חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט שאלות ותשובות בחסידות ברסלב נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


קטגוריות השו"ת:
אמונה  |  אקטואליה  |  הדפסה והפצה   היכל הקודש  הסבר בתורותיו ובדיבוריו של רביז"ל
התקרבות לצדיקים  | זוגיות ושלום בית  |  חגים וזמנים  |  חזרה בתשובה  |  חלומות  |  חינוך הילדים
חינוך והוראה  |  יבנאל עיר ברסלב  כיבוד הורים  |  לימוד תורה  |  סגולות  |  עצבות ושמחה
פוריות הריו
ן ולידה  |  פרנסה  |  ציון רבינו ז"ל והנסיעה לאומן  |  קבלה וחכמת הנסתר
רפואה ובריאות  |  
שידוכים וזיווגים  |  שֵמוֹת  |  שמירת העיניים וקדושת הברית  |  תפילה והתבודדות 


« הדף הקודם - 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22
23-24-25-26-27-28-29-30-31-32-33-34-35-36-37-38-39-40-41-42-43-44-
45
-46-47-48-49-50-51-52-53-54-55-56-57-58-59-60-61-62-63-64-65-66-
67
-68-69-70-71-72-73-74-75-76-77-78-79-80-81-82-83-84-85-86-87-88-
89
-90-91-92-93-94-95ביום שני ב' בכסליו (24.11) נוספו 13 שאלות ותשובות חדשות
5283
איך זוכים לשמור על קדושת הברית מבלי ליפול שוב?
היו תקופות שהייתי חזק מאוד בעניין שמירת הברית, ואף הצלחתי לשמור על קדושת הברית 5 שנים ברציפות, אך לאחרונה לצערי היצר הרע רודף אחרי ותמיד מנסה להפריע לי בשמירת הברית על ידי עצבות, עצלות, יגון ושנאה עצמית וכו'.
5282
נעלמה לי שמחת החיים ואני מרגישה תקועה במקום. כמה זמן זה ימשיך ככה?
אני פונה אלייך כדי שתעזור לי. אני סובלת מדיכאונות נפשיים תקופה ארוכה מאוד, נעלמה לי שמחת החיים ואני מרגישה תקועה ועומדת במקום. אני רוצה בכל הכוח להתקדם - אך אני לא מצליחה ולא הולך לי בשום דבר שאני עושה בחיים.
5281
אני מאוד רוצה לתרום לבית התבשיל, אבל אין לי אפשרות. האם לתרום למרות זאת?
אני מאוד רוצה לתרום לבית התבשיל ביבנאל, אך אין לי כל כך כסף כדי לעשות את זה כי מצבי הכלכלי לא מזהיר, מה גם שאבא שלי יעשה לי צרות על זה. האם למרות כל זאת לתרום?
5280
חברת סלולר הונתה את אבי. האם עליי להילחם בהם או להניח לזה?
חברה סלולארית הונתה את אבי שיחי' בתואנה שיתנו לו מכשירים "במתנה" כאשר בדיעבד גבו ממנו מחירים מופקעים וסכום גדול על אותן "מתנות", וכבר תקופה אני שולחת להם מכתבים, אך הם בקושי מתייחסים. האם עליי להמשיך לנדנד להם ולהיות "איש" במקום בו אין מי שידבר איתם, או שעליי להניח לכך?
5279
רבינו אמר "צריך להאמין בה' יתברך בדרך אמונה". האין זה סותר את עניין התפילה?
רבינו נחמן מברסלב אמר: "צריך להאמין בהשם יתברך בדרך אמונה ולא בדרך מופת", ובמקום אחר מוסיף רבינו שהתפילה פועלת שלא בדרך הטבע. והרי כולנו מתפללים ומבקשים מה' יתברך על דברים שצריכים ניסים שלא בדרך הטבע, האם זה לא סותר את דברי רבינו "צריך להאמין בהשם יתברך בדרך אמונה ולא בדרך מופת"?
5278
יש לנו ילד בן 4.5 ואנו משתוקקים לעוד ילדים. מה עליי לעשות על מנת להרות שוב?
אני נשואה ויש לנו ילד בן ארבע וחצי. אני ובעלי מצפים בקוצר רוח כבר כמה שנים לעוד ילדים - אך עדיין לא זכינו לכך. בעלי מאוד לוחץ עליי ושואל אותי תמיד מדוע אני לא נכנסת להיריון שוב. מה עליי לעשות על מנת להיכנס שוב להיריון?
5277
פרויקט הבניה אליו הצטרפנו תקוע כבר שנתיים וחצי. כיצד עלינו להמשיך מכאן?
לפני כשנתיים וחצי הצטרפנו לפרויקט בנייה ביבנאל, אך מאז ועד עתה הכול תקוע בלי אישורי בנייה. עזבנו את הקבלן ואת עורך הדין, ואנו בתהליך משפטי נגדם, אך גם מולם אין התקדמות. אנו זקוקים לעצתך כדי להבין איזה כיוון לקחת ואיך להמשיך.
5276
מה המעלה של סבסוד והפצת הסידורים עם פירוש "עת רצון"?
אני רואה אצל המפיצים שלפעמים קשה להם עם סחיבת הסידורים ויש כאלו המעדיפים את הקונטרסים והספרים הקלים, והייתי שמח מאוד שהצדיק יעודד אותנו ויחזק את כולנו בגודל מעלת הפצת הסידורים
5275
איך זוכים למצוא בליקוטי מוהר"ן הנהגות חדשות בכל פעם?
רציתי לשאול ולבקש על נפשי - למרות שאני כבר יותר מעשר שנים מקורב לרבינו נחמן מברסלב זצ"ל אינני מצליח למצוא הנהגות וחידושים למעשה מהספר הקדוש ליקוטי מוהר"ן.
5274
הייתי רוצה שבעלי יעזוב את העבודה ויקדיש את כל זמנו ללימוד תורה. מה דעתכם?
כל הזמן אני עסוקה בשאלה האם אני מסוגלת שבעלי יעזוב את העבודה ורק ילמד, ונחיה רק מפרנסתי כמדריכה בפנימייה לילדים מבתים הרוסים, אבל בגלל שאין לנו דירה ואין עזרה מההורים אני לא עושה את הצעד הזה. מצד שני אני מרגישה שזה חיסרון באמונה כי כך או כך מה שמגיע לנו נקבל.
5273
הכאב מזה שעדיין לא מצאתי את בן-זוגי מלווה אותי ביום ובלילה. איך אזכה למצוא אותו?
אני בחורה רווקה בשנות העשרים לחיי וטרם מצאתי את זיווגי. קשה לי מאוד, אני בוכה בכל לילה וגם במשך היום כשיש לי זמן להיזכר בכאב שמלווה אותי. אני כל כך רוצה למצוא את הזיווג שלי ואני לא יודעת למה לא עולה בידי.
5272
הילד שלי כמעט בן שנה ועדיין נמצא איתי בבית. האם כדאי להכניס אותו לגן?
הילד שלי כמעט בן שנה והוא עדיין איתי בבית. האם כדאי לי להכניס אותו לגן? ואם לא עכשיו, אז באיזה גיל?
5271
האם כשנמצאים בראש השנה באומן יש עדיפות למניין מסוים?
ברוך ה' אנו זוכים להגיע לאומן לראש השנה, ובכל שנה אנו מתלבטים באותה השאלה: האם יש עדיפות למניין מסוים?
5270
חונכתי לאמונה, אך בשנתיים האחרונות יש לי ספיקות ובלבולים שאני לא יודע איך להתמודד איתם
אני בא ממשפחה חרדית, אך בתקופה האחרונה (כמעט שנתיים) יש לי מחשבות וספיקות לגבי האמונה שחונכתי עליה, וכמעט שכבר עזבתי הכל. בתוך תוכי אני יודע שהדרך שגדלתי בה היא הדרך הנכונה, אבל אני לא יודע איך להתמודד עם הבלבולים האלו, ולכן אני מבקש את עזרתו של הרב.
5269
 הרב אמר לתלמידיו לקנות בשנת השמיטה רק יבול נוכרי. מה עומד מאחורי פסיקה זו?
הבנתי מבעלי היקר, שהשנה עקב שנת השמיטה צריכים לקנות אך ורק יבול נוכרי. הדבר הזה מצער את ההורים של בעלי שאומרים שזה נקרא לממן מחבלים בצורה ישירה, וחוץ מזה, הנפקא מינה הכי משמעותית היא שלא נוכל להתארח בשנה וחצי הקרובות. האם אפשר להסביר את הדברים העומדים מאחורי פסיקה זו?
5268
המחשבות רצות לי בראש לכאן ולכאן ואין לי ישוב הדעת. איך זוכים לזה?
התחלתי לחזור בתשובה לפני חמש שנים ואני שמח מאוד בדרך שבחרתי לי, הבעיה היא שאני מאוד מבולבל והמחשבות רצות לי בראש לכאן ולכאן, בקיצור - אין לי ישוב הדעת. איך זוכים לזה?
5267
רבי נחמן אמר שבמקום שאי אפשר ללמוד צריכים להתחזק בעבודה פשוטה. למה הכוונה?
רבינו רבי נחמן מברסלב כותב בליקוטי מוהר"ן שכאשר אדם נמצא במקום שלא יכול ללמוד, הוא צריך להחזיק עצמו ביראת שמים ובעבודה פשוטה לפי בחינתו. איך מקיימים זאת הלכה למעשה?
5266
בגלל שאני מיואשת ממציאת הזיווג אני מפחדת שאפול לעבירות. בבקשה עזור לי!
אני בצער גדול מאוד - אין לי זיווג ואין לי מושג מה עוד אפשר לעשות... נמאס לי! עשיתי הכל - תפילות 40 יום כמה פעמים, תיקונים, פתיחת מזל, קמיעות, צדקה, ואפילו קרעתי את כל הבגדים הלא צנועים שהיו לי.
5265
האם יכול להיות שאנשים קנאים חסמו לי את הרחם ולכן אני לא מתעברת?
לפני כמה ימים הייתי אצל אישה דתייה רוחנית שנגעה בי בבטן ובגב עם היד, היא ברכה אותי ונתנה לי תפילה מיוחדת שעליי לקרוא, אבל בנוסף היא אמרה לי משהו מפחיד – היא אמרה שיש לי חסימה רוחנית ברחם כאילו מישהו חסם לי את הרחם. שאלתי אותה מי יכול לעשות לי דבר כזה, והיא אמרה לי אנשים רעים וקנאים שמקנאים בך. מה עליי לעשות?
5264
אני גיורת, ומאז שהתחתנתי עם בעלי הוא מתעלל בי ובילדינו
יש לי שתי בנות ואני בתהליך גירושים מאוד קשה, וגם כאן הוא מנסה בכל הכוח לשלוט בי, להעציב אותי ולגרום לי להרגיש נורא - הוא לקח את הרכב, החליף מנעול בבית, לא רוצה לשלם מזונות וביטוח בריאות ועוד. איך עליי להתנהג במצב כזה?
5263
איך אני יכולה לפעול בדרכי נועם אצל החניכים שלי שיקומו לתפילת שחרית?
צדיק יקר. אני עובדת בפנימייה בכפר נוער דתי בתור אם בית, וחלק מהתפקיד שלי הוא להעיר את החניכים לתפילת שחרית. אני מאוד רוצה שכולם יקומו בזמן וישתתפו בתפילה, אך הרבה מהחניכים מתרשלים בזה. מה הדרך הנכונה לגרום להם להשתתף בתפילות?
5262
האם אפשר לפרסם את העסק שלנו או שצריכים לחשוש מעין הרע?
הדפסנו פרסומת לעסק של אשתי בה אנו משבחים ומספרים כמה הוא גדול ומוצלח בצירוף שמה של אשתי. האם צריכים לחשוש מעין הרע ולהימנע מפרסום?
5261
השבוע אירע טבח בבית כנסת בירושלים. מה הסיבה לכל הפוגרומים האלו?
השבוע אירע פיגוע טבח המוני בבית כנסת בירושלים, וארבעה יהודים חרדים נטבחו באכזריות בלתי נתפסת על ידי ישמעאלים בני עוולה. ובכלל, בעולם יש הרבה טרור והרג יותר מכל השנים האחרונות. מה הסיבה לכל האלימות והפוגרומים האלו?
5260
עבודתי כמשגיח כשרות גורמת לי לחץ גדול ומריבות בעבודה ובבית. מה עליי לעשות?
כעת אני עובד כמשגיח כשרות, ובכל פעם ה' מראה לי תולעים ובעיות כשרות כאלה ואחרות, וכולי פחד שמא לא בדקתי מספיק ויכול להיות שאני מאכיל אנשים באיסורים, ולכן אני מחמיר עליהם יותר מבחינת בישולי גויים והפרדת כלים. החששות הללו גורמים לי ללחץ גדול במשך כל היום וגם למריבות בעבודה ובבית. מה לעשות?
5259
 יותר קל לי להתפלל בעצימת עיניים. האם אני צריך להתפלל דווקא מתוך הסידור?
בחסדי ה' כבר תקופה ארוכה שאני משתדל להתפלל מתוך הסידור מבלי להסיט את מבטי, אך אני מרגיש שיותר קל לי להתרכז בתפילת העמידה כאשר אני עוצם את העיניים ורואה בדמיוני את אותיות התפילה. האם עליי להתפלל עמידה מהסידור או בעצימת עיניים?
5258
האם ייתכן שאיננו זוכים לילדים בגלל שביתנו נבנה על אדמה שנעקרו ממנה עצי פרי?
אנו גרים בשכונה חרדית בבית שמש שנבנתה כולה על מטעי עצי זית וגפן שנעקרו בידי קבלן לפני 40 שנה בערך, ואחר כך הוחלף הקבלן ונבנתה כל השכונה. אנו חוששים שמא כריתת עצי הפרי גרמה לכך שאין הברכה שרויה במקום, אבל קשה לנו לעבור למקום אחר. נא להורות לנו מה לעשות כדי לזכות לילדים.
5257
קשה לי מאוד בחיים מכל הבחינות. בשביל מה אלוקים ברא אותי בכלל? בשביל לסבול?
5256
יש לי רצון עז להיות זמרת ולחזק את נשות ישראל בשירי קדושה. האם לעשות זאת?
לאחרונה אני נמצאת בצומת דרכים מבחינה מקצועית: יש לי רצון להיות זמרת או משהו שקשור לבמה ואני מאוד מתחבטת בעניין הזה עם עצמי – מצד אחד אני מאוד רוצה את זה, אך מצד שני אני מודעת שכנראה מסתתר כאן גם רצון לכבוד ורצון לזכות באהבת הקהל.
5255
אחרי 30 שנות נישואין חלה הידרדרות בזוגיות שלנו ואני שוקלת להתגרש. מה דעתכם?
אני נמצאת בהתלבטות גדולה מאחר והזוגיות שלי ושל בעלי במשבר. אנו נשואים מזה 30 שנה, לבעלי יש עסקים משגשגים, אך בשנתיים-שלוש האחרונות הכול מתפרק.
5254
יש לנו חמישה ילדים והם סובלים מאוד מהמצב בינינו. אולי במקרה שלנו גירושין הם הפתרון?
אני ואשתי לא מסתדרים והבית שלנו הוא כמו חבית של חומר נפץ, כי מהדבר הכי קטן שקורה כבר מתפוצץ הכל ואנחנו מגיעים למקומות לא טובים בלשון המעטה... יש לנו חמישה ילדים והם סובלים מאוד מהמצב בינינו. אולי במקרה שלנו גירושין הם הפתרון?
5253
השלום בית שלנו מעורער מאוד. איך יוצאים מהסחרחרה הזו?
אתם מכירים אותנו והיינו אצלכם פעמים רבות להתייעצות. כעת שוב התערער המצב של השלום בית, אנחנו רבים על הזמן, ובמקום שבבית תהיה אווירה רגועה ונעימה יש רק מתח, כעס וצעקות אחד על השני. אנחנו מרגישים שנפלנו לסוג של סחרחרה שקשה מאוד לצאת ממנה למרות שאנחנו מאוד רוצים. מה עלינו לעשות כדי לשנות את המצב?
5252
בעלי פתח חנות ולא כל כך הולך לו. האם להמשיך או לסגור?
5251
הרב אמר שאין דבר כזה 'הכאה חינוכית'. ומה פירוש הפסוק "חושך שבטו שונא בנו"?
הרב אמר באחת משיחותיו שכשאבא מרביץ לילדיו הוא לא עושה את זה מחינוך אלא רק פורק עצבים עליהם, ושאין דבר כזה 'הכאה חינוכית'. ומה עם הפסוק: "חושך שבטו שונא בנו, ואוהבו שחרו מוסר"?
5250
האם כוח המחשבה יותר חזק מכוח התפילה?
לכאורה יוצא שהמחשבה חזקה יותר מהתפילה, כי תפילה פעמים ואינה מתקבלת, ולעומת זו המחשבה יש לה כוח עוצמתי לשנות את המציאות, או שנאמר שהמחשבה יש לה תוקף גדול רק אם אדם מתפלל על רצונותיו ועל מחשבותיו הטובות שייצאו לפועל. מה דעתו של הצדיק בנושא?
5249
אנחנו רוצים להקים בית של תורה ויראת שמים, אך המחלוקות והייאוש מתגברים. מה עושים?
אני צריכה ללדת, בעלי כרגע לקראת סיום לימודים של סופר סת"ם ויש לנו קשיים גדולים בפרנסה. אנחנו מאוד כוספים להקים בית של תורה ויראת שמים, אך לעיתים המחלוקות, העצבות והייאוש מתגברים בבית, ובכל יום אנחנו במלחמה מחודשת לזכות באמונה השלימה.
5248
כמה טבילות צריך אדם לטבול במקווה לכבוד שבת קודש?
5247
הגעתי לגיל ארבעים. האם יש משהו שאני צריך לקבל על עצמי כעת?
5246
שידכנו את בתנו עם בחור תמים וטוב לב שמוצא חן בעיניה. האם להתקדם לחתונה?
יש לנו בת שעברה הרבה קשיים בשידוכים, ועכשיו שידכנו אותה עם בחור תמים וטוב לב. מדבריה אנחנו מבינים שיש מציאת חן בעיניהם והוא נראה לה. האם כדאי להתקדם לקראת חתונה?
5245
אני לא מצליח לפרנס את משפחתי כפי שאני רוצה. מה אפשר לעשות?
אשתי ואני צוברים חובות כבר כמה שנים, תמיד השתדלנו להלוות רק בהכרח גדול, אבל לאחרונה שוב נוצר מצב שאנחנו נאלצים להלוות כספים.
5244
ההורים של בעלי מתייחסים רק לבתנו הגדולה וזה מאוד מפריע לי. מה עליי לעשות?
יש לי שתי בנות בגילאי שנתיים וחצי ושנה וחצי שיהיו בריאות, ובכל פעם שאנחנו נוסעים לביקור אצל הוריי בעלי, כולם שם מתייחסים יותר לבתי הגדולה ופחות מתייחסים לבתי הקטנה. אני מעירה להם קלות כדי שיתייחסו גם אליה, אבל בכל פעם זה אותו סיפור.
5243
זכיתי לקבל מההושענות החבוטות של הצדיק. מה לעשות איתן?
ברוך ה' זכיתי השנה לקבל מההושענות החבוטות של הצדיק, וברצוני לדעת מה לעשות עמן - יש כאלו שאומרים שצריכים להניחן במקום שמור או לשאת בכיס, ויש כאלו שאומרים שצריכים לבשלן במים ולשתות את המים. מה הנכון?
5242
נקלענו לחובות גדולים בגלל שיפוץ הדירה שקנינו. האם למכור אותה?
אנחנו במצב בעייתי: אחרי המון חיפושים קנינו דירה, ופתחנו בה גם את העסק של אשתי. השיפוצים, שהיו הכרחיים, עלו לנו הרבה יותר ממה שחשבנו, ועכשיו חוץ מהמשכנתא הגדולה שלקחנו נקלענו לחובות של מאות אלפי שקלים שאין לנו מושג מאיפה להחזיר.
5241
אני לא מתקבלת לשום עבודה ומרגישה מעצורים בחיי. מה שורש הבעיה?
ניסיתי להתקבל ל-15 מקומות עבודה, ולא התקבלתי לשום מקום. בנוסף אני מרגישה מעצורים קשים בחיי. מה שורש הבעיה?
5240
יש אנשים שמתוודים ומבקשים בקשות מרבי נחמן מברסלב בעצמו. האם זה בסדר?
אני שומע אנשים שמבקשים בקשות מרבינו רבי נחמן מברסלב בעצמו ומתוודים לפניו. האם נכון להתנהג כך? האם לא צריך לבקש מבורא עולם בזכות הצדיק?
5239
חתכתי שידוך בגלל שהוריי לא היו מרוצים, ואני מרגישה פספוס גדול. האם לחזור אליו?
אני בת 21, ולפני כארבעה חודשים בערך יצאתי לשידוך עם בחור בן 28. נפגשנו חמש פגישות והרגשתי שיש חיבור בינינו, אך בגלל שההורים אמרו לי שאנחנו לא מתאימים הודעתי לבחור שאני לא רוצה להיפגש יותר. ממש בכיתי אחר כך והרגשתי שפספסתי אותו. האם כדאי לחזור אליו?
5238
אנו ממגורשי גוש קטיף, ומאז הגירוש אין אנו מוצאים מנוח לכף רגלנו
אני ובעלי נשואים כבר 11 שנים, עדיין לא זכינו לרכוש בית, ובינתיים אנו גרים כל הזמן בשכירות. מה גם שעברנו במהלך השנים הרבה דירות ומקומות והדבר כבר מאוד קשה. כיום אנו שוכרים דירה עם חמשת ילדינו בשכירות מאוד גבוהה (קרוב ל-4,000 ש"ח בחודש), ויוצא שכמעט כל הכסף שאנחנו עובדים בשבילו במהלך החודש הולך על המגורים.
5237
אשתי ומשפחתה נגועים מאוד במידת הקמצנות. מה אפשר לעשות?
יש לי המון ויכוחים ומריבות עם אשתי על נושאים של אירוח והוצאות כספים, וחשוב לי שהרב יבין את הרקע לכך - אשתי באה ממשפחה מאוד קמצנית, לדוגמא - חמי לא מדליק בשבת חשמל ותאורה כמו שצריך, ואפילו בשירותים הוא לא משאיר אור, וגם אשתי נורא קמצנית ברמה שקשה לי לחיות איתה... ממש לא חלמתי לעצמי שיש מציאות כזו...
5236
קירבתי המון בחורים לרבי נחמן מברסלב, אך אני חושש שאולי לא עשיתי מספיק
זכיתי להתקרב לרבינו לפני עשר שנים, וברוך ה' במשך הזמן הזה קירבתי המון בחורים לדעת רבינו, וגם זכינו לפתוח ישיבה, ובתי כנסיות. מה עוד אני יכול לעשות כדי לפרסם את שם רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב?
5235
האם אפשר להדליק נר תמיד לרבי נחמן מברסלב בתוך קופסת זכוכית בבית?
שמעתי מהצדיק שיש להימנע מלהדליק נרות לעילוי נשמה בתוך הבית מחמת סכנת שריפה. היום יש מתקנים מיוחדים מזכוכית 'אקווריום' שהנר דולק בתוכם והם מונעים כל מיני תקלות, האם אפשר להדליק נר תמיד לרבנו בתוך מתקן כזה?
5234
אני סובל מדיכאון וחרדה, ולכן מאוד קשה לי להיות בשמחה ולמצוא את זיווגי
אני כבר בן 25 ועדיין לא הצלחתי להשתלב בעבודה, וכתוצאה מכך נתקע לי עניין השידוך ואני לא מצליח לצאת לפגישה כבר שנה וחצי. אני מתפלל על כך בכל יום כבר שלוש שנים, נוסע להרבה קברי צדיקים וגם באומן התפללתי על כך, אבל עדיין אני לא רואה פתח של ישועה.
5233
אני שוקל לקחת הלוואה כדי לפתוח עסק עצמאי. האם זה צעד נכון?
התחתנתי, ובמקום לצאת לעבוד אצל אחרים אני שוקל לפתוח עסק עצמאי. כמובן שכדי להקים את העסק אצטרך לקחת הלוואה. האם זה מעשה נכון או לא?
5232
ההורים שלי חולי דיאליזה. האם יש לזה פתרון על ידי מצווה או סגולה מסוימת?
ההורים שלי חולי דיאליזה. האם יש לזה פתרון על ידי מצווה או סגולה מסוימת או שאין ברירה אלא לבצע השתלת כליה?
5231
איך אפשר להקנות לבתי מידות טובות וביטחון עצמי?
ברצוני לבקש מכבוד הרב ברכה ועצה בעניין חינוך הילדה שלי בת השבע: אני רוצה להקנות לה מידות טובות, שהיא תהיה יותר נוחה וותרנית לאחרים ופחות עקשנית, ושהיא תהיה בעלת בטחון עצמי.
5230
כשנולדתי קראו לי אבישג, ובהמשך אמי שינתה את שמי למורן. האם לחזור לשם הראשון?
כשנולדתי הוריי קראו לי אבישג, ובהמשך אמי שינתה את שמי למורן. שמעתי שהשם מורן הוא לא טוב, ורציתי שתמליץ לי האם לשנות את שמי בחזרה לאבישג או להוסיף שם אחר
5229
האם יהודי צריך לחיות עם חישוב וניהול מדוקדק של הוצאותיו והכנסותיו?
האם אדם צריך לחיות עם ניהול וחישוב של הוצאותיו והכנסותיו כמו ההדרכה של כל מיני ארגונים פיננסים שמלמדים אנשים איך לחשב את דרכיהם הכלכליות, או שיהודי צריך ללכת בגישה של אמונה, כלומר לא לדקדק אחרי כל מעות שהוא מכניס ומוציא?
5228
מאז שהתרחקתי מכם הפסקתי ללמוד תורה. איך אני יכול לעשות התחלה חדשה?
בעבר הייתי מקורב אליכם, וזכיתי להרבה קדושה, תורה ותפילה, אך אחרי כמה שנים החלישו את דעתי כמה אנשים שמתנגדים עליכם, ומאז אני כמעט ולא לומד כלום ונפלתי בייאוש עמוק. איך אני יכול לעשות התחלה חדשה?
5227
יש לי רצון חזק לטוס לאומן, אך יש לי חרדה ופחד מהטיסה. האם לטוס למרות זאת?
ברצוני להזמין כרטיסי טיסה לאומן לציון רבינו רבי נחמן מברסלב בחנוכה הקרוב, אך יש לי פחדים וחרדות מטיסה כי מעולם לא טסתי.
5226
לאחרונה התקרבתי יותר אל ה' יתברך, אך עדיין הכל תקוע אצלי. מה עליי לעשות?
הנני רווקה בת 37. תמיד הייתי מאמינה ובעלת מסורת, אך לאחרונה עברתי תהליך של התקרבות לקדוש ברוך הוא - התחלתי לשמור שבת ולהקפיד יותר על המצוות, בעיקר על כיבוד אב ואם ואני מתפללת המון יום יום, גם בקברות צדיקים, אך לצערי הישועה עדיין לא הגיעה.
5225
לפני תקופה קצרה חזרתי לגרוש שלי, ושוב נפרדנו. האם עשיתי טוב שעזבתי אותו?
אני גרושה כבר חמש שנים, לפני תשעה חודשים חזרתי לגרוש שלי ועכשיו שוב נפרדנו. הוא בן אדם קשה מאוד וחמום מוח. האם עשיתי את הדבר הנכון שעזבתי אותו?
5224
היינו קשורים לצדיק גדול, וכשעזבנו אותו לטובת חסידות ברסלב הוא קילל אותנו
לפני שנים בעלי היה קשור לאחד הצדיקים שבדור שגם אתם מכירים אותו ואוהבים אותו, וכשבעלי עזב אותו לטובת חסידות ברסלב ועברנו לגור בין חסידי ברסלב, אמר הצדיק לבעלי: "לא תראו סימן ברכה מהילדים לעולם".
5223
מה מקור המנהג לקרוא את כל ספרי רבי נחמן מברסלב בחודש אלול?
מה המקור המנהג לקרוא את כל ספרי רבי נחמן מברסלב בחודש אלול?
5222
האם יש בכלל כוח לתפילה היוצאת מפה כמו שלי?
אני מטונפת בעברות וחטאים, ובלשון הרע ורכילות, ואפילו שאני לומדת מוסר ומשתדלת להימנע ולהתאפק מלדבר רע ואף חוזרת בתשובה על כך - איך בכלל נשמעות התפילות שלי... האם השם שומע או מקשיב להן?
5221
אני חשה ששמי משפיע עליי נפשית לא טוב. האם הצדיק ממליץ לי להחליף אותו?
אני בעלת תשובה, ואני חשה ששמי משפיע עליי נפשית לא טוב מאז שאני קטנה. האם הצדיק ממליץ להחליף את השם לשירה?
5220
בשבועיים האחרונים חלמתי כמה פעמים על הציון של רבינו. מה זה אומר?
בשבועיים האחרונים אני חולם המון שאני מגיע שוב לציון הקדוש - בחלום אחד ראיתי שיש שם בית כנסת גדול עם הרבה זהב בפנים, והגיעו אנשים עם אריות לבנים קשורים בחוט, ובחלום אחר הציון היה עטוף בזכוכית גדולה ואני הייתי שם עם אשתי והבן הקטן שלי. מדוע אני חולם הרבה על הציון?
5219
מאז שהתחתנתי הכל הפך להיות קשה - גם בגשמיות וגם ברוחניות. מה עושים?
אני נשוי 4 שנים ועדיין אין לנו ילדים, וגם בנושא הפרנסה קשה לי מאוד. אחרי החתונה כל דבר הפך לי לקושי גדול מאוד - גם ברוחניות וגם בגשמיות. האם עליי להחליף את השם שלי או להוסיף שם נוסף?
5218
אני סובלת כמעט שנה מבעיות בדרכי העיכול. מה עליי לעשות כדי להירפא?
מזה כתשעה חודשים אני סובלת מבעיות בדרכי העיכול. לאחר כמה חודשים גילו זיהום מוגלתי ועברתי ניתוח להסרת המוגלה שהיה אמור לעבור לאחר חודש, אך שוב אני סובלת מעצירות והניתוח לא החלים לגמרי. אני משתדלת להתחזק באמונה ובשמחה, ואני יודעת שזה כפרת עוונות שלי, אך אני רוצה מפחדת ולחוצה ורוצה שזה יחלים ויעבור. מה עליי לעשות? וכיצד עליי להתחזק?
5217
האם מותר ללכת לנופש שמותאם לציבור החרדי בבית מלון באילת?
האם מותר ללכת לנופש שמותאם לציבור החרדי בבית מלון באילת, או שבגלל שזה נקרא חוץ לארץ אז אסור לנסוע לשם?
5216
האם תוכלו להסביר לבננו שעליו להקשיב להוראות שקיבלנו מהרב קנייבסקי?
כעת בננו בן 18, והוא לא מעוניין להמשיך ללמוד בישיבה. פנינו לרב קנייבסקי שליט"א בעניין זה, וקיבלנו תשובה שהבן יתחתן ועד אז שילמד איפה שלבו חפץ בבני ברק, והרב הוסיף וברך: "שיתחתן בקרוב". לבננו קשה לקבל את דעתו של הרב קנייבסקי בטענה שהרב שלו הוא רבי נחמן, והוא מוכן לקבל רק את דעת תלמידיו של רבי נחמן, ולכן הוא מוכן לקבל רק את דעת התורה של כבוד תורתו. האם כבוד הצדיק יכול לכתוב לבננו שעליו לכבד את דבריו של הרב קנייבסקי?
5215
מהי שיטתו של רבי נחמן מברסלב בעניין הצמצום והחלל הפנוי?
ראיתי מכתב של הרבי מלובביץ' לשני חסידי חב"ד בו הוא מדבר אודות סוד הצמצום שגילה האר"י הקדוש, והרבי כתב להם שעוד בדורו של האר"י ז"ל הייתה מחלוקת אודות עניין הצמצום בין בעלי תריסין מן הקצה אל הקצה. מהי שיטת רבנו הקדוש והנורא רבי נחמן מברסלב?
5214
האם זה נכון שלחם מקמח מלא נחשב 'לחם של עניים' ועדיף שלא לאכול אותו?
אנו נוהגים לאכול לחם מקמח מלא מטעמי בריאות, ושמענו שלחם זה נחשב "לחם של עניים" ועדיף לאכול לחם מקמח לבן. האם זה נכון?
5213
אבי במצב קריטי ולדברי הרופאים ימיו ספורים. איך מתחזקים במקרה כזה?
מור אבי נמצא במצב קריטי והרופאים לא נותנים לו סיכוי להבריא. אני צמוד למיטתו כל הזמן, והלב שלי נקרע לגזרים לראות אותו במצב כזה, ויותר מזה מהידיעה שימיו ספורים. איך מתחזקים במצב כזה?
5212
לבנותיי קוראים יובל ונועה. האם השמות האלו טובים בשבילן?
יש לי שתי בנות – יובל בת 15 ונועה בת 9. יובל לא מרגישה טוב ויש לה הרבה דיכאונות. האם השם שלה טוב? ומה לגבי השם של נועה?
5211
אני שוקלת לעזוב את העבודה כדי להתחיל ללמוד במדרשה ולהתקרב לה'. מה דעתכם?
מאז ההתעוררות שלי שהפכה אותי לאדם אחר לגמרי לטובה, נכנסתי למינוס שבחיים לא הגעתי. אני מבינה שמנסים אותי באמונה ובטוחה שאיכשהו אצא מזה. יש לי משכנתא והוצאות מרובות, ואם אודיע על פיטורים ויתנו לי פיצויים אולי אוכל להחזיק מעמד. השאלה היא האם לעזוב הכול ולהתקרב לה' ולהאמין שהכל יהיה בסדר?
5210
אשתי טבלה ב'מקווה מלכה' ביבנאל וזכינו לישועה. האם כדאי לעשות זאת שוב?
זכינו שאחר שאשתי טבלה במקווה מלכה מיד היא נפקדה (כשנה אחר החתונה), וברוך ה' יש לנו ילד חמוד וחכם באופן יוצא מן הכלל בן כשנה, ואנו שמחים ומאושרים בו ומרגישים שיש לו נשמה מיוחדת, ואנו מאמינים שכל זה בזכות המקווה הקדוש. ומכיוון שאנחנו רוצים לזכות בעוד ילדים כאלו אנחנו שואלים: האם אכן כדאי לנו לנסוע מהמרכז במיוחד בשביל זה? והאם אכן זה יביא לנו את התועלת הזו?
5209
הרב הורה לי ללכת עם בעלי בחומרת הדין. איך עליי להתמודד עם ההשלכות?
לפני שאני עושה את הצעד המשמעותי של הגשת תביעה בבית הדין הרבני, מחובתי לשתף את הצדיק בשני עניינים חשובים הקשורים באותו עניין כדי להשלים את התמונה
5208
יש לנו שתי בנות וכבר חמש שנים אשתי לא מצליחה להרות. האם ללכת לטיפולי פוריות?
ברוך ה' יש לנו שתי בנות, וכבר חמש שנים שאשתי לא מצליחה להרות. במרפאה המליצו לה ללכת למכון פוריות. מה הצדיק חושב שאנו צריכים לעשות?
5207
קראנו לבתנו 'אבישג'. האם זה שם טוב?
ברוך ה' אחרי כמה שנים שאני מחכה לילדים ילדתי בשעה טובה בת וקראנו לה אבישג. רציתי לדעת אם השם הזה טוב, ומה הצדיק אומר על השם הזה.
5206
מה מקור המנהג לכתוב פתק, לקרוא אותו בציון של צדיק ולהשאיר אותו שם?
הייתי בציון של צדיק גדול, וראיתי שהפוקדים את ציונו נוהגים לכתוב את כל משאלותיהם על דף ולקרוא את זה לצדיק, ואחר כך קורעים וזורקים את הפתק בשטח שלפני הציון. מה העניין בזה?
5205
האם יש בעיה להתבודד ליד בית עלמין?
5204
האם בברסלב לא מקפידים להתפלל מנחה לפני השקיעה כמו אצל רוב העולם?
כשהתארחתי ביבנאל שוחחתי עם החסידים היקרים על כל מיני עניינים בעבודת ה', ועל המנהגים של חסידות ברסלב, ובין יתר הדברים הם אמרו לי שלעיתים כבודו מתפלל מנחה אחרי השקיעה. וברצוני לשאול, ולא מתוך קינטור חלילה: האם בברסלב לא מקפידים להתפלל מנחה לפני השקיעה כמו אצל רוב העולם?
5203
האם שייך שבחורה שלא משתייכת לברסלב תצא לשידוך עם ברסלבר?
5202
מה דעתכם בעניין העלייה להר הבית בזמן הזה: מותר או אסור?
מה דעתכם בעניין העלייה להר הבית בזמן הזה – האם זה מותר או אסור?
5201
מי קבע את סדר התורות בליקוטי מוהר"ן? והאם זה נקבע על פי הוראת רבי נחמן בעצמו?
מי קבע את סדר התורות בליקוטי מוהר"ן, ועל פי מה? לכאורה, הספר הראשון הודפס בחיי רביז"ל, לכן בטח רבינו הסכים וראה את הסדר. לא כן? ב. ידוע הסיפור שרבינו שלח את ר' זלמן הקטן עם המאמרים לצדיקים. האם זה היה באותו סדר שאנחנו מכירים היום?
5200
מאז ששמעתי דיבורים בגנות חסידות ברסלב קשה לי לעבוד את ה' יתברך
שמעתי שיעור מפי רב גדול שאני מאוד מעריכה והוא ממש יצא על כל העניין של הברסלבים שרוקדים ברחובות. הוא דיבר בעיקר על "בעיית החצר" - שכל מה שהרב אומר עושים, וזה לא נכון, כי צריכים להפעיל גם שיקול דעת, ואם מה שהרב אומר לא נשמע הגיוני אז צריכים לשאול עוד רב שלא קשור לברסלב...
5199
מה היה הסוד של ר' שלמה קרליבך שבזכותו זכה לקרב כל כך הרבה יהודים?
האם זה בזכות המוזיקה שלו או בזכות התמימות שלו? בנוסף, ידוע שהוא דיבר המון מהתורות והעצות של רבינו נחמן מברסלב ואף נפגש אתכם כמה פעמים. האם תוכלו לספר לנו על כך?
5198
ניסיתי לגשר בין אחי לבין אשתו, ובסוף שניהם רבו איתי. מה עליי לעשות?
אחי ביקש ממני להתערב, ולמרות שבהתחלה לא רציתי, בסוף התערבתי וניסיתי לעזור להם, אך בסוף יצא מצב שהם השלימו ביניהם, אך אשתו של אחי ביקשה ממנו לא לדבר איתי יותר. אני ואחי חברים ממש טובים, וממש נפגעתי מהם, כי אני מרגישה שזו כפיות טובה
5197
בעלי יוצא הרבה עם החברים שלו, ולי הוא לא מאפשר כמעט לצאת מהבית
אין לי מושג מה הוא עושה איתם, וכשאני מוכרחה לצאת הוא מציב לי תנאים גדולים מאוד... לפעמים כשאני חושבת על זה בא לי למות ואני לא מבינה למה בכלל התחתנתי, והראש שלי מתמלא בכל מיני קושיות למה באתי לעולם הזה והגעתי למצב שאני צריכה להשפיל את עצמי כדי שהוא יסכים לי לצאת מדי פעם
5196
האם יש בעיה כאשר בחורה חוזרת בתשובה מבית דתי יוצאת לשידוך עם בחור חרדי מבית?
5195
יצאתי עם בחור, ומאז שנפרדתי ממנו הוא לא יוצא לי מהלב
בגלל שהוא הרגיש מבולבל ומפוחד חתכתי את הקשר אבל קשה לי להתגבר ולשכוח אותו והוא לא יוצא לי מהראש ומהלב. הלב שלי כבר כואב מכל ניסיונות השידוכים האלו, אני באמת משתדלת להיות בשמחה אבל לפעמים אני כבר לא רואה את הסוף. כמה עוד אצטרך לעבור בשביל להתחתן? אנא ברך אותי ועזור לי
5194
קשה לי לטוס לאומן. האם כשאממן למישהו אחר את הוצאות הנסיעה זה יחשב שנסעתי בעצמי?
אני לא נוסע לאומן בגלל שיש לי חרדות וכבדות, וגם באופן כללי אני בן אדם שלא מתרחק כל כך מהבית וקשה לי להיות במקום הומה אדם. האם אוכל לתת לחסיד ברסלב צדקה למימון כל הוצאות הנסיעה לרבי נחמן בראש השנה וזה יחשב שאני נסעתי בעצמי?
5193
האם כדאי לבטל חלק מהשיפוצים שתכננו כדי להקטין את המשכנתא, או שאין ממה לפחד?
קנינו בית ותכננו לערוך בו כל מיני תוספות, כך שאנחנו צריכים לקחת משכנתא יותר גדולה משחשבנו. מצד אחד אני מאוד חוששת מהמשכנתא הכבדה, אבל מצד שני לא רצינו להתפשר ורצינו בית משודרג. האם כדאי לבטל חלק מהשדרוגים ולקחת משכנתא קטנה יותר ויהיה לנו בית פחות יפה?
5192
אשתי וילדיי גורמים לי הרבה צער, וגם בעבודה יש לי מריבות. במה חטאתי?
החיים שלי לא קלים - אשתי וילדיי גורמים לי הרבה צער, וגם בעבודה יש לי מריבות עם האנשים שעובדים אותי. למה נדבקים בי כל הדברים האלו? במה חטאתי?
5191
מה המקור למנהג החסידי לערוך סיום מסכת בכל יום מר"ח אב עד ט' באב?
שמעתי שיש מנהג חסידי לערוך סיום מסכת בכל יום מתשעת הימים שמראש חודש אב עד תשעה באב כדי שיוכלו לאכול בשר. מה המקור למנהג זה?
5190
כל הזמן יש ביני לבין אשתי מתח ומריבות. איך אפשר לצאת מהמעגל המציק הזה?
כל מה שאני לא עושה לא עוזר, וכל הזמן יש ביני לבין אשתי מתח ומריבות. אני כל כך מתפלל שתהיה לנו בבית שלווה, ותמיד הכל חוזר לאותו בלאגן. איך אפשר לצאת מהמעגל המציק הזה?
5189
כל הזמן שורים עליי עצבות ודיכאון, ואני לא מצליח להתנתק מזה
כל הזמן שורים עליי עצבות ודיכאון, ואני לא מצליח להתנתק מזה. אשמח לקבל את עצת הצדיק בעניין.
5188
כיצד עליי לנהוג עם אנשים שלא מחזירים את ההלוואה שקיבלו מהגמ"ח שלי?
יש לי גמ"ח הלוואות על שם אבי ז"ל, ובסייעתא דשמיא עזרתי כבר לעשרות אנשים בהלוואות נוחות. הבעיה היא שאחוז מסוים מתוך הלווים עושה בעיות ולא מחזיר את הכסף בזמן או לא מחזיר בכלל. מה עליי לעשות במקרים כאלו?
5187
האם לפי דברי רבי נחמן בספר המידות מובן שלחברים טובים מותר לספר לשון הרע?
רבי נחמן מברסלב כותב בספר המידות, אות לשון הרע: "בני אדם שאוהבים זה את זה מותר לומר זה לזה מאיזה דבר ששמע מאיזה אדם, גם חברו מותר לקבל דבריו ואין בו משום לישנא בישא". מה הכוונה בזה?
5186
האם כשלומדים ליקוטי מוהר"ן וליקוטי הלכות צריכים ללמוד אותם עם פירוש כלשהו?
האם כשלומדים ליקוטי מוהר"ן או ליקוטי הלכות צריכים ללמוד אותם עם פירוש כלשהו? והאם יש חילוק בין ליקוטי מוהר"ן וליקוטי הלכות בעניין זה?
5185
שלוש וחצי שנים לא עשיתי דבר בעניין הגירושין מבעלי. האם הגיע הזמן לפעול?
בעלי עזב את הבית לפני שלוש וחצי שנים ומאז הוא מתעקש על גירושין, על מכירת הבית ועל חלוקת החובות באופן שווה. כיום אני מוכנה נפשית לגירושין לאחר שעברתי לא מעט ייסורים ממנו, ואני מודה לה' שהוא הלך. אני ממתינה זמן רב שיוותר על דרישותיו, אך הוא עקשן גדול.
5184
בכל פעם שאנחנו הולכים למפגש משפחתי יוצא מזה ריב. מה העצה?
כמעט בכל פעם שאני ואשתי הולכים למפגש משפחתי אנחנו מגיעים לוויכוחים ולריב - או ביני לבינה או בינינו לבין משפחתה. נמאס לי כבר מזה, אך מצד שני אי אפשר לא לפגוש את המשפחה. מה העצה במקרה כזה?
5183
אחד הקרובים שלי לא מפסיקים להעיר לי הערות עוקצניות. מה אתם ממליצים לי לעשות?
יש לי מישהו קרוב שאני לא מתחבר אליו, הוא נהנה בחברתי אבל אני לא אוהב את הצורה שהוא מדבר איתי – הוא מעיר לי הערות ואני לא יודע איך להגיד לו שיפסיק מבלי לפגוע בו כי הוא לא מבין רמזים. מה אתם ממליצים לי לעשות?
5182
המשודכת שלי מאוד מפחדת מחתונה. מה אפשר לעשות לגבי זה?
אני נמצא בשידוך עם בחורה מדהימה כבר שבעה חודשים. יש לנו קשר נפלא, תקשורת טובה וזוגיות מדהימה, ואנחנו ממש משלימים אחד את השנייה. אני כל כך אוהב אותה ורואה את עצמי בונה איתה בית נפלא שעושה שעשועים לה' יתברך. הבעיה היא שהיא לא מצליחה להתעורר רגשית מספיק בשביל ללכת לכיוון חתונה.
5181
לפני שידעתי מה רבי נחמן מברסלב כתב על ספרי חקירות, קראתי בספר כזה. איך מתקנים?
לפני שראיתי מה שרבי נחמן מברסלב אומר בעניין חקירות, קראתי בספר חקירות שחיבר רב כלשהו, ואני רוצה לשכוח את כל החוכמות והחקירות שקראתי בספר הזה ולעבוד את ה' יתברך בלי חכמות ובלי שכל. מה עליי לעשות כדי לתקן זאת?
5180
אבי נוטה להירדם בזמן התפילה. האם עליי להעיר אותו?
אבא שלי שיהיה בריא הולך תמיד לתפילה ואני מתפלל לידו, ובדרך כלל הוא נרדם בהרבה קטעים מהתפילה. האם עליי להעיר אותו כשאני רואה שהוא נרדם או שיש בזה בעיה של כיבוד הורים?
5179
בעלי עובד כעצמאי אבל לא רואה הצלחה. האם ללחוץ עליו שיתחיל לעבוד כשכיר?
כבר עשר שנים שבעלי מחזיק עסק ונמצא בבעיית גביית כספים מלקוחות עד שהדבר מגיע לחובות ושאין לנו כסף לקנות דברים חשובים ונצרכים לבית. מצד אחד הוא נמנע מוויכוחים עם לקוחות כדי לא לעשות חילול ה', האם ללחוץ עליו שיעבוד שכיר או להמשיך לתמוך בו כבעל עסק?
5178
הוריי ומשפחתי מזלזלים בי ונותנים לי הרגשה רעה. מה עליי לעשות?
כבוד הרב, אני בת 31 ועדיין רווקה. כולם מסביבי מרחמים עליי, ואמא שלי מזלזלת בי כי אני לא נשואה בזמן שאחותי הקטנה ממני התחתנה כבר, ואחות אחת בדרך לחתונה, ואני הגדולה עדיין לא התחתנתי.
5177
אני לא מצליחה להרגיע את עצמי שלא הייתי בראש השנה במירון כהרגלי
כבר כמה שנים אני נוסעת למירון לראש השנה יחד עם קבוצת נשים וזה נותן לי הרגשה מאוד בטוחה לשנה החדשה, אך השנה היו לי בלבולים שהרי זה לא פשוט לשהות שם ארבעה ימים, ולבסוף ויתרתי.
5176
מאז שפוטרתי ואני מובטלת אני מרגישה יותר ויותר את היחס הרע של בעלי
אני בת 57, נשואה כארבעים שנה ויש לנו שלושה בנים גדולים. במשך השנים סבלתי מבעלי אלימות פיזית וגם מילולית ונפשית, אך היו לנו גם זמנים טובים בעיקר בתקופה שעבדתי בגלל שהייתי עסוקה ומלאה בעשייה ולא התייחסתי להשפלות שלו.
5175
בחודשים האחרונים התקרבתי לברסלב. האם כדאי לי לנסוע לאומן כבר בראש השנה הקרוב?
היות שכל התקרבותי לדרך הקדושה של רבינו נחמן מברסלב זי"ע הוא דבר חדש אצלי, וכל משפחתי מסביב לא יודעים מזה בכלל, הבנתי ואני יודע שיהיו לי קשיים גדולים מאוד לנסוע על ראש השנה לאומן כפי רצונו של רבינו רבי נחמן מברסלב זי"ע, אבל אני מאוד מאוד רוצה להיות שמה בפרט שלא הייתי שמה מעולם. האם כדאי לי לנסוע כבר בשנה הבאה עלינו לטובה על אף כל הקשיים שיש מסביב, או שמוטב שלא לנסוע השנה כדי שלא לעורר את רוגזם של בני המשפחה?
5174
האם זה נכון שיום הכיפורים נועד לתת לנו מנוחת הנפש בכל השנה?
שמעתי הרצאה של דוקטור מפורסם, ובין דבריו הוא אמר דבר מעניין - הוא הסביר שבעצם היהדות צריכה לעשות את כולנו חולי נפש, שהרי אם לא נעשה את הכול כהלכה - נענש בגיהנום, ואם כן לא שייך לחיות במנוחת הנפש כלל. ולכן הוא מחדש שזו היא התכלית של יום הכפורים - שפעם אחת בשנה הקדוש ברוך הוא מוחל לנו על כל חטאינו כדי שכל השנה נחיה במנוחת הנפש. האם זה נכון?
5173
כבר עשר שנים אני מעכב את הגט של אשתי. האם לעשות את הצעד הגורלי ולתת לה אותו?
כידוע לרב אני פרוד מאשתי כבר עשר שנים, ואני לא מוכן לתת לה גט מכמה סיבות. הרבנים בבית הדין לא מתחשבים בדעתי, אומרים שאני רשע ושעוון תלוי על צווארי. מה דעתו של הרב בעניין: האם עליי לעשות את הצעד הגורלי ולתת לה גט?
5172
בן-זוגי נפרד ממני אחרי קשר של עשרה חודשים. האם לנסות לחזור אליו או להמשיך הלאה?
אני בת 26, ויצאתי במשך עשרה חודשים עם בחור בן 31. במהלך הזוגיות הכרתי לעומק את כל משפחתו וביליתי במחיצתם רבות, והיה נראה שזה קשר רציני, אך לאחרונה הוא נפרד ממני בטענה שאנחנו רבים הרבה ולא מתאימים. הפרידה מאוד קשה לי ורציתי לדעת האם הוא הזיווג שלי או שעליי להמשיך הלאה.
5171
פיטרו אותי מהעבודה ואני שוקלת לפנות לתחום הציור. מה דעתכם?
ברצוני לפתוח עיסוק חדש - ציור - האם אני יכולה לנסות למכור את ציוריי גם דרך אתר אינטרנט?
5170
אבינו האלמן הכיר אישה חדשה שמנסה להשתלט לו על כל הכסף. מה עושים?
אמי נפטרה לפני שנה וחצי, ושלושה חודשים לאחר פטירתה אבא שלי הכיר בחורה, ומאז הוא התחיל להרזות ולבזבז כספים ללא הרף. הלכתי לכמה רבנים והם אמרו שהיא עושה לו כישופים.
5169
האם אישה ששולחת את בעלה לאומן זוכה גם לכל ההבטחות של רבי נחמן מברסלב?
האם גם אישה ששולחת את בעלה לאומן זוכה שרבי נחמן מברסלב יעביר אותה ראשונה בדין? והאם גם אישה זוכה לכל הדברים שזוכים על ידי הצדיק בראש השנה?
5168
מדוע צריכים סגולות לפרנסה, הרי הכל נקצב בראש השנה?
אם פרנסתו של אדם קצובה לו מראש השנה, אז מדוע אנו זקוקים לסגולות נוספות עבור פרנסה טובה כגון שמירת שבת שהיא מקור הברכה, נטילת ידיים בשפע וברכת המזון בקול ובשמחה?
5167
אני משודך עם בחורה טובה ומשכילה, אך עדיין יש לי ספיקות שמקשים עליי להתקדם
אני בחור חסידי בן 22, עובד בעבודה מסודרת וקובע עיתים לתורה. הציעו לי בחורה לשידוך ונפגשנו כבר שלוש פעמים. היא נראית לי בחורה טובה ומשכילה ואני רוצה להתקדם, אבל מצד שני עדיין יש לי ספיקות ופחדים שמקשים עליי להגיד כן. איך אני יכול לדעת שהיא בת-זוגי האמיתית?
5166
קיבלתי היתר להפסקת היריון, אך בעלי מלחיץ אותי ומכניס בי רגשות אשם
קיבלתי מהרב היתר להפסקת היריון במשך שנה, וכשדיברתי איתו שוב על כל מה שאני עוברת הוא הורה לי להמתין חצי שנה נוספת. הבעיה היא שמאז שבעלי שמע את זה הוא לא מפסיק להציק לי ולהפחיד אותי, הוא גורם לי רגשות אשם והוא אומר לי שאני עוד אצטער על זה שאני מחכה עם ההיריון.
5165
איך אפשר לזכות שבכל שבת ישרו בביתנו רוגע ושלווה?
ברוך ה' אנחנו שומרים שבת, אבל בכל ערב שבת בקידוש ובסעודה יש אצלנו בבית חוסר רגיעה, בעיקר מצד בעלי. אני מנסה לעבוד על זה ולשפר את האווירה, אך המצב לא משתפר הרבה. מה עליי לעשות?
5164
ביזו אותי בזמן ההפצה, ומאז אני בחלישות הדעת ולא מסוגלת להפיץ שוב
היום יצאתי להפיץ כמו שאני משתדלת לעשות תמיד, ובזמן ההפצה עבר שם מישהו ואמר לי בטון גבוה שכל מי שעבר שם שמע: "סליחה שאני אומר לך, אבל מה שאת עושה זה נוגד את הדת". מאוד נחלשתי והרגשתי צער גדול.
5163
האם רבי נחמן מברסלב תיקן גם סדר לימוד תורה בעיון?
ידוע לכולם סדר הלימוד שתיקן לנו רבי נחמן מברסלב לגבי לימוד בקיאות. האם רבי נחמן תיקן גם סדר לימוד תורה בעיון?
5162
האם ביום הדין לאחר פטירתו של האדם הוא יכול לדבר עם ה' יתברך?
רבינו אמר שהעצות שהוא נתן לנו יועילו לנו בעולם הזה ובעולם הבא. שאלתי היא לגבי עצת ההתבודדות: האם אחרי 120 שנה כשאדם יעמוד לדין בעלמא דאתי הוא יוכל להתבודד לה', או שהוא לא יוכל לדבר רק אם יקבל רשות לכך?
5161
מה הסגולה בנשיאת ערבות חבוטות ובשתיית המים שבהם בושלו?
שמחתי מאוד שזכיתי לקבל מהצדיק עלה של ערבה חבוטה ביום הושענא רבא. אני יודע שרבינו אומר שזה מסוגל לבטל את הפחד, וברצוני לשאול: האם יש בזה עוד סגולות?
5160
אני מאוד ביקורתית כלפי בעלי וקשה לי לראות את הטוב שבו
אני מאוד ביקורתית כלפי בעלי, וכמה שאני מנסה לראות את הטוב שלו - רק החסרונות שלו צפים ותופסים את כל המקום.
5159
האם גם מי שאינו נצרך יכול ליהנות מהכנסת האורחים בבית התבשיל 'אוהל אברהם'?
האם מותר לכל אדם (גם לאלו שידם משגת) ליהנות מהכנסת האורחים של הקהילה או שזה מיועד אך ורק לאנשים שפרנסתם דחוקה או למטיילים שנתקעו בלי אוכל?
5158
לא חסר לי שום דבר בחיים, ולמרות זאת כל הזמן אני נמצא במתח ולחץ
ברוך ה' לא חסר לי שום דבר בחיים, ולמרות זאת כל הזמן אני נמצא במתח ולחץ כאילו עומד לקרות משהו, והמצב הזה לא מאפשר לי לחיות את החיים ברוגע ובשלווה. מה העצה?
5157
מה דעתו של הרב בעניין לימוד רפואה סינית?
רציתי לשאול את הצדיק את דעתו בנושא לימודים אקדמיים (גבוהים) , האם משנה באיזה מוסד לומדים? ומה הרב חושב על לימודי רפואה סינית?
5156
רבי נחמן מברסלב אמר שצריכים לתת צדקה כסכום הבקשה שמבקש. איך מקיימים זאת?
מובא בספר המידות שיש תפילות שאינן מתקבלות עד שיתנו צדקה כמניין התפילה, ורבינו נוקט לדוגמא "תן לי בנים". האם זה עובד גם בדברים אחרים, כגון "תן לי פרנסה"?
5155
בעלי לא מקשיב לי ותמיד מוציא אותי אשמה. איך עליי להתנהג איתו?
הרב אמר לי להיות יותר פתוחה ולהגיד לבעלי איך אני מרגישה. רציתי שהרב יסביר לי יותר את הדברים כי אני מרגישה שאני כן מדברת איתו פתוח, וכן אומרת לו איך הייתי רוצה שיתנהג איתי ומה מפריע לי, הבעיה היא שהוא לא באמת מקשיב ורוב הזמן מנסה לסובב את הדברים ולגרום לי להרגיש אשמה.
5154
איך אפשר להפסיק לרדוף את עצמי ולהיות בשמחה?
ברוך ה' אני משתדל להתקרב לרבינו, אבל אחרי כל דבר שאני עושה אני רודף את עצמי וזה גורם להיות בעצבות. איך אפשר להפסיק לרדוף את עצמי ולהיות בשמחה?
5153
האם אני צריך לחשוש מקללת צדיק על תנאי?
צדיק אחד אמר לי בעבר שאם לא יהיה לי שלום בית הוא מבטיח לי שהילד שלי יצא לתרבות רעה רחמנא ליצלן. אני משתדל לשמור מאוד על השלום בית, האם אני צריך לפחד בכל מקרה שהרי קללת צדיק אפילו על תנאי היא באה?
5152
אני שוכח את כל מה שלמדתי בתורה הקדושה אחרי זמן קצר. מה הפתרון לזה?
יש לי בעיה: כל מה שאני לומד בתורה הקדושה לא משתמר אצלי, ואחרי זמן קצר אני שוכח כל מה שלמדתי. זה גורם לי צער וגורם שלא יהיה לי חשק להמשיך ללמוד. מה הפתרון לזה?
5151
מדוע יש מחלוקת כל כך גדולה על ספרי ברסלב?
אני בחור ישיבה, וראש הישיבה והמשגיח שלנו מזהירים את הבחורים לא ללמוד את בספרי רבינו נחמן מברסלב. מדוע יש מחלוקת כל כך גדולה על ספרי ברסלב?
5150
בבית יותר נוח ונעים לי ללכת בלי כיסוי ראש. האם יש בזה בעיה?
כשאני יוצאת מהבית אני הולכת עם כיסוי ראש מלא, אך בבית יותר נוח ונעים לי ללכת בלי כיסוי ראש. האם יש בזה בעיה?
5149
הציעו לי עבודה טובה, אך בגלל שיש בה בעיה מוסרית אינני יודע אם לקבל את ההצעה
אבקש לקבל את עצתכם בעניין מישרה שה' זימן לפתחי - מצד אחד אני נמשך אליה ויש שם תנאים טובים הן מצד השכר והבונוסים והן מצד סביבת העבודה, אך מצד שני אני מתלבט לגבי עצם מהות העבודה מבחינה מוסרית והלכתית.
5148
כיצד יש לנהוג במקרה של ילד שסובל מילדים שמכים ומצערים אותו בחינם?
ראיתי בשו"ת שמישהו שאל אתכם האם להחזיר למי שמכה אותו, והשבתם לו שעדיף להיות מהנרדפים ולא מהרודפים. שאלתי היא כיצד יש לנהוג במקרה של ילד שסובל מילדים שמכים ומצערים אותו בחינם
5147
אני נופל בעבירות, אין לי כוח לכלום, ואני מרגיש שה' שונא אותי
אני מיואש מהחיים. אני קרוב לגיל שלושים ובלי כלום - אני רווק, אין לי משפחה וגם בעבודה שאני עובד הבוס כל הזמן משפיל אותי, מציק לי, מעיר לי הערות והוא אף פעם לא מרוצה ממה שאני עושה. פשוט אין לי כוח לכלום, אני רק נופל ונופל בעבירות ומרגיש שה' שונא אותי.
5146
אמרו לי שהלימוד בליקוטי הלכות מיועד רק לצדיקים. האם זה נכון?
אני חפץ לעסוק בליקוטי הלכות על מנת לעשות נחת רוח לה', אך אמרו לי שלא ללמוד כיוון שצריך כוח לקבל את הקדושה, ורק לצדיקים בעמלם היה כוח לקבל קדושה כזו. האם יש ממש בטענה זו
5145
ככל שאני מנסה לחשוב מחשבות טובות - מתגברות כנגד מחשבות רעות. מה עושים?
כבוד הצדיק, אני משתדל מאוד לחשוב מחשבות טובות לא רק בראש השנה, אבל מאז שאני מנסה לעשות את זה מתגברות עליי מחשבות נוראיות, וככל שאני מנסה לחשוב מחשבות טובות - מתגברות כנגד מחשבות רעות. מה עושים?
5144
המעסיקה שלי פגעה בי בצורה קשה מאוד, ומאז אני בדיכאון ואין לי חשק לחיות
עבדתי במעון ילדים תקופה קצרה וביקשתי לעזוב. המעבידה שלי שלחה לי הודעות פוגעות וכואבות שהורידו לי את הביטחון העצמי, ואני כבר מרגישה שמשהו לא בסדר אצלי. אין לי כוח וחשק לקום לעבוד, אני בדיכאון, ומה שבא לי זה רק למות.
5143
האם כדאי לי לחדש קשר זוגי שנגמר לפני חמש שנים?
אני בת 25 ונמצאת בקשר עם בחור בן 23. הוא בחור דתי בעל מידות טובות, ומשרת בצבא כקצין טירונים בגולני. לפני כחמש שנים יצאנו במשך חצי שנה וזה לא הסתדר, אך עד היום הרגשות והאהבה אחד לשני לא נפסקו ואני מרגישה שיש פה משהו נכון ואמיתי.
5142
האם שחיטה ואכילת בשר לא מתנגשות עם איסור צער בעלי חיים?
האם ההלכה בכל הנוגע לצער בעלי חיים לא מתנגשת עם תעשיית הבשר כפי שהיא מתנהלת כיום?
5141
העבודה כגבאי בית המדרש של החסידות שלנו קשה לי. האם להפסיק?
אני משמש כשמש בית מדרש של חסידות גדולה בבני-ברק, והעבודה הזו גוזלת ממני הרבה שעות בשבתות וימים טובים. בתפקידי זה אני משמש כמלצר של החסידים, אחראי על כל הקידושים והסעודות, על הסעודה השלישית, ואני לבד מחלק את הסלטים ואת הקוגלים. האם אני צריך להמשיך בזה או לומר די?
5140
יש כמה דברים בהנהגת הצדיק שאני לא מבין וקשה לי לקבל
יש כמה דברים שאני לא מבין וקשה לי לקבל בהנהגתכם ובצורה שבה אתם מנהיגים את קהילתכם. אני מבין שאלו מחשבות שנובעות ממקום לא טוב כי מי אני ומה חיי, אבל המחשבות האלו מציקות לי. איך מתמודדים איתם?
5139
העבודה שלי מצריכה אותי להטעות ולשקר ללקוחות, והדבר גורם לי צער גדול
אני עובדת בחברת סלולר, והעבודה הזו גורמת לי עצבות, מרירות ועצבים משום שסוג העבודה הזה דורש לשקר לאנשים, ובעקיפין גם לקחת להם ממון שלא ביושר. לבקשת ההנהלה אנחנו צריכים למכור להם מוצרים בכל מחיר ולהבטיח להם הרים וגבעות, כאשר לבסוף הם מגלים שהעסקה היא לא בדיוק מה שסוכם וגובים להם כספים מיותרים.
5138
אני נמצאת בשידוך, אך בגלל המורכבות אני לא יודעת האם להתקדם לחתונה
אני נמצאת בשידוך עם גבר גרוש עם חמישה ילדים. אשתו יצאה לתרבות רעה, ניתקה קשר עם הילדים והוא מגדל אותם. אני גרושה פעם שניה ויש לי ארבעה ילדים, אני מאוד חוששת להינשא שוב ולעשות טעות, במיוחד שמדובר פה במשפחה גדולה מאוד ובמצב מורכב ביותר.
5137
איך אפשר לתקן את העבירות שעברתי בזמן שהייתי אשת איש?
כשהייתי נשואה לבעלי הראשון נפלתי בנפילה חמורה מאוד ועשיתי מעשה שאשת איש לא עושה, ולמרות שניסו לעזור לי בזה, עדיין נפלתי ולא הצלחתי לקום מזה. היום, כשאני נשואה לבעלי החדש, אני והוא עושים על זה תשובה ומתחרטים על המעשה שעשינו. רציתי לדעת: האם יש תשובה על מה שעשינו?
5136
אני רוצה להתחיל לעסוק בהפצה. איך עושים זאת הלכה למעשה?
לפני כמה שנים טובות התחזקתי בזכות קונטרס שלכם, וכעת אני רוצה לגמול חסד ולהפיץ בעצמי, אבל יש לי כמה שאלות: א. ניסיתי להפיץ משהו כמו שעתיים, אבל בקושי חילקתי חמישה קונטרסים. מה זה אומר? ב. האם זה בסדר לבקש צדקה עבור הקונטרס? ומה עליי לעשות עם הכסף שתורמים לי?
5135
בגלל המשברים שעברתי בחיי קשה לי מאוד לעשות דברים שבקדושה
הנני חוזר בתשובה ואב לשניים. עברתי הרבה בחיי - מילדות הוריי צחקו עליי, אמי אמרה לי פעם שבגללי היא עשתה הפלה כי הייתי ילד שובב מאוד. גם הילדים בשכונה עשו עליי חרם במשך חודשים, וגדלתי עם חוסר ביטחון עצמי עצום. כל דבר שבקדושה שאני מנסה לעשות בא לי בקושי רב, אני מרגיש לחץ עצום בחזה, ואפילו שירי שבת קשה לי לשיר.
5134
מה עליי לעשות על מנת שאזכה שבעלי ישמור תורה ומצוות?
לפני כ-8 שנים הייתי חילונית ובעלי היה חוזר בשאלה. התחתנו, אני חזרתי בתשובה אחרי החתונה אך בעלי לא זכה עדיין לכך. מה עליי לעשות על מנת שאזכה שבעלי ישמור תורה ומצוות?
5133
עברתי שתי הפלות, ומאז אני בעצבות ומפוחדת מאוד. האם זה נובע מעין הרע?
לפני כחודש עברתי הפלה בפעם השנייה, ומאז אני לא מצליחה להיות בשמחה. בעקבות ההפלה עזבתי את עבודתי ואני בבית. אני שרויה בעצב ולא מוצאת עניין בשום דבר, ויש לי ילדה בת 3 ובעל שמאוד נפגעים מכך. בנוסף, אני מפחדת להיכנס שוב להריון שמא זה יקרה לי עוד פעם.
5132
רכשנו בית, שיפצנו אותו ונוצרו לנו חובות כבדים. איך מתמודדים עם המצב?
לי ולאשתי יש שני עסקים נפרדים בבית, אך החובות שהצטברו לנו מעיקים עלינו מאוד, ואנו חוששים שמא דחקנו את השעה ונכנסנו לחובות מעבר לכוחותינו. מה עלינו לעשות עם המצב הזה?
5131
האם מותר לי לאכול לפני התפילה כדי שיהיה לי כח ללמד את התלמידים שלי?
5130
אני התחזקתי, אך החברה שלי לא מקבלת את הדרך הזאת. מה אפשר לעשות?
יש לי חברה קרוב לארבע שנים, ואני אוהב אותה אהבה גדולה ואמיתית. בחצי השנה האחרונה התחזקתי, אך היא לא רוצה להתקרב והיא לא מקבלת את הדרך הזאת. אני מתפלל על זה המון ומבקש שהיא תתקרב, אך התפילות לא עוזרות. מה אפשר לעשות?
5129
העסק שלנו נמצא בירידה והמצב מלחיץ אותי מאוד. מה ניתן לעשות?
בעלי היה אצלך כמה פעמים בקבלת קהל וגם דיבר איתך באומן. הוא פתח עסק לאורטופדיה וטיפולים בברכתך, ולווינו סכום כסף נכבד לפתיחה של המקום. בתחילה העסק הלך טוב והייתה הצלחה, אך בחודשים האחרונים הכול נעצר והואט. אנו מחזירים המון כספים בגין ההלוואות שלקחנו, וקורה מצב שהפדיון מהעסק לא מספיק לנו בשביל צרכנו. העסק מתחיל להפסיד ואני מאוד חוששת מהמצב ולא ישנה בלילה.
5128
האם אדם שמדבר עם ה' מדי פעם במשך היום יוצא ידי חובת התבודדות?
האם אדם שבמשך היום מדבר עם הקדוש ברוך הוא מדי פעם יוצא ידי חובת ההתבודדות שציוונו רבי נחמן מברסלב, או שצריכים לקבוע דווקא זמן מיוחד ולצאת להתבודד בשדה או במקום מבודד?
5127
אני עומד להתחתן עם אישה שנמצאת בהליכי גירושין. איך אפשר לתקן את הנגיעות שהיו בינינו?
הכרתי אשת איש שנמצאת בתהליכי גירושים. בחיים שנינו לא הרגשנו חיבור כזה חזק, ואני מרגיש שהכרתי את אשתי לעתיד. החלטנו יחד שלאחר שהיא תתגרש שנינו נלך על כל הקופה ונתחתן. היה בינינו קשר פיזי, אך לא הגענו למעשה ממש, ואני שואל איך אפשר לתקן את זה לפני שנתחתן?
5126
האם יעקב אבינו ידע שדמות דיוקנו נראית ליוסף בזמן הניסיון עם אשת פוטיפר?
רבנו ז"ל אומר (לקוטי מוהרן חלק א' סי ק"נ) שיעקב אבינו לא ידע בשעה שדמותו נראתה ליוסף בעת הניסיון. והנה בזוהר (ויחי רכ"ב) מובא שכן ידע, ואמר לו אחר כך "ידעתי בני וכו' כד חמית דיוקנא דילי ותבת בקיומך". ולביאורכם אנו צריכים.
5125
הרופאים אומרים שלעובר שלנו חסרה כליה אחת. מה עלינו לעשות?
אשתי שתחיה התעברה בשעה טובה, והיא בחודש השישי להריונה. היינו בבדיקת סקירת מערכות, והרופא הבודק אמר שלא ראה לוולד כליה אחת, ולדבריו חסרה כליה אחת. אבקש מכבוד הרב לחוות את דעתו בעניין.
5124
בזמן האחרון חלה אצלי הידרדרות רוחנית שאני לא מצליחה לעצור
בזמן האחרון אני מרגישה שאני יורדת ברוחניות - הן מבחינת החצאיות והלבוש שלי והן מבחינת השירים החילוניים שאני שומעת. אני לא מצליחה לצאת מזה ונסחפת יותר ויותר. כבר הייתי במקום הזה ואני לא רוצה לחזור לזה שוב.
5123
האם צריכים לחשוש ממחלת האבולה המתפשטת לאחרונה בעולם?
לאחרונה שומעים ממחלה שנקראת 'אבולה' שהתחילה מיבשת אפריקה, והיא הולכת ומתפשטת, ועכשיו היא הגיעה גם לארצות הברית. מדווחים שעד עכשיו יותר מעשרת אלפים אנשים מתו ממגפה זו. האם צריכים לחשוש מזה?
5122
אני נטל על כולם ואני לא מסוגל יותר לחיות בעולם הזה. אנא עזור לי!
אני מיואש לגמרי וכבר אין לי כוח להמשיך עוד. אני נטל על כולם ואפילו על עצמי, אני לא מסוגל יותר לחיות בעולם הזה, ואפילו אבא שבשמיים לא עונה לי, ואני מרגיש שהוא אפילו צוחק עליי.
5121
כתבתם שצריכים לסרס ולהכניס לכלא אדם שהתעלל בקטינים. האם כך ציוותה התורה?
ראיתי את התשובה של כבוד הרב בה הוא אומר שצריכים למסור לרשויות אדם שהתעלל בקטינים, ואני באמת רוצה לדעת ולשאול: האם כך הוא דין תורה? האם מדין תורה הוא אמור לקבל את העונשים הכבדים שמתעתדים לבוא עליו?
5120
מה דעת הרב בעניין קניית פירות וירקות בשנת השמיטה?
מה דעת הרב בעניין קניית פירות וירקות - האם לקנות יבול חו"ל או אוצר בית דין? ומה דעת הרב בעניין היתר מכירה?
5119
בגלל פיגור בתשלום בעל הבית רוצה להעיף אותי מהדירה שלו. האם זה הוגן?
בגלל שאני דחוק בפרנסתי כבר ארבעה חודשים לא שילמתי שכר דירה, וכעת בעל הבית הודיע לי סופית שאנחנו צריך לעזוב את הדירה שלו. יש לנו ארבעה ילדים ואני לא יודע מה לעשות ולאן ללכת... האם זה הוגן לעשות לי ככה ולשלוח את משפחתי לכל הרוחות בגלל פיגור של ארבעה חודשים בתשלום?
5118
אנחנו גרים בבית הוריי וזה גורם למריבות ביני לבין בעלי. איך משנים את המצב?
אני מרוסקת ומיואשת מהשלום בית הגרוע שלי עם בעלי ומהמילים שאנחנו מטיחים אחד בשני. אנו גרים אצל הוריי וכנראה שזה הגורם למתח אצל בעלי ולמריבות בינינו. המצב גורם לי דיכאון נורא וההתנהגות שלי בהתאם - כעס ומירמור. איך אפשר לשנות את המצב?
5117
חבר שלי עזב את הבית ובטענה שהוא לא אוהב את אשתו. מה אני יכול לעשות?
חבר טוב שלי החליט לעזוב את הבית אחרי עשר שנים שהוא ואשתו נשואים בטענה שהוא לא מרגיש אהבה לאשתו. האישה קיבלה את זה מאוד קשה, והיא בוכה רבות. מה עושים?
5116
איך אוכל לפעול אצל בני שיתחיל ללמוד בסדר דרך הלימוד של רבי נחמן מברסלב?
בני נהיה כעת בר-מצווה והכנסתי אותו לישיבה חסידית בבני ברק. איך אני יכול לפעול אצלו שגם הוא יצטרף לסדר לימוד זה מבלי לגרום שתתעורר עליו מחלוקת בישיבתו?
5115
איך ייתכן שאני שומרת שבת ועדיין לא מצאתי זיווג, בזמן שאנשים חילוניים מתחתנים בקלות?
אני בחורה רווקה שרוצה מאוד להתחתן וקשה לי להבין איך זה שכל האנשים שסביבי לא שומרים שבת ולא קוראים תהילים, ולמרות זאת כולם נשואים עם ילדים באושר.
5114
בעלי לא משתף אותי ומספר לי מה שעובר עליו, וזה גורם לנו מריבות
בעלי מכבד אותי ומשתדל מאוד לשמור על השלום בית שלנו, אבל לפעמים כשאני רואה שהוא במצב רוח לא טוב ואני מנסה לעזור לו - הוא לא משתף אותי במה שעובר עליו ואומר לי "לא עכשיו". ככה זה בכל יום, ובסוף קורה שמה שרציתי להגיד לו נשמר בבטן עד שזה מתפוצץ וגורם לוויכוח.
5113
האם זה נכון ששלום הבית תלוי רק בבעל ולא באישה?
שמעתי מאחד מגדולי חסידי ברסלב בדור ששלום הבית תלוי בראש ובראשונה בבעל, ואם הבעל יהיה בסדר - אוטומטית האישה תהיה בסדר. האם גם הרב חושב ככה, או שאולי כמו שאומרים העולם 'צריך שניים לטנגו' (כדי לרקוד צריכים שניים), ועניין שלום הבית תלוי גם בבעל וגם באישה?
5112
רבי נתן אמר שאפילו הצדיק צריך חבר לעבודת ה'. מה הכוונה?
ראיתי שרבי נתן כתב בליקוטי הלכות שאפילו צדיק האמת בעצמו צריך לחפש חבר לעבודת ה'. מה הכוונה בדברים אלו?
5111
עברתי לאחרונה שתי הפלות, ומאז אני מרגישה ייאוש כבד ודיכאון עמוק
בשנה האחרונה היו לי שתי הפלות, ואני מרגישה ייאוש כבד ודיכאון עמוק בניסיון להרות. בכל חודש אני עושה בדיקת היריון עצמאית ובדיקת דם, ובכל פעם מתייאשת קשות...
5110
קשה לי מאוד להתבודד בשדה וביער. האם אני יכול להתבודד בחדר סגור?
האם שיש לי יותר ישוב הדעת להתבודד בחדר נקי וסגור פי כמה וכמה מהיער והשדה, האם עדיף להתבודד בבית מאשר להתבודד בשדה?
5109
נמאס לי לחיות בעולם הזה, ואני רוצה למות
עברתי הרבה בחיים הקצרים שלי, והגעתי למצב שנמאס לי מהכול ואין לי חשק לחיות יותר בעולם הזה. אני לא מתכוון להתאבד כי אני יודע שזה הדבר הכי חמור ומקבלים על זה עונש גדול, אך מצד שני הרגשת המרירות והבעיות שיש לי רובצות עליי ומוציאות לי את הטעם מהחיים.
5108
לפני שנה נפטר בננו התינוק, וכעת אשתי הפילה שוב. על מה ולמה זה קורה לנו?
לפני שלוש שנים זכינו ונולד לנו בן, אך בעוונותינו לאחר שנתיים הוא נפטר, ואת הצער והכאב לב שעברנו אי אפשר להסביר במילים. הצלחנו להתאושש ולהמשיך בחיים, ולפני חמישה חודשים אשתי הרתה שוב, אך כעת הרופאים בישרו לנו את הבשורה המרה שהעובר נמצא ללא רוח חיים.
5107
העובדה שבעלי הוא המפרנס היחיד גורמת לקשיים, לחצים ומתח. מה ניתן לעשות?
אני הרבה זמן מובטלת ללא פרנסה, והמפרנס היחיד זה בעלי. זה מוביל לקשיים, ללחצים ולמתח. אני מאוד מתוסכלת מהנושא הזה של העבודה כי לאף מקום עבודה אני לא מתקבלת.
5106
הרבה שידוכים יורדים מהפרק בגלל שאני צמחונית. מה עליי לעשות?
לאחרונה התחלתי לצאת לשידוכים, אבל הרבה פוסלים אותי כי אני צמחונית. אני מנסה למצוא מישהו צמחוני וזה ממש קשה, לכן אני יוצאת עם כאלו שאוכלים בשר למרות שזה נורא מגעיל אותי.
5105
העצבות והמחשבות השליליות לא מניחות לי להתפלל. איך מתמודדים עם זה?
בשל הזמן הרב בו לא הצלחתי להתפלל כראוי בשמחה ובדבקות בשבתות וימים טובים, נוצר אצלי לחץ גדול בעת התפילות וממילא עצבות שאינה מניחה לי להתפלל בכוונה. מחשבות רבות רצות בראשי - "האם כבר תגיע לדביקות בתפילה זו?", וניסיונות בחינה שכליות של התפילה - "האם זו התפילה המיוחלת?", ואם אני כבר מרגיש משהו אז צצות המחשבות - "האם אלו דמיונות או דבקות של אמת?". כיצד אוכל להתחמק מהמחשבות האלו?
5104
שמי טלי. האם זה שם טוב או שאני צריכה לשנות אותו?
5103
התעוררתי לתשובה אחרי שקרו לי שלוש תאונות, אך עדיין הניסיונות קשים מאוד
על חטאיי אני מתוודה היום: בעבר הכשלתי גברים רבים, ואף שלאחרונה התחלתי להתחזק ולחזור בתשובה, אני מרגישה כאילו היצר נהיה יותר חזק והוא מנסה אותי בכל פעם בניסיונות קשים מאוד שכמעט ואני נופלת שוב.
5102
אני עובדת קשה מאוד והמפרנסת היחידה בבית. האם כדאי לי לפתוח עסק עצמאי?
אני עובדת ברשת מזון גדולה והתפקיד שלי מצריך ממני שעות רבות של עבודה. העבודה מתישה ומייאשת והמשכורת לא גבוהה בכלל, כך שאני מרגישה שלא רק שהבית והכל נהרס, אלא גם שכרו שבצדו לא מספיק.
5101
אשתי לא רוצה כעת עוד ילדים. איך אוכל לשכנע אותה?
ברוך ה' יש לי ולאשתי חמישה ילדים - שני בנים ושלוש בנות. הבת הקטנה עוד מעט בת ארבע ואני רוצה לזכות לעוד ילדים, אך לאשתי זה קשה כי היא עובדת בחינוך בשני בתי ספר חרדים, וכן היא מדריכה של יועצות, וכן יש לה לימודים של תואר שני פעם בשבוע.
5100
כשהייתי בארץ ישראל לקחתי אבן מצפת כמזכרת. האם יש בזה בעיה?
כשהייתי בארץ ישראל הייתי בצפת, ומגודל התשוקה לקדושת ארץ ישראל נטלתי אחת מאבני המקום שם כדי שיהיה לי לזיכרון בבואי לביתי, ושמתי את האבן בארון הספרים שלי. בשבת זו היה אצלי אברך, וכשהוא ראה את האבן הוא אמר לי שיש בעיה בזה, כי לדבריו יש חשש בכל האבנים שבצפת ששימשו פעם למצבה וכדומה. האם יש לחשוש לזה?
5099
אני מקדם אתרים באינטרנט. כיצד אוכל לשמור על עצמי שלא אכשל?
אני עובד בקידום אתרי אינטרנט לפרנסתי, ולצורך כך אני חייב לעשות שימוש באינטרנט. יש לי אינטרנט מסונן ואני יכול לבחור באיזו רמה חסימה להשתמש. הגדרתי את החסימה לדרגה אחת לפני הדרגה הכי מחמירה כך שאני חסום לאתרים בעייתיים וכו' אבל עדיין אני יכול להיתקל בדברים לא צנועים.
5098
אני לומד בספרי רבינו והייתי באומן, אבל אני לא מרגיש שום שינוי רוחני. מדוע?
הייתי כמה פעמים אצל רבינו הקדוש באומן, אך אני לא מרגיש שאני משתנה - אני לא מקפיד על תפילות במניין, מטייל במקומות שיש פריצות ורואה סרטים. בקיצור, אני לא 'דוס' ואין לי חשק לעבודת ה', אך יש בי גם נקודות טובות.
5097
אני חוששת להצטרף לחסידות ברסלב בגלל שהרבנים שלי מתנגדים לכך
אני מאוד חוששת להצטרף לברסלב מפני שהרבנים שה' שם אותי תחתם מתנגדים לחסידות, אך אין לי ספק אחרי מה שקרה לי שה' רוצה שאפקח את עיניי ואראה שיש פה משהו אמיתי. כיצד עליי לפעול?
5096
ביישתי ברבים אדם שעושה מעשים מתועבים. האם נהגתי כשורה?
ביישתי ברבים אדם שידוע במעשים חמורים של משכב זכר ואמרתי לו שהוא יהיה בגיהנום ושה' שונא את זה. למרות שאני לא רגיל להגיד דברים כאלה, לא יכולתי להתאפק כי הוא ממש עיצבן אותי עם הדיבורים המגעילים שלו. האם נהגתי כשורה?
5095
בחודש האחרון יש לי חלומות מפחידים ואני מרגישה שאני עומדת למות
כבר חודש יש לי חלומות מוזרים ואני מרגישה שאני עומדת למות. אומרים שבן אדם מרגיש 40 יום לפני פטירתו, ומאז אני מפוחדת מאוד ולא יודעת מה לעשות. אני חייבת לציין שאני בריאה, ואני לא יודעת מאיפה באה ההרגשה הזאת עד כדי כך שאני מפחדת פחד מוות.
5094
הכרתי בחור שמוצא חן בעיניי. איך אוכל לדעת שהוא זיווגי האמיתי?
הכירו לי בחור בן 25. בפגישות התרשמתי וראיתי שלבחור יש יראת שמים ומידות טובות. אני מרגישה עם עצמי שזה כן הבחור שהייתי רוצה לבנות איתו בית נאמן בישראל, אך לפני כן אני רוצה את עצתו וברכתו של הצדיק. האם זהו זיווגי משורש נשמתי?
5093
בעלי לא מכבד אותי ומתנהג אליי לא יפה. מה עליי לעשות?
בעלי לא מכבד אותי וצועק עליי, הוא קמצן, קפדן ומעביר ביקורת. הוא חוקר ובודק מה עשיתי בכסף שנתן לי בזמן שאני קונה רק אוכל ולא קונה שום דבר לעצמי. אין לו נתינה ועזרה לבית, יש לו עצלות גדולה והוא רק נותן פקודות.
5092
מה עליי לעשות כדי שבני ובנותי יהיו צדיקים ומוצלחים?
אני מאוד רוצה שבעזרת ה' בניי יעלו מעלה ביראת שמיים, ירצו רק קדושה וימאסו ברע, יתחברו רק לחברים עם יראת שמים טהורה. שה' יחדיר בליבם אהבתו ויראתו, שיצליחו בקלות בלימודים, יהיו בריאים תמיד ורגועים עם ישוב הדעת. איך אפשר לזכות לזה? ועל מה אני צריכה להקפיד איתם?
5091
מה אני יכולה לעשות כדי שה' יראה לי את אהבתו כלפיי?
אני כל הזמן בעצבות בגלל כל הייסורים, ואני לא יודעת איך לשמח את נפשי. בבקשה, רק מכם אני נהיית שמחה, מה אני יכולה לעשות או להתפלל על מנת שהקדוש ברוך הוא יושיע אותי ויראה לי את אהבתו כלפיי?
5090
אני רוצה לפתוח עסק עצמאי, אך מתלבטת מאוד לאיזה תחום לפנות
יש לי רצון עז להיות עצמאית ולא שכירה, ואולי בכך לשפר את הפרנסה ולהתקדם בחיים. אני רוצה לפתוח עסק אך מתלבטת בין תחום המזון, תחום התינוקות ותחום חומרי היצירה. הרבה אומרים לי לפנות לתחום המזון, ואני בהתלבטות קשה ולא יודעת מה לעשות.
5089
האם הנפילות הרוחניות שלי נובעות מהמחשב או מדברים אחרים?
אני שוקלת להוציא מהבית את המחשב משום שהוא גורם נפילות ברוחניות, אך איש מקצוע חרדי אמר לי שלא זה שורש וסיבת הבעיה, אלא תחום אחר שזקוק לחיזוק ועבודה עצמית. מה הנכון?
5088
אנחנו גרים אצל חמי וחמותי וזה הפך להיות בלתי נסבל. מה אפשר לעשות?
עקב החובות וקשיי הפרנסה נאלצנו לעבור לחמותי לאחר שמכרנו את הבית אותו השכרנו, ומזה כשנה שבעלי ואני ושני ילדיי גרים בבית חמי וחמותי בחדר אחד קטן. מצב זה של המגורים איתם גורם לחיכוכים וויכוחים ביני ובין בעלי, ובינינו להורי בעלי. מה עלינו לעשות: האם עלינו לעבור כבר לבית אחר או שמא עלינו לחכות שאמצא קודם עבודה ונחזיר את החובות?
5087
האם מותר לחזק אחרים עם דברי רבי נחמן מברסלב מבלי לומר שהוא זה שאמרם?
אני מעבירה שיעורים על בסיס תורותיו של רבינו הקדוש לציבור נשים שהאדמו"ר שלהם מתנגד בכל תוקף ללמוד בספרי ברסלב. האם אני יכולה ללמד את תורתו ועצותיו של הצדיק מבלי להזכיר בפירוש לאורך כל הסדנא שכל הדעת שאובה מתורותיו, או שמא עליי לפתוח ולומר בתחילת השיעורים שכל הדיבורים שלי הם מהצדיק? אולי עדיף שהן תקבלנה את הדעת מבלי שאזכיר בתחילה שמדובר ברבינו, ואז בסוף הסדנא לאחר שהן טעמו מהאור של רבינו לומר להן זאת?
5086
מי הם מעתיקי השמועה בחסידות ברסלב מזמן רבינו ועד ימינו?
אודה לכם מאוד באם תוכלו לתמצת לנו בקצרה את סדר מעתיקי השמועה בחסידות ברסלב לאחר ר' נתן ועד לימינו אלו.
5085
"כשאדם מספר לחברו צערו, צריך השומע להחכים שלא יבוא עליו הצער הזה". מה הכוונה?
כתוב בספר המידות (המתקת הדינים, ס"ד) "כשאדם מספר לחברו צערו, צריך השומע להחכים בשעת השמיעה, שלא יבוא עליו הצער הזה". השאלה היא: מה הכוונה במילה "להחכים"? ואיך מקיימים עצה זו של רבינו הלכה למעשה?
5084
האם זה נכון שבחור צריך להתחתן עם הבחורה הראשונה שמציעים לו?
אני בן 19, והולך להיכנס בשידוכים. שמעתי שהצדיק אמר שאת ההצעה הראשונה שמציעים צריכים לקחת, וקשה לי לקבל את הדיבור הזה, כי הרי אם אין התאמה בין בני הזוג אז כל החתונה מבוססת על אמונה בלבד, והרי אנחנו לא כל כך חזקים באמונה...
5083
האם הרב יכול לתת לי הוכחה חותכת לקיומו של השם?
האם הרב יכול להוכיח לי הוכחה חותכת לקיומו של ה'? ולמה עליי להאמין דווקא בה' ולא באל אחר?
5082
למה התיקון הכללי לא שומר עליי מלחטוא שוב בפגם הברית?
אני בחור בן עשרים וארבע, ועובר עליי הרבה בענייני שמירת הברית. בכל פעם אחרי הפגם אני קורא את התיקון הכללי, אך למחרת אני נופל שוב לצערי הרב. למה התיקון הכללי לא שומר עליי שלא אפול שוב?
5081
אחותי יוצאת עם אדם גרוש ואב לשני ילדים וההורים שלי לא מקבלים את זה. מה עושים?
יש לי אחות בת 29, ולפני חודש היא סיפרה לאמא שלי שהיא יוצאת עם בחור גרוש עם שני ילדים. ההורים שלי לא מקבלים את זה, ומאז אין שמחה בבית, כל הזמן עצוב ויש צעקות, ריבים ועצבים.
5080
יש לנו קשיים כלכליים. האם כדאי לעבור דירה למקום זול יותר?
היה לנו עסק גדול של מכון קוסמטיקה שכשל, ולאחרונה פתחנו עסק זהה וקטן יותר, וברוך ה' העסק הזה מרוויח אך לא מספיק. אני נרשמתי לקורס חשמלאי שיתחיל לאחר סוכות למשך עשרה חודשים כדי לעשות את השתדלותי בפרנסה, אך כבר עתה המצב לוחץ ואני מרגיש שאני לא יכול להתמודד עם הלחץ של החובות והשכירות.
5079
גם אני וגם בעלי עובדים, ולמרות זאת יש לנו לחץ כספי גדול. מה עושים?
אני עובדת ובעלי עובד, ולמרות הכול יש לנו לחץ כספי מאוד גדול. אני מעשרת מההכנסות שלנו, גם למוסדות שלכם, אך תמיד אני בפחדים בגלל המצב הכספי.
5078
אני מרגישה קנאית וצרת עין. איך זוכים לשמוח בשמחתם של אחרים?
אני מיואשת מחיי כי פתאום אני מגלה שאני אישה קנאית וצרת עין. אני לא רוצה להיות כזאת, ואני רוצה להיות שמחה בשמחתם של אחרים. איך זוכים לזה?
5077
מתי אמר רבי נחמן את התורה הנקראת 'תקעו תוכחה'?
שלום. באיזה תאריך אמר רבי נחמן מברסלב את תורה ח' בליקוטי מוהר"ן תנינא הנקראת 'תקעו תוכחה'? תודה.
5076
כבר הרבה זמן אנחנו מטולטלים ולא מוצאים את המקום הנכון להשתקע ולחיות בו
אני מרגישה שמתרגשת עליי תקופה לא פשוטה, וזה מעמיד אותי בניסיון גדול באמונה: בעקבות הוראה של צדיק מסוים עברנו דירה לאזור מרוחק ממשפחותינו. חשוב לציין שהמעבר הזה הוא המעבר השביעי שלנו, ושאנו ממגורשי גוש קטיף שגם ככה עברו עלינו כבר כל כך הרבה תלאות וקשיים. אני זקוקה לבית משלנו ולמקום בו אוכל קבוע יתד ולגדל את ילדיי. אנא עוררו רחמיי שמיים עלינו. למה יגרע חלקנו?
5075
כיצד אפשר להתגבר על מידת הקנאה המקננת בי?
יש דברים כל כך מייאשים בחיים, למשל אני מנסה להתגבר על מידת הקנאה שלי באחותי ובחברותי, ולא מצליחה. אני רואה שהם יותר מצליחות בחיים ויותר רגועות, ואני מקנאה מאוד.
5074
מה עלינו לספוג ולקחת מכל החגים הקדושים שעברו עלינו?
עברו עלינו החגים הקדושים - ראש השנה ויום הכיפורים, חג הסוכות והושענא רבא, שמיני עצרת ושמחת תורה. מה אנחנו צריכים לקחת ולספוג מהחגים הקדושים הללו?
5073
כיצד אפשר לעזור לבנות צעירות לעצב את האמונה ולבסס את המידות הטובות?
אני עוסקת בחינוך של בנות בכיתה ו' והן ממש מתוקות. מה הדבר הכי חשוב שאפשר לעשות איתן כדי לנצל את הזמן, לעזור להן לעצב את האמונה שלהן ולבסס את המידות הטובות כגון צניעות וחסד?
5072
האם הרב ממליץ להורים ללכת להדרכות לחינוך ילדים?
האם אתה ממליץ להורים ללכת לקורסים ולימודים בתחום ההדרכה ההורית או שמספיק שההורים יחנכו את הילדים בסבלנות לפי הבנתם?
5071
האם אני יכול לעשות פדיון נפש לטובת יהודי אחר בכספי שלי?

5070
מהי הדרך הראויה והנכונה לומר את התיקון הכללי?
א. האם צריכים להקפיד לומר את העשרה מזמורים מבלי הפסק דיבור? ב. האם יכולים להפסיק באמצע האמירה לכמה שעות ולהשלים אותה אחר כך? אני שואל כי לפעמים יש לי זמן לומר רק חלק מהמזמורים, ואחרי כמה שעות יש לי עוד זמן להמשיך. האם עדיין יש לזה את החשיבות של התיקון הכללי?
5069
מה עדיף: לתת כסף לאשתי או לתת צדקה?
בכל חודש לאחר כל ההוצאות החודשיות נשאר לי סכום כסף שמספיק או לצדקה או לצרכים של אשתי. אני יודע שאני חייב לתת לאשתי כסף, אך מצד שני אנחנו מאבדים את זכות וסגולת הצדקה, וכן להיפך. מה עליי לעשות?
5068
אני חוששת שהפקידה החדשה שמתחילה לעבוד איתי תשתלט על העבודה שלי
אני עובדת בתור מנהלת חשבונות ופקידה, ונודע לי כי בכוונת המנהל לקלוט פקידה נוספת. מצד אחד יש באמת עומס בעבודה והייתי רוצה עוזרת, אבל אני חוששת שלאט לאט היא תתפוס את מקומי ותחליף אותי
5067
איך אפשר לוודא שמה שאומרים על הבחור המשודך זה נכון?
אנחנו משפחה חרדית מאוד. יש לי בת בכורה כלילת המעלות ואני מחפש את החתן הכי טוב בשבילה. לצערנו הרב, שמענו על הרבה מקרים שפשוט הטעו את הוריי הכלה ואמרו להם שהחתן הוא בחור למדן וירא שמיים, ולבסוף מתגלה שהוא פרא אדם וקל מאוד. איך אפשר לדעת את האמת על הבחור?
5066
בעלי חולה מאוד והרופאים אומרים שאין לו תקווה להתרפאות. אנא, חזק אותנו!
בעלי חולה מאוד, והרופאים של בית החולים התייאשו כבר ואמרו שאין מה לעשות איתו, וצריכים להתפלל שהוא יסבול כמה שפחות. אנחנו נשואים עשרות שנים ותמיד הייתה בינינו אהבה וכבוד הדדי, תמיד עזרנו אחד לשני, ועכשיו אני שבורה לרסיסים ולא יודעת מה יהיה. בבקשה כבוד הצדיק, תגזור עלינו גזרות טובות ותעודד אותנו!
5065
מה הדבר הכי חשוב בברסלב? ומה צריך לעשות כדי להיקרא 'ברסלבר חסיד'?

5064
המוח שלי אטום בזמן התפילה והלימוד ואני מלא במחשבות רעות. מה העצה?
כשהייתי בחור פגמתי בברית הרבה פעמים, וכנראה בגלל זה המוח שלי נאטם כל כך עד שאני לא מצליח להתרכז כשאני לומד ומתפלל. חוץ מזה, כל הזמן יש לי הרהורים רעים אפילו כשאני באמצע התפילה או הלימוד. מה העצה?
5063
כמה זמן צריכים להקדיש בכל יום להתבודדות?
בשנה האחרונה נחשפתי לתורתו של ר' נחמן מברסלב, והדבר שהכי דיבר אליי זה ההתבודדות. לדעתי זה כלי חשוב ממדרגה ראשונה, בפרט בדור הגשמי הזה, ואותי אישית זה ממלא בהרגשת ביטחון ואמונה. רציתי לשאול: כמה זמן צריכים להקדיש בכל יום להתבודדות?
5062
אני מקנא בחברים שלי ונופל לעצבות. איך יוצאים מהמצב ביש הזה?

5061
האם יש עניין לדלג בשבת על מזמורי התהלים שמבטאים אבלות?
האם יש עניין לדלג בשבת על מזמורי התהלים שמבטאים אבלות, למשל "על נהרות בבל", כמו שבתשעה באב מדלגים על פסוקי הנחמה כדי שלא יסיח דעתו מן האבלות?
5060
מדוע יש מתלמידי הצדיק שמתקדמים מאוד בעבודת ה' וחלק שממשיכים ליפול בעבירות?
מה הסיבה לכך שרואים שני תלמידים של הצדיק - אחד מהם התקרב לצדיק ומאז רק עלה והתעלה, והשני עדיין נופל בעבירות וחטאים ולא מתקדם כל כך?
5059
האם אין בעיה בזה שלומדים 'טבע' בבתי ספר ובתלמודי תורה?
אני מבין שבית הספר מחוייב ללמד טבע, אבל הסברתי לאשתי ולילדה שאפשר לקרוא לזה נפלאות הבריאה ולא טבע. האם נהגתי נכון שהתעקשתי עם הילדה על אף שהמורה אמרה להיפך? והאם יש טעם לכתוב מכתב למורה ולהסביר את כוונתי?
5058
אני יוצאת עם בחור כבר שבעה חודשים. איך אוכל לדעת שהוא הזיווג האמיתי שלי?
אני מבינה שאין מושלם, אבל אני לא יודעת אם הוא אכן זיווגי הראוי מבורא עולם, ולכן אני לא מתקדמת. איך אפשר לדעת שהוא הזיווג האמיתי שלי? ואם הוא זיווגי, איך עליי להתנהל מולו בכדי להתקדם להקמת בית בישראל?
5057
הרב ייעץ לי שלא לצאת לעבודה, אך כעת המצב לחוץ מאוד. מה עליי לעשות?
אני בוטחת בעצתו של הרב מאוד, אך מופעלים עליי לחצים גדולים מנשוא מצד בעלי וגם בני משפחתי, ואני ממש מרגישה שכרגע אופן חיי מהווה חילול השם גמור, כי אנו חיים בדירה קטנה, דלות גשמית וצמצום. מצב רוחי ירוד מאוד ואני ממש מדוכאת. אנא ברך אותנו הרב ועזור לנו לחשוב על פתרון ראוי בבקשה
5056
כיצד עליי לנהוג כשאני רואה שהוריי מחללים שבת?
אני חוזרת בתשובה וגרה אצל הוריי שיחיו והם משתדלים מאוד לעזור לי. אני מעל גיל שלושים ואני משתדלת לצאת לשידוכים בתקווה להתחתן בקרוב. לאחרונה התעייפתי מלנסוע לשבתות אירוח ויצא שנשארתי בבית, ולא היה להם נעים שאראה שבאו לאסוף אותם בשבת בבוקר עם רכב. אני יודעת שאסור לי להתערב ולומר להם, אך זה שובר את לבי. מה עליי לעשות?
5055
בגלל שכל היום אין לי זמן, אני קוראת תהלים בלילה. האם יש בזה בעיה?
לאורך היום אינני מוצאת זמן להתפלל היות ואני עסוקה בגידול הילדים ומטלות הבית, אך בלילה, כשכולם ישנים ויש לי התעוררות הלב אני קוראת תהלים. שמעתי שאסור לקרוא תהלים בלילה, האם אכן יש בעיה במה שאני עושה? והאם אסור לומר אפילו "מזמור לתודה"?
5054
האם ההבטחה שהבטיח רבי נחמן מברסלב לבאים לציונו תקפה גם לגבי מי שנכשל שוב?
לפני כמה שנים הייתי באומן בציונו של רבי נחמן מברסלב. ידוע שרבינו הבטיח שמי שיבוא לאומן ויעשה תשובה ולא ישוב לסורו הוא יציל אותו משאול תחתית, אך אני, לצערי הרב, חזרתי לסורי ואחר כך עשיתי תשובה עוד פעם. האם ההבטחה שנתן רבינו עדיין בתוקף?
5053
איך אפשר להודות לקדוש ברוך הוא בצורה הטובה ביותר?
בחודש האחרון היו לי הרבה מניעות וניסיונות באמונה - היצר ניסה להכניס אותי בכוח לעצבות, וברוך ה' בעזרת המשפט של רבי נחמן "ואפילו בהסתרה" הצלחתי להתגבר וקיבלתי תקווה. הבעיה שלי היא שאני לא מרגישה סיפוק מעצמי - אני רוצה להודות לה' על כל הניסים שעשה לי ולעם ישראל, ואני לא יודעת איך להודות לו. איך אפשר להודות בצורה הטובה ביותר?
5052
רבינו נחמן מברסלב כותב בספר המידות "אמירת המעמדות טוב לבנים". מה הכוונה בדיוק?
רבינו נחמן מברסלב כותב בספר המידות "אמירת המעמדות טוב לבנים". מה הכוונה בדיוק: האם הכוונה היא לפסוקים המוזכרים במשנה במסכת תענית בדף כח בלבד או שהכוונה היא למשהו אחר? ומה הקשר בין אמירת המעמדות לפרי בטן?
5051
מה דעתכם לגבי 'קולות השופר' הנשמעים לאחרונה ברחבי העולם?
לאחרונה הגיעו המון עדויות וסרטוני וידאו בהם רואים שנשמעים בעולם קולות מהשמיים הדומים לקול שופר. האם אפשר לייחס את התופעה הזו לדברי חז"ל שאמרו "בשישית קולות"?
5050
ידוע שאסור לתת סכין במתנה. ומה עושים כאשר מקבלים סכין במתנה?
5049
בדיקות השמיעה של התינוק שלנו יצאו לא תקינות, ואנחנו מאוד מודאגים מכך
בשעה טובה ומוצלחת, במזל טוב ובסימן טוב ילדתי בן, אך דבר אחד מטריד אותי - מאז הלידה עשו לבני שתי בדיקות סינון שמיעה באוזניים, ושתיהן נכשלו. מאז אני מוטרדת ובוכה ולא מצליחה לישון.
5048
אני מתמיד בתורה אך למרות זאת נכשל בפגם הברית שוב ושוב. מה העצה?
אני בחור ישיבה. אני משתדל לקיים את כל העצות של רבינו, וזכיתי לסיים את השישה סדרי משנה למעלה מחמישים פעמים, אבל למרות זאת היצר הרע מכשיל אותי פעם אחר פעם בפגם הברית, ולמרות שאני מקבל על עצמי בכל פעם להפסיק עם זה אני נכשל שוב.
5047
קוראים לי חולייטה ואני רוצה להוסיף שם ישראלי. אילו שמות מתאימים לי?
שמי חולייטה, נולדתי באורוגוואי, והייתי רוצה להוסיף שם ישראלי. אילו שמות מתאימים לי?
5046
כתבתם לאשתי לשנות את שמה. איך מבצעים זאת בפועל?
הצדיק כתב לי לפני זמן מה אודות כך ששמה של אשתי 'קרן אור' הוא אינו שם, ועליה להוסיף שם תנכ"י. כיצד בדיוק מוסיפים שם, ואיך מבצעים זאת בפועל?
5045
אני מיואש מהחיים, חושב על המוות, והפסקתי להניח תפילין. תעזור לי בבקשה!
אני בן 15 ולא מזמן חגגתי בר-מצווה. הנחתי תפילין חצי שנה אחר הבר-מצווה שלי, אבל מאז הפסקתי להניח מייאוש. אמנם אני בן 15, אבל עברתי הרבה מאוד דברים רעים בחיים שלי וזה גרם לי להפסיק להאמין שיש דבר כזה ה'. עוברות בי מחשבות על מוות, ואין יום או דקה שאני לא חושב על המוות...
5044
יצאתי עם מישהי שבע שנים, ופתאום היא ברחה ממני עבור מישהו אחר
יצאתי עם גרושה במשך שבע שנים, תמכתי בה ושיקמתי אותה, והיום היא רוצה להיפרד ממני כי היא מצאה מישהו אחר. היא משקרת לי כל הזמן, ומאז שהיא אמרה לי את זה אני לא מתפקד, כולי כעס, אני לא ישן בלילות וחושב רק עליה.
5043
כבר תקופה ארוכה יש מכשולים שמפריעים לי בחיים. האם ייתכן שכל זה נובע מהשם שלי?
כבר תקופה ארוכה אני מרגישה שעומדים בפניי מכשולים רבים וקשים, שכלום לא מסתדר לי, שהדרך קשה, ושאני לא מצליחה להגיע ליעד בחיים. אני מרגישה ריקנות, לעיתים דמיונות, פחדים ודיכאונות בלתי מוסברים...
5042
אשתי מונעת ממני דברים הקשורים לעבודת ה'. מה אני יכול לעשות?
אני משתדל לעזור תמיד לאשתי, אבל משום מה היא לא נותנת לי לצאת מהבית להתפלל במניין, ללכת להפצה ולהתפלל בקברי צדיקים. מה אני יכול לעשות?

5041
האם ניתן לתרום להדפסת עלון 'הליכות עולם' מכספי מעשר?
ראיתי את העלון היקר 'הליכות עולם' אשר יוצא לאור בקהילת קודש יבנאל ומתפרסם באתר ברסלב סיטי. העלון מושקע מאוד, ערוך בטוב טעם ודעת, ומתובל בהלכות מעשיות מאת רבני הקהילה, בסיפורים ובדרשות מחזקות ומעודדות. רציתי לשאול את כבוד הצדיק: א. האם ניתן לתרום להדפסת העלון מכספי מעשר? ב. האם בזה שאני תורם לעלון אני נחשב כעוזר להפצת תורת רבי נחמן בעולם?
5040
האם כשאישה מונעת היריון מסיבות שאינן רפואיות זה נחשב פגם באמונה?
האם כשאישה מונעת היריון מסיבות שאינן רפואיות זה נחשב פגם באמונה? לכאורה לא, שהרי ה' יתברך יכול למנוע ממנה היריון אפילו אם היא לא תתערב בזה בשום צורה. לא כן?
5039
מדוע כמעט ואין רפורמים וקונסרבטיביים שמתקרבים לדרכו של רבי נחמן מברסלב?
אנו זוכים לראות שבזכות ההפצה נעשים בעלי תשובה חדשים מכל הזרמים והמגזרים, אבל אני רואה שמהרפורמים ומהקונסרבטיביים שבארצות הברית כמעט ואין כאלו שמתקרבים לרבינו נחמן מברסלב. האם יש איזו סיבה לכך?
5038
אין באזורנו מקום שאין בו בני אדם. איך אני יכול לקיים בשלמות את עניין ההתבודדות?
אני רוצה להתחזק בהתבודדות, אך לצערי אני גר בעיר ואין כאן מקום שלא מגיעים לשם בני אדם, כך שאינני יכול להתבודד כמו שרבינו רצה. היכן וכיצד אני יכול להתבודד? ומה העצה להתחיל בהתבודדות?
5037
הוריי לא מרוצים מכך שגידלתי פאות. כיצד עליי לנהוג?
לאחרונה החלטתי לגדל פאות, וההורים שלי ממש לא אהבו את זה וצעקו עליי. ברוך ה' מנעתי מריבה ולא הגבתי, אבל מה אני צריך לעשות עם הפאות: להוריד אותן או להישאר איתן?
5036
בחודשיים האחרונים בן זוגי איבד בי עניין והודיע לי שאיננו מעוניין להתחתן. מה עליי לעשות?
אני ובן זוגי שנתיים וחצי ביחד, והוא תמיד היה בן זוג מדהים, אבל בחודשיים האחרונים הוא נהיה מאוד אדיש וכאילו איבד את הרצון להשקיע, את הרצון בי. מה עליי לעשות?
5035
מדוע הרב מקפיד שלא לעשות קידוש לבנה מיד במוצאי יום כיפור?
קראתי שהרב כתב לאנשיו שמיד במוצאי יום הכיפורים לא ימתינו לברכת הלבנה בבית הכנסת, אלא ילכו מיד הביתה ויעשו את ברכת הלבנה אחר כך. מה ההסבר לכך, הרי בספרים כתוב שיש עניין גדול לקדש את הלבנה לאחר הצום?
5034
האם אני יכול לחזור למסור שיעורים לנשים לאחר שהתחזקתי שוב?
מסרתי במשך כמה שנים שיעורים לנשים ונערות, וברוך ה' הן מאוד התחזקו והשתנו לטובה. לפני שנה הייתה לי נפילה גדולה (הרב יודע על מה אני מדבר ואין כאן המקום להאריך) ולכן הפסקתי למסור את השיעורים, אבל ברוך ה' התחזקתי מאוד וכעת אני מרגיש שאני יכול לחזור למסור את השיעורים. מה דעתו של הרב בעניין?
5033
רק כשאני נשארת עם הוריי הם שומרים את השבת. כיצד עליי לנהוג במקרה כזה?
אני חוזרת בתשובה וגרה עם הוריי. כשאני נשארת לשבת הם קצת יותר שומרים את השבת, ולכן אני מרגישה אחריות להישאר איתם בשבת כדי לדאוג שהם ישמרו אותה. לא מזמן אמי נסעה לשבת ואבי נשאר בבית ואני הרגשתי חובה להישאר איתו כדי שהוא לא ירגיש לבד, אך בדיעבד יכול להיות שהכבדתי עליו. בסופו של דבר הוא שמר איתי חלק מהשבת, אך הרגשתי שהוא מתאמץ, ואחר כך הבנתי מאחותי שזה היה לו למעמסה.
5032
אם אני מחכה סמוך לשינה, קשה לי לומר קריאת שמע שעל המיטה. מה העצה?
מוהרא"ש נוהג לעורר תמיד על חשיבות קריאת שמע שעל המיטה על פי נוסח האריז"ל, ואצלי המציאות היא שאם אני דוחה את הקריאת שמע סמוך לשינה, מרוב עייפות אני לא מצליח לומר את כל הנוסח עם הווידוי המלא.
5031
בעלי מתנזר בצורה קיצונית מסביבת נשים, אפילו מהמשפחה. מה עושים?
בעלי סובל מלחצים וחרדות, והוא טוען שבכל פעם שהוא רואה אישה יש לו פיצוצים בראש וזה מביא אותו לעצבים. הוא כועס על ה', וזה מצער אותי מאוד עד שאני מחפשת לאן לברוח. זה קורה בעיקר כשמגיעים להוריו או למרכזי קניות - הוא כל כך מפחד לראות אישה עד שזה מביא אותו ממש לטירוף הדעת.
5030
האם על פי ההלכה או החסידות ניתן ללכת עם טלית קטן מכותנה ולא מצמר?
האם על פי ההלכה או החסידות ניתן ללכת עם טלית קטן מכותנה או שחובה ללכת רק עם טלית קטן מצמר דווקא?
5029
מה דעתו של הרב על תנועות הנשים הפמיניסטיות שקמות לאחרונה?
בשנים האחרונות קמו הרבה תנועות פמיניסטיות בעולם להשגיח ולראות שמעמד האישה הוא כמו שצריך, שזה בסדר גמור, הבעיה היא שהם מאוד מטיפים לשנאת גברים ולכל מיני דעות קדומות לגבי גברים ומציירים אותם באור רע מאוד.
5028
רק חזרתי מאומן וכבר פגמתי בעיניים. איך מתחזקים בעבודת ה'?
יש לי צער גדול מהנפילות שלי, וזה פלא בעיניי איך אני אברך ובכל זאת אני פוגם בעיניים. אני כותב לרב בצער גדול, כי רק חזרנו מראש השנה אצל רבנו הקדוש וכבר נכשלתי... אני מרגיש רשע מרושע שאני עושה כאלה דברים, אני לא אוהב את זה ולא רוצה בזה, ועוד לפני יום כיפור הקדוש.
5027
חברתי טוענת שפגעתי בה, והיא לא מוכנה לסלוח לי. מה עושים?
יש לי חברה שטוענת שפגעתי בה, והיא לא מוכנה לסלוח לי למרות שביקשתי ממנה סליחה וניסיתי לפייס אותה. מה אפשר לעשות אם היא לא מוכנה לסלוח לי?
5026
בגלל שבננו טס לאומן לראש השנה סילקו אותו מהישיבה. מה אפשר לעשות בעניין?
הבן שלנו מתמיד גדול בישיבה וכולם אוהבים אותו, אבל בגלל שהוא טס לאומן לראש השנה - סילקו אותו. יש לנו צער גדול מזה, כי בסך הכל המטרה שלו היא להתחזק ולהתקדש. מה אפשר לעשות בעניין?
5025
התקרבתי לחסידות ברסלב, אך אינני יכול לנהוג כחסיד ברסלב בריש גלי. מה עליי לעשות?
ברוך ה' אני אדם חשוב ומפורסם ביותר המקורב לכמה מגדולי האדמורי"ם בדורנו. לאחרונה התחלתי להימשך אחרי חסידות ברסלב, מה שכמובן אינני יכול לעשות בריש גלי, ונפשי בשאלתי: מה אני כן יכול לעשות, ומה עליי לעשות?
5024
מה דעתכם בעניין 'אנשי השוליים' שבאים לאומן ומכתימים את כל חסידות ברסלב?
לאחרונה פורסם מאמר ארוך ושלילי על תופעת "אומן ראש השנה" בציונו של רבי נחמן מברסלב, ונכתב שם שיש קבוצה גדולה של שוליים שמכתימים את כל חסידות ברסלב, והאמת היא שזה קצת בלבל אותי... מה דעתו של הרב בעניין?
5023
בני מאיים שאם לא אכניס טלוויזיה לביתי הוא יעזוב את הבית. כיצד עליי לנהוג?
אני מתגוררת עם בני הבכור (29) ובתי הקטנה (21) בבית, אני אישה שומרת תורה ומצוות, וגרושה. בני הבכור אומר שאם לא אכניס טלוויזיה לבית הוא יצא מהבית וישכיר דירה משלו. אציין שמעולם לא הייתה טלוויזיה בביתי, ואיני יודעת איך לנהוג.
5022
מדוע ה' לא הציל את רבי נחמן מברסלב ממחלת השחפת ממנה נפטר בגיל צעיר כל-כך?
למה הקדוש ברוך הוא לא הציל את רבי נחמן מברסלב זצוק"ל ממחלת השחפת ולקח אותו בגיל כל כך צעיר - 38? הרי אם הרב היה חי עוד כמה שנים אז בטח היה מוציא עוד ספרים שהיו יכולים לחזק אותנו?
5021
האם אמירת דברי תורה בעל-פה נחשבת ללימוד בתוך הסעודה?
ראיתי בפירוש המובא בסידור שהרב כתב (סדר ליל ראש השנה בסעודה) "ותיזהר בני כל השנה ללמוד איזה לימוד בתוך הסעודה, כי מעלת הלימוד על השולחן אין לשער ולאין לתאר". האם כוונת הרב שצריך ללמוד דווקא מתוך ספר או שגם אמירת דברי תורה בעל פה נחשבת ללימוד בתוך הסעודה?
5020
גילו לאשתי גידול ממאיר ברחם והיא מסרבת לעשות טיפולים. מה עושים?
לאחרונה אשתי לא הרגישה כל כך טוב, עשינו בדיקות, והתגלה חשד למחלה ברחם. עשינו הסרה חלקית של הרחם ולקחו מזה גם דגימה, ועכשיו קיבלנו הודעה שהגידול הוא ממאיר ואשתי בסכנת חיים. לדעתי אשתי מיואשת כי היא מתחמקת מלקבל טיפול, וכבר פעמיים היא דחתה את התור. איך אפשר להתחזק במצב כזה כשיש ילדים בבית?
5019
השכן שלי מחלל שבת בפרהסיה. האם כדאי למחות על כך ולהעיר לו?
אני גר בשכונה שרובה מאוכלסת על ידי ציבור דתי וחרדי, אך יש גם כמה וכמה משפחות חילוניות. יש לי שכן שגר ממש מולי שלצערי הרב מחלל שבת בפרהסיה - מה שגורם לי ולשאר השכנים צער וחוסר נעימות. כבר כמה פעמים כמעט והלכתי למחות ולהעיר לו, אך עצרתי את עצמי מהחשש שהוא ישנא אותי בגלל זה ויתקל
5018
בשנה האחרונה נפלתי לעצבות וקשה לי לפתוח את ספרי רבינו. איך עוצרים את הנפילה?
לפני חמש שנים זכיתי להתקרב לרבי נחמן מברסלב, ודבריו המתוקים חלחלו בתוך עצמותיי והקימו אותי ממיתה לחיים ממש, אבל בשנה האחרונה נפלתי לדיכאון, וכבר קשה לי לקיים את העצות של רבינו הקדוש ואפילו את הספרים שלו אני בקושי פותח. איך אפשר לעצור את הנפילה הזאת?
5017
האם זה נכון שנסיעה לאומן בתקופה זו היא בגדר סכנת נפשות?
בשנה שעברה זכיתי להיות באומן בקיבוץ הקדוש, וברוך הוא וברוך שמו הרגשתי התעלות גדולה בימי ראש השנה ובכל השנה כולה. גם השנה אני רוצה לטוס, אבל שמעתי שזו סכנת נפשות בגלל המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, ולכן כדאי לוותר. מה דעתכם בעניין?
5016
הילדים של אחותי לא מוכנים להיות בקשר עם בעלה החדש. מה עושים?
לפני חצי שנה עזרתי לאחותי למצוא שידוך לאחר שהיא הייתה גרושה כמה שנים. היא התחתנה, והכל בסדר ברוך ה', הבעיה היא שהילדים הנשואים שלה לא מוכנים בשום פנים ואופן להיות בקשר עם בעלה החדש, וזה גורם לה ולו צער גדול. מה אפשר לעשות בנידון?
5015
מדוע צריך האדם להתפלל על מה שחסר לו, הרי כל מה שה' עושה הכל לטובה?
אם כל מה שעובר על האדם, גם הדברים שנראים לכאורה רעים - זה לטובה, למה האדם צריך להתפלל על כל מה שחסר לו, הרי אם ה' יתברך העמיד אותו במצב הנוכחי זה סימן שזה לטובתו, ומדוע הוא מתפלל לה' שישנה את המצב?
תגלחת 5014
האם ייתכן שבגלל שאני עושה תגלחת אינני מצליחה להרות וללדת?
ראיתי בספר 'מנחת יהודה' שמייחסים לאישה המגולחת מראה של שדה (לשדות אין שיער), וכן כתוב שם ששיער אישה הוא חסדים. האם יכול להיות שבזה שאני מגלחת את שערי אני מונעת מעצמי להיכנס להריון
5013
איך שומרים על החשק בעבודת ה' יתברך ועל הקירבה ביני לבין אלוקים?
יש לי בעיה שנראית לי חמורה והאמת גם די מעיקה. רבינו נחמן מברסלב דיבר בליקוטי מוהר"ן על אהבה ויראה - שזה בעצם החשק בעבודת ה' יתברך. לעיתים ברוך ה' יש לי הרבה חשק בעבודת ה' יתברך, אבל לעיתים קרובות אני מגיע לשפלות גדולה בחשק וכמעט שאין לי חשק לעשות כלום, ומתוך המצב הזה אני מתחיל לבוא לרוגז וכעס על אלוקים.
5012
אנחנו נשואים עשרה חודשים, ונקלענו למשבר נישואים קשה במיוחד
אני נשואה כעשרה חודשים, ואנחנו במשבר נישואים קשה במיוחד. נפתח הליך ברבנות לגירושין מצד בעלי, ובינתיים עברנו רק את השיחה עם המגשרת. הוא טוען שהוא לא יכול להמשיך לחיות איתי בגלל ההתנהגות שלי ובגלל שאני עצבנית...
אומן ראש השנה 5011
בגלל הדיבורים של אחד מרבני ברסלב יש לי בלבולים גדולים בעניין הנסיעה לאומן
מאז שהתקרבתי יש לי רצון חזק להצטרף לנסיעה לאומן בראש השנה, והשנה כמעט קניתי כרטיס, אבל כמה מהחברים שלי אמרו לי שיש אחד מגדולי רבני ברסלב שלא נוסע לאומן ואף מעודד את תלמידיו ומקורביו שישארו בארץ ויעשו את הקיבוץ בבית הכנסת ה'שוּל' במאה שערים, כי לדבריו אין עניין לטוס לאומן.
5010
מאז שהיינו אצל הרב השתפרתי מאוד בהתנהגות שלי, אבל עכשיו התחילו בעיות מצד בעלי
לפני מספר שבועות אני ובעלי היינו אצלך בעניין שלום בית. דיברת איתי גם על העניין של הקללות, ומאז אני משתדלת לקלל פחות, ומה שקורה זה שלבעלי נפתח הפה והוא זה שמתחיל עם הקללות. מה לעשות?
אומן 5009
כדי שבעלי יוכל לצאת מהארץ ולטוס לאומן עלינו להלוות 100,000 ש"ח. האם צריכים למסור את הנפש?
יש לנו חובות רבים בסך כולל של 100,000 ש"ח, ולכן עיקלו לנו את חשבון הבנק והוציאו לבעלי צו עיכוב יציאה מהארץ. אני מאוד רוצה שבעלי יטוס לאומן, אך לשם כך אנו מוכרחים לסגור את החוב לפני כן.
אומן ראש השנה 5008
האם לטוס לאומן למרות שאמי המבוגרת תישאר בראש השנה לבד?
אמי היא אישה מבוגרת בת שמונים ואין מי שיחגוג איתה את ראש השנה. אני נוסע כבר עשרים שנה לרבנו בראש השנה, האם אני צריך לנסוע גם השנה למרות שאין מי שיהיה עם אמי?
5007
הלוותי לחבר שלי סכום גדול, והתברר לי שהוא לא מתכוון להחזיר לי את הכסף. מה עושים?
התקשר אליי חבר וסיפר לי שהוא זקוק להלוואה דחופה בסכום של 27,000 ש"ח. נתתי לו את ההלוואה בחפץ לב מתוך רצון טוב, אך לצערי "החבר" התגלה כנוכל סדרתי, הוא משחק בי ולא מחזיר את הכסף. אציין עוד כי אני מובטל מזה תקופה ארוכה ומדובר בכספי חיסכון.
רבי נחמן מברסלב 5006
איך אפשר לזכות להיות כל הזמן במוחין דגדלות?
מסופר שרבינו הקדוש, רבי נחמן מברסלב, כל הזמן היה עולה מעלה מעלה בעבודת ה', ולא היה רגע אחד באותה המדרגה. איך משיגים רצונות וכיסופים כאלו ובוערים כל הזמן לה' יתברך ברצונות חזקים לעלות ולהתעלות מבלי שתתקרר דעתי?
אומן ראש השנה 5005
אחד מרבני ברסלב אמר שרבינו התגלה אליו ואמר לו שאין צורך לנסוע יותר לאומן. האם זה נכון?
אני מאוד רוצה לנסוע לאומן לראש השנה, אבל יש לי ספיקות גדולים אם צריך לנסוע, כי אחד מרבני ברסלב אמר שהוא היה באומן לפני חודש ורבינו אמר לו שלא צריכים לנסוע כי עיקר התיקון הוא בארץ ישראל. האם זה נכון?
רבינו רבי נחמן מברסלב 5004
דווקא בחודש התשובה - חודש אלול נכשלתי בעבירות. איך אפשר להתחזק?
דווקא בחודש אלול נתקלתי בניסיונות כאלו שלא היו לי בכל השנה ונכשלתי בעבירות. איך אפשר להתחזק? אני מאוד שבור, כי באילו פנים אתראה לפני רבינו?
ברסלב 5003
מה המנהג בברסלב לגבי זמן אמירת הסליחות?
מה המנהג בברסלב לגבי זמן אמירת הסליחות: בחצות לילה או באשמורת הבוקר?
5002
קשה לי לקבל את זה שצריכים לזרוק את השכל לגמרי ולהתבטל בפני הצדיקים
אני רואה שבהרבה מכתבים כבודו מדגיש את החשיבות של האמונה והביטול לצדיקים, ואיך שאדם צריך לזרוק את השכל העצמי שלו ולקבל את דברי הצדיק כתורה מסיני, והאמת היא שקשה לי להבין את זה. למה צריכים לבטל את השכל שלי לגמרי?
5001
ידוע שבדורנו היצר הרע הכי חזק הוא היצר של הניאוף. איך מתמודדים איתו?
מדי פעם אני מקבל את החוברות הנפלאות שחיברת, ובכל פעם אני מרגיש שזה מאיר לי את החושך באור גדול ונותן לי תובנות חדשות על החיים. ידוע שהדבר הכי מושך בדור הזה זה היצר הרע של נשים, וכמובן שזה הדבר שהכי קשה להתחזק בו. אשמח מאוד אם הצדיק ידריך אותי איך להתמודד עם היצר הרע.
אומן ראש השנה 5000
האם הירידה במכירת הכרטיסים לאומן נובעת מהמלחמה שיש באוקראינה?
אני סוכן נסיעות, ומדי שנה אני מוכר מאות כרטיסים לנוסעים לאומן לראש השנה. עד עכשיו אני רואה שהמכירות ירדו בצורה די משמעותית בהשוואה לשנה שעברה. האם זה קשור למלחמה שיש באוקראינה?
ברסלב 4999
אנחנו מחוברים לברסלב ומתלבטים בין מעבר לנתיבות או ליבנאל. היכן תהיה לנו הצלחה?
בעלי ואני נשואים כמעט שנה, עדיין בלי ילדים. אנחנו גרים בבאר שבע, ומכיוון שתכף מסתיימת לנו השכירות, חשבנו לעבור לגור במקום יותר חרדי כדי שלבעלי יהיה כולל מסודר ללמוד בו. אנחנו מחוברים לברסלב, ומצאנו כולל של ברסלב בנתיבות. ההתלבטות שלנו היא האם לעבור לנתיבות או לעבור ליבנאל
רבי נחמן 4998
האם בזה שמסתכלים על ציונו של רבי נחמן מברסלב זוכים למעלה של המתבונן בפני הצדיק?
האם יש עניין להסתכל על הציון של רבי נחמן מברסלב ובזה לקיים את מה שרבינו אמר בתורה ד' שיש מעלה גדולה בהסתכלות על הצדיק?
4997
מדוע נוהגים לעמוד במשך כל מעמד ברית המילה?
א. האם יש עניין לעמוד במשך כל הברית? ואם כן, מדוע? ב. האם אותו אחד שכיבדו אותו לברך 'אשר קידש ידיד מבטן' צריך לשתות מהיין? ג. ראיתי שכאשר כבוד הרב מכובד בברכה זו הוא נוהג לשתות מיושב וטועם מהיין ולא שותה רביעית. מה הטעם לזה?
4996
אין לי חשק לכלום ואני מרגישה שאין טעם לחיי. איך זוכים לסיפוק נפשי?
רציתי לדעת איך אפשר להגיע למצב של סיפוק מהחיים, כי אני מרגישה שאין לי חשק לכלום ואין לי טעם לחיות. ברוך ה' אני חיה באמונה, ומאמינה שה' מביא את כל הניסיונות, אבל עדיין אני מרגישה מאוד מדוכדכת ועצובה ולא מוצאת עניין בשום דבר. מה אפשר לעשות?
חסידי ברסלב 4995
מדוע אצל חלק מחסידי ברסלב יש תופעה של הזנחה חיצונית?
ברוך ה' אני ובעלי באים ממשפחות דתיות, והתחזקנו עוד יותר - בעלי התחיל ללבוש כובע ומעיל, לומד תורה, גמרא ומשנה, וברוך ה' אני מרוצה מההתקדמות, אך יש עניין שקצת מציק לי מאחר ואנחנו מוצאים את עצמנו קרובים לחסידות ברסלב - פעמים רבות אני רואה משפחות ברסלביות שניכרת בהם ההזנחה בלבוש מרופט או קרוע ובלוי.
4994
לפעמים אני מתפלל בכוונה גדולה ולפעמים אני מאוד מבולבל בזמן התפילה. למה?
לפעמים אני מתפלל באריכות ויוצא עם הרגשה מצוינת, ולפעמים קשה לי לומר את המילים עם כוונה פשוטה. אני יודע שזו עצת היצר ושאסור להתייאש. אשמח אם הרב ייתן לי עצות איך לזכות ליישוב הדעת בתפילה.
4993
בבדיקת סקירת המערכות שאשתי עשתה התגלה מום רציני בעובר. מה עלינו לעשות?
אשתי נמצאת כעת בהיריון הראשון שלה, ובטעות עשינו בדיקת סקירת מערכות כי חשבנו שמדובר באולטרסאונד רגיל. הרופא אמר שהמשקל והגודל תקינים, אך לעובר אין מוח. אשתי מרגישה תזוזות של העובר אך היא בלחץ גדול מאוד ממה שהרופא אמר. מה עלינו לעשות?
4992
האם כשאדם נפטר הוא נותן את הדין על כל העבירות בחייו או רק על העבירות של השנה האחרונה?
יש לי שאלה שמעניינת אותי: כתוב על יום הכיפורים "כי ביום הזה יכפר עליכם", כלומר שבכל שנה מתכפרים לאדם כל עוונותיו פרט לעוונות שבין אדם לחברו. אם כך יוצא שבשנה בה נפטר האדם הוא אמור לתת את הדין רק על השנה האחרונה ועל העבירות שבין אדם לחברו שלא עשה עליהן תשובה
4991
כבר כמה פעמים שלחתי לרב שאלה, ואף פעם לא נעניתי. מדוע?
רציתי לשאול את כבודו דבר שמציק לי מאוד: הפניתי אליך מספר פעמים שאלה - הן דרך האתר והן דרך הגבאי, נאמר לי שקראת את המכתב אך לא ענית לי תשובה. האם זה אומר שאני צריכה להבין שהתשובה על בקשתי היא שלילית וכנראה זה לא יתממש, או שמא משמים אוסרים לתת תשובה על בקשתי הספציפית?
חסידות ברסלב 4990
אני חסיד נדבורנה ולאחרונה התקרבתי מאוד לחסידות ברסלב. האם יש בכך בעיה?
אני שייך לחצירו של האדמו"ר מנדבורנה זצ"ל, וכפי הידוע לי אף פעם הצדיק לא נפגש עם האדמו"ר זצ"ל, אבל ראיתי דבר מופלא - הרבה עצות שהצדיק כותב במכתביו דומות מאוד לדברי האדמו''ר מנדבורנה. האם כן נפגשתם פעם? ואם כן, מתי?
4989
לבננו יש קשיי התפתחות והמליצו לנו לרשום אותו לגן חינוך מיוחד. האם לעשות זאת?
בננו כבר בן שלוש, וכמעט אינו מדבר. בבדיקות אצל רופאים הם הציעו לרשום אותו לגן חובה של חינוך מיוחד, אך אשתי ואני קצת חוששים לגבי ההמשך שלא תהיה פגיעה במסגרת הלימודים בגלל המסגרת הזו, ולכן חשבנו לרשום אותו לגן רגיל עם גננת שילוב ונקווה שהוא יתאקלם בהדרגה. מה אומר כבוד הרב?
4988
האם להמשיך בתפקידי למרות הקשיים או לספר את תחושתי לממונים עליי?
אני עובד בחברת ביטוח, לאחרונה הציעו לי תפקיד ניהולי במוקד מכירות, ונעניתי להצעה בחיוב לפני כשבועיים. בזמן חפיפת התפקיד הבנתי שהעומס רב מאוד, הדרישות והשעות רבות ושאני מאוד לא מתחבר לתחום של ביטוחי הבריאות. מצד שני, אני חושש לפנות לממונים עלי ולשתף אותם ברגשותיי הקשים בעיקר בגלל שאולי לא יהיה תפקיד אחר בשבילי ואאלץ להיות מובטל.
אדל בתו של הבעל שם טוב 4987
מה משמעות השם 'אדל'? ומי הן הצדקניות שהיו קרויות כך?
זכינו לקרוא לבת שלנו אדל, ונשמח מאוד אם הרב יסביר לנו את משמעות השם ויספר על הצדיקות שהיו קרויות כך
רבינו נחמן מברסלב 4986
רבינו אמר שמי שמקטין את עצמו בפני רבו זוכה לבן שיותר גדול מרבו. למה הכוונה?
רבינו אומר בספר המידות (אות בנים סימן ס"ו): "מי שהוא מקטין את עצמו בפני רבו, ושואל ממנו כל הספיקות אף על פי שרבו מבייש אותו - על ידי זה זוכה שיוצא ממנו בן שהוא גדול בתורה יותר מרבו". האם תוכלו להסביר מאמר זה?
4985
האם התיקון הכללי מועיל גם למי שפגם בברית במזיד?
שמעתי בשם רב אחד שהתיקון הכללי הוא תיקון רק למקרה לילה אבל לא למי שפוגם במזיד, וכן שמעתי ממישהו אחר שרק התיקון הכללי שנאמר על ציונו של רבינו עוזר גם למזיד. ומכיוון שזה נקרא "התיקון הכללי" שניהם מסכימים שזה כן עוזר לכול דבר, גם מזיד, אבל רק עוזר בלבד ולא מתקן. מה היא האמת?
4984
אני רוצה להרחיב את עסק ציוד ההגברה שלי ושוקל להכניס שותף. מה דעתכם בעניין?
יש לי עסק של השכרת ציוד הגברה לאירועים, ואני שוקל להכניס שותף לעבוד איתי כדי שאוכל להרחיב את העסק. האם כדאי לי לעשות את הצעד הזה?
4983
עשיתי הסכם פרטי עם אחד הסוחרים שמוכרים למנהל שלי סחורה. האם יש בזה בעיה?
אני עובד כשכיר אצל סוחר גדול והוא משלם לי משכורת חודשית. אני רואה שהוא מוכר כמויות אדירות של סחורה ושהוא עושה הרבה כסף. עשיתי הסכם עם אחד האנשים שמוכרים למנהל שלי סחורה שהוא שהוא יגדיל את הסכום של המכירה בחשבונית ואחר כך הוא יתן לי את ההפרש. הרי לא גנבתי ממש אלא גרמתי לכך שיעלו את סכום המכירה, והמנהל שלי הסכים למחיר, אך לא ידע שהמחיר עלה בגללי. האם יש בזה בעיה?
4982
הבוס שלי מלחיץ אותי מאוד ומתנהג איתי ביד קשה. האם להתפטר?
אני עובד במקום מסודר כבר שלוש שנים, וכל הזמן אני מרגיש קיפוח - הבוס נותן לאחרים הטבות ומתחשב בהם, ורק איתי הוא הולך ביד קשה ובחומרת הדין. כל זה חוץ מזה שמלחיצים אותי שם מאוד ומתישים אותי. האם אני צריך לקבל את המציאות ולהמשיך לעבוד ככה או שעליי להתפטר?
4981
מדוע חלק מהנשים ההונגריות לובשות צעיף לבן וסינר בעת הדלקת הנרות?
מה מקור המנהג של חלק מנשות יוצאי הונגריה לכסות את הראש עם צעיף לבן ולקשור סינר?
4980
האם שמי 'ארין' טוב עבורי? והאם יש צורך בהוספת שם?
4979
מאז שעברתי התקפת לב נוצרו לי המון חובות. איך יוצאים מהמצב הזה?
לפני כשמונה שנים קיבלתי דום לב שנקרא VF, ראיתי אור לבן עוצמתי, ולבסוף הקדוש ברוך הוא החזיר לי את הנשמה. מאז אני בחובות ולא מצליח לצאת מהמצב הזה - אני עובד משש בבוקר עד חמש בערב בעבודה פיזית, וכל מה שאני מרוויח נעלם. אנא כבודו האם תוכל לכוון אותי מה עליי לעשות ולברך אותי?
4978
בגלל שאני מתקרבת לגיל חמישים קופת החולים הציעה לי לעשות בדיקות ממוגרפיות. האם לעשות זאת?
אני בסביבות גיל החמישים, ומטעם קופת חולים מפנים באופן גורף כל אישה בגיל הזה לערוך בדיקות ממוגרפיות כלליות. האם צריך לבצע את זה או שאפשר להימנע כדי לא לחקור ולבדוק סתם בזמן שלא כואב כלום וסתם הם שולחים את כולן לבדיקות?
4977
אני משתדל לשמור על שלום בית תקין אך לא מצליח. מה עושים?
אני נשוי כבר כמה שנים, ובשנים האלו חוויתי עליות וירידות בשלום בית. קיבלתי על עצמי להשתנות ולשמור במסירות נפש על השלום בית שלנו, אבל למרות זאת מדי פעם אני נופל לכעסים ומתחים, אנחנו רבים ומפסיקים לדבר עד שעוברים כמה ימים ואנחנו משלימים. כך זה קורה שוב ושוב וזה הורס לנו את האוירה הטובה בבית. איך מונעים עוד מריבו כאלו בעתיד?
4976
אני גרושה כבר 13 שנה ולא מצליחה להתחתן בשנית. איך אפשר לפתוח את המזל?
לצערי אני גרושה כבר 13 שנה. ילדיי נשואים ברוך ה'. אני יוצאת לשידוכים, אך אף אחד לא מתאים לי וגם אין לי הרבה הצעות, ובעקבות כך בתקופה האחרונה אני נמצאת במצב נפשי קשה. אני מבקשת שהצדיק יאיר לי מה ניתן לעשות כדי לפתוח את המזל. האם יש עליי איזו הקפדה?
4975
מאז שחזרתי מאומן אני לא מפסיקה להתגעגע לשם עד כדי עצבות. איך משתחררים ממנה?
לאחרונה חזרתי מביקורי השני אצל רבי נחמן מברסלב באומן, וכמו בפעם הראשונה חזרתי עם געגועים לאומן עד כדי כך שאני בוכה מרוב געגועים שאני רוצה לחזור לאומן, לחזור להיות במקום הקדוש הזה. מה אני יכולה לעשות על מנת שלא תהיה לי את העצבות הזו?
4974
אני בן שלושים ושלוש ומחפש את זיווגי. איך מתמודדים עם היצר הבוער בי?
אני בן שלושים ושלוש, ולצערי אני עדיין לא נשוי. כמובן שאני לא מתייאש חס וחלילה ואני ממשיך לחפש את זיווגי ולהתפלל על כך, אבל היצר בוער בקרבי ואני מרבה להרהר בהרהורים הקשורים לנשים ולפעמים גם נכשל בהסתכלויות אסורות. איך להתמודד עם המציאות הזו?
4973
בני היה מעורב בתאונת דרכים עם נהג שיכור, וכעת תובעים אותו בתביעת ענק. מה עושים?
אני זקוקה לישועה עבור הבן שלי: לפני שנתיים הוא נסע ברכב לבסיס שבו שירת ופגע ברוכב אופניים שנסע על הכביש. המשטרה חקרה את המקרה והתברר שכנראה אותו רוכב אופניים היה שתוי בזמן התאונה, ובגלל שבין כה וכה אותו אחד היה משולל רישיון בגלל נהיגה בשכרות בפעם אחרת - המשטרה הזהירה אותו שלא יתבע את בני, והתיק נסגר. לפני מספר חודשים אותו רוכב אופניים תבע את בני בתביעת ענק. איך יוצאים מהצרה הזו?
4972
אחד הרבנים הגדולים אמר ששנת תשע"ה תהיה שנה קשה מאוד. האם זה נכון?
היום פורסם בשם אחד הרבנים הגדולים שהשנה הקרובה אלינו - תשע''ה - תהיה שנה קריטית ועוד יותר גרועה חס וחלילה מהשנה הזאת. האם זה נכון?
4971
ההורים שלי דוחקים בי לצאת לעבודה ולא מתייחסים לקושי שייגרם לי בשמירת העיניים
ההורים שלי רוצים שאעבוד בתקופת בין הזמנים באולם שמחות כלשהו, אך אני קצת חושש מכיוון שכבר עבדתי שם ויש שם פריצות. כשאמרתי את זה להורים שלי הם אמרו שהם חושבים שאני רק מחפש תירוצים, ואמרו "פשוט אל תסתכל", אך כולנו יודעים שזה לא כזה פשוט.
4970
האם מותר להתוודות כשנמצאים בציונו של רבי נחמן מברסלב בראש השנה?
ידוע מהאריז"ל שלא טוב להתוודות בראש השנה. מה הדין לגבי ציון רבינו נחמן מברסלב - האם שם כן יכולים להתוודות בראש השנה?
4969
אין לנו ילדים ואנחנו לא מסתדרים יחד. האם כדאי לנו להתגרש?
אנו נשואים קרוב לשבע שנים ועדיין אין לנו ילדים. אני ובעלי ממש לא מסתדרים וחושבים להתגרש. פתחנו תיק ברבנות לפניי כשנתיים, וכל המאמצים שעשיתי כדי לשנות את המצב בבית לא צלחו.
4968
רבי נחמן מברסלב אמר שהספר 'עץ חיים' הוא ספר מוסר גדול. למה הכוונה?
רביז"ל אמר שהספר עץ חיים הוא ספר מוסר גדול. האם כבודו יכול להסביר לי כיצד לראות את המוסר שבו?
4967
שני ילדיי החמודים נמצאים איתי בבית. האם עליי לשלוח אותם למשפחתון?
רציתי לשמוע את עצתך בנוגע לבני: יש לי בן בגיל שנה וחצי ובן בגיל חצי שנה. שניהם איתי בבית ואני מאד מתלבטת האם להמשיך להשאיר את בני הגדול איתי בבית או שהוא כבר צריך ללכת למשפחתון ולשחק עם ילדים וכו'. אני מאוד נהנית איתו ונראה שגם הוא, אף שהבית נהיה כמו 'מגרש משחקים' לפעמים. האם זה חשוב שילך כבר בגיל כזה למסגרת של משפחתון?
4966
חברה שלי רוצה שאבקר אותה, אך בגלל שהיא גרה בתל-אביב קשה לי לעשות זאת והיא נעלבת
אני לומדת כרגע במדרשיה ויש לי חברה שמשכירה דירה באזור תל אביב, שנינו רווקות וחוזרות בתשובה. היא נעלבת מזה שאני לא מגיעה לבקר אותה הרבה, אך קשה לי לבקר אותה כי אני לא מתחברת למקום בו היא גרה כי זה אזור בעייתי ולא צנוע. לאחרונה היא הרגישה לא טוב ולא ידעתי מה לעשות, לבסוף הלכתי לבקרה כי הרגשתי ייסורי מצפון, ושוב חזרתי עם כאב ראש ועצבנית כי לא טוב לי להסתובב שם. מה אעשה?
4965
האם כשלומדים את ספר תיקוני הזוהר צריכים ללמוד גם את ההקדמה?
יש לי שאלה ואודה לצדיק באם יענה לי: ברוך ה' זכיתי לסיים כמה פעמים את ספר התיקוני זוהר יחד עם ההקדמה ועכשיו שאני רוצה להתחיל שוב. האם אני צריך ללמוד עוד פעם את ההקדמה או שאפשר לדלג עליה?
4964
קוראים לי אופק. האם עליי לשנות את שמי?
השם שלי הוא אופק, ואני רוצה לשנות אותו או להוסיף עוד שם מכיוון שהשם הזה לא מתאים לי מבחינה השקפתית כיוון שאני חרדית והוא מאוד לא מקובל בציבור החרדי, ומה גם שרוב הקרואים כך הם זכרים. ההורים שלי חזרו בתשובה אחרי שנולדתי, ולכן הם קראו לי בשם החילוני הזה. התייעצתי עם כמה רבנים ולא קיבלתי תשובות מספקות, כך שאני עדיין לא יודעת איזה שם טוב בשבילי
4963
נפלתי לעצבות והדבר היחיד שמחייה אותי זה ספרי רבינו. באיזה ספרים כדאי לי ללמוד?
אני בעצבות כבר כמה זמן, והדבר היחיד שממש מחייה אותי ומשמח את נשמתי הוא ספרי רבינו - ליקוטי מוהר"ן, משיבת נפש, עלים לתרופה, אשר בנחל שלכם וכל הקונטרסים. חשבתי לעשות לי איזשהו סדר של לימוד בכל יום. האם תוכלו לייעץ לי מה ללמוד? ולגבי קריאת תהלים בכל יום - האם מוכרחים לקרוא בכל יום 'יום תהלים' שלם או שגם כמה פרקים זה בסדר?
4962
האם זה נכון שבט"ו בשבט אפשר לקבל תיקון מיוחד מרבי נחמן מברסלב?
אני ובעלי החלטנו לנסוע יחד עם כל המשפחה אל ציונו הקדוש של רבינו נחמן מברסלב באומן. חשבנו לערוך את הנסיעה בחנוכה, אך לאחרונה שמעתי כי יש עניין לנסוע דווקא בט"ו בשבט כי אז אפשר לזכות לתיקון מיוחד מרבינו. האם יש אמת בדבר ועלינו לדחות את הנסיעה לט"ו בשבט?
4961
אני ומשפחתי נמצאים בדחקות גדולה, אנו עוברים מדירה לדירה, ויש לנו צער רב
אני ומשפחתי נמצאים בדחקות גדולה, אני מתפרנס משמירה על מבנים חדשים ואנחנו גרים בשכירות. כבר הרבה פעמים עברנו דירות משכירות לשכירות, וצערנו גדול מאוד. כעת ברצוני להיכנס לעסק של תיווך נדל"ן, ורציתי לשאול: כיצד ניתן לעשות עסקים בתיווך בצורה ישרה והוגנת ויחד עם זאת לשלב את זה בעבודת ה'?
4960
שני ילדיי הבוגרים עדיין רווקים. מה אפשר לעשות כדי שיתחתנו?
שני ילדיי בני השלושים וארבע והשלושים ושש עדיין רווקים ומתקשים במציאת זיווג הגון. הייתי בהילולה של רבי שמעון בר יוחאי ובקברי צדיקים, ואני אף תורמת צדקה מדי חודש. אודה לברכה ועצה.
4959
האם זה נכון שהנסיעה לאומן בראש השנה שייכת רק למבוגרים ולא לנערים?
אני נער בן חמש עשרה, הורי אינם דתיים, אך אני חוזר בתשובה ומתקרב מאוד לחסידות ברסלב. השנה ברוך ה' החלטתי שאני נוסע לאומן בראש השנה עם עוד חברים מהשכונה, והוריי קנו לי כרטיס, אך יש כאלו שאומרים לי שנסיעה לאומן לראש השנה לא מתאימה לנערים בגילי אלא לאנשים גדולים ממני. האם זה נכון?
4958
ניסינו להכניס את בננו החולה למוסד שיקומי ללא הצלחה, ואנחנו קורסים תחת העומס והצער
יש לנו בבית בן חולה במצב לא פשוט, וכבר שנתיים מאז שהוא חלה אנחנו מטפלים בו במסירות נפש עשרים וארבע שעות ביממה. עם כל הכאב הגדול שבדבר, ניסינו להכניס אותו למוסד שיקומי, אך מכמה סיבות זה לא הסתדר ולכן הוא שוהה בבית. אני ואשתי פשוט קורסים תחת העומס והצער, וכמעט שאין לנו כלים להכיל את המצב הזה. אנא חזק אותנו בבקשה!
4957
כמה אנשים הציעו לי במקביל את אותו הבחור, ואני מבולבלת ולא יודעת מה לעשות
יש בחור שהציעו לי אותו כבר הרבה אנשים, ואני לא יודעת מה לעשות ואם הוא הזיווג שלי באמת. ביקשתי מהקדוש ברוך הוא שירמוז לי בדרך כלשהי מי הזיווג שלי, ועכשיו כשקראתי את שני המכתבים הללו אני מרגישה שקיבלתי את התשובה הברורה של הרב ואני צריכה ללכת על זה, אך עדיין אני רוצה להיות בטוחה שהוא מתאים לי. לי אישית אין שום החלטה לא לטוב ולא למוטב, ולכן אני דוחה את זה בכל פעם.
4956
אבי לוחץ עליי למצוא עבודה, והמצב גורם לי לחוסר כיבוד הורים. מה עושים?
לאחרונה היה לי ניסיון - אבי נכנס ללחץ וביקש ממני בפתאומיות שאראה לו את תלוש המשכורת שלי מאחר ואינו מאמין שאני מסתדר. נלחצתי מזה ומלמלתי שבעזרת ה' יהיה טוב, אבל אחר כך החלטתי לומר את האמת שאין לי תלוש כרגע. אבי נכנס ללחץ יותר גדול מזה והתחיל לדחוק בי ולנסות להשפיע עליי שאעבוד בעבודה מסודרת
4955
נודע לנו שאבינו בוגד באמנו. האם עלינו להתערב או להחריש?
בתקופה האחרונה נודע לנו שאבינו בוגד באמנו עם אישה אחרת, ואף לא מתבייש להצהיר על כך בפומבי. אבינו מתנהג כאילו הכל כשורה, ומתעלם מכל הסיפור, אך אמנו שבורת לב, ואנו פוחדים שלא יארע לה אסון. אנו רצוצים מכך, ולא יודעים מה לעשות.
4954
האם מותר להתבודד בזמן שטובלים במקווה והגוף מכוסה במים?
4953
אני מצטערת על כל העוונות שלי ומאוד רוצה להתחתן. אנא עזור לי!
אני חוזרת בתשובה עכשיו על החטאים, ואני רוצה לחזור להיות בחורה כשרה, בחורה שרוצה אך ורק את רצונו יתברך. אני רוצה שתאמינו בי שבאמת אני חוזרת בתשובה ולא אחזור למעשים הרעים. הבטחתם לי שאנשא בקרוב, בבקשה, אני רוצה להקים בית נאמן, אני כבר כמעט בת עשרים וחמש, אנא תעזרו לי, ומה שתגידו לי אעשה.
4952
אני חולה במחלת מעיים קשה ומרגישה שאני חיה בגיהנום. למה אני צריכה לסבול כל כך הרבה?
אני אישה בת חמישים ושתיים, ואני גרה בהולנד לבד עם הבן שלי בן השמונה עשרה. אני חולה במחלת מעיים שקשה לטפל בה, אני לא יכולה לאכול וקשה לי עם הייסורים שאני עוברת. מה עליי לשנות לעשות כדי שהכאבים האלה יפסיקו? והאם יש פתרון לבעיה?
4951
האם לרבי נחמן מברסלב יש עצה איך להעצים את הביטחון העצמי?
אני נערה ביישנית ואני לא כל כך אוהבת את עצמי ככה. רציתי לדעת: האם רבי נחמן דיבר פעם על ביישנות? והאם יש לו עצה איך להעלות את הביטחון העצמי למישהי שהיא ביישנית?
4950
שמעתי רבנים שממליצים לומר את התיקון הכללי שלוש פעמים ברציפות. מה העניין בזה?
שמעתי שרבי נתן אמר שכשאומרים את התיקון הכללי זה נחשב כאילו גמרו את כל ספר התהלים. האם זה נכון? כמו כן, שמעתי שיש רבנים בברסלב שממליצים לומר את התיקון הכללי שלוש פעמים ברציפות מדי יום. האם יש עניין כזה?
4949
הנהלת הישיבה הזהירה את בני שאם הוא יטוס לאומן יסלקו אותו. כיצד לנהוג במקרה כזה?
הבן שלי מאוד מקורב לחסידות ברסלב והוא רוצה לנסוע השנה לאומן לימי ראש השנה, אבל הנהלת הישיבה שלו מתנגדת לזה בכל תוקף, והודיעה לו שאם הוא יטוס נגד רצונם - שיחפש אחרי ראש השנה ישיבה אחרת. כיצד צריכים לנהוג במקרה כזה?
4948
אני נותנת הרצאות משותפות לנשים וגברים. איך אפשר לגרום לדיסטנס ביני לבין הגברים שמשתתפים בשיעור?
אני נותנת הרצאות משותפות לנשים וגברים בענייני זוגיות וברוך ה' רואה הצלחה רבה, אך לפעמים אני נתקלת במצבים שגברים מדברים איתי דיבורים לא מתאימים ואני מרגישה שהם מנסים להתחיל איתי. איך אפשר לגרום לדיסטנס ביני לבין הגברים שמשתתפים בשיעור?
4947
אני רואה רק את הרע שבי ונופל לעצבות. איך מתחילים לראות את הטוב?
אני משתדל להתקרב אל רבינו הקדוש אך אני רודף את עצמי הרבה ורואה רק עד כמה אני לא בסדר וזה גורם לי לדיכאון רציני. איך אפשר לראות את הטוב שבי ולהיות בשמחה?
4946
מדוע יצחק אבינו היה צריך את 'סוד כוונת אלול', הרי הוא היה קדוש בקדושת הברית?
כתב רבי נחמן מברסלב בלקוטי מוהר"ן חלק שני סימן פ"ז – שעל ידי פגם הברית אדם מאבד את זיווגו, ואם כבר מצא אז תהיה מתנגדת לו, ועל ידי כוונות אלול אפשר לתקן את כל זה. ומביא שם שאת הסוד הזה מסר אברהם אבינו לאליעזר עבדו על מנת למצוא את הזיווג של יצחק. למה יצחק צריך את 'סוד כוונת אלול' כדי למצוא את זיווגו, הרי הוא היה קדוש בקדושת הברית ובוודאי לא איבד זיווגו בגלל פגמי הברית?
4945
נקלענו למשבר זוגי ובעלי רוצה שנתגרש. האם להילחם או לשחרר?
אני נשואה שנה ושלושה חודשים, אך בגלל משבר זוגי אני ובעלי לא גרים יחד כבר מספר חודשים. בעלי פתח ברבנות תיק לגירושין, הוא טוען שאני גורמת לו לחץ בחיים, שאינו מוכן לנישואים, ושהוא מעוניין להתגרש. הדיון בתיק שלנו אמור להיות בעוד חודשיים. מה עליי לעשות: האם להילחם או לשחרר?
4944
היכן כדאי לי לחגוג את ראש השנה: במחיצת משפחתי החילונית או יחד עם חברותיי?
השנה יש לי שתי אפשרויות: או לנסוע לחברה שם נאספות כמה חברות שבעליהן באומן ולחגוג איתן את ראש השנה, או לנסוע להוריי, ולדעת שאמנם אני בצער על אווירת החול, אך לפחות אני מזכה את אמי בהתקדשות ביום החשוב בשנה, ואולי קצת את אבי. אציין גם שיש לי תינוקת ראשונה בת עשרה חודשים, ואני לא יודעת כמה זמן אוכל להיות בבית הכנסת וכמה בבית, ולכן חשוב לי לדעת: איפה הרב חושב שכדאי לי להיות?
4943
בעלי מטיל עליי אימה ומנסה להכתיב לי איך להתנהג. אנא עזור לי!
במשך ארבע שנות הנישואים שלנו, כל הזמן בעלי מטיל עליי אימה ופחד. אני מרגישה שהוא מנסה להכתיב לי איך להתנהג, ובכל יום כשהוא מגיע הביתה יש לו מה להעיר לי ולהוכיח אותי למרות שאני מאוד מבקשת ממנו לא לעשות זאת ליד הילדים. הגעתי כבר למצב של מירמור ואני מבקשת את עזרת הצדיק בעניין.
4942
היכן ניתן לאכול את סעודות החג באומן ללא שום חשש של בעיות כשרות?
בקרוב נזכה להגיע בסייעתא דשמיא לאומן בראש השנה, ויש במקום הכנסת אורחים של הנגיד ר' שיינר ועוד ארגונים נוספים שיש להם הסכמות של רבנים יראים ושלמים שהאוכל הינו כשר למהדרין. בכל זאת, בכל שנה וגם השנה יש גם שמועות שיש שם בעיות של כשרות, והיות שאנחנו לא מבינים בכל ענייני הכשרות אנו ממש מבולבלים ולא יודעים על מי לסמוך בעניין הכשרות באומן.
4941
מה ההבדל בין עזות פנים לבין עזות דקדושה?
מה ההבדל בין דיבור בחוצפה לבין דיבור בעזות דקדושה? ובאיזה מקרים צריכים להיות תקיפים, אסרטיבים והחלטיים?
4940
כיצד ניתן להשתפר ולחזור בתשובה בזמן שנותר עד ראש השנה?
כיצד ניתן להשתפר ולחזור בתשובה על כל כך הרבה דברים בזמן שנותר עד ראש השנה? ומה הדבר הכי חשוב שממנו צריך להתחיל?
4939
בן-זוגי התחזק בדת בצורה לא נכונה, ולכן נפרדנו ואני נחלשתי מאוד ברוחניות
היה לי בן זוג במשך שלוש וחצי שנים, שנינו שומרים שבת וחגים, מתפללים ומאמינים מאוד. לפני כשנה הוא התחיל להתחזק יותר והפך לקיצוני, הוא עשה את זה בצורה שאני לא מאמינה שכך צריך להיות, ואף ניסה לכפות גם עליי את הדרך החדשה שלו. הוא השתנה בפתאומיות מבחינת אורח החיים שלו, הלבוש שלו בשבתות, המנהגים שלו, וצורת הדיבור שלו.
4938
לאחר הפסקה של חמש שנים חזרו לי התקפי החרדה. האם יש דרך לצאת מזה ללא כדורים?
אני סובל כבר חמש עשרה שנה מחרדות, ובחודשים האחרונים, לאחר רגיעה של חמש שנים, חזרו לי התקפי החרדה והפעם בצורה חסרת פשרות. כבר מעל שבוע אני לא מצליח ללכת על הרגליים מבחינה פיזית ונפשית, ובתור אדם נשוי אני צריך לתפקד, בעיקר מכיוון שאוטוטו תהיה לי ילדה בעזרת ה'.
4937
האם מסקנות הפסיכולוגיה המודרנית נכונות גם עבור יהודים?
הפסיכולוגיה המודרנית מתיימרת לטפל בתחלואי הנפש של האדם, ורוב רובה של תורת הפסיכולוגיה מבוססת על ראיונות ושיחות נפש מעמיקות שקיימו בעלי מקצוע עם מטופלים, וכן תצפיות על התנהגויות של בני אדם במצבי רגיעה או במצבי חרדה, לעומת זאת ישנם מטפלים יהודים שחולקים רבות על תורת הפסיכולוגיה המודרנית, מה דעתו של הצדיק בנדון?
4936
האם אני צריך להזהיר את הצדיק כשאני חושב שמטעים אותו ועלול להיגרם לו נזק?
האם כשאני רואה דבר שלדעתי מטעים את הצדיק אני צריך לומר לו ולהזהיר אותו או שעדיף לשתוק כדי שלא יכעס או יקפיד עליי?
4935
לאחרונה אשתי הפילה פעמיים, ואנחנו חוששים שזה בגלל הלחץ שיש לה בעבודה
ברוך ה' אני נשוי ויש לנו ילדה חמודה ובריאה בת שלוש. אנו רוצים לזכות לעוד ילדים, אך בתקופה האחרונה אשתי עברה שתי הפלות רצופות בשלב מוקדם של ההיריון בהפרש של חודש ביניהן.
4934
שכר מי גדול יותר: התבודדות או לימוד תורה?
הן ידוע לכל המשנה שקובעת "תלמוד תורה כנגד כולם", וכולנו יודעים את דברי קודשו שאין דבר גבוה מהתבודדות, כמו שאמר הארי הקדוש על הפסוק "ואני תפילה" - שבדור האחרון יש חשיבות רבה מאוד לתפילה. ובכן שכר מי גדול יותר: התבודדות או לימוד התורה?
4933
אני שוקלת לעבור דירה בחזרה מנתיבות לפתח תקווה. האם זה צעד נכון בשבילי?
4932
למרות שאני משתדל לעזור לאשתי ולכבד אותה, היא מתאכזרת אליי ומצערת אותי
יש לי הרבה צער ועוגמת נפש מאשתי, ואני לא יודע למה מגיע לי יחס כזה ממני, כי אני משתדל מאוד לעזור לה ולכבד אותה, ואילו היא מצידה מתאכזרת אליי ומצערת אותי. מה הסיבה לכל זה?
4931
לאחרונה התפרסמו כמה מקרים מזעזעים שנעשו על ידי חסידי ברסלב. איך זה ייתכן?
אני מאוד אוהבת את חסידות ברסלב ואת האמונה הפשוטה והתמימה ואת השמחה של ר' נחמן, וכואב לי מאוד שלאחרונה התפרסמו כמה מקרים מזעזעים שאין כאן המקום להזכירם, שאותם האנשים שעשו אותם היו חסידי ברסלב, או לכל הפחות קשורים לחסידות ברסלב. איך יכול להיות שיש אנשים כאלו פחותים בחסידות הנפלאה הזו?
4930
למרות שעסק הצעצועים של בעלי ואמו לא רווחי הם מתעקשים להמשיך להפעיל אותו. מה עושים?
לבעלי ולאמא שלו יש חנות לצעצועים, העסק על שמו וכרגע לא ריווחי במיוחד. אמא שלו אומרת שיהיה טוב והעסק יסתדר, אך אני לא חושבת כמוה ואני חושבת שצריך לסגור את העסק לאלתר גם משום שהוא מביא הרבה מתח, עצב ולחץ לבעלי, וכיוון בגלל שהחשבון והצ'קים על שמו וזה לא מוצא חן בעיני כי זה עלול לסבך אותנו בעוד חובות. מה הרב ממליץ לעשות? וכיצד להתגבר על העניין הזה?
4929
מה חידש רבי נחמן מברסלב יותר מהבעל שם טוב?
רבי נחמן מברסלב אמר: "מן האריז"ל עד הבעל שם טוב לא היה חדשות, ומן הבעל שם טוב עד אליי גם כן לא היה חדשות". מה היה הגילוי של הבעל שם טוב? ומה חידש רבי נחמן יותר מן הבעל שם טוב?
4928
בחסידות שלי לא מחזיקים מחסידות ברסלב ולכן אינני יכול לטוס לאומן. איך אהיה מקושר לצדיק למרות זאת?
אני חסיד מחסידות אחרת, ובחסדי ה' זכיתי להכיר את תורת הצדיק ולהיקשר בקשר של צדקה למוסדות הקדושים של הצדיק. בחסידות שלנו ברסלב לא תופס מקום של כבוד, ומפאת זה איני יכול לנסוע לרבי נחמן מברסלב בראש השנה. אני משתוקק לראות את הצדיק ולהידבק בדרכיו. איך אני יכול להיות מקושר לצדיק? אנא כוון אותי.
4927
אני סובל מחרדות, ולכן אני חושש לטוס לאומן לימי ראש השנה. אשמח לעצה וחיזוק.
כבוד הרב, אני עובר תקופה מאוד קשה של חרדות, אך למרות זאת אני רוצה גם השנה להגיע לרבנו כמו בכל שנה, אך מכיוון שיש לי פחד להיות במקומות רחוקים אני לא יודע האם כדאי לי לטוס כי זו הרגשה מאוד לא נעימה שיש התקף חרדה, ואני מפחד שאטוס ופתאום יהיה לי התקף חרדה באומן.
4926
בני מעדיף ללמוד לבד שלא במסגרת הישיבה וטוען שכך יותר טוב לו. מה דעתכם בעניין?
לטענתו של בני המבחנים בישיבה קשים מאוד והוא צריך הרבה זמן להתייגע כדי להצליח בהם. לעומת זאת בבית הכנסת השכונתי הוא מספיק עשרה דפים ליום בהבנה, ולכן הוא מעדיף ללמוד בבית הכנסת או ללמוד בישיבה קלילה שאין שם מבחנים. מה דעתו של הרב: האם לתת לו ללמוד במקום אחר לפי רצונו או לעמוד על כך שילמד בישיבה רגילה?
4925
דודה שלי תומכת בנו כלכלית והיא תיפגע מאוד אם בעלי יטוס לאומן. מה עושים?
בעלי היקר מחזיק בנסיעה לאומן לרבי נחמן בכל ראש השנה כבר כמה שנים טובות מהרגע שה' יתברך גילה לנו ברוב חסדו את האור הגדול הזה, אך השנה נתקלנו בדילמה קשה: אנחנו נמצאים מבחינה כלכלית בחובות לא פשוטים בגלל קניית בית, זה כשלעצמו לא מהווה מניעה מבחינתנו כי אפשר בכל זאת למצוא את הדרך ולהגיע לצדיק. הבעיה היא שיש לי דודה יקרה שתומכת בנו כלכלית מאוד גם בכל חודש וחודש וגם מעבר לכך, והיא חשה כעס רב על הנסיעה לאומן
4924
מה עדיף: להתפלל תפילה שלימה ביחידות או להתפלל תפילה חלקית במניין?
מה עדיף: להתפלל תפילת שחרית מלאה מ"ותתפלל חנה" עד "עלינו לשבח" ביחיד או להתפלל בבית הכנסת במניין אך שם מתחילים את התפילה מ"הודו"?
4923
בכל דבר שאני עושה יש לי חסימה וקושי גדול. איך אפשר לשנות ולפתוח את המזל?
אני בת עשרים וחמש ומרגישה שדברים לא מסתדרים לי ויש לי קושי רב בכל העניינים - זיווג, עבודה, פרנסה ולימודים. בכל דבר יש קושי גדול מין חסימה כל שהיא. איך אפשר לשנות ולפתוח את המזל?
4922
האם מומלץ לצפות בתמונות מתקופת השואה?
כשאני מסתכל בתמונות ממלחמת העולם השנייה זה מזכיר לי כמה קצרים הם החיים ושצריכים לזכור שבכל יום יכול לבוא יומו של כל אדם חס ושלום, אך זה גם מעורר בי עצבות ודיכאון גדול. האם להסתכל בתמונות כאלו זה דבר טוב בגלל שהן מעוררות יראת שמים, או שזה לא טוב בגלל שהן מביאות את האדם לדיכאון?
4921
אני נמשך מאוד לגור בארצות הברית, אך יש לי הרבה חששות. מה דעתכם?
ברצוני לעבור מארץ ישראל ולנסות את מזלי בארצות הברית, אך הבנתי שאדם יכול לצאת לחו"ל רק עבור שלוש מטרות מסוימות. הבנתי שאחת מהמטרות שלשמן מותר לעזוב את הארץ היא מציאת הזיווג, והיות ואני רווק ובארצות הברית יש קהילות יהודיות רבות – אולי אמצא שם את זיווגי. כבוד הרב, מה עליי לעשות? אולי כדאי לנסות לגור שם לתקופה קצרה?
4920
הלכתי להתבודדות בקצה היישוב, וכמעט קיבלתי התקפת לב כששוטרים סמויים הפתיעו אותי
לפני כמה ימים יצאתי להתבודדות בפינה שקטה בסוף המושב בו אני גרה. כעבור חצי שעה הגיח רכב מאחורה וחסם אותי במהירות. ראיתי שליד הנהג יושב בחור שנראה ערבי ונבהלתי מאוד. מיד הנעתי את הרכב, ונסעתי במהירות. הם דלקו אחריי וזה היה מאוד מפחיד. כשהגעתי לאזור של בתים עצרתי, הבחור שנהג ברכב יצא ואני שאלתי "אתם יהודים?" והוא אמר "כן, אנחנו מהמשטרה".
4919
מכר שלי טס לעבוד בגרמניה ויש חשש כבד שהוא יתבולל שם. האם עליי לפעול כדי למנוע זאת?
יש לי מכר שטס לעבוד בגרמניה, הוא אדם טוב מאוד ומוכשר, ומאידך אין לו הרבה קשר לדת, ויש חשש שיתבולל שם. האם כדאי לנסות לדבר איתו ולשלוח לו ספר של הצדיק?
4918
האם כדאי לערוך לתלמידים בתלמוד תורה מסיבות למרות שזה בא על חשבון ההספק הלימודי?
היות ואני עוסק בחינוך ועכשיו אנו נמצאים בסוף שנת הלימודים ברצוני לשאול: האם מן הראוי לערוך מסיבות כעין אלו אף שאצלנו זה יכול לבוא על חשבון ההספק השנתי של הלימודים? ובהזדמנות זאת ברצוני לשאול: מה עוד ניתן כדי לחזק את הביטחון העצמי של התלמידים כבר בגיל הרך?
4917
אחרי קשר בן שבע שנים שנגמר הכרתי בחור חדש שנראה רציני. האם הוא זיווג טוב בשבילי?
הייתי בזוגיות במשך שבע שנים, ומאז שהיא הגיעה לסופה אני מרגישה מעט חסומה וכל קשר חדש שאני מתחילה נגמר די מהר ולא מסתדר. לאחרונה הכרתי בחור חדש שמרגיש לי שונה מכולם, ולפי דבריו הוא מעוניין בקשר רציני, אבל הוא מאוד חסר ביטחון.
4916
אני מתלבטת מאוד לאיזה בית ספר לרשום את בתי, ואשמח לעצתכם
ברצוני לקבל את עצת הצדיק בעניין חינוכה של בתי: בעזרת ה' היא אמורה לעלות לכיתה א' בשנה הבאה, ויש לי התלבטות להיכן לשלוח אותה. ישנם כמה מקומות שאני מתלבטת לגביהם
4915
מחוץ לבית אשתי מאוד סבלנית, אבל בבית היא משפילה אותי ובכלל לא רגועה
אני נשוי ויש לי חמישה ילדים. מבחינה חברתית אשתי מאוד מקובלת - כולם אוהבים אותה והיא תמיד סבלנית, רגועה ונדיבה פשוט למופת, אבל לצערי הרב בבית היא ממש לא כך - היא תמיד צועקת ובכלל לא רגועה, תמיד משפילה אותי, בכלל לא נדיבה ואני סובל ממנה קשות. אם אני אומר משהו שמפריע לי זה עולה לי ביוקר ולכן אני פשוט לא מצייץ ונאלץ להשלים עם דברים שבכלל לא מתאימים ולא הגיוניים.
4914
אני נוהגת לקלח את ילדיי הקטנים יחד כדי לחסוך בזמן. האם אני נוהגת כשורה?
אני נוהגת לקלח את ילדיי הקטנים הבנים והבנות ביחד כדי לקצר את זמן המקלחות, ולפעמים אני גם ממלאת להם את האמבטיה ואז הם משחקים ביחד. העירו את תשומת ליבי לכך שזה לא צנוע ולכן אני רוצה לשאול: מאיזה גיל כבר לא ראוי לקלח את הקטנים ביחד?
4913
בגלל שהשנה בננו נפטר, לאשתי יש חלישות הדעת מרבינו וקשה לה לשלוח אותי לאומן
בשנה האחרונה לא על אף אחד מישראל שיכלנו בן לאחר מחלה קשה. אשתי שולחת אותי לאומן בכל שנה במסירות נפש, וגם בשנתיים האחרונות בהם הילד עבר את הטיפולים לא החסרתי, אך מאוד קשה לה לקבל את המציאות שהיא שלחה אותי באמונה תמימה שנזכה לשנה טובה ומתוקה, והיא שואלת למה רבינו רבי נחמן מברסלב לא פעל בראש השנה שאז יש לו כוח יותר גדול שהילד יהיה בריא?
4912
האם יש ערך לתורה שאדם למד לפני שחלק על רבו ועזב אותו?
כמה פעמים שמעתי שאמרתם שכל אלו שעזבו אתכם לפחות זכו לסיים את החומש, הש"ס משניות והש"ס גמרא לפני שעזבו. ולא הבנתי מה תועיל להם התורה שלמדו אם העזו פניהם כנגד רבם אשר בזה הם נחשבים לאפיקורסים וחולקים על השכינה. האם יש ערך לתורה הזו?
4911
בתי לא מוכנה לעזור בבית ויש לה מידות רעות, דבר שגורם להרבה מריבות בינינו. איך עלינו להתנהג איתה?
יש לי בת בגיל שתים עשרה, היא ילדה קצת קשה ויש לה מידות רעות. היא מודעת לזה ואינה יודעת בעצמה איך לצאת מזה. היא לא רוצה לעזור בבית כמעט כלום
4910
מאז שתרמתי לבעלי כליה יש לי רק צרות ממנו. איך אני אמורה להתנהג איתו?
לפני כחמש עשרה שנה תרמתי לבעלי כליה, ומאז יש רק צרות - בעלי מתנהג אליי בזלזול, מקלל אותי ומשפיל אותי בפני כולם. בנוסף הוא החל לדמיין שאני מכניסה הביתה גברים ובוגדת בו.
4909
מאז שהתגרשתי אני מיואשת ואין לי כוח לגדל את שתי הבנות. איך מתחזקים?
אני גרושה מזה שמונה חודשים, וברוך ה' יש לי שתי בנות קטנות. כבוד הרב, אני מרגישה לפעמים שפשוט אין לי כוח, אני נכנסת לייאוש ומפחדת שאפול. אני צריכה כוחות למען שתי הקטנות. מה עצתך? איך אוכל לשאוב כוחות ולא ליפול מהמצב שאליו נכנסתי?
4908
בננו לא מוכן לישון בחדרו ובכל לילה הוא בא לישון בחדר השינה שלנו. ממה זה נובע?
בני בן הארבע הוא ילד טוב וחכם, ובזמן האחרון הוא לא מוכן לישון בחדרו ורוצה לישון אך ורק איתנו בחדר ההורים. אנחנו אובדי עצות ולא יודעים מה לעשות, כי ברגע שהוא בוכה הוא מעיר את אחיו הקטנים. האם זה נובע מפחד כלשהו או שזה סוג של פינוק?
4907
כבר שנים אני מרגיש כישלון גמור. איך יוצאים מהמצב הזה?
אני מרגיש בדיכאון גדול - כל דבר שאני מנסה לא הולך לי, וכבר שנים אני סוחב את עצמי בתקווה שאי פעם יהיה לי טוב, אך כל דבר נראה לי קשה כמו הר ואיני יודע מה לעשות כי עברו כבר ימים ושנים ועדיין תחושת המרירות והדיכאון לא עוזבים אותי. האם הרב יכול לייעץ לי איך לצאת מהמצב הקשה הזה?
4906
אחרי הלידה התפטרתי מעבודתי ומאז אני לא מוצאת עבודה. מה אני יכולה לעשות?
עבדתי כשנתיים בתור קופאית בסופר גדול, אך אחרי הלידה התפטרתי, וכעת אני מחפשת עבודה אך לא מוצאת משהו קבוע, ולכל מקום שאני הולכת לראיון עבודה אני מקבלת תשובה שלילית. בינתיים אני עובדת כגננת מחליפה. מה אני אמורה לעשות?
4905
אין לי רצון להתחתן או ללמוד עכשיו ואני לא רואה שום עתיד לחיי
רציתי לקבל עצה מהרב מה לעשות בחיים - עוד לא למדתי משהו ולא עסקתי במשהו מיוחד, וקשה לי לראות מה יהיה בעתיד כי אני לא כשרונית במיוחד, אין לי רצון ללמוד, ואני לא רוצה להתחתן עכשיו. מה הרב מציע?
4904
אני אשכנזייה אך בכיתה אני מתפללת בנוסח עדות המזרח. האם אני יכולה להמשיך כך גם כשאהיה בת-מצווה?
אני אשכנזיה, ובכיתה שלי הבנות מתפללות בנוסח עדות המזרח. גם אני התרגלתי להתפלל בנוסח הזה, למרות שבכל שאר המנהגים וההלכות אני נוהגת כמנהג אשכנז, כפי שנוהגים בביתי. האם אני יכולה להמשיך להתפלל בנוסח עדות המזרח גם אחרי שאחגוג בת מצווה?
4903
כבר עשר שנים אני טס לאומן, ובכל שנה יש לי התנגדות בלתי מוסברת מצד אשתי. מה עושים?
ברוך ה' כבר עשר שנים אני טס לאומן בראש השנה, ובכל שנה יש לי התנגדות לא מוסברת מאשתי. גם היא אומרת לי שהיא לא יודעת למה בכל פעם שמגיע הזמן של הטיסה או כשאנחנו מדברים על זה היא נתקפת בהתנגדות חריפה וממש מצטערת ומצערת אותי ולא מסכימה לי לטוס.
4902
איך צריך להתנהג עם ילדים חוצפנים בצורה לא רגילה?
אני מלמד תינוקות של בית רבן, ולצערי אני נפגש בילדים עם חוצפה שלא ראיתי מעולם. איך צריך להתנהג עם ילדים כאלו?
4901
האם יש סכנה לנסוע כעת לטיול בקברות צדיקים באוקראינה?
אני וחבריי רכשנו כרטיסי טיסה לאומן הכוללים גם טיול לקברות צדיקים באוקראינה. אני יודע שהרב כתב כבר כמה פעמים שאין מה לחשוש מהנסיעה לאומן, אך רציתי לשאול מה לגבי הטיול לקברי הצדיקים - האם יש ממה לחשוש?
4900
קשה לי מאוד לשמור שבת. מה עליי לעשות כדי להתחזק בזה?
יש לי קשיים לשמור שבת. פתחתי ספר קודש בשביל לדעת איך לפתור את זה, ושמה קיבלתי רמז שאני צריך להיפגש עם שניים מגדולי חסידי ברסלב. עם אחד כבר נפגשתי והתייעצתי, והוא אמר לי לעבוד על עניין האמונה וכל מה שקשור לזה, ועכשיו אני רוצה להתייעץ עם כבודו: על מה אני צריך לעבוד בשביל לזכות לשמור שבת בלי בעיה?
4899
כבר הרבה זמן אין לי חשק פנימי לעבודת ה'. מה הרב מייעץ לי?
ברוך ה' יש לי אישה טובה וצדיקה שדוחפת אותי ללמוד וללמד, אני מתפלל ומנסה ללמוד אבל הכול מהחוץ לפה... אני בעל תשובה וכבר תקופה ארוכה אין לי התלהבות בעבודת ה' ואני מתגעגע לזה המון.
4898
הציעו לי להקליט את השירים שלי ולהוציא אלבום לנשים. האם לעשות זאת?
אני כותבת שירים ומנגנת בגיטרה פעם בשבוע בשיעור לנשים, הן מאוד אוהבות את זה ושרות איתי ביחד. פניתי דרך חברה למפיק בירושלים שביקש לשמוע שיר אחד מהשירים שלי, שלחתי לו שיר לדוגמא והוא אמר שיש לי כישרון מדהים והשירים מיוחדים מאוד, והציע לי להקליט אצלו באולפן אלבום משלי. מה דעתכם בעניין?
4897
אני נמשך מאוד ללימוד קבלה. איך אני יכול לדעת האם אני ראוי?
אני מאוד נמשך ללמוד קבלה, ומהקצת שלמדתי הייתה לי חיות נפלאה, אבל אני מסופק אם אני ראוי לזה מצד מצבי הרוחני. איך אני יכול לדעת אם אני ראוי ללמוד קבלה?
4896
הארוס שלי גורם לי צער גדול בזה שהוא מדבר כל הזמן על כמה כסף נתנה כל משפחה. מה עושים?
בבקשה תציל אותי ותן לי עצה: אני מאורסת, אבל אני לא מסוגלת יותר. הבחור כל הזמן מדבר על כסף - כמה המשפחה שלו תיתן ולמה רק הם שמים הרבה, ולמה את ככה, ולמה ככה... קשה לי, הוא קשה ועקשן ותמיד הוא מוציא אותי שאני לא בסדר. יש בו מידות טובות אבל עד שזה מגיע לכסף או לעבודה שלי.
4895
אני בקשר עם גבר כבר הרבה שנים, אך הקשר לא מתקדם לכיוון חתונה. מה עליי לעשות?
בעוד כמה חודשים אהיה בת ארבעים. אני רווקה שנמצאת בקשר עם גבר כבר המון שנים, אך שום דבר לא מתקדם לכיוון רציני. אני מאוד מאוד רוצה שזה יהיה בעלי, אך משום מה כל הזמן הקשר מתפרק וחוזר.
4894
איך בן אדם יכול להתחזק גם בתקופות קשות בחיים?
אני עובר לאחרונה תקופה קשה מאוד שמשפיעה על המצב רוח שלי ומפילה אותי לעצבות. איך בן אדם יכול להתחזק גם בתקופות כאלו בחיים? במה הוא יכול להיאחז?
4893
דווקא כשאני לומד תורה עולות בי מחשבות רעות ואני מגיע לידי חימום. האם מותר לי ללמוד בצורה כזו?
עוברים עליי ייסורים גדולים מפגם הברית וממחשבות זרות של משכב זכר, ובעוונותיי הרבים אני חושב במזיד על משכב זכר ובא לידי הוצאת זרע לבטלה. בעבר אמרתם לי לסיים את מסכת תענית מאה ואחת פעמים, וכן בהרבה הזדמנויות הוריתם לי ללמוד משניות, אך דווקא בעת הלימודים האלו באות לי המחשבות הנ"ל
4892
בני הקהילה שלי מבקשים שאשאר איתם ולא אטוס לאומן לראש השנה. מה דעתכם בעניין?
אבי מורי היה רב קהילה גדול ומפורסם, ובכל שנה הוא היה נוסע לאומן לראש השנה. וכעת, אחרי שאבי מורי נפטר ואני מוניתי לממשיך דרכו פנו אליי מאנשי הקהילה בבקשה שלא אטוס לאומן ואשאר עם בני הקהילה בראש השנה. אשמח לשמוע מה דעתכם בעניין.
4891
מה המקור למנהג שמניחים אבן על הקבר כשפוקדים אותו?
מה המקור למנהג להניח אבן על קבר? האם זה מועיל במשהו או מכבד את הנשמה? והאם זה נכון לנהוג כך?
4890
אני שייך לקהילה חסידית גדולה, ומאז שהתקרבתי אליכם משפחתי גורמת לי הרבה מניעות
אני שייך לקהילה חסידית גדולה, ובתקופה האחרונה נקשרתי אליכם מאוד, וממש בוער בנפשי הרצון לנסוע לצדיק וליהנות מאור זיו פניו, אבל בביתי מונעים זאת ממני ולא רוצים לתת לי לנסוע לשבת או לזמן אחר במחיצת הצדיק. האם יש מציאות שאוכל להגיע באמצע השבוע ולהיכנס כדי לקבל ברכה מהצדיק?
4889
הוריי לא אוהבים את החלטתי לגדל זקן. האם כדאי לסדר אותו כדי לרצות את הוריי?
אני בא מבית חילוני, והוריי לא אוהבים את החלטתי לגדל זקן בטענה שהזקן עדיין אינו גדל בצורה אסתטית. האם לקצצו מעט על מנת לסדרו ולרצות את הוריי?
4888
בעלי מכור לאלכוהול, ולאחרונה אנו עומדים לפני פירוק הזוגיות. האם זה הדבר הנכון לעשות?
אני נשואה שש שנים ויש לי ילדה אחת בת חמש. מתחילת הנישואים היו ביני לבין בעלי בעיות קשות בשלום בית למרות שיש בינינו אהבה. בעלי מכור לאלכוהול והדבר גורם לו לאבד שליטה. היינו שנתיים בטיפול זוגי שעזר רק לי להיות יותר סבלנית אליו, אך מבחינתו אין שינוי. אולי הוא פחות משפיל מבעבר. אני יודעת שהכי נכון בשבילי להתגרש כי ניסיתי כבר את הכול ושום דבר לא הצליח, אבל אני מאד אוהבת אותו וקשה לי עם זה. מה עליי לעשות?
4887
רציתי להשכיר חנות, וכשבאתי לראות אותה נפלתי ונחבלתי. האם יש בזה סימן עבורי?
יש לי חנויות בגדים בבני ברק ורציתי לפתוח עוד סניף במקום שבו השכירות מאוד זולה והמיקום מצוין. כשבאתי לראות את החנות וחציתי את הכביש הקרוב אליה נפלתי על הכביש ונחבלתי. האם זה סימן לא טוב וזה איתות שלא כדאי לי לקחת את החנות?
4886
אני ואשתי נשואים כבר שנים רבות ועדיין לא זכינו לילדים. האם ייתכן שזה בגלל חטאי העבר שלי?
אני ואשתי נשואים קרוב לשלוש עשרה שנה ועדיין לא נפקדנו בזרע בר קיימא. האם יכול להיות שזה בגלל שבחיי העבר הלא-דתיים שלי חברתי הרתה ממני וביצעה הפלה וזה מה שעומד בדרכי?
4885
אנו רוצים להצטרף לאחת מקהילות ברסלב. מה הייחודיות של הקהילה ביבנאל?
מה האני ואשתי רוצים לעבור לאחת מקהילות ברסלב, אך עדיין לא יודעים לאיזו מהקהילות כדאי לנו להצטרף. בין שאר האפשרויות אנחנו שוקלים לעבור ליבנאל, אך היות ואיננו מכירים את המקום פונים אנו לכבודו ומבקשים לדעת: מה הייחודיות של הקהילה ביבנאל?מעלה לגור ביבנאל?
4884
איך מתרצים את הסתירה שיש בדברי חז"ל בעניין המבול?
רציתי לשאול שאלה בעניין דור המבול: מובא שלא ירד בארץ ישראל מבול, ומאידך כתוב שנשתיירו בארץ ישראל שלושה מעיינות של מים רותחים, משמע שכן היה שם מבול. איך מסבירים את הסתירה שיש כביכול בין שני המקורות?
4883
יש לנו שיעור קבוע בספרי ברסלב, וכל המשתתפים בו עדיין רווקים. מה עלינו לעשות כדי להתחתן?
כל הבחורים שמשתתפים בשיעור שלנו רוצים להתחתן לשם שמים כמו בדורות הקודמים, אך נראה לנו שהיום הבחורות מחפשות את הבחור על הסוס הלבן... כולנו בסך הכל מחפשים את האחת שתהיה רצינית, החלטית, בלי השפעות, עם יראת שמים ומידות טובות כדי להקים בית, ונראה שהיום זה פשוט דור שמושפע מהרבה דברים לא טובים.
4882
הארגון האסלאמי הקיצוני והאכזרי דאעש מתקרב לאזורנו. האם יש ממה לחשוש?
לאחרונה התחילו להגיע המון דיווחים, תמונות וסרטונים על המעשים המזוויעים של הארגון האסלאמי הקיצוני דאעש. הדיווחים אומרים שהם השתלטו על חלקים גדולים בעיראק ובסוריה והם מתקרבים מאוד לגבול ישראל. האם יש ממה לחשוש?
4881
אחותי עומדת להתחתן בחתונה אזרחית. האם מותר לי להשתתף בחתונה?
אחותי חיה עם קיבוצניק והם החליטו להתחתן. ישנו ארגון כפרני שמטרתו לצוד נפשות יקרות מעם ישראל אל הצד האחר, ובעוונותינו הרבים הוא צד את אחותי. הארגון הזה מקיים חתונות אזרחיות עם נוסח כתובה לא הלכתי, החופה ללא רב מקדש ושבירת הכוס ללא שום מטרה. הוריי רוצים שאשתתף בחתונה של אחותי, אך אני רואה בזה חילול ה' אם אהיה נוכח שם, ואמרתי להם כי אני אעשה כפי שבורא עולם רוצה ואתייעץ עם רב גדול שייתן לי תשובה מה לעשות.
4880
אני נוסע עם בניי לאומן, ובגלל הוצאות הנסיעה לא נותר לי כסף להוצאות השוטפות. אשמח לחיזוק.
ה' זיכה אותי ובני חזרו בתשובה והתחתנו, ואחרי כמה שנים שהם נוסעים לרבינו, בעזרת ה' בלי נדר השנה אני איתם אצל רבינו בראש השנה. הבעיה היא שההוצאות על הנסיעה גדולות כך שלא נשאר לי כסף להוצאות השוטפות. אשמח אם תחזקו אותנו.
4879
האם יש עניין לעשות פדיון נפש גם לנפטרים?
4878
מה הסיבה לכך שהניגון 'ואפילו בהסתרה' הפך ללהיט חוצה מגזרים?
בשבועות האחרונים יצא הניגון 'ואפילו בהסתרה' והפך להיות להיט בציבור החרדי. רציתי לשמוע מדוע התפרסם כל כך הניגון בעולם, ולמה דווקא המשפט הזה של רבינו נחמן תפס גם את החסידים, הליטאיים והספרדים כאחד? וכן אם אפשר הסבר פשוט למילים המחזקות של הרבי זצ"ל.
4877
אני מתחתן בעוד שבועיים, וככל שהחתונה מתקרבת הלחץ והדאגות מתגברים יותר ויותר
4876
בעלי לא מוכן שבננו יטוס לאומן לבד, אך בננו מתעקש ולא מוכן לשמוע בקולנו
בעוד חודש בני יהיה בן שמונה עשרה. מאחר והוא התקרב לחסידות ברסלב בשנים האחרונות, בשנה שעברה היה ויכוח בין הבן שרצה לנסוע לאומן לבין בעלי שהתנגד מאוד לנסיעה. הלכנו לשאול את אחד מפוסקי הדור המפורסמים והוא החליט כי האבא והבן ייסעו שניהם לאומן, וברך אותם שתהיה להם ברכה והצלחה. וככה עשינו. בני רוצה מאוד לנסוע לאומן גם השנה, אך בעלי אינו רוצה לנסוע איתו, והוא מתנגד בתוקף שבננו ייסע לבדו לארץ זרה.
4875
גיסי רוצה שאהיה ערב להלוואה שהוא לוקח מהבנק, אך אני חושש. מה דעתכם?
גיסי מתכוון לקחת הלוואה גדולה מהבנק, והבנק התנה את מתן ההלוואה בהחתמת שני ערבים. גיסי מבקש ממני כבר תקופה ארוכה שאהיה הערב שלו, ואני לא יודע מה לעשות, כי מצד אחד אני רוצה לעזור לו, אך מצד שני אני מפחד לקחת את האחריות הכבידה בחתימה על הערבות. אשמח לעצתכם עצת הקודש.
4874
מאז שעברתי הפלה אני מפחדת מאוד להתעבר שוב. אשמח לברכה ועצה.
לאחרונה התעברתי והוצרכתי לבקר בבית חולים בעקבות כאבים ודימומים, ולפני שבוע התבשרתי שהעובר נפל. קיבלתי את זה באמונה למרות שמאוד כאב לי והיה לי קשה לעכל את זה. מאז, אני מאוד מפחדת ודואגת מה יהיה כשאכנס שוב להיריון, והמחשבות והפחדים מציקים לי מאוד
4873
אני רווקה בת עשרים וחמש, בת יחידה ויתומה. מה עליי לעשות כדי למצוא את בן זוגי?
אני רווקה בת עשרים וחמש, בת יחידה, והתייתמתי מאמי לפני חמש שנים. אני מאוד רוצה לזכות לזיווג הגון משורש נשמתי ולחיזוק באמונה, ביראת שמיים ובשמחה. אשמח אם הרב יוכל להדריך אותי מה כדאי לעשות.
4872
אני עובד כשכיר בתחום המרת הכספים, וכעת הציע לי מישהו לפתוח ולנהל עבורו עסק דומה. מה דעתכם?
כיום הנני עוסק במלאכה של המרת כספים, שליחה וקבלה. יש לציין שאני שכיר והעסק לא שלי, אבל אני מנהל אותו בצורה מלאה מאחר שרכשתי את אמונו של בעל העסק והוא האציל לי את כל הסמכויות. מצד שני, בעל העסק הוא לא אדם ירא שמיים, והרבה פעמים סבלתי והייתי קרוב מאוד להתפטר. פנה אלי אדם ירא שמיים שהוא בעל אמצעים יותר מבעל העסק הנוכחי, והציע לי לפתוח עסק כזה באותה עיר, לנהל אותו לגמרי ולקבל שכר הרבה יותר גבוה. החלטתי לשאול בעצתכם ולבקש שתכריעו לכאן או לכאן.
4871
מאז שאבי סירב שאגור אצלו עם שתי בנותיי אני כועסת עליו מאוד. איך מבטלים את הכעס הזה?
יש לי בעיה מאוד קשה בכיבוד הורים - לאבי יש בית גדול וריק מאדם בעיר, ובגלל שאני גרושה עם שתי בנות קטנות ציפיתי שהוא יסכים שאגור אצלו, אך הוא לא מוכן שאגור אצלו כי אני חרדית, ובגלל זה אני נאלצת לגור במושב וגם לשים את בתי בגן ממלכתי ולא חרדי. אני פשוט לא מסוגלת להסתכל עליו וקשה לי אפילו לומר לו שלום. איך יוצאים מהכעס הזה שיש לי כלפיו?
4870
חודש אלול הגיע, ואיתו התחילו אצלי פחדים גדולים מיום הדין. אשמח לחיזוק.
חודש אלול הגיע, ואיתו התחיל אצלי פחד גדול... בחודש אלול של שנה שעברה בכיתי בכל לילה מרוב פחד, ובראש השנה, מתי שאמורים להרגיש שמחה של אהבת ה' חשתי פחד עצום. גם ביום כיפור בלילה לא הפסקתי לבכות ורעדתי כולי, ואחר כך במוצאי יום כיפור כשאמורים להיות שמחים, כולם היו שמחים אבל אני המשכתי לפחד.
4869
חמותי עוקצת אותי ומציקה לי, בעלי תמיד מצדד בה, ולכן אני רוצה להתגרש. מה דעתו של הרב?
בעלי לא תומך בי ולא מכבד אותי, גם חמותי יורדת עליי ועוקצת אותי, ותמיד אני שותקת עד שאני מגיעה הביתה שם אני פורקת הכול ובוכה. נמאס לי כבר ואני לא יכולה להתמודד עם זה שאני שותקת לה וכשאני מגיעה הביתה בעלי לא אומר לי כלום ולא עושה עם זה משהו, רק משתיק אותי ולא אכפת לו. הוא אומר שהוא חייב בכבודה, ומה איתי? מה אני, סמרטוט? אני לא רוצה לחיות איתו ואני רוצה להתגרש. אשמח לתגובת הרב.
4868
'טוב מי ששונה שני סדרים ורגיל בהם ממי ששונה הלכות ואינו רגיל בהם'. מה פירושו של המדרש הזה?
למדתי מדרש אחד שאיני מצליח להבינו, ואני חושב שהוא נוגע לסדר דרך הלימוד של רבינו ז"ל, וזו לשונו: 'רבי יצחק פתח: טוב מלא כף נחת ממלא חפנים טוב וכו' - טוב מי ששונה שני סדרים ורגיל בהם ממי ששונה הלכות ואינו רגיל בהם'. האם תוכלו להסביר לי את פירוש המדרש הזה?
4867
הרופאים אבחנו אצלי את מחלת הקרוהאן וטוענים שעליי לעבור ניתוח. האם לעשות את הניתוח?
אני כמעט בן שלושים ושמונה, ולפני מספר חודשים אבחנו אצלי מחלה בשם קרוהאן הגורמת לדלקת והיצרות של המעיים. אני מטופל בכדורים ונלקחו ממני ביופסיות. בפעם האחרונה שהיינו אצל הרופא הוא הסביר לי שאצטרך לעבור הרחבה של המעי כדי לשחרר את ההיצרות. האם כדאי לי לבצע את ההרחבה?
4866
אני רווק בן עשרים וחמש. האם להתחיל לימודים גבוהים, או להתחתן ולעבוד וללמוד במקביל?
אני בן עשרים וחמש, רווק, ואני מתלבט האם להתחיל ללמוד לימודים גבוהים במקום תורני, או לעבוד ובמקביל ללמוד מקצוע ולהתחתן. אעשה מה שהרב יגיד.
4865
אני רוצה לחדש את הקשר עם החברה שלי בארבע השנים האחרונות ולהתחתן איתה. מה דעתכם?
הייתי בקשר עם מישהי תקופה של ארבע שנים, ולצערי עברנו על איסור ייחוד וגרנו יחד ללא כתובה. חשוב לי לציין שלא עברנו עבירה, אך נכשלתי בפגם הברית ואיסור נידה. כעת אנו לא יחד כבר שלושה חודשים, וברצוני לקבל עצה: האם היא הזיווג הראוי והמתאים לי לצורך חתונה והקמת בית יהודי וכשר בעזרת ה'?
4864
מאז שנכשלתי בשמירת העיניים המחשבות מציקות לי. איך מתגברים עליהן?
נכשלתי בשמירת העיניים ויש מחשבה שמציקה לי מאוד. מה אני יכול לעשות כדי שהיא תסור ממני?
4863
האם קיימת אפשרות לעלות בדרגה בעבודת ה' מבלי הירידה שבאה לפני כן?
הבנתי שכדי לעלות דרגה בעבודת ה' צריכה להיות לפני כן ירידה, ושאלתי היא האם קיימת אפשרות לעלות בדרגה בלי אותה הירידה?
4862
הציעו לבעלי לעבוד במשחטה, אך העבודה היא בשעות הלילה. האם לקבל את ההצעה?
המצב הכלכלי שלנו דחוק מאוד ולאחרונה נכנסנו לחובות גדולים. לבעלי יש הצעת עבודה במשחטה, אבל העבודה היא בשעות הלילה. האם כדאי לו לקבל את ההצעה?
4861
חמותי ביישה אותי ואת בעלי, ומאז אינני הולכת לביתם. האם אני נוהגת כשורה?
בזמן שהתארחנו אצל משפחתו של בעלי הוא העיר לאחותו בעניין העזרה בבית ופתאום אמא שלו התפרצה עליו והחלה לצעוק, וכשאני הגעתי ביישה אותו עוד יותר ואמרה לו דבר שפגע בי מאוד, כאילו כל היום הוא עוזר לי במקום ללמוד תורה, וזה ממש לא נכון... מאז אני לא הולכת לשם. האם זה נכון לעשות כך?
4860
התברכתי מפיך, זכיתי למצוא את בן זוגי, וברצוני לשמוע ממך האם אנחנו מתאימים
ברוך ה' זכיתי להתברך מפיך הקדוש, ואכן בגיל שלושים וחמש בשבח והודיה לקדוש ברוך הוא אני עומדת להתארס עם בן זוגי שהוא בן שלושים ושמונה. אשמח לשמוע את דעתך על הזיווג בינינו ולקבל את ברכתך.
4859
אני סובלת מפחדים וחרדות כתוצאה מהמצב הביטחוני. מה עליי לעשות?
4858
מה עליי לעשות כדי שתהיה לי פרנסה בשפע ובהרחבה בלי דאגות?
4857
למרות כל מה שאני עושה עבור אשתי היא לא מרוצה. איך מתמודדים עם אישה כזאת?
אני משתדל להיות טוב לאשתי ולקנות לה כל מה שאני יכול, אבל היא מצידה תמיד אומרת לי שאני בעל רע, שאני לא עוזר לה מספיק ושאני קמצן. איך מתמודדים עם אישה כזאת?
4856
אני נזכר בבלבולים שהיו לי באומן בשנה שעברה, ונעלם לי כל החשק לנסוע השנה
בשנתיים האחרונות הייתי באומן בראש השנה, אבל הרגשתי שם גרוע מאוד והיו לי המון בלבולים שגרמו לי חוסר מנוחה וחוסר ישוב הדעת. מצד אחד אני רוצה לטוס גם השנה, אבל כשאני נזכר במה שעברתי שם כל החשק יורד לי ואני שוקל לוותר. איך מתגברים על החששות האלו?
4855
האם זהו זמן טוב לקנות דירה?
בגלל המצב בשוק הנדל"ן אין כרגע מכירה וקניה והכל נעצר, וגם עקב המלחמה אומרים שיהיה מיתון ומחירי הדירות ירדו. רצינו להתייעץ עם הצדיק האם כעת זהו זמן נכון לקניית דירה כי ראינו בית ממש יפה אחרי חיפושים רבים ואנו רוצים לסגור.
4854
אני מקבל הרבה ביזיונות בעבודתי. מה הצדיק מייעץ לי לעשות?
לאחרונה התקבלתי לעבודה בשירות לקוחות, וקשה לי עם כך שבעבודה יש אנשים לא כל כך נחמדים ולפעמים אני מקבל שיחות טלפון של אנשים עצבניים שמבזים אותי. בנוסף לכך, אני מרגיש לחץ בשיחות עם האנשים. מה לעשות בעניין?
4853
יש לכם עצה כיצד להגיע להתעוררות ולבכייה בעת אמירת תיקון חצות?
אני משתדל לומר תיקון חצות בכל לילה, אבל יש לי לב אבן ואני אומר את זה בלי שום התעוררות ובלי בכייה. האם להמשיך לומר את התיקון אפילו בלי התעוררות? והאם יש לכם עצה כיצד להגיע להתעורר ולבכות כראוי?
4852
הגרוש שלי הוא אדם מסוכן שיושב בכלא. האם כדאי לי לתבוע אותו למזונות?
אני נמצאת בתהליך תביעת מזונות מהגרוש שלי עבור הילדה בת השש וחצי. הגרוש הוא אדם מסוכן שנמצא כרגע בכלא, ואני לא יודעת האם כדאי להסתכן ולתבוע אותו או לסגת מהתביעה ולנסות להסתדר לבד. אודה לתשובתכם בהקדם.
4851
הבחור שיצאתי איתו עשה ממני צחוק, פגע בי והכאיב לי
עברתי בחיים כל כך הרבה - גם בבית וגם בחוץ, ועברתי גם המון סבל בשידוכים - בחור עשה ממני צחוק, פגע בי והכאיב לי. די, אני כבר לא מסוגלת לכל זה! אני רוצה בית משלי, בעל משלי, שקט ושלווה.

« הדף הקודם - 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22
23-24-25-26-27-28-29-30-31-32-33-34-35-36-37-38-39-40-41-42-43-44-
45
-46-47-48-49-50-51-52-53-54-55-56-57-58-59-60-61-62-63-64-65-66-
67
-68-69-70-71-72-73-74-75-76-77-78-79-80-81-82-83-84-85-86-87-88-
89
-90-91-92-93-94-95גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


166 תגובות

  • 3.
  • מאת: ברסלבר מתחיל
   לכל הצוות שעובדים על האתר, יישר כח גדול על כל העבודה הטובה שאתם עושים, למען זיכוי הרבים. ותודה רבה לשם יתברך ששלח לנו צדיק גדול כזה...
  • 4.
  • מאת: מישהו
   יש איזשהו פיקשוש בשאלות 64 ,65
   אם אפשר לסדר כי כל תשובה של הצדיק חשובה לנו
  • 5.
  • הבעיה תוקנה
   מאת: מערכת האתר
  • 6.
  • ממש תודה רבה לכם!
   מאת: מישהו
  • 7.
  • מאת: מישהו
   זה נפלא העניין של השו"ת
   זה לא להאמין כמה העם זקוק להכוונה ואשרינו שזוכים מהצדיק האמת.
  • 8.
  • אשרכם
   מאת: אלימלך כהן
  • 10.
  • מאת: חן
   באמת אין מילים לתאר את הזכות שזיכיתם אותנו בשו"תים הללו, מפי כ"ק הצדיק. תודה! תודה! תודה!
  • 11.
  • מאת: חני
   למערכת האתר יישר כח גדול
   אין לי מילים להודות
   תודה תמשיכו אתם נותנים לי כח. תודה
  • 13.
  • מאת: מאור
   המכתבים האלה פשוט כמו מים קרים על נפש עייפה..
   תודה!!!
  • 14.
  • מאת: בערל הלוי
   איך מיז מער אויס דריקען איך בין געווען א איד אבער איך האב ניטשט גע לטען איך האב אן גע פאנגען גיין רעדען צים אייבירשטען בין איך אן אנדערע מענטש. ישר כח פאר הצדיק מורא"ש שליט"א פארען מיך מאכען רעדען צים אייבירשטען
  • 16.
  • מאת: שולמית מצגר,מרכז
   המכתבים באמת פתרו לי כל מיני שאלות וגם מאוד חיזקו אותי בהרבה דברים מסוימים שהייתי צריכה חיזוק בהם!
   וכאן המקום להודות לכל האנשים היקרים שזוכים לחזק את עם ישראל ע''י האתר הקדוש הזה!
   ומעל כולם הצדיק העצום הזה שמוציא אותנו משאול תחתית ומתחתיו!!!פשוטו כמשמעו...
   ואני ממש מקנאת בעולם הבא שתקבלו על החסד שאתם עושים איתנו,ועוזרים לצדיק מיבניאל להאיר את אורו החוצה. עלו והצליחו!
  • 17.
  • מאת: יחזקאל בודנער
   רואים ממש בחוש בכל מיני תשובות של האדמו''ר שליט''א איך שהוא רואה כל מיני דברים ברוח קודשו... ומי שקורא טוב מבין לבד מה אני אומר...
  • 18.
  • יפה בתכלית היופי
   מאת: אחד מעם ישראל הקדושים
  • 19.
  • good
   מאת: yoni
  • 20.
  • מאת: חן
   אני חרדית שנים רבות ואעפי"כ השות"ים הללו נופחים בי חיים לחיות ממש, המשיכו בכבודתכם הקדושה ושהקב"ה יאריך ימיו ושנותיו של הצדיק בבריאות וכוח להנהיג את עם ישראל ברחמיו המרובים על הדור.
  • 22.
  • ישר כוח גדול
   מאת: ישר כוח
  • 24.
  • wow
   מאת: duvid
  • 25.
  • מאת: ונצואלה
   האתר פשוט נפלא ומחזק, עכשיו שניסיתי להכנס לשאלה האחרונה, בהכל מופיע אותה שאלה, על הרווק בן 30 אם אפשר לסדר את זה בהקדם, תודה מראש ונצואלה!
  • 26.
  • מאת: חיים טויטו
   הם פשוט מים קרים לנפש עייפה!!!!!
   תודה רבה אשרייכם.
  • 27.
  • מאת: אברהם נחמן
   כל יום אני עובר על השו״ת ..
   מדהים !! מדהים !!! מדהים !!!!
  • 28.
  • שאלות לחיים!!!
   מאת: גיאורה
  • 30.
  • נהיתי מכורה לשו''ת הזה
   מאת: אורטל
  • 32.
  • מאת: לינוי דרעי
   מהשאול. תודה רבה לצדיק הגדול ראש בני ישראל שעוזר לנו בכל מקום שבו אנו נמצאים ומעודד ומחזק אותנו ומשמח אותנו פשוט תודה!
   ותודה לאתר ולצוות הנפלא שזוכים לזכות הרבים בזכותכם יש לנו אור ושמחה בלב!!!!!!!!!!
  • 33.
  • תודה לאתר
   מאת: אדם מהעולם
  • 34.
  • מאת: חסיד נלהב
   ה' הטוב ישלם שכרכם עוד בעולם הזה כי אין לכם מושג איך אתם זוכים להפיץ דיברי מוהראש לרבים ומרימים אותם מהיכן שהם נמצאים . חיזקו ואימצו!
  • 36.
  • אין דברים כאלה
   מאת: אלנתן
  • 38.
  • מאת: מרים
   תודה לצדיק שיושב כל יום לענות על שאלות ולחזק אותנו, וכשם שמאיר את עינינו ומקרב ליבנו לבורא יתברך, כן השם יחזק את ליבו וישלח לו רפואה שלימה בקרוב אמן.
  • 39.
  • מאת: בעילום שם
   זה פשוט נפלא
  • 41.
  • מאת: שרה
   אין מילים בפי על האתר המחזק והנפלא!! השם יברך אותכם בכל הברכות שכתובות בתורה עלו והצליחו!!!!!! תודה רבה לצדיק שלנו מוהרא״ש הקדוש! על הכל!!!! כל הישועות ורפואה שלימה לצדיק!!!!!!
  • 42.
  • מאת: דן
   אנו נמצאים בתוך ים גועש ורועש של עולם הזה ,צרות ייסורים, תאוות מידות רעות , אך כמו בכל ים שיש אי , גם בים הזה ישנו אי של שלווה של שמחה של ברכה שנכנסים אלים ומתחזרים באמונה בשמחה בביטחון , לאי הזה קוראים אתר ברסלב סיטי.
  • 43.
  • יישר כוח הרעיון של השות מדהים אפילו בלי שאכתוב שאלותי שות זה עוינה לי עליהם יהיה ה עמכם!!
   מאת: לינוי
  • 45.
  • תודה לכם
   מאת: גיורא מועלם
  • 48.
  • מאת: מערכת האתר
   כששולחים שאלה אין חיוב לרשום לנו את כתובת הדוא"ל שלך. אך אם לא תרשמי, לא נוכל לשלוח אליך במידה ותהיה תשובה.
   בכל מקרה, במידה ותהיה תשובה תוכלי לצפות בה דרך האתר. בהצלחה!
  • 50.
  • מאת: תאיר
   האם אפשר לפרסם צימרים של חרדים / ברסלבים
   באתר?
   אפילו בלי תמונות רק דברים עיקרים
   זה מאוד יעזור ויקל במקום לחפש שעות בנרות מאנשים מ'ס של אנשים וכ'ו
   ובמיוחד עכשיו בשבת שהמוראש מגיע קשה מאוד למצוא מקום פנוי....
   תודה מראש על הכל. תאיר
  • 51.
  • מאת: איתן
   פעמים הראשונות ששאלתי שאלה לא ענה לי הרב פעמיים שניות ענו יום למחרת ועכשיו לוקח כמה ימים ועוד לא ענה למה זה ככה? גני מאוד מצפה לתשובה מהרב
  • 52.
  • מאת: מערכת האתר
   שלום רב.
   כל השאלות שמגיעות לאתר נשלחות ללשכתו של כ"ק מוהרא"ש שליט"א.
   הצדיק עונה עליהן לפי ראות עיניו ולפי מיסת הפנאי. בהצלחה.
  • 54.
  • מאת: ברסלבית לחוצה מאוד
   אני לא מצליחה לשלוח שאלות בלי אימל כתוב לי כי חובה לציין אימל ואיני מעונינת בכך אבל אני צריכה לשלוח שאלות לצדיק בדחיפות
  • 56.
  • מאת: מערכת האתר
   תפני אלינו באימייל של מערכת האתר info@breslevcity.co.il ונראה כיצד לעזור לך
  • 57.
  • מאת: סיטבנית
   איך שיש לו זמן לכל אחד ואחת מעם ישראל בסבלנות אין קץ,בשמחה, ובמאור פנים. אשרינו שזכינו להיות מקורבים לאורו הגדול של רבי נחמן ושל רבי אליעזר שליט''א שנזכה כולנו בעז''ה כל חיינו להיות מקושרים אליו בזה ובבא!! אכי''ר
  • 58.
  • מאת: ירין כרדי
   רק הצדיק הגיע לארץ וכבר יש לו זמן לענות גם לשו''ת!!! פששש ועם כל זאת שהוא מאוד חלש....
   שרק ה' יתן לו כח אמן
  • 59.
  • מאת: טלאל
   שה' ישמור לנו את מוהרא"ש הקדוש!
   איזה מסירות נפש הוא לא מרגיש טוב ועונה לכולם ועוד בפרטיות.
   שה' 'שמור אותו שיהיה בראי אמןןן.!!!
  • 60.
  • מאת: דודו חליוה
   כל המילים שבעולם לא יוכלו לתאר בפניכם מה שעושה האתר הזה בשבינלנו!!!
   מה שנישאר לומר הוא רק תודה אחת ענקית גדולה גדולה
   ולברככם שתצליחו בכל ,ושהשם יחזיר לכם בכפל כפליים ושישמח אותכם כמו שאתם משמחים את כל עמ''י אמן
   באהבה גדולה ובהערכה עצומה המשיכו כך דודו
  • 61.
  • מאת: דן
   ראשית , תדעו לכם שאתם מקדשי שמיים ברבים , האתר הזה ממש מחייה מתים כפשוטו.
   האם תוכלו לעשות באתר היקר מפתח העיניינים שיהיה ניתן למצוא שאלה מסויימת לפי שמו של השואל, אני למשל רוצה ללקט את כל השאלות ששאלתי ולחפש את השאלות המופיעות תחת השם שלי דן.
   אודה לכם על תשובתכם.
  • 62.
  • מאת: ליאור טל
   רוב תודות על השו"ת המדהים הזה!! ישלם הקב"ה שכרכם ותבורכו מהשמים
   האים ניתן להסיף מסכנות ותשובות לחיים ע"פ שו"ת זה או שהצדיק עונה לפי שורש הנשמה?
  • 63.
  • מאת: אברהם שרעבי
   תודה רבה לאתר המחזק והנפלא,אני ממש חי מהתשובות האלו.
   האם אפשר להוסיף עוד תשובות כי הרבה זמן השו"ת לא התעדכן.
  • 64.
  • מאת: נחמן
   האם לא מוסיפים שות בחג? שלחתי שאילה כבר לפני כמה ימים ולא קיבלתי תשובה
  • 65.
  • מאת: יצחק
   כבר לפני החג ועדיין לא קיבלתי תשובה מה שפעמים קודמות קיבלתי תשובה תוך יום?
  • 66.
  • מאת: יובל
   האתר הזה מדהים!
  • 69.
  • מאת: רון יצחק
   אני צריכים עוד תשובות, נא לבקש מהצדיק שיכתוב עוד
  • 70.
  • למה לא מניחים עוד שו"ת
   מאת: טויבא
  • 71.
  • זה דבר נפלא השו"ת הזה
   מאת: יוחנן
  • 73.
  • זה מדהים שכל אחד יכול למצוא מקום שיענה לספקותיו ושאלותיו ישר כוח גדול לצדיק שמוצא זמן כל אחד ועונה ב
   מאת: מתפעלת
  • 76.
  • מאת: כינרת
   אני רוצה לומר תודה רבה מכל הלב למוהרא"ש הצדיק שעוזר לנו כל כך עם התשובות שלו והמכתבים היומיים שלו ובעזרתם הוא מרגיע ומחזק את כולנו!!! תודה רבה ה' ייתן לו הרבה בריאות ואריכות ימים אמן!!!!
  • 77.
  • מאת: לאתר שלום
   ביום שני שלחתי שאלה בשם שרה .א. ולא קיבלתי תשובה אפשר לבדוק לי את זה ולהחזיר תשובה?
  • 78.
  • מאת: מאי הודיה
   אתמול [יום רביעי כ"א כסליו] בלילה שלחתי שאלה לכ"ק אדמו"ר שליט"א לגבי הסרטת ריקודים של בנות והחשש שבנים יראו זאת... התשובה של הצדיק חשובה לי במיוחד אשמח אם תוכלו לזרז את הגעתה אל הצדיק ותשובתו ככל האפשר!
   המסיבה שלגביה כתוב בשאלה תהיה אי"ה במוצ"ש הקרוב לפיכך חשובה לי התשובה של הצדיק מאוד! תודה רבה.
  • 79.
  • מאת: מאי הודיה
   תודה רבה על שמיהרתם לפרסם את בקשתי אך היתי שמחה לדעת אם תוכלו לזרז את תשובתו של הצדיק
  • 80.
  • מאת: ליבי
   שלחתי שאלה כבר כמה פעמים למה לא עונים לי??????
  • 81.
  • מאת: אברהם
   מה קרה עם התוספתא יומית זהו עבירה גדולה שהפסיקו את זה
  • 82.
  • מאת: מאיר
   מה קרה עם התןספתא יומית
  • 84.
  • מאת: שי
   אשריכם ישראל על האתר הקדוש הזה להבדיל מכל הטומאה באתר זה נמצאת הקדושה תודה רבה לכם על האתר !!!
  • 85.
  • מאת: רז אריאל
   תודה רבה לכל צוות האתר על ההשקעה שלכם בנו ועל הקישור שלכם אותנו עם הצדיק ישר כוחכם תזכו לאורך ימים ושנים בבריאות רבה והרבה שמחה וה' ישלם לכם כפועליכם ותודה רבה לגדול דורנו הצדיק המוהרא"ש שיאריך ימים ושנים עם המון בריאות שמחה והצלחה בכל מעשי ידיו
  • 86.
  • מאת: מאיר
   בס"ד
   בשאלה מס' 1726 בכותרת חסרה המילה לחו"ל
   תזכו למצוות אשריכם !
  • 88.
  • מאת: חיים
   הסרט מפורים זה לא משנת תשס"ח אני מכיר הרבה אברכים ובחורים שעדיין לא חלמו להתקרב בתשס"ח תודה רבה
  • 89.
  • אין דברים כאלה
   מאת: שלומי
  • 91.
  • כל הכבוד
   מאת: אביאל
  • 92.
  • אן תגובות כאלה
   מאת: אביגיל
  • 93.
  • אן תגובות כאלה
   מאת: אביגיל
  • 95.
  • תלחץ על התמונה שם התשובה
   מאת: א
  • 96.
  • עבודה יפה
   מאת: יחיאל לודמיר
  • 98.
  • מאת: מרים
   מוהר"אש היה רוצה לענות לכולם מיד אך, עדיין יש למוהרא"ש מעל ומעבר לעשות, יש לו חיים משפחה. זה לא שמוהרא"ש יושב ומה שיש לו לעשות בחיים זה רק לענות תשובות,
   למרות שמוהרא"ש ממש עוזר לכל אחד כפי צורכו ממש במסירות נפש ולכן אחרי שראיתי את התגובות הלחוצות והמזרזות הייתי חייבת להגיב!
   יישר כוח למורנו כ"ק מוהרא"ש שליט"א ה' ייתן לו כוח וברכה בכל מעשה ידיו
   ותודה ענקית לכל צוות האתר שמשקיעים את כל נפשם ..מרגישים בזה!
  • 99.
  • יש צדק בדבריה
   מאת: י.צ.
  • 107.
  • מאת: יואל
   אולי יכולים בבקשה לשלוח השו"ת באימייל למנויים, או להעלות השו"ת בקובץ pdf, וכדו'? תודה
  • 108.
  • מאת: שמחה
   כל יום אני מחכה לחזור מהעבודה ולקרוא את התשובות שהצדיק מיבניאל עונה לכל שואל בכל תחום. לומדים משם את הלכה, מנהגים, מוסר. זה חיזוק גדול ליום חדש.
   תודה רבה על כל זה מוהראש הקדוש.
  • 110.
  • מדהים על כמה שאלות הצדיק עונה ומתייחס לכל שאלה ברצינות ובעמקות , ישר כוח!!
   מאת: חנה
  • 112.
  • מאת: פייגי
   תודה רבה למוהראש על הכל שהקב"ה ישלח רפואה שלימה לצדיק וישלח לו אריכות ימים
  • 126.
  • מאת: .
   ישנה בעיה בטעינת האתר , לא ניתן להפעילו ממכשיר סלולארי או ממחשבים ניידים ואייפדים רק ממחשב נייח.
  • 135.
  • דווקא אצלינו עובד מעולה
   מאת: גיל
  • 136.
  • מדהים
   מאת: ישראל
  • 137.
  • איזה שו''ת מחזק
   מאת: משה
  • 138.
  • מחיה מתים
   מאת: שלומי
  • 139.
  • אפילו חסידי גור מתחזקים
   מאת: מרדכי
  • 140.
  • כל תשובה בדיוק קולעת
   מאת: יעקב
  • 141.
  • תודה תודה תודה
   מאת: עם ישראל
  • 142.
  • אין על אתר ברסלב סיטי
   מאת: אליהו
  • 143.
  • אמחיה מחזק מאד מאד תודה מכל הלב
   מאת: יצחק אהרן משה דוד אלבוים
  • 150.
  • למערכת האתר אנא שלחו לי תגובה בקשר שלאלתי אם מוהרא''ש הקדוש יענה לי או לא
   מאת: שמעון אליהו
  • 151.
  • למערכת האתר אנא שלחו לי תגובה בקשר שלאלתי אם מוהרא''ש הקדוש יענה לי או לא
   מאת: שמעון אליהו
  • 152.
  • מאת: משה
   ברצוני לדעת כמה ימים [זמן] לוקח מאז ששולחים שאלה לצדיק ועד שרואים את זה באתר שלכם בתודה משה
  • 153.
  • מאת: מערכת האתר
   שלום רב.
   קיבלנו את שאלתך.
   כל השאלות שמגיעות לאתר נשלחות ללשכתו של כ"ק מוהרא"ש שליט"א.
   הצדיק עונה עליהן לפי ראות עיניו ולפי מיסת הפנאי.
   בהצלחה
  • 154.
  • אפילו חסידי סקווריא מתחזקים אבל בלי שיראו אותם ח''ו
   מאת: משה יהשוע
  • 156.
  • תודה רבה מחזק ומחיה
   מאת: יוסלה
  • 157.
  • אמחיה אגירוסע יישר כח אויף די שיינע תשובות
   מאת: יולי לוי
  • 158.
  • מאת: למערכת האתר דחוף
   ברצוני לדעת האם יש שאלות מסוימות שהצדיק שליט''א לא עונה עליהם.
  • 161.
  • מאת: מערכת האתר
   שלום רב.
   כל השאלות שמגיעות לאתר נשלחות ללשכתו של כ"ק מוהרא"ש שליט"א.
   הצדיק עונה עליהן לפי ראות עיניו ולפי מיסת הפנאי. בהצלחה.
  • 164.
  • איזה שו''ת תותח
   מאת: יצחק
  • 165.
  • אגירוסע יישר כח דתשובות איז זייער מחזק
   מאת: חיים מרדכי רוזנבוים
  • 166.
  • איזה דבר מטורף זה צדיק הדור עונה ישירות תשובות תודה
   מאת: יענקלה
  • 167.
  • מאת: שירן
   ב"ה שלום לכבוד המוהרו"ש, המכתב הזה הוא אינו מכתב שאלה אלא מכתב תודה,תודה לצדיק שמפנה זמן מכל טרדותיו ויושב להשיב לכל שאלותינו ולכל צרותינו- עם ישראל בסבלנות,כובד ראש ברצינות ובאריכות,הנתינה שלכם היא ללא תנאים,ללא רצון לקחת אלא רק לעזור ועל כך אני מודה מקרב לב,לפעמים צריך לעצור לרגע ולברך על הזכות שניתנה לנו להיות בקרבת הצדיק שהוא אחד ומיוחד באהבה שלו לעם ישראל,שבכל שאלה ובעיה ניתן לפנות אליו והוא משיב לנו במאור פנים,שהקדוש ברוך הוא ייתן לכם בריאות איתנה,וכמו שהצדיק שלנו עונה לכל בעיה ושאלה שהקדוש ברוך הוא יענה כל תפילותך ובקשותייך,שיהיה לכם נחת מכל יוצאי חלצייך ושבעזרת השם שנהנה מהזכות להיות קרובים לצדיק עוד שנים טובות וארוכות,תודה.
  • 168.
  • מאת: מימוני
   תודה לצוות האתר על התמונות הכתיבה והסדר שבאתר פשוט מדהים תודה רבה
  • 170.
  • מדהים
   מאת: פייגי מימוני
  • 171.
  • מאת: פייגי מימוני
   אין פשוט העריכה והכתיבה מדהימה ומחזקת ממש אין כמו מוהראש בעולם ה' יעריך לו חיים בריאים
  • 172.
  • מאת: א,ש, זילבר
   יחי אדונינו מורינו ןרבינן
  • 174.
  • השו''ת של הברסלבים מיבנאל עיר ברסלב
   מאת: עילום שם
  • 175.
  • ואו באוינה השו''ת הזה תותח תותח
   מאת: חייםםםםם
  • 176.
  • וואלה אחי אין על זה זה תותח
   מאת: מנחם
  • 177.
  • בתור ראש ממשלה אין על הדבר הזה הברסלובים הגדולים
   מאת: ביבי נתניהו
  • 178.
  • מה ראש הממשלה מסתכל באתר ואו
   מאת: אלי
  • 179.
  • תודה רבה לאדמו''ר שליט''א שמקדיש מזמנו היקר
   מאת: אלי ישי
  • 180.
  • משנכנס אדר מרבים בשו''ת ברסלב אשריכם
   מאת: אבי יא אדר א'
  • 181.
  • באמת זה מה שמחזיק אותי העולם הזה תודה
   מאת: כנרת
  • 182.
  • תודה למוהרא''ש מברסלב שמחזק אותנו ומעודד אותנו
   מאת: דודי
  • 183.
  • תודה כיצד אני מקבל את סדרת שו''ת ברסלב
   מאת: רפי
  • 184.
  • אפילו חסידי סאטמאר מתחזקים
   מאת: יענקלה
  • 185.
  • אפילו חסידי בעלזא נהנים
   מאת: ]]]]]]]]]]]]]]]]]]]
  • 186.
  • אפילו חסידי ויזניץ מתחזקים
   מאת: /////////////////////
  • 187.
  • כולם עם השו''ת הזה הוא תותח אין עליו תודה תודה תודה
   מאת: יוססססס
  • 188.
  • אפילו ציונים מתחזקים
   מאת: ------------------------------
  • 189.
  • מאת: 00000000000000000000
   יכול להיות שמשהו סתם התלוצץ, לא?
  • 190.
  • מאת: אברהם
   איו בכול העולם דבר שכזה חוכמת אלוקים ברוך ה זכינו להיות מקורבים לרבינו דרך הצדיק מיבנאל שהוא נותן את האמת של רבינו בשלמות
  • 191.
  • ואו ואו ואו ואו תודה רבה זה מחזק נורא
   מאת: חיימקה
  • 194.
  • מאת: שמואל
   בקרוב יוצא לאור שו''ת ברסלב חלק א והפעם זה יהיה ספרים יותר קטנים והפעם ימכרו את הספרים אך ורק בברסלב סנטר ביבניאל רחוב הגורן 9 יבנאל על הכביש הראשי וגם זה יהיה בעזה''י במחיר שאסור לפרסם וע''י זה כל עם ישראל יכירו את השו''ת הנהדר הזה הנקרא שו''ת ברסלב חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח.........
  • 195.
  • שו''ת ברסלב במחיר שאסור לפרסם בואינה זה מגניב
   מאת: שימי
  • 198.
  • ב' באייר תשע'ד תודה לצדיק מכל הלב
   מאת: יהושע
  • 199.
  • מאת: אנונימית
   אני רק מבקשת ומתחננת אליכם שקוראים את השו״ת של הרב בתחנונים מעומק הלב - אנא! מתחננת- אנא- אל תפסיקו להתפלל מעומק עומק עומק הלב וההוויה של עצמותיכם- על הרב המתוק שלנו הזה.. שכל כך אוהב אותנו...ושנים מוסר את נפשו על אהבת ישראל!!! אנא מכל אחד ואחת ובמיוחד תינוקות של בית רבן! אל תתמנו ראש בצלחת עכשיו תכוונו את ליבכם ותודעתכם לעתיק יומין- הוא בורא עולם נסתר מכל חי- ותלחשו באוזנו מעומק המהות שלכם - על רפואת הרב התחזקותו ושיוסיפו לו שנים טובות וארוכות שימשיך להנהיג את צאן השם ( אליעזר שלמה שיחיה בן מלכה) כי הרב צעיר ( מה זה היום 73 ?זה רק אמצע החיים!!!! כי תוחלת החיים עלתה ל 93 לפחות ולא לבקש רק עליו בשום פנים ואופן - אל תמיד להגיד בתוך עם ישראל! שיאריכו ימים כל זיקני ישראל!!! משהו כזה... ולפני התפילה לעשות תשובה קטנה לקבל לעתיד- אפשר לשים מטבע לצדקה! אני ממש מתחננת לפרסם את זה - כי אני אוהבת את הרב - וזה המינימום של המינימום שאפשר לבקש! ולרב אהובנו מחמד עיננו יש עוד הרבה ספרים ועבודה! יחד עם כלל זיקני ישראל לאריכות ימים שנים טובות הוספת ימים ושנים לכל היהודים והיהודיות מעל גיל 70 מתוך בריאות!!! וה׳ לא מואס תפילת רבים!!!!
  • 201.
  • מאת: מאת רחלי
   כל פעם שאני קוראת בשאלות ותשובות נכנסת בי שמחה עצומה זה מאוד מחזק אותי ומלמד אותי דברים נפלאים שהשם יתברך יחזק וישמח את הצדיק
  • 203.
  • מה קרה למה לא מתחדש כל יום השו''ת האם זה רק אצלי תודה אשמח לתשובה
   מאת: למערכת האתר שלום וברכה
  • 204.
  • מוהרא''ש הצדיק רבינו של הדור הזה תודה רבה לך
   מאת: רחל קורץ
  • 209.
  • על רבי שמעון נאמר טיהר את עיר טבריה ועל מוהרא''ש נאמר טיהר את עיר יבנאל
   מאת: נחמן
  • 210.
  • תודה לכ''ק אדמו''ר מוהרא''ש שליט''א מיבנאל
   מאת: אליעזר שלמה
  • 211.
  • תודה אנו מחכים כל יום שהשו''ת יתחדש א ש ר י כ ם
   מאת: שלומי
  • 212.
  • מאת: לגברת האנונימית
   מוהרא''ש הקדוש חי כל רגע ושני בנס שאי אפשר לתאר ולשער אז תתפללי לרפואתו ושיאריך ימים אמן במקום להיות כזאת דרמטית בלי קשר לכלום אקווה שתביני.
  • 215.
  • מאת: אנונימית
   תקשיב יש שתי אופציות 1. או שאתה לא יודע לקרוא 2. או שאתה קורא הפוך וזה כנראה מבלבל אותך והמבין יבין!!!!!!!!!!!!!!!
  • 216.
  • מאת: לתגובה מספר 215
   ואו פתאום את נשמעת לא כל כך רגישה מה קרה מעניין והמבין יבין.
  • 217.
  • אשרינו שזכינו להתוודע מצדיק הדור כ''ק מוהרא''ש שליט''א
   מאת: ישראל טרייסמן יא' סיון תשע
  • 218.
  • אין מילים בפינו אלא רק להודות למוהרא''ש הקדוש על השו''ת
   מאת: כלל ישראל
  • 219.
  • מאת: ניר גור
   אני מוכרח לומר לכם שהיום יד' בסיון זכיתי להכיר את האתר שלכם אחרי שאחד המפיצים שלכם חילק לי חוברת נפלאה בשם יש תקווה וזה נורא חיזק אותי תודה רבה אין מילים בפי להודות
  • 223.
  • מאת: נחמן נתן
   קודם כל תודה רבה לאתר ברסלב סיטי שהביא כמה מזמורי תהלים אנו מבקשים מהציבור הקדוש לומר את תהלים יום חמישי שביום הזה נחטפו הנערים יהי רצון מלפניך בורא עולם שתחזיר לנו את הנערים בריאים ושלמים גלעד בן בת גלים [שעאר] יעקב נפתלי בן רחל [פרנקל] אייל בן איריס [יפרח]
  • 224.
  • מאת: אורן
   תודה רבה לאתר הנפלא
  • 225.
  • וואלה באמת השו''ת הזה מענין
   מאת: רפי
  • 226.
  • שרעק זיך נישט דער אייבישטער איז מיט דיר
   מאת: יואל
  • 227.
  • וואלה זה פשוט שו''ת מטורף אשריכם
   מאת: גיא
  • 228.
  • צדיק הדור כ''ק מרן עט''ר מוהרא''ש שליט''א
   מאת: ירוחם
  • 229.
  • מאת: עם ישראל
   אין לי מילים להודות לאתר הקדוש והנפלא הזה כל יום יש שו''ת מחזק כל יום יש מכתב וכו' וכו' א ש ר י נ ו ש ז כ י נ ו
  • 230.
  • תודה רבה לכם
   מאת: סיסי
  • 231.
  • מאת: עדנה
   תודה רבה רבה לכבוד הרב הקדוש שהכל לשם מצווה עושה
   ורק דואג ליתומים ולכל עם ישראל, אשתדל לאמץ את מה שרשמת גם בעניין השמחה , נטילתידיים אני עושה קבוע וגם ברכת המזון, אבל אשתדל עם כל בעיות כספים, להיות צרק בשמחה , מצווה גדולה להיות בשמחה, תודה הכל מה' תודה לכבוד הרב
  • 232.
  • מאת: אברהם נחמן
   למה הפסיקו להוציא ספרי "שו"ת בחסידות ברסלב" צמאים לזה כמו למים ...
  • 233.
  • מאת: כנרת
   תודה על כל התשובות לשאלות. באמת שאתה עוזר לי מאוד!
  • 234.
  • מאת: איתן
   לא הפסיקו להוציא את הספרים,
   הגיעו כבר לחלק יז ואפשר לקנות את זה בברסלב סנטר יבנאל 046650050
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : מדרשיה לבנות : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : הדף היומי : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup