ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - הלחן המשותף של מוהרא"ש ור' שלמה קרליבך בביצוע מחודש
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
הלחן המשותף של מוהרא"ש ור' שלמה קרליבך בביצוע מחודש

בעל המנגן מאיר דוד פארקש מגיש יחד עם רובי בנט ביצוע סוחף ללחן המשותף של מוהרא"ש הקדוש וקרליבך. צפו בקליפ 

כ"א בשבט תשע"ו, 31/01/2016 | 13:40 | נחמן מעהל


אם אתם נמנים על חסידי ברסלב, בוודאי כבר נחשפתם לניגון הנפלא הזה שנהג מוהרא"ש זי"ע לשורר בהזדמנויות רבות עם תלמידיו - "ממלא כל עלמין וסובב כל עלמין אין שום מציאות מבלעדיך יתברך כלל, ובכל תנועה ותנועה שם אלופו של עולם!".

כעת מופק הניגון בביצוע חדשני ע"י בעל המנגן הרב מאיר דוד פארקש, מעסקני קהילת ברסלב בוויליאמסבורג וממקורבי מוהרא"ש זי"ע.

הרב פארקש מספר על גלגולו של הניגון הייחודי כי "מוהרא"ש זצוק"ל היה נוהג בצעירותו לצאת באישון ליל לכיוון קווינס כדי להתבודד ביער ולשוחח עם קונו כבן אל אביו, באחת הפעמים כשהגיע ליער לשפוך שיח בהתבודדות פרצו ממנו המילים: 'ממלא כל עלמין וסובב כל עלמין אין שום מציאות מבלעדיך יתברך כלל, ובכל תנועה ותנועה שם אלופו של עולם'. בליקוטי מוהר"ן בתורה ס"ד חלק א' מובא דבר מדהים שלכל מדינה ומדינה יש המנון משלה וגם לאמונה יש ניגון, וניגון האמונה הוא סובב כל עלמין. זו הייתה ההשראה ליצור את המנון האמונה".

"מוהרא"ש אמנם היה מאוד נהנה להאזין לשירה אך לא היה זמר ולא מלחין בעצמו" מוסיף הרב פרקש, "השיר היחיד שהוא הלחין בכל חייו היה 'ממלא כל עלמין".

לקטע שהלחין מוהרא"ש נוסף בהמשך קטע נוסף ע"י "הרבי המרקד" - ר' שלמה קרליבך. היה זה בשבע ברכות שהתקיים בבית מדרשו של מוהרא"ש בברוקלין ובו השתתף גם קרליבך שהיה מקורב מאוד למוהרא"ש ואף היה מפיץ את ספריו למקורביו בעולם. במהלך השמחה החל מוהרא"ש לשיר את הניגון 'ממלא כל עלמין' במנגינה שהלחין, קרליבך ששמע את המילים הוסיף להם לחן משלו, לחן שהפך לאחר מכן לניגון מפורסם שכולם מכירים, אך לא על המילים המקוריות.

מוהרא"ש זי"ע שר את הלחן של פארקש ל'ממלא כל עלמין' (צילום ארכיון)

מאז, צירף מוהרא"ש את שני הלחנים הללו ונהג לשיר אותם יחד בהזדמנויות רבות. בשנים האחרונות לחיי מוהרא"ש הוסיף הרב מאיר דוד פארקש לניגון קטע נוסף משלו, הקטע הזה אומץ אף הוא ע"י מוהרא"ש ושולב בשיר.

הביצוע החדש יוצא כעת בסיוע המלחין רובי בנט שתרם מכישרונו המוזיקאלי וכתב את העיבוד לשיר. "הוא מעניק מימד שמימי מלא בעוצמה ורגש כשהמקהלה הפותחת מדמה את שירתם מלאת הדבקות של חסידי מוהרא"ש כפי שנהגו לשיר בכל פעם לפני שהתחיל לומר תורה בציבור", אומר פארקש.

בביצוע החדש שיוצא לאוויר העולם משלב פארקש את כל הלחנים יחד: הוא פותח בלחן של מוהרא"ש זי"ע, ממשיך בלחן המשותף שלו עם רובי בנט ומסיים בניגון השמחה הסוחף של קרליבך. את המילים באידיש תרם מכשרונו האמן ליפא שמעלצר.

פארקש מספר כי "בכל מקום שאני שר את הביצוע הזה מיד מצטרפים אלי בשירה סוחפת. יש בו משהו מאוד מדבק. הגיע הזמן שכל העולם יכיר את השיר המיוחד הזה שמספר שהקב"ה מנהל את העולם".

השיר יוצא לאור לרגל יום השנה הראשון להסתלקות מוהרא"ש זי"ע.

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן

קרליבך מנגן במחיצת מוהרא"ש זי"ע את השיר "ממלא כל עלמין" (צילום ארכיון)
עטיפת הדיסק החדש (צילום יח"צ)
בעל המנגן ר' מאיר דוד פארקש עם מוהרא"ש זי"ע (צילום: ארכיון ברסלב סיטי)

עוד בנושא זה:מיערות הג'ונגל לאומן: קרליבך,
מוהרא"ש ושלושה קיבוצניקים

איך אפשר להתגבר על הפחד מחיות
רעות ואנשים רעים בזמן ההתבודדות?

מה לכם לדאוג? מאיר דוד פרקש
ויואלי קליין בשיתוף ליפא שמעלצר


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup