ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - יוסי גרין מנסה לפענח את הקסם של השיר "ואפילו בהסתרה"
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
יוסי גרין מנסה לפענח את הקסם של השיר "ואפילו בהסתרה"
המסר מהדהד בתוכנו. יוסי גרין

המלחין והזמר יוסי גרין בטור מיוחד על המסר של רבי נחמן מברסלב זי"ע שמהדהד כל כך עמוק בכל המגזרים בעולם היהודי

ט"ו בכסליו תשע"ה, 07/12/2014 | יוסי גרין, כל הזמן


המאבק הבלתי-נגמר הזה שלנו ושל אבותינו להישרדות יהודית, שקורה בתוך תקופת ההסתרה, הוא כמעט בלתי נתפס. הרי כל שמירת התורה והמצוות היא בגלל שאנחנו צועדים בדרך המסורה שקיבלנו מאמותינו ואבותינו, וגדולי הדור והמחנכים שבכל הדורות. ההסתרה הכוללת וחוסר הקשר הגלוי שלנו עם רבונו של עולם, הם אולי ההיבט המאתגר ביותר של הגלות שלנו לאורך כל אלפי השנים.

וכבר מראש הוזהרנו לגבי ההסתרה הממשמשת ובאה, בתורה, בפרשת דברים, בתיאור סוף ימיו של משה רבינו: "וְאָנֹכִי הַסְתֵּר אַסְתִּיר פָּנַי בַּיּוֹם הַהוּא" (דברים ל"א: י"ח).

ההתחלה של הפסוק בעצם מדברת על ההסתרה בפועל, והסיומת שלו מדברת על המשכיות אינסופית של אלפי שנים, וקצת מקשה את ההבנה.

תחשבו לרגע על הדברים הבאים: אלפי שנים חלפו מאז הגילוי האלוקי הציבורי והפתוח של היושב במרומים אלינו. ועדיין, בכל ההסתרה הזו, אנחנו משתדלים לשמור על מערכת היחסים שלנו עם ה' יתברך בכל יום: שלוש פעמים ביום בתפילות, וכל היום כולו בשמירת התורה והמצוות. מהו הדבר שהחזיק אותנו כל-כך חזק ועמוק, מחוברים לקב"ה לאורך כל תקופת ההסתרה הזאת?

התשובה חייבת להיות טמונה בעובדה שלאורך כל ההיסטוריה שלנו, עמוק בתוך ההסתרה הזו, יש ותמיד הייתה לכל אחד ואחת מעם ישראל באופן אישי קשר אישי יציב וברור עם הקדוש ברוך הוא, במהלכו הוא שומע כביכול בת קול אישית מהשמים. אכן, אמנם יש זמנים שבהם הקול הזה אולי שקט, אבל אחרי תקופה שבה כל הקולות החיצוניים האחרים כבר נדמו, האות של קול הדממה הדקה, ייצא שוב ויישמע מתחת לכל התוהו ובוהו. ואולי משם באה האמרה שהמילה "היסטוריה" נקראת כך מלשון "הסתר י-ה".

ואפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה (עיבוד: ברסלב סיטי)

התקשורת האישית הזו עם הקדוש ברוך הוא, הייתה שם כבר מההתחלה של ה"הסתרה", ותישאר לנצח: לפעמים זה יכול להיראות לנו בדמות זוהר של אמת שבוקע מפניו של ילד תם… מהפנים הטהורות שאנחנו רואים כשאנו מסתכלים על אדם קדוש… על-ידי השגת בהירות והבנה פנימית בדברי-תורה… באמצעות התפיסה של חסד אמיתי וטהור בין אנשים… דרך החוויה המרוממת של שבתות וימים טובים… וכמובן (…) בקשר מרומם-הרוח לה' הבא לעתים על-ידי שיר יהודי… וכך זה ממשיך, ובכל פעם התקשורת הזו מורגשת מתוך העומק של ההסתרה, ומובילה לגל גדול ולשטף של התרוממות רוח אצל האדם הפרטי.

לאחרונה, שיר פשוט מצא את דרכו אל תוך חיינו, כשהוא נושא עימו את המסר המדויק ורב העוצמה הזה, וקובע כי גם בתוך ההסתרה העמוקה ביותר – ריבונו של עולם ממש איתנו. השיר הזה כבש את העולם היהודי בסערה. הסיבה לכך הייתה ההתגלות הברורה של המסר המרגיע והיפה, שכולנו רוצים וצריכים לשמוע. על הפסוק הנ"ל, שמשתמש במילה "הסתרה" לא פעם אחת אלא פעמיים ("הסתר אסתיר"), מה שמעניק להסתרה תוקף כפול, רבי נחמן מברסלב הקדוש אומר ומבטיח לנו בספר 'ליקוטי מוהר"ן', שמתחת לכל השכבות של ההסתרה – ה' יתברך נמצא ממש שם, מתקשר איתנו, שומר עלינו ומחזיק בנו.

אֲבָל בֶּאֱמֶת אֲפִילוּ בְּכָל הַהַסְתָּרוֹת

וַאֲפִילוּ בְּהַסְתָּרָה שֶׁבְּתוֹךְ הַהַסְתָּרָה

בְּוַדְּאַי גַם שָׁם מְלֻבָּש הַשֵׁם יִתְבָּרַךְ.

(ליקוטי מוהר"ן פרק נ"ו)

ניתן לפרש זאת כך: "גם בכל ההסתרות שאנחנו יכולים להימצא בהן, ואפילו באופן של הסתרה בתוך הסתרה, גם שם תמיד נמצא ה' יתברך".

המסר הזה של רבי נחמן מהדהד כל-כך עמוק בתוכנו, אצל כל אחד ואחד מאיתנו, והעדות לכך היא הדרך שבה אימץ העולם היהודי בהתרגשות את השיר שהולחן על המלים הקדושות הללו.

» לסיפורים ומאמרים נוספים


עוד בנושא זה:מוהרא"ש שר ומדבר על הניגון
המפורסם "ואפילו בהסתרה"

ברסלבר חדש?
גם פבלו רוזנברג מתבודד

"ואפילו בהסתרה"
הגיע גם לטלוויזיה


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup