ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - חסידי ברסלב יציינו את יום פטירת רבי שמואל דוד יונגרייז זצ"ל
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
חסידי ברסלב יציינו את יום פטירת רבי שמואל דוד יונגרייז זצ"ל
רבי שמואל דוד יונגרייז זצ"ל

'ברסלב סיטי' מגיש סיפורים ותמונות נדירות וקווים לדמותו של 'המפיץ הגדול' • וגם: מדוע זכה לכינוי 'המפיץ הגדול', ומדוע הצדיק אומר אחריו קדיש ביום השנה לפטירתו? בכתבה

כ"ד ניסן תשע"ג, 04/04/2013

צילום: ארכיון 'ברסלב סיטי'


בעוד מספר ימים יחול יום השנה לפטירתו של הרה"ח רבי שמואל דוד הלוי יונגרייז זצ"ל, שנפטר בכ"ח ניסן ה'תשנ"ג, חסידי ברסלב תלמידי "היכל הקודש" יציינו זאת בסעודת מצווה ושיעורי תורה לזכרו.

הרב יונגרייז היה מחשובי אנשי שלומינו ומתלמידיו הגדולים והמסורים של כ"ק מוהרא"ש שליט"א, והיה מתמיד גדול בתורה ומרבה באמירת תהילים והתבודדות. זכה לכינוי "המפיץ הגדול" בעקבות דביקותו הבלתי נלאית בהפצת ספרי רבינו נחמן מברסלב זי"ע, וכפי שכתב עליו הצדיק בעצמו: "הוא היה המפיץ הכי גדול שהיה אי פעם בין חסידי ברסלב, ועל ידו נתקרבו מאות ואולי אלפים אנשים אל הקדוש ברוך הוא, הוא היה מפיץ ברחובות ובשווקים באוטובוסים וברכבות, בישיבות ובבתי כנסיות ובבתי מדרשיות, כולם אהבו אותו וחיבבו אותו, והיו אנשים שבדקו אותו איך שהולך ברחובות הכי סוערים המלאים נשים ומפיץ להן את ספרי רביז"ל, ועם כל זאת היה שומר את עיניו בצורה מפליאה". העיד עליו הצדיק ש"כל ימי חייו על פני האדמה היה בעל יסורים גדולים ואף על פי כן היה תמיד חיוך על פניו, והיה מחזק ומעודד אנשים ולא מסתכל על עצמו כלל".

 אחד מותיקי חסידי ברסלב סיפר בעניין זה: "ר' שמואל דוד זצ"ל היה נחשב מאוד אצל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, ופעם היה יחד עם מוהרא"ש בבית העלמין העתיק בצפת ומוהרא"ש התפלל בהרבה קברי צדיקים, ולקראת סיום מישהו שאל אם מוהרא"ש רוצה ללכת אל ציון ר' לייב 'בעל היסורים', ענה מוהרא"ש ואמר: 'הנה, שמואל דוד בעל היסורים כאן...'".

 עוד הוסיף וסיפר: "ראיתי פעם שהיה דין ודברים אם לנסוע לאיזה מקום, וראיתי שהיה ספק גדול למוהרא"ש אם לנסוע או לא, ופנה לר' שמואל דוד ואמר לו 'נעשה מה שאתה תגיד', וענה שכן לנסוע, ומיד קיבל מוהרא"ש את דעתו ונסע לאותו המקום. ופעם סיפר לי ר' שמואל דוד בעצמו שבימי חג הסוכות זכה ללמוד עם כ"ק מוהרא"ש שליט"א בחברותא בזריזות את כל מסכת סוכה - בבלי ירושלמי ותוספתא, ואחר כך אמר לו מוהרא"ש 'אם תספר לאחרים שעשינו דבר כזה לא יאמינו לך...' ורצה מוהרא"ש להכניס בחסידי ברסלב שייתכן לקיים דבר כזה בפשיטות".

בעניין פטירתו סיפר הצדיק: "בשבת אחת, באמצע סעודה שלישית ראיתי שהוא לא מרגיש טוב, ותיכף ומיד קראתי ל'הצלה' והם לקחו אותו, ובתוך 24 שעות הוא כבר היה גוסס. לפני כן, כשהיה בבית חולים באתי לבקר אותו, ואמר לי שהוא דואג איך ישכב בקבר ולא יוכל לרוץ ולהפיץ, וכן דאג מי יאמר אחריו קדיש וקיבלתי על עצמי לומר".

בבית המדרש "היכל הקודש" בעיר בני-ברק ימסור הר"ר אברהם שושן שליט"א שיעור תורה ויערוך סעודת מצווה לזכרו ביום ראשון הקרוב, כ"ח בניסן. למחרת (שני) יתקיים לימוד בבית המדרש ולאחר מכן תפילת מנחה בשעה 13:30 ולאחריה יעלו אל קברו בבית החיים 'סגולה' בפתח תקווה.

הרב יונגרייז בשיחה עם הצדיק שליט"א, אביו הגה"צ רבי מנחם זאב שיק ואחיו הגה"צ רבי בנימין שיק זצ"ל
עומד מאחרי הצדיק בבית המדרש "היכל הקודש" בבורו פארק, עם הבעל מנגן ר' שלמה קרליבך ז"ל
הצדיק בתפילה על קברו של הרב יונגרייז זצ"ל
הצדיק מספר על תלמידו "המפיץ הגדול" ר' שמואל דוד יונגרייז זצ"ל
הקבר בבית העלמין 'סגולה' בפתח תקווה - חלקת 'ספינקא'

עוד בנושא זה:

סיפורים נפלאים על
הפצת ספרי ברסלב
הרבי מחב"ד:
מחסידי ברסלב תלמדו הפצה
מיהו "המפיץ הגדול"
ר' דוד שמואל יונגרייז?

5 תגובות

  • 1.
  • מאת: בנימין
   זכיתי לראות אותו מפיץ בתחנה מרכזית, הייתי בן 14-15 קבלתי ממנו קונטרס, ראיתי ושמעתי שהוא צדיק אמיתי, חזרתי אחרי כמה שעות ועדיין ראיתי אותו מרחוק דולק באור צחצחות מפיץ ומתבודד מייחד ומכוון כדרך בני העליה, לצידו היה עומד מקצה הרחוב לצידו השני אור של מוראה"ש הקדוש שדלק על הרחוב בתחנה המרכזית החדשה, אשרי חלקו ואשרי המאמין.
  • 2.
  • תודה רבה
   מאת: יונתן
  • 3.
  • מאת: מאיר
   לפני שנה בחודש תמוז נסעתי בירושלים באוטובוס וישב לצידי יהודי בן 50 בערך, דיברנו על הא ועל דא ונתגלגל הדבר שהוא גר בטבריה והוא מכיר את העניין של הפצה וכו' והנה הוא מספר לי שבזמנו כשהיה בחור הוא היה לומד בירושלים והוא וחבריו לישיבה הלכו מדי פעם לשוק מחנה יהודה ושם ראו אברך ואינו יודע שמו שהיה מפיץ והיה לו ניגון מיוחד כשהפיץ...
   ומספר לי היהודי הזה שהוא וחבריו למדו דבר אחד ממנו והוא שמירת העיניים ותמיד היו אוהבים ללכת לשוק מחנה יהודה ולהסתכל עליו וללמוד ממנו יראת שמים!
  • 4.
  • מאת: המעורר
   לפי מה שכתוב על המצבה היארצייט שלו הוא בכ"ז ניסן ולא בכ"ח
  • 5.
  • תודה על השיתוף !!!
   מאת: איל ק
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup