ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שותא דינוקא - שאלות ותשובות בחינוך הילדים
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שותא דינוקא - שאלות ותשובות בחינוך הילדים

שאלה:

יש לי ילדה בגיל שבע. כמעט בכל פעם שהיא מתלבשת עם בגדים יפים כמו לכבוד שבת, יום הולדת של חברה וכו', היא ניצבת לידי בגאון ושואלת: "אני יפה?". אני ממש לא יודע מה לומר לה ואני מנסה להסביר לה שהיופי שלה לא תלוי בבגד זה או אחר אלא בה בעצמה. מה דעתך?

תשובה:

כפי הנראה בתך מנסה להרגיש מוערכת. היא רוצה להרגיש טוב עם עצמה והיא זקוקה לאישור שלך לתחושותיה.

לצערנו הרב המושג של הערכה עצמית התעוות היום ונתפס אצל אנשים רבים כשאיפה להישגים שישאו חן בעיני אחרים. כלומר: 'כל זמן שאני מצליח להתלבש עם בגדים יפים שימצאו חן בעיני אנשים או מביא ציונים טובים שישמחו את ההורים, או שאשמח אנשים באופנים שונים, ארוויח כסף ואדאג שיהיה מי שידע מזה וכו' רק אז נחשב שאני בסדר ויש לי ערך. אני שווה למשהו'.

וכאן למעשה טמונה הטעות משום שאנו לא אמורים להעריך את עצמינו ביחס למה שאחרים אומרים או חושבים עלינו. ההיפך הוא הנכון! עלינו לחקוק היטב בדעתנו שיש לנו ערך רב ועצום ואנחנו שווים הרבה בין אם אנחנו נראים יפה ובין אם לא, בין אם יש לנו ציונים טובים ובין אם לא. אנחנו שווים וזהו זה! (ועל העניין הזה כבר דיברתי בספרי "הכיתה אתגר למורים" והסברתי שמשום כך קבעה התורה פרשת ערכין ללמד שלכל אדם יש ערך ולא משנה מה הוא עשה או לא עשה).

מי שחי עם מחשבות "מה יאמרו עלי אחרים?", "כיצד מסתכלות עלי הבריות?", עליו נאמרו דברי חז"ל (קה"ר פ"א): 'יש לו מנה מבקש מאתיים'. כלומר, זוהי רדיפה אין סופית אחר תגובתם של הבריות לשאלה: "מה יגידו עלי". ולכן אנו רואים שככל שאדם מפורסם יותר הוא מבקש להתפרסם עוד יותר. ככל שהוא מצליח למשוך תשומת לב מעניין מסויים, כן הוא ימשיך לנסות עוד ועוד וככל שיהיה לו מנה הוא יוסיף לבקש מאתיים... אין לדבר סוף.

מה שאין כן אם מחנכים את הילדים כבר מקטנות להערכה עצמית שאינה תלויה בדבר ולא במה שיאמרו האנשים, סיכויים טובים שהם לא יחפשו להרשים את הבריות אלא ישמחו בעצמם ובחלקם. וזה למעשה הפירוש : "איזהו עשיר? השמח בחלקו". כלומר בחלקו האישי, במי שהוא, ללא קשר לדעתם של האחרים.

נסה למנות את הפעמים בהן עשית דברים בשביל לקבל הערכה מבני אדם. נסה להיזכר בפעמים בהן לא הצלחת בכך ואז חשת כשלון. האם זוהי ההערכה העצמית שאנו מבקשים להעניק לילדינו?

ולכן, כדאי שתשיב לבתך: חמודה שלי! אני אוהב אותך ושמח בך איך שאת. גם אם היו לך בגדים אחרים, את שווה הרבה מאד. את, את, את המיוחדת! ובקשר לבגדים – אלו בגדים יפים לכבוד שבת והם ממש נראים יפים עליך".

עם תשובה מסוג זה אנו למעשה עושים סדר – העיקר נשאר עיקר והטפל יטפל אליו. מעבר לזה, אם בתך תשוב ותשאל מדי פעם : "אני יפה?" עליך להבין שהיא מתכוונת לאיך שהיא נראית עם הלבוש החדש ויהיה נחמד מצדך להשיב לה בחיוב.

בהצלחה.

 

 

שותא דינוקא - שאלות ותשובות בענייני חינוך לחץ כאן »
לשו"ת בהלכה - שאלות ותשובות בהלכה לחץ כאן »
לשו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב לחץ כאן »

עוד בנושא זה:
האם מותר להכות את הבן? בננו הקטן מרביץ לבעלי ולי. כיצד צריכים להתנהג במקרה כזה? איך מעודדים את הילד להיות עצמאי?

שאלות בהלכה שאולי פספסתם:
ילדים ששברו חלון בבית הספר
האם אפשר לחייב את ההורים בנזק?
האם מותר לי לשחק עם ילדי את
משחק המונופול בשבת?
מאיזה גיל אסור לתת לילדים לאכול מאכלים חלביים לאחר אכילת בשר?
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup