חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט מיוחד זה נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


קטגוריות השו"ת:
אמונה  |  אקטואליה  |  הדפסה והפצה   היכל הקודש  הסבר בתורותיו ובדיבוריו של רביז"ל
התקרבות לצדיקים  | זוגיות ושלום בית  |  חגים וזמנים  |  חזרה בתשובה  |  חלומות  |  חינוך הילדים
חינוך והוראה  |  יבנאל עיר ברסלב  כיבוד הורים  |  לימוד תורה  |  סגולות  |  עצבות ושמחה
פוריות הריו
ן ולידה  |  פרנסה  |  ציון רבינו ז"ל והנסיעה לאומן  |  קבלה וחכמת הנסתר
רפואה ובריאות  |  
שידוכים וזיווגים  |  שֵמוֹת  |  שמירת העיניים וקדושת הברית  |  תפילה והתבודדות 


« הדף הקודם - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 

23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 

 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52
70 69 68 67 66 65 64


ביום חמישי י"ז ניסן (17.04) נוספו 8 שאלות ותשובות חדשות
4147
התגרשתי כבר פעמיים וכעת מציעים לי שידוך שלישי. מה דעתו של הצדיק?
חזרתי בתשובה והתחתנתי עם בעלי שהיה החבר שלי בחילוניות. שנינו חזרנו בתשובה ביחד, היינו נשואים שלוש שנים, ונולד לנו ילד. היו לנו קשיים בשלום בית, והתגרשנו. אחרי שלושה חודשים התחתנתי שוב, אך לצערי ראיתי שעשיתי טעות ונפלתי בפח עם אדם שהתעלל בי ובילד נפשית ופיזית, ולכן התגרשתי ממנו תיכף ומיד. עכשיו מציעים לי שוב שידוך, ואני כבר לא יודעת מה לעשות עם עצמי. מה דעתו של הצדיק?
4146
למה זה שאף שיש ביני ובין בעלי אהבה, אנחנו לא מסתדרים אחד עם השני?
אני נשואה עם שלושה ילדים, אני ובעלי אוהבים אחד את השני אבל לא מפסיקים לריב, עד שאנחנו חושבים כבר על גירושין, מה אנחנו יכולים לעשות?
4145
אני חושבת שהגורל שולט עליי ואין לי מזל. האם יש משהו שאני יכולה לעשות לשנות את מזלי?
אני בת שלושים וארבע, רווקה, ואני מרגישה שאין לי מזל בחיים – אין לי בן זוג, לא ילדים ולא עבודה. נולדתי בתאריך 01/10/1979, האם יכול להיות שכל זה בגלל שהגורל שולט עליי ואין לי מזל?
4144
אני משכיר חדר לרווק כי אני צריך כסף, אך אני חושש שיכול להיווצר משהו בינו לבין אשתי, מה דעת הצדיק?
4143
מאז שאני זוכר את עצמי אני בעצבות וכל הזמן לחוץ. למה זה?
4142
שמעתי על התלמיד היקר שלכם שנפטר. מה אנו יכולים ללמוד מזה?
שמעתי על התלמיד היקר שלכם שנפטר, והרי החסידות מדברת על כך שבכל דבר שאנו שומעים או רואים יש רמזים שהשם יתברך מנסה לומר לנו. מה אנו יכולים ללמוד מהמקרה הזה? 
4141
אני לא מצליח להחזיק מעמד בקבלות שאני מקבל על עצמי. מה העצה להחזיק מעמד?
שום דבר שבקדושה לא הולך לי, תמיד אני מקבל עליי קבלות אך אני לא מצליח בהן ובכל פעם אני נופל שוב. מה העצה להחזיק מעמד?
4140
קראתי בכתבה שפורסמה השבוע שמיניתם יורש. האם זה נכון? ומה נעשה בלעדיכם?
קראתי בכתבה שפורסמה השבוע שמיניתם יורש, ומאוד מאוד הזדעזעתי וזה כואב לי מאוד. האם זה נכון? ואם כן חס וחלילה, מה נעשה בלעדיכם?
4139
מאז שאני בחור יש לי תאווה רק לגברים. איך יוצאים מזה?
מאז שאני בחור יש לי תאווה רק לגברים, ואפילו שאני יודע שעל פי התורה זה איסור חמור, אני לא יכול להתגבר על התאווה, וכבר נכשלתי בחטא הזה כמה פעמים. איך יוצאים מזה?
4138
למה אנחנו לא זוכים לילדים מוצלחים כמו במשפחות אחרות?
יש לי הרבה קשיים בחיים, ואני מרגיש אבוד ומסובך מכל הצדדים. אף אחד לא מבין אותי או מתעניין בי, ואני הולך מיואש וממורמר בלי טיפת חיות ושמחה. אנא חזק אותי ותכוון אותי איך לצאת מהחושך.
4137
אף אחד לא מבין אותי או מתעניין בי, ואני הולך מיואש וממורמר בלי טיפת חיות ושמחה
יש לי הרבה קשיים בחיים, ואני מרגיש אבוד ומסובך מכל הצדדים. אף אחד לא מבין אותי או מתעניין בי, ואני הולך מיואש וממורמר בלי טיפת חיות ושמחה. אנא חזק אותי ותכוון אותי איך לצאת מהחושך.
4136
רבינו הבטיח שילד שיבוא לציונו לפני גיל שבע יהיה שמור מן החטא. האם יש הבטחה דומה גם לבנות?
ידוע שרבנו הבטיח שכל ילד שיהיה בקברו לפני גיל שבע – יזכה להיות טהור עד חתונתו, וברצוננו לשאול: האם התבטא רבינו ז"ל באופן דומה או אחר גם לגבי שמירת הבנות בבחינת חינוך מונע ושמירה מהבאות בדורנו זה?
4135
בזמן האחרון אני לא מרוכזת בתפילה ואין לי חשק להתפלל. מה עושים?
במשך כארבע שנים אני מתפללת בקביעות מנחה וערבית, אך בזמן האחרון אני לא מרוכזת בתפילה ולפעמים אין לי גם רצון להתפלל. מה עושים?
4134
יש לנו בן חולה, והמצב המתוח גרם לנו לחוסר שלום בית ולהיפרד. איך מחזירים את השלום?
אני ואשתי נשואים כבר שש עשרה שנה, ויש לנו שני בנים. הבן הראשון, שהיום הוא בן אחד עשרה נולד עם מום, אינו מתפקד ושוהה במוסד. המצב בבית ובפרט בגלל הבן קשה מאוד, וכבר שש שנים אני ואשתי פרודים אחד מהשניה. אשתי לא מעוניינת בשלום בית ורוצה גט, וכל המשפחה שלה נמצאים בצד שלה ומחזקים אותה להתגרש ממני. מה אפשר לעשות כדי להחזיר את השלום לבית?
4133
למה לא מקבלים בשמים את התפילות שלי?
אני מתפלל כבר הרבה מאוד זמן על כמה דברים, אך אני לא רואה שום תוצאות מהתפילות שלי ונפלתי בחלישות הדעת. למה לא מקבלים בשמים את התפילות שלי?
4132
רבינו אמר שמי שיבוא אליו בראש השנה, חנוכה ושבועות ינצל מעולם התוהו. האם זה עדיין תקף?
קראתי שרבינו אמר שמי שיבוא אליו על שבת חנוכה, ראש השנה ושבועות ינצל מעולם התוהו, אך כשדיברתי עם חבר שלי הוא אמר לי בשמכם שזה היה שייך רק בחיי רבינו וכיום זה לא שייך. האם זה נכון?
4131
טוב לי בדירה שלי, אך ההורים שלי לוחצים שאעבור לדירה אחרת. מה עליי לעשות?
אני נשואה וגרה בירושלים בדירה קטנה מאוד. עדיין אין לי ילדים, וההורים שלי לוחצים עליי לעבור דירה כדי שאולי מזלי ישתנה בזכות המעבר לדירה אחרת ואכנס להיריון, אך אני אישית מאוד אוהבת את הדירה הנוכחית ומצליחה לחסוך כסף מהצד בגלל השכירות הזולה שלה. מה עליי לעשות?
4130
האם כדאי לי לחגוג את ליל הסדר בביתי או במקום אחר שכולו קדושה?
אני בחורה רווקה בת שלושים וחוזרת בתשובה, חלק ממשפחתי חזרה בתשובה והיתר עדיין לא. האמת היא שאנחנו רגילים לחגוג את ליל הסדר ביחד, וזה יראה להם מוזר אם אני לא אהיה, אך מבחינתי אולי עדיף שאחגוג את החג במקום אחר שכולו קדושה כדי שאזכה יותר לאור של החג הקדוש הזה. מה דעתכם בעניין?
4129
גיליתי שאביו של בן זוגי הוא גוי. האם יש בעיה להתחתן איתו?
אני נמצאת כרגע בשידוך מתקדם עם בחור חוזר בתשובה שמאוד עובד על עצמו ועל מידותיו. יש לו רב צמוד, הוא בעל מידות טובות, לא כעסן, נדיב לב, הוא קובע עיתים לתורה ושואף להקים בית קדוש. הוא רוצה להתחתן איתי, ובגדול אני מרגישה בפנים שאני מוכנה לבנות איתו בית, אך עולים בי חששות משום שהוא חי עם אמו היהודייה, ומגיל ארבע הוא לא היה עם אביו שלאחר בירור גיליתי שהוא אינו יהודי. האם יש בעיה כלשהי בזה?
4128
מאז שנולדה לנו תינוקת, בתנו הגדולה התחילה להקריח. מה עושים?
אני מבקשת עצה וברכה לרפואה שלמה עבור בתי בת השש: לפני חודש וקצת ילדתי בת בשעה טובה ומוצלחת, וביום שבו חזרתי מבית היולדות גיליתי שלבת הגדולה יש קרחות בראש, זאת אומרת כמה מוקדים בראש ללא שיער, וזה נראה לא טוב ומדאיג.
4127
אני בסך הכול בת שש עשרה, אך כבר מעכשיו עניין השידוכים מטריד אותי
אני בסך הכול רק בת שש עשרה, אך כבר אני חושבת מה יקרה כשאגיע לגיל השידוכים, ויש לי כמה שאלות
4126
אשתי חלמה חלום מזעזע הקשור למוות. האם יש לנו ממה לחשוש?
אשתי נמצאת כרגע בהיריון, ואמש היא חלמה חלום מרתיע, ובו היא מרגישה כאבים עזים בגב וקול שמדבר אליה ואומר לה להמשיך ולבוא לשיעורים במדרשיה כי אחרת יתקצרו ימיה חס וחלילה לחודש ימים. האם יש ממה לחשוש?
4125
רבינו אמר שנדר מועיל לאמונת חכמים. באיזה נדר מדובר? והאם זה לא סותר את ההלכה?
רציתי לשאול לגבי תורה נ"ז, שם מדובר על נדר שהוא מועיל לאמונת חכמים: א. על איזה נדר מדבר רבי נחמן: האם הוא מדבר על כל נדר או דווקא על נדרים של מצוות ושאפשר לקיימם מיד? ב. ואם הוא מדבר על סוג נדר כזה שאפשר לקיימו מיד, הרי השולחן ערוך ועוד רבים פוסקים שאין לנדור ואפילו לצדקה שאפשר לתת מיד! רציתי לדעת כיצד הדברים מתיישבים וכיצד יש לקיים למעשה את העצה הזו?
4124
האם יש חיסרון בקבלת עצה מיועצים מקצועיים חילוניים בתחום העסקי או הרפואי?
בליקוטי מוהר"ן בתורה ז' מבואר שאם מקבלים עצה מאדם רשע העצה הזו מטילה באדם זוהמא. האם הדברים אמורים גם לגבי התייעצות עם יועצים מקצועיים חילוניים בתחום העסקי, הארגוני או הרפואי?
4123
משפחתי מחמירה בחומרות רבות בפסח. האם עליי ללכת בעניין זה במסורת אבותיי?
ידוע שרבנו ז"ל הקפיד מאוד להתרחק מחומרות יתרות, ואפילו בפסח. ברצוני לשאול: ישנן משפחות רבות בחוג החסידי ממנו אני בא שנוהגים בחומרות יתרות בפסח אך ההנהגות האלו מכבידות עליי ופוגמות בשמחת החג שלי. האם עליי לקיימן כמנהג אבותיי או שעליי להתרחק מחומרות אלו?
4122
האם זה נכון שמיניתם ממשיך וממלא מקום שימשיך את דרככם אחרי מאה ועשרים שנה?
שמעתי בזעזוע גדול את דבריכם שאתם מרגישים שהגיע קיצכם חס וחלילה, ומאז יש לי צער גדול, כי כל החיות שלי ועבודת השם שלי וגם השלום בית שלי זה רק בזכות הספרים והדיבורים שלכם, ומה אעשה בלעדיכם חס וחלילה? ולא זאת בלבד, היום פורסם שמיניתם ממשיך וממלא מקום שימשיך את דרככם אחרי מאה ועשרים שנה, מה שנותן משנה תוקף לדבריכם. האם זה נכון או שזו סתם שמועה ועורבא פרח?
4121
החלום שלי הוא לנסוע לציונו של רבי נחמן מברסלב. האם אזכה להגשים את חלומי?
אני אלמנת צה"ל מזה עשרים וחמש שנה, גידלתי שלושה ילדים לבד ונאלצתי להתמודד עם בעיות רבות. החלום שלי הוא להגיע למקום ציונו של הרבי נחמן מברסלב זצ"ל. האם אזכה להגשים את חלומי?
4120
כל ניקיון הבית לפסח מוטל עליי, ואני מרגיש חסר אנרגיה לעשות זאת
השנה קשה לי לנקות לפסח, עדיין לא התחלתי לנקות ואני מרגיש חוסר אנרגיות. אני גר עם הוריי החילונים ואני היחיד שמנקה בבית, וגם קשה לי למצוא זמן לנקות בגלל עיסוקים שונים. קשה לי גם בגלל שציפיתי שאתחתן השנה וכבר אחגוג את הפסח בבית שלי, אך זה לא קרה, וכבר שנה אין לי שום הצעות.
4119
מה פשר המשפט "גזירת נחש לטותא דרבנן" המובא בהסכמות על ספר ליקוטי מוהר"ן?
בהסכמות של ספר ליקוטי מוהר"ן מובא שיש "גזירת נחש לטותא דרבנן" על המדפיסים במשך עשר שנים מיום גמר ההדפסה, ולא כל כך ברור מה עניינה של הקללה ועל מי היא חלה. האם תוכלו להסביר זאת?
4118
האם מותר ללמוד את פירוש הרלב"ג על התורה?
בהיותי לומד במכון להכשרת מורים בירושלים, אחד המרצים אמר בשם רבנים חשובים וידועים שלא טוב ללמוד את פירוש הרלב"ג על התנ"ך מחמת שקשה לרדת לסוף דעתו ועלולים להגיע לשיבושים באמונה או בהשקפה התורנית. מה דעתו של הרב בנושא זה?
4117
היכן עדיף להיות בליל הסדר: במשפחתי המסורתית או במשפחה חרדית שהוזמנתי אליה?
אני ואחותי באים מבית מסורתי ואנו חוזרות בתשובה, השנה היא ומשפחתה עושים את הסדר אצל הוריי, ולהוריי חשוב שאשאר איתם אף אני. בבית שומרים כשרות והוא נקי מחמץ. לעומת זאת, הוזמנתי לעשות את הסדר אצל משפחה חרדית. מה דעתכם?
4116
בעלי מחשיב את עצמו לחסיד ברסלב, אבל בכל מה שקשור לשלום בית הוא ממש לא בסדר. האם תוכלו לכתוב לו מכתב?
בעלי מחשיב את עצמו לחסיד ברסלב, ובאמת הוא מתפלל באריכות ולומד תורה, אבל בעניין שלום בית הוא מתנהג ממש לא טוב - יכולים לעבור שבועות שהוא לא מדבר איתי, כל הזמן יש לו הערות וטענות על כל דבר קטן, והגרוע מכל מבחינתי זה שבכל מה שקשור אליי או אל הילדים הוא קמצן גדול וכועס עליי שאני מעזה לבקש
4115
שמעתי שיש עניין לבקש מהנשמות בבית העלמין שיודיעו לאבי שבאתי לפקוד את קברו. האם זה נכון?
שמעתי שיש דיבור מרבינו ז"ל שלפני שהולכים לבית העלמין יש עניין לתת צדקה ולהגיד כנוסח הזה: "הנשמה הראשונה שתקרא לפלוני בן אלמוני - הצדקה הזו תהיה לעילוי נשמתה", ואז היא מיד קוראת לנפטר שיגיע אל הקבר שלו.
4114
האם בחור יכול ללמוד בספרי הקבלה?
כשנה לאחר שחזרתי בתשובה התחלתי לעסוק בספרי קבלה וחסידות, אבל אני רואה שיש התנגדות גדולה לכך מאוד מצד כל מיני רבנים. מה דעת הצדיק בעניין לימוד הקבלה לבחור?
4113
מאז שאמרתם שקיצכם קרוב אני מרגיש מרוסק לחלוטין ויש לי חלישות הדעת גדולה
נערך כנס חירום ביבנאל ובשיחה הועלו נושאים דחופים וביניהם הצדיק אמר שהוא חש שקיצו מתקרב חס ושלום. הדיבור הזה ריסק אותי, ומאז אני בחלישות הדעת גדולה. כבוד הצדיק הוא יותר מאבא בשבילי, ואני לא מסוגל לחשוב על מציאות כזאת שתעזבו אותי. כבוד קדושתו מה יהיה איתי? איך אני יכול לדבוק בכם ולהיות הכי קרוב אליכם שאפשר?
4112
לאחרונה הוספתי לשמי 'נעמי' את האות ו', וכעת אני נקראת 'נעומי'. האם נהגתי כשורה?
שמי נעומי, ולאחרונה אני מרגישה מאוד לא טוב, ומפחדת על הכליות. אני רוצה שתגיד לי האם הכול אצלי בסדר ושתברך אותי לרפואה שלמה. לפני שנה בערך הוספתי את האות ו' לשם שלי, ובמקום 'נעמי' קוראים לי 'נעומי'. האם להשאיר את זה ככה או להוריד את האות ו' ולהחזיר את השם להיות כפי שהיה תמיד?
4111
איך משתמשים במידת התמימות בצורה הנכונה?
רואים אנו לנגד עינינו שהאנשים שזוכים ללכת בדרכו של יעקב אבינו והם מתנהגים בתמימות וביושר, הם משלמים על כך מחיר כבד מאוד, ולפעמים אנו רואים איך שאנשים כמו עשיו מנצלים את התמימות שלהם ומפילים אותם בפח יוקשים. וגם במובן הכלכלי יש אנשים תמימים וישרים שבסופו של דבר בלית ברירה מגיעים לחובות שלא תמיד יכולים להחזיר ואז בעצם מה הועילה להם דרכם הישרה?
4110
אומרים שהצדיקים האמתיים מכבסים את הנשמות של תלמידיהם. מה הכוונה?
באתי לשיעור שלכם בליל שישי (אחר מניעות גדולות), ואחר כך הרגשתי שנשמתי ממש כובסה, והרגשתי שמחה ואור ותשוקה להשם יתברך. עד היום בכל שבוע אחר השיעור אני מרגיש ככה, ואולי זה מה שרביז"ל אומר בתורה י"ג שהחכם מעלה נפשות בעת שאומר תורה. איך אזכה שההרגשה הזו תמשיך כל השבוע עד השיעור הבא?
4109
אני זקוקה לעצה טובה בעניין מציאת הזיווג והפרנסה
אני רוצה לבקש מכבוד הרב עצה בנוגע לשני דברים שממש מקשים עליי: הנושא ראשון זה הזיווג - אני מרגישה שהכול תקוע וזה גורם לי צער גדול ודיכאון, הנושא שני זה הפרנסה.
4108
מדוע דווקא רבי מאיר בעל הנס ורבי שמעון בר יוחאי זכו להיות התנאים הכי מפורסמים?
רואים שמכל התנאים הקדושים אלו שהכי מוכרים ומוחזקים לגדולים היו רבי שמעון בר יוחאי ורבי מאיר בעל הנס, כמו שרואים בחוש שכמעט בכל בית ספרדי יש אזכור או תמונה של אחד מהם או שניהם, והמונים פוקדים את קברם במהלך כל השנה. ומעניין אותי לדעת מדוע דווקא הם? ומדוע רבים פוקדים את קברם ביום ההילולה?
4107
אמה של בת זוגתי שללה אותי עוד לפני שראתה אותי. מה אני יכול לעשות בנידון?
אנחנו בזוגיות כבר ארבעה חודשים, ואנחנו מאוד רוצים להתקדם ולהתחתן בעזרת השם, אך קיימת תקלה ממש לא פשוטה - האמא של בת הזוג עדיין לא מכירה אותי אישית, וכל המידע שהיא יודעת עליי מתבסס על סיפורים ששמעה. לצערי, היא שללה אותי ולא מעוניינת שאפילו אפגוש את הבת שלה וזאת בטענה שאני לא בעל מראה אשכנזי ולא שומר שבת.
4106
האם אתם ממליצים ללמוד בספרי הרב אשלג?
4105
אני מתלבט אם לקנות מ'מצות ברסלב' או לקנות מצות בכשרות אחרת. מה עדיף?
ברוך השם אני גר ביבנאל, ובשנים האחרונות אני קונה מצות לפסח מהחנות 'ברסלב סנטר' ביבנאל. השנה יש שני אנשים שמוכרים מצות - אחד מוכר מצות בהשגחת הרב מחפוד והשני מוכר מצות בהשגחת בית ההוראה. אילו מצות יותר מומלצות?
4104
מה הייתה דעתו של רבי משה פינשטיין לגבי חסידות בכלל וחסידות ברסלב בפרט?
4103
עד כמה חשובה מצוות הכנסת אורחים?
מה המעלה של מצוות הכנסת אורחים? והאם יש דבר מסוים שצריכים להקפיד עליו ביותר כשמכניסים אורחים?
4102
התחתנתי לפני שלושה חודשים ואני מרגיש תקוע כי שום דבר לא מצליח לי. איך אני יכול להתחזק?
התחתנתי לפני שלושה חודשים ואני מרגיש תקוע - אני לא מצליח למצוא כולל ועבודה והאישה לוחצת עליי בפרט שהיא כבר בהריון. חוץ מזה יש עוד הרבה תקלות - עשיתי תאונה עם רכב ללא ביטוח, וכמה דברים הלכו לי לאיבוד. אנא, הרב, חזק אותי ותן לי עצה.
4101
הכרתי בחורה מצוינת אך מפריע לי שהיא לא כל כך חכמה. האם להמשיך בשידוך?
אני בן עשרים ושלוש, ויוצא כבר חודש וחצי עם בחורה שהכרתי דרך שדכנית. אמנם היא בחורה מבית חילוני, אך היא חוזרת בתשובה, יש לה מידות טובות ויראת שמיים, היא שמרה על עצמה והיא נראית טוב. הבעיה היא שהיא לא כל כך חכמה, וצריך להסביר לה דברים, ואני מפחד שאם נתחתן היא לא תבין אותי ולא יהיה לי עם מי להתייעץ
4100
מה אפשר לעשות עם התקפי החרדה שלא מרפים ממני?
קוראים לי הילה, אני עורכת דין במקצועי ויש לי זוגיות, אבל אני לא מרגישה טוב נפשית. לאחרונה נתקפתי בהתקפי חרדה שלא מרפים ממני. אני מטופלת בתרופות ואני מרגישה רע עם עצמי. זקוקה לעזרתך.
4099
אמי גרה בשכונה חרדית, אך מסרבת לכסות את ראשה. איך אני יכול לשכנע אותה?
אמא שלי גרה בשכונה חרדית, אך איננה מכסה את ראשה. אחד הרבנים שהתייעצתי איתו אמר לי שעליי לבקש ממנה שתכסה את הראש, אבל עדיין לא אזרתי אומץ לדבר איתה על זה, ובינתיים אני מתפלל עליה. מה עוד אפשר לעשות?
4098
מאז שבננו נהרג בתאונה, שני הילדים האחרים שלנו ניתקו איתנו את הקשר ומאשימים אותנו בהכל
היו לנו שלושה ילדים - אחד נהרג בתאונה ונשארו לנו בן ובת, שניהם רווקים. מאז מות אחיהם שניהם לא רוצים שום קשר איתנו והם מאשימים אותנו בכל מה שקרה. בעלי ואני נשארנו לבד ולא יודעים מה לעשות.
4097
אני רוצה להתחתן רק עם חסיד ברסלב. איפה אוכל להכיר חסיד ברסלב אמיתי?
הקדוש ברוך הוא זיכני להתקרב לחסידות ברסלב, ומאז שהתקרבתי אני רוצה להתחתן רק עם חסיד ברסלב. הבעיה היא שאינני יודעת כיצד והיכן אוכל להכיר חסיד אמיתי. האם כדאי ללכת לשדכנית?
4096
אמי מתנגדת לכך שאצא בלילה להתבודדות בשדה. איך אוכל לשנות את דעתה?
אני בחור ישיבה, ואני נוסע עם חברים להתבודד בשדה בחצות הלילה. אמי אינה מסכימה שאצא בלילה להתבודד - גם בגלל הסכנות שיש בלילה בשדה וגם משום שזה עלול לפגוע לי בלימוד למחרת. סיכמתי עם אמי שנשאל את כבודו, ומה שתאמר לנו לעשות – נקבל ונעשה. מה דעת הרב בעניין?
4095
לפני כל שבת וחג או מאורע רוחני אשתי נכנסת ללחץ, וכשמגיע המועד היא לא מתפקדת
לפני כל שבת, חג ומאורע רוחני אשתי נכנסת ללחץ, וכשמגיע המועד היא לא מתפקדת, שוכבת במיטה ומתחילה איתי שיחה ארוכה על כמה שאני לא בסדר כלפיה, כך שקידוש של שבת, תפילת שבת, בדיקת חמץ או קריאת מגילה יכולים להתעכב שעות. מה לעשות?
4094
האם צריכים להתעסק בנושא המשיח ולחפש רמזים מי הוא?
אנו נמצאים בחודש ניסן שהוא חודש הגאולה, והרבה רבנים מדברים על הגאולה ועל המשיח ומביאים רמזים וסימוכין מהמקורות שהמשיח כבר בפתח. וברצוני לשאול מספר שאלות.
4093
רב מסוים קבע לפי השמות שלנו שאני והשידוך שלי לא מתאימים. האם לבטל את השידוך?
שלחתי לצדיק מסוים את השם שלי ושל השידוך שלי, והוא ענה שאנחנו לא מתאימים. קשה לי מאוד להתבטל לתשובה זו, האם זה אומר שאין לי אמונת חכמים? ומה בפועל עליי לעשות בכזה מצב?
4092
תאוות הניאוף בוערת בי מאוד ואני לא יודע איך להינצל ממנה
תאוות הניאוף בוערת בי מאוד ואני לא יודע איך להינצל ממנה. מה אני יכול לעשות בקשר לזה? אני חייב את עזרת הרב.
4091
עשיתי את טעות חיי והשקעתי את כספי על קרן הצבי. איך אפשר להציל את המצב?
עשיתי עסק עם קרוב משפחה מהודו וקנינו יחד אדמה בהודו בהשקעה של מאה אלף ש"ח. עשיתי את העסקה ללא שום ניירת או מסמכים, ועכשיו אני לא מצליח להשיג את הקרוב משפחה, ואני חושש מאוד שהוא מתחמק ממני. אני יודע שעשיתי טעות גדולה, טעות של החיים שלי, ואני רוצה לעשות כל מה שביכולתי כדי להחזיר את הכסף השייך לי. כיצד אוכל לפעול בנושא?
4090
אילו מידות צריך לבדוק בזמן השידוכים? וכיצד בודקים זאת?
אני רווק בן עשרים ושתיים וחצי מתל אביב. ראיתי שכבודו רושם תמיד שהעיקר הוא המידות של הבחורה, ורציתי לשאול: אילו מידות צריך לבדוק? וכיצד בודקים זאת?
4089
האם אפשר לנצל את המבצעים שיש עכשיו ולקנות את כל הדברים לתינוק עוד לפני הלידה?
ב
רוך השם אני בהיריון, ועוד מעט אני נכנסת לחודש התשיעי. שמעתי שאמרתם שזה לא מומלץ לקנות דברים לתינוק לפני הלידה, העניין הוא שעכשיו יש מבצעים והנחות מיוחדים, וכנראה שאחרי הלידה שלי המחירים יעלו בהרבה. האם אפשר לקנות לתינוק את הבגדים כבר עכשיו ולהניח אותם אצל מישהו אחר עד אחרי הלידה?
4088
התברר שיש אצלי בעיית פוריות, וכרגע אנחנו בטיפולי הפריה. האם להמשיך בהם?
אני נשוי קרוב לשנתיים, ועד עכשיו לא זכינו לילדים. לאחרונה התחלנו סדרת בדיקות בה התברר שיש אצלי בעיה, וכרגע אנחנו בהליכי טיפולי הפריה. האם להמשיך? האם נצליח בדרך טבעית?
4087
למרות שאני עובדת, המצב הכספי קשה וגורם לנו מועקה גדולה
מאז שסיימתי את עבודתי במזכירות לפני כשנתיים וחצי אני לא מוצאת שום עבודה בתחום שלי. כבר שבעה חודשים אני עובדת בתור קופאית בסופר, אך המשכורת היא משכורת רעב, שעות העבודה אינן נוחות לילדים, ומה גם שאני צריכה לעבוד ביום שישי. למרות שאני עובדת המצב הכספי קשה וגורם לנו מועקה גדולה. אשמח לעצתו וברכתו של הרב.
4086
מה אפשר לעשות כדי שתהיה לנו סייעתא דשמיא ונצליח למצוא לילדינו זיווגים הגונים?
יש לנו שלושה ילדים שהגיעו לפרקם, והבת הגדולה הגיעה כבר לגיל עשרים ושלוש, אך עדיין לא מתקדם משהו משמעותי בענייני השידוכים. מה אפשר לעשות כדי שתהיה סייעתא דשמיא ונצליח למצוא להם זיווגים הגונים?
4085
משכנתא הגבוהה שלקחנו חונקת אותנו. איך מתחזקים כשיש לחצים כאלו?
אחרי סבל של עשר שנים בדירה שכורה סוף סוף קנינו בית, אך לצערנו המשכנתא הגבוהה שלקחנו חונקת אותנו ובכל חודש אנחנו נלחמים בשיניים להחזיר אותה, ואחרי שאנחנו מצליחים לגייס את הכספים לא נשאר לנו במה לכלכל את הבית. דבר נוסף שמצער אותנו מאוד היא העובדה שהבית לא עבר על שמנו בטאבו למרות שעברו כבר שנתיים מאז הרכישה. איך מתחזקים כשיש לחצים כאלו?
4084
איך מקיימים הלכה למעשה את סדר דרך הלימוד של רביז"ל?
איך מקיימים הלכה למעשה את סדר דרך הלימוד של רביז"ל: האם הכוונה היא לנסות להבין ואם לא מבינים גורסים וממשיכים, או שאין צורך להבין כלל? וכמה פעמים צריכים לגמור את הש"ס לפי שיטה זו?
4083
מדוע לא מזכירים את המלאך סמא"ל בשמו המלא?
למה תמיד כשאתם מזכירים את המלאך של כוחות הרוע אתם מכנים אותו הסמ"ך-מ"ם, הרי שמו הוא סמא"ל, ומדוע לא מזכירים אותו בשמו המלא?
4082
אמי נפטרה, ואבי התחתן עם אישה אחרת. האם מצד ההלכה אני חייב בכבודה?
אמי נפטרה, ואבי התחתן עם אישה אחרת, והאמת היא שזה מאוד מאוד כואב לי וקשה לי לראות אותה ולדבר איתה. האם מצד ההלכה אני חייב בכבודה?
4081
יש לנו חמישה בנים ואנחנו מאוד רוצים בת. האם כדאי לי להיעזר בטיפולים?
לצערי הרב בשלוש השנים האחרונות עברתי שתי הפלות, ובבדיקות דם גילו אצלי הורמון מסוים ברמה גבוהה, כך שלדעת הרופאים הסיכוי להרות ללא טיפולים - קלוש. אני שוקלת ללכת לרופא על מנת להיעזר בטיפולים כדי להרות. מה דעתכם בעניין?
4080
העבודה שלי מצריכה אותי להתמודד עם ניסיונות קשים. מה העצה?
אני עובד במקום עם טמאים וגויים ואני נכשל בכל רגע ביראת שמים. מצד שני אני לא מוצא מקום עבודה אחר בלי מכשולים וטומאה כדי לפרנס את ביתי, וככל שעובר הזמן אני נשבר ונשבר
4079
האם ניתן לסמוך על זמן חצות לשיטת רבינו ז"ל בעניין אכילת אפיקומן?
איך נוהגים לגבי אכילת אפיקומן פסח בחצות: האם יכולים להמתין עד זמן חצות של רבינו, דהיינו שש שעות אחר צאת הכוכבים, כמו שכתוב בליקוטי מוהר"ן, או שבעניין זה צריכים להחמיר כשאר הפוסקים שסוברים שחצות הוא באמצע הלילה? ואיך נהגו גדולי וזקני אנ"ש?
4078
מאיזה גיל ראוי להרגיל את הילדים להתבודד?
רציתי לשאול: מאיזה גיל צריכים לעשות התבודדות וכו' ואת כל מה שכתוב בסדר היום לרבי יצחק ברייטער?
4077
רבינו דיבר ברמז מעניין ה'פענצער'. האם תוכלו לגלות לנו יותר?
מתוך הלשון נראה ברור שעניין הפענצער הוא עניין אחר לגמרי מהתיקון הכללי, אלא שרבינו ז"ל גילה את שניהם ביחד וצריך להבין איזו שייכות ביניהם. האם כבודו יכול לגלות אפס קצת מענין הפענצער הזה, ומה לוקחים ממנו לעבודת הבורא יתברך?
4076
במסגרת עבודתי בגן ילדים אני נאלצת לעבוד יחד עם מלמד. כיצד עליי לנהוג?
התחלתי לעבוד כגננת בגן ילדים מאוד מיוחד, ובחלק מהימים מגיע לגן מלמד, ויוצא שאנו עובדים יחד. אינני רוצה שייגרם ממציאות זו פגם כלשהו חס וחלילה, ולו הקטן ביותר. איך עליי לנהוג?
4075
הוזמנתי לליל הסדר אצל אחותי, אך השהות עם המשפחה גורמת לי צער. מה עושים?
לאחותי יש משפחה חרדית, וכל המשפחה חוגגת אצלה את ליל הסדר יחד, אך אני לא רוצה להיות איתם יחד מכמה סיבות
4074
לבעלי קשה להתקרב אליי משום שהוא טוען שאני מזכירה לו את אמו. מה עושים?
לאחרונה נתקלנו בבעיה – בעלי טוען שכשאנחנו מתייחדים אני מזכירה לו את אמו והוא מתחיל לחשוב עליה, ולכן קשה לו להתקרב אליי. הוא טוען שזו תופעה הנקראת "תסביך אדיפוס", ולמרות שהוא נמשך אליי זה גורם שלא יוכל להתקרב אליי. מה ניתן לעשות? והאם אפשר לפתור את הבעיה?
4073
איך מצליחים לחיות ולגדל ילדים נורמליים כשהאשה דיכאונית?
4072
האם יש בעיה להתפלל ב'ליקוטי תפילות' לאחר השקיעה?
אני יודע שנוהגים שלא לומר תהילים אחרי השקיעה משום שזה זמן שהדינים שורים בו. האם הוא הדין בעניין אמירת "ליקוטי תפילות" של רבי נתן שכוללים תחינות, וידויים, התעוררות ופיוסים להשם יתברך, או שאין שום בעיה בזה?
4071
מאז החתונה בעלי מתנהג אליי בברוטליות ובאכזריות. אנא עזור לי כי אני מרוסקת לגמרי!
התחתנתי עם בחור שהיה נראה מבחוץ חרדי וירא שמים, אך לצערי הרב מיד לאחר החתונה הוא התחיל להתנהג איתי בברוטליות ובאכזריות. סבלתי סבל גדול כמה שנים, אבל עכשיו אני מרגישה שאין לי יותר כוח ואני עומדת להתמוטט. אני מתביישת מאוד לספר את זה להורים שלי, ועכשיו אני מתייעצת אתכם כי אני נמצאת במצב קשה עד כדי כך ששקלתי להתאבד. אנא עזור לי, ותדריך אותי מה לעשות, כי אני מרוסקת לגמרי.
4070
האם יש תועלת בלימוד ספרי רבי נחמן גם למי שרחוק מהקדושה?
קראתי בספריך, שאפילו אדם שרחוק מהקדושה, אם ילמד בספרי רבי נחמן וילך בדרכיו תהיה לו תועלת גדולה מזה. מה הכוונה?
4069
מה הסיבה שהייתה על הצדיקים שבכל הדורות כל כך הרבה מחלוקת?
4068
האם גם האישה מחויבת בכבוד חמיה וחמותה?
האם גם האישה מחויבת בכבוד חמיה וחמותה או שרק הגבר מחויב בכבוד חמיו וחמותו?
4067
רגע לפני החתונה נוצרו בינינו מריבות והחתונה נדחתה. האם זה הזיווג המיועד לי?
אני מאורסת כבר שלושה חודשים, ובתקופת תכנון החתונה היו מתחים רבים ונוצרו מריבות בינינו, מה שגרם לנו לבטל את החתונה בתאריך שקבענו. ביטול זה גרם לי לחשוב רבות עלינו, ואני לא יודעת אם זה הזמן להתחתן. היום כבר השלמנו וחזרנו לזוגיות. הבחור עם מידות טובות ואני לא רוצה לפרק את החבילה בגלל מתחים וחילוקי דעות ולחץ ההכנות לחתונה, אך הקרע בזוגיות רגע לפני ההתמסדות מלחיץ ומעוררת תהיות, מחשבות והמון חששות.
4066
אני ובעלי פרודים כבר חצי שנה, והוא לא מוכן לשמוע על שלום בית. האם יש דרך להחזיר את השלום?
בעלי חוזר בתשובה, ומאז שחזר בתשובה אמא שלו הייתה נגדו. גם בעניין החתונה שלנו היא הייתה נגד ולא רצתה שנתחתן. אנחנו פרודים כבר חצי שנה, וכרגע בעלי נמצא תחת השפעתה של אמו ואינו רוצה לנסות לעשות שלום בית. במשך תקופה ארוכה חיכיתי וביקשתי שנלך לייעוץ, אך הוא התחמק ממני ולבסוף הלך לרבנות.
4065
מאז שהתחתנו יש בינינו חוסר תקשורת. אנא עזור לנו!
בעלי ואני נשואים בערך שתים עשרה שנה, התחתנו כשהוא היה גרוש ואב לילדה מהנישואים הראשונים ויש לנו שלושה ילדים משותפים. לאורך כל שנות הנישואים חווינו בעיות בנושאים שונים - הוא אדם טוב אבל כעסן, לא מחצין רגשות, ואין בינינו תקשורת כמעט בכלל. היו תקופות יותר קלות מעכשיו במשך השנים, אבל בדרך כלל אנחנו בכעס, מריבה וחוסר קשר.
4064
בגדתי בבעלי, נפרדנו, וכעת חזרנו לחיות שוב ביחד, אך המצב לא טוב. מה אעשה עם חיי?
כשהייתי נשואה לבעלי אף פעם לא הסתדרנו ותמיד הוא זילזל בי, מה שגרם לי לבגוד בו עם מישהו אחר ולבסוף להתגרש. למרות שאנחנו גרושים, לא מזמן חזרנו לגור ביחד, אך ההתנהגות שלו לא השתנתה – הוא לא מוכן לשמור שבת ולהתקרב לדת, ובגלל זה גם אני מחללת שבת כל הזמן. יש לציין שאין בינינו שום קירבה כי עדיין אני חושבת על הגבר השני וגם בגלל שהיחס שלו מזעזע. מה אעשה עם חיי?
4063
מה דעתו של הצדיק לגבי הקמת מסגרות חינוכיות לנוער בסיכון ונוער נושר?
לגבי בעיית הנוער הנושר האם עדיף להקים מסגרות חינוכיות באווירה ישיבתית בהן ילמדו כמה שעות לימודי קודש לפי רמתם ויכולתם של הנערים, וביתר השעות יירכשו מקצוע קודש או אפילו ילמדו לבגרות ויוציאו תעודה מקצועית, או שעלינו להמשיך במסגרות הישיבתיות ולהתמודד עם חלק מהנוער שקשה לו ללמוד והוא עלול להתמרד ולפרוק עול?
4062
האם גם אנשים פשוטים יכולים להניח תפילין של שמושא רבא?
מה דעת הרב לגבי תפילין של שמושא רבא: האם זה שייך אלינו או שזה שייך רק לאדם גדול במעלה?
4061
אני רוצה להלחין את מזמורי התיקון הכללי. האם מותר לי שיר את שם הוי"ה ושם אלוקים?
אני כותב מוזיקה כתחביב, ובזמן האחרון אני מרגיש השתוקקות רבה להלחין את מזמורי התהלים של התיקון הכללי. האם מותר לי לשיר את שם הוי"ה ושם אלוקים?
4060
האם אדם שסיים את כל המשניות יכול לגרוס את הגמרא ללא המשניות?
האם אדם שסיים את כל השישה סדרי משנה בגירסא יכול לגרוס את הגמרא בלי המשניות כי הוא כבר גרס אותן וזה מעכב אותו בסדר הלימוד?
4059
איך זה שלאחרונה הרבה אנשים מתקרבים לברסלב מכל מיני זרמים בין החסידויות והליטאים?
4058
עזבתי את הכולל להביא פרנסה משום שההוצאות גדלו ואני מרגיש שלא עשיתי מספיק מסירות נפש להישאר בכולל
בגלל שברוך השם המשפחה גדלה ואיתה גם הוצאות הפרנסה, לפני כשנה יצאתי לעסוק במלאכה לאחר שבמשך תקופה ארוכה הייתי אברך ולמדתי בכולל. כבר כמה חודשים אין לי מנוח מכיוון שאני מרגיש שוויתרתי לעצמי בזה העולם ולא עשיתי מספיק מסירות נפש על עבודת השם.
4057
האם לקיים את דרישותיה של גרושתי כדי שנחזור להיות ביחד?
עשיתי כעצתך ופניתי לאשתי בבקשה לשלום בית, אך יש לה כמה דרישות: א. שאפסיק ללבוש טלית קטן, ב. שאפסיק להתפלל שלוש תפילות ביום ואסתפק רק בהנחת תפילין, ג. שאלך לשיעור תורה רק פעם בשבוע במידה והערב פנוי.
4056
אני מבקש עצה וברכה מאחר והשנה האחרונה עוברת עלינו עם הרבה קשיים בעיקר בפרנסה עד שאני חושב כבר להתאבד
אני מבקש עצה וברכה מאחר והשנה האחרונה עוברת עלינו עם הרבה קשיים, בעיקר בעניין הפרנסה - החל בכך שהפסדתי מאות אלפים בבורסה ועוד נשארתי בעל חוב מזה, לאחר מכן רכשתי מגרש ביבנאל לבניה וגם שם היו לי קשיים גדולים בקבלת המשכנתא עד שבנס קיבלתי אותה אך בתנאים לא טובים בכלל, אחר כך התחלתי לבנות בבני ברק וגם כאן נתקלנו בקשיים, ואתמול עשו לי הפסקת עבודה בבניה.
4055
לפני כשנה בערך התגרשתי מאשתי ומאז אני נמצא בדיכאון עמוק. מה עושים?
לפני כשנה בערך התגרשתי מאשתי, ומאז אני נמצא בדיכאון עמוק. אני אוהב אותה ולא מפסיק לחשוב עליה. אני מניח תפילין, קורא תהילים, וברוך השם משתדל מאוד. אני מייחל לשלום בית ורוצה מאוד לחזור אליה, הבעיה היא שאני לא יודע אם היא רוצה, משום שהיא מתחמקת.
4054
אם אדם רואה איש או אישה שטובעים בים האפיקורסות לא עוזר להם הוא נקרא רשע?
שמעתי מאחד הראשי ישיבות שאם אדם שהולך בחוף הים ורואה אישה טובעת בים הוא מחויב לעזור לה, ואם הוא עוזר לה הוא נקרא חסיד, ואם לא אז הוא נקרא רשע. האם אותו דבר זה גם ברוחניות, כלומר שאם אדם רואה איש או אישה טובעים בעולם הזה שנמשל לים הוא מחויב לעזור להם, ואם לא הוא נקרא רשע?
4053
ברוך השם החלמתי ממחלת הסרטן. כעת אני בהיריון, ורציתי לדעת מה לעשות לגבי בדיקת סקירת מערכות?
לפני כשנתיים חליתי במחלת הסרטן, וברוך השם כיום אני בריאה. כעת אני בהיריון בחודש החמישי, ורציתי לדעת מה עליי לעשות בעניין בדיקת סקירת מערכות: שמעתי דעות שאומרות כן לעשות אותה כי זה יכול להציל חיים, ולעומת זאת יש דעות שאומרות שאין צורך לחטט. הנושא מאוד חשוב לי במיוחד ואשמח לקבל את תשובתך
4052
יש לי בעיה שהרגליים שלי מתנפחות ומתמלאות נוזלים ואני עובדת עצות. מה הצדיק מייעץ לי לעשות?
כשהייתי בת תשע התנפחה רגלי וביליתי רבות בבתי חולים, אך למרות שבדקו וניסו הכול לא מצאו מה הסיבה לכך. עברו שנים, ורגלי השנייה התנפחה והתמלאה נוזלים עד כי לא יכולתי ללכת. כך לאורך השנים סבלתי המון.
4051
אני בשידוך עם אישה טובה אך יש לה בעיית גמגום שמאוד מפריע לי. מה לעשות?
יש לי שידוך עם אישה טובה, אך יחד עם זאת יש לה בעיית גמגום שמפריעה לי. למרות זאת חבל לי להפסיד הזדמנות להתחתן ואינני מצליח לקבל החלטה. מה עליי לעשות?
4050
אשתי משתתפת בסדנה של ברסלב, והיא סיפרה לי שעושים שם כמה דברים תמוהים
אשתי משתתפת בסדנה של ברסלב, והיא סיפרה לי שעושים שם כמה דברים תמוהים,ומאז ששמעתי את זה, אני המום ומזועזע.
4049
הייתי מקורב אל רב גדול אך לאחר כמה שנים התרחקתי ממנו כי נהיו לי קושיות עליו ועל השם. למה זה קרה?
הייתי מקורב אל רב גדול, והוא קירב אותי מאוד וגם בגשמיות הוא דאג שיהיו לי בגדים ואוכל, והוא לימד אותי הרבה תורה, ובנוסף על כך הוא גם חיתן אותי עם אשה טובה, אבל לצערי אחרי כמה שנים התרחקתי ממנו ויש לי קושיות חזקות עליו, וגם הפסקתי להתפלל וללמוד, כי יש לי גם קושיות גם אחריו יתברך, רציתי למה זה קרה?
4048
מה התכלית בזה העולם?
יש לי שאלה שמנכרת במוחי כבר הרבה זמן - מה התכלית בזה העולם?
4047
למה אין היום מוכיחים כמו פעם?
רציתי לדעת למה אין היום מוכיחים כמו פעם, כמו המגידים שהיו נוסעים מעיר לעיר ומכפר לכפר ומטיפים מוסר לאנשים?
4046
מה הדרך להצלחה בחיים - גם בגשמיות וגם ברוחניות?
זכיתי לחזור בתשובה, אבל אין לי רב שמדריך אותי. אני שמחה מאוד שאפשר לשאול את כבוד הרב שאלה, ואני מבקשת שתדריך אותי בבקשה: מה הדרך להצלחה בחיים - גם בגשמיות וגם ברוחניות?
4045
ניתקתי קשר בן שנתיים, ומאז קשה לי לחשוב על מישהו אחר
יצאתי עם בחור כמעט שנתיים ולצערי הרב רק לאחרונה נותק הקשר סופית כי הבנתי שהוא לא מתכוון להציע לי נישואין. עשיתי טעויות ואין צורך לפרט
4044
איך אפשר לעזור לבעלי לצאת מהדיכאון?
בעלי בדיכאון כבר שלושה חודשים, הוא סובל מתסמונת בי פולרית ומטופל בכדורים נוגדי דיכאון. התפקוד שלו מאוד ירוד ומצומצם, וכבר הרבה שנים הוא לא היה בשמחה
4043
איך מתמודדים עם המציאות שהסובבים אותי מפנים אליי טענות כלפי הדתיים?
יש לי קושי בהתמודדות עם החברה שמסביבי - בעבודה ומחוצה לה רוב האנשים חילוניים, אמנם הם אנשים טובים, אבל בכל זאת הם מעירים לי ואומרים שאני מחמירה בדברים שהם לא החמרה אלא הלכה ברורה.
4042
חזרתי בתשובה לפני שנתיים, ואני מחפש את דרכי בחיים. אנא עזור לי.
חזרתי בתשובה לפני שנתיים, ומאז אני משתדל להתחזק. אני מרגיש ורואה שחל אצלי שיפור גדול ברוך השם ושינוי עצום ממי שהייתי לפני שנתיים. חשוב לי לציין שמאז שהתחזקתי ביקשתי מאבא שבשמים אישה ופרנסה כשרה כדי שיהיה לי יישוב הדעת. אנא עזור לי להבין את המשך דרכי בחיים.
4041
האם מותר לאדם לבקש מהשם יתברך שיזכה לרוח הקודש ולמדרגות גבוהות?
מה הדרך הנכונה לנהוג בנושא של בקשת דברים גדולים מהשם יתברך, לדוגמא: להיות בעל רוח הקודש, לבקש השגות אלוקות, להיות כמו צדיק פלוני וכדומה - כל מיני בקשות של דברים גדולים ששמורים לבני עלייה ולצדיקים האמיתיים: האם על האדם לבקש ככל העולה על רוחו, או שהאדם צריך להיות צנוע ולא לבקש שום גדולה ושבח גדול מדי שעלול לעורר עליו קטרוג גדול ולהביא אותו לידי סכנה? מה דעתכם בנושא הזה?
4040
עובד איתי אדם שמראה סימנים קשים של מצוקה נפשית ופראנויה. האם עליי לדווח על כך?
עובד איתי אדם שמראה סימנים קשים של מצוקה נפשית ופראנויה. מה לעשות בנידון? האם עליי לדווח על כך?
4039
בעלי חולה מאוד וזה גורם לו להיות עצבני מאוד ולהתפרץ עליי ועל הילדים
בעלי עצבני כל הזמן בעיקר עליי ועל הילדים, הוא לא מפרגן לי בכלל, ולפעמים הוא אפילו מקלל אותנו. הוא נכה פוליו, ויש לו כליה אחת שגם היא בקושי מתפקדת ולכן הוא בתזונה מיוחדת במינה - הוא אוכל רק פירות וירקות ואף זאת בהגבלה, אך התזונה עוזרת לו שלא יצטרך דיאליזה והשתלת כליה, ואולי בגלל זה הוא כל הזמן עצבני. אנא תנו לי עצה.
4038
נקראתי על שם דודתי שנפטרה בגיל צעיר. האם ייתכן שהשם הזה משפיע עליי לרעה?
שמי הוא טל תמר, אני חוזרת בתשובה, מקורבת לרבינו ומשתדלת להתחזק. אני בת עשרים ושבע, עדיין רווקה, ואין לי פרנסה מזה כארבע שנים. שמי השני 'תמר' הוא על שם אחות של אבא שלי שנפטרה בגיל עשרים ושש מסרטן. האם ייתכן שהשם הזה גורם השפעה שלילית על החיים שלי? והאם אתה מייעץ לי להחליף שם?
4037
האם היה לכם קשר עם ר' אברהם נחמן ויצהנדלר ז"ל?
אמש נפטר בפתאומיות הרב אברהם נחמן ויצהנדלר ז"ל מחסידי ברסלב בירושלים. האם היה לכם קשר אישי איתו? ומה דעתכם לגבי השיחות שליקט בספר 'שיח שרפי קודש', האם אפשר לסמוך עליהן?
4036
אני מחפש שותפים לעסק ורציתי עצה איך לא ליפול עם אנשים מפוקפקים
אני חושב לפתוח עסק, ובגלל שאין לי את האמצעים לכך אני מחפש שותפים. אשמח לקבל את העצה של הצדיק איך לא ליפול בפח עם אנשים מפוקפקים.
4035
אין לי רב שמדריך אותי. אולי כבודו יוכל לתת לי הדרכה טובה בעבודת השם?
לצערי אין לי רב שאני יכול לקבל ממנו הדרכה ודרך נכונה כדי להתקדם. אני יודע רק להתפלל להשם, אבל אני לא מצליח להבין תמיד מה השם רוצה ממני. כבוד הרב, האם תוכל לתת לי עצה מה לעשות ומה ללמוד בכדי לצאת לאט לאט וביישוב הדעת מכל הבלי העולם הזה, איך לעשות את רצון השם ואיך לשמח את האישה?
4034
מה עדיף לבחור מתחזק: ללמוד 'חוק לישראל' או ללמוד הלכות?
ברוך השם לפני כחצי שנה זכיתי להתחתן ואנו שומרים שבת ומקפידים על כשרות בבית. רציתי לשאול לגבי לימוד: האם כדאי ללמוד 'חוק לישראל' מדי יום או שעדיף ללמוד הלכות? ומה הרב ממליץ לבחור מתחזק ברמה שלי?
4033
המשודך שלי לא ממהר להתקדם לחתונה בטענה שאנו צריכים להכיר יותר. האם הוא צודק?
אני בחורה מתחזקת כחודשיים, ואין לי רב שמדריך אותי. בזמן הזה הכרתי בחור שהכיר לי את כבוד הרב, הוא מכיר את ספריך ולומד דרך השקפתך בערך שנה וגם הוא מתחזק. בזמן הזה נפגשנו פעמים בודדות וכמובן אנחנו שומרים נגיעה וכו' ואנו משתדלים שהכל יהיה רק דרך הקדושה כמובן. הבחור מאוד נראה לי והוא אמר שגם הוא מרגיש כך כלפיי. הבחור הסביר לי שבגלל שאנו מתחזקים עדיין, צריך להכיר ולבדוק אחד את השני יותר, כי הוא אמר שהוא לא קונה חתול בשק. האם הוא צודק?
4032
בשנים האחרונות אשתי וילדיי הידרדרו רוחנית והפכו לאתאיסטים. מה אני יכול לעשות?
בשנים האחרונות הבית שלי התהפך לגמרי, אשתי וילדיי התחילו להידרדר רוחנית עד שהגיעו לכפירה ופשוט הפכו לאתאיסטים. למה זה קרה להם? ומה אני יכול לעשות כדי להציל אותם מאבדון רוחני? אנא עזור לי ולמשפחתי!
4031
כשהייתי קטן התעללו בי מינית ומאז יש לי תאווה לגברים. בבקשה תעזרו לי!
אני מאוד מתבייש לכתוב את זה, אבל התעללו בי כשהייתי קטן ומאז יש לי תאווה לגברים וזה פשוט רודף אותי. בבקשה תעזרו לי לצאת מזה כי כואב לי מאוד בגלל התאווה הזאת.
4030
אני בפגישות עם בחור כבר ארבעה וחצי חודשים, אך לא רואה התקדמות בקשר. מה עושים?
אני נפגשת עם בחור כבר ארבעה וחצי חודשים למטרה של חתונה ובית משותף. אנחנו לא כל כך מצליחים לדבר עלינו, ויותר מדברים על דברים אחרים ואני מרגישה שהוא חושש ממחויבות ושהוא לא בשל לזה כמוני. לפעמים הוא "בורח" לכמה ימים, לא מתקשר יום, יומיים, שלושה ולא מפנה זמן על מנת שניפגש ונדבר ונקדם את הקשר.
4029
האם מותר לי לעבוד בחול המועד כדי להשיג כסף לקנות את ספרי רבינו?
אני רוצה לקנות סט ספרי רבינו, כי אני ממש רוצה להתקרב, וסט כזה עולה מאתיים ושמונים ש"ח. ההורים שלי בחיים לא יסכימו לקנות לי את זה, והדרך היחידה שלי להשיג את הכסף זה לעבוד בחול המועד. האם מותר לי?
4028
האם זה נכון שאדם צריך להעלות על הכתב את חידושי התורה שלו?
שמעתי שיש לאדם חיוב להעלות על הכתב את חידושי התורה שלו, ואם הוא לא עושה כך - הוא עתיד להיתבע על כך בשמיים. האם בדומה לכך יש עניין וחיוב לאדם לפרסם ברבים הן בדיבור והן בכתיבה כל מיני סיפורי השגחה נפלאים שחווה, ואת הישועות והחסדים שהשם עשה עמו?
4027
החתן שלי לא מוכן לראות שום אישה, אפילו לא את אמא שלי. האם זו הנהגה נכונה?
רציתי לדעת: האם ההנהגה הזאת של שמירת העיניים שממש לא רואים כלום, ולא נוהגים ברכב ולא יוצאים לרחוב כל כך אלא אם כן אין ברירה היא הדרך הנכונה בעבודת השם?
4026
האם להמשיך ללמוד עם החברותא שלי, או שעדיף ללמוד לבד על מנת להספיק יותר?
אני אברך כולל, ויש לי חברותא יומית של שעתיים-שלוש עם אברך שאביו ביקש שאלמד איתו. אני יודע שאם הייתי לומד לבד באותן שעות הייתי לומד הרבה יותר ממה שאני לומד איתו, כי ברוך השם יש לי מוח טוב. האם עליי להמשיך ללמוד איתו למרות שבגלל זה אני לומד פחות, או שעליי להפסיק את החברותא למרות שייתכן שלא תהיה לו חברותא אחרת?
4025
כל דבר קטן מעצבן אותי ומוציא אותי משלווה
אני בן אדם מאוד עצבני בטבעי, וכל דבר קטן מעצבן אותי. אני יודע ומבין שזה לא טוב בשבילי לא בגשמיות ולא ברוחניות, אבל אינני מצליח לצאת מזה. תעזרו לי בבקשה ותנו לי עצה.
4024
אני שרוי תמיד בעצבות ודיכאון ומרגיש נרדף מעצמי. איך יוצאים מזה?
עברתי בחיי הרבה משברים, הן מעצמי והן מאחרים, ואני מרגיש נרדף כל ימי חיי ובגלל זה אני שרוי תמיד בעצבות ובדיכאון, למרות שאני לא מראה את זה לאף אחד ואני תמיד מחייך לכולם, אבל בפנימיות לבבי אני מאד שבור ומדוכא, ואיני יודע מה לעשות. אולי הרב יוכל לעזור ולתת לי עצה איך לצאת מזה.
4023
ילדיי לא מתקשרים לשאול לשלומי וגורמים לי בכך צער גדול
גידלתי ששה ילדים ומסרתי נפש עבורם, אין דבר שלא נתתי להם, חיתנתי אותם בכבוד גדול ותמיד עזרתי להם, ואפילו עכשיו אני משתדל לעזור להם, אבל יש לי צער גדול מאוד מהם, כי יכולים לעבור שבועות וחודשים והם לא יטרחו אפילו להרים טלפון אחד ולשאול בשלומי - מה אני עושה, ואיך אני מרגיש, האם אני חי או מת... הם מאוד אדישים, עד כדי כך שאפילו עכשיו בפורים הם לא צלצלו אליי להגיד לי פורים שמח, וזה מאוד מאוד כואב לי. מה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב?
4022
השתכרתי במסיבת פורים וכמעט שנכשלתי עם גבר זר. איך מתקנים את זה?
למרות שאני אישה נשואה, בכל פעם אני נופלת ונכשלת. בפורים הייתי במסיבה עם חברות, וכולם שתו שם אלכוהול, וגם אני שתיתי עד שהייתי מעורפלת לגמרי. אחרי זה סיפרו לי שאחד הגברים התקרב אליי והתחיל ללטף אותי, ולולא החברות שלי שהצילו את המצב - מי יודע לאן זה היה יכול להגיע. אני מצטערת מאוד ויש לי ייסורי מצפון על ההתנהגות שלי. מה עליי לעשות כדי לתקן את זה?
4021
למרות שכל חברותיי לכיתה כבר התחתנו, הוריי מתעקשים שאני עדיין צעירה לחתונה
אני בת עשרים ואחת ממשפחה חרדית מאוד. כל חברותיי לכיתה התחתנו כבר מזמן ויש להן כבר ילדים, רק אני עדיין לא התחתנתי כי ההורים שלי חושבים שאני עדיין צעירה מכדי להתחתן, והם אפילו לא מוכנים לשמוע שידוכים עבורי. כל כך כואב לי כי כבר מגיל שש עשרה אני רוצה להתחתן, ואני מאד מתוסכלת, וכבר חשבתי כמה פעמים לזרוק הכל ולברוח מהבית אפילו עם גוי... תעזרו לי בבקשה.
4020
איך זה ייתכן שאנשים שקירבתי מתרחקים ממני ועוד מזלזלים בי?
אני עוסק בקירוב רחוקים מזה הרבה שנים, ומשתדל לקרב את כל מי שאני יכול, אך לצערי כבר כמה פעמים האנשים שקירבתי התרחקו ממני ועוד העלילו עליי עלילות שווא. רציתי לדעת מדוע זה כך שאני מוסר את נפשי כדי לקרב אדם ולעזור לו במה שאני רק יכול ובסופו של דבר הוא יורק לכיווני? ומדוע אני מרגיש שמשמים מנסים למנוע ממני להמשיך לקרב רחוקים?
4019
שמעתי שיש מנהג אצל אנשי שלומנו להדליק נר תמיד. איך עושים זאת בדיוק?
ידוע שיש עניין גדול אצל אנשי שלומנו להדליק נר תמיד. א. האם יש עניין שכל אחד ואחד ידליק נר תמיד בביתו או שמדליקים רק בציון רבינו או במקום ההתכנסות של אנשי שלומנו? ב. האם יש ענין להדליק בשמן זית דווקא? ג. האם שניים או שלושה אנשים יכולים להדליק בשותפות, כלומר להשתתף בהוצאות השמן וכו' וזה ייחשב לזכות כולם?
4018
אנחנו נמצאים במצוקה כלכלית קשה, וזה גורם לנו לחצים בבית
אני נשואה ואם לילד, וברוך השם כעת נמצאת בהיריון נוסף. אנחנו נמצאים במצוקה כלכלית וגרים אצל חמותי, אני לא עובדת ולכן הילד לא הולך לגן כי אין לנו אמצעים לשלם. גם בעלי לא עובד, ובכל פעם שהוא מנסה לעשות משהו כדי להיות עצמאי - שום דבר לא מצליח.
4017
מישהו טוען שפגעתי בו והוא קילל אותי. האם יש לי ממה לחשוש?
מישהו קילל אותי קללות נמרצות על לא דבר. הוא טוען שפגעתי בכבודו, אבל אני לא יודע על מה הוא מדבר. האם אני צריך לחשוש מהקללות שלו, לבקש ממנו מחילה ולעשות התרת קללות או שאני לא צריך לעשות מזה עסק בכלל?
4016
אנחנו לא מצליחים בשום דבר, ויש לנו קשיים גדולים בפרנסה
לי ולבעלי לא הולך בשום דבר ויש לנו קשיים גדולים מאוד בפרנסה. גם אם נקבל משכורת גבוהה החובות עצומים וכל זה אחרי שהגענו להסדרים עם הבנקים. מה גם שבגלל זה בעלי נמצא כל היום בעבודה ולא מתפנה כלל לקבוע עיתים לתורה. מה אנו יכולים לעשות?
4015
מה עדיף: לישון מוקדם ולהשכים לפני עלות השחר או ללכת לישון כשעתיים לאחר זמן חצות?
מה יותר טוב: ללכת לישון מוקדם ולהשכים קודם עלות השחר או להיות ער עד כשעתיים אחר חצות ואז ללכת לישון?
4014
איך אפשר להגיע לשמחה אמיתית?
איך אפשר להגיע לשמחה אמיתית שנובעת מהלב, שמחה פנימית ולא שמחה גשמית?
4013
האם מותר להתחפש בפורים או שזה מנהג הגויים?
4012
האם יש עניין ללמוד ולומר קדיש לעילוי נשמת הרשעים?
יש רשעים גדולים שלחמו נגד היהדות בפרהסיה ונפטרו. האם יש עניין לומר עליהם קדיש וללמוד לעילוי נשמתם, מכיוון שכל הבנים חילוניים ואינם אומרים קדיש או לומדים תורה, או שעל זה נאמר "הלעיטהו לרשע וימות" ואין צורך לזכות אותם?
4011
אני לא מוצאת את הכיוון שלי בחיים. אולי כדאי לי לשנות את שמי?
שמי קטרין, אני נשואה ואמא לשלושה ילדים נפלאים, אולם אני מרגישה שאני לא מוצאת את הכיוון שלי בחיים - הן מבחינת פרנסה והן בחינת מיצוי עצמי, ואני מעוניינת לשנות את שמי.
4010
גיליתי שבגן של בתי מתנהגים בצורה לא ראויה ובחוסר סבלנות לילדים. מה עליי לעשות?
לצערי, בשבוע שעבר קרה לי מקרה לא נעים בגן של הבת הקטנה שלי בת החצי שנה, וכך היה: התקשרו אליי מהגן והודיעו לי שהילדה שלי עם חום גבוה. אחרי 10 דקות בערך התקשרתי שוב לשאול מה שלום הילדה, ואמרו לי שהכול בסדר ואני יכולה להיות רגועה ולסיים את העבודה שלי. הגעתי לגן אחרי שעתיים, כל הילדים היו ישנים ורק הבת שלי צרחה מבכי. נכנסתי בשקט, וראיתי שהמטפלת מנדנדת את הלול בחוזקה, מדברת לא יפה לתינוקת שלי ודוחפת לה מוצץ לפה בחוזקה!
4009
איך זוכים לחזור בתשובה מאהבה?
4008
הרמתי ידיים על אשתי ועכשיו היא רוצה להתגרש. מה עושים?
אשתי משפילה ומבזה אותי ללא הפסקה, וכתוצאה מזה הייתה לנו מריבה רצינית ואני הרמתי עליה ידיים והרבצתי לה. עכשיו היא רוצה שנתגרש. מה עליי לעשות?
4007
האם אפשר להבין מדברי התניא שאין חשיבות להתבודדות?
חברי הראה לי את דברי בעל התניא בסוף פרק ל"ז, שם הוא אומר שמי שאינו קורא לקדוש ברוך הוא על ידי עסק התורה, אלא מתפלל "אבא אבא" - זוהי לא קריאה אמיתית. כיצד יש להבין את הדברים?
4006
בעלי נשלח לעבור בדיקות רפואיות אך הוא מסרב לעשות אותן. מה עליי לעשות?
בעלי עבר סידרת בדיקות, ונמצא דם סמוי בצואה שלו. הרופאים חוששים שזה קשור למחלה הידועה רחמנא ליצלן וביקשו ממנו להיבדק בשנית, אך בעלי מאוד חושש להיבדק בגלל שגם אחיו וגם אח אימו נפטרו ממחלה זו, והוא מודאג מאוד. מה גם שהוא טוען שלפני חודשיים הבדיקות ייצאו תקינות ולכן אינו רוצה להיבדק.
4005
חז"ל אמרו שלעתיד יתבטלו כל הקרבנות. איך זה ייתכן, הרי התורה היא נצחית?
חז"ל אמרו שלעתיד לבוא כל הקרבנות יתבטלו חוץ מקרבן תודה, כי לא יהיו עוונות. והרי התורה היא נצחית, ומה יהיה עם כל יתר המצוות של הקרבנות – עולה, שלמים, קרבן יולדת וכו', האם המצוות האלו יתבטלו לגמרי?
4004
העובר שלי במצב עכוז והלידה מתקרבת. מה אפשר לעשות כדי שהוא יתהפך?
לפני חודש וחצי כתבתי לכם שהעובר במצב עכוז, והשבתם לי שיש עניין שיתהפך הכול לטובה, ושעליי להתפלל בכל יום תפילה מיוחדת שכתבתם לי. לצערי, העובר עדיין לא התהפך, והרופאים אמרו לי שאם הוא לא יתהפך תוך שבועיים אצטרך לעבור ניתוח קיסרי, אך אני לא רוצה להגיע לזה כי אני חוששת ומפחדת מזה מאוד.
4003
מצב השלום בית שלנו לא מאיר פנים. אשמח לקבל עצה.
מצב השלום בית שלנו לא מאיר פנים, ואנחנו פרודים כבר מסוכות. אני לא יודע מה לעשות ואשמח לקבל עצה.
4002
איך מחשבים הלכה למעשה את זמן החצות שרבינו דיבר עליו בתורה קמ"ט?
איך מחשבים הלכה למעשה את זמן החצות שרבנו דיבר עליו בתורה קמ"ט? ממתי מתחילים לספור - מצאת הכוכבים או מהשקיעה? והאם מדובר בשעות זמניות או בשעות של שישים דקות?
4001
האם זה לא זלזול לשיר שירים עם שמו הפרטי של רבי נחמן?
בשנים האחרונות הוציאו לאור המון דיסקים עם שירים קצביים שמשתמשים בשמו הפרטי של רבינו, והאמת היא שזה מאוד מפריע לי כי לדעתי זה זלזול. מה דעתכם בעניין?
4000
אשתי רוצה שאטייל איתה ואשוחח איתה. האין זה ביטול זמן?
אשתי שתחיה מעוניינת שאלך לטייל איתה ואשוחח איתה, והיא טוענת שהיא מרגישה שהיא לא מעניינת אותי ושאין לי סבלנות אליה. האמת, אודה שבאמת אין לי סבלנות לשבת סתם ככה ולפטפט כי אני מרגיש בזבוז זמן, ומה גם שחז"ל הקדושים אמרו "אל תרבה שיחה עם האישה, וכל המרבה שיחה עם האישה גורם רעה לעצמו ובטל מדברי תורה וסופו יורש גיהנום". ועל כן באתי בזה לבקש מהצדיק שיראה לי את דרך האמת מה עליי לעשות.
3999
שמעתי שבבית שיש בו מריבות כדאי להשמיט את השורה "צאתכם לשלום". האם זה נכון?
שמעתי שיש סגולה לבית שאין בו שלום בית רחמנא לצלן, לא להגיד בקבלת שבת "צאתכם לשלום". האם זה נכון?
3998
למרות שאני ובעלי נשואים שנים רבות, אין בינינו חיבור אמיתי. האם להישאר איתו?
לי ולבעלי יש שבעה ילדים, ולמרות שאנחנו נשואים כבר שנים רבות אני מרגישה שאין בינינו חיבור אמיתי. האם להישאר איתו?
3997
איך זוכים ליישוב הדעת ברוחניות ובגשמיות?
3996
מה ההיתר לרקוד ולשמוח, הרי מיום שחרב בית המקדש אסרו לשמוע כלי זמר?
שמעתי שיש מנהג אצל חסידי ברסלב לרקוד בכל יום אחרי התפילה, ושכבודו הנהיג בקהילתו לרקוד יחד עם מוזיקה שמחה. מה ההיתר לכך, הרי אמרו שמיום שחרב בית המקדש אסרו לשמוע כלי זמר?
3995
כבר ארבע שנים אני לא מצליחה להיכנס להיריון. מה הסיבה?
אני נשואה שמונה וחצי שנים, יש לי ילד בן שש וחצי, וכבר ארבע שנים אני לא מצליחה להיכנס להיריון. מה הסיבה? ומה עליי לעשות כדי להיפקד?
3994
אנו מתלבטים מאוד לאיזו ישיבה לרשום את בננו. אנא ייעץ לנו.
בני נבחן בישיבה טובה מאוד בעיר, וברוך השם התקבל, ואנו מתלבטים מאוד מה הכי מתאים לילד: מצד אחד להמשיך בישיבה של התלמוד תורה זה 'חממה' ומכירים שם את מעלותיו – יודעים שהוא תלמיד מבריק בלשון המעטה בגמרא, אבל יש לו עודף בטחון עצמי, מה גם שאני מאמין ששם הוא יקבל את היחס הנדרש, כי אחרי הכול יהיו בישיבה רק ששה עשר תלמידים, ומצד שני - הישיבה השנייה שאליה התקבל זו ישיבה ותיקה בעיר וגם נחשבת טובה, ויש בה מקום להתפתח בגמרא ברמה גבוהה אבל אני חושש ממשבר או בעיות כאלו ואחרות שיהיו לו עד שיכירו את אופי הילד ויכוונו אותו בהתאם.
3993
כבר שנתיים אנחנו מצפים להיריון שבושש מלבוא. מה אפשר לעשות?
יש לנו ילד שמתקרב לגיל ארבע שנולד מהריון טבעי לחלוטין, ולמרות שמבחינה רפואית ברוך השם הכול בסדר, אני ובעלי מנסים כבר שנתיים להיכנס להיריון שני ללא הצלחה. אנחנו שומרי שבת ומצוות, אני מרבה בתפילות רבות ותחינות, קוראת מדי שבת ספר תהילים שלם מבלי לדבר, הולכת בכל יום שישי לציונו של רבי מאיר בעל הנס, מתפללת, מדליקה נרות ומשתדלת להתחזק כמה שיותר, אך הישועה עדיין לא באה. אנחנו מאוד רוצים עוד ילדים. מה עוד אפשר לעשות?
3992
שמעתי שזה לא טוב לחשוף את הילדים לתמונות של חיות טמאות. האם זה נכון? 
שמעתי שזה לא טוב שיהיו על הבגדים או על המשחקים של התינוקות והילדים תמונות של חיות טמאות כי זה לא טוב לנשמה של הילדים. האם זה נכון? ואם כן, מה הסיבה לכך?
3991
יש עליי עומס גדול בעבודה אך קשה לי לוותר על משימות מאתגרות. מה עושים?
אני נמצאת בתקופה לחוצה ועמוסה - מצד אחד אני מרגישה שאני ממצה את היכולות שלי, וזה משמח אותי, ומצד שני אני רוצה לוותר על חלק מהמשימות כדי להוריד מהעומס שיש עליי אבל מפחדת להחמיץ הזדמנויות. אשמח לקבל עצה איך להתנהג במצב כזה.
3990
אני מפחדת שבעלי מסתיר ממני דברים, וזה גורם לנו בעיות בשלום בית
בעלי התייתם מאמו לפני בר-המצווה, ומאז הוא זקוק לדמות של אישה שתפרגן ותקשיב לו. היום כשהכול טוב אני פוחדת כל הזמן שיהיו שקרים והסתרות ממני, אני נזכרת בכל מה שהיה, והיצר הרע לא נותן לי מנוח. בכל פעם אני באה ושואלת אותו למה הוא עשה כך וכך, ושואלת פרטים, והוא בתגובה מתעצבן ואז נהיה פיצוץ נוסף וכך אנו במעגל ללא יציאה
3989
בזמן האחרון אני כבר לא נמשכת לבעלי ואין לי חשק להמשיך לחיות איתו
בזמן האחרון אני מרגישה שאני כבר לא נמשכת לבעלי ואין לי חשק להמשיך לחיות איתו. אני רוצה להתגרש ממנו ולהמשיך בחיים שלי, אבל בגלל שיש לנו חמישה ילדים אני עדיין לא עושה את הצעד הזה. אשמח לשמוע מה דעתכם בעניין?
3988
קשה לי מאוד עם הילדים שלי ואני כועסת עליהם רבות. איך זוכים לרוגע וסבלנות?
קשה לי מאוד עם הילדים שלי, וכמעט בכל יום אני מוצאת את עצמי כועסת וצועקת עליהם. איך זוכים לרוגע וסבלנות?
3987
אנו עוברים לדירה חדשה. מה אנו צריכים לעשות כדי שתהיה לנו כאן ברכה והצלחה?
אנו גרים בבת ים ודרים בבית הנוכחי כבר עשר שנים. אמנם חזרנו פה בתשובה ונולדו לנו חמישה ילדים ברוך השם, אבל תמיד היו בינינו מריבות קשות מאוד ולא היה לנו טוב ביחד, פשוט לא היה לנו מזל בבית הזה. בעוד שבועיים אנחנו עוברים לדירה חדשה באזור יותר דתי, מה אנחנו יכולים לעשות כדי שיהיו לנו בבית החדש ברכה, הצלחה ושלום בית?
3986
אנו נשואים כבר שנתיים ועדיין לא זכינו לילדים. איך מתמודדים עם מצב כזה?
אני נשואה שנתיים ועדיין לא זכיתי לפרי בטן. אני מתפללת ובוכה המון, מקבלת על עצמי הרבה קבלות וטרם הגיע הישועה. אני לא יכולה לשרוד יותר עם הכאב החותך הזה, ואני מרגישה כאילו התפילות חסומות ולא מתקבלות. כל ההשתדלויות שאנו עושים כושלות, ויש זמנים שאני מרגישה שאין לי כוח לחיות יותר. איך אני מתמודדת נפשית עם כזה דבר?
3985
אמרו לי שאם מתקלחים אחרי הטבילה זה מפסיד את כל הקדושה. האם זה נכון?
הנה ידוע גודל העניין של טבילה במקווה בכל יום, ובפרט אצלנו חסידי ברסלב, והיות שאני בטבעי אסטניס גדול, אני נוהג להתקלח אחרי הטבילה, אך שמעתי מכמה וכמה אנשים שאם מתקלחים אחרי הטבילה זה מוריד את כל הערך של הטבילה, ובעצם זה לא נחשב כטבילה כלל, ומאז יש לי חלישות הדעת שאולי אני לא פועל כלום בטבילתי. אשמח לשמוע מה דעתכם בנידון, ואם צריך אזי אמסור נפשי לטבול כמנהג הנכון.
3984
יש הרבה רבנים בברסלב, ולכל אחד יש סגנון שונה מאוד. איך יודעים מי מביניהם הוא הצודק?
שמי אבי, אני חוזר בתשובה ואני מאוד מחובר לרבי נחמן ולספרים שלו. אני רואה שיש הרבה רבנים בברסלב, ולכל אחד יש סגנון שונה מאוד, וזה מאוד מבלבל אותי. איך יודעים מי מביניהם הוא הצודק?
3983
האם להישאר במקום עבודתי או לעבור לעבודה חדשה עם תנאים משופרים?
אני עובד במקום מסודר כבר כמה שנים, ולפני כשבועיים המנהל הודיע לי שהוא מתכוון לתת לי קידום משמעותי ולמנות אותי לתפקיד חשוב בצוות. ממש כמה ימים אחרי שהוא הודיע לי את זה, פנו אליי מחברה אחרת בהצעת עבודה עם משכורת יותר גבוהה ותנאים יותר טובים ממה שאני מקבל עכשיו, ומאז אני מאוד מתלבט: האם להישאר במקום עבודתי הנוכחי או לעבור למקום החדש עם התנאים המשופרים?
3982
כיצד יש לנהוג בעניין חיסונים לילדים קטנים: האם לחסן אותם או לא?
ידוע שרבינו דיבר פעמים רבות בגנות הרופאים. כיצד יש לנהוג בעניין חיסונים לילדים קטנים: האם לחסן אותם או לא?
3981
אני בחור דתי, אבל התעוררו אצלי ספיקות באמונה ובתורת ישראל. מה עושים?
אני בחור דתי, חונכתי בדרך האמונה והמצוות אבל כנראה מרוב החטאים שלי התעוררו אצלי ספיקות באמונה ובתורת ישראל. מה עושים?
3980
מישהי יצרה איתנו קשר בטענה שלה ולבעלי יש ילד משותף שרוצה להכיר אותו. מה עלינו לעשות?
אנו חוזרים בתשובה, יש לנו שבעה ילדים, וברוך השם יש לנו שלום בית אמיתי. בימים האחרונים קיבלנו שיחת טלפון לבית, ומעבר לקו הייתה אישה מהעבר של בעלי שטוענת שיש להם ילד משותף, שכיום הוא בן שמונה עשרה, והוא רוצה להכיר את אבא שלו. המצב גרם להרבה בעיות בשלום בית ואנו לא יודעים מה לעשות: האם להתעלם מכל זה ולהמשיך את חיינו או שעלינו לבצע מהלכים אחרים?
3979
התגרשתי מאשתי בלחץ הרבנים בבית הדין וכעת אני מתחרט. מה ניתן לעשות?
לצערי התגרשתי ואיבדתי את אשתי, והאמת היא שהרבנים בבית הדין מאוד השפיעו עלינו להתגרש במקום לעשות ההפך. אני יודע שעשיתי טעות, ואני מאוד רוצה להחזיר אותה אליי, הבעיה שהיא גרה כרגע אצל אמא שלה והיא משפיעה עליה לרעה גם מבחינת שמירת תורה ומצוות וגם מבחינת זה שהיא לא רוצה שהיא תחזור אליי. אני דן אותה לכף זכות כי בכל זאת התגרשתי ממנה, אך לא טוב לי עם המצב. מה אפשר לעשות?
3978
מה הרב מציע לעשות לאור המקרים המזעזעים וההתבוללות שמתרבים לאחרונה?
רואים צרות ומקרים לא קלים בעם ישראל, מחסור בגשם, ובעיות התבוללות - בפרט באזור שאני גר רואים הרבה צעירים ערבים שמנסים בכל הכוח לטמא את בנות ישראל בכל מיני פיתויים של כסף ומתנות. שמעתי שבעבר היו מכריזים על ימי תפילה ותענית וקוראים את פיטום הקטורת. מה כבוד הרב מציע לעשות?
3977
נכשלתי המון באינטרנט. האם לחסום אותו לחלוטין או להשאיר רק את הטוב שבו?
האינטרנט הכשיל אותי מאוד, וברצוני לדעת מה דעת הצדיק: האם לחסום את האינטרנט כולו או להשאיר רק את הטוב שבו כמו האתר של הרב? אני מתלבט מה עליי לעשות כי מצד אחד אני זקוק לחיזוקים האלו שמחיים אותי, אבל מצד שני אולי זו עצת היצר שבא לבלבל אותי.
3976
לאן עדיף לתרום את כספי המעשר שלי: לכולל אברכים או להפצת ספרי רבינו?
3975
העבודה היחידה שאני יכול לעבוד בה כעת היא מלצרות בחברה חילונית. האם לעשות זאת או לוותר?
אני רוצה לעבוד, אבל בגלל שאני חייל כעת העבודות היחידות שמתאימות לשעות הפנויות שלי הן עבודות מלצרות והגשה בחברה צעירה וחילונית. האם כדאי לי לעבוד שם או שעדיף לוותר על זה ולהישאר דחוק עד שאמצא עבודה במקום אחר?
3974
מה הדרך הנכונה להשתמש בתוכחה?
ברצוני לשאול לגבי תוכחה: מצד אחד רבינו ז"ל כותב בספר המידות את חשיבות התוכחה, ומצד שני בליקוטי מוהר"ן תנינא סימן ח' מזהיר רבינו ז"ל מתוכחות לא טובות. איך מיישבים את שני המקורות הללו? ומה הדרך הנכונה להשתמש בתבונה במצוות התוכחה?
3973
איך משלבים את התיקון האישי ואת תיקון העולם בצורה הנכונה?
אני רואה שהרב מעורר תמיד את אנשי שלומנו לצאת להפצה ולפרסם את אורו של רבינו נחמן מברסלב בעולם, ומצד שני ראיתי שהרב כתב שכל אחד צריך להסתכל על עצמו ולראות שהוא יתקדם בעבודת השם ויתעלה מיום ליום. איך מסתדרים שני הדברים הללו יחד - כלומר, איך משלבים את התיקון האישי שלנו ואת תיקון העולם בצורה הנכונה?
3972
רב אחד אמר לי שהסגולה שרבינו נתן ליולדת איננה מקובלת בעולם. האם הוא צודק?
רבינו כותב בספר המידות בערך קליפה שסגולה ליולדת לכתוב על קלף "השם רמה ידך בל יחזיון". האם צריכים לרשום את הפסוק הזה עם שם הוי"ה ברוך הוא? בנוסף, שאלתי את אחד הצדיקים בעניין זה, והוא אמר לי שהסגולה הזו אינה מקובלת בעולם. האם הוא צודק?
3971
אני ובעלי התגרשנו, ועכשיו אני מאוד מתחרטת. איך מתחזקים?
אני ובעלי לשעבר התגרשנו כי הוא לא היה מעוניין בשלום בית, ולמרות שהוא היה לא בסדר בכלל בנישואין, עכשיו יש לי חרטה גדולה מאוד כי אני יודעת שהמשפחה והחברים הסיטו אותו שיתגרש, והוא לא עשה זאת על דעת עצמו בלבד. איך מתחזקים וקמים מהנפילה הזאת? ואיך קורא שבדיוק כשמתחזקים הכול נופל? האם זה תיקון שעליי לעבור?
3970
מה הנקודה המרכזית שכל אדם צריך לשים עליה דגש בעבודת השם?
3969
אני לא מתחברת לשמי 'אריקה', האם כדאי לי לשנות את שמי ל'אגם'?
3968
איזה ספרים אפשר וצריך ללמוד חוץ מספרים שקשורים לרבינו?
3967
חזרתי בתשובה לפני שנתיים, אך קשה לי לקבל על עצמי כיסוי ראש
לפני שנתיים התחלתי להתקרב לדת ולשמור מצוות, אך קשה לי מאוד לקבל על עצמי כיסוי ראש ואני לא מתחברת לזה בכלל. שמעתי כמה רבנים שהסבירו כמה זה חשוב, אבל מה אעשה שזה קשה לי מאוד? אודה לך אם תענה לי.
3966
בזמן ששירתתי בצבא כמה מחבריי נהרגו מול עיניי, ומאז אני בטראומה קשה. אשמח מאוד שתחזקו אותי.
בזמן ששירתתי בצבא כמה מחבריי נהרגו מול העיניים שלי, ומאז אני בטראומה קשה. המראות הקשים והפרצופים שלהם לא יוצאים לי מהראש, ואני סובל מנדודי שינה ולחץ נפשי. אני מטופל על ידי אירגון נט"ל (נפגעי טראומה לאומית), וזה עוזר לי מאוד, אך עדיין אני זקוק לרחמי שמיים כדי שאוכל להמשיך לתפקד כרגיל. אשמח מאוד שתחזקו ותעודדו אותי כי קשה לי מאוד.
3965
יש לי חדר מיוחד לכתיבת סת"ם. האם אני יכול לתלות שם שם הוי"ה?
אנו עומדים להיכנס לדירה שכורה, ועשיתי לי שם חדר בו אוכל לעסוק בעבודת השם - סופרות סת"ם, לימוד תורה והתבודדות. האם אני יכול לתלות שם על הקיר מסגרת עם שם הוי"ה ברוך הוא?
3964
אני שוקלת להתחיל ללמוד השנה, ואינני יודעת במה עליי להתעסק קודם - בחתונה או בלימודים. מה דעתכם?
אני שוקלת להתחיל ללמוד השנה, ואינני יודעת במה עליי להתעסק קודם - בחתונה או בלימודים. מה דעתכם? והאם כדאי לי להיכנס לתחום הבניין כמו שאני רוצה?
3963
האם בזמן התפילה מותר לי להוסיף תפילות אישיות כאוות נפשי?
רבינו אומר שבשעה שאומרים "וצבא השמים לך משתחווים" ראוי להתפלל על כל צרכיו. האם הכוונה היא להתפלל באותו זמן ממש שאני קורא את הפסוק? האם אין בעיה להוסיף מילים בתפילה, הרי זה נוסח שתיקנו חז"ל?
3962
ראיתי שיש אנשים שלא משאירים בביתם אמה על אמה זכר לחורבן. מה ההסבר לכך?
ראיתי הרבה אנשים יראי השם שלא משאירים אמה על אמה בלי צבע בביתם זכר לחורבן, וכן לא עושים קריעה כשמגיעים לכותל המערבי למרות שלא היו שם בתוך שלושים יום. מה ההסבר לכך?
3961
גיליתי שלבעלי יש פלאפון שמחובר לאינטרנט. איך אני צריכה לפעול?
גיליתי שיש לבעלי פלאפון שמחובר לאינטרנט והוא יכול לצפות ולראות מה שהוא רוצה, וכשדיברתי איתו על זה הוא אמר לי "זה לא עסק שלך, אל תתערבי לי בחיים!".
3960
האם כשמקבלים ברכה מהצדיק כדאי לשמור אותה בסוד מחשש עין הרע?
האם כשמקבלים ברכה מהצדיק בנושא מסוים מותר ואפשר לספר זאת או שעדיף שלא לגלות את זה לאף אחד בבחינת 'אין הברכה שרויה אלא בדבר הסמוי מן העין'?
3959
הענשנו את בתנו והיא ברחה מהבית. האם להחזיר אותה הביתה? והאם לתת לה לעשות מה שהיא רוצה?
בתי בת השש-עשרה התחילה לזלזל במסגרת החינוך, ומכיוון שיש לה כסף שנמצא בידינו, החלטתי שבכל פעם שהיא מחסרת או מאחרת ללכת לבית הספר אני קונסת אותה מהסכום שנמצא אצלנו. היא כועסת על זה מאוד וברחה מהבית.
3958
האם צריכים לנשק את אדמת ארץ ישראל כשמגיעים אליה מחוץ לארץ?
האם צריכים לנשק את אדמת ארץ ישראל כשמגיעים אליה מחוץ לארץ? והאם צריך לנשק את הקרקע בפה ממש או שמספיק עם היד? והאם אפשר לנשק גם קרקע מרוצפת?
3957
איך מסתדר עניין הלימוד בגירסא עם פסיקתו של מרן הרב עובדיה יוסף?
ראיתי הלכה וזו לשונה: "עיקר מצות לימוד התורה אינו בגירסא בלא הבנה כלל, אלא מצות תלמוד תורה הוא בלימוד עם הבנת העניין, ולא די בהבנת פירוש התיבות, וכל שכן בגירסא בעלמא. ומכאן תשובה לאלו שיש להם "סגולה" לגמור כל הש"ס בתוך תקופה קצרה, בלי הבנה לעומק הדברים, וברור שהוא איבוד זמן וביטול תורה"
3956
הרמתי יד על אשתי, ומאז המשפחה שלה לוחצת שנתגרש. איך אפשר לתקן את המצב?
לפני שבוע הייתה לי ולאשתי מריבה קשה מאוד, ולצערי הרב לא יכולתי לשלוט בעצמי והכיתי אותה. מיד כשזה קרה היא ברחה מהבית להורים שלה, ועכשיו כל המשפחה כבר מעורבת ולוחצת עליה שתתגרש ממני בלי שום דין ודברים. אני יודע שעשיתי מעשה חמור מאוד, ואני מתבייש ומצטער. איך אני יכול לרצות ולפייס אותה ולגרום לה לרדת מהעניין של הגירושין ולחזור הביתה?
3955
אני שוקל להתגרש. האם זה הדבר הנכון לעשות?
אני ואשתי נשואים שלוש שנים, ואנחנו לא מסתדרים אחד עם השני - כל הזמן יש מריבות, אי הבנות ומתח בבית. כבר תקופה ארוכה אני שוקל להתגרש, ובגלל שעדיין אין לנו ילדים, אני חושב שכדאי לעשות את זה כמה שיותר מהר. האם זה הדבר הנכון לעשות?
3954
מאיפה יש לחסידות ברסלב את האומץ להגיד שרק הדרך שלהם היא דרך האמת?
3953
אין לי עבודה, אני משועמם מאוד, ואני מרגיש שהחיים שלי עוברים בלי שום תכלית
אין לי עבודה, אני משועמם מאוד, ואני מרגיש שהחיים שלי עוברים בלי שום תכלית. אני רוצה לקחת את עצמי בידיים אבל קשה לי לשנות את ההרגלים. אשמח לקבל עצה מהרב.
3952
אני מנהל תלמוד תורה בבאר שבע. האם כבודו יוכל לכתוב מכתב חיזוק למלמדים שלנו?
אני משמש כמנהל תלמוד תורה בבאר שבע. יש לי חבר שגר ביבנאל והוא מלמד בתלמוד תורה של הקהילה, ובכל פעם הוא שולח אליי את המכתבים שאתם שולחים למלמדים, אני מאוד מתחזק מזה ושומר את כולם. לאחרונה עלה לנו רעיון משותף לפנות לכבודו ולבקש שתכתבו גם למלמדים שלנו מכתב חיזוק נפלא כזה, וזו תהיה לנו זכות עצומה.
3951
האם זה נכון שמי שהולך עם בגדים מלוכלכים זה סימן שגם נשמתו מלוכלכת?
שמעתי שאומרים בשם השל"ה הקדוש שמי שמזניח את בגדיו ולא שומר אותם מכתמים, זה סימן שגם את נשמתו הוא מזניח ונשמתו מלוכלכת. האם זה נכון?
3950
האם בפורים צריך להשתכר דווקא מיין או שאפשר להשתכר ממשקאות חריפים אחרים?
האם בפורים צריך להשתכר דווקא מיין או שאפשר לקיים את מצוות היום במשקאות אחרים כגון וודקה וכו'?
3949
כולם מסביבי מצליחים, רק אני לא מוצאת את הזיווג שלי. למה כל כך קשה בעולם הזה?
אני בת עשרים ושתיים ומאוד רוצה להתחתן. אנשים אומרים לי שאני בררנית מאוד ושאני לא מתפללת מספיק. אני מיואשת ויש פעמים שאני ממש נשברת וחושבת כאילו אף אחד לא שומע אותי.
3948
מה דעתכם על כך שיש ישיבות שמסלקות תלמידים שהתחתנו לפני הזמן שהישיבה הכתיבה?
לאחרונה התפרסם שיש תופעה רחבה של ישיבות בהן אסור להתחתן לפני גיל עשרים ושתיים, ויש כמה ראשי ישיבות שמסלקים מהישיבה תלמידים שמתחתנים לפני שהגיע הזמן שהישיבה הכתיבה. מה דעתכם בעניין? האם זו הנהגה טובה?
3947
קשה לי לשלוט על הדיבור שלי, וכשאני מדבר אני לא יודע מתי להפסיק
יש לי בעיה - קשה לי לשלוט על הדיבור שלי, וכשאני מדבר אני לא יודע מתי להפסיק, עד שהחברים שלי עושים ממני צחוק ומכנים אותי בכל מיני כינויים מעליבים. אני מודע לזה, אבל קשה לי לשלוט ולעצור בזמן. אשמח לעצתך.
3946
בעלי התדרדר, התמכר לאינטרנט ואלכוהול, וגיליתי שיש לו קשר עם נשים אחרות
אני ובעלי נשואים ארבע עשרה שנה, ויש לנו ששה ילדים. אנחנו משפחה חרדית, אך בשש השנים האחרונות הבעל הידרדר ברוחניות, ואף התמכר לדברי תועבה באינטרנט ואלכוהול
3945
האם יש עניין לדבר כל הזמן ממעלת הצדיקים ומהכוחות שלהם?
יש אנשים שמדברים הרבה על צדיקים, כמו למשל: "בזכות צדיק פלוני עומד העולם", "צדיק פלוני מבטל גזרות", "צדיק פלוני אומר ללמוד גמרא". פעם הייתי מתלהב מהדיבורים האלו, אך היום אני כבר לא במקום הזה, ואני מרגיש שהדיבורים האלו לא מוסיפים לי שום דבר בעבודת השם.
3944
אני סובל מחרדות ופחדים שהולכים וחוזרים בהדרגה, ואינני רוצה לקחת כדורים
בשנים האחרונות אני סובל מחרדות ופחדים שהולכים וחוזרים בהדרגה. בזמן האחרון הם קצת התגברו מה שמקשה עליי בעבודת השם ובהתנהלות ביום יום, והדבר האחרון שאני רוצה הוא להשתמש בכדורים וכיוצא בזה.
3943
אני בקשר עם בחורה ורוצה להתחתן איתה, אבל יש לי המון בלבולים
כבר הרבה זמן אני בקשר עם בחורה ואנחנו רוצים להתחתן, אך לצערנו יש לנו המון בעיות ומריבות, ויחד עם זאת נורא קשה לי כלכלית. אני מאוד אוהב את הבחורה ולא יודע מה לעשות, היינו אצל כמה רבנים והתשובות היו מגוונות, חלקם אמרו לנו לא להתחתן. כבוד הרב, מה עלינו לעשות?
3942
הכרתי בחור שחזר בתשובה לפני שנה וחצי ומשפחתו חילונית. האם כדאי לי להמשיך בשידוך?
לא מזמן התגרשתי, וברחמי שמים השם יתברך זימן לי שידוך. אני חרדית מבית ומאוד מתחברת לחסידות, הבחור גם כן ברסלב אך אני חוששת כי הוא חוזר בתשובה רק שנה וחצי, והוא ממשפחה ממש חילונית, האם להמשיך בשידוך או לסיים אותו? כמו כן, רציתי לשאול: למה חסידי ברסלב לא מסדרים את הזקן בכדי שיראה אסתטי? האם יש בזה איסור?
3941
האם כל אחד יכול להגיע לדרגות של הצדיקים הגדולים?
לאחרונה אני קורא הרבה סיפורי צדיקים, וזה מאוד מחזק אותי ונותן לי חשק להיות צדיק. האם כל אחד יכול להגיע לדרגה כזאת של צדיק? ואם כן, מה הדרך לעשות את זה?
3940
מאז שאשתי ילדה כמעט בכל לילה אני רואה קרי. האם יש מה לעשות נגד זה?
אשתי נמצאת כמה שבועות אחרי לידה. אני משתדל מאד להסיח את דעתי מהתאווה, אולם לאחרונה כמעט בכל לילה אני רואה קרי. כמובן שאני אומר את התיקון הכללי, אבל ככל הנראה יחלוף עוד הרבה זמן עד שהיא תהיה מותרת. האם יש מה לעשות נגד התופעה?
3939
האם כדאי לי להיכנס לישיבה למרות שאני כבר בן עשרים ושלוש?
אני בן עשרים ושלוש, והגעתי למצב בחיי שאני רוצה להתחזק יותר. אני דתי, התורה חשובה לי יותר מכל דבר אחר בעולם, ואני רוצה להיות חרדי, אך אני לא יכול מפני שלא למדתי מספיק תורה וחסר לי ידע בהרבה הלכות. אחי לומד בישיבה, וכשאני רואה אותו יש לי צער שאני לא זוכה לזה גם כן, אך אני חושש להיכנס לישיבה כי אני כבר לא כל כך צעיר. מה דעתכם בעניין?
3938
הרב שלי אמר שלא תהיה לי הצלחה בארץ ישראל ועליי לעבור לאנגליה. מה דעתכם?
ברצוני לשאול את הרב שאלה שמטרידה אותי ואת משפחתי: אני נשוי, אב לשני ילדים ומתגורר בנתניה. אשתי במקצועה גננת, ואני כבר שש שנים נע ונד בין עבודה לעבודה. כעת אני ללא עבודה, וזאת לאחר חיפושים וניסיונות רבים.
3937
מאז שחטאתי עם מישהי נסגר לי המזל ואין לי הצלחה בשום דבר
אני בן שלושים ואחת, ועדיין לא זכיתי להתחתן, לא הולך לי במציאת הזיווג ואני מרגיש שהמזל סגור לי.
3936
מה הסיבה לכך שלפעמים ללא שום סיבה נופלת עליי עצבות עמוקה?
3935
חמי מתנכל אליי ומסית את אשתי להתגרש ממני. מה עושים?
אני אברך ספרדי, ונשוי עם אשתי שלוש שנים. בשנה וחצי הראשונות הכל היה בסדר, אך מאז ועד עכשיו אבא שלה כלומר חמי מסית אותה נגדי, ולוחץ אותה שתתגרש ממני. היו ביני ובינו הרבה ויכוחים ומריבות במהלכן היו פגיעות הדדיות, ובגלל שהוא כל כך פגע בי לא יכולתי להתאפק ועניתי לו בחוצפה. מאז הכל התדרדר, ולמרות שאשתי אוהבת אותי מאוד, הדיבורים שלו משגעים אותה ואני מפחד מאוד שהוא יצליח לשבור לנו את הבית. מה עושים?
3934
במקום עבודתי יש כמה גברים שמנסים להתחיל איתי. מה הדבר הנכון לעשות?
אני עובדת במקום שרובו גברים, וכבר כמה פעמים ניסו להתחיל איתי. אני מצידי לא משתפת פעולה, אבל אני חשה בחוסר נוחות מול אותם גברים שמנסים לפטפט איתי ולהתקרב אליי. הבעיה היא שאני המפרנסת היחידה בבית, והכלכלה שלנו מבוססת על המשכורת שלי. מה הדבר הנכון לעשות?
3933
אני חמום מוח ומתעצבן מהר. איך אני יכול להשתנות?
אני עצבני מאוד, וכל הסובבים אומרים לי שאני צריך להירגע ושאני חמום מוח, אבל מה אני יכול לעשות שהרבה דברים מעצבנים אותי ואני לא יודע איך להישאר רגוע. עוד מילדות אני סובל מזה, ותמיד זה פגע בי והפריע לי בחיים, מול אנשים וחברים. איך אני יכול להשתנות?
3932
איפה כתוב בתורה שאישה צריכה לכסות את שיער ראשה?
אני אישה דתיה שמשתדלת מאוד לקיים את כל מצוות התורה, מתפללת, הולכת לשיעורי תורה וכו', אך יש מצווה אחת שאני מקיימת מבלי להבין למה אני מקיימת אותה, ולכן קשה לי לקיים אותה באהבה רבה. מדובר במצוות כיסוי ראש - אני מבולבלת מאוד ורוצה לקיים את המצווה באהבה, אבל חסרות לי תשובות: למה בעצם אישה צריכה צריך לכסות את הראש? מי אמר את זה? ואיפה זה כתוב בתורה חוץ מפרשת סוטה?
3931
מאז שאני ובעלי התגרשנו אני ממוטטת נפשית. אנא, עזור לי!
אני בת עשרים ושמונה, ויש לי שתי בנות - אחת בת שנתיים וחצי ואחת בת חצי שנה. עוד בהיותי בחודש השלישי של ההיריון בעלי פתח תיק ברבנות, ולפני ארבעה חודשים התגרשנו. אני מרגישה ממוטטת נפשית, אני מאמינה בהשם יתברך אבל קשה לי. אנא, עזור לי!
3930
האם בחורה בגיל מתקדם יכולה ללכת למפגשי 'פנויים-פנויות' של חרדים?
האם בחורה בגיל מתקדם יכולה ללכת למפגשי 'פנויים-פנויות' של חרדים? והאם מותר לבחורה להתלבש קצת יותר יפה מהרגיל על מנת שתהיה מציאת חן בשידוכים?
3929
אני רוצה מאוד להפסיק לפגום בברית, אך היצר הרע מתגבר עליי. אנא חזק אותי בעניין.
הרביתי בתפילות להשם יתברך שיוציא אותי מעוון פגם הברית, וברוך השם מראש השנה אשתקד התחלתי לשמור שלא להיכשל בחטא הזה, אך הניסיונות קשים לי מאוד. אני לא סובל את העוון הזה, והיצר הרע המנוול מתנקם בי כל החיים וגורם לי לחטוא. גם אחרי שחשבתי שניצחתי אותו הוא חוזר יותר חזק... אנא, חזק אותי בעניין ותתפלל עליי שאזכה כבר להתחתן.
3928
האם יש הבדל בין ההנהגה שלכם לבין ההנהגה של שאר רבני ברסלב?
בחודשיים האחרונים התחלתי להתקרב לחסידות ברסלב, ואני קשור לשניים מרבני ברסלב. אני מאוד מתחזק מהם, ובשבוע הבא אני אמור להשתתף בתיקון שאחד מהם עורך. ברצוני להבין: האם יש הבדל בין ההנהגה שלכם לבין ההנהגה של שאר רבני ברסלב? ואם כן, מה ההבדל?
3927
למה הרב לא מנהיג את בנות אנ"ש שידליקו נר שבת קודש בברכה כבר מגיל שלוש?
למה הרב לא מנהיג את בנות אנ"ש שידליקו נר שבת קודש מגיל שלוש כפי שהנהיגו הבבא סאלי, הרבי מליובאוויטש, ועוד רבנים מגדולי הדור?
3926
בגדתי באשתי, אין לי הצלחה בשום דבר, ואני על סף ייאוש. תעזור לי!
בכל דבר שאני מנסה אני נכשל, ולפני זמן מה גם בגדתי באשתי, ואני לא יודע איך הגעתי לשם... אני אדם חי-מת, ואני מרגיש שאני רוצה לסיים את חיי. כבוד הרב, תעזור לי אני על סף ייאוש!
3925
רבינו אמר שחזרה על הלימוד ארבע פעמים זו סגולה לזכירה. האם הדבר כפשוטו?
כתוב בליקוטי מוהר"ן חלק ב' תורה קי"ח שיש סגולה לזכור את הלימוד על ידי שחוזרים עליו ארבע פעמים. איך אפשר לנצל את הזמן כך שאוכל לחזור על כל דף גמרא שאני לומד ארבע פעמים?
3924
האם ראוי להימנע מאכילת קטניות בפסח גם אם זה גורם צער להורים?
אנחנו משפחה ספרדית ואיננו מקפידים על קטניות בפסח. בשנה שעברה התארחנו אחי ואני בבית הורי, ואחי שהוא חסיד ברסלב - שמר ולא אכל קטניות בפסח. בשיחה עם ההורים הבנתי שהדבר גרם להם לצער. האם יש מקום להתחשב בצער ההורים בנושא זה או שיש לשמור ולהימנע מאכילת קטניות למרות הצער שייגרם להם?
3923
מה דעתכם בעניין רמת הכשרות וההידור של 'מצות ברסלב'?
השבוע פורסם שפתחו מאפיית 'מצות ברסלב' בהשגחת רבני הקהילה ביבנאל. מה דעתו של הצדיק בעניין רמת הכשרות וההידור של מצות אלו?
3922
רבינו אומר שאדם צריך לחפש 'איה מקום כבודו'. איך מקיימים את זה הלכה למעשה?
רבינו אומר בליקוטי מוהר"ן תנינא, סימן י"ב שכאשר אדם נמצא בנפילה או בירידה הוא צריך לחפש ולבקש איה מקום כבודו וכו'. כיצד מקיימים את העצה של החיפוש והבקשה אחר כבודו יתברך הלכה למעשה? האם בתפילה, התבודדות או לימוד תורה?
3921
האם צריכים לכוון בתפילת מוסף של ראש חודש את השמות המודפסים בסידורים?
ידוע שרבינו ציווה את אנשי שלומנו להתפלל בפשיטות ובתמימות ללא כוונות וייחודים. ומה לגבי תפילת מוסף של ראש חודש, הרי בכל הסידורים מודפסים הייחודים של כל חודש וחודש. האם צריך לכוון בזה או לא?
3920
אנו רוצים לעבור לעיר עם אוכלוסיה חרדית, אך בעלי מתנגד מפני שזה רחוק ממקום עבודתו
יש לנו שבעה ילדים, ואנחנו מתגוררים כבר עשרים שנה באזור חילוני. הילדים רוצים מאוד לעבור לעיר שיש בה אוכלוסיה גדולה של דתיים וחרדים, וחשבנו על העיר רחובות, אך בעלי לא רוצה לעבור לשם כי זה רחוק לו מהעבודה בתל אביב. אנו מבקשים את עצתך בעניין.
3919
אני לא מרגיש שום חיות בלימוד התורה ובתפילה, וזה גורם לי חלישות הדעת
אני לא מרגיש אור בלימוד התורה, בתפילה ובקיום המצוות. בנוסף, אני מתמיד בהתבודדות כמעט בכל יום כבר תקופה ארוכה, ויש לי חלישות הדעת מכך שלא מתחדשים לי דיבורים בהתבודדות. בבקשה תן לי עצה כדי שאוכל להחזיק מעמד
3918
בעלי נפגע בתאונת עבודה וחברת הביטוח לא מוכנה לשלם לנו את הסכום שתבענו. האם להתפשר?
לפני שבע שנים בעלי עבר תאונה כאשר הוא עבד במוסך – הוא יצא החוצה על מנת לבדוק רכב של אישה שהגיעה לטיפול במוסך, הוא עמד ליד קיר וכאשר בדק את הרכב האישה בטעות לחצה על דוושת הגז ונכנסה בו בעוצמה רבה. אנו מנהלים משפט ארוך מאז התאונה מול חברת הביטוח של הרכב השייך לאותה הגברת שפגעה בבעלי ואנו תובעים פיצויים מיליון וחצי שקל. חברת הביטוח לא מוכנה לשלם את הסכום הזה. האם להתפשר?
3917
קראתי את השיחה של רבינו בעניין פאות מתולתלות, ולא הבנתי כלום. האם תוכלו להסביר לי?  
קראתי שיחה שרבינו המדברת על מעלת הפאות, אבל לא הבנתי כלום. זאת השיחה: "פעם אחת דיבר מעניין הפאות שיש בהם תלתלים שקורין גיקרייזלטע פאות [פאות מסולסלים] ולא גילה מאומה בזה, אך הבנתי איזה רמזים בדבריו. עכשיו נזכרתי מה שדברו אז מפסוק "קווצותיו תלתלים" ואמר שהיא בחינה הנ"ל", עד כאן לשון השיחה. האם כבוד הרב יכול להסביר את השיחה ומה יוצא ממנה הלכה למעשה?
3916
האם כדאי לבטל את הנסיעה המתוכננת לאומן בגלל המצב הנפיץ באוקראינה?
אמי ואחותי עומדות לטוס לאומן לפני פסח, והיות שבני הגיע לגיל שש ואני רוצה מאוד שהוא יספיק להיות בציון לפני גיל שבע, קניתי גם לו כרטיס כדי שיטוס איתם. האם זה לא מסוכן לטוס לאומן בתקופה זו בזמן שיש מהומות גדולות באוקראינה ולא יודעים מה ילד יום? 
3915
לאחרונה פרסם אחד מרבני ברסלב מאמר חריף נגד הציבור הדתי-לאומי. מה דעתך בעניין?
לפני כמה זמן התפרסם באתר חדשות חרדי מאמר של רב המגדיר את עצמו חסיד ברסלב, אשר מדבר עד כמה הציבור הדתי לאומי בישראל רע. אני משער לעצמי שמאמר זה יצר רק חילול השם וגרם לאנשים להתרחק מחסידות ברסלב, ואני משוכנע שרבינו היה מתנגד לכזה מאמר בכל תוקף. מה דעתו של הצדיק בעניין? 
3914
איך שוברים את מידת הגאווה?
3913
אני נשוי, ויש אישה צעירה שמנסה לפתות אותי לעבירה. איך נפטרים ממנה?
יש בשכונה שלי אישה צעירה שמנסה להתחיל איתי, ולמרות שהיא יודעת שאני נשוי ויש לי שלושה ילדים, ואני לא מעוניין בשום קשר איתה, כל הזמן היא מנסה לגעת בי ולפתות אותי בדיבורים. כבר כמה פעמים היא פגשה אותי ברחוב או בסופר ודיברה איתי בניסיון לפתות אותי לעבור עבירה, ואני מפחד היצר הרע ישתלט עליי חס וחלילה. איך נפטרים ממנה?
3912
יש אדם רשע שמנסה לסבך אותי וגורם לי נזק כספי גדול. מה העצה נגדו?
יש מישהו שמתנכל אליי כל הזמן ומנסה לסבך אותי עם השלטונות ועם מס הכנסה. אני עובד בנקיות כפיים ולפי החוק, והנוכל הזה מציק לי וגורם לי עגמת נפש גדולה ונזק כספי גבוה, כי עליי לשלם הון תועפות לעורך דין כדי שיוציא את הצדק לאור. האם יש עצה נגד הרשע הזה שמעליל עליי עלילות שקר?
3911
יש לי חשק גדול ללימוד התורה, אבל אני לא מצליח להתמיד לאורך זמן
מאז שהתחלתי ללמוד בספרים שלכם התעורר אצלי חשק גדול מאוד ללימוד התורה הקדושה ואני רוצה ללמוד בכל חלקיה, הבעיה היא שזה לא הולך לי - אני מתחיל אבל אחרי כמה ימים אני נופל ומפסיק ללמוד, מה גם שאני לא מצליח להבין את הרוב, וזה מייאש אותי. אשמח שתחזקו אותי ותתנו לי עצות בעניין, תודה רבה!
3910
אשתי נותנת לי פקודות וחושבת שאני החייל שלה, ולי כבר נמאס מהמצב הזה
אני ואשתי רבים המון, וכבר נמאס לי מכל המצב. היא אשה קשה ומתנהגת אליי כאילו היא המפקד ואני החייל שלה - היא נותנת לי פקודות ואוי ואבוי אם אני לא עושה אותן - היא הופכת להיות ברוגז לזמן בלתי ידוע. לא נראה לי שיש לנישואין שלנו תקנה, ואני חושב בצורה רצינית על גירושין. מה דעתך? האם יש דרך כלשהי להסביר לה איך מתנהגים?
3909
מה ההבדל בין תלמידי 'היכל הקודש' לשאר הפלגים בברסלב?
ברוך השם זכיתי להתקרב אל רבינו הקדוש, ואני רואה שיש הבדל גדול בין תלמידיכם לבין שאר הפלגים בברסלב. מדוע זה כך? ובמה בדיוק ההבדל ביניכם לבינם?
3908
הגרוש שלי לא מוכן לשלם לי את דמי המזונות. מה ניתן לעשות בעניין?
התגרשתי מבעלי, אני מגדלת את שלושת ילדים, והוא אינו רוצה לשלם לי מזונות כפי שסוכם בינינו. מה ניתן לעשות בעניין?
3907
אני רוצה לאהוב את בעלי אך היצר הרע השתלט עליי וליבי נקשר למישהו אחר
יש לי בעל, חמד של בחור, אני מנסה ורוצה בכל מאודי לאהוב אותו אהבה עזה, אבל היצר הרע השתלט עליי ולצערי ליבי נקשר במישהו אחר.
3906
רבינו אמר שהחן והחשיבות של ישראל נפל בידי העכו"ם. האם המצב הזה יכול להשתנות?
בליקוטי מוהר"ן (חלק א' תורה א') כתוב שבעוונותינו החן והחשיבות של ישראל נפל, והוא נמצא אצל העכו"ם והרשעים. האם יכול להיות מצב שישראל הכשרים ישלטו בעולם הזה ויקבלו את החן והחשיבות הראוי להם, או שאין ברירה וצריך לחכות לעולם הבא או לימות המשיח בשביל חברה מתוקנת שבה הצדיקים למעלה והרשעים למטה?
3905
חזרתי בתשובה אך המשפחה והחברים לא תומכים בצעד שעשיתי. איך גורמים להם להבין אותי?
חזרתי בתשובה לפני שנתיים וחצי, והמשפחה והחברים שלי לא תומכים בי כל כך. האם יש משהו שאני יכול לעשות כדי שהם יבינו אותי ואף יחזרו בתשובה יחד איתי?
3904
בימים הקרובים אני אמורה לטוס לאומן. האם לטוס למרות המהומות שמתחוללות שם?
בסוף השבוע הקרוב אני אמורה לנסוע לרבינו בפעם הראשונה, אך כל המהומות שיש כעת באוקראינה גורמות לי פחד, בפרט שאוקראינה היא לא מהידידות של ישראל. האם לנסוע?
3903
רבנו אומר שיש תלמידי חכמים שהם "שדין יהודאין". איך יודעים מי אלו?
רבנו אומר שיש תלמידי חכמים שהם "שדין יהודאין". איך אפשר לדעת לאיזה צדיק להתקרב ולאיזה לא?
3902
אני לומדת תכנות מחשבים. האם כדאי לי להמשיך ולעבוד בתחום הזה?
אני לומדת תכנות מחשבים, ואני מתלבטת האם להמשיך בלימודים מכיוון שהעבודה במקצוע זה בדרך כלל אינה בסביבה חרדית, וכן מדובר בעבודה עם אינטרנט. האם עליי להמשיך ללמוד?
3901
מאז שעזבתי את הכולל ויצאתי לחפש עבודה אני לא אותו אדם. איך חוזרים למסלול?
מאז שעזבתי את הכולל ויצאתי לחפש עבודה אני לא אותו אדם - כמעט ואין לי זמן ללימוד, גם עבודה אני לא מוצא, ואפילו להפיץ כבר אין לי כוחות. בבית יש מתיחות עם הילדים והאישה ואני יודע שאני אשם. אני לא יכול להמשיך כך, אנא עזור לי לעלות חזרה למסלול עם עצה וברכה.
3900
אני והגרוש שלי חזרנו להיות בקשר. איך אדע שכוונותיו טהורות ושהוא לא מנצל אותי?
אני בת עשרים וחמש, גרושה עם ילד. לצערי התגרשתי לפני שנתיים בגלל חמותי שהרסה לנו את הבית, כמובן שלא הכול היה מושלם, אבל זו הייתה הסיבה העיקרית. לפני כמה חודשים אני והגרוש שלי חזרנו לקשר, אני רוצה לחזור אליו אבל אני לא יודעת אם הוא רציני כלפיי. לפעמים הוא מדבר אליי בזלזול, ואני רואה שהוא פוחד ממה שהמשפחה שלו תגיד.
3899
האם אני צריך לעשות השתדלות בעניין מציאת בת זוגי?
אני כמעט בן עשרים, וידוע מה שאמרו חז"ל: "תנא דבי רבי ישמעאל, עד עשרים שנה יושב הקדוש ברוך הוא ומצפה אימתי ישא אשה. כיון שהגיע עשרים שנה ולא נשא אשה - אמר תיפח עצמותיו..". ברוך השם אני רוצה להתחתן עם בת מלך צנועה ולהקים בית כשר, אבל בגלל שאני בא מבית מסורתי וסביבה חילונית אינני רואה באופק שום התפתחות כי אני לא מכיר בחורות דתיות.
3898
מאז שהתקרבתי לברסלב ההורים שלי מצערים אותי וגורמים לי בעיות
השתחררתי מהצבא לפני ארבע שנים, התחזקתי קצת ונסעתי לציון של רבינו, ומאז אני עובר תקופה קשה של בעיות בפרנסה. בנוסף, יש לי בעיות עם ההורים כי הם לא רצו שאלך בדרך של ברסלב מכיוון שהם חושבים דברים לא טובים על ברסלב ושהם משוגעים וכו'.
3897
קראתי בספר 'פעולת הצדיק' בעניין התיקון הכללי, ויש לי כמה שאלות
מובא בספר פעולת הצדיק שביום א' פרשת פקודי כ"ח באדר, נכנס רבי נתן אל רבנו ז"ל וביקש רשות שיגלה לו רבינו את העשרה מזמורי תהילים, אך רבנו לא רצה לגלות לו ואמר לו שיהיה עת אחר לזה. אז נסע רבי נתן לנמירוב, ובאותו יום בערב גילה רבי נחמן את הסוד של אותם עשרה מזמורי תהילים לרבי אהרון מברסלב ורבי נפתלי מנמירוב. ואני שואל: מדוע לא גילה את זה לרבי נתן שהיה תלמידו המובהק? ומה גם שכמובא בספר (בעמוד תקפ"ה) זה היה באותו יום?
3896
אני חזרתי בתשובה שלימה, אך בעלי עדיין לא. איך עליי להתנהג איתו?
אני ובעלי חזרנו בתשובה, אך שנינו לא נמצאים באותה רמה - אני לקחתי את החזרה בתשובה ברצינות גדולה, ואילו בעלי מסוגל לישון כל השבת, לא להתפלל כלל, ולזלזל במצוות. איך עליי להתנהג איתו?
3895
בעלי התלבש על בננו הבכור, וכל הזמן הוא משפיל ומכה אותו. מה עושים?
יש לנו שמונה ילדים, ואני לא יודעת למה, אבל בעלי התלבש על בננו הבכור והוא תמיד כועס עליו, משפיל אותו ומכה אותו. הוא ילד טוב מאוד, וכואב לי מאוד שבעלי עושה אותו הכבשה השחורה של המשפחה. איך מתמודדים עם מצב כזה?
3894
מה יקרה אם יסגרו את גבולות אוקראינה ולא יאפשרו לנסוע לאומן לראש השנה?
בשבועיים האחרונים אנו שומעים על מהומות גדולות שמתחוללות באוקראינה, וכעת גם הרוסים מתחילים להתערב, ובתקשורת אומרים שיש חשש רציני שתפרוץ מלחמה. מה יקרה אם חס וחלילה יסגרו שוב את גבולות המדינה ולא יאפשרו לחסידי ברסלב לנסוע לאומן לראש השנה. מה נעשה אז?
3893
אני לא מרגיש שום התקדמות בעבודת השם וזה כואב לי מאוד. מה העצה?
אני נמצא בצער גדול מזה שאני לא רואה שום התקדמות בעבודת השם - אני לא מרגיש שאני מתקן את המידות, לבי סתום ואטום בתורה ורק מדי פעם אני מרגיש איזו התנוצצות, כל פעם יש לי עליות וירידות בנפש וגם במעשים עד אין מספר ממש. ממש קשה לי, ואני מבקש מכבודו שייתן לי עצה.
3892
מהם ההנהגות של אנשי שלומנו ביום הפורים ובמשתה היין?
חג הפורים קרב ובא, ואנו מתכננים לערוך משתה פורים בקהילתנו. ברצוננו לדעת מה ההנהגות של אנשי שלומנו ביום הקדוש הזה בכלל, ובמשתה בפרט.
3891
אני חיה עם גבר ערבי והקשר שלנו מתקדם לכיוון חתונה. האם להאמין לו שכוונתו אמיתית?
אני חיה עם גבר ערבי שנמצא בתהליכי גיור מתקדמים, יש בינינו אהבה חזקה ואני חושבת שהוא מאוד רציני. הוא בחור עם מידות טובות מאוד ודואג לי לכל צרכי. אני רואה שזה הולך לכיוון של חתונה. האם להאמין לו שכוונתו אמיתית? ומה עליי לעשות?
3890
התחלנו בהרצליה פעילות של הפצה וקירוב בדרכו של רבינו, ואנו זקוקים לברכתו של הרב
רציתי לספר לרב שפתחנו בהרצליה שיעור בתורתו של רבינו הקדוש, וברוך השם השיעור מצליח מאוד. במקביל התחלנו בהפצה של הקונטרסים. רציתי לבקש מהרב שיחזק ויברך אותנו שהשיעור ימשיך ויהיו לנו ישועות גדולות, ובעזרת השם ובזכות הברכה של הרב הכול יצליח!
3889
בשביל מה ברא הקדוש ברוך הוא את הסמים בעולם?
האם יהודי שהשתמש בסמים יכול לחזור בתשובה ולהיות יהודי כשר וצדיק? ובשביל מה ברא השם יתברך את הסמים בעולם?
3888
למדתי בפירושכם "נהרי אפרסמון" ומצאתי בו סתירה. האם תוכלו לתרץ לי אותה?
למדתי בספר סיפורי מעשיות עם פירוש 'נהרי אפרסמון' את סיפור ה'בת מלך', ומצאתי סתירה - פעם נאמר שהבת מלך זו התפילה ופעם נאמר שזו הנשמה. האם יש הסבר לסתירה זו? אשמח מאוד לקבל את תשובתכם כי זה גרם לי חלישות הדעת.
3887
אני עוסק בקירוב רחוקים. על איזו נקודה צריכים לשים את הדגש ביותר?
שמי גמליאל, ובשנים האחרונות אני עוסק בקירוב רחוקים. ומכיוון שתורתנו הקדושה ארוכה מארץ מידה והיא ים שאין לו סוף, לעיתים אני מבולבל ולא יודע על אילו נושאים הכי חשוב לדבר עם הקהל. על איזו נקודה צריכים לשים את הדגש ביותר?
3886
אני חי כל הזמן בהרגשה שלילית כלפי הסובבים אותי. איך משתחררים מזה?
יש לי בעיה עם הסביבה, אך אני יודע שבעצם הבעיה היא בי. כל הזמן אני חי בתחושה שהאנשים שמסביבי לא אוהבים אותי ומדברים עליי מאחורי הגב, וזה גורם לי לחשוב עליהם גם דברים רעים, אך בסופו של דבר אני רואה שטעיתי וזה היה רק דימיון. איך משתחררים מהדמיונות האלו שהורסים לי את המצב רוח?
3885
מאז הבר-מצווה אני נכשל בפגם הברית ולא מצליח להפסיק. מה עושים?
אני בחור בגיל שמונה-עשרה, ומאז הבר-מצווה אני נכשל בפגם הברית. אני יודע שזה הורס לי את כל הקדושה אבל אני לא מצליח להתגבר על היצר הרע שבוער בי. מה העצה?
3884
אני רוצה לעשות התחלה חדשה בעבודת השם ולהיות צדיק, אך קשה לי. בבקשה תעזור לי!
אני מאוד רוצה לעשות התחלה חדשה בעבודת השם ולהיות צדיק וירא שמים. יש לי רצון פנימי להשתנות ולהיות תלמיד אמיתי של רבינו, אבל קשה לי. בבקשה תעזור לי!
3883
לצערי איבדתי את אשתי ונשארתי אלמן. מה הדבר הכי טוב שאני יכול לעשות לעילוי נשמתה?
3882
בננו הקטן נפטר מהמחלה הממארת ואנו שבורים ורצוצים. אנא, חזק אותנו!
אני ואשתי איבדנו בן בגיל שבע מהמחלה הממארת, ואנחנו שבורים ורצוצים ולא יכולים לחזור לחיי שגרה. אנחנו לא יודעים למה זה קרה לנו ואנו מאוד מבולבלים. אנא חזק אותנו כי אין לנו כוחות להחזיק מעמד.
3881
אני רוצה לקנות בית ביבנאל. מאיזה קבלן כדאי לקנות?
ראיתי הרבה פרסומים לקניית בית ביבנאל עיר ברסלב מקבלנים שונים, ואני מאוד מבולבל כי אני לא יודע מי אמין ומי לא. על מי הרב ממליץ?
3880
אני חוטא בעוון החמור של הוצאת זרע לבטלה, ולא מצליח להפסיק. מה עושים?
כל הזמן אני חוטא בעוון החמור של הוצאת זרע לבטלה, ואני לא מצליח להפסיק. אני אומר לעצמי "די כבר עם זה!", אך נופל שוב ושוב. מה עושים?
3879
האם 'קביעת עתים לתורה' פירושו לקבוע זמן ושעות מוגדרות ללימוד תורה בכל יום?
האם 'קביעת עתים לתורה' פירושו לקבוע זמן ושעות מוגדרות בכל יום ללימוד תורה, או שהעיקר זה ללמוד בכל יום לפי הפנאי ולאו דווקא בשעה קבועה?
3878
אבי נפטר כנוצרי. היכן עליי לציין את יום השנה שלו: בכנסיה או בבית הכנסת?
אני גרת צדק, ואבי היה חסיד אומות העולם – הוא היה מציל יהודים מהגרמנים ימח שמם במסירות נפש, ואף ישב בכלא ועבר עינויים קשים בגלל זה. ומכיוון שאבי נפטר כנוצרי אני מאוד מבולבלת ולא יודעת מה לעשות: האם אני צריכה לציין בכל שנה את יום השנה לפטירתו?
3877
האם יש ימים שאסור לערוך בהם חתונה?
3876
בעלי לא אוהב אותי, מתנהג אליי בקרירות ומתעלם ממני. מה אפשר לעשות?
לצערי בעלי לא אוהב אותי, מתנהג אליי בקרירות ומתעלם ממני כמעט תמיד. הוא משפיל ומבזה אותי הרבה מאוד, ובדרך כלל הוא עצבני או עצוב. אני מרגישה שכוחותיי הולכים ואוזלים וקשה לי לסבול את הקשר הזה. מה אפשר לעשות?
3875
במהלך מריבה אם אשתי הרמתי עליה יד. איך אני יכול לתקן את זה?
היה לי מקרה מזעזע עם אשתי ויש לי צער גדול מאוד: התווכחנו והיא השפילה אותי מאוד, ואני בתגובה הרמתי עליה יד, אך לא נתתי מכה חזקה חס ושלום. היא החזירה לי סטירה, הייתה בבית מהומה גדולה, ובננו בן החמש ראה הכול.
3874
רבינו אמר שהמוות הוא טוב מאוד עבור הנשמה. מדוע?
רבינו הקדוש כותב בתורה ל"ג בליקוטי מוהר"ן תנינא שכל השמחות הן רק בשעתן, כי אם יסתכל האדם על הסוף, שזה המוות, אין שום שמחה מצד הגוף, אבל מצד הנשמה, הסוף שזה המוות טוב מאוד - שמביאה אל התכלית. ואינני מבין מדוע המוות טוב מאוד לנשמה, הרי היא הולכת להיענש, ולכאורה אין הבדל בינה לבין הגוף כי שניהם נענשים בסוף?
3873
מדוע לא מעלים את ארונו של רבי נחמן לארץ ישראל כפי שכתוב בהלכה?
כתוב בשולחן ערוך בהלכות קבורה שתלמיד חכם שנקבר בחוץ לארץ וגילה דעתו לפני פטירתו שלא להוציאו מקברו על מנת לקברו בארץ ישראל - לא שואלים אותו ומוצאים אותו על מנת לקברו בארץ ישראל. אם כן מדוע לא מביאים את ארונו של רבינו הקדוש לקבורה בארץ ישראל?
3872
אשתי נאלצת לעבוד שעות רבות והילדים שלנו סובלים מכך. מה הפתרון?
אשתי עובדת עצמאית ונאלצת להיות בעבודה הרבה שעות בכל יום, ולכן הילדים מקבלים פחות יחס ממה שהיו מקבלים אם היא הייתה עובדת פחות שעות, ובפרט שלי אין מספיק סבלנות להיות איתם הרבה. ומצד שני יש לנו חובות, ומצבנו הכלכלי לא מאפשר לנו לוותר על עבודה זו. מה לעשות?
3871
הכרתי בעבודה מישהו שמאוד מוצא חן בעיניי. האם להישאר בזוגיות הקיימת שלי למרות שאני לא מאושרת ממנה?
אני נשואה שמונה וחצי שנים, אך אינני מאושרת ומרגישה ריקנות. לאחרונה הכרתי במקום עבודתי בחור, והתחושה שלי היא כאילו הכרתי אותו בעבר, אני מרגישה איתו נוח ואני אוהבת אותו באהבה שלא תלויה בדבר. אני לא מסוגלת להתנתק ממנו, ובכל פעם שאני רחוקה ממנו אני מרגישה צער וכאב בלתי מוסברים.
3870
לאחרונה מתחוללות מהומות במדינות רבות בעולם. איך להתייחס לזה?
בימים האחרונים אנחנו שומעים על מהומות גדולות שמתחוללות באוקראינה, ובכלל, בשנתיים האחרונות חלו הפיכות ודברים חריגים בהרבה מדינות בעולם. איך אנחנו כאנשי אמונה צריכים להתייחס לזה?
3869
אני מרגיש ריקנות איומה ולא יודע מה לעשות עם עצמי. האם תוכל להדריך אותי?
אני מרגיש ריקנות איומה ולא יודע מה לעשות עם עצמי. אני מחפש תעסוקה שתתן לי סיפוק נפשי, אך אינני מוצא שום דבר שמדבר אליי. האם תוכל להדריך אותי?
3868
חגגנו לבננו את בר-המצווה בנוסח חב"ד למרות שאנחנו מעדות המזרח. האם עשינו טעות?
חזרנו בתשובה לפני כחמש עשרה שנה, אני מאוד קשורה לחסידות ברסלב, ובגלל שאנחנו ספרדים אנו נוהגים כפי פסקיו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל. ברוך השם בננו הבכור הגיע לגיל מצוות, ובגלל שהוא לומד בבית ספר חסידי של חב"ד ואנחנו מתכננים לשלוח אותו לישיבה חב"דית ערכנו את הבר-מצווה בנוסח חב"ד. האם עשינו בזה טעות?
3867
האם גם לאחר פטירתו של החולה ממשיכים לקרוא לו בשם שהוסיפו לו בזמן שחלה?
יש אדם שבזמן מחלתו הוסיפו לו שם, כדי שעל ידי שינוי השם תהיה הטבה במצבו, ולא עלינו אותו חולה נפטר. א. האם כשמזכירים את שמו לעילוי נשמתו צריכים להזכיר גם את השם שנוסף לו בסוף ימיו או רק את השם המקורי?
3866
מתי כבודו יוציא לאור את שאר חלקי הפירוש הנפלא 'שפת הנחל' על הליקוטי מוהר"ן?
מתי כבודו יוציא לאור את שאר חלקי הפירוש הנפלא 'שפת הנחל' על הליקוטי מוהר"ן? והאם יש ביכולתנו לעזור במשהו?
3865
יש לי תקופות שאין לי כוח ללמוד יותר משעה ביום. האם אני צריך להכריח את עצמי?
יש לי תקופות שאין לי כוח ללמוד יותר משעה ביום, וזה מחליש אותי מאוד שאני מבזבז את הזמן. אני מכריח את עצמי ללמוד, אבל לא מצליח להחזיק בזה הרבה זמן, ואני נופל מהלימוד. האם אני צריך להכריח את עצמי ללמוד או ללמוד רק מתי שהלימוד כיף לי?
3864
יצאתי עם בחור ששיחק ברגשותיי ועזב אותי בפתאומיות, ומאז אני שבורה ומיואשת
יצאתי עם בחור ששיחק ברגשותיי – הוא גרם לי להתאהב בו ולרצות אותו, ואחר כך הוא עזב אותי בלי להודיע. השכנות שלי ראו אותו עם בחורה אחרת, וכשדיברתי איתו על זה הוא הכחיש, אבל בשבת האחרונה ראיתי אותו איתה. הלב שלי נקרע לרסיסים ונגרם לי צער נוראי וסבל קשה מכל המצב הזה
3863
האם כשההורים מבקשים מבנם לאכול משהו לא כשר הוא מחויב לשמוע בקולם מחמת כבודם?
קרובי משפחתי טסו לתאילנד, ובמהלך הטיול הם התיישבו לאכול במסעדה לא כשרה. הילד שלהם התעקש לאכול אך ורק אוכל כשר, אך הוריו כעסו עליו והכריחו אותו להזמין משהו לאכול. מה הילד צריך לעשות במקרה כזה: האם הוא צריך לכבד את הוריו ואת בקשתם או לכבד את המצווה?
3862
אני חולה באו.סי.די וחושש שאגמור בבית משוגעים. אנא ייעץ לי מה לעשות
אני סובל ממחלת נפש בשם או.סי.די, שזו מחלה קשה שאין לה רפואה. אני מתמיד בהתבודדות וחושב מחשבות חיוביות - אך אני לא מרגיש ישועה, והמחלה הזו גורמת לי שגעונות עד כדי כך שיש לי חשש גדול שאגמור בבית משוגעים. אנא ייעץ לי מה לעשות.
3861
בעלי נחוש להתגרש ואינני מצליחה להבין מדוע. מה אני יכולה לעשות?
אני נשואה לבעלי מזה תשעה חודשים, ולאחר שהיינו אצל יועץ נישואין שתי פגישות – בעלי החליט שהוא נחוש להתגרש - הוא טוען שהוא שונא אותי ושאני גורמת לו לסבול, והוא הגיש כבר תביעה ברבנות. אני לא רוצה לפרק את הנישואים, כי אני אוהבת אותו ומאוד רוצה שיהיו לנו ילדים, אך הוא נחוש בהחלטתו. מה אני יכולה לעשות?
3860
אשתי ואני בתהליכי גירושין, אך אני לא רוצה להתגרש, ואשמח מאוד אם תעשה בינינו שלום
אשתי ואני בתהליכי גירושים, אך אני לא מעוניין להתגרש ורוצה לעשות שלום בית. יש לנו ילדה אחת מקסימה ואשמח עם תוכל לעשות בינינו שלום בית
3859
לאחרונה התגלה שאני חולה בסכרת נעורים. האם אני יכול לצאת לשידוכים למרות זאת?
שבועיים לאחר שנכנסתי לישיבה גיליתי שאני חולה בסכרת נעורים, ומאז אני משתמש באינסולין, אך הסכרת שלי עדיין לא מאוזנת, ולאט לאט אני מתרגל אליה. כעת אני עומד בשלב בו אני מתלבט האם כדאי לי לצאת לשידוכים, או שכדאי לי לחכות שנה-שנתיים כדי שאתעלה בתורה בישיבה, וגם אהיה יותר מאוזן מבחינת הסכרת, מה גם שאינני יודע אם אני בשל לחתונה. מה דעתכם?
3858
כמה נרות צריך להדליק לכבוד שבת קודש כאשר יש לי שמונה ילדים?
ברוך השם יש לי שמונה ילדים. כמה נרות אני צריכה להדליק לכבוד שבת קודש? ומה עושים כשאחד הילדים מתחתן – האם יש צורך להחסיר או להוסיף נר אחד?
3857
האם אני יכול לברך את ילדיי בליל שבת על אף שאבי לא נהג כך?
כידוע, יש מנהג לברך את הילדים בליל השבת. האם אני יכול לנהוג ככה על אף שאבי שיחיה לא נהג ככה?
3856
מה זה "שולחן ערוך הגדול" ומה זה "שולחן ערוך הקטן"?
מובא "ועל לימוד הפוסקים הזהיר מאוד מאוד ביותר מכל הלימודים. וראוי ללמוד כל הארבעה "שולחן ערוך" כולם, מראשם עד סופם כסדר. אם יכול ללמוד כל הארבעה שולחן ערוך עם כל הפירושים הגדולים - מה טוב, ואם לאו - על כל פנים ילמד כל הארבעה "שולחן ערוך" הקטנים". והשאלה שלי היא: מה זה "שולחן ערוך הגדול" ומה זה "שולחן ערוך הקטן"?
3855
בסוף התורה "ונפרעין מן האדם מדעתו ושלא מדעתו" מביא רבינו מעשה. מה הקשר לתורה?
בסוף תורה קי"ג בליקוטי מוהר"ן ח"א בה מפרש רבינו את מאמר חז"ל "ונפרעין מן האדם מדעתו ושלא מדעתו" מובא מעשה מהגמרא בברכות על ר' יוחנן והתנא שנחלה ביסורין. איך קשור מעשה זה לתוכן התורה? 
3854
מה צריך לכוון על פי הרמז והסוד בנטילת ידיים?
3853
חלמתי שאני מנסה להרוג את אמי, ומאז אין לי מנוחה. האם יש בחלום מסר עבורי?
אני חושבת שאולי בגלל האשמה שאני חשה חלמתי חלום כזה, ומצד שני יש בי פחד שאולי היא עדיין כועסת עליי בגלל שהיו לי מחשבות קשות ורעות כלפיה, ואולי גם כי אני לא מנסה מספיק לעלות ולהתחזק בעבודת המידות. איך עליי להתייחס לחלום הזה?
3852
שמעתי בשם רבי נחמן סיפור על אדם שהיה מהלך עם יד קפוצה ולא רצה לגלות מה יש בתוכה. מה המסר בסיפור?
האם זה באמת סיפור שסיפור רבי נחמן? אם כן, איפה הוא מופיע? ומה המסר בסיפור? תודה.
3851
האם סיום מסכת נידה בתלמוד הירושלמי פוטר את הבכורות מתענית בערב פסח?
ידוע שמסכת נידה בתלמוד ירושלמי מונה שלושה פרקים מתוך עשרה, כי אלו הם הפרקים שנמצאו בכתב יד. האם לימוד מסכת זו יכול להיחשב סיום מסכת בכדי לפטור את הבכורות מתענית בערב פסח?
3850
רבינו אמר שבתחנון צריכים ליפול על צד שמאל. איך צריך לנהוג בעניין זה אדם מעדות המזרח?
רבינו ז"ל אמר שלא ישנה אדם מנוסח התפילה של אבותיו, ומצד שני אומר רבינו ז"ל שיש להישען בתחנון על צד שמאל, אך אנו הספרדים נוהגים שלא ליפול בתחנון כלל. כיצד צריך לנהוג בזה?
3849
בשנה האחרונה קשה לי לעמוד בניסיון ואני נכשל בפגם הברית
אני בן עשרים וארבע, וחוזר בתשובה כבר ארבע שנים. לפני שנה וחצי התחלתי לעבוד במשרד הנהלת חשבונות מלא בנשים, ובד בבד התחלתי לצאת לשידוכים. אני לא יודע איך נפלתי במצודה של היצר הרע, אך בשנה האחרונה אני נופל בפגם הברית, תמיד אני מנסה להרים את עצמי בכוחותיי האחרונים ולחזור בתשובה מחדש, אך שוב לא עומד בניסיון...
3848
מתי ואיך הולחן הניגון המפורסם בחסידות ברסלב "עוז והדר לבושה"?
שמעתי שפעם אחת, בעת שרבי נחמן התכונן להשיא את בתו, הגיעה כלה ענייה לביתו והוא נתן לה סכום גדול של כסף להכנסת כלה, ובתו ויתרה על שמלת הכלה שלה לטובת הכלה הענייה. ואז אמר לה רבי נחמן לבתו: "עוז והדר לבושה ותשחק ליום אחרון" - שבזכות מעשה החסד שלה היא תזכה בעולם הבא לבגדי עוז והדר. ואומרים שבאותם רגעים נוסד הניגון המפורסם בברסלב על המילים האלו. האם כבוד הרב מכיר את הסיפור הזה? והאם הוא נכון?
3847
אני עובר בחיים דברים לא קלים. מה בורא עולם רוצה ממני?
אני עובר בחיים דברים לא קלים ומתמודד עם מצבים שלא חשבתי שאקלע אליהם. לפעמים אני חושב לעצמי בשביל מה אני צריך בכלל לחיות? כדי לסבול? כדי לאכול את עצמי? מה בורא עולם רוצה ממני?
3846
התלבשו עליי כמה אנשים והם גורמים לי צער גדול. האם עליי לשתוק?
יש כמה אנשים פוחזים בקהילה בה אני חי שהתלבשו עליי בגלל קנאה וגורמים לי צער גדול. האם כדאי לי לענות להם כדי לטהר את שמי, או שעדיף לי לשתוק ולקבל את זה ככפרת עוונות?
3845
אני אדם חם מזג שמתעצבן וכועס מהר, וזה גורם לי לחוסר שלום בית. אנא, עזור לי!
אני אדם חם מזג שמתעצבן וכועס מהר, וזה גורם לי לחוסר שלום בית עם אשתי, כי בכל פעם מחדש אני מתפרץ עליה, והיא נפגעת מאוד. אני יודע שהכעס היא מידה גרועה מאוד, אבל מה אני יכול לעשות שקשה לי להשתלט על עצמי בשעת הכעס? אנא עזור לי!
3844
מאז ששני הבנים שלנו התקרבו לחסידות ברסלב, בעלי לשעבר עושה להם את המוות וגורם להם צער גדול
אני באה ממשפחה חרדית מאוד, ולאחר שנות נישואין רבות וששה ילדים - התגרשתי מבעלי. שני בחורים מבני נעשו חסידי ברסלב, ומכיוון שבעלי לשעבר שייך לחוג שמתנגד מאוד לחסידות ברסלב, הוא רודף אותם עד חורמה, ועושה להם את המוות. אני דווקא שמחה, כי מאז שהם התקרבו לברסלב הם נהיו יותר רציניים והם מכבדים אותי מאוד, אבל הוא אטום לזה וגורם להם צער גדול בחינם. מה עושים במקרה כזה?
3843
הבן שלי מתנהג בחוצפה גדולה ועושה מעשי קונדס חדשים בכל יום. מה אפשר לעשות כדי להרגיע אותו?
הבן שלי מתנהג בחוצפה גדולה ועושה מעשי קונדס חדשים בכל יום, וכמה שאני מסביר לו שהוא מבייש את עצמו ואותנו - זה לא עוזר, והוא ממשיך בשלו וגורם לי הרבה עגמת נפש. נתתי לו עונשים חמורים וניסיתי לרסן אותו בכוח, אבל זה לא עוזר. מה אפשר לעשות כדי להרגיע אותו?
3842
פעמים רבות מוזכר בספרי ברסלב המושג 'צדיק האמת'. למה הכוונה?
בתקופה האחרונה התחלתי ללמוד בספרי ברסלב, וראיתי שמוזכר שם פעמים רבות המושג 'צדיק האמת'. מה הכוונה במילים אלו - הרי אם הוא צדיק הוא הרי אוחז ממילא במידת האמת? אשמח שתסבירו לי.
3841
מדוע אני לא מרגישה את השם יתברך בזמן ההתבודדות?
אני משתדלת להתבודד בכל יום, אבל עדיין אני לא מרגישה את מציאות השם וקשה לי להאמין במאה אחוז שהשם שומע את תפילתי - מה שגורם לי להיחלש באמונה וכמעט לעזוב את ההתבודדות לגמרי. מדוע אני לא מרגישה את השם יתברך בהתבודדות?
3840
בשום דבר אני לא מצליח והכל הולך לי עקום - גם בגשמיות וגם ברוחניות. מה עושים?
בשום דבר אני לא מצליח והכל הולך לי עקום - גם בגשמיות וגם ברוחניות, ואני מרגיש שנמאס לי לחיות כי אין לי שמחה וסיפוק משום דבר. אני מיואש מעצמי. מה עושים?
3839
אחותי חיה עם גבר ערבי ונולד להם ילד. האם עלינו להמשיך להיות איתה בקשר?
אחותי, שגדולה ממני בשנה, חיה כבר כמה שנים עם גבר ערבי, ויש להם ילד משותף. היא סיפרה לי שהוא מרים עליה ידיים בנוכחות הבן שלהם, שרואה ושומע את כל המריבות. כל השנים המשפחה שלי ניסתה לשכנע אותה שתעזוב אותו, אבל בכל פעם שניסינו לדבר איתה היא ניתקה את הקשר איתנו. האם אנו צריכים להמשיך להיות איתה בקשר?
3838
בעלי אינו בריא בנפשו, והוא מצער מאוד את החתן שלנו. איך עלינו להתמודד עם המצב הזה?
בעלי סובל ממחלה שנקראת או.סי.די - ובעברית קוראים לזה 'טורדנות כפייתית'. הוא חוזר על אותו משפט מאה פעמים, הוא מפחד לנסוע לבד ולכל מקום שהוא הולך הוא צריך ליווי, הוא מתפרץ עלינו בלי סיבה וללא הודעה מוקדמת, ואלו רק חלק מהתסמינים של המחלה. עם כל זה למדתי לחיות, אבל מאז שבתנו התחתנה הוא מוציא את כל השגעונות שלו על החתן שלנו ומציק לו מאוד. איך עלינו להתמודד עם המצב הזה?
3837
האם זה נכון שהחוזה מלובלין היה מחותן של רבינו נחמן מברסלב?
קראתי את ההסכמה שנתן החוזה מלובלין זי"ע על הליקוטי מוהר"ן, וראיתי שהוא כותב שם על רבינו ז"ל "מחותני". איך הוא היה מחותן עם רבינו?
3836
אני מרגישה שהאהבה ביני לבין בעלי דעכה. איך אפשר להחזיר את המצב לקדמותו?
בעלי עובד במשמרת לילה, והוא חוזר הביתה בסביבות השעה שלוש או ארבע לפנות בוקר. כבר תקופה ארוכה אני מרגישה שהאהבה דעכה והיא כבר לא אותו דבר כמו שהייתה בשנים הראשונות, והוא הפך להיות קר כלפיי. איך אפשר להחזיר את המצב לקדמותו?
3835
רבינו אמר שאהבת האישה לבעלה ניכרת בזבובים וביתושים שבבית. מה הכוונה?
ראיתי שכתוב בספר המידות שאהבת האישה לבעלה ניכרת בזבובים וביתושים שבבית, ולא הבנתי: האם האהבה ניכרת בריבוי שלהם או במיעוט שלהם?
3834
בעבר הכשלתי הרבה בחורים. איך אוכל לתקן זאת?

3833
איך זוכים לישוב הדעת ולכוונת הלב בתפילה?
אני משתדל מאוד להקפיד להתפלל בכל יום במניין, אבל כשאני מתפלל אני לא מצליח להתרכז ולכוון בתפילה, והמחשבות שלי משוטטות בכל מיני דברים שמטרידים אותי. איך זוכים לישוב הדעת ולכוונת הלב בתפילה?
3832
אני בקשר עם בחור כבר חמש שנים, אך הוא אומר שהוא לא מעוניין בי. מה עליי לעשות?
אני בקשר עם בחור במשך חמש שנים. הוא אומר לי שהוא לא אוהב אותי ולא מעוניין בי, אך החברות שלי והחברים שלו אומרים שהוא כן אוהב אותי, אך הוא מדחיק ומתכחש לרגשותיו. אני מרגישה תלויה באויר, ואני לא רוצה שהמצב יימשך ככה
3831
האם זה נכון שכל ההלכות שאתם אומרים מיועדות רק לאשכנזים?
קרה לי כבר כמה פעמים ששמעתי בשמכם הלכה, וכשבאתי לקיים אותה החברים אמרו לי שמה שאתם אומרים בעניין הלכה מיועד רק לאשכנזים ולא לעדות המזרח, כי אתם פוסקים כפי מנהג האשכנזים. האם זה נכון?
3830
האם ייתכן שההורים נותנים לבנם שם של צדיק, אך למרות זאת השם גורם לו בעיות בחיים?
האם יש מציאות שההורים נותנים לילד שם של צדיק או של שם אחד מהאבות הקדושים ובכל זאת השם לא מתאים לילד מצד שורש נשמתו וזה גורם לו בעיות בחיים, או שהעיקר הוא לתת שם של צדיקים או האבות והנביאים וכו' וזה תמיד טוב, רק שלא יהיה שם מוזר כמו שיש היום?
3829
אמרו לי ששמי 'דקלה' הוא שם של גבר. האם זה נכון? והאם כדאי לשנות אותו?
אמרו לי שעל פי התורה שמי 'דקלה' הוא שם של גבר. האם זה נכון? האם כדאי לשנות את שמי או להוסיף שם נוסף?
3828
לצערי הרב התפתיתי ונכשלתי בעבירה חמורה, ומאז אני שבור מאוד
אני בחור ישיבה, ומדי יום אני מגיע הביתה בשעות הצהריים. לאחרונה התחילה להציק לי בחורה מסוימת שגרה בשכנות, ולפני כמה ימים היא דפקה בדלת ביתי וביקשה משהו, ופתאום היא נכנסה הביתה ושכנעה אותי לעבור עבירה, ולצערי נכשלתי. מאז אני שבור מאוד, אנא תן לי עצה!
3827
נכשלתי בטסט. האם יש עצה שיכולה לעזור לי לעבור את הטסט בפעם הבאה?
השבוע היה לי טסט ונכשלתי בו, האם יש עצה שיכולה לעזור לי לעבור את הטסט בפעם הבאה?
3826
אני כותב ספר תורה לזכות סבי וסבתי. האם אני יכול להוסיף שזה יהיה גם לרפואת אחותי?
התחלתי בכתיבת ספר תורה לפני שלושה שבועות, ובעזרת השם הכתיבה תסתיים בעוד שנה. כשהתחלתי בכתיבה כוונתי הייתה להקדיש אותו לעילוי נשמת סבא וסבתא שלי, ואמרתי זאת במפורש, אך כעת אני רוצה להקדיש אותו גם לרפואתה השלימה של אחותי. האם אני יכול לעשות זאת?
3825
אמרו לי שכדאי להוסיף לשמי את האות י' ולהיקרא 'רחלי'. מה דעתכם בעניין?
לפני כשלוש שנים הייתי אצל נומרולוג – כלומר אדם שמבין במשמעות המיסטית של המספרים, והוא ייעץ לי להוסיף את האות י' לשמי ולהיקרא 'רחלי', ובכך ישתנה מזלי לטובה, אך היה קשה לי לעשות זאת כי אני חיה בשלום עם השם שהעניקו לי הוריי.
3824
אני יודעת שהמידות זה הדבר הכי חשוב, אבל אני לא מסוגלת לאהוב מישהו עם מראה חיצוני שלא מוצא חן בעיני
כבודו תמיד אומר שהכי חשוב בבן הזוג שמחפשים זה המידות, אך לי זה קשה מאוד, ואפילו שאני רואה בחור עם מידות טובות אני פשוט לא מסוגלת לאהוב מישהו שאין לי משיכה אליו ושאני לא אוהבת את המראה שלו.
3823
האם זה שייך שאמא תיקח את הבנים שלה לים או לבריכה?
האם אבא יכול לקחת את בניו לים או לבריכה? עד איזה גיל? והאם זה שייך שהאמא תיקח אותם לשם או שעדיף שילכו רק עם האבא?
3822
מאז שנולד לנו התינוק אשתי לא רוצה לבקר אצל המשפחה שלי. איך מתמודדים עם המצב?
אני חי עם אשתי והכל מתנהל כרגיל, אך יש בעיה שמפריעה לנו בזוגיות: לאחר שנולד לנו התינוק אשתי נהייתה מאוד קשה, וכל מפגש עם הוריי או משפחתי גורם בביתנו לחץ, התפרצויות וריבים עד כדי כך שבכל פעם שאנחנו הולכים אליהם לשבת אשתי חוזרת בוכה.
3821
תרמתי סכום נכבד להדפסת ספר שו"ת ברסלב. האם זה משנה מה רשמו בהקדשה שהדפיסו?
ברוך השם זכיתי לתרום סכום נכבד להדפסת ספר 'שאלות ותשובות בחסידות ברסלב' , והייתה לי בזה כוונה שבזכות זה אזכה לישועה מסוימת. האם זה משנה מה רשמו לי בהקדשה בתוך הספר או שהעיקר הוא הכוונה של התורם בעת שהוא תרם וזה לא משנה מה רשמו בהקדשה?
3820
יש לי ויכוח עם גרושתי בעניין מכירת הדירה, ואני אובד עצות
אני גרוש כבר שלוש שנים, ושלושת בנותיי גרות עם גרושתי. אני משלם לאשתי מזונות, ודואג לבנות מאוד - אני קונה להן דברים, מפנק אותן ונפגש איתן כמעט מדי יום. ברצוני להתייעץ איתך בעניין חשוב: לי ולאשתי הייתה דירה, וכאשר התגרשנו הורה בית המשפט שהדירה צריכה להימכר ולהתחלק שווה בשווה, אך לא הקציב לזה זמן. בנוסף, הורה בית המשפט שכל קרנות ההשתלמות שצברתי במסגרת עבודתי יחולקו גם שווה בשווה ביני לבין גרושתי.
3819
למה הקדוש ברוך הוא מנסה אותנו בניסיון הקשה של דוחק הפרנסה?
אני לא רוצה להקשות קושיות על השם חס ושלום, אבל אני לא מבינה למה הוא מנסה אותנו בניסיון הקשה של דוחק הפרנסה עד שבקושי אנחנו מסיימים את החודש.
3818
יש שיטה לגמילה מהתמכרויות במסגרתה נפגשים כל המכורים יחד ומשתפים איש את רעהו במצבם. מה דעתכם בעניין?
בשנים האחרונות התפרסמה שיטה לגמילה מהתמכרויות שונות במסגרתה נפגשים כל המכורים יחד, ומשתפים איש את רעהו במצבם. מה דעתכם בעניין? האם זה באמת יכול לעזור למי שסובל מהתמכרות?
3817
דודתי נמצאת בשידוך עם חסיד ברסלב שהשפה שלו לא נקיה. האם זו עילה לביטול השידוך?
דודתי נמצאת בשידוך עם חסיד ברסלב, היא רווקה בגיל מאוד מבוגר, והוא גרוש. יש ביניהם הרבה התאמה, אבל יש לו פה לא נקי, למשל הוא יכול לומר: "טוב כלב טוב מחבר כלב", ואילו היא, עדינה כזאת שיכולה להקיא משפה כזו. ה הרב חושב: האם עליה לחשוש בגלל צורת ההתבטאות שלו ולבטל את השידוך?
3816
בעלי מלא בטענות כלפיי וכלפי הקדוש ברוך הוא. כיצד עליי להתנהג איתו?
בעלי לא מרוצה ממני - הוא טוען שאני לא מחזיקה מעמד בעבודות, שכל החובות מגיעים ממני או דרכי, ושאני לא מתמידה בשום דבר, אך מבחינתי, אני אמא לשלושה ילדים, וגם ככה ההתמודדות לא קלה...
3815
ראיתי אתכם בחלום, ואמרתם לי שאפסיק לריב עם בעלי. כיצד עליי להתייחס לחלום?
לפני כמה ימים חלמתי חלום, ובחלום ראיתי אתכם ואמרתם לי: "תפסיקי לריב עם בעלך! הוא לא אשם!". ובאמת בזמן האחרון אנחנו נמצאים בתקופה קשה, ואני מרגישה שהזוגיות מתפוררת. כיצד עליי להתייחס לחלום הזה?
3814
האם אפשר לסמוך על מורה ההוראה במקום בו אני מתארח?
לפעמים מתעוררת בשבת שאלה בדיני טהרה. האם אני יכול לשאול את מורה ההוראה במקום שבו אני מתארח או שעליי לחכות עד מוצאי שבת כדי שאוכל להתקשר ולשאול מורה הוראה מיבנאל דווקא?
3813
האם כבוד הרב יוכל לתת לנו עצות שיעזרו לנו לחיות בשלום ובאהבה כל ימי חיינו?
לפני שלושה חודשים התחתנו, וברוך השם אנחנו מאושרים. לאחרונה שומעים כל כך הרבה מקרים של זוגות שלא מצליחים בחיי הזוגיות ולבסוף מתגרשים, והאמת היא שזה מאוד מלחיץ. האם כבוד הרב יוכל להנחות אותנו בדרך הישר ולתת לנו עצות שיעזרו לנו לחיות בשלום ובאהבה כל ימי חיינו?
3812
הייתי מקורבת לצדיק גדול, ולמפרע גיליתי שהוא גרם לי עוול גדול. איך זה יכול להיות?
הייתי מקורבת כמה שנים לרב גדול שידוע כפועל ישועות, החזקתי ממנו כאחד מצדיקי הדור, הייתי מתייעצת איתו בהמון דברים וסומכת עליו. לאחרונה אחותי דיברה איתה ופתחה לי את העיניים, והבנתי שלא רק שהוא לא עזר לי, בסופו של דבר מתברר שהוא גרם לי בעיות ועוול גדול. איך זה יכול להיות?
3811
לטענת הרופאים העובר שברחמי יוולד עם מום ולכן עליי לעשות הפלה. מה לעשות?
אני נמצאת בשבוע השלושים ושש להריוני, עם בן ברחמי, ועד כה כל הבדיקות יצאו תקינות לחלוטין ללא שום פגם בעובר. ביום שישי האחרון הייתי בבדיקה שגרתית אצל הרופא, שגילה בבדיקת האולטרסאונד שחדרי המוח רחבים. הוא הפנה אותי למיון, ובבית החולים ראו שהמוניטור לא תקין ואשפזו אותי. חיכיתי עד היום לאולטרסאונד נוסף, בו נתגלה כי אכן החדרים של המוח רחבים ביותר, ולטענת הרופא הילד יוולד עם מום מאוד משמעותי שכרגע אי אפשר לדעת מה הוא יהיה.
3810
כתוב בספר המידות "אל תתפלל בבית שבנה בעל מחלוקת". למה הכוונה?
רבינו אומר בספר המידות: "אל תתפלל בבית שבנה בעל מחלוקת". איך אפשר לזהות בית שנבנה על ידי בעל מחלוקת? ומה יוצא לנו מהסעיף הזה הלכה למעשה?
3809
אני מרגישה שלעולם לא אוכל לתקן את אשר קלקלתי, וזה שובר אותי מאוד
כבר שנים אני סוחבת איתי צער גדול שאני לא מוצאת לו שום מרפא: בילדות שלי, ואחר כך בהתבגרות היו לי מידות רעות מאוד. זה מתחיל בכך שגרמתי צער רב להוריי והתנהגתי אליהם בחוסר כיבוד הורים מזעזע, וממשיך בשקרים, בגניבות ועוד... פחד אימים נופל עליי לראות מול העיניים מה שאני כותבת, כי מעולם לא העזתי לומר למישהו איזה אדם רע אני, אך כאן באלמוניותי אני מעיזה לכתוב קצת מהרוע ששלט בי והביא אותי לאיסורים חמורים ביותר.
3808
יש לי מדי יום רק שעה אחת פנויה ללימוד תורה. מה כדאי לי ללמוד בשעה הזו?
3807
האם זה נכון שיש ימים שבהם לא כדאי לצאת לדרך?
שמעתי שהאר"י ז"ל אמר שיש ימים מסוימים שבהם לא טוב לצאת לדרך. האם זה נכון? ואם כן, באילו ימים מדובר?
3806
אני ואבא שלי מתווכחים בעניין רכישת טלוויזיה. מה דעתכם בעניין?
אבא שלי בנה יחידת דיור חדשה צמודה לבית, ואני עברתי לגור בה. ביקשתי ממנו שיקנה לי טלוויזיה עבור יחידת הדיור, והבטחתי לו שהיא לא תשמש לשטויות, אך הוא לא הסכים ונוצר בינינו ויכוח. לבסוף סיכמנו שנשאל את הצדיק, וכפי שהוא יפסוק לנו - נעשה. מה דעתכם בעניין?
3805
האם מותר לסרק את הזקן כשנוצרים בו קשרים למרות שזה יגרום לתלישת שערות?
לפעמים נוצרים קשרים בזקן, וכשרוצים לפתוח אותם נתלשות שערות. אני יודע שיש מעלה גדולה לשערות הזקן, ודרכן בא השפע לאדם, ולכן אני שואל: האם אפשר לסרק את הזקן כדי שהוא יהיה מסודר או שלא כדאי לעשות זאת מחשש לתלישת שערות?
3804
האם עליי לוותר על חוגי ההתעמלות שלי כדי שאוכל להיות יותר עם הילדים?
אני משתתפת בחוגי התעמלות לנשים והם מאוד משמחים אותי, הבעיה היא שבגלל שהם מתקיימים בשעות הערב אני צריכה להשאיר את הילדים עם בעלי או עם בייביסיטר. מצד אחד זה משמח אותי מאוד, ומצד שני אני בקושי רואה את הילדים. האם עליי לוותר על החוגים?
3803
רבינו אמר שבתחנון צריך ליפול על יד שמאל. איך אני, כאיטר יד, צריך לנהוג?
3802
איך ייתכן שלפעמים הצדיק מברך מישהו והברכה לא מתקיימת?
קורה שלפעמים הולכים לצדיק גדול כדי להתברך ממנו בענייני רפואה או ישועה מסויימת, והצדיק מברך שתהיה רפואה שלמה או הצלחה במה שצריך, אך הברכה לא מתקיימת. מדוע זה קורה? ואיך אפשר להתחזק כשנתקלים במצב כזה?
3801
האוירה בבית שלנו קשה מאוד, ואנחנו עומדים לפני קרע רציני. איך אפשר לתקן את המצב?
אני ואשתי לא מסתדרים יחד, כבר הלכנו אל כמה יועצי נישואין והוצאנו המון כספים בתקווה שהם יעזרו לנו, אך שום דבר לא הועיל. המצב בבית קשה מאוד ואנחנו עומדים לפני קרע רציני, שאולי לא יהיה ניתן לאיחוי. אודה מאוד לרב שידריך אותי איך לתקן את המצב לפני שיהיה מאוחר.
3800
אין לי תקשורת טובה עם בעלי, ואני לא מרגישה שמחה איתו
אני ובעלי נשואים יותר מעשר שנים ובזכותכם יש לנו ילדים מקסימים, אבל קשה לומר שיש לנו נחת מהם. אני מנסה ליצור עם בעלי תקשורת טובה, אבל הוא מתקשה לעמוד במה שהוא מקבל על עצמו ויש לכך השלכות בחיי היום. אני לא מרגישה שאני שמחה איתו וכמעט שאני מרימה ידיים. מה עושים?
3799
נכשלתי בהסתכלויות אסורות באינטרנט ונפלתי לפגם הברית. מה עושים?
בעבר נכשלתי בהסתכלויות אסורות באינטרנט ונפלתי חזק מאוד לחטא של פגם הברית. אני יודע שזה חטא חמור מאוד, וכבר תקופה ארוכה שאני נשמר מזה ומשתדל בכל דרך לשמור את הברית. אני שומר שבת, מניח תפילין ומתפלל, אבל למרות שלא חסר לי כלום יש לי מין עצבות ומרירות לא מובנים.
3798
בעלי סילק אותי מהבית, ומאז אני מתלבטת מה לעשות. מה דעתכם?
אני נשואה לבעלי עשרים וארבע שנה ויש לנו שלוש בנות. בשבוע האחרון היו כמה ימי נתק ארוכים בהם בעלי התעלם ממני ולא רצה להשלים איתי. במהלך השבת גם לא דיברנו, והמצב גרר אותי להקניט אותו, אז הוא קם וקילל אותי, תפס אותי בכוח וזרק אותי כמה פעמים לכיוון הדלת ודרש שאסתלק מהבית. הרגשתי מאוימת מאוד ובהלם, והזמנתי לו משטרה מרוב פחד.
3797
האם חייבים להתבודד דווקא שעה שלימה? והאם זה מוכרח להיות בשדה או ביער?
אני מאוד רוצה לזכות להתבודד בכל יום להשם יתברך שעה שלימה, אך מאוד קשה לי להתמיד בכך. האם חייבים להתבודד דווקא שעה או שאפשר גם פחות?
3796
חבר שלי רוצה לתת לבתו את השם 'נויה'. האם זה שם טוב עבורה?
במזל טוב נולדה בת לחבר טוב שלי, והוא ביקש ממני לשאול אתכם בעניין השם: הוא ואשתו פנו לרב מסוים שאני לא יודע מי הוא, ושאלו אותו מה דעתו בעניין השם 'נויה'. הרב ענה שהשם טוב, רק לא מתאים לתאריך שבו היא נולדה, ואני לא מבין איך תאריך הלידה קשור לשם של הילד.
3795
הייתי בקשר זוגי במשך שבעה חודשים, ומאז שנפרדנו אינני יודע האם לחזור אליה ולהתחתן או להמשיך הלאה
אני בן שלושים ושתיים, גרוש כבר חמש שנים ועדיין ללא ילדים. הייתי בקשר זוגי של שבעה חודשים עם אישה גרושה עם ילדה, ולאחרונה נפרדנו משיקול אישי. אני שוקל לחזור אליה ולהתחתן איתה למרות שיש לה ילדה, אך אני מאוד מבולבל ולא יודע מה לעשות
3794
האם יש דרך צנועה ונאותה שבה מותר לבחורה לפנות לבחור שבו היא מעוניינת?
רציתי לשאול את דעתך, כי רק לפיה אפעל: האם יש דרך צנועה ונאותה שבה מותר לבחורה לפנות לבחור שבו היא מעוניינת? ובנוסף, איך אפשר לזכות לביטחון עצמי?
3793
יש לי שאלה לגבי נוסח ה'לשם יחוד' שלפני הנחת תפילין
בסידור "עת רצון" ישנו 'לשם יחוד' לפני הנחת התפילין שהנוסח שלו מעורר שאלה, וזהו הנוסח: "יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו שתהא חשובה מצות הנחת תפילין לפני הקדוש ברוך הוא כאילו קיימתיה בכל פרטיה ודקדוקיה". ולכאורה, זה נשמע שיש כביכול שני אלוקים! האם זו בעיה בנוסח או שיש הסבר לדבר?
3792
אני סובל מרדיפה עצמית שמפילה אותי לייאוש ועבירות. מה העצה?
אני סובל מבעיה של הקפדה יתירה על דברים שאף אחד לא מתייחס אליהם - העצבים שלי גורמים לי לחשוב שנפלתי בעבירה, ואז הרדיפה העצמית מביאה אותי לכעס על הסביבה ומתוך כך להגיע לנפילות אמיתיות, ואז הייאוש והעצבות גורמים לי ליפול בלי הפסקה.
3791
כל הזמן אני נמצא במלחמה על שמירת הברית. מה עושים?
אני מתחזק כבר המון זמן, והייתי בציון של רבינו הקדוש כבר פעמיים, אך קשה לי מאוד לשמור את הברית, ולמרות שאני קורא את התיקון הכללי עדיין קשה לי ואני נכשל.
3790
לאחרונה התחלתי ללמוד על פי סדר דרך הלימוד, ויש לי כמה שאלות בעניין
אני בעל תשובה כשנתיים, מתקרב בתחילת דרכו לרבינו נחמן מברסלב, ומשתדל ללמוד את תורתו וליישם את עצותיו. נתקלתי אתמול בקונטרס הנפלא 'סדר דרך הלימוד', ואגיד את האמת שבהתחלה זה די הרתיע אותי, כי לא הסתדר לי איך אפשר לסיים כל כך הרבה ספרים בשנה אחת, אך בכל זאת החלטתי לנסות להתחיל, ויש לי כמה שאלות
3789
אני מאוד אוהבת את המראה והמנטליות של האשכנזים. האם עליי להתפשר על מישהו מסגנון אחר?
עוד כמה חודשים אהיה בת עשרים ושלוש, והתחלתי לשמוע הצעות ולצאת לפגישות. אני אוהבת את המראה האשכנזי עם הלחיים הוורודות-אדומות והפנים העדינות, ואת התרבות האשכנזית – ההשקעה בחינוך הילדים ובמשפחה, אך הבעיה שההצעות שאני מקבלת לא תואמות את הציפיות שלי – או שמציעים לי בחורים בהירים שאינם עדינים, או שמציעים לי בחורים כהים שמתגלים כביישנים.
3788
לאחרונה יש לי חולשה גדולה באמונה, ואני מאוד מבולבל. למה זה קורה לי?
3787
יש ברשותי סכום כסף שייעדתי לצדקה מסוימת. האם מותר לי לשנות את הייעוד ולמסור אותו לכלה יתומה?
יש בידי כספי צדקה שייעדתי עבור דבר מסויים, והנה הגיע לפתחי סיפור מצער מאוד של בחורה יתומה ללא אמצעים שעומדת לפני חתונתה בחוסר כל, והסיפור שלה נגע מאוד לליבי. האם מותר לי לשנות את הייעוד של הכסף שברשותי ולמסור אותו כצדקה להכנסת כלה לבחורה היתומה הזו?
3786
לדעתי כל עניין ההפצה הוא בכלל לא צנוע וגורם חילול השם גדול. הלא כן?
מדוע אתם מדגישים כל כך את עניין ההפצה? והאם יש בספרי ברסלב מקור לכך שצריכים להפיץ ברחובות לכל עובר ושב? לדעתי זה לא כל כך צנוע וזה גורם חילול השם, ושמעתי שגם החסידים אין רוחם נוחה מזה. אשמח שתסבירו לי את העניין.
3785
אני חושש שאם אמנע מאחותי לגלוש באינטרנט היא תיפול לדיכאון. מה עושים במקרה כזה?
אני נמצא עכשיו בתקופה של התחזקות אחרי נפילה גדולה שהייתה לי בעבודת השם. אני עדיין גולש באינטרנט ורואה טלוויזיה, אך מתפלל להשם יתברך להפסיק גם עם זה. העניין הוא שגם אחותי גולשת דרך האינטרנט שלי, ואני לא מרגיש טוב עם זה – מצד אחד אינני רוצה להיות מחטיא הרבים, אך מצד שני אחותי מאוד רגישה ועצובה, ואף ניסתה להתאבד מספר פעמים, ואני חושש שאם אמנע ממנה לגלוש באינטרנט שלי אולי היא תיכנס לדיכאון ותפגע בעצמה. כיצד עליי לנהוג במקרה זה?
3784
מה דעתכם לגבי סדנאות 'קבוצת תמיכה' המיועדות לציבור החרדי?
לאחרונה קמו כמה וכמה ארגונים חרדיים, ובתוכם ארגונים של חסידי ברסלב, שמארגנים סדנאות שמתבצעות בסגנון 'קבוצת תמיכה' – קבוצת התלמידים יושבת מול המנחה ושומעת הרצאה בנושאים חשובים כגון זוגיות, חינוך הילדים, שמחה וכו' וכו', וכחלק מהסדנה כל אחד מהמשתתפים מספר מה שעובר עליו בבית, מה עבר עליו בילדותו. מה דעתכם בעניין?
3783
אני עוזר רבות לקהילה ביבנאל. האם ראוי שאספר לכם את כל מה שאני עושה?
יש דבר שאני מתחבט בו רבות: מצד אחד אני רוצה לספר לצדיק את הדברים הטובים שאני זוכה לעשות למען הקהילה כדי לשמח אותו, וגם כדי לקבל את ברכתו ואת הישועות, ומצד שני אולי אני צריך לשמור על זה בסוד, שכן הקדוש ברוך כבר הוא יודע הכול... אבל אז אני חושש שאפסיד את ברכותיו של הצדיק. מה הדבר הנכון לעשות?
3782
האם זה נכון שמי שפגם בברית לא יכול לקלוט את לימוד התורה?
אני בחור חוזר בתשובה, וכבר חצי שנה אני לומד בישיבה. יש לי חשק גדול ללמוד תורה, אבל אני לא מצליח לקלוט את החומר, ואני מרגיש שהראש שלי אטום. קראתי בחוברת אחת שאינני זוכר את שמה, שמי שחטא בפגם הברית זה מטמטם לו את המוח והתורה לא יכולה להיקלט בו. האם זה נכון? ומה עושים כדי לתקן את זה?
3781
הקמנו בית כנסת על שם רבינו, אך לא תמיד יש לנו מניין. האם להמשיך להתפלל יחד למרות זאת?
אני גר בדימונה, ואנחנו מנסים להקים כאן בית כנסת על שם רבינו. בתור התחלה אנחנו מתפללים יחד ערבית ולומדים שיעור בדברי רבינו, אך לצערנו הרב הרבה פעמים חסרים לנו אנשים למניין, ולבסוף אנו מתפללים יחד למרות שאין לנו מניין. אני מרגיש שהתפילה כאן שונה מתפילה במקום אחר - היא יותר בכוונה, ועם ניגונים, ואני מרגיש כאן דביקות להשם הרבה יותר מאשר במקום אחר.
3780
לפעמים אדם מרגיש ששורים עליו דינים. איך ממתיקים אותם?
3779
אני בת שלושים וחמש ועדיין רווקה. מה עשיתי שאלוקים שכח אותי?
שמי צאלה ואני בת שלושים וחמש. אני חיה כיום בקנדה, יש לי עבודה מספקת, ולא חסר לי כלום מלבד אהבה. אני לא מבינה מה אני עושה לא נכון שגברים לא נמשכים אליי. יש לי שתי אחיות שצעירות ממני - אחת נשואה עם ארבעה ילדים והשנייה בדרך להינשא, ואילו אצלי אין שום שינוי.
3778
אני דתי, אבל לאחרונה נעלמה לי האמונה. איך מחזירים אותי לחיי?
אני דתי, והילדים שלי לומדים בבית ספר חרדי, אבל משום מה נעלמה לי כל האמונה. מה אני צריך לעשות כדי להחזיר את האמונה לחיי?
3777
עברתי לבית ספר חדש, קשה לי מאוד להתאקלם שם, ושאר הבנות לא מתחברות איתי
אני ילדה בת אחת עשרה, ולפני שנה התחלתי ללמוד בבית ספר חדש, כי עברנו לעיר אחרת. מאז אני מנסה למצוא את עצמי בכיתה, ואני מרגישה ממש בודדה וחסרת תכלית, וזה מאוד משפיע עליי נפשית ורוחנית וגורם לי חוסר חיות ושמחה. עשיתי מאמצים רבים על מנת לשנות את המצב, הלכתי ליועצת בית הספר, ניסיתי להתחבר עם בנות, ומשום מה לא קורה כלום, ואני לא מוצאת את עצמי. אחי הגיע גם הוא באותו זמן לבית ספר חדש, אך בשונה ממני - הוא השתלב נפלא.
3776
מתי גם אני אהיה צדיק וקדוש וקרוב להשם יתברך, מלא בתורה ויראה?
יש לי רצונות חזקים אל הקדושה, אך תמיד כשאני מתחיל להתקדם בתורה ותפילה, לפתע יש לי נפילה בהסתכלויות מכוערות. אני לא מצליח לצאת מהתאוות והקשיים והמידות הרעות שיש לי, עד שלפעמים אני מרגיש חסר אונים עד כדי כך שאני נלחם להישאר שפוי... אני רוצה את השם יתברך, אך אני מאוד מבולבל ומרגיש כמו גלגל החוזר שחוזר בכל פעם לנקודת ההתחלה. מתי גם אני אהיה צדיק וקדוש וקרוב להשם יתברך, מלא בתורה ויראה?
3775
אחד מהחניכים שלי בפנימייה זרק אבנים על הבית שלי. כיצד עליי להתנהג במקרה כזה?
אני עובדת בפנימייה דתית עם בנים בוגרים לקראת צבא, אני שומרת ומקפידה על צניעות ונגיעה כפי שהרב הסביר לי, ואף קיבלתי את ברכתכם כשהתחלתי לעבוד פה. מדובר בנוער קשה ודי בודד, עם הרבה בעיות אלימות ותסכולים, ואם הם לא יהיו פה - אז כנראה שהם יתדרדרו לפשע ברחובות. לאחרונה היה לי מקרה עם חניך שדיבר לא יפה והענשתי אותו על כך, ובתגובה הוא ניסה להתנקם בי וזרק מתוך עצבים שלוש אבנים על הבית שלי. כיצד עליי להתנהג במקרה כזה?
3774
אנחנו רוצים לעבור לעיר בה נוכל להתקדש יותר, אך חוששים שזה יגרום צער להורים
אני ואשתי מאוד רוצים לעבור מהמרכז לצפת על מנת להתחזק ולהקים בית על יסודות התורה הקדושה, כי בעיר מגורינו די קשה לנו להתחזק, בפרט ששנינו באים מרקע חילוני. למרות הרצון לעבור, הקרבה להורים חשובה מאד לשנינו.
3773
האסונות הקשים שקרו לאחרונה גרמו לי צער רב. מה אפשר לעשות כדי לקרב את הגאולה?
אני מרגיש מיואש מכל האסונות והמצב הקשה שעובר עליי ועל עם ישראל בגשמיות וברוחניות, ומרגיש בחסרון ענק מאז הסתלקות מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל. מה עליי לעשות כדי להתחזק ולקרב את הגאולה?
3772
אשתי בהריונה הראשון, ואנו שוקלים לאמץ ילד נוסף. האם יש בזה בעיה?
אשתי ואני נשואים כשנתיים וחצי, ותודה לאל, אחרי הרבה תפילות, השתדלויות וטיפולים אשתי נמצאת כרגע בחודשים הראשונים להריונה. בלי קשר לזה, אנו חושבים כבר הרבה זמן לאמץ ילד או להיות משפחה אומנת כדי לעשות חסד לילדים נזקקים, בפרט שאשתי במקצועה עובדת סוציאלית ויש לה רצון חזק לתרום מהכיוון הזה. השאלה היא: האם זה טוב לאמץ ילד עוד לפני שיש לנו ילדים משלנו?
3771
חזרתי בתשובה, אבל היצר הרע מתגבר עליי שוב ושוב. איך מתמודדים עם מצב כזה?
אני חוזרת בתשובה, ולצערי הרב בעברי נכשלתי בעבירות חמורות. קיבלתי על עצמי לא לחזור את השטויות, אבל היצר מתגבר עליי ומכשיל אותי שוב. איך מתמודדים עם מצב כזה?
3770
מדוע לא הסכים רבינו ז"ל שמוהרנ"ת ימונה לרב?
זיכני הקדוש ברוך הוא ולאחר לימוד ממושך ומבחנים קיבלתי סמיכה לרבנות. אני שוקל להגיש מועמדות להיות רב באזור מגורי, אך מכיוון ששמעתי שרבנו ז"ל לא הסכים למוהרנ"ת ז"ל להיות רב כאשר חמיו של מוהרנ"ת רצה למסור לו את הרבנות - אני חושש. מה הטעם לסירובו של רבינו ז"ל בעניין? והאם זה שייך גם אליי?
3769
יש לי בן זוג כבר שלוש שנים, ואנחנו עומדים להיפרד. האם לנסות להציל את המצב או להמשיך בדרכי?
אני רווקה בת ארבעים ושש, ויש לי יש בן זוג גרוש ואבא לשני ילדים. אנחנו בזוגיות כבר שלוש שנים, במהלכן היו כמה פרידות. בתקופה זו, אני שוב מרגישה שאחרי אהבה מאוד גדולה שהייתה בינינו אנחנו עומדים לפני פרידה, וזה מאוד קשה וכואב לי. האם להמשיך ולהשקיע באהבה הזאת, או להמשיך בדרכי ולחפש את הזיווג החדש?
3768
מה צריך לענות לתלמידים כשהם שואלים איך השם נראה, מי ברא את השם ושאלות כיוצא באלו?
אני מלמד בתלמוד תורה. לאחרונה, התלמידים, שהינם בגיל שבע, שואלים אותי איך השם נראה, מי ברא את השם ושאלות כיוצא באלו. מה עליי לעשות? ומה צריך לענות לתלמידים על שאלות כאלו?
3767
הציעו לי בחורה פחות חרדית ממני. האם אני יכול לסמוך על הבטחתה שבהמשך היא תתקדם בקדושה ויראת שמיים?
אני בחור חרדי, והבחורות שמציעים לי הן פחות חרדיות ממני. האם אני יכול לסמוך על הבטחה של בחורה שאומרת שבהמשך הדרך יהיה אצלה שינוי והתקדמות מבחינת קדושה ויראת שמיים?
3766
האם מותר לעלות לקבר של צדיק בשנה הראשונה לפטירתו?
שמעתי כי ישנם תאריכים שבהם כדאי יותר ללכת לקברי צדיקים, כגון: ערב ראש חודש, ט"ו לחודש, וביום היארצייט של הצדיק. האם זה נכון? ומה לגבי עליה לקבר של צדיק בשנה הראשונה לפטירתו - האם עולים?
3765
אני בהיריון, יש לי מיעוט מי שפיר והתינוק במצב עכוז. האם כדאי לבצע התערבות רפואית?
ברוך השם אני נמצאת כעת בתחילת החודש השמיני להריוני הראשון, יש לי מיעוט מי שפיר והתינוק במצב עכוז. האם יש מה לעשות כדי לגרום להיפוכו של התינוק? האם יש תפילות או סגולות לשם כך? האם כדאי לבצע התערבות רפואית לשם היפוך התינוק?
3764
אנו מאוד מחוברים לרבי נחמן, ועדיין לא מצאנו את מקום המגורים שבו אנו מרגישים בבית
אנחנו זוג בעלי תשובה, נשואים כשנה וחצי, עדיין ללא ילדים, וגרים בצפת. חזרנו בתשובה לפני שבע שנים, ואנו מאוד מחוברים לרבי נחמן, ספריו ועצותיו, ובכל שנה בעלי נוסע לאומן לראש השנה. כבר תקופה אנו מחפשים את המקום שבו נרגיש בבית, כי כרגע אנחנו מרגישים לבד ומעט 'תלושים'. אנו רוצים לקבל המלצה ועצה מהרב הצדיק לאן פונים ומה עושים.
3763
האם כדאי לי לעזוב את העבודה לגמרי לטובת לימוד התורה, ולסמוך על השם שיפרנס אותנו?
מחד - יש לי רצון ללמוד ולעסוק בתורה ולמלא את הפער של כל השנים בהם לא למדתי, ובכלל, כי טוב לעסוק בתורה כידוע, ומאידך - עליי לעסוק בפרנסה. כיום אני עובד כשכיר ואינני מספיק כמעט ללמוד, ואני חושב הרבה להקים עסק משלי, אז אקבע בעצמי את סדר היום שלי בתקווה שאוכל לעסוק כמה שעות ביום בפרנסה גשמית וכמה שעות בפרנסה רוחנית, אך כרגע אין לי את הממון הנדרש להקמת עסק זה. האם כדאי לי לעסוק רק בתורה והפרנסה תגיע ממילא מאיתו יתברך?
3762
קרוב משפחתנו עובר משבר בחיי הנישואין, ורב גדול הורה לו להתגרש. האם לעודד אותו לכך?
אחד מבני משפחתנו עובר משבר גדול בחיי הזוגיות שלו, צדיק גדול מעורב בעניין כבר הרבה זמן, והוא הורה בכל מיני דרכים, לרבות טיפול פסיכאטרי, לנסות ולהציל את הזוגיות, אך מכיוון שאין שיתוף פעולה מצידה והמצב רק הולך ומחמיר, לאחרונה אותו צדיק הורה לבעל חד משמעית להתגרש. האם עלינו לעודד אותו לקיים את הוראת הרב ולהתגרש, או שאסור לנו להתערב?
3761
קשה לי לראות שיש ארגונים שמפיצים כפירה ומטעים אנשים תמימים. למה אנחנו לא מצילים אותם?
די, כבר אין לי כוח לראות אנשים טועים ותועים, ושיש ארגונים שמפיצים כפירה לעם ישראל. למה אנחנו לא מצילים אותם? למה אין מישהו שיעמוד ויחלק להם דברי תורה כדי לקרב אותם? למה כל אחד מאתנו אדיש ולא מעורר את הסביבה שלו?
3760
בעלי בגד בי ועזב אותי, ועכשיו הוא רוצה למכור את הבית שלנו. האם להילחם או לוותר?
זה קרוב לשלוש שנים מאז עזב בעלי את הבית לאחר עשרים ושתיים שנות נישואין וחמישה ילדים. לאחר שהוא עזב, התברר שיש לו קשר עם אישה אחרת. הוא החלטי להתגרש, והוא עומד על כך שבהסכם הגירושין הדירה שלנו תימכר. אינני יודעת מה נכון לעשות: האם להמשיך ולהיאבק למרות שככל הנראה הבית יימכר בכל מקרה או להיכנע כבר עכשיו ולסיים? ואולי יש עצה אחרת?
3759
היה לי בעבודה ניסיון גדול במידת הכעס ובקושי הצלחתי לעמוד בו. מה אעשה בפעמים הבאות?
לפני כמה ימים קרה לי מקרה בעבודה: צחקתי עם מישהו בעבודה, באמת בתמימות מבלי לתכנן לפגוע בו, וכנראה שעברתי את הקו האדום שלו. הוא נפגע, ובחדר האוכל מול כולם הוא שפך לי קנקן פטל בפנים. בדרך כלל התגובה שלי היא ישר לתקוף בחזרה, ואין לי מעצורים, אך משום מה לא הגבתי. אשמח לקבל חיזוק בעניין וגם עצה מה לעשות אם חס ושלום שוב יהיה ניסיון של כעס.
3758
בדור הקודם היו המון צדיקים וגאונים שהתנגדו בתקיפות ללימוד הדף היומי. מה נשתנה הדור הזה מהדור הקודם?
אני רואה שאתם מעוררים מאוד את המון העם ובפרט את תלמידיכם ללמוד בכל יום את הדף היומי, ואתם מפליגים מאוד בחשיבות העניין, ואני מתפלא מאוד, שהרי בדור הקודם היו המון צדיקים מפורסמים וגאונים שהתנגדו בריש גלי ובתקיפות לעניין לימוד הדף היומי. ומה נשתנה הדור הזה מהדור הקודם?
3757
הבן שלי נפל להימורים, והמצב שלו הפך לכדור שלג שאי אפשר להחזיר אחורה. מה אפשר לעשות?
הבן שלי נשוי ויש לו חמישה ילדים מתוקים. לפני כשנה הוא נכנס לעניין ההימורים, ומאז הוא הפסיד והפסיד עד שנותר ללא כלום - ממש עני ורש. בניסיון להציל את המצב הוא מלווה עוד ועוד כספים, אך המצב הפך לכדור שלג שקשה מאוד להחזיר אחורה. אני מתסכלת מהצד בתור אמא וליבי מתפלץ, כי אני רואה מה יקרה בסוף, ומי יודע אם הוא לא יסתבך עם רשויות החוק או עם השוק האפור, ואני מאוד מפחדת מזה.
3756
אשתי טוענת שלא רק שתפילותיה לא נענות, אלא היא מקבלת בדיוק ההפך ממה שביקשה. איך מחזקים אותה?
אשתי אומרת שכל מה שהיא מבקשת מהשם יתברך היא מקבלת בדיוק ההפך. אני מאמין שבוודאי הכל לטובה, אבל השאלה היא איך אני יכול לחזק אותה? דבר שני, לא כיף לה עם דרך התשובה. איך אני יכול לעזור לה?
3755
קיבלתי על עצמי המון קבלות, ואני חושש שמרוב עומס לבסוף אעזוב את הכול. מה עושים?
לפני כחודש השם זיכה אותי להתקרב, ועוד פעם קיבלתי על עצמי המון דברים. אני בן אדם של שחור או לבן, או הכול או כלום, ואני פוחד שיקרה לי אותו דבר כמו לפני שלוש שנים, ולכן אני חושב שאולי אני צריך להאט את הקצב ולקחת על עצמי בינתיים רק תפילין ושבת, ואת נושא שמירת הברית לעזוב כרגע, כי הוא מאוד קשה לי ומייאש אותי, כך אוכל להתקדם לאט לאט ולא יקרה לי עוד פעם מקרה כזה שאעזוב את הכול מרוב עומס.
3754
בכמה מקומות מזכיר מוהרנ"ת ז"ל שהיו לו פחדים. איך יתכן שאדם בדרגתו יפחד מבשר ודם?
ידוע, שמי ששם מבטחו בבורא עולם אינו צריך לפחד משום אדם ומשום דבר. קראתי בספר 'עלים לתרופה' מרבי נתן מברסלב זצ"ל, וראיתי שמספר פעמים הוא רושם שם בעניין פחדים שהיו לו, ואצטט לדוגמא: "עוצם הפחדים שעברו עליי עד עתה אי אפשר לבאר" וכו'. כיצד יתכן שגם לרבי נתן זצ"ל היו פחדים?
3753
אני ואשתי התחתנו בנישואים שניים, וכל הזמן יש מריבות בין הילדים שלי לילדים שלה. מה עושים?
לפני שש שנים התאלמנתי מאשתי שנפטרה בפתאומיות. הקדוש ברוך הוא עזר לי לשקם את עצמי ולקום על הרגליים, ולפני כארבע שנים התחתנתי עם אשתי השנייה, שהייתה גרושה עם שבעה ילדים. ברוך השם אני ואשתי מסתדרים טוב מאוד, יש בינינו אהבה ושפה משותפת, ונולדו לנו שני ילדים משותפים, הבעיה היא שהילדים שלה והילדים שלי לא מסתדרים ורבים ביניהם כל הזמן. האם יש לכבודו עצה מה עושים במצב כזה?
3752
אני עומד לחתן את בתי, ואין בידי פרוטה לפורטה עבור הוצאות החתונה
אני עומד לחתן את בתי, ואין בידי פרוטה לפורטה עבור הוצאות החתונה. הכל כבר סגור - האולם, הצלם, התזמורת וכו', והלחץ הכספי מחליש אותי מאוד. אשמח לדברי חיזוק מכבוד הרב.
3751
איך משלבים בין הרצונות והכיסופים בעבודת השם לבין המציאות מבלי להישבר?
הלב שלי בוער מאוד לעבודת השם, ואני רוצה לעסוק בתורה, להתבודד ולהתקדש, אבל לצערי הרוב נשאר בגדר רצונות ולא יוצא מהכוח אל הפועל. אני מתוסכל מאוד שאני לא מצליח לעשות את כל מה שאני רוצה. איך משלבים בין הרצונות והכיסופים בעבודת השם לבין המציאות מבלי להישבר?
3750
יש לי ספקות באמונה. איך זוכים להאמין במאת האחוזים ובלי שום שכל?
יש לי ספקות באמונה, ובכל פעם שאני קורא חומר מסוים או שומע שיעור ומשתכנע שזו האמת - שיש אלוקים ושהתורה ניתנה משמים וכו' ומקבל קצת מוטיבציה ללכת לכיוון הזה, איך שאני סוגר את הספר או שמסתיים השיעור, חמש דקות אחר כך כבר חוזרים לי הספקות כאילו לא קראתי או שמעתי כלום.
3749
מהי המעלה של כתיבת סיפורי צדיקים?
זכיתי ואני כותב סיפורים על צדיקים ועל הישועות שהם עושים, וכן סיפורים על השגחה פרטית. מהי בעצם המעלה של כתיבת סיפורי צדיקים? והאם יש לכתיבה הזאת אותה מעלה של חידושי תורה שבכוחם לתקן את פגם הברית כפי שמובא בספרים הקדושים?
3748
הפרנסה שלי קשה ואני מרגיש שאינני ממצה את עצמי. האם יש צורך לשנות את שמי?
שמי יוסף, אני בן ארבעים, נשוי ואב לשלושה ילדים. אני עובד בעבודה מסודרת אולם הפרנסה לא מספיקה לנו, וכמו-כן אינני מרגיש שאני ממצה עצמי מבחינה אישית.
3747
יש הנוהגים לומר אחרי תפילת ערבית של שבת את המזמור "יגדל אלוקים חי". מה דעתכם על מנהג זה?
3746
רואים שלפעמים הצדיק בבחינת 'דין' ולפעמים בבחינת 'עת רצון'. מה ההסבר לכך?
ראיתי שמובא בהרבה סיפורי צדיקים שלפעמים הצדיק הוא מאוים מאוד ונמצא בבחינת 'דין', וזה נראה כאילו הוא כועס ומקפיד, ויש זמנים בהם הצדיק נמצא בבדיחות הדעת ובבחינת 'עת רצון', ואז הוא נוח יותר. וכן מובא גם בתנ"ך ובגמרא ובמדרשים סיפורים על תנאים וגדולי עולם שלפעמים היו בבחינת 'דין' והקפידו על מישהו וגרמו לו נזק, ולפעמים היו בבחינת 'עת רצון' ופעלו ישועות לכל מי שבא אליהם.
3745
אני מורה לחינוך מיוחד, ולעיתים התלמידים מקללים אותי. האם יש לי ממה לחשוש?
אני מלמד בכיתה של תלמידי חינוך מיוחד, לתלמידים אלו יש בעיות רגשיות ולימודיות וחלקם אף לוקחים טיפול תרופתי. לעיתים קורה שתלמידים אלו בשעת כעס מקללים אותי. האם אני צריך לחשוש לקללות אלו?
3744
אשתי התאהבה בגבר אחר ורוצה להתגרש ממני. האם להילחם או לוותר?
אני נשוי עם אשתי שתים עשרה שנה, וברוך השם יש לנו ארבעה ילדים. לפני כחצי שנה אני ואשתי סעדנו במסעדה, ולידינו ישב גבר שסיפר לנו שכרגע הוא חזר מאומן והמליץ לנו בחום לנסוע גם. למפרע התברר לי שמאותו יום אשתי התאהבה בו לגמרי והחל להתפתח בניהם קשר הדוק.
3743
רבינו אמר שלפעמים מפילים משמיים את האדם ממדרגתו. למה הכוונה?
מובא בספרי רבינו, שלפעמים משמיים מפילים את האדם ממדרגתו. האם הכוונה היא שמפילים אותו לעבירה ממש, או שהכוונה היא שמפילים אותו לירידה רוחנית גדולה?
3742
מה המקור למשפט "הכל תלוי במזל אפילו ספר תורה שבהיכל"? ומה ההסבר שלו?
שמעתי באחת הדרשות את המשפט: "הכל תלוי במזל אפילו ספר תורה שבהיכל". האם זה מאמר חז"ל? אם כן, היכן הוא מופיע? ומה ההסבר שלו?
3741
מדוע מברכים את החתן בברכת 'בסימן טוב ובמזל טוב'?
בכל תפוצות ישראל נהוג לברך את החתן ב'סימן טוב ומזל טוב', ואינני מבין: מילא 'מזל טוב' - מברכים את החתן שיהיה לו מזל טוב כל החיים, אבל מה פירוש הברכה 'סימן טוב'? אשמח אם תסבירו לי את זה.
3740
גיליתי שלבעלי יש קשר עם אישה אחרת, ומאז אני מרוסקת לגמרי
לאחרונה שמתי לב שבעלי מדבר בטלפון שלו מאוד מוקדם בבוקר, וכששאלתי אותו עם מי הוא מדבר בשעה כל כך מוקדמת, הוא ענה לי שזה קשור לעבודה. אני לא הייתי רגועה, וכשהוא לא שם לב בדקתי את הטלפון שלו וראיתי שם התכתבות עם אישה אחרת, וממה שהיה כתוב שם היה מובן שהם בקשר ונפגשים מתחת הגב שלי. מאז שראיתי את זה חרב עליי עולמי והתרסקתי לגמרי, וכעת החלטתי להתגרש ממנו כי אני לא מסוגלת להמשיך לחיות איתו. מה דעתכם בעניין?
3739
אני בהיריון, ואני רוצה לזכות לבן צדיק. מה עליי לעשות כדי לזכות לכך?
זיכני הקדוש ברוך הוא ואני בהיריון, ואני מאוד רוצה לזכות לבן צדיק עם נשמה קדושה. מה עליי לעשות כדי לזכות לכך? האם יש תפילות או סגולות מיוחדות?
3738
לצערנו, מצב היהדות בארצות הברית הוא בכי רע, והרבנים אדישים. מה דעתכם בעניין?
אני גר בארצות הברית, ובשנים האחרונות אני עובד בעבודה שמצריכה אותי לנסוע ולבקר בהרבה עיירות וכפרים ברחבי המדינה. אינני רוצה לקטרג חס וחלילה על עם ישראל, אבל אני רואה שמצב היהדות בהרבה מקומות פשוט מזעזע, כל חומת היהדות נפרצה, ודווקא הרבנים, שאמורים לדאוג לטפח את היהדות, לא עושים כלום בעניין, ומתעסקים בדברים אחרים. מה דעתכם בעניין?
3737
המחשבות הרעות מתגברות עליי וגורמות לי למקרה לילה. איך מתגברים על המחשבות הללו?
אני נמצא במצב לא פשוט בכלל - אני בן עשרים, עוד לא התחתנתי, ופעמים רבות אני נכשל בעוון קרי לילה שבא בעקבות חלומות לא טובים. ברחמי שמיים אני מצליח לשמור על העיניים, אבל ההרהורים לא מניחים לי ומתגברים עליי.
3736
הבנתי מדבריכם שלא כדאי ללכת לשדכנים. האם התכוונתם באופן גורף, כלומר לא ללכת לשדכנים בשום מצב?
3735
מדוע החסידים עושים עניין גדול מהשיריים של הרבי ומשתדלים לאכול מהם?
השתתפתי בכמה טישים חסידיים, וראיתי שהחסידים עושים עניין גדול מהשיריים של הרבי, ומשתדלים מאוד לקבל חלק מהמאכלים שיש על שולחנו. מה העניין בזה?
3734
בתנו נדרסה וניצלה בנס גלוי. האם עלינו לערוך סעודת הודיה? והאם כדאי לנו לתבוע את הביטוח?
לפני כמה ימים היה לנו נס גלוי - חזרתי עם אשתי מנסיעה ארוכה, וכשבאנו הביתה הלכתי לנוח מעט. לפתע שמענו צעקות מכיוון החצר, וכשיצאנו החוצה בריצה נחרדנו לראות שבתנו בת השנתיים וחצי, שעליה השגיחה בתנו הגדולה באותו זמן, נפגעה מרכב שעבר בשביל הסמוך לביתנו. אנחנו שוקלים לתבוע את הביטוח כי לכאורה מגיע לנו פיצוי כספי. האם כדאי לנו לעשות זאת?
3733
אני פרוד מאשתי כבר הרבה שנים, ואני חי עם אישה אחרת. האם לתת לאשתי גט או לא?
במשך כל שנות הנישואין שלי עם אשתי היו לנו מריבות קשות וחריפות מאוד, ממש ללא הפסקה, ולפני כשלוש עשרה שנה אשתי נשברה והחליטה לעזוב את הבית. אני מצדי התחננתי אליה שתחזור ונעשה שלום-בית, אבל היא לא הייתה מוכנה לשמוע, ומאז אנחנו פרודים. במהלך השנים רציתי לתת לה גט ולהתחיל פרק חדש בחיים, אך היא סירבה בטענה שהילדים עדיין לא התחתנו, ואחרי שכולם יתחתנו – נתגרש, ומאז אני תומך בה כלכלית כמה שמתאפשר לי.
3732
לאחרונה העסק שלי לא מצליח והפרנסה התדלדלה מאוד. מה הגורם לכל זה?
יש לי עסק קרוב לשמונה עשרה שנה, ולאחרונה הפרנסה הצטמצמה באופן משמעותי ומאוד קשה לי. אני יודע שהשם הוא צדיק והכל בחשבון צדק, אך אינני מבין באיזה עוון נגזר עליי כך. האם תוכלו להסביר לי מה הגורם לכל זה כדי שאוכל לתקן?
3731
חלק גדול מהיום שלי עובר בלי כלום ומתבזבז. איך זוכים לשמור ולנצל את הזמן?
מדי פעם אני עושה חשבון נפש, ושמתי לב שחלק גדול מהיום שלי עובר בלי כלום ומתבזבז. איך זוכים לשמור ולנצל את הזמן?
3730
פעם היו לי רצונות וכיסופים של קדושה, ולאחרונה הכל נעלם. איך מתחדשים?
קראתי באחד הקונטרסים שכתבתם על מעלת הרצון - שאפילו אם אדם רחוק מהקדושה, העיקר הוא הרצון, ושאפילו אם קיימתי רק מצווה אחת במשך כל היום – ראוי לי לשמוח כל היום. מצד שני ראיתי שכתבתם שנכון שהעיקר הוא להיות בשמחה ולהתחזק ברצונות טובים, אבל צריך להיזהר מאוד שלא לצאת מהשולחן ערוך, ומאז שקראתי את זה, היצר הרע הכניס בי עצבות, ואני לא מצליח להיות בשמחה. איך עולים שני הדיבורים הללו בקנה אחד?
3729
אני רוצה להתחתן שוב עם גרושתי, אך היא לא מוכנה אפילו לשמוע את קולי
לפני כארבע שנים הייתי אצלכם וסיפרתי לכם שאני ואשתי התגרשנו, והרב אמר לי שהוא יתפלל עבורי שנחזור להיות יחד ונתחתן שוב, אך בפועל יש בינינו נתק גדול מאוד וגרושתי לא מוכנה אפילו לשמוע את קולי. אני לא יודע מה לעשות, בפרט שקשה לי מאוד להתחבר לאשה אחרת.
3728
חברה שלי ראתה את דמות אביה שנפטר משוטטת בחנות שלה. מה צריכים לעשות במקרה כזה?
לחברה שלי יש חנות לבגדי נשים. לפני מספר ימים היא יצאה מהחנות, והשאירה את בתה להשגיח על החנות עד שתחזור, ולפתע התקשרה אליה הבת בבכיות, וסיפרה שהיא רואה את דמות הסבא שלהם, שנפטר לפני שש שנים, משוטטת על קירות החנות. ובאמת, בבדיקה שערכו בסרט שהוקלט על ידי מצלמות האבטחה של החנות, רואים בבירור את דמות הסבא מסתובבת על קירות החנות.
3727
אני רוצה ללמוד במכללה חרדית, אך לא מקבלים אותי מכיוון שאני חוזרת בתשובה
בעבר למדתי תואר ראשון בפסיכולוגיה, אך אינני עוסקת בכך כיום. אני שוקלת ללמוד כעת תואר שני בטיפול באמנות במכללה חרדית, אך לא מקבלים אותי מכיוון שלא למדתי בתיכון בית יעקב, ולמרות שכיום אני חרדית - לא מאשרים למכללה לקבל חוזרות בתשובה.
3726
אני עושה הכל כדי להתחתן, אך השם מונע ממני את זה. למה?
עוד מעט אגיע לגיל עשרים ותשע, ועדיין לא זכיתי להתחתן. אני לא מבינה למה אני צריכה להתחנן כל כך הרבה כדי לזכות להקים בית, בזמן שאני רואה חילונים רבים וגויים רבים אשר בשם השם לא קראו מעולם, ובכל זאת זכו מזמן להקים בית עם ילדים, ויש להם פרנסה ושמחה...
3725
אבי נפטר לפני כמה חודשים. האם מותר לי לבקר בקברו בתוך שנת האבל?
לצערי, אבא שלי נפטר השנה בחודש אלול. לאחרונה ילדתי בן, ואני מאוד רוצה לבוא עם התינוק או אפילו לבד לקבר של אבא שלי, אבל הרבה אנשים אמרו לי שזה לא טוב לנשמה של הנפטר כשבאים לקברו בשנה הראשונה. עוד אמרו לי, שגם אחרי השנה הראשונה זה לא טוב שאישה או תינוק באים לבית הקברות.
3724
הרופאים ממליצים לבננו לעבור ניתוח להסרת השקדים, ואנו מאוד מבולבלים
התייעצנו איתך לפני כמה חודשים לגבי ניתוח להסרת השקדים שבננו צריך לעבור, והשבת לנו לעשות את הניתוח. הודיעו לנו בבית החולים שיש אפשרות לבצע את הניתוח רק ביום מסוים בחודש, וכבר פעמיים קרה שבדיוק ביום הניתוח הילד לא הרגיש טוב והניתוח בוטל. בנוסף, אני מאוד מבולבל, כי בפעם הראשונה שהתייעצתי איתך בעניין אמרת שלא לעשות את הניתוח, ובפעם השנייה ששאלתי, אמרת שכן לעשות אותו, וקראתי, שמה שהצדיק אומר בפעם הראשונה - זו האמת לאמיתה, ומה שהצדיק אומר אחר כך – זה כבר מה שהאדם רוצה לשמוע.
3723
קשה לי להסתדר בלי הסיגריות ולכן אינני שומר שבת. איך זוכים לסייעתא דשמיא?
במכתבי הקודם סיפרתי לך שיש לי הרבה מניעות בחיים, ואתה אמרת לי שאשמור שבת ואראה איך שהכול יסתדר. הבעיה היא שקשה לי להחזיק מעמד בלי הסיגריות, כי בלעדיהן אני הופך למטורף בדעת ממש וסובל ייסורי נפש קשים מאוד. לשמור שבת אחת זה יהיה פרויקט גדול מאוד שספק אם אצליח בו, מכל שכן לשמור שבתות בקביעות.
3722
יש לי ניסיונות במקום העבודה, ואני מושפעת שם לרעה מבחינה רוחנית. להישאר או לעזוב?
אני מרגישה שיש לי ניסיונות במקום העבודה שלי, ואני מושפעת שם לרעה מבחינה רוחנית, אך מצד שני מבחינה גשמית-כלכלית זה נותן לנו יציבות כלשהי, וזו הסיבה שנשארתי כאן עד עכשיו, כי יש לי אחריות למשפחה וזה מקל הפרנסה שלנו, ולמדתי שלא כדאי לשבור את מקל הפרנסה...
3721
איך אני, בתור מחנכת, אמורה להתמודד עם האלימות הפיזית והמילולית של התלמידים?
אני מחנכת כתה, ואני נצבת בשנה זו בבעיה קשה שלא הייתה קודם. לצערנו הרב, המצב הוא פשוט כמאמרם ז"ל "פני הדור כפני הכלב" - האלימות הפיזית והמילולית בכתה הורסת כל חלקה טובה, וכל היום אני עסוקה בלעשות שלום, לתווך, להעניש, ולתת מוסר לתלמידים. הם אלימים ותוקפנים ואין לי עצה, כי מעולם לא נתקלתי בתופעות אלו במינון כל כך גבוה.
3720
רבינו ז"ל אמר שסעודת ראש חודש מסוגלת לבנים. מה ההסבר לכך?
רבנו ז"ל אמר שסעודת ראש חודש מסוגל לבנים, ואולי אפשר לומר על-פי מה שכתבתם בספר 'אוצר חינוך הילדים' שכל הורה מוכרח לשבת עם ילדיו לפחות חצי שעה בשבוע, אחרת הוא רוצח, והנה אנשים רבים לא זוכים לקיים את זה ואין בינם ובין ילדם כלום, ופתאום, בראש חודש, עושים סעודה יפה, שרים ומדברים יחד, וזה קושר את הילדים להורים. אולי גם לזה התכוון רבנו ז"ל?
3719
הכרתי בחורה בעלת חן ומידות טובות, אך יש בינינו הבדל השקפתי. האם להתקדם?
אני בחור חוזר בתשובה מזה כחמש שנים, התקרבתי לרבינו, וברוך השם אני נוסע בכל שנה לאומן. כרגע אני משרת בצה''ל עקב התחייבות לפני החזרה בתשובה. במהלך השירות הכרתי בבסיס מישהי מהמגזר הדתי-לאומי, ואנחנו מדברים על אפשרות להתחתן. היא בעלת חן ומידות טובות, אך השוני במידת האמונה ואורח החיים שלנו הוא די גדול - אני מאמין בהשם מאוד, וגם היא, אך לה חשוב מאוד גם נושא העבודה, והיא לא מבינה את חשיבות הצניעות ואת זה שאסור לדבר עם גברים יותר מדי.
3718
בעלי משמש בתפקיד רב, ולמרות זאת הוא מתעלל בי. מה עושים?
שמי אושרית ואני נשואה לבעלי כבר חמש-עשרה שנה, יש לנו שבעה ילדים, וכרגע אני בהריון. במשך כל השנים הללו סבלתי קשות, ומצב השלום-בית שלנו היה לא טוב. היינו אצל ארבעה יועצי נישואין, ובכל פעם כשהדברים היו מגיעים אל בעלי - הוא היה מחליף יועץ, כי הוא לא מוכן לעשות שינוי והוא חושב שהוא יכול ללמד את כולם.
3717
אני נשוי בפעם הרביעית, וכנראה שגם הפעם איאלץ להתגרש. מדוע נגזר עליי לסבול כל כך הרבה?
לצערי הרב, אין לי הצלחה בחיים, והתגרשתי כבר שלוש פעמים. כעת אני נשוי בפעם הרביעית, ויש לנו ארבעה ילדים משותפים, אך לצערי הרב אני רואה שגם עם האישה הזו יש לי בעיות קשות ואנחנו לא מסתדרים, וכנראה שניאלץ להתגרש. אני לא יודע מה חטאתי כל כך שנגזר עליי ליפול בפח ארבע פעמים - ולעבור מסכת ייסורים של גירושין כל כך הרבה פעמים. מה התיקון שלי, ומדוע אני סובל כל כך?
3716
אני רוצה להתחתן עם בת-זוגי, אך אין לי עבודה מסודרת. מה עליי לעשות?
אני בן שלושים ושלוש, עובד מעט, אך לא מצליח למצוא עבודה מסודרת עם תלוש קבוע. אני רוצה להתחתן עם בת הזוג שלי, אפילו ברבנות, אך יש לי מעט חובות ובעיות שיניים. מה עליי לעשות כדי שאוכל לזכות לפרנסה בשפע ולהתחתן כבר?
3715
מובא בספר המידות: "על ידי התבודדות ומפנה לבו לבטלה בא לכעס". מה הכוונה?
ברוך השם אני זוכה ללמוד בקביעות בספר המידות, וראיתי שבאות 'התבודדות' כתוב כך: "עַל יְדֵי הִתְבּוֹדְדוּת וּמַפְנֶה לִבּוֹ לְבַטָּלָה בָּא לְכַעַס". מה הכוונה שעל ידי התבודדות באים לכעס?
3714
עולות בדעתי מחשבות של כפירה וקושיות על צדיקים. איך מסלקים אותן?
לפעמים נכנסות בי מחשבות אסורות של כפירה ומינות, ולצערי יש לי מחשבות לא טובות גם על תלמיד חכם גדול מאוד שאני הולך לשיעוריו. זה מאוד מצער אותי ומעצבן אותי שאני לא יכול להסיר ולסלק אותן לגמרי. מה כבוד הרב מציע לי לעשות?
3713
אני עורכת דין במקצועי. האם לפתוח משרד פרטי או להמשיך לעבוד כשכירה?
לאחרונה פוטרתי מעבודתי כעוזרת משפטית לאחר חמש וחצי שנים. אני עורכת דין במקצועי, ואני שוקלת מה לעשות בהמשך: האם לפתוח משרד פרטי או להמשיך לעבוד כשכירה? שאלה נוספת: יש לי ברוך השם שלושה ילדים. ההיריון השלישי היה קשה, הייתי בשמירה ורוב הזמן מאושפזת בבית חולים. ילדתי את בתי בתחילת חודש שביעי, וברוך השם היא מרגישה טוב. האם אתם ממליצים לי להיכנס להיריון שוב או להמתין?
3712
התלוננתי במשטרה על בחור אלים שתקף אותי פיזית, ומאז אני חוששת לשלום משפחתי
לפני שבועיים אני ומספר חברים וחברות יצאנו לבלות, ובחור שפגשנו ביציאה מהבילוי תקף אותנו. בניסיון להרגיע את הבחור התוקף, הוא חתך אותי בפנים עם סכין ואיים על אחי הקטן. הגשנו תלונה במשטרה, אך מאז ליבי אינו שקט שמא הבחור ינסה לחזור ולנקום בנו כי התלוננו עליו.
3711
אבא שלי נפטר השנה. האם מותר לתת את התפילין שלו לנכדו שחוגג בר-מצווה?
3710
אנחנו עוברים בבית הרבה בעיות, וכל הילדים שלי סובלים מבעיות נפשיות
אנחנו עוברים המון בעיות - כל רכב שאנחנו קונים תמיד מתקלקל, אנחנו לא מצליחים למצוא עבודה מסודרת, ובנוסף, לכל הבנים שלי יש בעיות נפשיות והם סיפרו לי שהם שומעים קולות מוזרים. לדעתי יש לנו מזיקים בבית, ואני מאוד מודאגת ולא יודעת מה לעשות.
3709
האם צריכים לדבר עם הילדים מעניין יום המיתה?
האם צריכים לדבר עם ילדים קטנים מעניין יום המיתה? ואם כן, מה לומר ומה לא? ואם לא, איך מתמודדים עם שאלות שעולות להם בעניין?
3708
האם מותר לקלח את שתי בנותינו הקטנות יחד?
יש לנו שתי בנות קטנות - אחת בת שנתיים וחצי והשנייה בת שנה. האם יש בעיה לקלח אותן יחד?
3707
אין לנו כסף כדי לערוך לבננו בר-מצווה. האם כדאי לקחת הלוואה לשם כך?
בעוד כמה ימים יחגוג בננו בר-מצוה. כרגע אני ואשתי לא עובדים, ואין לנו קרובים שיכולים לעזור לנו בהוצאות אירוע הבר-מצוה. האם כדאי לקחת הלוואה חוץ בנקאית עבור הוצאות האירוע?
3706
היצר הרע מתגבר עליי ומפיל אותי למעשים רעים. איך זוכים לחזור בתשובה שלימה?
בכל פעם היצר הרע מתגבר עליי מחדש ומפיל אותי למעשים רעים. אני מאוד מתביישת במעשים שלי וכועסת על עצמי, אך נופלת שוב ושוב.
3705
היה לי שידוך מצויין, אך בגלל שנכשלנו בנגיעה הבחורה החליטה להפסיק את הקשר. מה עושים?
הכרתי בחורה והיה בינינו קשר נפלא, ונוכחתי לראות שיש בינינו משיכה עצומה, ושיש לה את כל המידות הטובות שהרב מונה - חום ואהבה, כבוד, הבנה, מידות טובות ויראת שמים. לצערי הרב, היצר הרע התגבר עלינו, ואחרי חודשיים נכשלנו בנגיעה. אני מצטער על כך מעומק הלב ויודע ששנינו אשמים בכך, אני מודע לכך שעשינו טעות, וכבר קיבלתי על עצמי לא לחזור על כך לעולם. לפני כמה ימים היא הודיעה לי על הפסקת הקשר מצידה, ומאז אני שבור לרסיסים ולא יכול להרים את עצמי.
3704
איך יתכן שבעולם העשיה מאיר שם ב"ן, ובעולם היצירה שם מ"ה, הרי ב"ן זה יותר ממ"ה?
ברצוני לשאול שאלה בעניין סדר ארבעת העולמות - אצילות בריאה יצירה עשיה: איך יכול להיות שעולם העשיה זה כנגד שם ב"ן, ועולם היצירה זה כנגד שם מ"ה, הרי בגימטריא ב"ן זה יותר ממ"ה?
3703
אני רוצה לקיים את עצת רבינו ולהתוודות לפני הצדיק, אך אני מתבייש מאוד
השתתפתי בשיעור של תלמיד חכם שמתמיד המון בספרי רבינו הקדוש, ולומד גם בספריכם הרבה. דיברתי איתו על העניין של וידוי דברים לפני תלמיד חכם, וסיפרתי לו שקשה לי מאוד לקיים את זה מחמת הבושה. הוא אמר לי שכאשר אדם מדבר עם הצדיק, הצדיק יכול להבין מתוך דבריו כל מה שעבר ועובר עליו, וזה בעצמו נחשב לווידוי לפני התלמיד חכם.
3702
האם זה נכון שלפי התורה חיים של בן יותר חשובים מחיים של בת?
שמעתי סיפור על רב גדול שנסע בספינה יחד עם בנו ובתו, וכשהייתה סופה חזקה, הוא היה יכול להציל רק אחד מהם, והוא בחר להציל את הבן. אני לא מבינה למה - וכי החיים של בן יותר חשובים מחיים של בת? נכון שיש להם יותר מצוות, אבל גם לנו הנשים יש דברים ומצוות חשובות, ואנחנו גם כן בנות של מלך?!
3701
בשבועות האחרונים פקדו את מחננו אסונות נוראיים. מה רומזים לנו משמים?
בשבועות האחרונים פקדו את מחננו אסונות נוראיים, בהם ילדים וילדות רכים מתו במיתות משונות רחמנא ליצלן. האם יש באסונות אלו מסר מהשמיים? והאם יש נושאים מסוימים בהם עלינו להתחזק?
3700
מרוב סיפורים ששמעתי על חוסר בשלום בית ומקרי גירושין נכנס בי פחד גדול להתחתן. איך מתגברים?
אני מתקרבת לגיל שלושים ושמונה, ועדיין לא זכיתי להינשא. אני חושבת שמרוב סיפורים ששמעתי על חוסר בשלום בית ומקרי גירושין נכנס בי פחד גדול, ואני מפחדת להיקלע למצב דומה. יש מישהו שמעונין בי כבר הרבה זמן, אבל הוא מסתיר ממני הרבה דברים. משהו במידת היושר שלו לא מסתדר לי, וההרגשה איתו היא לא יציבה, מה שמגביר לי את הפחד המדובר.
3699
אני לא מצליח בשום דבר - לא ברוחניות ולא בגשמיות. מדוע?
יש לי הרבה מניעות בחיים - קשה לי לשמור שבת, קשה לי לצום ביום כיפור, קשה לי למצוא פרנסה וקשה לי למצוא זיווג. התפללתי המון על ישועתי הגשמית והרוחנית, אבל אני לא רואה אותה באופק והמצב נשאר כמו שהוא כבר שנים. הנחמה שלי הייתה שהצלחתי לשמור את הברית לתקופות ארוכות, אבל לאחרונה שוב נפלתי לפגם הברית וקשה לי להפסיק עם זה.
3698
האם זה שייך לעשות לבני חלאק'ה ולהשאיר לו פאות למרות שלבעלי אין פאות?
אני מאוד רוצה שבעלי יגדל פאות, אך זה לא מאיר לו כל כך, והוא מאוד מבולבל בעניין זה – פעם הוא רוצה ופעם לא. ברוך השם זכינו לבן, וכשהוא יגיע לגיל שלוש אני מאוד רוצה לעשות לו חלאק'ה ולהשאיר לו פאות, אך אני חוששת שמכיוון שלבעלי אין פאות, הוא גם לא ירצה בכך. מה כדאי לעשות?
3697
חודש אדר הוא חודש של מזל וישועות. מדוע, אם כן, הצירוף שלו מרמז על דינים?
כתוב שחודש אדר הוא חודש של מזל וישועות לעם ישראל, אך הצירוף של החודש שיוצא מהפסוק "עירה ולשרקה בני אתונו" הוא ההי"ו, והרי ידוע שכאשר האות ה' קודמת לאות י' זה רומז על התגברות הדינים. האם זה לא סותר?
3696
אני משודכת, אך חוששת להתקדם לחתונה. מה עליי לעשות?
נפגשתי עם בחור במסגרת שידוך כמה פעמים, ואני לא מצליחה להחליט האם להמשיך או לא. אני חוששת שאחרי החתונה לא אצליח לפתח רגשות כלפיו והוא ירגיש תסכול. מה עליי לעשות?
3695
האם בכל פעם שמבקשים ממני טובה אני מוכרחת לעשות אותה?
יש לי חברה שגרה בעירי, ולפעמים היא מבקשת ממני לקחת אותה ברכבי לכל מיני מקומות. עזרתי לה ולקחתי אותה כבר מספר פעמים, אבל למרות שזה חסד גדול - זה מאוד מעייף אותי. אתמול בערב חזרתי הביתה עייפה מאוד, ואז קיבלתי ממנה הודעה שאמא שלה נמצאת בבית חולים, והיא שאלה אם אני יכולה לקחת אותה לשם. מאז יש לי נקיפות מצפון.
3694
האם זה נכון שכאשר נפטר מישהו בשכונה צריכים לשפוך מים או לפתוח את הברז?
בשכונה שלנו נפטר יהודי מבוגר שהיה חולה, ואמרו לי שיש הלכה או מנהג שכאשר נפטר מישהו באזור צריכים לשפוך מים או לפתוח את הברז ולתת למים לזרום. האם זה נכון?
3693
שיניתי את שמי כבר כמה וכמה פעמים, ואני מבולבלת מאוד. האם תוכל לכוון אותי?
מאז שנולדתי קראו לי 'הדסה מרגלית', ולאחר התייעצות עם רב הוחלט לשנות את שמי. הרב נתן לי אפשרות לבחור את שמי, ובהתחלה שקלתי לשנות את שמי ל'איה', אך לאחר המון התלבטויות החלטתי להיקרא 'לייה'. לבסוף לא התחברתי לשם 'לייה' והחלטתי לחזור לשם 'איה' כמו שהיה בהתחלה. אשמח מאוד אם הרב יוכל לעזור לי ולכוון אותי מה עליי לעשות.
3692
חברי נרצח, ואני מתייסר שלא קירבתי אותו יותר לברסלב
לפני כמה שבועות דיברתי עם אברך אותו אני מכיר וסיפרתי לו על גודל המתנות שקיבלתי אצלכם, ואחרי שדיברנו מה שדיברנו, התנצלתי והסברתי שאני צריך ללכת, אך הוא הפציר בי שאספר עליכם עוד ועוד, אך לא יכולתי להיעתר לבקשתו כי מיהרתי מאוד. לפני כמה ימים הזדעזעתי מאוד, כי שמעתי שאותו אברך שדיבר איתי לפני כמה שבועות נרצח באופן נורא ומבהיל רחמנא ליצלן
3691
אני נכשל בכל יום בפגם הברית, ואני לא מצליח להפסיק עם זה. מה אני יכול לעשות?
3690
האם זה נכון שכדי שאדם יגיע לשלמותו ותיקונו בזה העולם הוא מוכרח להתקרב דווקא לרבי נחמן מברסלב?
האם התקרבות לצדיקים והליכה בדרך עצתם היא תנאי הכרחי כדי להגיע לשלמות הנפש, או שאפשר להגיע לכך גם באמצעות לימוד גמרא, שולחן ערוך ושאר ספרי הקודש?
3689
בחודשים האחרונים נעלמה המשיכה ביני לבין בעלי. איך מחזירים את האהבה?
אני נשואה עשרים ושמונה שנה, ובחודשים האחרונים אני מרגישה שאין משיכה ביני לבין בעלי. אני לא עובדת כבר שבעה חודשים מסיבות בריאותיות, ובעלי הוא המפרנס היחיד - מה שגורם לנו להתווכח על כל מיני הוצאות. מה עושים? ואיך אפשר להחזיר את האהבה הגדולה שהייתה בינינו?
3688
האם יש חיסרון בכך שאדם לומד יום שלם בכולל, ורוב הפרנסה מגיעה דרך אשתו?
כתבתם בכמה וכמה מקומות, שחשוב מאוד לשלום הבית שדווקא הבעל יביא את הפרנסה. האם יש חיסרון בכך שאדם לומד יום שלם בכולל, ורוב הפרנסה מגיעה דרך אשתו?
3687
לאשתי יש טבע רע, ועל כל דבר קטן שקורה בינינו היא מתפרצת בצורה לא נורמלית
לאשתי יש טבע רע והיא אישה קשה מאוד. אני משתדל להעניק לה כל מה שאני יכול, לפנק אותה ולרצות אותה, אבל היא עקשנית גדולה, ועל כל דבר קטן שקורה בינינו היא מתפרצת בצורה לא נורמלית, ועושה איתי ברוגז. אני לא יודע איך להתנהג איתה, ואני מרגיש שהבית שלנו הוא כמו חבית של חומר נפץ שבכל רגע יכולה להתפוצץ. מה עושים?
3686
רבינו גילה לנו את תורת 'אזמרה'. איך מקיימים את דבריו בתורה זו הלכה למעשה?
3685
בננו פרק עול, ואנו חוששים שהוא יגרור אחריו את שאר הילדים. מה עושים?
אנחנו יהודים חרדים, וחינכנו את בנינו ובנותינו בדרך ישראל סבא. והנה, לצערנו הרב, בן אחד פרק עול והוריד את הפיאות, והוא הולך ומתדרדר יותר ויותר. לאשתי ולי יש צער גדול מאוד, ואנחנו לא יודעים מה לעשות איתו, כי חוץ מזה שהוא התרחק בעצמו, אנחנו חוששים ששאר הילדים יתקררו גם כן וילכו חס וחלילה בדרכו.
3684
אבא שלי קיבל צו הרחקה מהבית, ואני חוששת שהוא יחזור הביתה ויפגע באמי
ההורים שלי נמצאים בתהליך גירושין כבר הרבה זמן. היום היה להם דיון, ואבי סרב לתת לה גט. לאחרונה קרה מקרה חמור - אבא שלי דחף את אמא שלי וקיבל צו הרחקה מהבית, ואני מפחדת שמא הוא יחזור הביתה ואולי יפגע בה. מה צריך לעשות? ואיך עליי להתייחס לכל מה שקורה?
3683
מדוע רוב אנשי העולם עדיין לא רואים את האור שבתורתו של רבי נחמן ונמשכים אליו?
עברתי והייתי כבר בכמה חסידויות, ולדעתי אין כמו ברסלב - כי רבי נחמן נותן לנו התחזקות כזאת שנוכל להחזיק מעמד בכל המצבים, והוא לימד אותנו שגם אם נופלים - צריכים לקום ולעשות התחלה חדשה, ואת זה לא שמעתי בשום מקום אחר. ולכן אני לא מבין: איך זה שרוב אנשי העולם לא רואים את האור שבתורתו של רבי נחמן ונמשכים אליו? ואיך זה שעדיין יש אנשים שחולקים על חסידות ברסלב?
3682
אנחנו זוג צעיר, ומאז שנולד לנו בן חולה נעלמה לנו שמחת החיים
אנחנו זוג צעיר, ובמשך מעט שנות הנישואים עברנו משברים וגלים - נולד לנו בן חולה, ובילינו תקופות ארוכות בבתי חולים. המצב הזה שובר אותנו לגמרי, ואנחנו לא יודעים איך להתחזק ולהמשיך לתפקד מתוך שמחת חיים.
3681
חז"ל אמרו 'טוב שברופאים לגיהנום'. מדוע הם התבטאו כך?
חז"ל אמרו "טוב שברופאים לגיהנום". אני מבינה שיש רופאים שעושים הפלות וכו' וזה חמור מאוד כי זה רצח, אך מצד שני רוב הרופאים עוזרים לבני אדם ומסייעים להם להתרפא. אם כן, מדוע חז"ל התבטאו כך, ועוד באופן שכולל את כל הרופאים?
3680
יש שיחה מרבינו בעניין מאמר חז"ל 'כיצד מרקדין לפני הכלה'. האם תוכלו להסביר לי אותה?
מובאת בספר 'חיי מוהר"ן' שיחה, שרבינו אמר לאחד סמוך לחתונתו "כיצד מרקדין לפני הכלה", ורמז לו כיצד מרקדין ומדלגין על מה שהיה לפני הכלה, הינו לפני החתונה. אשמח שתסבירו לי את השיחה הזאת.
3679
כל הצדיקים אמרו שאין עונג בעולם כמתיקות התורה. איך זוכים לכך?
קראתי שהחזון איש כתב ש"אין עונג בעולם כשקידת התורה", וכן כתב האור החיים הקדוש "אם היו בני אדם מרגישים במתיקות התורה, היו משתגעים אחריה ולא ייחשב בעיניהם כסף כלל וכלל", וכן כתב רבי נחמן שיש נעימות בתורה והעיקר להתייגע ולזכות אליה, ואף הגר"א כתב שאי אפשר להינצל מהיצר הרע אלא על ידי מתיקות התורה. והשאלה הנשאלת היא: איך זוכים למתיקות התורה?
3678
יש אנשים הנוהגים לומר או לכתוב על אחד מהוריהם שנפטרו "הריני כפרת משכבו". מה העניין בזה?
3677
האם זה שייך שרב רווק יחזק נשים רווקות?
לאחרונה יצא לי לשמוע על רב רווק שמחזק נשים רווקות ומשוחח איתן בטלפון גם בשעות הערב המאוחרות. הוא קונה להן סידורים, ספרים ותשמישי קדושה, והכל לצורך התחזקות. האם הדבר מותר?
3676
קשה לנו מאוד בעניין הפרנסה. איך מתחזקים למרות המצב?
ברצוני להתייעץ עם הרב לגבי פרנסה ואמונה: ברוך השם יש לנו חמישה ילדים, ומאוד מאוד קשה לנו בפרנסה. אנחנו עושים הכל, אך לא מצליחים. אני מתבודדת בכל יום אל הקדוש ברוך הוא ומבקשת ממנו שישלח לקוחות לעסק שברשותי, אך אני מרגישה כאילו שהוא לא שומע אותי, כי שום דבר לא משתנה, והמצב נשאר מאוד מאוד קשה.
3675
אני מעשן סמים קלים, וזה עוזר לי להירגע. האם זה נכון שרבי נחמן התנגד לכך?
ברוך השם אני חוזר בתשובה כבר כמה שנים, ועוברים עליי הרבה ירידות, גירושין, משבר כלכלי ועוד. אני מעשן סמים קלים, וזה מאוד עוזר לי להגיע ליישוב הדעת ולהירגע קצת מהחיים. לאחרונה חבר אמר לי שהוא שמע שרבינו נחמן דיבר בחומרה בגנות השימוש בסמים, ושיש מקובלים שאמרו שבסמים מעוברים שדים, וכן שזה נחשב לעבודה זרה.
3674
איך משתלבת ההשגחה העליונה עם הנהגת הטבע?
אני קורא הרבה בחוברות שחיברת, ונהנה מאוד, אך יש משהו עיקרי שאינני מבין: פעמים רבות אתה כותב שהכול מושגח בהשגחה עליונה, ושום דבר לא נעשה מעצמו אלא בהשגחת המאציל העליון, ושכול דבר אפילו הקטן ביותר הוכרז בשמים. ואינני מבין: הרי זה דבר ידוע וגדולי הפילוסופים מזכירים את זה כל הזמן שיש דבר כזה שנקרא 'טבע' - כי הרי טבע הציפורים לצייץ, וטבע הרוח לנשוב, טבע העצים להוציא פירות. אם כן איך משתלבת ההשגחה העליונה עם הנהגת הטבע?
3673
לפני שחזרנו בתשובה נולדו לנו שני ילדים וקראנו להם 'נדב' ו'נעמה'. האם השמות טובים?
לפני כשנה אני ואשתי חזרנו בתשובה, וברוך השם יש לנו שלושה ילדים מקסימים. הילד השלישי נולד לאחר שחזרנו בתשובה וקראנו לו 'יוסף חי', אך שני הילדים האחרים נולדו לפני שחזרנו בתשובה וקראנו להם 'נדב' ו'נעמה'. רצינו לשאול את כבוד הרב: האם השמות שלהם טובים? ואם לא, האם להחליף או להוסיף להם שם נוסף?
3672
כתבתם שלימוד התוספתא מקרב את הגאולה. מה מיוחד בלימוד זה יותר משאר הלימודים?
3671
האם אני יכול להעסיק בחנותי אישה כמוכרת?
יש לי חנות למכירת טלפונים סלולריים ואני מעסיק עובד גוי. החלטתי לפטר אותו כי הוא לא עובד טוב, ולאחר שחיפשתי וחיפשתי עובד טוב ולא מצאתי, כעת מצאתי עובדת חדשה ולקחתי אותה לניסיון. שאלתי את אשתי אם זה מפריע לה שעובדת אצלי אישה, והיא אמרה שאין לה בעיה עם זה, אך רציתי לשאול את הצדיק: האם זה נכון עבורי להעסיק עובדת או להמשיך ולחפש עובד גבר?
3670
אני ואשתי רוצים להתקרב אל רבינו וללכת בדרכיו, אך לא מצליחים להבין את מה שכתוב בספריו
אני ואשתי נמצאים בתחילת דרכנו בדרך התשובה, ויש לנו כיסופים גדולים להתקרב לרבינו הקדוש וללכת בדרכיו, הבעיה היא שאנו מתקשים מאוד להבין את רצונו, כי הלשון בה כתובים הספרים שלו יותר מדי גבוהה בשבילנו.
3669
איך הביאו ארצה את הכיסא של רבינו? והאם נשארו עוד מחפציו?
שמעתי שהיה סיפור שלם איך הביאו מאוקראינה את הכיסא המפורסם של רבינו. האם תוכלו לספר לי אותו? והאם נשארו חוץ ממנו עוד חפצים שהיו שייכים לרבינו?
3668
לצערי הרב אני נכשל בפגם הברית. האם עליי להפסיק להיות חזן ולמסור שיעורי תורה?
אני מוסר שיעור בליקוטי מוהר"ן ומשמש כחזן בבית הכנסת, אבל לצערי אני לא מצליח לשמור את עצמי מפגם הברית, ואני נופל בכל פעם מחדש. המצב מתסכל אותי מאוד, אבל אני מנסה להחיות את עצמי עם הדיבורים של הרבי. האם עליי להפסיק למסור שיעורים ולהיות חזן?
3667
האם זוג משודכים יכולים לטייל יחד ברחוב או שיש בזה חשש לעין הרע?
ראיתי שיש זוגות חרדיים, שכאשר הם יוצאים לפגישות שידוכים, הם הולכים לטיול ברחוב, ואני שואל את עצמי - הרי כתוב "אין הברכה שורה אלא בדבר הסמוי מן העין", ובטח שרוצים שתשרה ברכה בשידוך, אם כן, איך הם לא מפחדים שיראו אותם אנשים אחרים?
3666
יש לי רגשות עזים לגבי ידיד שלי, אך הוא לא מעוניין בקשר רציני. מה אני אמורה לעשות?
אני בת עשרים ושתיים, וישנו בחור שאני מיודדת איתו - הוא מחזק אותי מבחינה תורנית, ובעצם הוא הכיר לי את העולם הדתי ואת הקהילה שלך. ברוך השם חזרתי בתשובה, אני שומרת על הצניעות, וזכיתי להיות אצל רבינו הקדוש. בניתי לעצמי אשליה שאותו הידיד הוא יהיה בעלי לעתיד, ואני חשה רגשות כנים ומטרות משותפות איתו, אולם הוא לא מעוניין בי, ואף טוען שהיצר הרע חפץ להכשיל אותנו שכן יש בינינו משיכה כשאנו נפגשים.
3665
לאחר עשר פגישות החלטתי שהשידוך לא מתאים וניתקנו את הקשר. האם עליי לבקש מהבחור 'כתב מחילה'?
אני בחורה מבית חרדי, וברצוני לשאול שאלה לגבי שידוך שהתבטל: נפגשתי עם בחור כעשר פגישות, אך לבסוף נותק הקשר כי הבנתי שאין בינינו התאמה. מישהי מהמשפחה אמרה לי שעליי לבקש ממנו 'כתב מחילה' - כלומר שיכתוב לי במפורש שהוא מוחל וסולח לי ואין לו שום הקפדה עליי. האם זה נכון?
3664
קשה לי לכוון את כל הכוונות בקריאת שמע. מה העיקר שצריכים לכוון?
כשאני קורא קריאת שמע, קשה לי לכוון את כל הכוונות המופיעות בסידורים – כגון שהקדוש ברוך הוא היה הווה ויהיה, והוא מולך על ארבע רוחות השמים וכו'. לכן אני שואל: מה העיקר שצריך לכוון בפסוק הראשון של קריאת שמע?
3663
איך אפשר לאכול זיתים מבלי להינזק משכחה?
חז"ל לימדו אותנו במסכת הוריות שיש חמישה דברים שגורמים לשכחת הלימוד, ואחד מהם הוא 'הרגיל בזיתים', והמפרשים אומרים שכאשר אוכלים שמן זית, זה מבטל את השפעת השכחה של הזיתים. האם צריכים להקפיד לאכול את השמן זית דווקא יחד עם הזיתים, או שאפשר לאכול אותו בנפרד אחר כך וזה יועיל גם כן?
3662
האם יש בעיה לתלות בבית תמונה עם שם הוי"ה או שם אלוקים?
יש הרבה אנשים שתולים בביתם כל מיני סגולות, קמיעות או ברכות ממוסגרות, שכתוב בהם שם הוי"ה או שם אלוקים. האם יש בזה בעיה?
3661
רבינו אמר שאדם צריך להיות עקשן גדול בעבודת השם. כיצד זה מסתדר זה שאסור לדחוק את השעה?
ידוע לנו בשם הגאון מוילנא שאדם צריך להיות עקשן בעבודת השם, וכן רבי נחמן כותב שהאדם צריך להתחזק כל הזמן ברצונות של קדושה. כיצד זה מסתדר עם דברי חז"ל שאמרו שאסור לדחוק את השעה?
3660
כתוב שיש אנשים שהשם יתברך כועס עליהם, ומצד שני כתוב שהשם יתברך אוהב גם את הרשעים. איך זה מסתדר?
בחז"ל ובספרים הקדושים מבואר באריכות בהרבה מקומות שהשם יתברך אוהב את הרשע הגדול יותר ממה שאנחנו אוהבים את הצדיק הגדול וכו', וראיתי שגם הצדיק שליט"א כותב בכמה מקומות שזו שטות גמורה לחשוב שהקדוש ברוך הוא כועס על האדם. איך זה מסתדר עם כל המאמרי חז"ל בש"ס, במדרשים ובזוהר הקדוש על כל מיני אנשים שהקדוש ברוך הוא כועס עליהם או שונא אותם?
3659
האם ללימוד תרגום הזוהר יש אותה חשיבות כמו לימוד ספר הזוהר?
ברוך השם זכיתי לגרוס את כל ספר הזוהר הקדוש. כעת אני רוצה ללמוד אותו שוב, אבל הפעם ללמוד את התרגום של הזוהר ללשון הקודש כדי שאוכל להבין קצת יותר. האם כדי שזה ייחשב לי שסיימתי את הזוהר שוב אני צריך לקרוא גם את לשון הזוהר עצמו?
3658
קיבלתי על עצמי סדר לימוד מלא וגדוש, וקשה לי להחזיק בו לאורך זמן. מה העצה?
קיבלתי על עצמי להתחיל ללמוד בסדר-דרך-הלימוד של רבינו ז"ל, וסידרתי לעצמי סדר הכולל מקרא, משנה, גמרא, מדרשים, זוהר, ליקוטי מוהר"ן, וליקוטי הלכות. החזקתי בזה בערך שבועיים, אבל אני מרגיש שזה לא יחזיק לאורך זמן, כי יהיה קשה לי לעמוד בעומס הזה. מה העצה?
3657
חמי מבקר אותי בצורה משפילה ומסית את אשתי נגדי. מה אפשר לעשות בנידון?
ברוך הוא וברוך שמו זכיתי באישה טובה ויקרה, אני משתדל מאוד לכבד אותה, ובלי עין הרע יש לנו שלום בית. אני לא יודע למה, אבל חמי התלבש עליי והוא מציק לי בכל הזדמנות שיש לו - הוא מבקר אותי בצורה משפילה, מתייחס אליי בזלזול, והדבר הכי גרוע - הוא מנסה להסית את אשתי נגדי. אשתי יודעת שהוא לא בסדר, והיא תמיד נמצאת לצידי. מה אפשר לעשות בנידון?
3656
מאז שחזרתי בשאלה יש בתוכי מלחמה פנימית שלא מניחה לי
גדלתי במשפחה חרדית, ולפני כשנתיים, כשהייתי בגיל תשע-עשרה, ואחרי שעברתי הרבה משברים בבית - עזבתי את הדרך, או כמו שההורים שלי קוראים לזה 'פרקתי עול'. מאז ועד היום עברו יותר משנתיים, ואני חי את חיי כחילוני גמור. בתקופה הזו אני במלחמה פנימית - מצד אחד המשברים והויכוחים שחויתי בבית הותירו בי צלקות כואבות וניכור לכל מה שקשור לדת, ומצד שני המצפון שלי לא שקט ובתוך תוכי אני יודע שעזבתי את האמת ובחרתי בחיי החופש. האם אתה מבין את מה שאני מרגיש? ומה אתה חושב על המצב שבו אני נמצא?
3655
כמה מהאנשים שחשבתי לידידים הפכו את עורם ומדברים עליי מאחורי הגב
אני עוסק בקירוב רחוקים, וברוך השם אני רואה פירות ברוכים בעמלי. אך לצערי, יש כמה כמה אנשים שלמרות שעזרתי להם רבות, הם מדברים עליי מאחורי הגב ומוציאים עליי דיבה שקרית. אני מאמין באמונה שלימה שהכל מלמעלה והכל לטובה, אבל האמת היא שזה מאוד מאוד כואב לי שדווקא אנשים שחשבתי לידידים הפכו את עורם ומתנהגים ככה. אשמח לעצה וחיזוק.
3654
יש לי פתיל קצר, וכשאני כועס אני לא שולט בעצמי. איך מתגברים על מידת הכעס?
יש לי פתיל קצר, אני מתעצבן מהר מאוד, וכשאני כועס - אני לא שולט במילים שלי ובידיים שלי. אני יודע שזה גורם שאנשים יתרחקו ממני, כי כמעט כל מי שסביבי נפגע ממני מתי שהוא, אבל אני לא מצליח לשנות את דרכי. איך מתגברים על מידת הכעס
3653
מה העניין בחלוקת החוברות ברחובות ובצמתים?
אני מאוד מחובר לספריו ועצותיו של רבינו. אני רואה שתלמידיכם מחלקים את החוברות שכתבתם ברחובות ובצמתים, ורציתי לשאול אתכם מתוך כוונה טובה: מה העניין בזה? והאם זה מובא בספרי רבינו?
3652
יש לי הרבה חובות קטנים. האם כדאי לי לקחת הלוואה גדולה כדי לפרוע את כל החובות בבת אחת?
יש לי הרבה חובות קטנים. מה הדבר הנכון לעשות: לקחת הלוואה גדולה ולפרוע את כל החובות בבת אחת, או לשלם לאט לאט את החובות עד שאסיים?
3651
כבר שנים אני סובל מאוד מאשתי, ואני מרגיש שאין מנוס מגירושין
ברצוני להתייעץ עם הצדיק בעניין שלום בית: אני ואשתי נשואים שלוש עשרה שנה, ויש לנו שבעה ילדים בלי עין הרע. הבעיה היא שאף פעם לא הסתדרנו, וכל השנים היו בינינו חיכוכים ומריבות. סבלתי, סבלתי וסבלתי, אבל אני מרגיש שהגיעו מים עד נפש ואין לנו מנוס אלא להתגרש. אני יודע שהרב מדבר תמיד נגד גירושין, אבל מה אעשה שאני סובל מאוד מאשתי ואינני רואה את האור בקצה המנהרה?
3650
קראתי בספרים שלפעמים כל המצוות ולימוד התורה של האדם הולכים לסטרא אחרא. מה הכוונה?
רבינו לימד אותנו שכל יהודי באשר הוא, ואפילו הפחות שבפחותים, מעלה שעשועים לפני בורא עולם, וכל העולמות תלויים בו, אך מצד שני, הבנתי מספרים אחרים שכאשר יהודי לא הולך בדרך התורה האמיתית - כל המעשים שלו הולכים ישירות לסיטרא אחרא, והוא למעשה מקלקל ולא מועיל
3649
בזמן האחרון התחלתי להקפיד על טבילת מקווה מדי יום, ויש לי כמה שאלות בעניין
3648
אני ואשתי מתלבטים בין השמות 'עדיאל' ו'דוד'. מה דעתכם על השם 'דוד עדיאל'?
בסייעתא דשמיא נולד לנו בן בריא ושלם. אשתי ממש מתעקשת לתת לתינוק שלנו את השם 'עדיאל' ואילו אני מעדיף את השם 'דוד'. היו לנו הרבה ויכוחים, אבל עכשיו, כמה ימים לפני הברית עלתה בי מחשבה שאולי נקרא לו 'דוד עדיאל' ובזה נגמור את הוויכוחים. מה דעתו של הצדיק?
3647
רב מקובל הורה לי לערוך כמה תיקונים, אך אינני יכול לעמוד במה שהוא מבקש
כבר שנה וחצי אני הולך מדי חודש לרב מקובל כדי להתברך. הוא הורה לי לעשות כמה תיקונים והנהגות, אך למעשה אני לא מצליח לעשות מה שהוא ציווה אותי, כי אלו דברים קשים. דיברתי עם חבר מבית הכנסת, והוא אמר לי שלפי דעתו הכל שטויות ושאפסיק ללכת אליו כי אני מבזבז את הזמן והכוחות שלי. האם הוא צודק?
3646
אני מאוד רוצה בן זכר. מה עליי לעשות כדי לזכות בכך?
חזרתי בתשובה לפני כחמש עשרה שנה, ובחסדי השם זכיתי להתקרב לאור הגנוז של רבינו לפני שש שנים. בזכויות חינם אני מצליח לקרב עוד נשמות אל הקדושה, ויחד עם עוד חבר אני זוכה להביא בכל שנה בראש השנה קבוצה של כחמישים חברים נוספים יחד איתנו לאומן. אני מאוד רוצה בן זכר. מה עליי לעשות כדי לזכות בכך?
3645
אני אישה קשת יום ונמאס לי לחיות. בבקשה תחזק אותי כי אין לי כבר כוח!
אני אישה קשת יום, הכל הולך לי הפוך והמצב הכלכלי שלנו על הפנים. אני סובלת מרגשי נחיתות, ובתוך תוכי נמאסו לי החיים ואני רוצה למות. אני מגדלת שישה ילדים, והכל מאוד קשה לי. בבקשה תחזק אותי ותברך אותי, כי אין לי כבר כוח!
3644
הציעו לי להיכנס כשותף ולנהל רשת חנויות מצליחה המוחזקת בבעלות של גוי. מה דעתכם בעניין?
יש לי לקוח שאינו יהודי, ולפני כמה ימים הוא הציע לי הצעה עסקית מפתה - הוא ואביו שותפים בבעלות של רשת חנויות מצליחה מאוד, ועכשיו הוא רוצה לצאת מהעסק מסיבות אישיות. והיות ואביו מחפש שותף אחר, מציעים לי להיכנס כשותף. מה דעתכם בעניין?
3643
בעלי מתרשל בקיום המצוות. איך אני יכולה לפעול שהוא יתחזק?
מאוד כואב לי על בעלי – הוא לא מתפלל בכלל, לפעמים גם לא מניח תפילין, וזה נראה שכלל לא אכפת לו... הוא פשוט לא עושה כלום, וזה פשוט בלתי נסבל.
3642
מצבי הכלכלי דחוק. האם כדאי לי לקחת הלוואה מהבנק או למכור את האוטו?
ברוך השם אני עובד, ומתפלל להשם יתברך עבור פרנסה, אך לאחרונה נקלעתי למצב כספי דחוק, ועומדות בפניי שלוש אפשרויות: לקחת הלוואה מהבנק או למכור את האוטו או להשאיר את המצב ככה ולצפות לישועה. אשמח אם הצדיק ינווט אותי.
3641
אני רוצה לנסוע לאומן בראש השנה, אך מכיוון שאני בא מחסידות אחרת - אני חושש
שמעתי שאפשר להשיג כעת כרטיסי טיסה זולים לאומן לימי ראש השנה, וחשקה נפשי לקנות לי ולילדי כרטיסים, אך היות ואני מגיע מחצר של חסידות אחרת, ועדיין אני מסתובב שם, יש לי התלבטות וחששות מה יהיו ההשלכות כתוצאה מזה, כי ייתכן שזה יגרום לילדיי בושות. ומצד שני, אני מאוד רוצה לנסוע, ולהשאיר אותם לבד עם האמא זה קשה, כי ברוך השם הבית מלא בברכת השם ויש בלי עין הרע הרבה ילדים.
3640
איך ייתכן שלאישה יש בעל טוב ואוהב שנותן לה הכל, אך בכל זאת היא חושבת על גברים אחרים?
קראתי שכתבתם בכמה מכתבים שגבר צריך לתת הרבה תשומת לב לאשתו, וככה היא לא תרצה תשומת לב מחוץ לבית. איך קורה מצב שאשה כן מקבלת מבעלה הכול, ובעלה מעריץ אותה ממש, אך יש לה מישהו אחר בלב?
3639
האם זה נכון שלאחר פטירת רבינו הלך ר' נתן ל'אוהב ישראל' מאפטא וקיבל אותו לרבו?
האם זה נכון שלאחר פטירת רבינו, הלך ר' נתן ל'אוהב ישראל' מאפטא כדי שיהיה הרב שלו, כי הוא פחד להישאר בלי רב?
3638
רבינו אמר שהוא ואנשיו הם בבחינת "ודע מה שתשיב לאפיקורוס". מה הכוונה?
3637
אני מרגישה שאני לא ממלאה כראוי את תפקידי כאמא וכאישה, וזה גורם לי עצבות וחוסר ביטחון
לפעמים אני מרגישה שאני לא ממלאה כראוי את תפקידי כאמא לילדים וכרעיה לבעלי - אני כל כך רוצה שתמיד יהיה סיר אוכל מוכן, שהבית יהיה נקי, הכביסות מקופלות, והילדים מסודרים, ולמרות שאני מאוד משתדלת - אני מרגישה שאני לא עושה את הדברים כמו שצריך. המצב הזה הופך אותי לעצובה ולחסרת ביטחון
3636
כל הזמן אני שרוי בפחדים ודאגות בלי שום סיבה. מה גורם לי את זה?
אני אדם שומר תורה ומצוות, ואני משתדל מאוד לכבד את אשתי, לשמור שבת, ללמוד תורה ולשמור על הברית. משום מה, כל הזמן אני שרוי בפחדים ודאגות, כאשר למעשה אין לי על מה להיות בלחץ. אמנם יש לי עסק שלפעמים מצליח ולפעמים לא, אבל בכלליות הכול בסדר. מה גורם לי את כל המתח והפחדים הללו?
3635
כתוב במסכת סוטה: "בעקבות המשיח הגליל יחרב". למה הכוונה?
כתוב במסכת סוטה: "בעקבות המשיח העזות תרבה והיקר יעוות, הגפן תיתן פריה והיין ביוקר ואין תוכחת. בית הועד יהיה לזנות, והגליל יחרב והגבל יישום, ואנשי הגבול יסובבו מעיר לעיר ולא יחוננו". מה הכוונה במילים "הגליל יחרב"?
3634
אני מתמודד בכל יום עם מלחמה פנימית בין האמונה לכפירה. אנא, עזור לי!
אני מתמודד בכל יום עם מלחמה פנימית - מצד אחד אני מאמין בהשם יתברך ובתורה הקדושה, אך מצד שני היצר הרע מסית אותי במחשבות כפירה, ומבלבל אותי בקושיות וספיקות. אנא, כבוד הצדיק, תעזור לי כי אני לא מצליח להתגבר על הבלבולים האלו!
3633
האם זה נכון שבזה שמפיצים כרך אחד של 'שו"ת ברסלב', זה כאילו שמפיצים לעשרת אלפים איש?
יען שהצדיק מעורר אותנו תמיד שלא להאמין למה שאומרים בשמו, רצינו לשאול אתכם ישירות ולברר: האם זה נכון שאמרתם שבזה שמפיצים כרך אחד של 'שו"ת ברסלב' זה כאילו שמפיצים לעשרת אלפים איש? ואם כן, מה ההסבר לכך?
3632
לאבי התרחש נס רפואי. האם מותר לפרסם זאת ברבים או שצריכים לחשוש מעין הרע?
אבי היה מאושפז בשל בעיה בריאותית, מה שהפחיד את כל המשפחה. אני הלכתי לקבר של צדיק, ונדרתי שאם הוא יצא מזה בשלום אערוך סעודת הודיה ואפרסם את הנס. תודה להשם יתברך רופא כל בשר ומפליא לעשות, אבי השתחרר והכל בסדר. כאשר רציתי לקיים את הבטחתי, אמרה לי הרבנית שלי כי יש עניין לפרסם את הנס, אך לא כדאי לספר את כל הפרטים מחשש לעין רעה. מה דעתך?
3631
קראתי בספרי חסידות שכל העולם נברא באותיות התורה. מה הכוונה?
קראתי בספרי חסידות שכל העולם נברא באותיות התורה, ובכל דבר גשמי מלובשות אותיות. האם תוכלו להסביר לי מה הכוונה?
3630
האם יש איסור לקרוא בעיתונים חילוניים?
מדי פעם כשאני מגיע לביקור אצל ההורים שלי אני קורא בעיתונים החילוניים שיש בביתם, ואשתי מאוד כועסת עליי בכל פעם שהיא רואה את זה. האם באמת זה חמור עד כדי כך?
3629
אני לא מספיק ללמוד את כל סדר הלימוד שקבעתי לעצמי, וזה גורם לי להישבר
מאז שגיליתי את סדר-דרך-הלימוד של רבינו, אני משתדל להתמיד מאוד בתורה, ובחסדי השם אני מוסיף והולך בכל יום, אך עם זאת, אני נשבר בכל פעם מחדש שאני לא מספיק ללמוד את כל הסדר שקבעתי לעצמי, ונגרם לי לחץ נפשי. אשמח לעצה שתוליך אותי בדרך הנכונה.
3628
אני ואשתי לא מרוצים מתפקוד המלמד של בננו. האם אנו צריכים לפנות למנהל ולדווח על כך?
בננו לומד בכיתה ב' בתלמוד תורה, וגם אני וגם אשתי לא מרוצים מההתנהלות של המלמד והעוזר שלו, כי שמנו לב, וגם עוד הורים אמרו לנו שיש מצד המלמדים אוירה של זילזול - בכל פעם נעדר מישהו אחר ומביאים מחליף, וגם כשהם באים הם משוחחים בטלפון בזמן השיעור. האם אנו צריכים לפנות למנהל ולדווח על כך?
3627
הילדים שלנו רבים בבית ובבית-הספר וגורמים לנו צער גדול. מה ניתן לעשות?
אני נשוי ואב לחמישה ילדים, ולצערי הרב הילדים לא מפסקים לריב ביניהם – הן בבית והן בבית הספר. אחת לכמה ימים מזמנים אותנו לבית הספר ומספרים לנו מה הם עוללו, ואף שאני יודע שהם ילדים - אבל זה מוגזם לריב כל הזמן.
3626
האם יש עניין לאכול בט"ו בשבט דווקא פירות מתוצרת הארץ? ומה לגבי פירות שאינם משבעת המינים?
בט"ו בשבט נוהגים לערוך שולחן יפה עם כל מיני פירות. האם יש עניין להקפיד לאכול דווקא פירות מתוצרת הארץ? והאם יש עניין לאכול גם פירות שאינם משבעת המינים?
3625
האם זה נכון שרבינו אמר שלעתיד לבוא כולם יהיו חסידי ברסלב וכולם ינהגו כדעת הרמב"ם?
האם זה נכון שרבינו אמר שלעתיד לבוא כולם יהיו חסידי ברסלב? והאם זה נכון שרבינו אמר שלעתיד לבוא כולם ינהגו כדעת הרמב"ם?
3624
איך יתכן שאדם הולך לצדיקי אמת, והם אומרים לו במפורש שיקרה משהו, והדבר לא קורה?
רציתי לשאול איך זה ייתכן שאדם הולך לצדיקי אמת, והם אומרים לו במפורש שיקרה משהו, והדבר לא קורה? כמו כן, מדוע קללת צדיק לחינם - מתקיימת, לעומת ברכת צדיק - שמצריכה אמונה בכדי שתתקיים?
3623
אני עושה מעשים טובים ומשתדלת להתחזק, אך אינני מצליחה בשום תחום. מדוע?
היום אני בת עשרים ותשע, עדיין לא נשואה, ומעולם לא היה לי אף אחד חוץ מאנשים שניצלו אותי. אני בחובות של כמעט שישים אלף שקל, ואין לי מושג איך אני מרימה את עצמי מהמקום הזה אליו השם הוביל אותי. אני בן אדם טוב, תמיד נתתי צדקה ביד רחבה, ואפילו חתכתי לגזרים את כל המכנסיים והבגדים הלא צנועים שהיו לי – אך למרות הכול אינני רואה ישועה. מה עוד נשאר לי לעשות?
3622
למרות שאני מתפלל, לומד תורה, ומנסה לחזק את עצמי בעצות של רבינו - אני מרגיש ריקנות וחוסר סיפוק
אני בחור בגיל חמש עשרה, ואני לומד בישיבה קדושה. זכיתי להיות כבר פעמיים בראש השנה באומן, והלב שלי נמשך מאוד לרבי נחמן ולכל מה שקשור לחסידות ברסלב, אך למרות שאני מתפלל, לומד תורה, ומנסה לחזק את עצמי בעצות של רבינו - אני מרגיש ריקנות וחוסר סיפוק. אשמח מאוד אם תענו לי ותחזקו אותי.
3621
ידוע שרוב המצוות מיועדות לגברים. מדוע הגברים זוכים יותר מהנשים?
ידוע שרוב המצוות מיועדות לגברים, וגם חובת הלימוד-תורה מוטלת על הגברים ולא על הנשים. מדוע הגברים זוכים יותר מהנשים? ומה היחודיות שהתורה נותנת לאישה?
3620
מה המקור למנהג אכילת פירות מיובשים בט"ו בשבט?
3619
מאסתי בחיי, ואני מתחננת שהרב יתפלל עליי שאמות בקרוב
מאסתי בחיי ובעצמי, ואני פשוט לא מסוגלת להאמין, לסלוח, לאהוב ולשמוח... אל תנסה להבין אותי כי אינך יכול להעלות על הדעת מה אני עוברת בחיי, וגם אם תיתן לי את העצות הכי טובות שיש - אני מעדיפה שהנשמה שלי תעלם לנצח.
3618
הרב של בעלי ייעץ לו להתגרש ממני, ומאז אני שבורה וממוטטת
אני ובעלי התגרשנו לפני ארבעה חודשים, ומאז אני שבורה וממוטטת. אהבתי מאוד את בעלי ולא רציתי להתגרש כלל, אך לצערי, הגרוש התחזק מאוד ללא הכוונה טובה, והתחבר לרב שייעץ לו להתגרש.
3617
רבינו אמר שבכדי להיות בעל השגה צריכים להיות בקי בגמרא, פירוש רש"י ותוספות. מה הכוונה?
3616
גיליתי שאשתי מאוהבת במנהל שלה. מה עושים?
גיליתי שאשתי מאוהבת במנהל שלה. מה עושים? הצילו!
3615
בעלי מחנך בתלמוד תורה, ובאספת ההורים הוא מקבל לשיחה אישית את אימהות התלמידים. האם יש בכך בעיה?
בעלי עובד כמחנך בתלמוד תורה חרדי, וכשמתקיימת אסיפת הורים הוא צריך לשבת בכיתה בכל פעם עם אמא אחרת כשהדלת סגורה ולדווח לה על התקדמות בנה. זה מציק לי מאוד, משום שיש ביניהן הרבה אימהות צעירות שמגיעות מגונדרות וכו', והדור פרוץ, ואף שמסתובבים שם עוד אנשים, בכל זאת אני חוששת שבעלי ייכשל
3614
אשתי פתחה לי תיק ברבנות ובמשטרה, הרבנים מכריחים אותי להתגרש והמשטרה רוצה לעצור אותי. מה עושים?
אשתי פתחה לי תיק ברבנות ובמשטרה, הרבנים מכריחים אותי להתגרש והמשטרה רוצה לעצור אותי. אני יודע שאני לא בסדר, וכבר הזהירו אותי הרבה פעמים, אבל עכשיו אני באמת מתחרט ורוצה לשנות את ההתנהגות שלי. אנא עזור לי, מה עושים?
3613
כבר כמה שבועות אין לי מצב רוח, ואני מרגיש עצבות גדולה שעוטפת את כולי
כבר כמה שבועות אין לי מצב רוח, אין לי סבלנות לאף אחד, וכל מה שאני רוצה זה להיות סגור בחדר שלי בלי לראות ולשמוע כלום. אני מרגיש עצבות גדולה שעוטפת את כולי ואני לא מצליח להשתחרר ממנה. ממה זה נובע?
3612
בננו התאבד, ומאז עולמנו חרב בעדנו ונעלם לנו כל הטעם מהחיים. איך מתחזקים אחרי טרגדיה כזו?
אני ואשתי שבורים ורצוצים ומיואשים מהחיים, כי לצערנו הרב בננו התאבד, ומאז עולמנו חרב בעדנו ונעלם לנו כל הטעם מהחיים. אנחנו לא יודעים איך להרים את עצמנו ואיך להתחזק, ונודה מעומק הלב לכבוד הרב שיענה לנו ויכתוב לנו דברי חיזוק.
3611
הוריי נתנו לי דירה במתנה, ואני חושש שאם אקבל אותה יהיה עליי דין בשמים
אני בחור רווק, וברשות הורי יש דירה שמיועדת עבורי. מצד אחד אני שמח שהוריי דואגים לי, אבל מצד שני אני חושש שאם אקבל את הדירה מהם זה יעורר עליי דינים בשמים, שכן אם אקבל דירה במתנה, אהיה פנוי הרבה יותר מאדם רגיל ללימוד תורה, וכביכול זה יחייב אותי לשבת וללמוד כל היום – דבר שאינני מסוגל, וגם ללמוד חצי יום ולעבוד חצי יום יהיה לי קשה.
3610
לפני שאני ובעלי חזרנו בתשובה נכשלנו באיסור נידה ובחילול שבת. איך מתקנים את הכל?
אני ובעלי חזרנו בתשובה, אך לפני שהתקרבנו לחיי תורה ומצוות עברנו על איסור נידה ולא שמרנו שבת. איך מתקנים את כל איסורי הכריתות בהם נכשלנו?
3609
הרבנית של המשודכת שלי מעכבת את החתונה שלנו בתואנות שונות. מה ניתן לעשות?
הכרתי מישהי דרך שדכנית. אחרי הפגישה הראשונה היא התייעצה עם הרבנית שלה, והרבנית אמרה לה שהיא רוצה שאני אקבע עיתים לתורה לפחות שעתיים ביום במקום מסודר, ואני הסכמתי לכך ועשיתי זאת. לאחר מכן נפגשנו עוד שתי פגישות, ואחרי הפגישה השלישית שהייתה ממש טובה - הרגשנו שנינו שזה הולך לכיוון חיובי. המשודכת שלי דיברה שוב עם הרבנית שלה, והרבנית אמרה לה שהיא לא הבינה אותה נכון, כי היא התכוונה שאני אכנס ללמוד שעתיים ביום, ורק אחרי חודשיים שאני שם – נמשיך להיפגש
3608
השבוע נפטר בפתאומיות חבר שלנו. מה המסר עבורנו?
השבוע נפטר בפתאומיות חבר שלנו מהתקף לב. מה השם רוצה להגיד לנו? ובלי קשר לדבר הזה - יש לי הרהורי כפירה ואני מנסה לברוח מהם
3607
אומרים שמי שרוצה תאומים - שיתפלל בקברם של ר' אמי ור' אסי. האם זה נכון?
שמעתי שמי שרוצה לזכות לתאומים, טוב שיתפלל בקברם של האחים ר' אמי ור' אסי שקבורים בטבריה. האם זה נכון?
3606
מדי כמה ימים אני חולם על נחשים. מה דעתכם על חלומות כאלו? והאם כדאי להתייחס אליהם?
מדי כמה ימים אני חולם על נחשים, ופעם אחת חלמתי גם בליל ראש השנה על נחשים. מה דעתכם על חלומות כאלו? והאם כדאי להתייחס אליהם?
3605
כבר שלוש שנים אני עושה מאמצים להרות - ללא הצלחה. האם כדאי לי לעשות הפריה חוץ גופית?
כבר שלוש שנים בערך אני מנסה להיכנס להיריון, ולצערי זה לא קורה. בשבעת החודשים האחרונים טופלתי על-ידי נטורופת, הוצאתי מעל שבעת אלפים ש"ח, אך זה לא עזר. לאחרונה יצרתי איתו קשר כדי לברר האם להמשיך בטיפול ולהוציא עוד כספים או לוותר, והוא המליץ לי להפסיק עם הפורמולות ולגשת לעשות הפרייה חוץ גופית, כי לדבריו, הגוף מוכן להיריון ובעזרת השם אקלט. רציתי לקבל את עצת הצדיק: האם לעשות את ההפריה או לא?
3604
אני רוצה להצטרף לנסיעת נשים מאורגנת לאומן, אך אין לי מאיפה לשלם את הוצאות הנסיעה
לאחרונה הייתי בשיעור לנשים, והרבנית שמסרה את השיעור סיפרה שבעוד כמה חודשים תצא קבוצה מאורגנת של נשים לטיול בקברות צדיקים באוקראינה, במהלכו יגיעו לציון של רבי נתן בברסלב, לציון של הבעל שם טוב הקדוש במעז'יבוז', ולציונו של רבינו הקדוש באומן. כששמעתי את זה התלהבתי מאוד, כי עדיין לא זכיתי להיות בציון רבינו אף פעם, וכבר זמן רב אני משתוקקת לכך, אך כששמעתי שהמחיר של הטיול עומד על ארבעת אלפים ש"ח - התאכזבתי מאוד
3603
מישהו הטריד אותי בזמן העבודה ואני חושש שהוא מנסה להכשיל אותי. מה עליי לעשות?
אני עובד בחנות, וכחלק מהתפקיד שלי אני עונה ללקוחות שמתקשרים ורוצים לברר מחירים. לפני כמה ימים קיבלתי טלפון מלקוח שדיבר בצורה מוזרה מאוד - הוא התחיל לשאול אותי שאלות אישיות, ובין היתר הוא שאל מתי אני נמצא בחנות כי הוא רוצה לבוא לקנות ולהכיר אותי. הרגשתי שהוא מדבר איתי בצורה שונה משאר הלקוחות, ונראה לי שהוא רוצה ליצור איתי קשר אישי ולהכשיל אותי. הבעיה היא שאני לא יודע אם זה נכון.
3602
אחי משך מחשבוני עשרים אלף דולר ללא רשותי, וכעת הוא מתחמק ממני
נקלעתי למצב מאוד לא נעים, ממש מצב ביש - אחי ביקש ממני להשתמש בכרטיס האשראי שלי כדי לשלם חוב שהיה לו, ואני ריחמתי עליו ועזרתי לו. אך לפני כמה ימים גיליתי שחוץ מהחוב ששילמתי עבורו כהלוואה, הוא משך בכרטיס האשראי שלי עוד עשרים אלף דולר מהחשבון שלי. הוא לא עונה לי לטלפונים, ואי אפשר למצוא אותו. מה אני יכול לעשות?
3601
לפני כמה חודשים התעברה בי נשמה, ומאז אני לא שולט על המחשבות שלי. אנא עזור לנפשי החולה!
אני יודע שאתה מאוד מקורב לרבינו הקדוש והנורא, ולכן אני פונה אליך לעזרה. התחלתי להתחזק לפני חמש שנים, ואני מאוד אוהב את רבי נחמן הצדיק יסוד עולם. הייתי באומן בראש השנה, וברוך השם מיד אחר כך התחלתי להתחזק בשמירת הברית והעיניים, ואפשר להגיד שוויתרתי על כל החיים שלי כדי להתקרב להשם יתברך ולרבינו. לפני זמן מה, בשבת חנוכה, התעברה בי נשמה שהחלה לומר חידושים אדירים בקבלה

« הדף הקודם - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 

23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 

 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
70 69 68 67 66 65 64


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


140 תגובות

  • 3.
  • מאת: ברסלבר מתחיל
   לכל הצוות שעובדים על האתר, יישר כח גדול על כל העבודה הטובה שאתם עושים, למען זיכוי הרבים. ותודה רבה לשם יתברך ששלח לנו צדיק גדול כזה...
  • 4.
  • מאת: מישהו
   יש איזשהו פיקשוש בשאלות 64 ,65
   אם אפשר לסדר כי כל תשובה של הצדיק חשובה לנו
  • 5.
  • הבעיה תוקנה
   מאת: מערכת האתר
  • 6.
  • ממש תודה רבה לכם!
   מאת: מישהו
  • 7.
  • מאת: מישהו
   זה נפלא העניין של השו"ת
   זה לא להאמין כמה העם זקוק להכוונה ואשרינו שזוכים מהצדיק האמת.
  • 8.
  • אשרכם
   מאת: אלימלך כהן
  • 10.
  • מאת: חן
   באמת אין מילים לתאר את הזכות שזיכיתם אותנו בשו"תים הללו, מפי כ"ק הצדיק. תודה! תודה! תודה!
  • 11.
  • מאת: חני
   למערכת האתר יישר כח גדול
   אין לי מילים להודות
   תודה תמשיכו אתם נותנים לי כח. תודה
  • 13.
  • מאת: מאור
   המכתבים האלה פשוט כמו מים קרים על נפש עייפה..
   תודה!!!
  • 14.
  • מאת: בערל הלוי
   איך מיז מער אויס דריקען איך בין געווען א איד אבער איך האב ניטשט גע לטען איך האב אן גע פאנגען גיין רעדען צים אייבירשטען בין איך אן אנדערע מענטש. ישר כח פאר הצדיק מורא"ש שליט"א פארען מיך מאכען רעדען צים אייבירשטען
  • 16.
  • מאת: שולמית מצגר,מרכז
   המכתבים באמת פתרו לי כל מיני שאלות וגם מאוד חיזקו אותי בהרבה דברים מסוימים שהייתי צריכה חיזוק בהם!
   וכאן המקום להודות לכל האנשים היקרים שזוכים לחזק את עם ישראל ע''י האתר הקדוש הזה!
   ומעל כולם הצדיק העצום הזה שמוציא אותנו משאול תחתית ומתחתיו!!!פשוטו כמשמעו...
   ואני ממש מקנאת בעולם הבא שתקבלו על החסד שאתם עושים איתנו,ועוזרים לצדיק מיבניאל להאיר את אורו החוצה. עלו והצליחו!
  • 17.
  • מאת: יחזקאל בודנער
   רואים ממש בחוש בכל מיני תשובות של האדמו''ר שליט''א איך שהוא רואה כל מיני דברים ברוח קודשו... ומי שקורא טוב מבין לבד מה אני אומר...
  • 18.
  • יפה בתכלית היופי
   מאת: אחד מעם ישראל הקדושים
  • 19.
  • good
   מאת: yoni
  • 20.
  • מאת: חן
   אני חרדית שנים רבות ואעפי"כ השות"ים הללו נופחים בי חיים לחיות ממש, המשיכו בכבודתכם הקדושה ושהקב"ה יאריך ימיו ושנותיו של הצדיק בבריאות וכוח להנהיג את עם ישראל ברחמיו המרובים על הדור.
  • 22.
  • ישר כוח גדול
   מאת: ישר כוח
  • 24.
  • wow
   מאת: duvid
  • 25.
  • מאת: ונצואלה
   האתר פשוט נפלא ומחזק, עכשיו שניסיתי להכנס לשאלה האחרונה, בהכל מופיע אותה שאלה, על הרווק בן 30 אם אפשר לסדר את זה בהקדם, תודה מראש ונצואלה!
  • 26.
  • מאת: חיים טויטו
   הם פשוט מים קרים לנפש עייפה!!!!!
   תודה רבה אשרייכם.
  • 27.
  • מאת: אברהם נחמן
   כל יום אני עובר על השו״ת ..
   מדהים !! מדהים !!! מדהים !!!!
  • 28.
  • שאלות לחיים!!!
   מאת: גיאורה
  • 30.
  • נהיתי מכורה לשו''ת הזה
   מאת: אורטל
  • 32.
  • מאת: לינוי דרעי
   מהשאול. תודה רבה לצדיק הגדול ראש בני ישראל שעוזר לנו בכל מקום שבו אנו נמצאים ומעודד ומחזק אותנו ומשמח אותנו פשוט תודה!
   ותודה לאתר ולצוות הנפלא שזוכים לזכות הרבים בזכותכם יש לנו אור ושמחה בלב!!!!!!!!!!
  • 33.
  • תודה לאתר
   מאת: אדם מהעולם
  • 34.
  • מאת: חסיד נלהב
   ה' הטוב ישלם שכרכם עוד בעולם הזה כי אין לכם מושג איך אתם זוכים להפיץ דיברי מוהראש לרבים ומרימים אותם מהיכן שהם נמצאים . חיזקו ואימצו!
  • 36.
  • אין דברים כאלה
   מאת: אלנתן
  • 38.
  • מאת: מרים
   תודה לצדיק שיושב כל יום לענות על שאלות ולחזק אותנו, וכשם שמאיר את עינינו ומקרב ליבנו לבורא יתברך, כן השם יחזק את ליבו וישלח לו רפואה שלימה בקרוב אמן.
  • 39.
  • מאת: בעילום שם
   זה פשוט נפלא
  • 41.
  • מאת: שרה
   אין מילים בפי על האתר המחזק והנפלא!! השם יברך אותכם בכל הברכות שכתובות בתורה עלו והצליחו!!!!!! תודה רבה לצדיק שלנו מוהרא״ש הקדוש! על הכל!!!! כל הישועות ורפואה שלימה לצדיק!!!!!!
  • 42.
  • מאת: דן
   אנו נמצאים בתוך ים גועש ורועש של עולם הזה ,צרות ייסורים, תאוות מידות רעות , אך כמו בכל ים שיש אי , גם בים הזה ישנו אי של שלווה של שמחה של ברכה שנכנסים אלים ומתחזרים באמונה בשמחה בביטחון , לאי הזה קוראים אתר ברסלב סיטי.
  • 43.
  • יישר כוח הרעיון של השות מדהים אפילו בלי שאכתוב שאלותי שות זה עוינה לי עליהם יהיה ה עמכם!!
   מאת: לינוי
  • 45.
  • תודה לכם
   מאת: גיורא מועלם
  • 48.
  • מאת: מערכת האתר
   כששולחים שאלה אין חיוב לרשום לנו את כתובת הדוא"ל שלך. אך אם לא תרשמי, לא נוכל לשלוח אליך במידה ותהיה תשובה.
   בכל מקרה, במידה ותהיה תשובה תוכלי לצפות בה דרך האתר. בהצלחה!
  • 50.
  • מאת: תאיר
   האם אפשר לפרסם צימרים של חרדים / ברסלבים
   באתר?
   אפילו בלי תמונות רק דברים עיקרים
   זה מאוד יעזור ויקל במקום לחפש שעות בנרות מאנשים מ'ס של אנשים וכ'ו
   ובמיוחד עכשיו בשבת שהמוראש מגיע קשה מאוד למצוא מקום פנוי....
   תודה מראש על הכל. תאיר
  • 51.
  • מאת: איתן
   פעמים הראשונות ששאלתי שאלה לא ענה לי הרב פעמיים שניות ענו יום למחרת ועכשיו לוקח כמה ימים ועוד לא ענה למה זה ככה? גני מאוד מצפה לתשובה מהרב
  • 52.
  • מאת: מערכת האתר
   שלום רב.
   כל השאלות שמגיעות לאתר נשלחות ללשכתו של כ"ק מוהרא"ש שליט"א.
   הצדיק עונה עליהן לפי ראות עיניו ולפי מיסת הפנאי. בהצלחה.
  • 54.
  • מאת: ברסלבית לחוצה מאוד
   אני לא מצליחה לשלוח שאלות בלי אימל כתוב לי כי חובה לציין אימל ואיני מעונינת בכך אבל אני צריכה לשלוח שאלות לצדיק בדחיפות
  • 56.
  • מאת: מערכת האתר
   תפני אלינו באימייל של מערכת האתר info@breslevcity.co.il ונראה כיצד לעזור לך
  • 57.
  • מאת: סיטבנית
   איך שיש לו זמן לכל אחד ואחת מעם ישראל בסבלנות אין קץ,בשמחה, ובמאור פנים. אשרינו שזכינו להיות מקורבים לאורו הגדול של רבי נחמן ושל רבי אליעזר שליט''א שנזכה כולנו בעז''ה כל חיינו להיות מקושרים אליו בזה ובבא!! אכי''ר
  • 58.
  • מאת: ירין כרדי
   רק הצדיק הגיע לארץ וכבר יש לו זמן לענות גם לשו''ת!!! פששש ועם כל זאת שהוא מאוד חלש....
   שרק ה' יתן לו כח אמן
  • 59.
  • מאת: טלאל
   שה' ישמור לנו את מוהרא"ש הקדוש!
   איזה מסירות נפש הוא לא מרגיש טוב ועונה לכולם ועוד בפרטיות.
   שה' 'שמור אותו שיהיה בראי אמןןן.!!!
  • 60.
  • מאת: דודו חליוה
   כל המילים שבעולם לא יוכלו לתאר בפניכם מה שעושה האתר הזה בשבינלנו!!!
   מה שנישאר לומר הוא רק תודה אחת ענקית גדולה גדולה
   ולברככם שתצליחו בכל ,ושהשם יחזיר לכם בכפל כפליים ושישמח אותכם כמו שאתם משמחים את כל עמ''י אמן
   באהבה גדולה ובהערכה עצומה המשיכו כך דודו
  • 61.
  • מאת: דן
   ראשית , תדעו לכם שאתם מקדשי שמיים ברבים , האתר הזה ממש מחייה מתים כפשוטו.
   האם תוכלו לעשות באתר היקר מפתח העיניינים שיהיה ניתן למצוא שאלה מסויימת לפי שמו של השואל, אני למשל רוצה ללקט את כל השאלות ששאלתי ולחפש את השאלות המופיעות תחת השם שלי דן.
   אודה לכם על תשובתכם.
  • 62.
  • מאת: ליאור טל
   רוב תודות על השו"ת המדהים הזה!! ישלם הקב"ה שכרכם ותבורכו מהשמים
   האים ניתן להסיף מסכנות ותשובות לחיים ע"פ שו"ת זה או שהצדיק עונה לפי שורש הנשמה?
  • 63.
  • מאת: אברהם שרעבי
   תודה רבה לאתר המחזק והנפלא,אני ממש חי מהתשובות האלו.
   האם אפשר להוסיף עוד תשובות כי הרבה זמן השו"ת לא התעדכן.
  • 64.
  • מאת: נחמן
   האם לא מוסיפים שות בחג? שלחתי שאילה כבר לפני כמה ימים ולא קיבלתי תשובה
  • 65.
  • מאת: יצחק
   כבר לפני החג ועדיין לא קיבלתי תשובה מה שפעמים קודמות קיבלתי תשובה תוך יום?
  • 66.
  • מאת: יובל
   האתר הזה מדהים!
  • 69.
  • מאת: רון יצחק
   אני צריכים עוד תשובות, נא לבקש מהצדיק שיכתוב עוד
  • 70.
  • למה לא מניחים עוד שו"ת
   מאת: טויבא
  • 71.
  • זה דבר נפלא השו"ת הזה
   מאת: יוחנן
  • 73.
  • זה מדהים שכל אחד יכול למצוא מקום שיענה לספקותיו ושאלותיו ישר כוח גדול לצדיק שמוצא זמן כל אחד ועונה ב
   מאת: מתפעלת
  • 76.
  • מאת: כינרת
   אני רוצה לומר תודה רבה מכל הלב למוהרא"ש הצדיק שעוזר לנו כל כך עם התשובות שלו והמכתבים היומיים שלו ובעזרתם הוא מרגיע ומחזק את כולנו!!! תודה רבה ה' ייתן לו הרבה בריאות ואריכות ימים אמן!!!!
  • 77.
  • מאת: לאתר שלום
   ביום שני שלחתי שאלה בשם שרה .א. ולא קיבלתי תשובה אפשר לבדוק לי את זה ולהחזיר תשובה?
  • 78.
  • מאת: מאי הודיה
   אתמול [יום רביעי כ"א כסליו] בלילה שלחתי שאלה לכ"ק אדמו"ר שליט"א לגבי הסרטת ריקודים של בנות והחשש שבנים יראו זאת... התשובה של הצדיק חשובה לי במיוחד אשמח אם תוכלו לזרז את הגעתה אל הצדיק ותשובתו ככל האפשר!
   המסיבה שלגביה כתוב בשאלה תהיה אי"ה במוצ"ש הקרוב לפיכך חשובה לי התשובה של הצדיק מאוד! תודה רבה.
  • 79.
  • מאת: מאי הודיה
   תודה רבה על שמיהרתם לפרסם את בקשתי אך היתי שמחה לדעת אם תוכלו לזרז את תשובתו של הצדיק
  • 80.
  • מאת: ליבי
   שלחתי שאלה כבר כמה פעמים למה לא עונים לי??????
  • 81.
  • מאת: אברהם
   מה קרה עם התוספתא יומית זהו עבירה גדולה שהפסיקו את זה
  • 82.
  • מאת: מאיר
   מה קרה עם התןספתא יומית
  • 84.
  • מאת: שי
   אשריכם ישראל על האתר הקדוש הזה להבדיל מכל הטומאה באתר זה נמצאת הקדושה תודה רבה לכם על האתר !!!
  • 85.
  • מאת: רז אריאל
   תודה רבה לכל צוות האתר על ההשקעה שלכם בנו ועל הקישור שלכם אותנו עם הצדיק ישר כוחכם תזכו לאורך ימים ושנים בבריאות רבה והרבה שמחה וה' ישלם לכם כפועליכם ותודה רבה לגדול דורנו הצדיק המוהרא"ש שיאריך ימים ושנים עם המון בריאות שמחה והצלחה בכל מעשי ידיו
  • 86.
  • מאת: מאיר
   בס"ד
   בשאלה מס' 1726 בכותרת חסרה המילה לחו"ל
   תזכו למצוות אשריכם !
  • 88.
  • מאת: חיים
   הסרט מפורים זה לא משנת תשס"ח אני מכיר הרבה אברכים ובחורים שעדיין לא חלמו להתקרב בתשס"ח תודה רבה
  • 89.
  • אין דברים כאלה
   מאת: שלומי
  • 91.
  • כל הכבוד
   מאת: אביאל
  • 92.
  • אן תגובות כאלה
   מאת: אביגיל
  • 93.
  • אן תגובות כאלה
   מאת: אביגיל
  • 95.
  • תלחץ על התמונה שם התשובה
   מאת: א
  • 96.
  • עבודה יפה
   מאת: יחיאל לודמיר
  • 98.
  • מאת: מרים
   מוהר"אש היה רוצה לענות לכולם מיד אך, עדיין יש למוהרא"ש מעל ומעבר לעשות, יש לו חיים משפחה. זה לא שמוהרא"ש יושב ומה שיש לו לעשות בחיים זה רק לענות תשובות,
   למרות שמוהרא"ש ממש עוזר לכל אחד כפי צורכו ממש במסירות נפש ולכן אחרי שראיתי את התגובות הלחוצות והמזרזות הייתי חייבת להגיב!
   יישר כוח למורנו כ"ק מוהרא"ש שליט"א ה' ייתן לו כוח וברכה בכל מעשה ידיו
   ותודה ענקית לכל צוות האתר שמשקיעים את כל נפשם ..מרגישים בזה!
  • 99.
  • יש צדק בדבריה
   מאת: י.צ.
  • 107.
  • מאת: יואל
   אולי יכולים בבקשה לשלוח השו"ת באימייל למנויים, או להעלות השו"ת בקובץ pdf, וכדו'? תודה
  • 108.
  • מאת: שמחה
   כל יום אני מחכה לחזור מהעבודה ולקרוא את התשובות שהצדיק מיבניאל עונה לכל שואל בכל תחום. לומדים משם את הלכה, מנהגים, מוסר. זה חיזוק גדול ליום חדש.
   תודה רבה על כל זה מוהראש הקדוש.
  • 110.
  • מדהים על כמה שאלות הצדיק עונה ומתייחס לכל שאלה ברצינות ובעמקות , ישר כוח!!
   מאת: חנה
  • 112.
  • מאת: פייגי
   תודה רבה למוהראש על הכל שהקב"ה ישלח רפואה שלימה לצדיק וישלח לו אריכות ימים
  • 126.
  • מאת: .
   ישנה בעיה בטעינת האתר , לא ניתן להפעילו ממכשיר סלולארי או ממחשבים ניידים ואייפדים רק ממחשב נייח.
  • 135.
  • דווקא אצלינו עובד מעולה
   מאת: גיל
  • 136.
  • מדהים
   מאת: ישראל
  • 137.
  • איזה שו''ת מחזק
   מאת: משה
  • 138.
  • מחיה מתים
   מאת: שלומי
  • 139.
  • אפילו חסידי גור מתחזקים
   מאת: מרדכי
  • 140.
  • כל תשובה בדיוק קולעת
   מאת: יעקב
  • 141.
  • תודה תודה תודה
   מאת: עם ישראל
  • 142.
  • אין על אתר ברסלב סיטי
   מאת: אליהו
  • 143.
  • אמחיה מחזק מאד מאד תודה מכל הלב
   מאת: יצחק אהרן משה דוד אלבוים
  • 150.
  • למערכת האתר אנא שלחו לי תגובה בקשר שלאלתי אם מוהרא''ש הקדוש יענה לי או לא
   מאת: שמעון אליהו
  • 151.
  • למערכת האתר אנא שלחו לי תגובה בקשר שלאלתי אם מוהרא''ש הקדוש יענה לי או לא
   מאת: שמעון אליהו
  • 152.
  • מאת: משה
   ברצוני לדעת כמה ימים [זמן] לוקח מאז ששולחים שאלה לצדיק ועד שרואים את זה באתר שלכם בתודה משה
  • 153.
  • מאת: מערכת האתר
   שלום רב.
   קיבלנו את שאלתך.
   כל השאלות שמגיעות לאתר נשלחות ללשכתו של כ"ק מוהרא"ש שליט"א.
   הצדיק עונה עליהן לפי ראות עיניו ולפי מיסת הפנאי.
   בהצלחה
  • 154.
  • אפילו חסידי סקווריא מתחזקים אבל בלי שיראו אותם ח''ו
   מאת: משה יהשוע
  • 156.
  • תודה רבה מחזק ומחיה
   מאת: יוסלה
  • 157.
  • אמחיה אגירוסע יישר כח אויף די שיינע תשובות
   מאת: יולי לוי
  • 158.
  • מאת: למערכת האתר דחוף
   ברצוני לדעת האם יש שאלות מסוימות שהצדיק שליט''א לא עונה עליהם.
  • 161.
  • מאת: מערכת האתר
   שלום רב.
   כל השאלות שמגיעות לאתר נשלחות ללשכתו של כ"ק מוהרא"ש שליט"א.
   הצדיק עונה עליהן לפי ראות עיניו ולפי מיסת הפנאי. בהצלחה.
  • 164.
  • איזה שו''ת תותח
   מאת: יצחק
  • 165.
  • אגירוסע יישר כח דתשובות איז זייער מחזק
   מאת: חיים מרדכי רוזנבוים
  • 166.
  • איזה דבר מטורף זה צדיק הדור עונה ישירות תשובות תודה
   מאת: יענקלה
  • 167.
  • מאת: שירן
   ב"ה שלום לכבוד המוהרו"ש, המכתב הזה הוא אינו מכתב שאלה אלא מכתב תודה,תודה לצדיק שמפנה זמן מכל טרדותיו ויושב להשיב לכל שאלותינו ולכל צרותינו- עם ישראל בסבלנות,כובד ראש ברצינות ובאריכות,הנתינה שלכם היא ללא תנאים,ללא רצון לקחת אלא רק לעזור ועל כך אני מודה מקרב לב,לפעמים צריך לעצור לרגע ולברך על הזכות שניתנה לנו להיות בקרבת הצדיק שהוא אחד ומיוחד באהבה שלו לעם ישראל,שבכל שאלה ובעיה ניתן לפנות אליו והוא משיב לנו במאור פנים,שהקדוש ברוך הוא ייתן לכם בריאות איתנה,וכמו שהצדיק שלנו עונה לכל בעיה ושאלה שהקדוש ברוך הוא יענה כל תפילותך ובקשותייך,שיהיה לכם נחת מכל יוצאי חלצייך ושבעזרת השם שנהנה מהזכות להיות קרובים לצדיק עוד שנים טובות וארוכות,תודה.
  • 168.
  • מאת: מימוני
   תודה לצוות האתר על התמונות הכתיבה והסדר שבאתר פשוט מדהים תודה רבה
  • 170.
  • מדהים
   מאת: פייגי מימוני
  • 171.
  • מאת: פייגי מימוני
   אין פשוט העריכה והכתיבה מדהימה ומחזקת ממש אין כמו מוהראש בעולם ה' יעריך לו חיים בריאים
  • 172.
  • מאת: א,ש, זילבר
   יחי אדונינו מורינו ןרבינן
  • 174.
  • השו''ת של הברסלבים מיבנאל עיר ברסלב
   מאת: עילום שם
  • 175.
  • ואו באוינה השו''ת הזה תותח תותח
   מאת: חייםםםםם
  • 176.
  • וואלה אחי אין על זה זה תותח
   מאת: מנחם
  • 177.
  • בתור ראש ממשלה אין על הדבר הזה הברסלובים הגדולים
   מאת: ביבי נתניהו
  • 178.
  • מה ראש הממשלה מסתכל באתר ואו
   מאת: אלי
  • 179.
  • תודה רבה לאדמו''ר שליט''א שמקדיש מזמנו היקר
   מאת: אלי ישי
  • 180.
  • משנכנס אדר מרבים בשו''ת ברסלב אשריכם
   מאת: אבי יא אדר א'
  • 181.
  • באמת זה מה שמחזיק אותי העולם הזה תודה
   מאת: כנרת
  • 182.
  • תודה למוהרא''ש מברסלב שמחזק אותנו ומעודד אותנו
   מאת: דודי
  • 183.
  • תודה כיצד אני מקבל את סדרת שו''ת ברסלב
   מאת: רפי
  • 184.
  • אפילו חסידי סאטמאר מתחזקים
   מאת: יענקלה
  • 185.
  • אפילו חסידי בעלזא נהנים
   מאת: ]]]]]]]]]]]]]]]]]]]
  • 186.
  • אפילו חסידי ויזניץ מתחזקים
   מאת: /////////////////////
  • 187.
  • כולם עם השו''ת הזה הוא תותח אין עליו תודה תודה תודה
   מאת: יוססססס
  • 188.
  • אפילו ציונים מתחזקים
   מאת: ------------------------------
  • 189.
  • מאת: 00000000000000000000
   יכול להיות שמשהו סתם התלוצץ, לא?
  • 190.
  • מאת: אברהם
   איו בכול העולם דבר שכזה חוכמת אלוקים ברוך ה זכינו להיות מקורבים לרבינו דרך הצדיק מיבנאל שהוא נותן את האמת של רבינו בשלמות
  • 191.
  • ואו ואו ואו ואו תודה רבה זה מחזק נורא
   מאת: חיימקה
  • 194.
  • מאת: שמואל
   בקרוב יוצא לאור שו''ת ברסלב חלק א והפעם זה יהיה ספרים יותר קטנים והפעם ימכרו את הספרים אך ורק בברסלב סנטר ביבניאל רחוב הגורן 9 יבנאל על הכביש הראשי וגם זה יהיה בעזה''י במחיר שאסור לפרסם וע''י זה כל עם ישראל יכירו את השו''ת הנהדר הזה הנקרא שו''ת ברסלב חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח.........
  • 195.
  • שו''ת ברסלב במחיר שאסור לפרסם בואינה זה מגניב
   מאת: שימי
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : הדף שלנו בפייסבוק : הערוץ שלנו ביוטיוב : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : מדרשיה לבנות : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : הדף היומי : חסידות ברסלב
עיצוב אתרים - BetaGroup