ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - השיעור ששינה את פני השכונה התל אביבית
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
השיעור ששינה את פני השכונה התל אביבית
שכונה בתל אביב (עיבוד: ברסלב סיטי)

שיעור בחסידות ברסלב שהחל לפני 8 שנים בשכונת נווה שרת בתל אביב גרם למהפך בקרב תושבי המקום • מה מספרים על כך המייסדים?

ט"ז בטבת תשע"ה, 07/01/2015 | דן כהן


יום שלישי, השעה 20:00 בערב. עשרות אנשים עושים את דרכם לעבר בית המדרש ע"ש הרב זאב גד קאייקוב ז"ל בשכונת 'נווה שרת' בתל אביב לשיעור התחזקות מתורת חסידות ברסלב.

המחזה הזה חוזר על עצמו מידי שבוע בשבוע כבר שמונה שנים, הם מתכנסים בבית המדרש ומאזינים במשך שעה ארוכה לשיחה מתוקה ומלאה התעוררות וחיזוק מפיו של הרב אברהם שושן, רב בית המדרש 'היכל הקודש' בבני ברק ומתלמידיו הוותיקים של כבוד קדושת מוהרא"ש שליט"א הצדיק מיבנאל.

שוחחנו עם שניים ממייסדי השיעור, דוד ולרשטיין ואהרון מלול, שניהם ילידי השכונה, ביקשנו לשמוע מפיהם את סיפורו של השיעור המיוחד של חסידי ברסלב תלמידי 'היכל הקודש' בנווה שרת. "אנשי נווה שרת זה ראשי תיבות אנ"ש, כאן יש הרבה צדיקים אמיתיים חסידי ברסלב באמת ובתמים", הם אומרים עוד בתחילת השיחה.

כיצד התחיל בעצם השיעור הזה?

אהרון: "החלק הזה הוא דווקא הכי מפתיע, מי שהתחיל את השיעור בחסידות ברסלב הוא בכלל חסיד גור. בשכונת נווה שרת גרים הרבה חסידי גור ואחד מהם היה הרב יוסף פאלוך ז"ל שהתקרב לחסידות ברסלב עוד לפני שתושבי השכונה נקשרו לברסלב. הוא היה לומד בספרים הקדושים והיה מתחזק מאוד, עד שהחליט לייסד בשכונה שיעור בספר ליקוטי מוהר"ן שאותו הוא מסר בעצמו. דרך השיעור הזה הוא חיזק עשרות אנשים שהתקרבו למעיין הנצח של רבינו נחמן מברסלב זי"ע, הוא גם היה נוסע בכל ראש השנה לאומן ולוקח איתו עשרות תושבים מהשכונה. ככה למעשה התחיל הגרעין של חסידי ברסלב בשכונת נווה שרת בתל אביב".


ייסד את השיעור וקירב רבים לחסידות ברסלב. הרב יוסף פאלוך ז"ל (צילום: ארכיון ברסלב סיטי)

דוד: "לפני שהרב פאלוך התחיל את השיעור הוא עשה סבב אצל רבנים בסביבה והציע להם למסור את השיעור כדי שלא ליצור מחלוקות, כשאף אחד לא נרתם לעניין הוא החליט לקחת את זה על עצמו ולמסור את השיעורים. אני זוכר שהוא היה מגיע תמיד בזמן, נותן פרוטה לצדקה ומדליק נר לעילוי נשמת רבינו נחמן מברסלב זי"ע ומיד לאחר מכן מתחיל את השיעור בדיוק בזמן, לא משנה אם כל המשתתפים הספיקו להגיע, אצלו זמן היה זמן. הוא היה מוציא מתוך הלימוד עצות מעשיות של רבינו הקדוש כדי שנוכל לקיים אותן בחיי היום יום שלנו. פעם ראיתי כשהוא נכנס למוהרא"ש שליט"א בקבלת הקהל ביבנאל, הוא היה לבוש עם 'ספודיק' ובגדי שבת והיה בהתלהבות גדולה".

אהרון: "לצערנו מספר שנים לאחר שהרב פאלוך התחיל את המהפכה בשכונה הוא נפטר, זה היה בעת סעודה שלישית של 'שבת תשובה'. הכאב והצער היה גדול ובתום ימי האבל חיפשנו רב שימשיך את השיעור הנפלא הזה ויחזק את הלבבות השבורים הצמאים לעצות הקדושות של רבינו נחמן מברסלב זי"ע, וברוך ה' באותה התקופה הכיר ידידי דוד ולרשטיין את הרב אברהם שושן מבני ברק וביקש ממנו למסור את השיעור. הרב שושן נענה בחפץ לב והשאר זה כבר היסטוריה".

ומה לדעתכם הפך את השיעור למיוחד וסוחף כל כך?

אהרון: "יש לנו בשכונה ומחוצה עוד הרבה שיעורי תורה, אך השיעור הזה הוא ייחודי בכך שהוא מוציא את המשתתפים בו עם חיזוק לחיים, עצות מעשיות כיצד להתמודד עם תהפוכות החיים ועם ניסיונות היצר הרע, בפרט בעיר תל אביב המלאה ניסיונות. מגיעים גם מגוון רחב של אנשים, צעירים לצד מבוגרים, משכילים לצד אנשי עמל, אשכנזים וספרדים, כולם באים להתחזק, כולם צמאים לשתות ממי הדעת של מעיינות חסידות ברסלב".

דוד: "השיעור הזה מחזק ומעודד מאוד את האנשים, וכולנו יודעים כמה אנשים זקוקים לעידוד ולמילה טובה בדור שלנו. הרב שושן מייעץ ומעודד גם מעבר לשעות השיעור והכול מבוסס על מקורות בספרי רבינו הקדוש. קודם לומדים מתוך הספר ליקוטי מוהר"ן ואחר כך ממשיכים עם פנינים מפרשת השבוע על פי דרשותיו של כבוד קדושת מוהרא"ש שליט"א. אמנם אני אישית כבר עברתי לגור ביבנאל עיר ברסלב לפני כמה שנים, כמו רבים מתושבי השכונה, אבל אני עדיין מגיע עד לשם פעמים רבות כדי להשתתף בשיעורים הנפלאים, הקשר למקום הזה נשאר איתן".


חלק ממשתתפי השיעור השבועי בשכונת נווה שרת בתל אביב (צילום: דוד ולרשטיין)

לסיום, כיצד זה השפיע על ההווי השכונתי בנווה שרת?

דוד: "כפי שאמרתי, הרבה תושבים מהשכונה, ואני בתוכם, התקרבו לחסידות ברסלב ועברו לגור ביבנאל. מלבד זאת רבים נשארו לגור במקום ומפיצים את האור של הקדושה והעצות הנפלאות הלאה בכל הסביבה".

אהרון: "אנשים לא דתיים שהשתתפו בשיעור התחזקו והחלו לשמור תורה ומצוות, חלקם עברו ללמוד במוסדות תורה וחלקם נישאו והקימו בית של תורה וחסידות. הכרתי מספר זוגות כאן מהשכונה שהיו על סף גירושין ובזכות השיעור הזה עם העצות לשלום בית - הבית שלהם ניצל, את זה אני ראיתי בעיניים שלי".

אם גם אתם רוצים ליזום שיעור בחסידות ברסלב באזור מגוריכם - כתבו לנו

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן


עוד בנושא זה:גם בדרום תל אביב:
קהילת ברסלב מתפתחת
 
משה הבטלן
שהפך לשקדן

הילולת רבי נחמן מברסלב
בשכונת נווה שרת בתל אביב

2 תגובות

  • 1.
  • מאת: דניאל
   עוד שתי עובדות מפליאות , א. בתחילה הרב יוסף פאלוך זצ"ל היה מוסר דרשותיו מתוך הספר " ליקוטי מוהר"ן לאחר שקיבל את הספר " ליקוטי מוהר"ן עם פרוש "שפת הנחל" אשר כתבו הצדיק מיבנאל , הוא החל מאותו יום למסור את השיעורים מתוך הספר הזה וע"פ דרשותיו של מוהרא"ש כך המשיך ללמד עד ימיו האחרונים.
   ב. באחד השיעורים סיפר שאף שמקורו בחסידות גור, בכל זאת בסעודות שבת הוא נוהב לקרוא קטעים מדרשותיו של מוהרא"ש על פרשת השבוע מתוך הספר " זאת התורה " ואח"כ עורך סבב בין בני משפחתו וכל בן היה קורא בתורו קטע נוסף.
   יהי רצון שהזכויות העולות משיעור זה שעדיין ממשיך יהיו ל"ע הרב יוסף פאלוך זצ"ל.
  • 2.
  • מאת: נתי
   כאחד הגר בשכונה שמחתי לקרוא את הכתבה על שכונתי .
   רציתי שלומר שאכן השיעור הזה אכן כפי שכתבתם שינה את פניה הרוחניים של השכונה . מה גם שבשבת מגיעים עשרות בחורים חילוניים מבתים חילוניים בצהוריים להתפלל בבית הכנסת ללמוד ונשארים לסעודה שלישית לשמוע דברי תורה והתחזקות מספרי ברסלב.
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup