם רק מהפניות החמות אלינו בחסד ה' שזכינו. תצוין עובדה אחת, שפעם הייתי עם מוהרא"ש ז"ל בהר המנוחות, ואמרתי לו שבסמוך שוכנת כבוד אמי מורתי ע"ה, שנפטרה לא מכבר אז, ולשם חיזוק ניגש מוהרא"ש לקברה, וקרא את אשר נרשם על מצבתה שהיא נכדת הבעל שם טוב וכו', ואז ענה ואמר, שזה שיצא ממנה בן שזכה להפיץ כל כך הרבה – עולה על השבח ההוא.

מה זכיתם להדפיס בחייו של הצדיק?

את כל ספריו זכינו להקליד ולנקד, לעמד ולהדפיס. החל מהספרים הידועים, כמו מקור השמחה, שמירת הזמן, שמירת הברית (שהיה הספר הראשון שזכיתי להדפיס), פרנסה טובה, פעולת הצדיק, אילן החיים, מחזורים וסידורים, סליחות ואוצר אמונה, וארך אפיים ועוד ועוד, וכן שיחות מוהרא"ש טז כרכים, וסדרת אשר בנחל שעלתה אז על מאה ועשרים כרכים. וזאת עלי להזכיר, שבימים ההם, להדפיס ספר, מהכתב יד עד הפקתו, הייתה קשה ביותר, וזכינו לעשות את רצון הצדיק. מלבד שלפי הוראתו זכינו להדפיס את כל ספרי רבנו ומוהרנ"ת, ונקוה שזכות זאת תעמוד לנו לנצח.

מה זכיתם להדפיס לאחר הסתלקותו של הצדיק? 

המשכנו ב"ה בהוצאת סדרת הספרים 'אשר בנחל', עד שאנו כעת אוחזים בכרך קנ"ב, ויש עוד המון ספרים מוכנים בסדרה זו, ורק מוגהים בתכלית הדקדוק אצל מגיהים וכו', וכשיהיה מוכן לכבודו של צדיק, הם ירוצו לדפוס.

מלבד זאת הדפסנו את פירושו על שיר השירים – רצוף אהבה, ואת הספר רגעי מוהרא"ש, ואת פירושו תהלות נתן על תהלים, וכן ספר שיחות וסיפורים מנוקד, וכן אילן החיים מנוקד. ואת הספר הגדול תוך הנחל תשע"ג (בסדרה זו יופיעו בע"ה כרכים רבים לפי סדר השנים). פירושו על מקצת מתיקוני הזוהר וכן מוכן לדפוס זוהר רות, שאנו מתעתדים להוציא אי"ה לחג השבועות.

 

מה התוכניות שלכם לעתיד? האם יש כתבי יד שאתם עומדים להוציא לאור ?

מעט מן התכניות רמזתי קודם, אבל בודאי יש כתבי יד רבים מאד, ורק הקושי הטבעי להוציא לבד, כשמקור חיותנו עלה ונתעלה, והיינו כיתומים ואין אב – הוא בעוכרנו, אלא שאנו משתדלים להמשיך במסירות נפש, להדפיס את כל כתביו הקדושים ולההדיר את כל הספרים שכבר יצאו.

זכינו במהלך השנים, שמוהרא"ש ז"ל יגלה רצונו הפרטי איך להדפיס ובאיזה אופן להדפיס, וב"ה לא זזנו כמלא נימה מכל מה שאמר לנו, ולפעמים סיבת העיכובים של ספרים, כי אנו רוצים שיהיה בדיוק כמו שרצה – בתכלית ההידור והיופי והדיוק, וה' יעזרנו שנזכה רבות בשנים להמשיך ולהדפיס.

בחדש אדר א' תשע"א, התקיים מעמד הכנסת ספר תורה להיכל הקדש ביבנאל, ספר תורה שנכתב בהידור רב לע"נ אביה של הרבנית, האדמו"ר מקאסאן זיע"א.

במעמד רב רושם זה כיבדה הרבנית את גב' לודמיר (אשת ר' יחיאל) לשבת לידה. אחיותיה של הרבנית התפלאו ושאלו אותה: "מי זאת האשה שאת כל כך מכבדת אותה"? 

ענתה הרבנית: "היא מהמשפחה שלי... היא אחותי... זאת האשה שמוסרת נפשה להקליד ולנקד את הספרים של בעלי... זאת אחותי ממש...". 

זה הכבוד שרחשה לעוסקת בהדפסת ספרי רבי נחמן ותלמידיו הקדושים.

אשרינו שזכינו.

'אשר בנחל' - מכתב ממוהרא"ש אל הרב לודמיר


» רבי נחמן מברסלב

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן

» ציון מוהרא"ש זי"ע הצדיק מיבנאל


עוד בנושא זה:נחשף כתב יד עתיק מבגדד-עירק
של ספרי רבי נחמן מברסלב

כ-6 מליון קונטרסים ו300 אלף ספרים
בשנתיים!!
יום הולדתו של הצדיק מיבנאל בתלמוד
תורה ילדי חן

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup