ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - כשמריה הפכה למוריה בזכות רבי נחמן מברסלב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
כשמריה הפכה למוריה בזכות רבי נחמן מברסלב
"הדליק את הניצוץ" מוריה בציון רבי נחמן

לאומן נסעה מריה כגויה שלא ממש רצתה להפנים את העובדה שהיא לא יהודיה, אך שם היא כבר החליטה: "רבינו הדליק לי את הניצוץ היהודי ואמרתי לעצמי שאת העולם הזה אני עוזבת רק בתור יהודיה"

י"ג אלול תשע"ד, 08/09/2014


בגיל 18 התנפצה האמת בפניה של מריה ויינגולץ. דווקא היא, שאביה היה יו"ר הקהילה היהודית באזרבייג'ן ואמה מורה לעברית שהייתה מספרת לה סיפורים מפרשת השבוע לפני השינה, שתמיד הרגישה הבחורה הכי ציונית והכי מחוברת לעם ישראל, גילתה פתאום שלמרות ההזדהות החזקה והקשר העמוק לעם ישראל – היא איננה חלק ממנו על פי ההלכה.

בגיל 11 היא עלתה לבדה מאזרבייג'ן לארץ ישראל לאחר שבגיל 10 נפטרו שני הוריה ממחלת הסרטן. בהמשך היא התגייסה לצה"ל כלוחמת ושם גילתה לראשונה שאמה לא הייתה יהודיה ולכן גם היא לא כזו עד שתעבור תהליך גיור כדת וכדין ותחזור בתשובה. "לא ייחסתי לזה חשיבות באותו זמן", היא מספרת, "אמרתי לעצמי שדרך ארץ קדמה לתורה ושאני 'בסדר' מבחינת מי שאני, ואם 'הדוסים' רוצים לענות את עצמם בדרך שבה הם חיים אז שיהיה להם בהצלחה, אני יהודיה בלב".

כשהייתה בת 23 סחבו אותה כמה מחברותיה לערב של "הפרשת חלה", הרבנית שהשתתפה סיפרה לבנות כי היא נוסעת בקרוב לציונו של רבי נחמן מברסלב באומן והציעה להן להצטרף. "חודש לאחר מכן כבר הייתי במטוס בדרכי לרבי נחמן כשאין לי מושג בכלל מי זה הצדיק הזה ומה גדולתו. האמת שאפילו לא ידעתי איך מתפללים ואיך פותחים סידור", נזכרת מריה.

בנסיעה לאומן היא הבינה לראשונה בחייה את המשמעות לכך שלא עברה תהליך גיור אמיתי. הרבנית שנסעה איתה שאלה: "תגידי, לפי ההלכה את יהודיה?", והיא השיבה: "כן, בתעודת זהות אני רשומה יהודיה". הרבנית הקשתה: "לא, לא בתעודת זהות, לפי ההלכה את יהודיה?". זהו, כאן נפל האסימון שאותו ניסתה להדחיק מספר שנים.

מציונו של רבי נחמן מברסלב היא כבר חזרה עם החלטה: "רבינו הדליק לי את הניצוץ היהודי ואמרתי לעצמי שאת העולם הזה אני עוזבת רק בתור יהודיה. הבנתי שלא הפכתי ליהודיה בזה שהתגייסתי לצה"ל אלא שאני צריכה לחזור בתשובה אמיתית".

לאחר תהליך גיור ארוך ולא קל, היא הפכה ליהודיה, והפעם באמת. בדרך היא שינתה את שמה ממריה לשם היהודי מוריה. בתחילה חשבה שהיא לא באמת מסוגלת לשמור תורה ומצוות אך החיבור שלה לחסידות ברסלב גרם לה להבין שהדת לא מפחידה כפי שחשבה. "כשהסתכלתי בתור חילוניה על העולם הדתי, זה היה נראה לי מאוד כפייתי, אבל בחסידות ברסלב ששם מקרבים מאהבה ומתוך שמחה, שם מצאתי את המקום שלי, קיבלו אותי איך שאני".

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן


עוד בנושא זה:

למרות שעברתי גיור כהלכה,
בעלי רודף אותי ומזכיר לי את עברי

כוכבת ישראלית ביקרה באומן
והחליטה: "מתחילה לשמור שבת"

יומן מסע
במגפיים אוקראיניות

1 תגובות

    • 1.
    • מדהים!!ממש מרגש!
      מאת: אנוימית
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup