ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - פרויקט שו"ת ברסלב חצה את רף ה-5000 שאלות ותשובות. איך הכל התחיל?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
פרויקט שו"ת ברסלב חצה את רף ה-5000 שאלות ותשובות. איך הכל התחיל?
שו"ת ברסלב. איך הכל התחיל?

פרויקט הענק של ברסלב סיטי - 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב' חצה את רף ה-5000 השאלות ותשובות • רגע לפני שהוא ממריא לאומן תפסנו את עידו שטיינר מנהל האתר ופרוייקט השו"ת כדי לשמוע ממנו איך הכל התחיל

כ"ו באלול תשע"ד, 21/09/2014 | דן כהן


שלום עידו. לפני שנדבר על פרויקט שו"ת ברסלב, ספר לנו בקצרה על אתר האינטרנט 'ברסלב סיטי' שאתה מנהל - לשם מה בכלל הקמתם אתר?

שאלה טובה. אחד מהעקרונות המרכזיים שרבי נחמן מברסלב הנחיל לתלמידיו הוא עניין הפצת אור החסידות לכל שכבות העם. מלאכת הפצת ספרי רבי נחמן ותורתו בעולם תופסת מקום מרכזי וחשוב בחייו של כל חסיד ברסלב. מורי ורבי מוהרא"ש שליט"א עוסק בהפצה למעלה מחמישים שנה וספריו הגיעו לכל פינה נידחת, קשה למצוא היום יהודי שלא ראה מעולם "קונטרס של ברסלב".

התנופה הגדולה בעניין ההפצה הייתה לפני כחמש שנים, עת שהחלטנו החלטה אסטרטגית להפיץ את העניין של רבינו דרך האתר, דרך המדיה התקשורתית.

מה המעלה שיש בהפצה דרך האתר יותר מהפצת ספרים וקונטרסים?

ההתפתחות הטכנולוגית בדורינו מביאה איתה ברכה גדולה יחד עם ניסיונות קשים. היום, כאשר אנחנו מפרסמים באתר מאמר, שיעור וידאו, שאלה ותשובה או כל דבר אחר, זה הופך להיות נגיש עבור מיליוני בני אדם ברחבי העולם כולו ואנחנו מגיעים לקהלים חדשים ומגוונים. דבר נוסף הוא הדינמיות של אתר אינטרנט, כלומר האפשרות לעדכן את כל הגולשים בחדשות והודעות חשובות און-ליין.

אז מי בעצם יזם והגה את הרעיון הכביר לפרסם את חסידות ברסלב דרך האינטרנט?

האמת היא שאנחנו לא היינו הראשונים. לפני שהקמנו את האתר היו כבר כמה אתרי ברסלב פעילים שעשו עבודה יפה. כשראינו את זה אמרנו לעצמנו הרי אנחנו מתחזקים מאוד מדרכו שיחותיו ועצותיו של מוהרא"ש שליט"א, וממש השתנו לנו החיים בזכותו, אם כן אנחנו צריכים לזכות את כל עם ישראל באור הנפלא הזה.

זכיתי להיות בין היוזמים של העניין יחד עם ידידי מנכ"ל המוסדות ר' אברהם עמר. ביחד בישלנו את הרעיון זמן רב, דנו בכל ההיבטים שבעניין, עד שהחלטנו להתחיל ולפעול. ההחלטה לא הייתה קלה - מצד אחד היה לנו חשש גדול להיכנס לעולם האינטרנט עם כל תחלואיו והסכנות הרוחניות הכרוכות בכך, ולעומת זאת עמד לנגד עינינו הפוטנציאל האדיר שטמון במדיה הזאת שיכולה  לעשות מהפך רציני בכל נושא הפצת תורת הצדיק בעולם.

מה היה הגורם המכריע שעזר לכם לקבל החלטה כזאת אסטרטגית להקים את האתר?

באחד מביקוריו של הצדיק ביבנאל נכנסנו אל הקודש פנימה ושוחחנו עם הצדיק על הנושא הטעון הזה - הקמת אתר אינטרנט, והצגנו את החסרונות מול היתרונות. הצדיק הקשיב, התעניין, שאל שאלות, ולבסוף נתן את ברכת הדרך להקמת האתר. אני רוצה להדגיש שאחרי שמוהרא"ש קיבל החלטה גורלית זו, הוא דרבן וזרז אותנו להוציא לפועל את התוכנית לאחר שהתוודע לכוח העצום שיש למדיה החזותית אשר בכוחה להשפיע על מיליוני בני אדם.

האם הצדיק מעורה ומעורב בכל התכנים שאתם מפרסמים באתר?

בתחילת דרכנו הצדיק אסף את כל אנשי הצוות של האתר ונתן לנו הנחיות ברורות כיצד להפעיל את האתר, על מה לשים את הדגש, מה כדאי לפרסם ומה לא, ובהתאם להנחיות אלו אנו פועלים. מעבר לזה, במקרים חריגים כאשר מתעוררים אצלנו ספיקות אנו פונים באופן ישיר לצדיק ומקבלים מענה לשאלות שלנו.


מוהרא"ש בכתיבת תשובות לשאלות שנתקבלו דרך האתר (צילום: נחמן מעהל)

אפשר לקבל מספר דוגמאות של הנחיות שקיבלתם מהצדיק שעל פיהן אתם פועלים?

הקו המנחה המרכזי של האתר להציג את חסידות ברסלב בגאון ובכל הדר יופייה. אף פעם אנחנו לא כותבים בצורה שלילית על רבנים או אנשי ציבור אחרים. אנו מציגים את חסידות ברסלב באור חיובי על פי משנתו הסדורה של הצדיק מיבנאל, ואנו משתדלים לפרסם את דעתו הקדושה והצרופה של מוהרא"ש בכל נושא ותחום בחיינו.

כעת, בוא נדבר על הפרויקט הייחודי 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב'. איך הכל התחיל?

באחת הפעמים שנכנסנו לחדרו של הצדיק כדי להתייעץ איתו על נושאים העומדים על הפרק, סיפרנו שמדי פעם מגיעות לאתר שאלות המיועדות לצדיק, ושחשבנו על רעיון לפרסם את השאלות שאנשים שולחים לצדיק יחד עם התשובה, וככה רבים יכולים ליהנות ולהתחזק מהתשובות הנפלאות. הרעיון מצא חן מאוד בעיני הצדיק ובאותו מעמד ביקש שנתחיל להעביר לו שאלות והוא יענה עליהן.

אנחנו חזרנו לשגרת העבודה, והעומס והלחץ המוטל עלינו כמעט והשכיחו מאיתנו את בקשתו של הצדיק. רק לאחר כשבועיים, בהיותי במשרד, נזכרתי בדברי הצדיק שאישר לנו להתחיל להפנות אליו את השאלות שהגיעו דרך האתר. הרהרתי לעצמי ואמרתי: "רגע, אם הצדיק אישר זאת, עליי להתחיל מיד בפרויקט חשוב זה...". ליקטתי את השאלות הבודדות שהגיעו עד אז מאותם אנשים ששלחו שאלות מתוך תקווה שאולי אי פעם הן יגיעו לצדיק. הדפסתי אותן, ועוד באותו ערב הגשתי אותן לגבאי הרב אברהם ברדוגו כדי שיעבירן לצדיק.

למחרת בשעה שמונה וחצי בבוקר אני מגיע ליום עבודה רגיל, והנה אני מקבל טלפון מהגבאי בו הוא מודיע שהצדיק מבקש לראות אותנו. התרגשתי מאוד ויצאתי יחד עם חברי לעבודה ר' נחמן מעהל ללשכתו של הצדיק. נכנסנו אל הקודש פנימה ומיד הצדיק הגיש לנו תשובות בכתב יד לשאלות שמסרתי לגבאי אתמול בלילה באומרו: "הנה התשובות לשאלות שהגיעו. תדאגו שזה יתפרסם באתר וגם יגיע לאלו ששאלו את השאלות".

התרגשנו מאוד, כי לא האמנו שכל כך מהר יגיעו התשובות, הרי רק לפני כמה שעות מסרנו את השאלות. מיד פרסמנו את השאלות והתשובות באתר, וכל השאר זה כבר היסטוריה... באותו יום קיבלנו זרם אדיר של תגובות נלהבות וחמות של גולשים שנהנו והתחזקו מתשובותיו של הצדיק, ומאז זרם השאלות לאתר הפך מטפטוף למבול...

מה הדבר המיוחד בפרויקט הזה? ולמה אנשים כל כך התלהבו מהרעיון?

גדולתו של מוהרא"ש שליט"א ניכרת לא רק בשל ידיעותיו הרחבות בנגלה ובתורת הסוד, ולא רק בשל התמדתו ושקידתו המופלאה בחלקי התורה השונים,  אלא במיוחד ובעיקר בגלל שהוא צדיק כזה ששם לו כמטרה לרדת אל העם ולהתעסק עם נשמות ישראל. תמיד מוהרא"ש אומר שהוא מאוד אוהב ללמוד תורה וקשה לו להיפרד ממנה, אך ברגע שבא אליו יהודי עם צרה או אישה עם בעיה רצינית, מיד הוא סוגר את הגמרא ומשתדל לעזור להם ככל יכולתו.

במשך כל השנים, מוהרא"ש שליט"א היה מקבל מדי יום מכתבים רבים. בהתחלה זה היה מגיע באמצעות הדואר, ואחר כך באמצעות הפקס. מדובר בכמה מאות מכתבים בכל יום. כמובן שאי אפשר לענות לכולם, אך מוהרא"ש עשה ככל יכולתו לענות לכמה שיותר. עם השנים (50 שנה!) החלו להדפיס את המכתבים שנכתבו כתשובה לשואלים בסדרת הספרים 'אשר בנחל' המונה נכון להיום כ-130 כרכים.

הערך המוסף של פרוייקט שאלות ותשובות בחסידות ברסלב הוא בכך שיחד עם התשובה מופיעה גם השאלה, ולדעתי, יש בזה כמה מעלות: א. אנשים אוהבים דברים פיקנטיים ואקטואליים, ובמסגרת השו"ת מוהרא"ש מתייחס לנושאים בוערים וחדשות מהעולם. ב. כשקוראים את השאלה והתשובה יחד מתקבלת תמונה שלימה ומציאותית. ג. כל קורא יכול לבחור איזה שאלות לקרוא ואיזה לא, בשונה מספר ששם הוא צריך לקרוא את כל הספר כדי להגיע למשהו שמדבר אליו אישית.

האם תוכל לספר לנו על עובדות מעניינות בהן נתקלתם במהלך העבודה על השו"ת?

בוודאי, יש הרבה. מוהרא"ש אמר לנו: "כשיהודי שואל שאלה, צריכים לדעת שיש לפחות עוד עשרת אלפים יהודים אחרים שמסתובבים עם אותה שאלה שמטרידה גם אותם". ההסבר לכך הוא שכולנו בני אדם, לכולנו מאבקים עם היצר הרע, לכולנו יש ניסיונות והתמודדויות עם חינוך ילדים, פרנסה ושלום בית. מי פחות ומי יותר. כך שאם יהודי אחד קיבל תשובה, עצה והתחזקות בעניינו, המענה הזה יכול לעודד ולהדריך עוד המון יהודים נוספים. זה הרעיון הגדול של חשיפת השאלות והתשובות לכל העולם כולו - כל יהודי באשר הוא בוודאי ימצא שאלה ותשובה שגם הוא שואל את עצמו ואז הוא יכול ליהנות מחוכמת החיים של הצדיק המובאת בתוך התשובה.

עובדה מעניינת נוספת שברצוני להזכיר: בחודש הראשון לפרויקט היו לנו כמה עשרות תשובות, ובאחת משיחותינו עם הצדיק הוא אמר לנו: "מהר מאוד נגיע לאלף תשובות!". אני, בזמנו, לא הבנתי את דבריו של הצדיק ובעוונותי לא האמנתי שנגיע למספר גדול כזה. והנה, המציאות הוכיחה לנו עד כמה הצדיק ראה נכון את פני הדברים, שהרי כבר הגענו לחמשת אלפים שאלות ותשובות באתר ועוד היד נטויה...


מקלידים את התשובות שנתקבלו בכתב יד (צילום: ארכיון ברסלב סיטי)

באילו תחומים אנשים שואלים שאלות?

כמעט ואין נושא בעולם שלא קיבל התייחסות - ענייני פרנסה, שלום בית, פתרון חלומות, קדושת העיניים והברית, עצות בעבודת ה', סגולות למיניהן וכן מקורות לכל מיני מנהגים או אמירות של צדיקים. כפי שאמרתי, אחד הדברים החשובים הוא שאנשים יכולים לשאול שאלות אקטואוליות. לדוגמא במבצע 'צוק איתן' אנשים שאלו כיצד להתגבר על החרדות, והאם כדאי לעזוב את הדרום ולעבור לצפון הארץ, או עתה לקראת הנסיעה לאומן - מגיעות אלינו עשרות שאלות בכל הנוגע לנסיעה לראש השנה. אנשים מקבלים מענה וזה פשוט מחייה אותם.

כמה שאלות אתם מקבלים ביום?

בתחילת דרכנו היה טפטוף של שאלות ובכל יום היו מגיעות שאלות בודדות. כיום זרם השאלות הולך ומתחזק ומדי יום מגיעות אלינו בין חמישים למאה שאלות מכל רחבי הגלובוס.

האם ישנן שאלות שאינכם מפרסמים?

כן. איננו מטריחים את הצדיק לענות לשאלות שהן זהות לשאלות שנשאלו בעבר. תחת זאת אנו שולחים לשואל קישור לתשובה הנמצאת במאגר התשובות, ובכך הוא מקבל מענה לשאלתו. מעבר לזה, כל שאלה העלולה לפגוע בכבודו של אדם פרטי או להכפיש קהל או מגזר חברתי אנו מורידים מהפרק.

האם הצדיק בעצמו כותב את התשובות או שאחרים כותבים בשמו?

העניין פועל בצורה כזאת: אנו מלקטים את כל השאלות שמגיעות לאתר בסוף כל יום, ושולחים אותן כקובץ אחד ללשכתו של הצדיק בארה"ב. עוזרו של הרב מדפיס את השאלות ומניחן על שולחנו.

מוהרא"ש עובר על כל השאלות ומחליט על מה לענות. הצדיק מקריא את תשובתו בקול רם והמזכיר מקליד את התשובה. תוך כדי הקלדה הצדיק רואה את הנכתב על גבי מסך הניצב בלשכתו ומעיר את הערותיו. בגמר הכתיבה התשובות נשלחות אלינו בחזרה, אנחנו מפרסמים את התשובות באתר ומצמידים לכל תשובה תמונה מעניינת הקשורה לתוכן השאלה כדי למשוך את עינו של הגולש.

מה היה רגע המפנה הגדול בהתפתחותו של המדור?

ברגע שהחל להתפרסם בציבור שניתן לשאול את הצדיק שאלה בכל תחום שבעולם, וגם לקבל תשובה תוך ימים ספורים - הדבר היכה גלים ועשה הד חיובי ביותר. התחילו להגיע אלינו עשרות ומאות של שאלות, כולם רצו לשטוח את מצוקות נפשם לפני הצדיק ולקבל עצה.

ישנם אתרי חדשות מובילים שמדי פעם בפעם מצטטים דברים שכתב הצדיק באחת מתשובותיו האקטואליות, הם מפרסמים את דברי הצדיק על דעת עצמם ובכך עושים שירות טוב לחסידות ברסלב ומקדשים את שם רבינו ברבים.

איך מגיבים הגולשים כאשר הם מקבלים תשובה?

התגובות נלהבות, אנשים קורנים מאושר ופעמים רבות כותבים לנו שאחרי שקראו את התשובה הרגישו שאבן גדולה נגולה מעל לבם. סוף סוף הם מצאו מקום שבו יכולים לקבל פתרון של אמת לבעיה או קושי שמטריד אותם בחיי היום יום. בתוך התשובה הצדיק מוסיף דברי חיזוק ועידוד לכל שואל שזה לבד שווה עולם ומלואו.

כיצד התגלגל הדבר שהשאלות והתשובות הודפסו בסדרת ספרים שהפכה ללהיט? ומה הייתה תגובת הקהל לספרים אלו?

ישנו יהודי יקר בבני ברק המקורב למוהרא"ש. אותו יהודי התלהב מאוד מהרעיון של שו"ת ברסלב והחליט על דעת עצמו להדפיס מעט שאלות ותשובות בחוברות קטנות, ואת החוברות שהדפיס הוא היה מפיץ בעיקר בבני ברק. לימים, החוברות האלו הגיעו גם ליבנאל עד לידיו של הצדיק. הצדיק שמח לראות את החוברות הללו, וכששמע את התגובות החמות מאנשים שהתחזקו מקריאתן, הוא ביקש מתלמידיו להתחיל לעסוק בהכנת השו"ת להדפסה.

הספרים התקבלו באהדה רבה בקהל הישראלי. וכשאני אומר קהל הישראלי אני מתכוון בעיקר לציבור שלא נמנה על חסידות ברסלב, יהודים מכל המגזרים, דתיים וחילוניים שדרך ספרים אלו הכירו את הפנים האמיתיות של חסידות ברסלב. דרך אגב, בימים אלו יצא לאור כרך 14 בסדרה, ומלאכת העריכה וההדפסה ממשיכה כל הזמן...


צוות האתר בחדרו של הצדיק
מימין לשמאל: מנכ"ל המוסדות אברהם עמר, אמיר בן אהרן, לירן מושקוביץ, עידו שטיינר, נחמן מעהל

מנין מוצא הצדיק זמן וכוח לענות לאלפי אנשים על השאלות שלהם?

האמת היא שהצדיק כותב את התשובות בזמנים לא זמנים, כאן חוטף שעה של כתיבה וכאן חוטף עוד חצי שעה של כתיבה. אין לצדיק בכלל זמן פנוי - כולו שקוע בלימוד התורה או בעול הציבורי המונח על כתפיו. אך כשהצדיק רואה שיהודים מתקרבים לבורא עולם דרך תשובותיו, הוא מוסר את נפשו כדי לכתוב עוד ועוד תשובה.

ידוע לי על מקרים בהם הצדיק היה ער בשעות הקטנות של הלילה כדי לכתוב תשובות לאנשים וזאת לאחר יום עמוס וגדוש בלימוד וקבלת קהל, ממש מסירות נפש מעל כוחותיו. הצדיק עונה לכולם, וזה לא משנה אם מדובר בשאלה של תלמיד חכם גדול שנקלע לבעיות כספיות קשות או ליהודי קשה יום שצריך עצה כיצד למצוא שידוך לבתו הבוגרת. דרך אגב, רובם המכריע של השואלים אינם נמנים על חסידי ברסלב והצדיק אינו מכירם באופן אישי, הוא עושה זאת רק מתוך דאגה אמיתית וכנה לכל יהודי באשר הוא, מסירות נפש של מנהיג אמיתי...

אספר לך שתי עובדות מעניינות בקשר לזה: פעם אחת היה נראה שיש לצדיק חלישות הדעת - במושגים של הצדיק כמובן - ובעקבות כל הטרדות הציבוריות המוטלות על כתפיו הוא חשב להפסיק את הכתיבה של השו"ת. לא עבר זמן רב, ואל חדרו של הצדיק נכנס יהודי וסיפר שהתשובה שקיבל לא מכבר שינתה את מצב רוחו לגמרי, גרמה לו להוריד את עניין הגירושים מעל הפרק, ועזרה לו להתרומם מהמקום הנמוך בו היה. לדעתי האישית, הצדיק ראה בכך רמז משמיים והחליט להמשיך בכתיבת התשובות ביתר שאת.

עובדה נוספת: פעם הייתה לנו תקלה במחשבים של המשרד ולא יכולנו לפרסם את השאלות והתשובות החדשות. נאלצנו להודיע לצדיק שהתשובות יפורסמו רק מחר לאחר שהתקלה תסודר. לא עברו כמה שעות ואנחנו מקבלים טלפון מהעוזר של הצדיק, הוא אמר שהצדיק רוצה לשוחח איתנו אישית. "תדעו לכם שאני כותב את התשובות האלו במסירות נפש גדולה מאוד, אני גוזל מזמני היקר לכתוב לכל יהודי ולחזק אותו. אני יודע שיש אנשים שקמים בבוקר ומיד מחפשים את התשובה שלהם באתר כי הם רוצים לקבל פתרון לבעיה שמציקה להם, לכן אני מבקש שתעשו את כל המאמצים לפרסם את התשובות עוד היום... תעשו כל מה שצריך כדי שזה יתבצע", ככה סח לנו הצדיק, ובהירתמות משותפת של כל הצוות הצלחנו לפתור את הבעיה.

הצדיק עונה לכולם. אך האם יש שאלות שהצדיק נותן להם העדפה ועונה עליהם ראשונה?

אין בזה כללים ברורים, אך ממה שראיתי במהלך עבודתי הבחנתי שיש כמה סוגי שאלות שמקבלות עדיפות: א. במקרה שלשואל יש מחשבות אובדניות והוא חושב לשים קץ לחייו. ב. שאלות בענייני שלום בית וגרושין - הצדיק עונה במהירות כדי שהבית לא יתפרק חלילה. ג. שאלות בנוגע לשידוכים - הצדיק עונה בזריזות ועושה הכול כדי שהשידוך ייצא לפועל והזוג יקימו בית נאמן בישראל והכול מתוך שיקול דעת.

לסיום הריאיון, האם יש לך מסר לקוראים?

אנחנו עומדים רגע לפני הטיסה לאומן, לציונו של רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב, מתורתו אנו לומדים ושותים כל השנה ברוך ה'. נתפלל שהקדוש ברוך הוא ייתן לנו את הזכות והכוח להמשיך הלאה, ושתמיד נזכור שאנחנו רק כעט אצל הסופר בידי הצדיק. כתיבה וחתימה טובה ושנה טובה ומבורכת לכל הגולשים והגולשות היקרים.

» לעוד חדשות ברסלב הקליקו כאן


עוד בנושא זה:מדוע התחלתם להדפיס 'שו"ת ברסלב',
הרי יש 'אשר בנחל'?

חם מבית הדפוס: 8 קונטרסים
חדשים בסדרת שו"ת ברסלב

האם אפשר להפיץ
את הספרים שלכם בחינם?

2 תגובות

  • 1.
  • מאת: נחמן ברוך שטיינר
   לעידו בני יהי רצון שתזכו לשפע רב ותמשיך לעסוק בדבקות בשליחותך בברכת שנה טובה אבא
  • 2.
  • מאת: נתי
   יפה מאוד יישר כח אתםמחיים אותנו עם האתר והשו"ת אשריכם
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup