ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מהומה באומן: נמצאו עצמות אדם בסמוך לציון הקדוש
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מהומה באומן: נמצאו עצמות אדם בסמוך לציון הקדוש

לחשיפה החדשה משמעות גדולה בנוגע למקום המותר לכהנים, דבר שאף עלול להביא לבעיות עם שטחים שנרכשו באזור לצורך בניה. כל הפרטים על הסערה הגדולה

ג' בסיון תשע"ו, 09/06/2016 | 16:08 | נחמן מעהל

צילום: ברסלב liveמתפללים באומן (צילום ארכיון: דוד דנברג)

חסידות ברסלב סוערת בימים אלו על רקע חשיפת עצמות אדם שנתגלו באתר חפירות הסמוך לציונו הקדוש של רבינו נחמן מברסלב זי"ע בעיר אומן.

המקום בו התגלו העצמות שימש כנראה בעבר כחלק מבית קברות יהודי כשעדיין לא ברור מאיזה זמן הוא קיים במקום, מה שברור הוא כי הנושא הפך לסערה של ממש בעקבות המשמעות של הדברים שכנראה יביאו לשינוי המקום שנחשב עד עתה ב"חזקת טהרה" לכהנים ואולי אף ייצרו בעיות לגבי שטחים שנרכשו באזור לצורך בניה.

בראיון ל'ברסלב גלובל' סיפר אחד החסידים המקומיים כי "התגלית נחשפה באמצע חודש אייר הנוכחי כשירד גשם חזק באומן שהלך והצטבר בבור ענק שנחפר לצורך בניית פרוייקט מול הקלויז החדש. כאשר המים לא מצאו מוצא - התמוטט חלק מהבור והמים עם הבוץ והאבנים נשטפו במורד ההר דרך חצרות הבתים, כשהם מעורבים בהמון עצמות אדם וגולגולות מרוסקות רחמנא ליצלן. אוי לנו שכך עלתה בימינו שמחוסר ידיעה ובשגגה גמורה נחפרו שטחים נרחבים בתוך השטח הנמצא מדרום לרחוב בילינסקי ונתגלה כי כל ההר מלא וגדוש בקברי ישראל קדושים".

בעבר חקרו רבנים את נושא גבולותיו של בית העלמין באומן והוא סומן על ידם לאחר עבודה מאומצת, אך כעת נראה כי מחקרים אלו לא הצליחו באמת לגלות את כל המקומות בהם נקברו בני אדם.

על פי הידוע, בית העלמין העתיק בעיר אומן קיים במשך כמה מאות שנים, מאז התייסדות היישוב היהודי בעיר. בספרי ברסלב מובא כי בזמן הסתלקות רבינו נחמן מברסלב בשנת תקע"א כבר היה בית העלמין מלא בנפטרים ולא נותר בו מקום לקבורה, רק בהשתדלותו של הירש בער הורוויץ - אפיקורוס מקומי שרבינו החזיר בתשובה - אישרו השלטונות את קבורת רבינו במקום.

בנתיים, יצאו כמה הודעות מטעם רבנים בנוגע לפעולות הנדרשות, אחת מהן היא של בד"ץ "העדה החרדית" בירושלים, בהודעה מטעמם נכתב: "אחרי ששמענו עדים שהיו במקום, וראינו תמונות מחרידות מן ההרס הגדול שם שנעשה בשגגה ובטעות, הננו להודיע כי אסור להמשיך בבניה במקום שנתגלו שם העצמות עד שיבורר הדבר בדיוק גמור היכן הוא גבול בית החיים והקברים שם, וכן בסביבות המקומות הנ"ל. כמו"כ מאחר שהוחזק עתה כבית קברות - אסור לכהנים להיכנס לכל השטח כולל הכביש והשביל ברחוב בילנסקי (שהיה עד עתה מקום לכהנים) והמקומות הסמוכים אשר הם בספק טומאת מת".

"השטח של בית הקברות אסור בהנאה על פי הלכה", כותבים הבד"ץ, "אלא שצריכים לבדוק ולברר היכן הוא גבול בית הקברות, ועוד נדון בזה בעתיד בעזרת ה' אחרי שנשלח שליחים מטעמנו שיבדקו את הדבר".

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן

האזור בו התגלו העצמות

עצמות אדם באומן

משלחת רבנים בודקת את המתחם בו התגלו העצמות

עוד בנושא זה:


חיילים אוקראינים פשטו על קברו
של רבינו נחמן מברסלב באומן

האם מותר לכהן להיכנס לציון
רבנו ז"ל ולעמוד סמוך לקבר?

תוכנית מרהיבה: בניין מפואר
יוקם על ציון רבינו הקדוש באומן


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup