ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - נדיר: נחשפה תמונת מוהרא"ש כמלמד בתלמוד תורה בגיל 26
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
נדיר: נחשפה תמונת מוהרא"ש כמלמד בתלמוד תורה בגיל 26

התמונה מגלה גם כיצד נראה הצדיק המפורסם מברסלב בשנותיו כאברך צעיר בעיצומה של תחילת המהפכה שחולל בחסידות ברסלב

כ"ד באייר תשע"ה, 13/05/2015 | 12:50"מלמד בלתי נשכח". מוהרא"ש בגיל 26 עם ילדי כיתתו בתלמוד התורה של באבוב בארה"ב (צילום: ארכיון ברסלב סיטי)

בימים האחרונים נחשפה לראשונה תמונה נדירה של הצדיק כבוד קדושת מוהרא"ש זצוק"ל כשהוא אברך צעיר בן 26 שנים בלבד. בצילום נראה מוהרא"ש יחד עם ילדי כיתתו כמלמד בתלמוד תורה 'בני ציון' של חסידות באבוב בארה"ב.

על פי הידוע בין חסידי ברסלב תלמידי 'היכל הקודש', החל מוהרא"ש לשמש כמה שנים לאחר נישואיו בשנת תשכ"ב כמלמד תינוקות של בית רבן במשך 9 וחצי שנים, מתוכם כ-3 שנים בתלמוד התורה של באבוב.

את התלמידים היה מוהרא"ש נוהג לחזק מדברי רבינו נחמן מברסלב זי"ע ואף להעניק להם מדי פעם במתנה ספרים של ברסלב אותם היה מדפיס בעצמו. צילום של אחד הספרים - הגדה של פסח עם פירוש של ר' אלתר מטעפליק - מצורף בתחתית הכתבה. בצידו האחורי של ספר זה ניתן לראות את מחירון ספרי ברסלב שהדפיס מוהרא"ש באותם ימים ולראשונה ניתנת הצצה למחירים המדהימים שגרמו לשבירת המונופול שהיה עד אז על ספרי ברסלב בארה"ב ובישראל ולהפצת רבבות ספרים שעד אז היו נדירים ביותר וקשים להשגה. המחיר הגבוה ביותר המופיע במחירון הוא של ספר ליקוטי מוהר"ן שנמכר ב... דולר וחצי בלבד, כאשר שאר הספרים נמכרים בעשרות סנטים בודדים! המחיר הנמוך שבו מכר מוהרא"ש את הספרים עלה לו בחובות אישיים אדירים לבתי דפוס ובמחלוקת קשה שהתפתחה אז כנגדו על ידי המוכרים שחשבו את עצמם לבעלי הבית היחידים על הדפסת ספרי ברסלב, אך על כך יסופר בהרחבה במקום אחר.

סיפרו חסידים על תקופתו של מוהרא"ש כמלמד כי באחת השנים לימד מוהרא"ש קבוצת נערים מבתים מודרניים. כשראה שהנהלת התלמוד-תורה יצרה עבורם מסגרת לימודית ברמה תורנית ירודה, החליט מוהרא"ש להוסיף על כך דווקא לימודי יהדות בסיסיים ונחוצים כדוגמת הלכות ברכות השחר וכדומה, והעידו לימים על התלמידים האלו כי נהפכו לאנשים כשרים בזכות אותם הלימודים.

מסופר עוד על תקופתו זו, שהיה מוהרא"ש נוסע לעבודה בהסעה יחד עם עוד כמה מלמדים והנהג היה איש עצבני מאוד שהיה מתווכח תמיד עם המלמדים על כל מיני דברים, ולבסוף הריב היה נגמר בזה שהיה עוצר את הרכב ומורה למלמד שהתווכח איתו לרדת מהמכונית... וסיפר מוהרא"ש שהוא עשה לעצמו גדר שלא להתווכח איתו בשום אופן ולבסוף הוא היה היחיד ששרד שם... לימים פירש מוהרא"ש על סיפור זה את המשנה "ולא מצאתי לגוף טוב אלא שתיקה" (אבות, א יז) אשר לכאורה לא מובן מדוע השתיקה טובה "דווקא לגוף" אך על פי מעשה זה יובן קצת: המלמדים שלא רצו לשתוק ולהפסיק להתווכח נאלצו בסופו של דבר להמשיך את דרכם עד לתלמוד תורה ברגל בשמש או בגשם, ואם היו שותקים היה נחסך מהם העניין.

    
אברך צעיר שחולל מהפכה (צילום: ארכיון ברסלב סיטי)

אחד הדברים היותר ידועים על התקופה ההיא, הוא דווקא סיפור פיטוריו של מוהרא"ש מהמלמדות באחד מתלמודי התורה שבהם עבד: היה זה בשנות אברכותו של מוהרא"ש כאשר כמו תמיד כל כולו היה בכיסופים גדולים להגיע למקום ציונו של רבינו הקדוש בעיר אומן. הנסיעה לאוקראינה באותם ימים הייתה כמעט בלתי אפשרית עקב השלטון הקומוניסטי ששלט באזור וחסם את הכניסה למדינה, כל שכן ליהודים שביקשו להתפלל שם בקברי צדיקים. כאשר נוצרה אפשרות מסוימת להגיע למקום קודש הקודשים, החליט מוהרא"ש להודיע באמצע הזמן להנהלת התלמוד תורה כי הוא יוצא לנסיעה דחופה לאוקראינה, זאת למרות שידע כי בשל דבקותו העצומה ברבינו ושאיפתו הגדולה לנסוע לאומן הוא עלול לשלם על כך במשרתו ובמקור פרנסתו, מה שאכן קרה לבסוף. על נסיעותיו לאומן באותם שנים מסופר בהרחבה במקומות אחרים ועוד יסופר רבות.

התמונה הנדירה שמתפרסמת כאן לראשונה התגלגלה לידי 'ברסלב סיטי' על ידי אחד מתלמידי אותה כיתה ששמר אצלו את הצילום המיוחד במשך כ-50 שנה, ר' יצחק שלום הכהן גולדשטיין שמו. הוא מתגורר בבאר שבע וסירב לחשוף את התמונה לציבור עד לאחר פטירתו של מוהרא"ש. צילום נדיר זה הוא היחיד שאליו נחשפו חסידי ברסלב עד כה משנות אברכותו של מוהרא"ש.

גולדשטיין העיד כי "מוהרא"ש היה מלמד מיוחד ובלתי נשכח, מעולם לא הרים על הילדים בכיתה את הקול. זכור לי גם שכל רגע פנוי בהפסקות הוא היה מנצל לכתיבה, כנראה של מכתבי חיזוק למקורביו או דברי תורה אחרים", סיפר התלמיד.

בספר שיחות מוהרא"ש חלק י"א מובאות כמה עצות וכללים שנתן מוהרא"ש למלמדי תינוקות של בית רבן וכדאי להביאם כאן למען נבין מעט מהנהגותיו של הצדיק בתור מלמד: א. מה שהמחנך רוצה לפעול אצל הילדים צריך שיפעל קודם אצל עצמו, ב. להתייחס ולדבר עם הילדים כמו לאנשים גדולים, ג. כשלומדים - לומדים ולא מדברים דברים בטלים, וכדאי לשלב את הלימוד עם סיפורים ומעשיות שהילדים אוהבים, ד. לא להעיר לתלמידים ברבים אלא לדבר איתם אחר כך בנועם וכך יבינו, ה. לבנות את הביטחון העצמי של התלמיד על ידי שנותנים לו לקרוא (למשל) קטע פשוט שהוא בוודאי יבין.

» לעוד תיעוד היסטורי כנסו למדור תמונות מספרות

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן


הגדה של פסח שהדפיס מוהרא"ש בשנת תשכ"ו והעניק לתלמידי כיתתו באותם ימים

מחירון ספרי ברסלב שהדפיס והפיץ מוהרא"ש באותם ימים, המחיר הגבוה ביותר: דולר וחצי לספר ליקוטי מוהר"ן...

תעודת התלמיד עליה חתום שם הרבי: Rabbi Schik...

עוד בנושא זה:אני מלמד אך ידוע לי שרבנו לא רצה
שאנשיו יהיו מלמדים. מה לעשות?

צפו: מוהרא"ש מוסר
הדרכה למחנכים ביבנאל
למה הגביה הצדיק מיבנאל
את ידיו לפני פטירתו?


2 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup