ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - ומנהגו היה - חג הפסח
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
ומנהגו היה - חג הפסח

המסכת שמוהרא"ש סיים כל שנה בערב החג, הטלית שלבש בליל הסדר, המצות שהפסיק לאכול ושריפת החמץ שבוטלה בגלל אסון. למה כך היה? לכל הנהגה יש סיבה, כנסו

י"א בניסן תשע"ו, 19/04/2016 | 14:50 | נחמן מעהל ודן כהן


מוהרא"ש הקדוש במעמד שריפת החמץ (באדיבות ארכיון נחמן מעהל)

חומרות בפסח

 • בעניין אכילת קטניות הנהיג מוהרא"ש את תלמידיו - גם מאנשי עדות המזרח - להחמיר ולא לאכול קטניות בימי הפסח. מוהרא"ש המליץ פעמים רבות שראוי להחמיר בזה והבהיר כי "בפסח כדאי להקפיד ככל שרק יכולים ולצאת ידי חובת כל הדעות". יחד עם זאת הדגיש שלא לגרום חלילה מחלוקת על ידי זה, והציע שאם אוכלים אצל ההורים והם כן נוהגים לאכול קטניות אז להסביר להם בנועם "שאין פה כוונה לצער את מישהו, אלא בפסח נוהגים כלל ישראל להחמיר ככל שרק יכולים, ובפרט במאכלי קטניות". אם הם מתעקשים, הציע מוהרא"ש לעשות "כאילו אוכלים" ועל ידי זה להינצל מויכוחים ומחלוקת (ע"פ שו"ת ברסלב 3924 מתאריך ז' באדר ב' ה'תשע"ד, שו"ת ברסלב 162 מתאריך כ"ד באדר ה'תשע"ב, ומקומות נוספים)
 • במשך כמה שנים מוהרא"ש לא היה אוכל בליל הסדר מצות שנאפו בערב פסח. הסיבה לכך הייתה בגלל שפעם אירע שמוהרא"ש השתמש במצות מצווה של ערב פסח, וכאשר בצע אותן בליל הסדר מצא בהן בצק שלא נאפה כראוי, רחמנא ליצלן, והוצרך לזרוק את כולן מפני החמץ. מאותה שנה סירב הצדיק לאכול מצות שנאפו בערב פסח עד שאחרי תקופה של כמה שנים הביא לפניו תלמידו המובהק הרה"ח רבי יצחק לעזער מצות מהודרות שנאפו בערב פסח ונשמרו היטב כראוי, ומאותה שנה ואילך הסכים מוהרא"ש לאכול מצות שנאפו בערב פסח (ע"פ שיחות מוהרא"ש חלק ב', אות חומרות)
 • היו שנים שמוהרא"ש החמיר ולא אכל בחג הפסח דגים ובמקום זאת אכל תבשיל שנקרא ביידיש 'פַאלטְשֶע פיש' (דג מזויף). והיו שנים שכן אכל (מפי בנו של מוהרא"ש הרה"ח נחמן שיק)
ערב פסח
 • דרכו של מוהרא"ש הייתה ללמוד בליל בדיקת חמץ את מסכת תמיד ולגומרה באותו הלילה, ולמחרת עשה סיום ברבים. בכל שנה היה לומד את זה בצוותא עם איזה תלמיד או בן משפחה ובכל פעם בשעת הלימוד חידש חידושים נפלאים בנגלה ולפעמים בנסתר (ע"פ אמרי מוהרא"ש חלק א' אות י')
 • בשנת תשס"ד אירע מקרה קשה בשריפת החמץ אצל מוהרא"ש: בנו הצעיר ומספר בחורים נוספים נשרפו ונכוו קשות ומוהרא"ש נאלץ לעשות את החג בבית החולים. החל משנה זו לא ערך מוהרא"ש שריפת חמץ בחצרו אלא היה ממנה את בנו הבכור כשליח לשרוף עבורו את החמץ במדורה אחרת בשכונת מגוריו בבורו פארק (מפי תלמידים)
 • בשעות אחר הצהריים של ערב פסח, כשהיה מוהרא"ש כבר לבוש בבגדי החג, היה נוהג לומר בביתו את "סדר קורבן פסח" המופיע במחזור, ומיד אח"כ את המכתב הידוע מר' שמשון מאוסטרופולי הי"ד המלא סודות ורזין נוראים ונסתרים בענייני עשר המכות. והיו שנים שאמר זאת בבית המדרש לאחר תפילת מנחה (מפי הרב מנחם מעהל ור' נתן שמואל קליין)
ליל הסדר
 • מוהרא"ש נהג לסדר בעצמו את הקערה של ליל הסדר והיה אומר שצריך כל אחד לסדר זאת בעצמו כי זה מרמז על תיקון נפשו רוחו ונשמתו ויכולים לפעול אז אצלו יתברך מה שרוצים אם יכוונו את הכוונות הראויות (תוך הנחל)
 • בליל הסדר מוהרא"ש היה מיסב לשולחן עם שטריימל וקיטל או חליפה לבנה, ועד 'שולחן עורך' היה לובש גם טלית כמנהג חלק מהאדמורי"ם תלמידי הבעש"ט (מפי הרב מנחם מעהל ובנו של מוהרא"ש הרה"ח נחמן שיק)
 • היו מספר שנים בסביבות שנת תשמ"ג שבהן עלו בחורי הישיבה והמקורבים לביתו של מוהרא"ש להשתתף בחצי השני של ליל הסדר, החל מברכת המזון עד סוף הסדר (מפי גאב"ד יבנאל הרב משה קורץ והרב מנחם מעהל)
 • בליל הסדר אחרי שתיית כוס רביעי היה מוהרא"ש מחלק לכל המסובין מהכוס של אליהו הנביא (מפי הרב מנחם מעהל)
שביעי ואחרון של פסח
 • מנהגו של מוהרא"ש היה לשבת בצוותא חדא עם אנשי שלומנו חסידי ברסלב בליל שביעי של פסח, ולשיר איתם יחד את "שירת הים", וגם לחלק יין לכל המסובים ולברך אותם בכל מיני ברכות וישועות. והיה אומר אז תורה נפלאה באריכות כדרכו בקודש, ובלילה זה הייתה אצלו תמיד התעוררות מיוחדת (ע"פ שיחות מוהרא"ש חלק ד', אות שביעי של פסח)
 • לקראת מוצאי חג אחרון של פסח נהג מוהרא"ש להתקבץ עם חסידי ברסלב לסעודה עם מצות ויין הנקראת "סעודת הבעל שם טוב הקדוש" וגם "סעודת משיח", שם סיפר באריכות את נס הצלתו של הבעל שם טוב בדרכו לארץ ישראל כמקובל אצל אנשי שלומינו. בשנים האחרונות לחייו ציין מוהרא"ש במעמד זה גם את נס הצלתו מאירועי הלב הקשים שעבר בחג הפסח תשע"ב (מפי תלמידים)
 • במוצאי החג מוהרא"ש היה שולח את אחד מתלמידיו לקנות בירה לבנה מחנות של גוי ועל זה עשה את ההבדלה, הטעם לזה הוא כדי לציין שנגמר הפסח ומותר כבר לאכול חמץ. היו עוד צדיקים שנהגו כך (מפי בנו של מוהרא"ש הרה"ח נחמן שיק)

» חג הפסח בברסלב סיטי

» ומנהגו היה - הנהגותיו הנפלאות של מוהרא"ש זצוק"ל

» למאמרים נוספים של חסידות ברסלב


עוד בנושא זה:אמרות טהורות ממוהרא"ש
לחג הפסח

איך חסיד ברסלב צריך
להתכונן לחג הפסח?

למה הרב קנייבסקי התעקש
לקנות הגדה של ברסלב?

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup