ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מדוע ביקש הצדיק מיבנאל את ברכתו של מחלל השבת?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מדוע ביקש הצדיק מיבנאל את ברכתו של מחלל השבת?
החילוני בירך את הצדיק (צילום ארכיון)

מהנדס בכיר בחברת בניה מפורסמת הגיע ליבנאל בעיצומו של יום שבת קודש במטרה להתברך מכבוד הצדיק, התגובה שקיבל הותירה אותו בהלם • הסיפור המלא

י"ט סיון תשע"ד, 17/06/2014 | דן כהן


לפני כ-18 שנים למד אברהם - אחד מחסידי ברסלב מבני ברק, בכולל האברכים של המקובל הרב שמעון חירארי בתל אביב. בזמנו הפנוי היה מחלק חוברות חיזוק של הצדיק מיבנאל לפוקדים את המקום ומשתדל לשוחח איתם בדיבורי אמונה. "באחד הימים הגיע לבית המדרש יהודי לא דתי שביקש להכין לעצמו כוס קפה במקום" נזכר אברהם, "פניתי אליו ושוחחתי איתו כהרגלי תוך כדי שאני משפיע עליו דיבורי חיזוק ושמחה. במהלך השיחה בינינו שאלתי האם כבר זכה להניח תפילין הבוקר. 'הבוקר?' הוא ענה לי, 'לא הנחתי תפילין כל החיים שלי'. התשובה שלו זיעזעה אותי והתחלתי לדבר איתו על חשיבות המצווה הגדולה".

אברהם ממשיך ומספר: "הוא אמר לי שהוא אפילו לא יודע איך מניחים תפילין, אבל אם יקבל ממני הבטחה שזה יהיה בשבילו כסגולה לזיווג אז יהיה מוכן להניח. הוא סיפר שהוא גרוש, וכבר כמה שנים מחפש אשה שתתאים בשבילו ולא מצליח. הסברתי לו שכל מצווה שאדם עושה בוודאי מקרבת בעבורו את הישועה, ולפיכך בוודאי שמצוות הנחת התפילין תשפיע עליו לטובה וגם למציאת הזיווג. ברוך ה' הוא הסכים, ולראשונה בחייו הניח תפילין וקרא קריאת שמע".

במהלך השיחה שהתפתחה ביניהם, גילה אברהם ששמו של היהודי הוא מוטי, והוא מהנדס בכיר בחברת בנייה. לאחר כמה דקות הם נפרדו, אברהם חזר לתלמודו והמהנדס חזר לעבודתו בקרבת מקום. למחרת חזר הסיפור על עצמו - מוטי הגיע להכין קפה, הניח תפילין וקרא קריאת שמע. כך הפך הדבר לריטואל קבוע במשך תקופה ארוכה.

הקשר בין השניים הלך והתחזק ומדי פעם הציע אברהם למוטי להתחזק בדבר נוסף, פעם היה זה בטבילת מקווה ופעם אחרת הוא אפילו הזמין אותו לשבות עם הצדיק מיבנאל שהגיע לאחד מביקוריו בישראל. מוטי הבטיח לחשוב על כך.

יום שישי הגיע ואברהם יצא לכיוון העיירה יבנאל. "שבת ביבנאל זו שבת של קורת רוח אדירה", הוא מתאר, "זוהי שבת שהיא מעין-עולם-הבא ממש - התפילות, הדרשות הניגונים והשירים, האחדות בין כל תלמידי הצדיק, כשלא משנה מה מוצאו או עדתו של האחר, כולם באים בערגה של קדושה להתחזק מהצדיק ולקבל ממנו עצות חכמות בכל תחום ותחום בחיים".

"שבת שהיא מעין עולם הבא". הצדיק מיבנאל במוצאי שבת (צילום: שמואל בורק)

היה זה בחודש אב כאמור לפני כ-18 שנה, אך אברהם עדיין לא שוכח את התרוממות הרוח ששרתה באותה השבת, "הרגשנו תפילה של ימים נוראים, איזו אווירה של דבקות בה', אווירה של דיבוק חברים, של חסד, של אמונת חכמים, רק מלדבר על כך מתמלא ליבי בגעגועים", הוא אומר בערגה.

"לאחר התפילה נעמדו המתפללים והאורחים שבאו מרחוק בתור ארוך כדי לזכות ולומר 'שבת שלום' לצדיק ולנסות ולזכות לשמוע ממנו מילה אחת או שתיים של עידוד וחיזוק. באותה תקופה עברו לומר 'שבת שלום' לצדיק גם לאחר תפילת שחרית ואני עמדתי והמתנתי לתורי, לפתע גיליתי שעל ידי עומד לא אחר מאשר ידידי מוטי המהנדס מתל אביב! הוא התרגש מאוד לפגוש אותי, וסיפר שהגיע ליבנאל כי מאוד חשוב לו לזכות בברכה להתחתן בקרוב".

"מספר דקות עברו והנה הגיע תורנו. מוטי ניגש ראשון, איחל שבת שלום לצדיק והחל לבקש: 'כבוד הרב תברך אותי ש...', אבל הצדיק קטע את דבריו: 'שאני אברך אותך?' אמר לו בחיוך, 'אני רוצה שאתה תברך אותי!'. היינו המומים לשמוע את הדברים, לא האמנו ששמענו נכון. מוטי ניסה לספר שהוא הגיע עד לכאן במטרה לזכות בברכתו של כבוד הצדיק, ומי הוא לגמרי שיכול לברך את גדולי הדור, אבל הצדיק הסתכל עליו בעיניו הטהורות, חייך אליו שוב ואמר לו: 'קודם אתה תברך אותי ולאחר מכן אברך אותך'. מוטי הסמיק מהתרגשות ואיחל שהצדיק יהיה בריא ויהיה לו כל טוב. רק לאחר מכן זכה לברכתו של הצדיק שבירך אותו במילים אלו: 'שתזכה להיות דבוק בצדיקים ולהקים בית נאמן בישראל'".

המהנדס יצא נרגש והמום מבית המדרש וסיפר לידידו עד כמה שהצדיק נכנס לו אל הלב והשפיע עליו עמוקות. במהלך השיחה בין הידידים התברר פתאום לאברהם שחברו הגיע ליבנאל במהלך השבת עם רכבו ובתמימותו אפילו לא ידע שזה אסור! "חניתי את הרכב בסמוך לבית המדרש ואף אחד לא גער בי על כך, להיפך, קיבלו אותי מאוד יפה", סיפר מוטי בתמימות וקיבל בתגובה הסבר על חשיבות שמירתה של השבת.

מספר חודשים חלפו ומוטי החל בשמירת תורה ומצוות. לאחר תקופה אף הכיר אישה בעלת תשובה כמותו ושניהם הקימו בית נאמן בישראל. לאחר החתונה נפגש מוטי עם אברהם וסיפר לו את העובדה הבאה: "דע לך, שהרבה חיזוק ועידוד שאבתי מהקונטרסים של הצדיק מיבנאל שנתת לי בתחילת הדרך, אבל אם אשים את האצבע על הנקודה שהכי חיזקה אותי - זה המפגש עם הצדיק פנים אל פנים - הרגשתי איך שהעיניים שלו יורדות לתוך הלב שלי וממיסות את האבן שהצטברה שם במשך השנים, גם אם הייתי מתכנן ומהנדס חומת ביצורים עבה היא לא הייתה יכולה לעמוד בפני עיניו הטהורות של הצדיק. הוא נכנס לי עמוק עמוק לתוך הלב ומאותו הרגע הרגשתי שיש לי כוחות אחרים להתמודד בחיים, קיבלתי כוחות כאלו שבזכותם אני עומד עד עכשיו בגבורה מול כל הניסיונות הקשים".

» לסיפורים ומאמרים נוספים

» לשליחת סיפור אישי למערכת


עוד בנושא זה:

דיווח: מנהיג ברסלב מגיע
לביקור של חודש בישראל

צפו: המקובל רבי שמעון חירארי
מתפלל על הצדיק מיבנאל

הדרך של הרב
רונן חזיזה לברסלב

1 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup