ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - השיחה שקטעה את הדיון על סרטון התדמית של בית התבשיל
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
השיחה שקטעה את הדיון על סרטון התדמית של בית התבשיל
שיחה מפתיעה קטעה את הדיון

בעיצומו של דיון על הניגון שילווה את סרטון התדמית של בית התבשיל 'אהל אברהם' ביבנאל קיבלו הנוכחים שיחת טלפון מפתיעה ששמה קץ להתלבטות • וגם: התבטאויות נדירות של הצדיק מיבנאל על בית התבשיל

כ"א כסליו תשע"ד, 24/11/2013


האדים שהיתמרו כלפי מעלה מתוך קערת המרק המהבילה, היוו אף הם חלק בלתי נפרד מאותה סעודה דשנה שחיממה את עצמותיו הקפואות והשקיטה את רעבונו. אלמלא הסעודה הזו שקיבל חינם אין כסף, שוב היה מוצא את עצמו אותו עלם חמד שעדיין לא נתחייב במצוות מפאת גילו הצעיר, הולך לישון על בטן ריקה כמנהגו בחודשים שחלפו.

וכיון שכך, ראוי לברר מי הוא שדאג להאכיל רעב כמוהו, מי נידד שנה מעיניו ומעפעפיו תנומה ולא שכח שישנם ילדים רעבים שלילה אחר לילה עולים על יצועם כשבטנם מקרקרת וזועקת מרעב.

היה זה מוהרא"ש הקדוש שצעקת הדלים לא חלפה מעבר לאוזניו הקדושות אלא נכנסה דרכם היישר אל לבו הרחום. היטב ידע כי לא ילד אחד ולא שניים נאלצים לסיים את יומם עם פת חרבה שאף שלווה מרובה לא היתה בה, מחמת שיד הוריהם קצרה מלהשיג עבורם חתיכה הראויה להתכבד בה.

רעבונם של הילדים הטריד את הצדיק שגם כך לא היה שרוי בשלווה מימיו. והנה באחד הימים החליט להקים את "בית התבשיל – אהל אברהם" ביבנאל. כאוהלו של אברהם אבינו בשעתו אשר היה פתוח מכל עבר לכל עובר ושב, כן בית התבשיל הזה - כל שעליך לעשות הוא רק להיכנס אליו, לקחת קערה ריקה ולהגישה לפני המוזג שכבר ידאג למלאותה כיד ה' הטובה עליו.

תלמידיו של הצדיק נרתמו לעניין – העשיר בתרומתו הכספית, הבינוני במצרכי מזון, הנשים בבישול ואפייה, והעיר יבנאל צהלה ושמחה.

צעקת הדלים נכנסה היישר לליבו הרחום של הצדיק (למצולם אין קשר לסיפור, צילום: שלמה ברדוגו)

ואכן ילדים שבעו, גברים התאוששו ואף ליבן של נשים רחמניות צהל עבור עולליהם. ידו הטובה של הצדיק הושיעה את כולם.

פעם שח הצדיק בפני התלמידים: "בכל זמן שבו בית התבשיל פתוח, הקב"ה נמצא שם יחד עם פמליא של מעלה. לכן כדאי מאד לכל מי שעובר שם שיבקש: רבונו של עולם! בזכות החסד שעושים כאן, תעשה גם איתי חסד".

"רק שני דברים אני מבקש מכם" התנה מוהרא"ש הקדוש - "לברך בקול רם ולענות אמן. וכן לשמור מאוד שלא יתהפך המקום למושב ליצים חלילה. דברו שם רק דיבורי אמונה וסיפורי צדיקים!". לימים אף גילה שהאכילה באותו מקום פלאי חשובה לפני יוצר בראשית כהקרבת הקורבנות.

זמן קצר עבר מאז הקמתו של בית התבשיל ביבנאל וקבוצת אברכים התכנסו וביקשו לשמח את הצדיק על ידי הכנת סרט הסברה קצר שבו ניתן יהיה לראות כיצד מחייה בית התבשיל נפשות רבות. תמונות רבות משם צולמו ובהן רואים סירים מלאים כל טוב, מגשים גדושים, צלחות, כוסות, ספסלים מלאים עד אפס מקום ותלמידי חכמים לצד בעלי בתים פשוטים יושבים וסועדים את לבם.

הסרטון היה מרגש ורק שיר מתאים שיתנגן ברקע היה חסר ועל כך התדיינו האברכים ביניהם. לבסוף נמנו וגמרו על שיר המדבר ממלך המשיח שעתיד להכריז: "ענוים, ענוים! הגיע זמן גאולתכם".

באחד מביקוריו של הצדיק ביבנאל הציגו לפניו את הסרטון כשהשיר מתנגן ברקע, ןלשמחתו של הצדיק כמעט שהתלוו דמעות של אושר ונחת. הנה הוא רואה דוגמא ללילה אחד בו כל כך הרבה רעבים מחיים את עצמם באוכל חם – וללא כסף! היה זה בתקופה שבית התבשיל היה פועל רק בשעות הערב, לפני שהתרחבו שעות פעילותו גם למהלך היום.

לאחר שחזר הצדיק לביתו שבארצות הברית, שוב התוועדו האברכים וחיפשו לשפר את הסרטון שיהיה ראוי להציגו בפני נדיבי עם על מנת לעורר את לבבם לקחת חלק ולתרום לבית התבשיל. סוף סוף האוכלים מרובים והנכסים מועטים.

הסרטון היה נפלא, אך הדיון כעת היה על השיר. הם תרו אחר שיר אחר, כזה העוסק באוכל, בגמילות חסדים ובדברים הקשורים יותר לבית התבשיל כדוגמת "ונא אל תצריכנו לידי מתנת בשר ודם" מאשר למלך המשיח...

איש לא התווכח שהשיר הראשון אכן שיר נפלא וקדוש מאוד, אך מאחר שבהכנסת אורחים עסקינן, משהו היה חסר. לאחר שניפו מספר שירים אשר "התמודדו" על הזכות הגדולה לקחת חלק באותו סרטון, נשארו שני שירים הקשורים מאוד לנושא. והנה, החלו להשמיע את אחד מהם, אלא שאז הטלפון צלצל - - -

ראש החבורה הפסיק את ההשמעה והחל לשוחח בטלפון. היה זה מוהרא"ש הקדוש!

"הסרטון שהראתם לי יפה מאד ומרגש" אמר הצדיק, "וחשוב מאוד שתשאירו את השיר שהשמעתם לי כי הוא קשור מאד לעניין – כי על ידי החסד שנעשה בבית התבשיל אשר בו אוכלים ענוים, נזכה שיבוא מלך המשיח ויבשר על גאולתנו!".

יחד עם סיום השיחה הגיע גם הסיום לדיונם של האברכים בו צפה מוהרא"ש הקדוש ממרחקים והחליט כי אין טוב יותר מאותו שיר המיטיב להמחיש את הקשר העמוק בין האכלת רעבים לביאתו של מלך המשיח.

לסיפורי ניסים נוספים

לשליחת סיפור אישי למערכת

סרטון התדמית עליו מדובר בסיפור

עוד בנושא זה:

הצדיק מבטיח: מי שיתרום
לבית התבשיל יזכה לילדים
מוהרא"ש במכתב נרגש למען
בית התבשיל: "אני חי בזכות החסד"
צפו: בחורים מכפר סבא
סועדים בבית התבשיל

1 תגובות

    • 1.
    • למה הסרטון לא עולה?? יש בעיה עם השרת?????????
      מאת: מישהו
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup