ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - השר לענייני דתות הרב דוד אזולאי ז"ל - קווים לדמותו
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
השר לענייני דתות הרב דוד אזולאי ז"ל - קווים לדמותו

איש ציבור,  בכל רמ"ח איבריו, איש חינוך דגול שמסר נפשו להיטיב עם הכלל והפרט. היה ידוע בקשריו האמיצים עם מוהרא"ש הצדיק מיבנאל שחיבבו מאוד. 

כ"ג בחשוון תשע"ט, 01/11/2018 | 13:30הרב דוד אזולאי ז"ל עם כ"ק מוהרא"ש זי"ע


ביום שלישי כא בחשוון תשע"ט, נפטר לבית עולמו איש המעש והחסד, השר לענייני דתות מטעם תנועת ש"ס, הרב דוד אזולאי ז"ל.

המנוח היה איש ציבור,  בכל רמ"ח איבריו, איש חינוך דגול שמסר נפשו להיטיב עם הכלל והפרט. היה ידוע בקשריו האמיצים עם מוהרא"ש הצדיק מיבנאל שחיבבו מאוד.

השר אזולאי ז"ל נפטר בגיל שישים וארבע שנה לאחר התמודדות קשה עם מחלת הסרטן שנמשכה כשלוש עשרה שנה. הובא למנוחות עולמים בבית החיים סנהדריה בירושלים.

בהיוודע דבר פטירתו של השר ז"ל התעטפה ירושלים ביגון רב, אלפים רבים באו לחלוק לו כבוד בדרכו האחרונה. רבנים גאונים ספדו את המנוח ובראשם נשיא מועצת חכמי התורה הרה"ג חכם שלום כהן שליט"א.

אלו דברי המספידים את השר - בקצרה:

נשיא מועצת חכמי התורה הגאון הגדול הרב שלום כהן שליט"א:

"איש נוח לכולם, ישר ותמים, פעל רבות בענייני הדתות למען כולם. כל המעשים הללו נזקפים לזכותו".

הראשון לציון הגאון הגדול הרב יצחק יוסף שליט"א:

"המנוח היה מזכה את הרבים שנים רבות. גם כמורה וגם כשליח ציבור. מעלתו הייתה שהיה מתבטל לחכמים וגדולי הדור. בכל המאבקים של הרבנות הראשית תמיד עמד לצדנו כצוק איתן".

הראשון לציון הגאון הגדול הרב שלמה משה עמאר שליט"א:

"גם כשהגיע לתפקידים גדולים ורמים לא גבה ליבו. הוא המשיך בעשייה גם כשהתמודד עם ייסורי המחלה. כל מי שבא לעודד אותו -  יצא מעודד".

 

יו"ר תנועות ש"ס השר הר' אריה דרעי הי"ו:

"צר לי עליך דוד, נעמת לי מאד. מהרגע הראשון שהכרתי אותו, איזה בן תורה אמיתי. לא ויתר מעולם על העקרונות שלו. אנשים התפעלו מהשקט שלו אבל לא ידעו איזה איש עשיה גדול היה".

תולדות חייו:

דוד אזולאי נולד ביום ב' באייר תשי"ד, במרוקו בעיר מקנס, להוריו ר' מסעוד ומרת פרלה מצאצאי החיד"א. בשנת תשכ"ג עלה עם הוריו לארץ והוא בגיל תשע שנים. משפחת אזולאי התגוררה ברכסים והבן דוד למד בישיבה תיכונית 'הראשון לציון' בחיפה. התגייס לצה"ל ושירת כחובש קרבי, לאחר שחרורו נשא לאישה את רעייתו פנינה וגר בעכו. לזוג נולדו ארבעה ילדים ובשנת תשע"ו לאחר שנות מגורים רבות בעכו, עברה המשפחה להתגורר בקריית שמואל בחיפה.

בשדה החינוך:

קיבל הסמכה להוראה וחינוך בסמינר למורים מטעם 'אגודת ישראל'.

בתחילה שימש הרב דוד אזולאי כמורה בעיר עכו. לאחר מיכן שימש כמנהל בית הספר החרדי בעיר מטעם החינוך העצמאי עד שנת תשנ"ג.

בשדה הפעילות הציבורית:

במקביל לעבודתו כמחנך ומנהל בית ספר שימש כנציג ציבור בעיריית עכו מטעם אגודת ישראל  בשנים תשל"ח – תשנ"ג. בתפקידו היה ממונה על שירותי הרווחה, וחבר הנהלת רשת המתנ"סים העירונית. נודע בקרבתו הגדולה לרב העיר הגה"צ הרב שלום לופס זצוק"ל.

בשנים תשנ"ג - תשנ"ו שימש כסגן ראש המועצה מטעם משרד הפנים, ולאחר מכן כראש המועצה האזורית נחל עירון. היה חבר הוועדה הקרואה של המועצה הדתית קריית-אתא, וחבר המועצה הממונה ביישוב חצרות יוסף, שהוקם עבור עולים מאתיופיה.

בשנת תשנ"ו נבחר לראשונה לכנסת מטעם תנועת ש"ס, ומהכנסת הארבע עשרה כיהן ברציפות כחבר כנסת במשך כעשרים ושתיים  שנים עד לכנסת העשרים בשנת תשע"ח.

בתפקידיו הציבוריים בכנסת  הרבה לעזור לקהילות רבות וגם לכל יחיד ויחיד בסבלנות במקצועיות ובמאור פנים.

בין היתר שימש כיו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת. עסק בזכויות אסירים, הרבה לערוך ביקורים רבים בכלא ולחזק את נשמות ישראל .

עמד בראש צוות מקצועי שפעל  לבדיקת מעמדם של בני ה'פלאשמורה - ביתא ישראל'  ששהו במחנות באתיופיה. בצוות המקצועי היו חברים הרב הגאון רבי שלמה משה עמאר שליט"א, אז אב בית דין בפתח תקווה, שריכז את המחקר ההלכתי, דוד אפרתי לשעבר ראש מינהל האוכלוסין במשרד הפנים, ואז ראש מועצת הר אדר, הרב יוסף הדנה רבה של יהדות אתיופיה, ועורך הדין חיים קנר, עוזרו של השר דוד אזולאי, שריכז את פעילות הצוות. בעקבות המלצות הוועדה ופסיקת מרן הגאון הרב עובדיה יוסף זצוק"ל, התקבלה החלטת ממשלה להעלות לארץ את שארית יהודי אתיופיה.

בבחירות לכנסת העשרים בשנת תשע"ה החל לכהן כשר לענייני דתות .

היה גם חבר בוועדת הכספים, ובוועדת החוץ והביטחון. חבר בשדולות למען הדיור הציבורי, למען העסקה ישירה, למען השתלבות תעסוקתית של המגזר החרדי, למען אנשים עם מוגבלויות, למען חיזוק הפריפריה, ולמען השלטון המקומי. כן היה יו"ר השדולה למניעת הגירה בלתי חוקית לישראל. כן פעל לסבסוד משפחתונים וצהרונים למשפחות מעוטות יכולות, לסיוע של משרד הבריאות לילדים נכים, וסיוע למפוני גוש קטיף.


קשריו האמיצים עם מוהרא"ש הצדיק זי"ע


על הקשר של השר אזולאי לצדיק מיבנאל מספר המשב"ק ר' אברהם ברדוגו הי"ו:

ר' דוד היה בקשר אמיץ עם הצדיק. היה מגיע ליבנאל כדי להתייעץ על ענייני השעה ולהתברך מפיו. זכורני שפעם אחת הייתה בכנסת ועדה שעסקה בפרשייה הקשורה לחיי הקהילה ביבנאל, פרשה זו גרמה לצדיק הרבה עוגמת נפש והעיבה על שמחת החיים של המושבה. בוועדה השתתפו שני נציגים חרדים הרב מאיר פורוש שליט"א והרב דוד אזולאי ששמרו על זכויותיהם של התושבים בקהילה.

רבי דוד בחוכמתו ידע לנווט את דיוני הוועדה והדף כל ניסיון לפגוע בחיי הקהילה ביבנאל. הצדיק הכיר לו טובה על כך מאוד מאוד וכשהיה מגיע ר' דוד עם בני משפחתו לשבות ביבנאל. מוהרא"ש היה מכבדו מאוד מאוד ומשבח אותו על טוב לבו.

באחת הפעמים אמר לי הצדיק:

"יש לי הכרת הטוב גדולה ליהודי היקר הזה (לרבי דוד) שיש לו לב זהב".

מוהרא"ש היה מושיבו בשולחן לידו בעת הדרשה, נותן לו 'שיריים' מצלחתו, מבקש מהגבאי שיעלה אותו לתורה. כשהיה מגיע ר' דוד אל הקודש פנימה כדי להתברך מהצדיק, מוהרא"ש היה נותן לו אחד מספריו שיצא לאחרונה כותב לו הקדשה אישית תוך שהוא מרעיף עליו שבחים רבים.

רבי דוד אהב מאוד את הצדיק והרבה להתייעץ איתו בענייני הציבור, כשנפטר הצדיק הגיע ר' דוד להשתתף בהלוויתו ומירר בבכי רב על הסתלקותו של הצדיק


ר' אשר סלמה הי"ו הגבאי של הצדיק מוסיף:

ר' דוד היה בקשר הדוק עם הצדיק, היה משתדל ללמוד בספריו ונהג להגיע ליבנאל להתייעצות ולקבל הדרכה ממנו על העניינים העומדים על הפרק. היה מתחזק מעצותיו הקדושות כתלמיד אצל רבו.

עד כמה היה קשור באהבתו לצדיק ולבני הקהילה תעיד העובדה שאת יום נישואיו חגג עם בני משפחתו דווקא ביבנאל בקהילת הצדיק.

 בכל דבר שבקדושה היה הראשון שעמד לסייע לצדיק בכל ענייני הקהילה, ועוזר ומסייע בכל דבר שהיינו צריכים. עד היום הזה בניו היקרים ר' ינון ור' אושרי שומרים על קשר אמיץ עם בני הקהילה ביבנאל. 


אחרית ימיו: 

כשלוש עשרה שנה התמודד עם מחלת הסרטן. ב-12 במרץ 2018, עקב החמרת במצבו, התפטר מהכנסת במסגרת החוק הנורווגי ואת מקומו בכנסת תפס בנו ר'  ינון אזולאי הי"ו.
המשיך לכהן כשר לענייני דת עד ה-12 באוקטובר, עד שחלה התדרדרות נוספת  אז החליף אותו יו"ר תנועת ש"ס השר  ר' אריה דרעי הי"ו.
נפטר ביום שלישי כא בחשוון תשע"ט ונטמן בבית החיים סנהדריה בירושלים.

ת.נ.צ..ב.ה.

 

עוד בנושא זה:שליח ציבור: לדמותו של מנכ"ל
מוסדות ברסלב הרב אשר טולדנו ז"ל

יום ההילולה הראשון
של מוהרא"ש זצוק"ל

ברוך דיין האמת: נפטרה הרבנית
הצדקת אשת מוהרא"ש זי"ע


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup