ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - כוס לאליהו הנביא
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
כוס לאליהו הנביא

הבן: "אבא! למה מכינים עוד כוס גדולה באמצע השולחן?" אבא: זה בשביל אליהו הנביא! הבן: אבא מה? אליהו הנביא אוהב לשתות הרבה יין?! אבא: לא יודע, אבי לימד אותי שצריך להשאיר כוס לאליהו הנביא, אז אני משאיר ולא שואלים שאלות, מובן?

ט' בניסן תשע"ז, 05/04/2017 | 00:50 כל אדם מחויב לשתות בליל הסדר חמש כוסות יין

כדי להימנע מדו שיח מביך זה נביא את הטעם לכוס אליהו הנביא.

הרב בעל ספר התודעה ח"ב עמ' ק"ו כתב "נוהגין שבשעה שמוזגין כוס רביעי שגומרין עליו את ההלל, מוזגין עוד כוס חמישית, שהיא גדולה לכבוד ולתפארת, והיא נקראת "כוס של אליהו". 

מה ענין כוס זה?

לפי שנחלקו בו התנאים שדעת רבי טרפון שכל אדם מחויב לשתות בליל הסדר חמש כוסות כיוון שהפסוק בו רמוזים לשונות הגאולה הוא: והוצאתי, והצלתי, וגאלתי, ולקחתי, יש לשון נוספת של גאולה והיא "והבאתי אתכם" ולדעת רבי טרפון צריך כל אדם לשתות כוס גם כנגד "והבאתי". 

אך דעת חכמים שחייבים רק ארבע כוסות כנגד ד' לשונות גאולה שהם: והוצאתי ,והצלתי, וגאלתי,ולקחתי, וכיוון שממחלוקת לא יצאנו אנחנו שותים ארבע כוסות, ומוזגים עוד כוס מספק - כדברי רבי טרפון אך לא שותים אותה כדעת חכמים, וכשיבוא אליהו הנביא זכור לטוב ויברר לנו את כל ספקותינו גם ספק זה יתברר ולכן קוראים אותה -"כוס אליהו" ואמרו חכמי הדורות שלפנינו שכוס זאת שהיא כנגד "והבאתי" רמז לגאולה האחרונה השלימה שתהא בבשורת אליהו הנביא והגואל האחרון עם מפלת גוג ומגוג...

וכתב המהר"ל מפראג: שבשעה שפותחין את הדלת לכבודו של אליהו הנביא ומצפים לבואו, אז ראוי לומר תפילה לפני "שפוך חמתך" והיא "הרחמן הוא ישלח לנו את אליהו הנביא זכור לטוב ויבשר לנו בשורות טובות ישועות ונחמות כאמור "הנה אנוכי שולח לכם את אליהו הנביא לפני בוא יום ה' הגדול והנורא, והשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם, (עכ"ל ספר התודעה).


» בית התבשיל "אוהל אברהם"

» לסיפורי ניסים הקליקו כאן

» מוסדות מקווה מלכה


עוד בנושא זה:לוותר על חומרת הקטניות בפסח בשביל
כיבוד הורים?
איזה יין כדאי לקנות לליל הסדר? למה דגי הכנרת כשרים בפסח?
הרי הם אכלו חמץ, ואולי אכלו חמץ
אפילו בפסח?

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup