ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - המנוח ביומן מצמרר: "מוהרא"ש הפך אותי לאדם אחר"
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
המנוח ביומן מצמרר: "מוהרא"ש הפך אותי לאדם אחר"

שבוע בלבד לפני פטירתו הטראגית ישב הבחור יעקב מאיר חשין ז"ל וכתב את סיפור התקרבותו המרתק לחסידות ברסלב, כשגולת הכותרת היא עדותו המפעימה כיצד גמר במשך תקופה קצרה את התורה כולה. היומן המלא!

י"ב באדר א' תשע"ו, 21/02/2016 | 17:29 | נחמן מעהליעקב מאיר חשין ז"ל וברקע היומן שכתב שבוע לפני פטירתו (עיבוד: נחמן מעהל - ברסלב סיטי)

סיפורים רבים ומיוחדים כבר סופרו על אודות גדולתו הנדירה של הבחור יעקב מאיר חשין ז"ל (27), תלמיד מוהרא"ש זי"ע שחייו נגדעו בפתאומיות בתאונה הקשה באוטובוס 402 של אגד. אך יומן מיוחד שכתב המנוח שבוע בלבד לפני פטירתו מלמד אולי יותר מכל על אישיותו הנפלאה והנדירה בדור זה, כפי שהעידו גדולי הרבנים שהגיעו לנחם את משפחתו.

יעקב מאיר הרגיש ככל הנראה בקיצו המתקרב, כך מספרים בני משפחתו, ולכן התיישב לרשום יומן המסכם את התעלותו הרוחנית. חבריו מוסיפים כי "ביום חמישי שלפני פטירתו הוא הביע את רצונו להיטמן בסמוך למוהרא"ש ביבנאל, ודברים דומים הוא השמיע גם ביום פטירתו ממש" - את המסר הזה שמעו בני המשפחה רק במהלך ימי השבעה וזו הסיבה שהמנוח נטמן בירושלים.

את יומנו המכיל שלושה עמודים פותח המנוח בכותרת "סיפור התקרבותי לרבנו ז"ל ולמוהרא"ש ז"ל", ומתאר את התהליך הרוחני שעבר עליו: "בישיבה קטנה בערך בגיל 16 בער לבי מאוד אליו יתברך ורציתי לעבוד את השם יתברך. והיה לי מאוד קשה קשה ללמוד, כי לא הבנתי את הלימוד, וזה מאוד כאב לי. המשגיח קנה לי 'שוטנשטיין' ובכל אופן לא יכולתי ללמוד. רציתי מאוד ללמוד אבל לא היה לי דרך ללמוד".

"ואז נכנס בישיבה שלנו (ישיבת נדבורנא - נ.מ) בחור ברסלבר בשם נפתלי שפירא נ"י מבני ברק, והיה מדבר איתי על ברסלב, ולמדתי איתו חברותא, וראיתי הנהגתו איך שהיה הולך ברחוב עם 'ליקוטי תפילות' ואומר. ואז התחלתי ללמוד ספרי ברסלב - חיי מוהר"ן וכו', והתחלתי ללכת לחבורות של ברסלב בכולל ברסלב בני ברק בראשות ר' צורי-שד'י נימני נ"י, וזה קירב אותי בהתחלה. ולמדו שיחות הר"ן מפי הנ"ל ואחרי זה כל פעם בא מישהו אחר מאנ"ש לדבר, ולפעמים נסענו לשדה, והיה אחד שתרם לכל מי שיעשה כל יום רבע שעה התבודדות, וכך התרגלתי להתבודד לפני שהלכתי לישון".


יעקב מאיר שוקד על תלמודו (צילום המשפחה)

"ואז נכנסתי לישיבה גדולה נדבורנא, ובהתחלת הזמן נסעתי לאומן לראש השנה, ומצאתי שם ליד הציון ספר קטן בשם 'אשר בנחל' כרך כ"ז, שאז הדפיסו את זה בכרך קטן, וזה קירב אותי מאוד. וזה הפיץ המפיץ היקר ר' יענקל דקטור נ"י, וקראתי בו קצת ולקחתי את זה איתי לישיבה והייתי קורא בזה כל יום בקביעות כמה מכתבים כמעט שנה, וזה חיזק אותי מאוד (ואחרי זה התברר לי שגם הראש ישיבה ר' יואל ראטה נ"י התקרב מהספר הנ"ל), ולא ידעתי שזה הספר חיבר מוהרא"ש ז"ל".

"היה לי חברותא בישיבה בשם ר' שמעלקה הרש נ"י מנדבורנא, והכיר קצת ואמר לי שזה הספר חיבר מוהרא"ש ז"ל ויש בית הכנסת בבני ברק של 'היכל הקודש', ואמר לי בערך איפה זה והלכתי וחיפשתי את זה, ומצאתי ונכנסתי לשם וראיתי ארון מלא ספרים - שיחות מוהרא"ש, אשר בנחל וכו', כל הספרים של ברסלב ושל מוהרא"ש ז"ל, וראיתי שיש שם אוצרות וזה ממש החייה אותי. הייתי מגיע לשם כל יום בלילה לכמה שעות והייתי יוצא מבית הכנסת הנ"ל כל יום מחדש, והרגשתי כמו שיצאתי מהאדרא מרוב אור וחיות שהיה לי מהספרים של מוהרא"ש ז"ל".

"ואז רב בית הכנסת ר' אברהם שושן נ"י - מאנ"ש היקרים והרוח החיה שם - אמר לי שיש שיעור של מוהרא"ש ביום רביעי, מהטלפון מוהרא"ש דיבר לארץ וכולם שמעו. אז הייתי הולך לשם כל יום רביעי, והייתי בבית הכנסת הנ"ל כל יום בקביעות כמעט 8 שנים וזה קירב אותי. והייתי נוסע שבתות למוהרא"ש ז"ל כל שבת שהיה מגיע לארץ ליבנאל, הייתי נוסע במסירות נפש, משום שלפעמים לא היה לי מה לאכול כמעט ולא מקום נורמלי לישון, ולא היה לי כסף לנסוע, אעפ"כ לא הסתכלתי על כלום והייתי נוסע, וכמעט אני לא זוכר שבת שמוהרא"ש ז"ל היה נמצא ביבנאל ולא הייתי, כך היה במשך 10 שנים (חוץ מפעמים בודדות), ומוהרא"ש היה מגיע כמעט כל חודש למשך שבוע-שבועיים ולפעמים עוד שבתות, והייתי נוסע כל שבת מחדש".


חשין בפדיון נפש אצל מוהרא"ש זי"ע באומן (צילום: ארכיון נחמן מעהל)

"אני זוכר שבהתחלה היה לי מאוד קשה והיו לי ספקות", כותב חשין בגילוי לב. "אך בשבת אחת מוהרא"ש דיבר ואמר שאדם צריך להחליט 'פה אשב כי איוויתיה' וכו', ואז נסכם בדעתי שאני את מוהרא"ש ז"ל לא עוזב. משום שלפני שהתקרבתי למוהרא"ש ז"ל לא מצאתי חיות בברסלב, והסתובבתי אצל כל אנ"ש כמעט, המשפיעים, ולא מצאתי מישהו שידבר אליי ויבין אותי ויחזק אותי ויסביר לי פנימיות ברסלב, עד שהתקרבתי למוהרא"ש ז"ל וזה שינה לי את ההתקרבות שלי לרבנו ז"ל, וראיתי שנהייתי בן-אדם אחר, וראיתי קונטרס 'סדר דרך הלימוד' וגיליתי שאפשר לגרוס אפילו בלי להבין, אז זה חיזק אותי מאוד - משום שאותי לא עניין כלום, אני רציתי לשבת ללמוד, וברגע שמצאתי דרך ללמוד אז הייתי עושה את זה בפשטות ובלי חכמות".

וכאן מגיעה העדות המרגשת והמפעימה של המנוח על עצמו: "אני זוכר שלפני שהתקרבתי למוהרא"ש ז"ל לא יכולתי לשבת ללמוד ולא לשבת על כיסא, ואחרי שהתקרבתי מוהרא"ש הדביק אותי לכיסא בכוח של רבינו ז"ל והעצות שלו, עד שלא יכולתי לזוז מהכיסא, רק ללמוד ולהתמיד בח"י פרקים משניות, ולגרוס גמרא ועוד סדרים שהיו לי בכל התורה, ובמשך תקופה קצרה של כמה שנים גמרתי את כל התורה - תנ"ך, משנה, ש"ס בבלי, ירושלמי, תוספתא וכל המדרשים כמעט וכו' וכו', ספרי רבינו ז"ל וכו'".

בסיום היומן כותב חשין כי לאחר שמצא עוד ספרים אז גילה כי "כל התוכן של ברסלב נמצא אצל מוהרא"ש ז"ל" ומאז בחר להתפלל באומן רק במחיצתו של מוהרא"ש ולהיות מקושר אליו.

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן


עוד בנושא זה:בית האבלים הפך למרכז הפצה:
שבעה אצל משפחת חשין

"סמל של חסיד ברסלב אמיתי": מסע
הלוויתו של הבחור יעקב מאיר חשין ז"ל

איך התקרב הרב יואל ראטה
לחסידות ברסלב?


2 תגובות

  • 1.
  • מרגש ומחזק מאוד
   מאת: דן
  • 2.
  • מאת: אברהם
   כור לי היטיב לפני כשמונה שנים או יותר אולי עשר וכו'. יעקב מאיר ז"ל שאל אותי על מוהרא"ש אם הוא הצדיק האמת, מדוע אין מתקרבים אליו חסידים מבית ואנשי מעשה מלידה-מנוסח אשכנז, רק מזרחיים וספרדיים? והשבתי לו שלשה תשובות א' שזה לא המדד, אלא צריך לבדוק כל דבר לגופו, אם הוא אמת ואם הוא מחזק אז ללכת אחרי זה. ב' שזה דרך האמת כמו שיש לשון שאין השכינה שורה אלא נשברי לב, וכן כשדוד מלך ישראל חי וקיים התחיל למלוך בחברון, הכל התחיל מארבע מאות פשוטי נפש שהתחילו להסתובב עם הצדיק האמת של כל כלל ישראל, [וכן היה בברסלב תמיד], וג' אחרי זה תא ואחווךָ כמה וכמה מקורבים ותלמידים מנוסח אשכנז וספַרד...
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup