ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - משה הבטלן שהפך לשקדן
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
משה הבטלן שהפך לשקדן

בחור מישיבה תיכונית הפסיק לשמור תורה ומצוות לאחר שסולק מהישיבה, אך לאחר שנים קיבל חוברת ששינתה את חייו בחזרה • וגם: איך זה קשור לחייו של חברו בחור הישיבה החרדי?                                                                לכל קונטרס יש כתובת. (אילוסטרציה)

"לכל קונטרס יש כתובת", כך התבטא הצדיק פעמים רבות. הכוונה היא שלכל חוברת מתוך האלפים שכתב יש כתובת מדוייקת, ובסופו של דבר היא תגיע ליהודי אליו היא שייכת ותפעל מה שצריך.

ואכן, רבבות סיפורים על קונטרסים שהגיעו ב'אקראי' אל יהודים בארץ ובעולם וחוללו מהפכה בחייהם מסופרים בין חסידי ברסלב, וכזה הוא הסיפור שמספר ר' דן כהן מתלמידי 'היכל הקודש' בעיר בני ברק.

"למדתי בעבר בישיבה תיכונית במרכז הארץ", פותח ר' דן בסיפור אישי שחזה בעיניו, "יחד עימי למד בחור בשם משה, שהיה מוכשר מאוד אך גם תוסס ושובב באופן יוצא דופן, ובמשך ארבע השנים שלמדנו יחד הוא לא הפסיק לעשות מעשי קונדס שהסעירו את הישיבה. פעמים רבות בזמן החורף היה משה דואג לעשות קצר חשמלי שהחשיך את כל הישיבה, וההנהלה נאלצה לשחרר את הבחורים מוקדם מהרגיל מחוסר ברירה. הנהלת הישיבה חיפשה זמן רב את התלמיד שאחראי לקצרים, ולאחר תקופה ארוכה הצליחו לתפוס אותו וסילקו אותו בבושת פנים מהישיבה...".

"משה נשבר, הוא לא מצא מסגרת לימודים אחרת שמתאימה עבורו והתחיל להסתובב ברחובות העיר תל אביב ולהידרדר מבחינה רוחנית. לאחר תקופה הוא עזב כליל את דרך התורה והחל להתרועע עם אנשים ריקים ופוחזים, עם נגני רחוב, עם ציירים המציירים בקרן רחובות ומבקשים מספר שקלים מעוברים ושבים, ובקיצור הפך לנער רחוב".

ר' דן כהן מתקדם בסיפורו כמה שנים קדימה, אל תקופה בה היה הוא עצמו לאחר שלב של התחזקות בחייו האישיים ולמד בישיבת 'קול יהודה' בעיר בני ברק. "תמיד רציתי לדעת מה עלה בגורלו של חברי, איתו למדתי ארבע שנים יחד בישיבה התיכונית, עד שביום אחד פגשתי אותו ברחוב ירושלים בבני ברק. משה לא היה נראה כפי שתיארתי אותו לעצמי... הוא היה נראה כמו בחור ישיבה חרדי, מעוטר בזקן, לבוש בחליפה ומגבעת לראשו".

הידידים הוותיקים שמחו על הפגישה, שוחחו ביניהם והעלו זכרונות מימים עברו. במהלך השיחה סיפר משה לחברו את הדרך שעבר בשנים האחרונות בעומק הקליפות ומה גרם לו לשוב לדרך הישר: "עוד יום שגרתי ומשעמם עבר עלי בתל אביב, ופתאום ניגש אלי חסיד ברסלב ונתן לי חוברת של הצדיק מיבנאל. קראתי את החוברת בשקיקה, והרגשתי שהיא נכתבה במיוחד עבורי, כל הבעיות שהיו בחיי הופיעו בחוברת ולצידן גם הפיתרון. החוברת הזו הצילה את חיי וגרמה לי לחזרה בתשובה, ובזכותה אני לומד עכשיו בישיבה לבעלי תשובה בבני ברק".

"לפעמים", המשיך משה לספר לחברו, "עדיין קורה לי שאני מרגיש נפילה או ירידה רוחנית, אבל יש לי פיתרון לזה. בחוברת שקיבלתי למדתי שאני יכול לדבר עם ה' יתברך ולספר לו כל מה שעובר עלי ואת כל הנפילות שלי, וזה אכן מה שאני עושה, כך אני חוזר לעצמי".

התפנית שהתרחשה בחייו של הבחור משה גררה אחריה תפנית נוספת, וכך ממשיך ר' דן כהן לספר: "מאז שעברתי ללמוד בישיבה קדושה בבני ברק הייתי בתקופת התחזקות, אך לא ידעתי מה זו 'התבודדות', מהם 'קונטרסים', ומעולם לא שמעתי על השם 'מוהרא"ש' או 'הצדיק מיבנאל'. שאלתי את משה: 'אתה יודע לפעמים תוקפים אותי זכרונות מהעבר, כל החוויות בישיבה התיכונית, אני נזכר בדברים שעשינו וזה מפיל אותי לעצבות...', משה חייך ואמר לי: 'אל תסתכל אחורה, תהיה בשמחה ותתמיד בלימוד התורה. הנה אני נותן לך מספר קונטרסים שתתחזק מהם, ותחשוב ידידי שנולדת היום ואין לך שום עבר'. פעם ראשונה שקיבלתי קונטרסים של מוהרא"ש וזה חיזק אותי ביותר, אך בעיקר התחזקתי ממשה חברי לספסל הלימודים שהיה מונח בשאול תחתית ועכשיו בזכות קונטרס אחד זכה להיות בן תורה ירא שמיים העובד את ה' בשמחה גדולה".

"האמת שכבר עברו הרבה שנים מהסיפור הזה", מסיים ר' דן את הסיפור אליו היה עד. "פעמים רבות חיפשתי אחרי החבר שלי משה ולא יצא לי לפגוש אותו שוב, שמעתי שזכה להתחתן והינו שקדן גדול בלימוד התורה בעיר אשדוד. עד היום לא הצלחתי להגיע אליו, אולי בזכות פרסום הסיפור אזכה לפגוש אותו בשנית".

 לעוד סיפורי הפצה

לשליחת סיפור למערכת

 

עוד בנושא זה:

מחופי אילת
בחזרה לבית המדרש
אני רוצה לחזור בתשובה,
אבל קשה לי מאוד לצאת מהזוהמה
חזרתי בתשובה ולמדתי בישיבה,
אך לא החזקתי מעמד ונפלתי

2 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup