ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - התקרבתי לברסלב וסחבתי איתי ליטאי נוסף
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
התקרבתי לברסלב וסחבתי איתי ליטאי נוסף
לפני הכל אני ברסלב'ר (צילום ארכיון)

הייתי ליטאי, ייתכן שאני עדיין ליטאי, אבל לפני הכל היום אני ברסלב'ר. הסיפור שלי הוא לא על עצמי אלא על שכני השקדן שנשבר ועזב הכל • סיפורו המפתיע של יהודה מבני ברק

כ"ח אייר תשע"ד, 28/05/2014


לאחרונה זה קרה גם לי - עברתי תקופה של התלבטות ביני לבין עצמי ולאחריה פתאום הפנמתי שרבי נחמן מברסלב כבש אותי. זהו. אני חושב שאני חסיד ברסלב. קודם לכן הייתי ליטאי, ייתכן שאני עדיין ליטאי, אבל לפני הכל אני ברסלב'ר. השם שלי לא משנה, לצורך העניין תוכלו לקרוא לי יהודה ומספיק שתדעו שאני אברך צעיר מבני ברק, אבל הסיפור שבאתי לספר הוא דווקא לא עליי אלא על חבר שהספקתי להכיר לו את הדרך החדשה והמיוחדת שאליה נחשפתי.

בשכונתי גר אברך ליטאי בן 26 מתמיד ושקדן. הוא היה לומד תורה בשקידה בכולל יום שלם. אמרתי "היה לומד" ולא טעיתי, שכן על האברך השקדן הזה עברו משברים חזקים והוא החל להתדרדר מבחינה רוחנית, כוחותיו הנפשיים הלכו והידלדלו עד שהחל להתחבר לאינטרנט הפרוץ ולאחר זמן נפל לדיכאון ולמרה שחורה.

ממה הוא נשבר? יש אומרים שזה בגלל שגר בשכירות בדירת חדר קטנה, יש שחושבים שהסיבה לכך היא ששנים רבות הוא ורעייתו ייחלו לפרי בטן ועדיין לא נושעו, ויש הטוענים שהוא סבל בילדותו ממשפחה הרוסה ולכן לא היו לו את כוחות הנפש להתמודד מול ניסיונות החיים. הסיבה המדויקת אינה משנה, העובדה הכואבת היא שהיהודי הזה היה אברך אשר איבד את כל עולמו הרוחני בגלל גלישה לאתרים בעייתיים, דבר שגרם לו בהמשך ליפול לדיכאון וכמעט גרם לו לאבד את כל העולם הזה - את משפחתו ואת בריאות נפשו.

פנו אלי עסקנים ודיברו איתי שאולי אוכל להציל את האברך היקר הזה, הרי מאז שנפל לדיכאון הוא כמעט ואינו יוצא מהבית, כבר שנה שהוא כל היום או מול האינטרנט או ישן במיטה, לא לומד ולא עובד, ואשתו הצעירה מתמודדת בגפה בניהול הבית ובהבאת פרנסה, וגם היא כוחותיה הנפשיים הולכים ואוזלים. אולי אנסה אני לשקם את האברך הזה, כך ביקשו ממני העסקנים.

היה זה זמן קצר לאחר שהתקרבתי לברסלב וגיליתי את עצותיו של רבי נחמן שיכולות לפתור המון בעיות, הסיפור של שכני האברך השקדן שנפל לדיכאון ועזב הכל נגע מאוד לליבי והחלטתי לקחת על עצמי לסייע לו.

האברך השקדן נפל לדיכאון קשה (צילום אילוסטרציה)

בתחילה הצעתי לו מספר עבודות, אפילו עבודות קלות העיקר בכדי שייצא מעט מהבית, אך כל עבודה שהצעתי הוא היה דוחה בכל מיני טענות שווא: "מי יירצה אותי לעבודה?", "קשה לי לקום מוקדם ולהגיע בזמן", "אני מתעייף מהר..." ועוד כהנה וכהנה, שערי תירוצים לא ננעלו. לא התייאשתי. בערבים הייתי מטייל יחד איתו באוויר הצח כדי שיתאוורר קצת, לקחתי אותו ללמוד איתי מעט בכולל וכן לשיעורי תורה של רבנים ידועים ודרשנים נפלאים, אך התקדמותו הייתה ממש מזערית.

ואז צץ רעיון קצת שונה במוחי - חשבתי לעצמי שאולי הוא דווקא יהנה משינוי הכיוון שאציע לו. פניתי אליו ואמרתי לו שמצאתי פתרון מיוחד, ומהיום הוא מתחיל לעבוד אצלי. "לעבוד עבורך?!" הוא שאל בהפתעה, "מה יש לך להציע לי?". סיפרתי לו שלאחרונה התקרבתי לחסידות ברסלב ובפרט אל הצדיק מיבנאל, הוספתי והסברתי לו שהצדיק מיבנאל מציע שאדם אשר חטא בחטאים מגונים ובפרט כאלו אשר נגרמים מצפייה במקומות אסורים באינטרנט שייצא להפיץ את ספריו של רבי נחמן מברסלב המכניסים חיזוק ואמונה בבריות ובכך יזכה לתיקון על עוונותיו, כפי שכתוב בספר המידות שהתיקון לכך הוא להחזיר בני אדם בתשובה.

"אביא לך קונטרסים של הצדיק מיבנאל במתנה, ותתחיל בעבודה" הצעתי, "כך גם תזכה לתיקון וגם תוכל להביא פרנסה הביתה". אבל שוב החלו התירוצים: "מי יסתכל עליי בכלל? למה שייקחו ממני חוברות ובוודאי שלא יתנו לי כסף", הבנתי שאני חייב לחסום לו את כל התירוצים ואמרתי לו שאם הוא צודק ובאמת לא יקחו מאיתו את חוברות החיזוק ולא יתנו לו כסף אז אני אשלם לו על כל שעה 20 שקלים. סוף כל סוף הוא הסכים.

כך התחלנו בעסקה שלנו, אני הייתי רוכש קונטרסים ממרכז ההפצה של "היכל הקודש" בבני ברק ומעניק אותם לשכני במתנה, והוא היה מפיץ אותם בתל אביב, ברמת גן ובכל אזור המרכז. העבודה החדשה מצאה חן בעיניו, ואז עברתי לשלב הבא ואמרתי לו: "תשמע ידידי, אתה הרי מחלק חוברות חיזוק להרבה אנשים, אתה מוכרח לקרוא בהם בעצמך, תראה שגם אתה יכול לשאוב מהם המון".

וזהו, השאר כמו שאומרים - כבר היסטוריה. ידידי החל ללמוד בחוברות ותוך זמן קצר התחיל לעשות שינויים בחייו, הוא חזר אט-אט ללמוד כמה שעות בכולל והשתחרר כמעט לחלוטין מהדיכאון שהיה חלק בלתי נפרד מחייו בשנים האחרונות, הרבה בזכות ההתבודדות והשיחה בינו לבין אבינו שבשמים שהחל לעסוק בה. בהמשך הוא גם נכנס לעבודה מסודרת שממנה הוא מביא פרנסה מכובדת הביתה, ובשעות הערב הוא יוצא לעסוק בהפצת הספרים והחוברות של חסידות ברסלב.

כך, בסייעתא דשמיא, שיניתי את חייו של שכני-ידידי וכך זכיתי וקירבתי עוד ליטאי אל דרכו של רבי נחמן מברסלב.

סייע בהכנת הכתבה: דן כהן.

» לסיפורים ומאמרים נוספים

» לשליחת סיפור אישי למערכת


עוד בנושא זה:

הייתי ליטאי,
היום אני ברסלב'ער

אברך מחסידות מפורסמת:
"אקרב עוד ועוד לברסלב"

האם אפשר להיות חסיד ברסלב
גם בלי בגדים חסידיים ופאות?

2 תגובות

  • 1.
  • ואו ואו ואו סיפור מדהים
   מאת: אליעזר שלמה
  • 2.
  • מאת: Joel
   Wow Wow
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup