ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - עשיתי שבת עם הצדיק מיבנאל, התרשמתי ורשמתי
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
עשיתי שבת עם הצדיק מיבנאל, התרשמתי ורשמתי

אחד ממאות האורחים שהגיעו לעשות את השבת האחרונה במחיצת הצדיק מיבנאל החליט לספר את החוויה שלו לעולם • "אשרי העם שאלו מנהיגיו", הוא מסכם

כ"ט אב תשע"ד, 24/08/2014


בשבת פרשת ראה זכיתי לבקר במושבה יבנאל ולהסתופף בצילו של מנהיג ברסלב, איש מורם מעם, מוהרא"ש שליט"א הצדיק מיבנאל. חזרתי הביתה עמוס וטעון בחוויות רבות והחלטתי לפרוק את אשר על לבי ולהעלות אותן על גבי הכתב.

הכול החל ביום חמישי לפני כשבוע וחצי, התקשרתי למשרדי ברסלב ביבנאל והתעניינתי על מקום לינה לסוף שבוע הבא. הטלפנית נתנה לי רשימה של צימרים ואני התקשרתי לאחד ממספרי הטלפונים הרשומים בדף. חייגתי את המספר הראשון. "כן צדיק, מה שלומך? במה אוכל לעזור לך?" ענה לי האיש מעבר לקו. "מה אתה מכיר אותי?" התפלאתי. "לא מכיר", ענה החסיד, "אבל אשמח לעזור..."

שבוע לאחר שיחת הטלפון הידידותית הזאת שמתי פעמי ליבנאל - עיר ברסלב שבצפון, עשיתי את דרכי אליה בשלוש אוטובוסים, מטלטל מזוודות ותיקים בקיץ הלוהט והמתיש של טבריה. הגעתי ליבנאל אחה"צ של יום חמישי מותש ורעב, לאחר תפילת ערבית ניגשתי לבית התבשיל הצמוד לבית הכנסת ונהניתי מחמין וקוגעל חם וטעים. מעניין לציין את הארגון והסדר שהיה במקום למרות שבאותו הזמן היו שם מאות מטיילים ונופשים שהגיעו לתפילה בבית הכנסת ולסעוד איזו ארוחה נחמדה שמחולקת חינם, על אף כמות האנשים שמתי לב שהכל נשאר מצוחצח ונקי, ההגיינה ברמה גבוהה ולכולם יש אוכל ושתיה בשפע גדול. כל הכבוד! אגב, פגשתי שם חבר שנפש שם באותו יום ואמר לי: "אומר לך את האמת, עד שלא רואים בעיניים אי אפשר להאמין שיש מקום כזה כמו יבנאל... יש כאן חסד ונדיבות לב יוצאת מגדר הרגיל".


אהבה ואחווה. חלק מבית הכנסת הגדול של חסידי ברסלב (צילום ארכיון: n.y.t)

שבת המלכה בעיר הקדושה

ליל שבת. התפילה מרגשת ומרוממת, כשפתחתי את הסידור הרגשתי את עצמי נוסק לגבהים יחד עם כל נשמות ישראל שנמצאים יחד איתי בבית הכנסת המפואר באהבה ובאחווה ומתקשרים ביחד לבורא העולם.

המקום מלא מפה לפה, גם המעברים של בית הכנסת הגדול מלאים באנשים עד אפס מקום, כולם נדחקים כדי לראות את פני קודשו של הצדיק מיבנאל ועוקבים אחר כל תנועה ותנועה שהוא עושה בתפילתו.

לאחר התפילה המרגשת ניגשים כולם בתור ארוך ומתפתל להגיד "שבת שלום" לכבוד הצדיק, גם אני עומד בתור ומחכה להגעתי עד למקום שאליו כולם נשואות. הצדיק שופע שמחה עצומה בפני מאות האנשים ומברכם עם חיוך גדול שאין סיכוי שאשכח כל ימי חיי... הושטתי את ידי ללחוץ לצדיק את ידו והוא פנה אלי בלבביות ואמר לי: "שבת שלום, ברוכים הבאים"... לא הספקתי לשהות שם יותר משתי שניות וכבר זרם האנשים הוביל אותי הלאה, החוצה.

    
"תזכה אותי במצווה". אילוסטרציה (צילום: דוד דנברג)

זמן סעודת ליל שבת הגיע, אני פונה לכיוון אולם הכנסת האורחים כדי לסעוד שם. בדרכי פונה אליי חסיד מתושבי המקום ואומר לי: "שבת שלום צדיק, אולי תבוא אליי לסעודת שבת?" - "תודה, זה בסדר, יש כאן הכנסת אורחים ואין לי עניין להטריח", עניתי. "אולי בכל זאת?" שאל האיש ולא הרפה, "תשמע, אין לי אורח לשבת ואני מבקש ממך תעשה לי חסד, תזכה אותי במצוות הכנסת אורחים, בוא תאכל אצלי". הסכמתי, הוא זרח מאושר.

בדרך לביתו פגשנו ביהודי שאינו שומר תורה ומצוות נוסע ברכב, יעקב המארח שלי פנה אליו ואיחל לו שבת שלום עם חיוך רחב. אח"כ הסביר לי שכך מדריך הצדיק את תלמידיו, לפנות לרחוקים בצורה יפה ולא בהתרסה והתקפה על מעשיהם הרעים. זה עובד הכי טוב לדבריו.

בסעודה הוא הסביר לי למה האוכל בשולחן הוא בסגנון עדות המזרח למרות שהוא אשכנזי מבית חסידי: "אשתי ספרדיה וזה האוכל שהיא מכירה מהבית שלה, הצדיק מלמד אותנו שאין שום הבדל מהותי בין אשכנזים לספרדים ולשאר העדות, כולנו יהודים וכולנו אחים ולכן צריכים לחיות באהבה ואחדות ולהפסיק לחלוטין את הגזענות שעדיין קיימת בעם ישראל".

כשספרדים, ליטאים וחב"ד מתמזגים

אחרי הסעודה השתתפתי ב"טיש" שערך הצדיק. המעניין הוא שלא רק בתפילה ממזגים את הנוסחאות השונות - פעם בנוסח אשכנז, פעם בסגנון ירושלמי או מרוקאי וכדומה, אלא אפילו בשירים ששרים מסביב לשולחנו הטהור של הצדיק בליל שבת, גם אז מתמזגים ביחד סגנונות שונים של שירים, שירים חסידיים לצד שירים ישיבתיים, שירים בנוסח עדות המזרח לצד ניגוני חב"ד. אחדות נפלאה.

לאחר השירה האדירה שמעוררת את הלב ופותחת אותו לשמיעת דברי תורה, מתחיל הצדיק לומר את הדרשה, מתחיל בפרשת השבוע ומקשר הכל לדברים אקטואליים בחיים ולקורות השבוע האחרון.


התמזגות של כל הסגנונות. הצדיק מיבנאל בעריכת השולחן (צילום ארכיון: ברוך מעהל)

האמת היא, גדול בתורה כמו מוהרא"ש חשבתי שאשמע ממנו איזה עיון מעמיק בפרשת השבוע או חידושי תורה מפולפלים בתורה ובגמרא, להפתעתי שמעתי דרשה בשפה כה פשוטה על דברים מעשיים וחיזוק לחיים. לדוגמה: צריך לעזור ליהודי אחר במסירות נפש - בממון או יותר טוב מזה במילה טובה, לא לשכוח לעזור גם לאשה בבית בכל מה שצריכה, להקשיב לשאלות של הילדים הקטנים ולענות להם בסבלנות, ועוד כללים חשובים לחיים טובים.

למחרת מיהרתי לטבול במקווה הטהרה לפני תפילת שחרית. אחרי התפילה אכלתי באולם הכנסת האורחים יחד עם למעלה מ-100 אורחים נוספים, היה שם שפע של אוכל שהוגש לשולחנות בצורה מכובדת ומכבדת. בעודי עסוק בשליפת הבשר מצלחת הצ'ולנט נעמדו פתאום כולם ביראה, הצדיק עמד בפתח האולם מלווה בגבאיו והביט לעברנו בהנאה. לאחר מכן התקרב והתעניין אם כולם שמעו קידוש, אם כולם קיבלו לאכול והאם האוכל הספיק לכל האורחים. רק לאחר מכן סב הצדיק על עקבותיו והלך לסעוד את סעודת השבת בביתו.

אשרי העם שככה לו, אשרי העם שאלו מנהיגיו.

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן


עוד בנושא זה:רביד נגר מספר על
שבת מיוחדת ביבנאל

כל מה שרציתם לדעת על
שבת עם הצדיק מיבנאל
אלפים גדשו את יבנאל
בשבת האחרונה לביקור הצדיק

1 תגובות

    • 1.
    • מאת: נאור
      גם אני זכיתי להיות שם כל תיאור נכון אשרי מי שזכה
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup