ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מדהים: סיפורי המעשיות של רבי נחמן במשחק מחשב
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מדהים: סיפורי המעשיות של רבי נחמן במשחק מחשב
סיפורי מעשיות במשחק מחשב

הסיפורים מלאי חכמת החיים של רבי נחמן מברסלב מעובדים בימים אלו לאפליקציית משחק חדשנית ומרתקת שתשלב את עצותיו בכל שלב במשחק

ז' אלול תשע"ד, 02/09/2014

צילום: אביתר שלמה


על זה כנראה לא חלמתם: סיפורי המעשיות מלאי העומק וחכמת החיים שכתב רבי נחמן מברסלב לפני למעלה ממאתיים שנה, מעובדים בימים אלו לאפליקציית משחק חדשנית ומרתקת שתשלב את עצותיו בכל שלב במשחק דרך סרטוני אנימציה, כך חושף משה גלנץ באתר וואלה.

"רבי נחמן זה סיפור אהבה שהחל עוד בימי הצבא", מספר אביתר שלמה, שחזר בתשובה לפני כעשור ועמל על הרעיון בימים אלו. "חבר ילדות שחזר בתשובה באותה תקופה הכיר לי את הספר סיפורי מעשיות של רבי נחמן. ספר כיס עבה עם איור צבעוני מושך על הכריכה, ואני זוכר שאותו חבר אמר לי שהספר הזה מלא בסודות התורה ומאז השתנו חיי".

כתב וואלה מסביר כפי ראות עיניו את הרקע לכך שרבי נחמן החל לספר סיפורי מעשיות בתקופתו: "רבי נחמן מברסלב – נינו של הבעל שם טוב - הביא את תורת החסידות להמונים. הדרשות הכבדות והמורכבות שנהגו הרבנים והאדמו"רים לשאת עד לתקופתו, הוחלפו על ידו בסיפורים בסגנון אגדות עם כדי לאפשר גם לפשוטי העם חיבור ליהדות. כך גם בא לידי ביטוי הרוח האמנותית והיצירתית שפיעמה בו. חסידיו כתבו את הסיפורים שסיפר על בת המלך שאבדה, על בן המלך שהיה מאבנים טובות, על החיגר ועוד רבים. בשל הפשטות אך לא פחות מכך – העומק, אליו מאפשרים הסיפורים להגיע, הם נלמדים ומסופרים בהתוועדויות החסידים, באוניברסיטאות, בישיבות וגם לילדים לפני השינה".

לדברי גלנץ, הסיפורים הללו תפסו את אביתר. במהלך לימודיו במכללת "סמינר הקיבוצים" הוא הונחה על ידי המרצה עודד ויגל והתבקש להכין פרויקט גמר בנושא האורבניות המתחדשת. "חצי שנה התבשלתי עם הפרויקט 'מעשה מחיגר' המבוסס על ספר המעשיות. בתחילה חששתי", הוא מגלה. "בכל זאת הנושא היה אורבניות מתחדשת וזה לא היה מובן מאליו שאצליח להכניס את רבי נחמן. חששתי שלא יקבלו את זה".

   
"הספר שינה את חיי". אביתר שלמה

משחקו מורכב ממספר סרטוני אנימציה מעוצבים לשימוש באייפד, משולבים ברקעים מקנבס, עשויים משפכטל ומכחולים ובנויים על בסיס הסיפור. בכל שלב במשחק מתקיימת הדמיה של אינטראקציה ויזואלית באנימציה, במהלכה השחקן עובר אתגר ובסופו זוכה לעצה לחיים טובים יותר על פי משנתו והווייתו של רבי נחמן מברסלב: מהי ההתבודדות, כיצד למחות, מהי למידה נכונה ועל כוחה של תפילה. "יש הרבה עצות מעשיות שאני משתמש בהן בחיים שלי ורציתי לשלב אותן במשחק כפרס והשחקן אוסף בעצם ארגז כלים שילוו אותו בחייו האמיתיים", מדגיש שלמה.

לדבריו, שילוב האנימציה הגיע בשלב מאוחר יותר ולאחר סיום הפרויקט, לאחר שלמד בברלין ליצור באנימציה. "מה שעניין אותי זה לקחת את כל העצות של רבי נחמן, ולהנגיש אותן לאוכלוסייה שהיא חילונית ולא קרובה לדת. להציג אותן בצורה אחרת".

"אני חושב שעניין ההתבודדות הוא החלק הכי חזק אצל רבי נחמן מברסלב", אומר שלמה. "התבודדות מאפשרת לאדם יישוב הדעת. רבי נחמן גילה שניתן לצאת ולהתנתק מכל הטרדות שיש לנו על הראש ביומיום ולמסור אותן הלאה. זה הדבר הכי פשוט והכי יפה. אם שואלים אותי מה זה רבי נחמן אני אומר שזה התבודדות".

שלמה מסביר כי מבחינתו יש בהתבודדות כוח גדול שמחבר את התפילות ואת הפעולות כולן. "רבינו אומר שההתבודדות היא מעלה עליונה וגדולה מן הכול. ההתבודדות מעלה את כל מה שאתה עושה. היא מעלה את הדברים בדרגה. אני יכול להגיד לך שאפילו בעיצוב, למרות שזה יישמע לא קשור, שמתי לב שכשאני מתבודד אני הופך להיות מעצב טוב יותר".

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן


עוד בנושא זה:

מוכנים? קבלו: הקדמה
ממוהרא"ש לסיפורי מעשיות

התיאטרון הישראלי
מצדיע לרבי נחמן

"קל יותר לעבור את
החיים עם התבודדות"

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup