חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב

שו"ת ברסלב הוא פרוייקט יחודי של אתר 'ברסלב סיטי' בו ניתנת לגולשים במה להעלות את ספקותיהם ושאלותיהם בחסידות ברסלב ובהשקפה כללית. השאלות נשלחות דרך מערכת 'ברסלב סיטי' ללשכת הצדיק מיבנאל כ"ק מוהרא"ש שליט"א, אשר משיב לשאלות באופן אישי.

  

פרוייקט שאלות ותשובות בחסידות ברסלב נותן מענה לכל הספקות של מתקרבים חדשים לדרכה של חסידות ברסלב, וכן לתלמידים ותיקים אשר מעוניינים לדעת את דעת הצדיק בנושאים שונים.


קטגוריות השו"ת:
אמונה  |  אקטואליה  |  הדפסה והפצה   היכל הקודש  הסבר בתורותיו ובדיבוריו של רביז"ל
התקרבות לצדיקים  | זוגיות ושלום בית  |  חגים וזמנים  |  חזרה בתשובה  |  חלומות  |  חינוך הילדים
חינוך והוראה  |  יבנאל עיר ברסלב  כיבוד הורים  |  לימוד תורה  |  סגולות  |  עצבות ושמחה
פוריות הריו
ן ולידה  |  פרנסה  |  ציון רבינו ז"ל והנסיעה לאומן  |  קבלה וחכמת הנסתר
רפואה ובריאות  |  
שידוכים וזיווגים  |  שֵמוֹת  |  שמירת העיניים וקדושת הברית  |  תפילה והתבודדות 


« הדף הקודם - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 

23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 

 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52
 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64 


ביום רביעי כ"ה בתמוז (23.07) נוספו 14 שאלות ותשובות חדשות
4675
האם זה נכון שמי שלומד בספר הזוהר הקדוש יכול להשתגע?
אני בחור צעיר בן שבע עשרה, ומאז שהשתתפתי בשיעור זוהר בבית הכנסת שלנו לבי נמשך מאוד ללימוד הזוהר הקדוש, אך שמעתי שלא כדאי ללמוד זוהר כי אפשר להשתגע מזה, ובגלל זה אני נמנע מכך. האם באמת יש ממה לחשוש?
4674
אנחנו רוצים להתחתן, אבל בכל פעם צצה מניעה אחרת שמרחיקה אותנו מהיום המאושר
יש לי חברה כבר שנתיים, ושנינו רוצים מאוד להתחתן, אבל בכל פעם צצה מניעה אחרת שמבלבלת אותנו ומרחיקה אותנו מהחתונה. שנינו רוצים להתמסד ולהתחתן כדת משה וישראל, אך המציאות טופחת על פנינו ומרחיקה את היום המאושר. מה עושים? 
4673
אני סובל ממצב כלכלי קשה ביותר. מה אני שונה מאחרים שנגזר עליי לסבול כל כך הרבה?
אני סובל ממצב כלכלי קשה ביותר, ונלחם בשיניים לשרוד ולהתפרנס. אני רואה שאחרים לא מתמודדים עם מציאות קשה כמו שלי, והם מצליחים להתפרנס בכבוד. מה אני שונה מאחרים שנגזר עליי לסבול כל כך הרבה?
4672
יש בי רצון עז להתקרב לה' יתברך אבל אני לא מצליח. איך שוברים את המניעות?
קיבלתי בצומת חוברת בשם 'איך להתחזק', ובאמת התחזקתי ממנה מאוד. כבר תקופה ארוכה יש בי רצון עז להתקרב לה' יתברך יותר ויותר, להתקדש בשמירת העיניים ובלימוד תורה - אבל אני לא מצליח. איך שוברים את המניעות?
4671
החברות שלי לוקחות אותי לכל מיני רבנים כדי לקבל ברכות, ואני מרגישה מבולבלת מאוד
חברותיי רוצות לקחת אותי לקבל ברכות מכל מיני רבנים ואדמורי"ם, אך אני מסבירה להן שוב ושוב שאני מחוברת לברסלב, ושאני לא יכולה להתפזר ככה, אבל בכל פעם מחדש הן משכנעות אותי ש"הנה הישועה תגיע מפה"...
4670
בעלי עובד כעצמאי כבר שבע שנים, אך לא רואה ברכה. מה אפשר לעשות?
אני בהריון מתקדם ולא עובדת. בעלי עובד כעצמאי, ולמרות שיש לנו חובות גדולים וכבר שבע שנים הוא לא רואה רווח מעיסוק זה - קשה לו להחליף עבודה. האם כדאי שייצא לאסוף צדקות בחוץ לארץ?
4669
קשה לי מאוד שאין לי מישהו שמבין אותי ושאוכל לפרוק אצלו את לבי
כל יום שעובר, עובר עליי בדאגות - אני מרגישה שאין לי מנוח לנפשי, אני דואגת על זה ועל זה, כל היום דאגות ודאגות עד שאפילו כואב לי באזור הלב. אין לי מישהו שיכול להבין אותי ושאוכל לפרוק אצלו את ליבי. אני לבדי וקשה לי. איך מתגברים על הדאגות?
4668
שמעתי שפאות ארוכות מעוררות דינים על האדם. האם זה נכון?
יש לי שיער ארוך, ושמעתי שאומרים שזה מעורר דינים על האדם. לאחרונה עלה בי רצון להסתפר ולהשאיר פאות ארוכות כמו חסידי ברסלב, אך שמעתי שיש כאלו שאומרים שגם פאות ארוכות מעוררות דינים על האדם. האם זה נכון? והאם יש משמעות לאורך הפאות?
4667
לא יכולתי להתאפק ועניתי בתקיפות לאדם שציער אותי, ומאז אני רודפת את עצמי
יש מישהו שלוחץ עלי תמידית וכבר הרבה מאוד זמן דוחק אותי לפינה. השתדלתי מאוד לקיים את הציווי של רבינו לידום ולשתוק, אך נאגרה בי הרבה ביקורת, לא עמדתי בניסיון, ופלטתי כל מיני דיבורים שהייתי מעדיפה לא לומר. עכשיו אני בצער מזה ואני רודפת את עצמי בגלל מה שקרה. איך משתחררים מזה?
4666
כבר שש שנים עול הפרנסה והבית נופל רק עליי, ואני על סף ייאוש. מה עושים?
כל עול הפרנסה והבית נופל עליי כולל גידול הילדים, ובנוסף בעלי מבזה אותי ויש לו הרבה טענות עליי. ביקשתי ממנו שנלך ליעוץ אצל רב או כל גורם אחר, אך הוא לא מוכן וטוען שיש לו את רבינו הקדוש וזה מספיק, ושאני אלך לבד. האמת שאני על סף ייאוש כי בבית הוא כמעט ולא מתפקד רק מתי שבא לו, וכך זה נמשך כבר שש שנים. מה עושים?
4665
אני עובד באותו מקום כבר עשר שנים, וכל הזמן מורידים את שכרי. האם לעזוב?
אני עובד באותו מקום כבר עשר שנים, ולא טוב לי שם. ישנה ירידה הדרגתית בשכרי בצורה חדה ולאורך זמן, וכרגע אין לי משהו אחר באופק. האם עליי לעזוב או שמא להישאר?
4664
אני גר לבד עם אמי, ועכשיו רוצים להביא לה מטפלת גויה. מה עליי לעשות?
אני חי עם אמא שלי בבית ואני האח היחיד ששומר מצוות. האחים שלי רוצים להביא לאמא גויה שתטפל בה. מה עליי לעשות בעניין הזה?
4663
רבי חיים ויטאל כתב שרוב לימודו של תלמיד חכם צריך להיות בקבלה. האם גם בדורנו?
רבי חיים ויטאל בהקדמה לספר 'עץ חיים' אומר בנחרצות שרוב לימודו של תלמיד חכם צריך להיות בקבלה ובסתרי תורה ויש לו סיבות וראיות רבות לכך. שאלתי היא: האם מדובר גם על דורנו, או שבדורנו צריכים ללמוד את הרוב בפשט וקצת בנסתר ובקבלה?
4662
לפני כמה חודשים נכנסה בי מחשבה שאני המשיח. איך מבטלים את הדמיונות הללו?
לפני כמה חודשים נכנסה בי מחשבה שאני הוא המשיח מכל מיני סיבות שהשליתי את עצמי. ניסיתי לדבר עם אבא שבשמיים שיעזור לי להוריד גאווה ויהירות זו, או להפך לאמת לי אותה, אך לא זכיתי עוד לראות את הסימנים שה' שלח לי. אני נורא מבולבל ואשמח אם הרב יוכל לתת מענה לשאלה זו.
4661
האם זה נכון שאסור לשמוח ולרקוד כעת בגלל המלחמה ובגלל שאלו ימי בין המצרים?
אני מאוד רוצה לקיים את עצת רביז"ל להיות בשמחה תמיד, ולכן אני שומע מוזיקה ורוקד מדי יום, אבל אמא שלי שתחיה אומרת שאסור לרקוד בימים כאלו בגלל המלחמה ובגלל שאלו ימי בין המצרים. האם באמת אסור לי להיות שמח ולרקוד ולהמתיק את הדינים?
4660
בעוד כמה ימים אעבור ניתוח קיסרי. מה אפשר לעשות על מנת שהכול יעבור בשלום?
בעזרת ה' ביום ראשון הקרוב אני עתידה להיכנס לניתוח קיסרי שנקבע מראש עקב בעיות בריאותיות. אשמח שהצדיק יברך אותי ללידה תקינה ועובר בריא ושלם, וגם יאמר לי מה אפשר לעשות בזמן הנותר על מנת שהכול יעבור בשלום, ושאני והעובר נצא בריאים ושלמים ללא נזק.
4659
אבי מציק לי, מתעלל בי מילולית, ורע לי מאוד. מה אני צריכה לעשות?
יש  לי אבא קשה מאוד שעברתי איתו ילדות קשה מאוד ומלאת פחדים וחרדות. היום אני בת עשרים ושלוש, ובגללו אני בן אדם עצבני מאוד. אני מרגישה שהוא נהנה להתעלל בי ולהילחם איתי, ובגלל זה אני רבה איתו המון ולא שולטת בפה שלי. ככה גם עם אמא שלי. עזבתי את הבית ואני גרה אצל בת דודה שלי ורע לי מאוד נפשית מכל מה שקורה. אני מרגישה שלא אכפת להם ממני, כאילו אני לא קיימת, וכאילו עכשיו הוא מרגיש שהוא ניצח. סבלתי ממנו המון. מה אני צריכה לעשות?
4658
האם גם נשים צריכות לעשות 'שעה התבודדות'?
4657
בעלי נקרא על שם סבו שנפטר בגיל שישים. האם עליו להוסיף שם?
בעלי נקרא 'יעקב צבי' על שם סבא שלו שנפטר צעיר לפני גיל שישים באופן פתאומי, משבץ או דום לב. ביומיום כולם קוראים לו יעקב, אך בעלייה לתורה ובכתובה כתוב יעקב צבי. רבנית ידועה שהיא אשת תלמיד חכם אמיתי המליצה לו להוסיף לו עוד שם – 'חי' ולהיקרא 'יעקב צבי חי'. האם כדאי לעשות זאת? או אולי להוסיף שם אחר? ואם מוסיפים, האם צריכים לשנות גם את הכתובה?
4656
כבר כמה חודשים לא שילמנו את המשכנתא, ואנחנו מפחדים שיעקלו לנו את הבית
אנחנו עוברים בבית סבל גדול מהילדים, ואנחנו חיים בעניות גדולה מאוד, עד כדי כך שכבר כמה חודשים לא שילמנו את המשכנתא ורוצים לעקל לנו את הבית. אנחנו לא יכולים לישון בלילה מהדאגה ומהפחד שמא יפקיעו מאיתנו את הבית ונישאר ללא קורת גג על הראש. בבקשה צדיק יקר, מה אנחנו יכולים לעשות כדי שדבר כזה לא יקרה?
4655
אני מנהלת בית ספר לבנות, ואשמח לקבל עצה להצלחה מופלגת בשנת הלימודים הבאה
לאחרונה זכיתי לבקר ולהתפלל בציון רבי נחמן באומן, ומאז נחשפתי לחסידות ברסלב במלוא הדרה. היות ואני מנהלת בית ספר לבנות, אשמח לקבל עצה וברכה להצלחה מופלגת בשנת הלימודים הבאה עלינו לטובה בניהול בית הספר והצלחת התלמידות.
4654
אני שבורה ומותשת מכל מה שעובר עליי ואני זקוקה לחיזוק
אני שבורה ומותשת מכל מה שעובר עליי - הן בבית מהילדים ומבעלי, והן מזה שאני נלחצת מכל דבר ומתייסרת בייסורי נפש. קשה לי להחזיק מעמד, ואני זקוקה לחיזוק.
4653
מחר אנו טסות לאומן. במה להתמקד חוץ מאמירת תיקון הכללי ונתינת הצדקה?
נוסעת איתנו לאומן אישה מבוגרת על מנת להתפלל עבור בתה בת השלושים ושש לזיווג. האם יש תפילה מיוחדת שעליה לשאת, או לשפוך שיחתה בתמימות?
4652
האם באמת יש לצדיק כוח לשנות את המצב הקיים של אדם שמבקש ממנו ברכה ולפעול שהכול יסתדר?
האם באמת יש כוח לצדיק לשנות את המצב הקיים של אדם שמבקש ממנו ברכה ולפעול שהכול יסתדר? ומה עושים במקרה שהצדיק הבטיח דבר מה, אך הוא לא מתממש?
4651
מה עדיף: חסיד ברסלב ירא שמיים ובעל מידות טובות אבל לא למדן, או בחור שאינו ברסלבר אבל למדן גדול?
חברה שלי מחפשת שידוך והיא רוצה לדעת מה עדיף: חסיד ברסלב ירא שמיים ובעל מידות טובות אבל לא למדן או גאון, או בחור שאינו ברסלבר אבל הוא ממש למדן וגאון, וכמובן גם בעל יראת שמיים ומידות טובות?
4650
איך מסבירים את הסתירה בדברי רבי נחמן מברסלב בעניין כף זכות על רשע גמור?
רבי נחמן כתב בליקוטי מוהר"ן בתורה רפ"ב שצריך לדון לכף זכות אפילו רשע גמור, ובספר המידות כתב שמי שמלמד זכות על רשע - גם הוא נקרא רשע. איך מסבירים את הסתירה?
4649
האם יש עניין שאדם צדיק יגזור את השיער של הילד כשהוא מגיע לגיל שלוש?
יש לנו ילד בגיל שלוש ויש לי כמה שאלות בעניין התספורת: א. האם יש עניין שאדם צדיק יגזור את השיער של הילד או שמספיק לקחת את הילד לספר? ב. האם צריכים לעשות באותו יום סעודה? ג. והאם מותר לעשות חלאק'ה בשלושת השבועות?
4648
האם מותר לחקות את הנהגות רבינו בעניין שבירת התאוות?
ידוע שרבינו לא רצה שנחקה אותו בעניין התעניות שלו. ומה לגבי שאר ההנהגות של פרישות מרבינו כגון שבירת תאוות אכילה ושאר כל התאוות והמידות הרעות, האם בזה כן צריכים להשתדל לחקות את רבינו?
4647
חטאתי, ואני יודעת שהקדוש ברוך הוא כועס עליי. איך חוזרים בתשובה שלימה?
לצערי עשיתי טעות חמורה, ואני יודעת שהקדוש ברוך הוא וכבוד הצדיק מאוד כועסים עליי. אני חוזרת בתשובה ובאמת מצטערת שהגעתי לטעות הזאת. איך אני יכולה לדעת שהקדוש ברוך הוא וגם אתם סלחתם לי? ואיך אני יכולה לדעת שתשובתי התקבלה?
4646
האם זה נכון שבציונו של הצדיק משטפנשט אפשר להתפלל רק על דבר אחד?
היות והיום הוא יום ההילולה של האדמו"ר משטפנשט זי"ע, ברצוני לשאול שאלה: שמעתי שאומרים שכאשר מגיעים להתפלל בציונו אפשר להתפלל רק על דבר אחד. האם זה נכון?
4645
בימים האחרונים הופל באוקראינה מטוס ונהרגו כ-300 איש. האם לא מסוכן לטוס לשם עכשיו?
שמענו שלפני שלושה ימים הרוסים שיגרו טיל והפילו באוקראינה מטוס אזרחי מלזי ללא שום סיבה ידועה, ונהרגו 295 איש. האם לאור זה אפשר לטוס לאומן בתקופה הקרובה? בתודה מראש
4644
מאז שהתחיל מבצע 'צוק איתן' נתקפתי בחרדות ופחדים. איך מתחזקים במצב הזה?
בעקבות המצב הביטחוני והמלחמה שמתנהלת כרגע ברצועת עזה במסגרת מבצע 'צוק איתן' אני מרגיש פחדים. אני גר באזור המרכז ומדי פעם יש כאן אזעקות שמפחידות ומלחיצות אותי נורא. אני לא מצליח להתחזק באמונה, ואשמח אם תוכל להדריך אותי כיצד להתחזק במצב הזה.
4643
בעלי כועס כשאני מעירה לו ומאיים עליי בגירושין
אני נשואה לבעלי שש שנים ויש לנו בן מתוק. לצערי, בכל פעם שבעלי כועס הוא מאיים בגירושין וכן מדבר אליי בזלזול גדול, הוא אומר שהוא לא אוהב אותי וקשה לו עם ההערות שלי, ולעיתים אני מרגישה שהוא ממש שונא אותי. אני מרגישה שהבקשות שלי לא מעניינות אותו והוא לא מתאמץ עבור השלום בית.
4642
לפני שנה אשתי עזבה את הבית עם בתנו היחידה. מה אפשר לעשות כדי שהן יחזרו?
אני עובר תקופה לא קלה – יש לנו בעיות בשלום בית, וחברה רעה יעצה לזוגתי לברוח מהבית עם בתי היחידה. עברה כבר כמעט שנה מהסיפור, ומאז אין לי מנוח יומם ולילה. עשיתי כל מה שביכולתי - הלכתי לטיפול אצל יועץ נישואין וברוך ה' אני מרגיש שיפור גדול, ואני מתפלל בכל יום שזוגתי תחזור בקרוב ממש ויהיה אך שלום ושלווה בביתנו, ויש גם עסקנים טובים שעוזרים לי בזה, אבל יש כל מיני עיכובים בדרך.
4641
כבר כמה פעמים לא הנחתי תפילין. אנא תן לי דרך תשובה!
אני שבור מאוד כבר הרבה זמן מכך שכמה פעמים בשוגג הקרוב למזיד לא הנחתי תפילין רחמנא ליצלן. אנא תן לי דרך תשובה שלא אקרא חס וחלילה פושעי ישראל בגופם, ושאתקן את אשר פגמתי.
4640
בעלי מנהל אתר בנייה ועובד מול ערבים, ואני מאוד מודאגת מכך
העבודה של בעלי כרוכה בעבודה מול פועלים ערבים כי בעלי מנהל עבודה באתר בניה בעפולה. הדבר מדאיג אותי מאוד גם בגלל טראומה אישית שאבי ז"ל הי"ד נרצח על ידי פועליו הערבים. חשוב לציין שבתחום הבניין תמיד העבודה היא מול ערבים, ולכן מאוד קשה להימנע מכך.
4639
אני אמורה לטוס לאומן, אך חוששת בגלל הטילים שמשוגרים מעזה. האם יש ממה לחשוש?
אני אמורה לטוס בשבוע הבא לאומן, אך יש לי חשש בגלל כל הטילים שמשוגרים מעזה, בפרט שחלקם עברו מעל שדה התעופה. האם כדאי לדחות את הטיסה או שלא צריכים לחשוש?
4638
בעלי שוקד בתורה, אך מצב הפרנסה שלנו קשה מאוד. מה עושים?
אני ובעלי נשואים שנה ועדיין לא זכינו לילדים. בעלי אברך ברוך ה', ובקרוב הוא מסיים את הש"ס ורוצה להתחיל את הפוסקים והטור וכו'. הוא מאוד שקדן ולומד לשם שמיים ואני שמחה בכך, אבל מאוד קשה לנו כי אנחנו גרים אצל חמותי בגלל שאין לנו אפשרות להשכיר דירה, וכרגע אין משכורות בישיבה. בעלי אומר שהוא לא מוכן לצאת לעבוד בשום פנים ואופן כי מטרתו היא לעבוד את הקדוש ברוך הוא. אשמח לקבל את עצת הצדיק.
4637
אני בת ארבעים ושש ועדיין רווקה. למה אני מעוכבת נישואים כל כך הרבה שנים?
אני בת ארבעים ושש ויש לי ילדה בת ארבע וחצי. אני רווקה ואינני מבינה למה אני מעוכבת נישואים כל כך הרבה שנים. אשמח לעזרה.
4636
כיצד אפשר להתגבר על הגעגועים שיש לנו למרן הרב עובדיה יוסף זצוק''ל?
כיצד אפשר להתגבר על הגעגועים שיש לנו למרן הרב עובדיה יוסף זצוק''ל? ומה אפשר לעשות בשביל להחזיר לו טובה על כל מה שעשה בשבילנו בחיים חיותו?
4635
הייתי בקשר רציני עם בחור, אבל החברים שלו גרמו לכך שניפרד. מה עושים?
הייתי בקשר עם בחור, שנינו מאוד רצינו אחד את השנייה והיינו מאד רציניים בקשר. רצינו להתחזק ואז להתחתן בעזרת ה' תוך שנה בערך, אבל צצו לי כל מיני בעיות וצרות שממש הקשו עליי מלקיים את ההבטחה שאתחזק, וזה גרם להרבה סכסוכים ומריבות, ולשנינו ירד החשק מלהתחתן. לבסוף הקשר הזה הסתיים בצורה לא נעימה בכלל - הוא הפסיק לדבר איתי, והחברים שלו התערבו בעניין ושלחו לי הודעות ממש פוגעות שרצחו לי את הנשמה. האם יהיה לנו סיכוי להתחתן? ומה עושים כדי לחזק את האמונה?
4634
ביקשנו לגור אצל בננו עד שיפסק מבול הטילים על אשקלון, ונפגענו מאוד שהוא סירב
אנחנו גרים באשקלון ובני גר באחת המושבות בצפון. אני ואשתי ביקשנו ממנו לעבור לביתו לתקופה מסויימת עד שהמצב באשקלון יירגע - אך הוא מסרב בתירוצים שונים, ואנחנו פגועים עד עמקי נשמתנו מהתשובה השלילית, ולא מצליחים להבין מאיפה הוא למד את ההתנהגות הזו, בשעה שמסרנו את נפשנו עבורו, והוא יודע שאנחנו נמצאים בטווח האש של הטילים שנורים מעזה. נשמח לקבל כמה מילות נחמה מכבוד הצדיק.
4633
אני נער בן שש עשרה. האם זה אומר שעד גיל עשרים אני יכול לחטוא מבלי לחשוש מבית דין של מעלה?
אני נער בן שש עשרה, וראיתי שכתוב בחז"ל שאדם לא חייב בדיני שמיים עד גיל עשרים. האם זה אומר שעד גיל עשרים לא אקבל שכר על המצוות שלי? והאם זה אומר שעד גיל עשרים אני יכול לחטוא מבלי לחשוש מבית דין של מעלה?
4632
כשהייתי נער התעללו בי מינית, ומאז אני נמשך רק לגברים. אנא עזור לי!
אני בחור ישיבה שירד מהדרך, אך אני משתדל להניח תפילין בכל יום. כשהייתי בגיל ארבע עשרה אחד אנשי הצוות עשה בי מעשים מגונים, ומאז ועד היום אני נמשך רק לגברים. אני לא יודע מה לעשות וכבר ניסיתי להתאבד כמה פעמים. אנא עזור לי!
4631
אני כועסת המון, ואני יודעת שבכך אני מאבדת הכול. איך ניצלים מהכעס?
אני אמא לשלושה ילדים קטנים ואין לי עזרה פיזית מאף אחד כי אין לי הורים, וגם הכול סגור לנו בפרנסה, ולכן כל הזמן אני עצבנית וכועסת כי קשה לי. אני מוסרת נפש ושולחת את בעלי אחרי שכל היום עבד להשתתף בשיעור גמרא שנמשך שעה במקום לעזור לי, ואין לי בעיה כי זה שכרי, אבל הכול יורד לטמיון כשאני כועסת. בבקשה תן לי עצה, אני ממש בוכה על זה. איך ניצלים ממידה רעה שכזאת?
4630
שיתפתי את הוריי בתחושותיי, ולצערי הם נפגעו. איך אוכל לתקן את זה?
לפני ליל הסדר האחרון הייתה לי שיחה עם הוריי - לראשונה שיתפתי אותם בכך שבחגים אני מרגישה חצויה, מאחר ואני רוצה לחוות קדושה ויהדות ולעלות ברוחניות וקשה לי להרגיש את זה במשפחתי המסורתית. מאז שיחה זו יש לי כבדות בלב וצער על דבריי, כי אני חושבת שציערתי אותם, ואולי נתתי להם לחשוב שאני מעדיפה "משפחה אחרת"... איך אני יכולה לתקן את זה?
4629
איך אפשר לדעת האם המניעות שלי הם מה' יתברך או מהיצר הרע?
אם אדם רוצה לעשות משהו כגון מצווה או כל דבר אחר, ויש לו מניעות בדבר, איך אפשר לדעת האם המניעה היא מהשם יתברך שלא רוצה שהאדם יעשה דבר זה כיוון שזה לא טוב בשבילו ולא היעוד שלו או שהמניעה היא מהיצר הרע שרוצה למנוע אותו להשיג דבר טוב?
4628
אני אישה לחוצה ולעיתים חרדתית. כיצד אוכל לשנות את הרגליי?
אני ובעלי נשואים כשנתיים וברוך ה' יש לנו שני ילדים. בעלי מרגיש המון פעמים שהוא הגיע לקצה בעניין הנישואים, כי אני אישה לחוצה ולעיתים חרדתית בכל מיני נושאים עד שזה מגיע למצב שאני לא סומכת עליו ומרימה עליו את קולי. כיצד אוכל לשנות את הרגליי כדי שנחייה בנחת?
4627
האם כדאי לאמי להתחיל בהקרנות למרות שלדברי הרופאים זה יאריך את חייה רק לתקופה קצרה?
גילו לאמי בת השבעים ואחת את המחלה הממארת מהסוג הרע לא עלינו בקיבה. המחלה התפשטה לריאות, ובנוסף היא סובלת מנוזלים בריאות, חוסר חמצן בדם, סכרת ואנמיה קשה. לדברי הרופא האפשרות היחידה לטפל במצבה היא לעשות הקרנות שיוסיפו לה עוד זמן קצר לחיות, אבל גם סבל רב.
4626
מסרתי את נפשי עבור העובד שלי, ולבסוף הוא בגד בי בצורה קשה
ברוך ה' יש לי עסק גדול, ולקחתי כפועל מישהו שאהבתי ורציתי לעזור לו. טיפחתי אותו באופן אישי, ובכל פעם קידמתי אותו והעליתי לו את המשכורת. בנוסף לכל זה עזרתי לו גם למצוא בת זוג, ואף שהתגרש עודדתי אותו עד שמצא אישה אחרת. מה לא עשיתי בשבילו, ולבסוף אחרי כל זה הוא בגד בי בצורה קשה, ועכשיו הוא מלכלך עליי ומספר לכולם שקרים שבדה מליבו.
4625
הציעו לי להיות שד"ר עבור מוסדות חינוך שנמצאים על סף סגירה. האם כדאי לי לעשות זאת?
הציעו לי להיות שד"ר עבור תלמוד תורה ובית ספר שנמצאים על סף סגירה כי מצבם דחוק מאוד מאז הגזירות שיש עכשיו על התלמודי תורה ועל הבתי ספר בארץ ישראל, שלדעתי זו רשעות מאוד גדולה שמונעים מילדיהם מה שמגיע להם בפרט שהם משלמים מיסים כמו כולם. מה דעתו של הרב: האם כדאי לי להירתם לנושא הזה?
4624
הדפסתי את אחד הספרים שלכם מבלי לקבל את אישורכם. האם יש בזה בעיה?
הדפסתי את הסידור עם פירוש "עת רצון", הן בנוסח עדות המזרח והן בנוסח ספרד, ולא שאלתי אתכם. אני בטוח שאתם שמחים בכך, אך אחד החברים אמר לי שהייתי צריך להתייעץ אתכם קודם. האם יש בעיה במה שעשיתי?
4623
לאחרונה קרו לנו כמה מקרים מסוכנים וברוך ה' ניצלנו מהם. מה עלינו לתקן?
לאחרונה קרו לנו כמה מקרים מסוכנים וברוך ה' ניצלנו מהם – נסענו בכביש שכמה דקות לפני כן בוצע בו פיגוע ירי, וגם נשרף לנו המחסן. אנו מבקשים ברכה ותיקון. מה עלינו לעשות?
4622
אני לא מאושרת עם בעלי, ואני רוצה להתגרש ממנו ולפנות לדרך אחרת
בעלי משפיל אותי ליד משפחתו ובאופן כללי, מרביץ לי, ומשאיר אותי עם שלושה ילדים ללא עזרה. הוא לא מתקשר מהעבודה ובא הביתה בשעות מאוחרות בסביבות שתים עשרה בלילה. לפני שלושה שבועות ילדתי בת, וכבר חודש אני לא בקו הבריאות, ובמקום שהוא יעזור לי כשהוא חוזר סוף סוף מהעבודה - הוא עייף, לא משוחח איתי וישר ניגש למחשב.
4621
אחי דיבר נגדכם, ובעלי גירש אותו מהבית. האם בעלי נהג כשורה?
השבוע הגיעו אליי לביקור אחי ואמי, ובעלי ניסה לדבר עם אחי שיחתום על הוראת קבע עבור הצלת הנוער, אך בגלל שאחי (המסורתי) הוא נגד כל מה שקשור להתקרבות לצדיקים וכו', הוא דיבר דיבורים לא טובים על הצדיק. כשבעלי שמע זאת הוא גירש אותו מהבית והחליט שהוא לא מדבר איתו יותר עד שהוא חוזר בו מדבריו. איך עלינו להתנהג? והאם בעלי נוהג נכון שאינו רוצה לדבר איתו?
4620
החבר שלי רוצה שנתחתן, אך בגלל מה שאמר לי רב מקובל אני חוששת מאוד
אני יוצאת עם מישהו כבר שנתיים וחצי, אני בת עשרים והוא בן עשרים ושש. הוא מאוד רוצה להתחתן אך אני לא יודעת אם הוא הזיווג שלי. הייתי אצל רב מקובל שביקש לראות את התמונה שלו ואמר שאנחנו זיווג חלש, וביקש ממני שאקח תמונה שלי לבד ושלו לבד ואשים את התמונה שלי מעל התמונה שלו במשך ארבעים יום, ובכל יום לומר את התיקון הכללי ולהדליק נר לכבוד רבי שמעון בר יוחאי. והוסיף שאם ניפרד בארבעת החודשים הקרובים אז לעולם לא נחזור להיות יחד, ואם לא ניפרד בתקופה הזו זה סימן שאנחנו צריכים להתחתן. בן זוגי לא מקבל את דעותיו ורצינו לשמוע את דעתך.
4619
כל קשר שמתחיל אצלי באהבה גדולה נגמר ומרסק אותי בכל פעם מחדש
אני בת עשרים ושבע, ואני בחורה חילונית. כל קשר שמתחיל יפה באהבה גדולה נגמר ומרסק אותי בכל פעם מחדש. אני רוצה להתחתן ולזכות לילדים עוד השנה. מה אני צריכה לעשות כדי לזכות לזה?
4618
אני רווקה בת שלושים ושמונה, ואני מרגישה שאין לי יותר סיכוי להתחתן
אני בת שלושים ושמונה ולא מוצאת את בן הזוג שלי. אני מפחדת שמפאת הגיל ולאור אירועי העבר שלא הלך לי אף פעם בתחום הזוגי - אין לי יותר סיכוי לזיווג הגון ולהקמת בית בישראל. מה עליי לעשות?
4617
הבית שלנו מתנהל באלימות פיזית ומילולית, ולאחרונה בננו ניסה להתאבד
שמי ברכה, ואני נשואה מזה עשרים שנה לבעלי, לנו שלושה ילדים ועדיין אין לנו בית משלנו, מה שגורם לי להרגישה בושה גדולה. אנו נודדים הרבה מדירה לדירה, יש בינינו המון ויכוחים ואני כבר על סף ייאוש.
4616
איבדתי את התכלית בחיים שלי, ומר לי עד כדי כך שאני חושב להתאבד
אני בא ממשפחה חרדית, אך בעוונותי הרבים נפלתי מאוד לתאוות ניאוף ואני מרגיש שאין לי סיכוי לצאת ממנה. איבדתי את התכלית בחיים שלי ומר לי עד כדי כך שאני חושב להתאבד. אני מרגיש ריקנות גדולה ולא יודע מה יהיה איתי. בבקשה, תעזור לי.
4615
מאוד קשה לי להגיע לפשיטות ולב נשבר, ואשמח לקבל את עצתך
לפני שה' הוציא אותי מאפילה לאורה למדתי הרבה מתמטיקה ופיסיקה וכו' ועד היום המוח שלי עובד בצורה של נוסחאות ותבניות, מה שמקשה עליי מאוד להגיע לפשיטות ולב נשבר, ואפילו בהתבודדות בחצות לילה אני מרגיש בלי לב. הדבר מצער אותי מאוד ואשמח לשמוע את עצתך בנושא.
4614
האם כדאי לנו להיכנס לכפרים ערביים כדי לשווק את הסחורה שלנו?
לאחר התייעצות עם הצדיק ייבאנו סחורה מסין. כעת, לאחר שהגיעה הסחורה, אנו משווקים אותה לחנויות, והיות וגם המגזר הערבי קונה סחורה מאיתנו, רצינו לדעת: האם זה בטוח להיכנס לכפרים שלהם ולספק להם סחורה או שעדיף לא למכור להם בכלל?
4613
אני מרגיש שהמראה החיצוני שלי לא תואם את מצבי הרוחני, ולכן אני שוקל לקצץ את הזקן. מה דעתכם?
מזה שמונה שנים אני נמצא בתהליך תשובה, ולפני מספר שנים החלטתי לגדל זקן. ברוך ה' גדל לי זקן לבן מלא הדר המקנה הוד לפנים שלי, אך לאחרונה אני מרגיש לא טוב איתו כאילו אני מתהדר בנוצות שלא שייכות לי, כי אין קשר בין הדרת הפנים אותה מקנה לי הזקן ובין הפנימיות והמדרגה הרוחנית שלי.
4612
מהי "השכינה"?
הרבה פעמים משתמשים בביטויים "השראת השכינה", "לאוקמי שכינתא מעפרא" או "יחוד קודשא ושכינתיה". מהי בדיוק "השכינה"?
4611
מה דעתכם בעניין 'תיקון אלף השופרות' בעמוקה?
מה דעתכם על 'תיקון אלף השופרות' בעמוקה בו מתקבצים יחד יהודים הזקוקים לישועה, מתפללים, זועקים ותוקעים יחד באלף שופרות?
4610
כשאני שובת עם הצדיק ביבנאל אני מתמלא ברוחניות, אך ההוצאה גדולה. מה עושים?
כשאני נוסע לשבות עם הצדיק ביבנאל אני מרגיש שזה עוזר לי מאוד ברוחניות, וגם אני ומשפחתי מאוד נהנים כל השבת, אך הבעיה שכל נסיעה כזו עם כל המשפחה עולה לנו כ-1200 ש"ח שזה סכום גדול בשבילנו. האם צריך להסתכל על ההוצאה הזו, או שלא צריכים לחשוש אלא לסמוך על זה שלא נפסיד מנסיעה לצדיק גם כשזו הוצאה כבידה בשבילנו?
4609
כבר מספר שנים יש לי כתמים שחורים בראייה. האם יש לזה פתרון?
כבר מספר שנים שיש לי בעיית כתמים שחורים בראייה, והכל התחיל בתקופה של חרדות ופחדים. במהלך השנים הייתי אצל מספר מטפלים, אך דרך אף אחד מהם לא הגיעה הישועה. אני משתדל לעשות התבודדות ולבקש מה' שאבין מה הוא מרמז לי, ואודה לך אם תאיר לי את הדרך במה עליי להתחזק.
4608
לפני כמה ימים מישהו צעק עליי וביזה אותי, ומאז אני שרוי בפחד גדול
לפני כמה ימים אדם מסוים צעק וביזה אותי מסיבה לא מוצדקת, ומאז אני בפחד והמחשבות עליו לא יוצאות לי מהראש. אני לא יודע מה לעשות ואיך לשכוח אותו מליבי ולהפיג את החששות.
4607
כבר חודש וחצי אני אוסף צדקה בחו"ל, אך עדיין לא השגתי מספיק כסף. האם לחזור לארץ או להישאר?
אני נמצא בחובות גדולים והוצרכתי לנסוע לאחינו בני ישראל הנדיבים בגלות כדי לקבל את עזרתם. אני נמצא כבר כמעט חודש וחצי מחוץ לבית, ועדיין חסר לי עוד הרבה. האם אני צריך להישאר עוד זמן בגלות כדי להסדיר את החובות או שכדאי לי לחזור לארץ ולפחות להקל מעומס החובות?
4606
ההורים שלי מתנגדים מכמה סיבות שאתחתן עם החבר שלי. האם לשמוע בקולם?
שלום! אני יוצאת עם החבר שלי כבר שנה וחצי. הוא חולה בסוכרת נעורים, וההורים שלי לא רוצים אותו בשום פנים ואופן, בניגוד להורים שלו שלהם אין בעיה איתי. הוא קצת ילדותי אבל הוא בחור עם לב טוב. האם לקדם את החתונה או לשמוע בקולם? ומה לעשות עם זה שהוא קצת ילדותי?
4605
האם זמן חצות לדעת רבינו נאמר גם לגבי קיום מצוות דאורייתא או דרבנן?
האם זמן חצות לדעת רבי נחמן זצ"ל נאמר גם לגבי קיום מצוות דאורייתא או דרבנן כגון אכילת אפיקומן בליל הסדר שנאכל עד חצות או אמירת סליחות הנאמרות לאחר חצות?
4604
קראתי שמי שפוגם בעיניים תפילתו לא מתקבלת. איך אפשר לא ליפול לייאוש?
קראתי שמי שפוגם בעיניים שלו תפילתו לא מתקבלת תשעים יום ומקבל עוד הרבה עונשים. איך אפשר אחרי שקוראים את כל העונשים האלו לא ליפול לייאוש? בפרט שכבר תקופה ארוכה הרגשתי בתפילה שלי שאני מדבר ממש לפני השם, ועכשיו כשאני קורא את כל העונשים האלו אני מרגיש שהפסדתי הכול וזה ממש מייאש אותי.
4603
מאז שהייתי בלוויה של בן דודי התחלתי להרגיש הרגשות מוזרות בזמן השינה
לפני כחמישה חודשים הייתי בלוויה של בן דודה שלי, וביציאתי מבית הקברות שכחתי ליטול את ידיי, וכבר ביום שלאחר מכן הרגשתי בשנתי שמישהו נוגע בי ומוריד מעליי את השמיכה, וכאילו שמישהו הולך עליי. יש ימים שאני מרגיש חולשה רצינית בגופי ואף כאבים חזקים בחזה.
4602
כיצד עלינו לנהוג בעניין המפגשים עם משפחתנו החילונית?
לאמא שלי מאוד חשוב שניפגש עם אחי ואחותי וילדיהם, אבל אנחנו מתחמקים, כי כשהיו מפגשים הם דיברו דברים בעייתיים, וכן אחי ואחותי נוגעים בבני זוגם ליד כולם, הילדים שלהם עם אייפונים ומחשבים ואנחנו חוששים מאוד לטהרה ויראת השמים של ילדינו. מה עלינו לעשות? האם להיפגש איתם? באילו תנאים? ואיך לדבר עם ההורים על כך?
4601
אנחנו נוסעות השבוע לאומן. האם תוכלו לכתוב לנו הדרכה מה לעשות שם?
בעזרת ה' אני נוסעת השבוע עם קבוצה גדולה מנשות אנ"ש לציון רבינו, ונשמח מאוד אם תוכלו לכתוב לנו הדרכה מפורטת כיצד כדאי לנצל את השהות באומן ובציון הקדוש לתועלת כל הנשים הנוסעות השבוע לאומן.
4600
מרוב עייפות מעבודת היום, הרבה פעמים אני נרדם מבלי להתפלל ערבית. מה העצה?
אני עובד, ולאחר העבודה אני עוזר לאשתי בבית. בשעות הערב המאוחרות אני הולך לבית המדרש ללמוד תורה, אך הרבה פעמים אני מתעייף ונרדם על הספה בבית בלי ערבית וקריאת שמע שעל המיטה. כמו כן, לפעמים כשאני בבית המדרש אני נרדם על הספר תוך כדי לימוד. איזו עצה מעשית יוכל הרב לתת לי כדי שאהיה חזק במידת הזריזות וניצול הזמן?
4599
האם זה נכון שבחור או בחורה רווקים לא יכולים להיות מקורבים לרבינו?
שמעתי אנשים שאומרים שלרבינו אין עניין עם רווקים, וכל העניין שלו זה רק לאנשים נשואים. אני עושה כל שביכולתי להכיר את האישה שמתאימה לי, ולא פוסל אף אחת, מנסה ומנסה, אך עדיין לא מצאתי את האישה שלי. אני מאוד רוצה להתחתן ולכל שידוך שמציעים לי אני הולך. אני יודע שיש לי עיכובים בזיווג ומאמין שרבינו יפעל עבורי, ואני מקבל את זה בהבנה, אבל מה עושים שיש לי הרהורים רעים שמאוד מצערים ומפריעים לי?
4598
בעלי מתנהג אליי ואל הסביבה בצורה מזעזעת. אני מתחננת, עזור לי!
אני נשואה עם בעלי עשרות שנים. יש בינינו הרבה ויכוחים, ואפילו שאני מנסה להיות טובה, אם יש משהו שלא מוצא חן בעיניו הוא מגיב בקללות, אך תמיד אני מנסה להעלים עין למען הילדים.
4597
איך ראוי להתפלל: שיהיה לי שפע די צרכי, או שתהיה לי עשירות גדולה כדי שאוכל לעזור לאחרים?
יש לי חובות גדולים. באיזה אופן אני צריך להתפלל: שתהיה לי ולמשפחתי פרנסה טובה בשפע ושלא יהיו לנו חובות, או שאני צריך לבקש עשירות כדי שאוכל לעזור גם לאחרים?
4596
אני ובעלי נשואים בנישואים שניים ומתגוררים בשני בתים נפרדים. האם כדאי לעבור להתגורר יחד?
אני ובעלי נשואים בנישואים שניים ומתגוררים בשני בתים - רוב הזמן בעלי איתי ועם בני בביתי שנמצא בעיר, ופעמיים בשבוע הוא עם בנותיו בביתו שבקיבוץ. האם להמשיך במתכונת זו או לעבור להתגורר יחד?
4595
אני מרגישה עצב עצום ואין לי כוח לעשות כלום. איך יוצאים מזה?
אני מרגישה עצב עצום ואין לי כוח לעשות כלום - לא ללמוד בבית ספר, לא לצאת מהבית, לא לחייך, לא לשמוח, ולא לכבד את ההורים - כלום! אני מתפללת ועושה את המצוות שחייבים, אבל לא כמו תמיד, האם אפשר לצאת מהעצב הזה?
4594
המצב הכלכלי שלנו הולך ומחמיר, אך בעלי לא מתייחס לכך ברצינות
בעלי לומד תורה ברוך ה' ועובד בערבים, ואני סטודנטית, יש לנו ילד אחד ועוד אחד בדרך... הבעיה היא שעם רמת ההכנסה שהוא מכניס אנחנו לא יכולים להתקיים כל כך, והוא לא שם לב לזה.
4593
הציעו לי שידוך עם חסיד ברסלב גרוש ואב לחמישה ילדים. מה דעתכם בעניין?
אני רווקה בגיל שלושים ושמונה, והציעו לי שידוך עם גרוש פלוס חמישה ילדים שמקורב לברסלב. אני מודעת לגילי, ולכן הסכמתי. עושה רושם שיש לו יישוב הדעת ולב טוב, אך אני לא מאמינה שיש לי את הכוח הנדרש.
4592
מזה שבע שנים אני סובלת מבעלי עד כדי פגיעה נפשית. מה אפשר לעשות?
מזה שבע שנים אני סובלת מבעלי - הוא לא רוצה לערוך את הקניות לבית, מנסה 'להעניש' אותי ולא מתייחס אליי. כבוד הרב, אני פגועה נפשית. אני עושה הכול בשביל שלום בית, אך בעלי עקשן ואני לא יודעת מה עובר עליו.
4591
מאז שאמי נפטרה אין לי טעם בחיים וקשה לי לאהוב גם את ילדיי
אני בת חמישים ושתיים, גרושה, אם לשלושה ילדים ולא עובדת. מאז שאמי נפטרה כשהייתי בת שתים עשרה, אני נאבקת יום יום כדי למצוא טעם בחיים, אך אני לא אוהבת את החיים וכל יום הוא סבל.
4590
האם יש בעיה או סכנה בכך שמשאירים את התפילין בבית הכנסת?
אני רוצה להתפלל במניין בבית כנסת של אנשי שלומנו, אך מכיוון שבית הכנסת מעט רחוק אני צריך לנסוע לשם עם רכב, וכיוון שאני עובד מיד אחרי התפילה זה אומר שאצטרך להשאיר את התפילין שלי בבית הכנסת. האם יהיה מותר במצב כזה להשאיר את התפילין בבית הכנסת ולקחת אותם בשעות הערב כשאני חוזר מהעבודה?
4589
האם כדאי להעניש את בני בזה שאמנע ממנו לטוס השנה לאומן?
אני סוכן נסיעות ומארגן טיסות לאומן באחת החברות הגדולות, ובגלל תפקידי אני זכאי לשני כרטיסי טיסה נוספים. יש לי בן בגיל שמונה שכבר מגיל חמש מגיע איתי לאומן מדי שנה. בני זה שובב מאוד, ורציתי לשאול את הצדיק: האם זה נכון למנוע ממנו להגיע לאומן השנה כעונש על התנהגותו הלא טובה כדי שיבין שלא הכול מגיע בקלות וברור מאליו?
4588
אני רוצה ללמוד עריכת דין במכללה חרדית, אך הוריי מעדיפים שאתפרנס מהפצה. מה דעתכם?
אני בחור בגיל שמונה עשרה, חסיד ברסלב, ויש לי ויכוח עם אמי שתחיה - אני רוצה ללכת ללמוד במכללה חרדית במגמת עורכי דין, ואמי לא מסכימה בשום פנים ואופן, ואומרת שעדיף שאלך להפיץ את ספרי רבינו ז"ל ואתפרנס מזה. ומכיוון שלא הגענו לעמק השווה אמרנו שנשאל אתכם, ומה שתפסקו יהיה מקובל על שנינו.
4587
הייתי נשואה חצי שנה והתגרשתי, ומאז אני לא מצליחה להמשיך הלאה
שמי מוריה, אני בת שלושים, חוזרת בתשובה, וגרושה שלושה חודשים ללא ילדים. הייתי נשואה חצי שנה, והגרוש שלי טען שהוא לא נמשך אליי ושהוא חסום רגשית, ומסתבר שהוא גם ניסה לחזור לגרושתו. אני רוצה לציין שלפני החתונה שמרנו נגיעה, והוא ממש התלהב ממני והשקיע בי, התחתנו בקדושה וטהרה ואינני יודעת מאיפה באה הגזרה הזאת. אני לא מצליחה להמשיך הלאה ואני שבורה. אשמח לקבל את עצתו של כבוד הרב.
4586
סירבתי להתחתן עם החבר שלי והוא עזב אותי. מאז אני אכולת חרטה. מה ניתן לעשות?
שלום. יצאתי עם בחור במשך שנתיים, אהבתי אותו נורא, ועדיין, אך בזמנו כשהוא רצה להתחתן לא הייתי בשלה נפשית כי עברתי המון שינויים בתחום בחירת הלימודים ובמקום מגוריי, מה גם שסבתי נפטרה והיינו בתוך שנת אבל. מאז שסירבתי להתחתן באותה העת אני אוכלת את עצמי ומאשימה את עצמי בכך שלא נישאתי לו. אני מלאה בכאב, כעס ועצבות ולא יודעת מה לעשות כבר חצי שנה ויותר... מה ניתן לעשות?
4585
האם מותר לי לומר ליקוטי תפילות או תהילים בזמן הלימוד בכולל?
אני לומד בכולל ליטאי, וראשי הכולל מרשים לאברכים ללמוד מה שליבם חפץ. השאלה שלי היא האם מותר לומר ליקוטי תפילות או תהילים בכולל, כי מן הסתם התורמים שמממנים את הכולל לא מעלים על דעתם אפשרות כזאת שיתפללו במקום ללמוד. האם אפשר לומר שאילו הם היו יודעים את המעלה של הדבר היו שמחים ובוודאי לא היו מתנגדים?
4584
כל הזמן מסתובבות בראשי מחשבות לא טובות. מדוע אני כל כך מפוחדת?
כל הזמן מסתובבות בראשי מחשבות לא טובות, וכל דבר שקורה לאחרים אני פוחדת שיקרה גם לי. מכל דבר קטן אני דואגת וזה גורם לי תסכול, ואחת התפילות שלי היא שהמחשבות הרעות שלי לא יתקיימו ולא יתקבלו חס ושלום. מדוע אני כל כך מפוחדת? אולי יש משהו שאני צריכה לעשות כדי שהפחדים האלו יסתלקו?
4583
האם יש עניין שההורים יקראו אחד לשני בנוכחות הילדים אבא ואמא?
רציתי לדעת האם נכון לנהוג שההורים יקראו זה לזה אבא ואמא בנוכחות הילדים או שאפשר לקרוא זה לזו בשמות הפרטיים?
4582
אני עוסק בצרכי ציבור, וכל הזמן יש לאנשים טענות עליי. מה עושים?
אני עובד עם ציבור וקהל (לא בתור גבאי), ואני יודע שמי שעוסק בצרכי ציבור באמונה זו זכות וזה דבר חשוב וטוב, ושמי שעוסק עם ציבור צריך הרבה מידות טובות ודרך ארץ. הבעיה היא שכמה שאני משתדל להיטיב עם הבריות ולעזור לאנשים לפנים משורת הדין ולהגדיל ראש - באים אליי בטענות...
4581
האם האיסור להסתכל על נשים הוא גם בצפייה באמצעות מסך?
רציתי לדעת האם מאמר חז"ל המובא בגמרא (נדרים כ.) 'כל הצופה בנשים סופו בא לידי עבירה', מדבר רק על צפייה בעיניים ממש או גם על צפייה באמצעות מסך? והאם יש איסור הלכתי לצפות בנשים דרך המחשב וכדומה אם זה לא גורם לפגם הברית?
4580
אני מאוד אוהבת לשמוע מוזיקה ערבית והיא משמחת אותי. האם זה בסדר?
הרב כתב לי במכתבו שאדם צריך לשמוע ניגונים שמשמחים אותו. אני מאוד אוהבת לשמוע מוזיקה ערבית והיא משמחת אותי, האם זה בסדר?
4579
'כל שישנו במקרא ובמשנה ובדרך ארץ לא במהרה הוא חוטא'. איך מקיימים משנה זאת הלכה למעשה?
מובא במשנה (קידושין א, י): 'כל שישנו במקרא ובמשנה ובדרך ארץ - לא במהרה הוא חוטא, שנאמר "והחוט המשולש לא במהרה ינתק"'. א. למה הכוונה במילים 'דרך ארץ': האם הכוונה לעבודת כפיים, לנימוסים, או למשהו רוחני כגון תפילה?
4578
האם גם בימים אלו, כאשר כל הארץ מטווחת בטילים, מותר לקיים את מנהג אנשי שלומנו לרקוד אחרי כל תפילה?
האם בימים טרופים כאלו כאשר כל ארץ ישראל מופצצת בטילים שנורים מרצועת עזה והצבא עומד היכון לכניסה רגלית לעזה במסגרת מבצע 'צוק איתן', מותר לקיים את מנהג אנשי שלומנו לרקוד אחרי כל תפילה? ומה עלינו לעשות כדי לבטל את רוע הגזירה?
4577
האם ידוע היכן קבור ר' שמחה אבא של רבינו ז"ל?
4576
השתתפתי בהפגנה והסתבכתי עם המשטרה, ואף אחד לא רוצה לעזור לי
השתתפתי בהפגנה והסתבכתי עם המשטרה. פניתי לכמה עסקנים בבקשה שיעזרו לי אבל כולם דחו אותי בלך ושוב ויש לי תחושה שאף אחד מהם לא מתכוון לעזור לי ברצינות. אנא כבוד הצדיק תעזור לי - מה עושים?
4575
אנו טסים עם בננו בן השבע לאומן. כמה זמן כדאי לשהות שם?
בננו יגיע לגיל שבע בעוד שבועיים, ואנחנו רוצים להגיע איתו לציונו של רבינו הקדוש באומן. האם כדאי לנו לשהות שם ליומיים בלבד או להאריך את השהות לשבוע ויותר?
4574
אני לא מתלבשת בצניעות. האם מותר לי לברך ברכות?
אני בחורה מאוד מאמינה, מתפללת בבוקר, שומרת את החגים ומשתדלת להתקרב ולקיים את המצוות כמה שיותר. רציתי לשאול: האם בתור בחורה שלבושה כחילונית מותר לי לברך ברכות על מזון ושתייה ו'אשר יצר' כאשר אני לא בלבוש צנוע?
4573
למה אסור ללמד זכות על החוטא במשכב זכור?
איך רבינו אמר שאסור ללמד זכות על מי שעבר על משכב זכור, הרי במקום אחר רבינו אמר שצריך ללמד זכות גם על רשע גמור?
4572
הרב אומר שבעל תשובה צריך להתרחק ממנהיגות. אבל הרי רבי עקיבא התחזק והפך לגדול הדור?
כבודו מזהיר אותנו פעמים רבות שעל אף שמעלת בעלי תשובה גדולה מאוד, עם כל זאת בעל תשובה צריך לשבת בין תנור לכיריים ולא להיות מנהיג וכדומה. והנני רוצה לשאול: הרי רואים שהיו גדולי עולם כמו רבי עקיבא, בן בג-בג ובן הא-הא שמתחילה לא היו צדיקים ולבסוף נעשו כל כך גדולים עד שיצאה מהם תורה לכל עם ישראל. מה ההסבר לכך?
4571
האם יש פתרון לגמגום?
4570
איך אפשר לדעת מה התפקיד שלי בעולם?
ברור שהיעוד שלנו בעולם הזה הוא לעשות את רצונו יתברך, אבל הרי יש תפקיד מיוחד לכל אדם, וזה שונה מאדם לאדם, אז איך אפשר לדעת מה התפקיד הספציפי שלי? האם כשאני נמשכת לדבר כלשהו זה אומר ששם תפקידי? והאם כאשר יש לי ניסיונות במשהו מסוים זה אומר שזה התיקון שלי?
4569
ילדתי בת לאחר טיפולים ואני רוצה עוד ילדים. האם להמשיך בטיפולים?
לפני כחצי שנה נולדה בתנו הבכורה, וזאת לאחר שכבוד הרב המליץ לעשות טיפולים. אנו מקווים שהקדוש ברוך הוא יזכה אותנו בעוד ילדים, והיות ואנחנו בשנות הארבעים לחיינו ברצוננו לשאול: האם עלינו להמתין או להתחיל מיד בטיפולים כדי לזכות בזרע קודש בר קיימא?
4568
כל הזמן יש לי הרגשה שבעלי רוצה נשים אחרות. איך יוצאים מהסבך הזה?
בכל פעם שהוא מדבר עם אישה אחרת אני נכנסת לסוג של כעס ומוכיחה אותו על זה, אך הוא מסכן לא מבין מה אני רוצה ממנו, והוא צועק עליי "מה את רוצה ממני? אין לי עסק עם השטויות האלו, תעזבי אותי לנפשי..." אנא תעזור לי לצאת מהסבך הזה.
4567
רב אחד אמר לי על השידוך שהוא מתאים, ורב אחר אמר שלא, ואני מבולבלת מאוד
התייעצתי עם רב מסוים שבדק בשמות שלנו ואמר שאנחנו לא מתאימים ומגיע לי מישהו יותר טוב ממנו בהרבה ושאני לא צריכה להתפשר, ואז אבא שלי שאל רב אחר שבדק לפי ספר הזוהר ואמר שאנחנו ממש מתאימים. עכשיו אני מבולבלת מאוד ולא יודעת מה לעשות... מי משני הרבנים צודק? והאם להמשיך בפגישות או לא?
4566
אשתי הפילה בהריון הקודם ואנחנו מאוד שבורים. מה לעשות כדי שזה לא יקרה שוב?
התחתנתי לפני חמש חודשים ואשתי נקלטה בהריון אבל לצערי אחרי חודש היא הפילה ואנחנו שבורים מאוד מזה. למה הגיע לנו דבר כזה? ומה לעשות כדי שלא יקרה עוד פעם?
4565
עוברים עליי כל כך הרבה צרות ומשברים ופשוט נמאס לי. מה אני יכול לעשות?
עוברים עליי כל כך הרבה משברים. יש לי אשה מאוד קשה, אני מכבד ומייקר אותה אבל היא לא יכולה לדבר בנחת רק בצעקות וקללות והיא משפילה אותי על לא דבר, וכן יש לי ילדים קשים שעושים לי את המוות בבית, מסתבכים עם ילדי השכנים ועושים נזק. מה אני עושה ולמה זה מגיע לי?
4564
הבחורה איתה אני יוצא לא מספיק אינטליגנטית לטעמי, ואני לא יודע מה להחליט לגביה
אני בחור בן שלושים וחמש, ואני יוצא עם בחורה בת עשרים וארבע וחצי. היא בחורה יפה, בעלת אופי מדהים ותכונות טובות. אך בעיה אחת מפריעה לי: הרבה פעמים אני מרגיש שהבחורה לא מספיק אינטילגנטית בשבילי, ולא מעט פעמים אני מרגיש שאני צריך לצמצם את עצמי ולהסביר לה דברים ביתר הרחבה.
4563
האם שייך לעבור לגור בכפר חב"ד לתועלת חינוך ילדינו אף שאיננו חסידי חב"ד?
בעלי פרק עול לפני שנתיים ועברנו למושב דתי לאומי. ילדיי לומדים בכפר חב"ד אבל אחר הצהריים הם מתחברים עם ילדים מהשכונה, אי אפשר למנוע את זה, ואני רואה שאם נמשיך ככה הירידה שלהם לא רחוקה. אני עובדת בכפר חב"ד, ורציתי לדעת האם מתאים שנעבור לגור שם למרות שהבית שלנו לא נחשב חסידי, והאם זה יהיה לתועלת הילדים למרות שאבא שלהם שונה?
4562
אני רוצה לטוס לאומן בט"ו באב, אך אבי מעדיף שאטוס בחורף יחד איתו. מה לעשות?
אני בחורה בת שמונה עשרה, ואבי הוא חסיד ברסלב. כל השנה חסכתי כסף כדי שאוכל לטוס לאומן יחד עם קבוצת נשים בט"ו באב, אך כשדיברתי על זה עם ההורים שלי הם הביעו התנגדות. אבי מעדיף שאסע יחד איתו ועם אחי הקטן בחורף, אך אני רוצה לנסוע דווקא בט"ו באב כי הבנתי שאז זה זמן מסוגל לנשים.
4561
האם מותר לאשה להסתובב בבית ללא כיסוי ראש כשרק הבעל רואה?
רוב זמני אני בבית מטפלת בשני ילדי הקטנים, ולעיתים מרוב ההתעסקות בצרכי הבית כיסוי הראש שלי נופל. אני מרגישה שיותר קל לי לתפקד ברוגע ובצורה מאווררת כשאני ללא הכיסוי, וכמובן שאף אחד מבחוץ לא רואה אותי כך, רק בעלי כשהוא מגיע. מה דעתך על כך?
4560
האם כדאי להכניס הביתה מחשב עם אינטרנט לצורך עבודה?
לאבי יש עמותה לתפילות בקברי צדיקים והוא מעוניין שאעבוד אצלו בתחום ההתרמות, לצורך כך אצטרך להכניס הביתה מחשב שמחובר לאינטרנט, וכמובן שמדובר על אינטרנט עם סינון ברמה הכי גבוהה וקפדנית שאפשר. אני נשואה טרייה (שלושה חודשים), ואני מתלבטת האם כדאי לי לעשות את הצעד הזה לצורך פרנסה או לוותר על העבודה. מה דעתכם?
4559
בתקופה האחרונה אין לי הצלחה בפרנסה. מה יכול לעזור לי?
אני בן עשרים ושש. יש לי קשיים בפרנסה, ובחצי שנה האחרונה עבדתי בשלושה מקומות. אני מאמין שהכול מאתו יתברך, אבל נכנס בי סוג של פחד בלתי מוסבר מהעבודה. אשמח אם הצדיק יעזור לי.
4558
בעלי עזב את הישיבה לצורך פרנסה. האם תהיה לנו הצלחה?
אנחנו נשואים כמעט שנתיים, ועד עכשיו בעלי למד יום שלם בישיבה שסיפקה לנו מגורים וקהילה תומכת. לאחר התלבטות החלטנו לעזוב את הישיבה שבעלי לומד בה, כי בעלי רוצה לשלב לימוד תורה עם עבודה. עד עכשיו אני עבדתי והצלחתי לפרנס אותנו, ועכשיו אנו מצפים ללידה בעוד כמה חודשים כך שכבר לא אוכל לעבוד.
4557
בכל פעם שאני רוצה להתבודד, אני שומעת קול פנימי שמחליש את דעתי
אני מרגישה שמאוד קשה לי לדבר עם ה' יתברך - בכל פעם שאני מנסה לדבר המילים לא יוצאות לי מהפה, ויש לי קול פנימי שאומר לי עד כמה אני לא בסדר, ומה פתאום אני באה לדבר עם ה'... ושאני אינטרסנטית.. ואז אני שותקת. אני מאוד רוצה להתקרב לה' יתברך. איך מתגברים על המחשבות האלו?
4556
מדוע עניין ההפצה הוא דבר כל כך חשוב בחסידות ברסלב?
שמעתי בשמכם שעל כל אחד המקורב לרבינו הקדוש מוטלת החובה לצאת בעצמו ולהפיץ את ספריו הקדושים של רבינו, והוספתם שאשרי ואשרי מי שמפיץ את הקונטרסים שחיברתם. אני התקרבתי לרבינו בשנים האחרונות, והאמת היא שקצת קשה לי לעשות את זה, אולי בגלל שאני לא ממש מבין מה העניין בזה. אשמח לקבל הסבר וחיזוק לעניין.
4555
התגרשתי פעמיים מסיבת אלימות קשה, וגם הילדים שלי סובלים מאוד. למה?
עברתי ועדיין אני עוברת בחיים קשיים. כל הזמן אני נופלת, והנחמה שלי היא שלפחות אני קמה חזקה יותר. התגרשתי פעמיים מסיבת אלימות קשה, וגם הילדים שלי עוברים חיים קשים. אני אישה מאמינה מאוד, הבנות שלי לומדות בבית ספר דתי, ואני לא יודעת למה נגזר גם על הילדים שלי לסבול... אני מרגישה אשמה בכל מה שקורה להם.
4554
הראש שלי מלא בהרהורים רעים ואני נכשל בראיות אסורות. בבקשה, תעזור לי!
אאני נמצא במצב רוחני גרוע מאוד - אני לא יכול להתרכז בכלום, לא בלימוד תורה ולא בתפילה, כל הראש שלי מלא במחשבות והרהורים רעים ואני נכשל בראיות אסורות. אני מיואש ומרגיש שאין לי יכולת להתגבר על זה. בבקשה תעזור לי!
4553
התברכתי בכישרון מוזיקלי טוב. איך אני יכולה לממש את התפקיד שלי בעולם בעזרת הכישרון הזה?
אני יודעת לנגן בגיטרה ובאורגנית, וברוך ה' התברכתי בכישרון מוזיקלי טוב. איך אני יכולה לממש את התפקיד שלי בעולם בעזרת הכישרון הזה?
4552
אני עובד במחשב על הוצאת ספר קודש, אך במקביל נכשלתי בראיות אסורות
אני עובד על הוצאת מהדורה מפוארת של ליקוטי מוהר''ן, אבל לפני כמה זמן נפלתי חזק בקדושת העיניים כשהסתכלתי במחשב באיזה מקום. נמאס לי מעצמי שאני כזה מופקר ויכול להיות תקופה מסוימת בסדר, ואחר כך לפגום בעיניים, אני ממש מבולבל ונמאס לי.
4551
מה דעתו של כבוד הרב בנוגע לאלו שהכריזו שהם הולכים לנקום בערבים בגלל רצח שלושת החטופים?
כולנו עדיין מזועזעים ודואבים מהבשורה המרה על מציאת שלושת הגופות של הנערים החטופים - גלעד שאער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח הי"ד, והלוואי שלא נדע עוד צער כזה מעולם. היום פורסמו הודעות בשם כמה אנשים שהם מתכוונים לנקום בערבים בבחינת מידה כנגד מידה בגלל הרצח הנורא. מה דעתכם בעניין? האם מותר לעשות זאת?
4550
אין לי שלום בית תקין, וזה גורם לי להיכשל בראיות אסורות. מה עושים?
אני כותב בבכי גדול ובבלבול עצום. אני אברך, ולפעמים כשלא טוב לי עם אשתי אני פוגם בעיניים (לא בברית), והולך לראות סרטים וכל מיני תכניות של דמיונות ומאבד את המוח בהבלים ובדברים מכוערים. אני מרגיש שהמוח שלי נשרף, יש לי צער ואינני יודע איך לחזור בתשובה ומה אומר בבית דין של מעלה.
4549
האם כדאי לנו לעבור ליבנאל למרות שאיננו יודעים ממה נתפרנס שם?
אנחנו זוג עם ארבע בנות, ואנו שוקלים לעזוב את תל אביב ולעבור ליבנאל. אנחנו דתיים אך לא חסידי ברסלב. כאן יש לנו משפחתון ואנו לא יודעים ממה נתפרנס ביבנאל. האם המעבר ליבנאל הוא צעד נכון?
4548
האם כדאי להפסיק את הטיפול התרופתי שלי כדי שאוכל להיכנס להיריון?
בהיריון האחרון שלי שהיה לפני שש שנים חוויתי לידה מאוד קשה עם הסתבכות, והדבר גרם לי לחרדות שלאחר לידה, ובעקבות זאת התחלתי טיפול תרופתי של לקיחת כדור מסוג סרוקסט פעם ביום עד היום. כעת ברצוני להיכנס שוב להריון, אך אני חוששת להפסיק לקחת את הכדור כדי שלא יחזרו לי החרדות. מה הצדיק מייעץ לנו לעשות?
4547
איך ייתכן ששלושת החטופים נהרגו, הרי הם היו בחורי ישיבה ושומרי תורה ומצוות?
כולנו שמענו בעצב רב על כך שמצאו את הנערים החטופים ללא רוח חיים, ויש לי שאלה שמאוד מכבידה עליי - איך זה יתכן שדווקא הם שהיו בחורי ישיבה שומרי תורה ומצוות - נהרגו, ואילו גלעד שליט שאינו שומר תורה ומצוות כן ניצל וחזר הביתה?
4546
מדוע יש כל כך הרבה מחלוקת על חסידות ברסלב ועל 'היכל הקודש' בפרט?

4545
מה יהיה עם הגזירות הקשות שמאיימות לעקור את התורה בארץ ישראל?   
4544
האם כדאי לנסוע לקבר יוסף בנסיעת נשים מאורגנת?   
מה הרב חושב על נסיעת נשים לציון יוסף הצדיק? היום יש אוטובוסים ממוגנים ואבטחה, אך בכל זאת, האם שייך לנסוע?
4543
איך אנשים מצליחים לשרוד בעולם הזה בלי העצות של רבי נחמן מברסלב?   
בשנים האחרונות התקרבתי לחסידות ברסלב ואני משתדל להשתמש בעצות הקדושות המובאות בספרי רבי נחמן מברסלב ובספרי תלמידיו הקדושים, כגון: התבודדות, גם מעט זה טוב, חיפוש הנקודות הטובות, לחשוב כאילו היום נולדתי, חיה את הרגע וכו' - עצות חשובות, מעשיות ותועלתיות מאוד. ורציתי לשאול: האם יש לרב הסבר איך אנשים חרדים שאינם מקורבים לרבי נחמן שורדים בעולם הזה המלא יגונות וצרות בלי להשתמש בעצות אלו?
4542
בן זוגי הודיע לי שאינו מתכוון לשמור שבת גם בעתיד. האם יש טעם להמשיך בקשר?   
אני בת עשרים ותשע, ויוצאת עם בחור כבר שנה וחצי. הבחור מניח תפילין בכל בוקר אבל אינו שומר שבת, ואומר לי שוב ושוב שהוא לא מתכוון לשמור גם בעתיד. הקשר שלנו כרגע בצומת דרכים כי אין בינינו הסכמה לגבי העתיד בכל הנוגע לשבת וחינוך ילדים וכו', והוא מאוד עיקש ודעתן וקשה להגיע איתו לפשרות בנושאים האלו. כמובן שבתור שומרת שבת אני לא יכולה להתפשר בכלום. האם יש טעם להמשיך לנסות או שהקשר הזה אבוד?
4541
לפני כמה שנים נכשלתי בעוון חמור, ומאז זה רובץ לי על הלב ולא נותן לי מנוחה   
לפני כמה שנים נכשלתי בעוון חמור מאוד, מאז ברוך ה' חזרתי בתשובה והתחזקתי מאוד, אבל העוון הזה רובץ לי על הלב ולא נותן לי מנוחה כי כל הזמן אני נזכר בו ונופל לעצבות. תעזור לי בבקשה להתמודד עם המצב הזה ותן לי עצה איך להשתחרר מהרגשות האלו.
4540
לאחרונה נכנסו בי פחדים שלא אצליח בחיים, וזה גורם לי לחלישות הדעת ועצבות   
לאחרונה נכנסו בי הרבה פחדים שלא תהיה לי הצלחה בחיים, שלא אצליח להתחתן ושלא תהיה לי פרנסה אחרי החתונה, וכל זה גורם לי לחלישות הדעת ועצבות. אשמח לקבל דברי חיזוק מכבוד הרב.
4539
מה דעתכם בעניין חבישת כיפה לבנה עם כיתוב?  
מה דעתכם בעניין חבישת כיפה לבנה עם הכיתוב נ נח נחמ נחמן מאומן? מצד אחד יש עניין לפרסם את שם הצדיק, אך מצד שני יש כאלה שאומרים שזה לא ראוי וגורם לחילול שם רבינו הקדוש. אני שואל את השאלה כי התפללתי בבית כנסת (לא של אנ"ש), והעירו לי על הכיפה עם הכיתוב בטענה "שאין אנו עובדים לבני אדם אלא להקדוש ברוך הוא".
4538
אני מתנגדת למכירת הבית, ולכן כבר שלוש שנים בעלי מעכב את נתינת הגט  
לפני שלוש שנים קיבלתי תשובה מהצדיק לגבי בעלי שעזב את הבית ומעוניין בגירושין. יש לנו חמישה ילדים לא קטנים (12-24), והבעל ממשיך ללחוץ על מכירת הבית. טרם התגרשנו כי קיבלתי עצה מהצדיק לא לוותר לו בכלום. כאמור אני עדיין ללא גט משום שאני לא מוכנה למכירת הבית, אך השנים חולפות והמצב הזה מאוד לא פשוט עבורי ועבור הילדים, בפרט שהוא חי כבר עם אישה אחרת. האם עליי להוסיף להמתין?
4537
מה מביא לאדם את הישועה: התפילה או האמונה?  
התחלתי להתקרב לחסידות ברסלב וקראתי בספר של אחד מרבני ברסלב של דורנו שצריך לפנות לה' כדי להכיר אותו, וצריך לבקש ממנו שיראה לי הוכחות לקיומו. עשיתי את זה, וביקשתי מה' שייתן לי הוכחות לכך שהוא קיים, ובאמת קרו לי ניסים מעל לדרך הטבע. האם הניסים שקרו לי היו באמת הוכחה מה' או שהם קרו לי בגלל כח המחשבה וכח התפילה?
4536
המשפחה של הגרוש שלי מכפישה את שמי, והצער שנגרם לי פוגע לי בבריאות
הגרוש שלי רימה אותי ושיקר בכל דבר אפשרי, ועכשיו הוא וכל המשפחה שלו ממשיכים להפיץ עליי שקרים כדי להגן עליו ושהוא ייצא נקי וטוב. אני רותחת ורועדת מעצבים בכל פעם מחדש. אני יודעת שאסור לי לכעוס ולהתעצבן, אבל אני לא מצליחה לשלוט בזה. מה לעשות כדי להישאר רגועה ולא להתעצבן?
4535
אני עובד על עצמי ומנסה לכבוש את מידת הכעס ללא הצלחה. מה העצה?
אני לומד בספרי מוסר וחסידות ורואה מכולם שהמידה הכי גרועה היא מידת הכעס, ואף כתוב שמי שכועס עליו נאמר "טורף נפשו באפו". הבעיה היא שהניסיון מאוד מאוד קשה לי, כי מטבעי אני אדם עצבני עם פתיל קצר, וכמה שאני מנסה לעבוד על עצמי - אני לא מצליח, ובכל פעם אני נופל מחדש בפרט כשקורים לי דברים לא טובים. מה העצה לכבוש את הכעס?
4534
מה הסיבה לכך שהוספתם בסידור 'עת רצון' כוונות וייחודים?
ידוע שרבנו הזהיר לא לכוון כוונות בתפילה אפילו לאלו שהיו לומדים בכתבי האריז"ל על פי פקודתו, וידועה גם דעת מוהרא"ש באין ספור מכתבים שצריכים להתפלל בפשיטות ובתמימות ולכוון את פירוש המילים בלי שום כוונות כלל. אם כן, רציתי לשאול את הצדיק: האם הכוונות והייחודים שנדפסו בסידור 'עת רצון' נועדו לשם לימוד בלבד או על מנת לכוון בהם בזמן התפילה?
4533
האם יש צורך לומר וידוי בקריאת שמע שעל המיטה אם כבר אמרתי בתיקון חצות?
מובא בסידורים שאם אומרים וידוי בתיקון חצות לא צריכים להתוודות שוב בקריאת שמע שעל המיטה, כי זה דומה לכלב השב על קיאו, והרי ידוע שכל המרבה להתוודות הרי זה משובח. איך מתיישבים הדברים?
4532
כתבתם בשם רבינו שלעתיד לבוא ינהגו כדעת הרמב"ם. מה המקור לשיחה זו?
ראיתי שכתבתם שיש דיבור מרבינו שלעתיד לבוא ההלכה תהיה כפסיקת הרמב"ם. חיפשתי את השיחה הזו בספרי רבינו ובספר כוכבי אור ולא מצאתי. היכן היא נמצאת? כמו כן, למדתי בעבר שלעתיד לבוא ההלכה תהיה כבית שמאי. איך זה מתיישב עם דברי רבינו הנ"ל?
4531
נודע לי שאני מעוברת עם תאומות, ומאז אני שבורה מאוד ומתוסכלת
אני בת שלושים ותשע ולי ארבעה ילדים. אני בשבוע העשרים ואחד להיריון, ולפי הבדיקות נראה שיש לנו שתי תאומות זהות. מעבר לכך שאני כל הזמן עייפה, לא מרגישה טוב וחסרת סבלנות, אני מדוכאת מאוד וכל היום בוכה. הבן הקטן שלי עוד לא בן שנה וחצי, וההיריון הזה, שאני בטוחה שהוא ברכה, מאוד מקשה עליי כי ממש לא רציתי בת, ובטח לא שתי בנות.
4530
יצאתי עם בחור טוב, ומאז שעזבתי אותו אני מרגישה שפספסתי את הזיווג שלי
לפני עשר שנים בערך יצאתי עם מישהו, הוא היה בן אדם טוב, אך אני הייתי צעירה ולא חשבתי הרבה ונתתי לאחותי ולחברות שלי לטפטף לי דברים נגדו עד שחתכתי את הקשר, אבל היום אני מרגישה שהוא הזיווג שלי ושפספסתי אותו
4529
רבינו אמר שהאדם צריך להתייגע ולמצוא את כל האבדות השייכות לשורש נשמתו. למה הכוונה?
כתוב בספר ליקוטי הלכות: "וכל מה שעובר עליו ועל כל העולם כולו, אור וחושך, לילה ואור, חורבן ובניין - יקשר הכול לה' יתברך, ועל ידי זה יזכה שלא יהא נאבד שום יום מימי חייו, ובכל יום יזכה למצוא האבדות השייכים לשורש נשמתו". א. באילו אבדות מדובר כאן? ב. מה הכוונה "האבדות השייכים לשורש נשמתו"?
4528
הגרוש שלי לא מעוניין לראות את הבנות שלנו. האם לפעול נגדו דרך עובדת סוציאלית?
אני גרושה עם שתי בנות קטנות – אחת בת שנתיים וחצי והשנייה בת תשעה חודשים. אביהן לא משלם לי מזונות ולא כל כך מעוניין לראותן, אך לי חשוב שהן כן יכירו אותו. אני יכולה להפעיל עליו לחץ דרך עובדת סוציאלית של בית הדין הרבני כדי שהוא יראה אותן, אך אינני יודעת אם כדאי לי לעשות זאת או שפשוט לוותר
4527
התארסתי והכל מוכן לחתונה, אך פתאום יש לי מועקה ואני לא רוצה להתחתן
התארסתי, יש לי תאריך לחתונה והכל מוכן, אך פתאום הכול מעיק עליי ואני לא רוצה להתחתן. אני ממש לא יודעת מה לעשות. בבקשה, תעזור לי!
4526
יש לי רצונות כבירים להתקרב לה' יתברך, אבל אני מרגישה שאני לא מתקדמת
אני ממש אוהבת את ה' ובוערת בי אש של אהבה אליו בכל נימי נפשי! אני רוצה להתקרב אליו עוד ועוד והתשוקה הזו לא נגמרת! אני כל כך רוצה את קרבת ה', אבל הרי הוא אין סוף וזה קצת מייאש... בחיי היום היום אני מרגישה כמה הוא אוהב אותי ודואג לי ומתחשק לי לבכות מאושר. אני כל כך אוהבת אותו ויש לי כל כך הרבה שאיפות רוחניות שאני שואפת אליהם, אבל אני מרגישה תקועה ושאני לא יכולה להתקדם יותר...
4525
בני גילה לי שהוא עבר התעללות מינית בישיבה. למי עליי לפנות?
ברצוני להתייעץ עם כבודו בקשר לבני: הוא בגיל שמונה עשרה, ולאחרונה הוא לא רוצה ללכת לישיבה. כשביררתי אצלו מדוע פתאום הוא לא רוצה ללכת לישיבה, הוא סיפר לי שהוא עבר פגיעה מינית קשה ביותר מאחד מחשובי הצוות של הישיבה. האם יש מה לעשות? ולמי לפנות אחרי פגיעה כל כך קשה?
4524
התפללתי על עניין מסוים, ובגלל שקרה ההפך נפלתי מהאמונה והפסקתי להתפלל
לאחרונה הייתה לי בדיקה חשובה. התבודדתי, התפללתי וביקשתי מה' שתהיה תוצאה טובה, אך בסוף יצאה תשובה ממש לא טובה. עכשיו אין לי חשק להתבודד יותר וירדה לי האמונה. מה לעשות?
4523
מאז שהתגרשתי אני מרגישה ששורים עלי דינים. מה עליי לתקן?
התגרשתי לפני מספר חודשים, ואני בצער גדול ומיואשת. לפי גודל הצרות שלי אני פוחדת שיש עליי דיני שמים. מה אני צריכה לתקן או לעשות כדי שאזכה להתחתן עם אדם טוב?
4522
האם כשמחפשים שידוך צריכים לחפש דווקא בת תלמיד חכם?
בקונטרס 'זיווג מן השמיים' הרב כותב שלא להסתכל אם המשודכת היא בת תלמיד חכם או לא, ושלא צריך להתבלבל מזה כלל, אבל הרי כתוב שימכור אדם כל מה שיש לו וישתדך עם תלמיד חכם. מה ההסבר לכך?
4521
האם יש בעיה לנשק את האישה על הלחי ליד הילדים?
האם ראוי ונכון לנשק את האישה על הלחי ליד הילדים או שזה מעשה לא חינוכי? בתודה מראש
4520
האם ביום טוב מדליקים אותו מספר נרות כמו בשבת?
אשתי נוהגת בעניין נרות שבת כפי שלימדתם אותנו – היא מדליקה שני נרות בשמן זית כנגד זכור ושמור, ארבעה נרות של שעווה כנגד שם הוי"ה ברוך הוא, ומוסיפה נר שעווה נוסף עבור כל ילד. האם צריכים לנהוג כך גם ביום טוב?
4519
אחותי מבזה אותי ואת בעלי תמיד כשאנו מגיעים להורים. מה לעשות בנושא?
אני נשואה, ותמיד כשאנחנו באים למשפחה שלי אחותי הקטנה בת הארבע עשרה מבזה אותי ואת בעלי. היא לועגת לנו ואומרת שהיא לא תחיה כמוני וכו'. הדיבורים הפוגעים האלו מרגיזים את בעלי. מה עליי לעשות בנושא?
4518
בעלי שתלטן וזה גורם לנו כל הזמן למריבות. איך משנים את זה?
אני נשואה פעם שנייה, ובעלי שאני חיה איתו עכשיו מאוד שתלטן. כרגע אנחנו חיים אצל חמותי כי היא אישה מבוגרת בת תשעים, ואנחנו ומטפלים בה, ונגרמים לנו מזה הרבה מריבות וויכוחים
4517
כבר שנים אני סובלת מביזיונות, לחצים וחרדות
למרות זאת אני משתדל להיות בשמחה במסירות נפש. לא קל לי, ואני לוקח כדורים בעקבות הריבוי אור שהיה לי כשהייתי בחור ישיבה. אני יודע שאם לא הייתי לומד בספר שלכם 'אשר בנחל' לא הייתי מחזיק מעמד. אני רוצה להידבק בבורא עולם ולהרגיש אותו. איך זוכים לזה?
4516
בגלל העלות הגבוהה אשתי לא ערכה בדיקת סקירת מערכות. האם יש ממה לחשוש?
ברוך ה' אשתי נמצאת בחודש הרביעי של ההיריון, והיום היא הייתה אמורה לעבור בדיקת סקירת מערכות, אבל מכיוון שדורשים תשלום עבור הבדיקה וכרגע אין לנו, היא לא עשתה את הבדיקה. אחר כך כבר לא יהיה אפשרי לעשות את הבדיקה, ואשתי קצת לחוצה מזה שהיא לא עשתה את הבדיקה. האם יש ממה לחשוש?
4515
אמי הכירה בן זוג רציני. האם מיסוד הקשר שלהם הוא דבר נכון?
אמי בת חמישים ושלוש, ולצערי הרב עברו עליה חיים מאוד קשים ומרורים - היא הייתה נשואה לאדם עם חולי קשה מאוד ומנישואין אלו אני ואחיי נולדנו. לפני כשש שנים בערך הם התגרשו, ברוך השם אמי פתחה דף חדש בעיר אחרת הרחק מכל העבר הלא נעים, והכירה גבר רציני כבן שישים שמאוד מעוניין למסד את הקשר. האם מיסוד הקשר הוא צעד נכון עבורה?
4514
יש לי קשיי פרנסה ואני נזקק לתמיכתו של אבי. מה עליי לעשות כדי לצאת מהמחנק הזה?
יש לי בעיה של פרנסה אותה אני לא מצליח לפתור - תמיד מפטרים אותי מהעבודה ומעולם לא החזקתי יותר ממספר חודשים בעבודה קבועה, ועקב קשיי הפרנסה המלווים אותי אני נאלץ לבקש כסף מאבי שלא סובל מבעיות כלכליות ומצבו טוב מבחינה כלכלית. בקשות אלו גורמות לחיכוכים ולוויכוחים בכל פעם שאני צריך כסף.
4513
נכשלתי במבחן לשכת עורכי הדין. האם להיבחן שוב או לוותר על המקצוע הזה?
לפני מספר ימים היה לי מבחן של לשכת עורכי דין, בכיתי וביקשתי מה' יתברך שיעזרני, אך את המבחן לא צלחתי. אני מאמינה שה' יתברך עשה לי זאת רק לטובה, אך עתה מה עליי לעשות - לחזור לגן בו עבדתי, לגשת שוב למבחן במועד הבא, או לשלב בין שניהם? ואולי שמא עליי לעזוב את המקצוע הזה?
4512
יש לי בת זוג כבר חמישה חודשים. האם להציע לה נישואין או לחכות?
יש לי בת זוג כבר חמישה חודשים בערך. יש בינינו משיכה ורגש אחד לשני, ורציתי לקבל את עצתך: האם אני צריך להמתין ולהכיר אותה יותר טוב, או שאני יכול להתקדם ולהציע לה כבר נישואים?
4511
לאחרונה הכניסו את תורת האבולוציה לתכנית הלימודים. איך אפשר לבטל את הגזירה הקשה הזו?
הזדעזעתי לשמוע שמשרד החינוך החליט להכניס לתוכנית הלימודים בבתי הספר הממלכתי והממלכתי דתי את תורת האבולוציה הכפרנית, השם ישמור מהגזירה הקשה הזאת. מה עלינו לעשות למען הצלת ילדי העם היהודי מגזירה זו?
4510
בעלי נותן לבננו דוגמא אישית לא טובה. מה אני יכולה לעשות?
אני נשואה למעלה מעשור, ולצערי הרב בעלי קם בשבתות מאוחר מאוד ומפסיד את התפילות במניין. יש לי בן גדול כמעט בן עשר והצער שלי כל כך גדול שהוא רואה שאביו אינו קם למניין וישן עד שעות מאוחרות. מה אני בתור אמא יכולה לעשות כדי שהילד הזה כן יהיה תלמיד חכם ויזכה לאהבת התורה בעוד שאין לו שום דוגמא אישית?
4509
אני לא מרוצה מהמראה החיצוני של בעלי וזה גורם לנו מריבות רבות. מה עושים?
אני ובעלי רבים המון בפרט בעניין מראהו החיצוני שלאחרונה לא נראה טוב בעיניי - אני מבקשת ממנו לשנות את סגנון הלבוש שלו למשהו שיהיה יותר מודרני ומתאים לגילו (24), כי הוא מתלבש כמו אדם מבוגר עם חולצות מכופתרות ומשובצות, וגם בעניין התספורת שלו - אני חושבת שהפאות שלו ממש נראות מצחיק - אך הוא לא מוכן.
4508
אני נשואה בפעם השנייה. עם מי אהיה בעולם הבא - עם הבעל הראשון או השני?
עם הבעל הראשון התחתנתי בגיל שמונה עשרה, חיינו כחילונים לגמרי, והתגרשתי בגיל עשרים וארבע. בגיל שלושים וארבע התחתנתי שוב, חזרתי בתשובה, וגם בעלי חוזר בתשובה. השאלה שלי: עם מי אני אהיה בעולם הבא - עם הבעל הראשון או השני?
4507
החזון איש אמר "שלושה דברים ששייכים לכלל ישראל החסידים חטפו לעצמם". מהם הדברים?
שמעתי שהחזון איש אמר "שלושה דברים ששייכים לכלל ישראל החסידים חטפו לעצמם", אך לא שמעתי את המשך האימרה, כלומר מהם אותם דברים. האם זו אימרה מבוססת? ואם כן, האם יודעים מה ההמשך שלה?
4506
האם גם מי שישן במשך היום צריך ליטול ידיים לפני שיורד מהמיטה?
אני מקפיד ליטול ידיים סמוך למיטה בכל בוקר. האם גם מי שישן במשך היום צריך ליטול ידיים לפני שיורד מהמיטה?
4505
נולדו לנו שלושה ילדים בדרך נס, ואנחנו מקווים לעוד. האם כדאי לעשות טיפולי פוריות?
אני בת ארבעים ואחת, בעלת תשובה מזה שבע עשרה שנה, ויש לי שלושה ילדים בריאים ברוך ה'. לשנינו יש בעיית פוריות והרופאים שאמרו שהיו לנו שלושה ניסים
4504
מדוע אין שום אזכור בתולדות רבינו לגבי גורלו של אביו רבי שמחה?
האם ידוע מה עלה בגורלו של ר' שמחה אביו של רבינו - מי נסתלק קודם מן העולם והיכן מקום קבורתו? ומדוע אין שום אזכור לגבי זה בתולדות רבינו?
4503
הכרתי בחורה נחמדה, אך מאז שהיא סיפרה לי שבעברה הוטרדה מינית אני חושש להמשיך את הקשר
מאז ששמעתי את זה אני לא יודע מה לעשות - מצד אחד אני אוהב אותה, ומצד שני אני חושש ממה שקרה לה. הלכתי לשני רבנים שאמרו לי לעזוב אותה, וכך עשיתי, אבל מאז לא הצלחתי לשכוח אותה
4502
האם כשאדם לומד מבלי להשמיע לאוזניו זה נחשב לו כלימוד?
האם כשאדם לומד - בעיון או בגירסא - ורק מניע את שפתיו אבל לא משמיע לאוזניו זה נחשב לו כלימוד? במידה וזה לא נחשב לימוד, האם צריך לחזור על כל מה שלמד בעבר שוב פעם בכדי שיחשב לו שלמד את זה?
4501
האם מותר לפתוח את ארון הקודש לצורך תפילה אישית?
אם אדם רוצה להתבודד לפני ארון הקודש, האם מותר לו לפתוח את ארון הקודש ולהתפלל?
4500
הפסקתי להאמין במורי ורבי, ולצערי גם זלזלתי בו. איך מתקנים את זה?
אני מקורב לצדיק גדול ומפורסם ומחשיב אותו כמורי ורבי. הוא עזר לי הרבה מאוד בחיים, הקים אותי על הרגליים ואף עזר לי להתחתן, אך בשנים האחרונות נחלשתי ופשוט הפסקתי להאמין בו. אני מרגיש לא טוב עם עצמי ורוצה לתקן את אשר שיחתתי. מה עליי לעשות?
4499
מדוע גרמו מהשמיים שחלק מהצדיקים יפטרו בגיל צעיר מאוד, האם לא חששו שירננו אחריהם?
מדוע משמיים גרמו שיסתלקו מהעולם צדיקים גדולים כמו רבינו ז"ל והאריז"ל בגיל צעיר מאוד, האם לא חששו בשמיים שיהרהרו אחרי אותם צדיקים שמא עבירה הייתה בהם?
4498
האם זה נכון שהאיסור לשקר הוא רק בדיבור אבל בכתב זה מותר?
אני עורכת לבנות בחינות על הלימודים, הן צריכות לעשות אותן בבית ולהחזיר אותן בחתימת הוריהם, אבל אני רואה שיש תלמידות שחותמות בעצמן במקום ההורים, וכשאני שואלת אותם על זה, הן משיבות שלמדו בספר המידות ששקר אסור רק בדיבור אבל בכתב מותר. האם זה נכון? וכיצד עליי לנהוג במקרה זה?
4497
האם באמת הייתה מחלוקת בין הגאון מווילנא והבעש"ט? וכיצד זה נוגע אלינו?
לאחרונה שמעתי שהגאון מווילנא חלק על הבעל שם טוב, וזה גורם לי קצת בלבול מאחר שאני די מחובר לבעל שם טוב ותלמידיו ולחסידות ברסלב. האם באמת הייתה מחלוקת ביניהם?
4496
האם רבינו ז"ל השאיר לנו עצה לימים הטרופים והקשים שלפני ביאת המשיח?
אנחנו רואים שקורים לאחרונה הרבה דברים משונים וייסורים לכל מיני אנשים (ברוך ה' לא לנו), וזה גורם לנו צער לראות אותם סובלים. האם יש משהו שאפשר לעשות או איזו עצה מרבינו ז"ל לזמנים האלו שלפני ביאת משיח צדקנו לישועה כללית ופרטית לכלל עם ישראל?
4495
האם יש עניין לפתוח גם את ספר התורה בעת פתיחת ההיכל?
שמעתי שיש מנהג בעדות המזרח שמקורו מהאריז"ל, שבשעת פתיחת ההיכל פותחים גם את ספר התורה עצמו בכדי שקדושת האותיות תחול על הציבור, וכן ראיתי בספר 'כתר מלכות' לבן איש חי שצריכים לומר את ה'בריך שמיה' כשהספר תורה פתוח. מה דעת כבודו בעניין?
4494
במה עלינו להתחזק כדי שהנערים החטופים יחזרו הביתה בשלום?
בשעות אלו עם ישראל חרד ודואג לשלומם של שלושת הבחורים החטופים, כל עם ישראל מאוחד בתפילה ובהתחזקות לשלומם ולהחזרתם למשפחותיהם בריאים ושלמים. במה עלינו להתחזק כדי שלנערים אלו לא יאונה כל רע ויחזרו הביתה בשלום?
4493
כבר שבועיים וחצי אני הולך בתחושה ששורים עליי דינים. איך ממתיקים אותם?
כבר שבועיים וחצי אני הולך בתחושה מתוחה ששורים עליי דינים, וכאילו בכל רגע עומד לנחות עליי אסון. איך ממתיקים את הדינים ומשתחררים מהפחדים הללו?
4492
יש לי חלישות הדעת כשאני רואה שחבריי זוכים להתקדם ברוחניות, ואילו אני נופל בכל פעם מחדש
אני רואה שחבריי זכו לדברים גדולים בעבודת ה' יתברך - הם לומדים ומתפללים ומקיימים את המצוות בשלמות, ואני עדיין עומד בחוץ ונופל בכל פעם מחדש אל הטומאה. זה גורם לי חלישות הדעת וייאוש.
4491
כבר תקופה ארוכה אני הולך עם חששות שיקרה לי משהו לא טוב. איך מתגברים על החששות האלו?
כבר תקופה ארוכה אני הולך עם חששות שיקרה לי משהו לא טוב או נזק, וחשוב לי להדגיש שזו רק הרגשה ואין סיבה נראית לעין שבאמת יקרה דבר כזה חס וחלילה. זה גורם לי מועקה ולוקח לי את כל שמחת החיים. איך מתגברים על החששות האלו?
4490
מדוע לחלק מהאנשים הספרים של הרב לא מאירים כלל, ולחלק כן?
אינני מבין מדוע יש אנשים שלא מתחברים ולא מתלהבים מהספרים שלכם - איך זה ייתכן שלאחד כמוני זה מאיר את הנשמה ולאדם אחר זה לא מדבר כלל?
4489
 למרות שאני מקפיד על קלה כבחמורה, משמיים עוצרים לי את השפע. מדוע?
אני נתון במצב כלכלי קשה מאוד שגורם לי לעצבות גדולה ולחוסר יישוב הדעת. אני מקפיד על קלה כבחמורה, לומד ומתפלל ומתנהג כמו יהודי ירא שמים, אך אני מרגיש שהשפע שלי סגור מלמעלה.
4488
אשתי לא מוצאת את מקומה, ובכל פעם רוצה לעבור דירה. האם אני צריך להיכנע לה?
בעשר השנים האחרונות אנחנו גרים בקרבתו של הרב שלי, וזאת לאחר שעברנו כבר כמה דירות כי אשתי לא הסתדרה בשום מקום. מגיל צעיר אני מחובר לרב שלי, הוא גידל אותי וחיתן אותי ואני חב לו את חיי, ועכשיו אשתי מתעקשת לעבור דירה שוב למקום אחר בלי שום סיבה. אני לא מסכים איתה, ונמאס לי לעבור דירה בכל פעם בגלל שהיא לא מסתדרת, ועכשיו היא לקחה את הדברים שלה ונסעה לאחותה עד להודעה חדשה. האם אני צריך להיכנע לה גם הפעם?
4487
בעלי התקרב לברסלב, אך אין לו קביעות ללימוד תורה, וזה גורם לנו למריבות רבות
אין לבעלי קביעות בתורה, וכל שני וחמישי יש לנו ריבים בעניין. אני לא מתכוונת להמשיך לחיות בלי דעת תורה בבית, ובעלי לא מעוניין שנלך יחד לייעוץ זוגי, זה פשוט ממוטט אותי נפשית וקשה לי מאוד. מה הרב מייעץ לעשות?
4486
רבנית אחת אמרה לי שהשידוך שלי מתעכב בגלל שבגלגול הקודם הייתי נשואה לגוי. מה התיקון לזה?
אני מחפשת את הזיווג שלי כבר הרבה מאוד זמן, ולא יודעת מה מעכב אותי. פעם אמרה לי רבנית שבגלגול הקודם התחתנתי עם גויים בתקופת האינקוויזיציה, אני לא יודעת איך היא ידעה דבר כזה, אבל לו זה נכון, האם יש תיקון לזה? האם הרב יכול לומר לי מדוע לי זה כל כך מסובך, ולאחרים זה פשוט? מה השם רוצה ממני?
4485
באיזה גיל התקרב ר' נחמן טולטשינער לרבי נתן?
בספר אבניה ברזל בסימן מ"א כתוב שרבי נחמן טולטשינער התקרב לרבי נתן בגיל עשרים, אך ידוע וגם כתוב בהמשך הספר כוכבי אור ובעוד כמה מקומות, וגם שמעתי את הצדיק אומר שרבי נחמן טולטשינער התאכסן אצל דודו ושימש את רבי נתן, ואז שמע את הדיבור "את העולם הזה אי אפשר להשיג, את העולם הבא כן", ואז נקשר אליו ושינן לעצמו הרבה את הדיבור הזה וזה היה כשהיה בגיל שמונה. איך זה מסתדר?
4484
אני משודך עם בחורה מצוינת ובעלת מידות טובות, אך המראה שלה מרתיע אותי. האם להתקדם או לא?
הכירו לי בחורה בעלת תשובה ואנחנו נפגשים. יש כימיה ושפה משותפת, אנחנו מדברים הרבה מרבינו, הולכים יחד למקומות הקדושים, ואני מתפלל שה' יזכה אותה להגיע גם לרבינו. יש לה אופי מצוין, שכל בריא, מידות טובות, ואפילו יחס מעולה לילדים, העניין הוא שאני לא נמשך אליה בכלל ואפילו מרגיש טיפה דחיה מהמראה החיצוני.
4483
האם יש עניין שגם מקווה לגברים יהיה עם השקה למי גשמים?
4482
אני עובדת בפנימייה טיפולית של נערים מתבגרים. האם יש עוד סיכוי לתקן את החינוך שלהם?
אני עובדת בפנימייה טיפולית, ורוב האוכלוסייה היא עולים מאתיופיה. העבודה מולם מאוד לא פשוטה וישנם מקרים קשים של אלימות וסיכון. לפעמים אני יוצאת מדעתי וקשה לי לקבל את ההתנהגות שלהם.
4481
אני מרגיש מבולבל ומתוסכל ואין לי מרגוע נפשי
4480
אשתי פוגעת בי במילים דוקרות ומכאיבות וקשה לי לחיות ככה
אשתי פוגעת בי במילים דוקרות ומכאיבות, קשה לי כבר לחיות ככה ולא לזה ציפיתי כשהתחתנתי. אשמח לקבל ממך עצה בעניין.
4479
אני רוצה להתחתן רק עם חסיד ברסלב. לאן או למי לפנות?
ברוך השם אני מאוד מתחזקת, מתפללת המון, ואני רוצה להשתדך רק עם חסיד ברסלב. הבעיה היא שאני לא יודעת בדיוק לאן לפנות, ומייאש אותי שתמיד אומרים לי שקשה למצוא חסיד אמיתי. מה הרב ממליץ?
4478
רבינו מדבר רבות על דביקות בה' יתברך ועל מעלת הייחודים. האם כל אדם יכול לזכות לזה?
רואים הרבה פעמים בספרים של רבינו שהוא מדבר על דביקות בה' יתברך, ועל ייחודים ושמות שמאירים לאדם. האם אלו מדרגות שכל אחד יכול להגיע אליהן או שמדובר רק על הצדיקים שבדור שזוכים לכך? ואם כן, איך זוכים למדרגות כאלו?
4477
האם יש בעיה ללמוד ח"י פרקי משנה באמצעות הסמארטפון?
ברצוני להתחיל ללמוד ח"י פרקים משניות בכל יום, אבל זה קשה מאוד כי קשה לי לייחד זמן מיוחד ללימוד זה, מה שכן, במשך היום אני יכול למצוא פה ושם כמה דקות פנויות שיצטרפו יחד לזמן שיספיק לי ללימוד ח"י פרקים. הבעיה היא שלא תמיד יש בידי משניות. חשבתי על רעיון להכניס את כל השישה סדרי משנה בתוך הטלפון הנייד שלי וכך אוכל לנצל את כל הזמנים הפנויים ללימוד הנ"ל.
4476
לאחרונה עוברים עליי הרבה ייסורים. איך ממתיקים את הדינים?
לאחרונה עוברים עליי הרבה ייסורים כמו בעיות בשיניים וביזיונות שאני סופג מאנשים, גם הייתי עד היום לתאונה שקרתה ממש מול העיניים שלי. אני לא יודע במה להתחזק.
4475
בעוד חודש אני מתחתן, ומשום מה נפלתי לדיכאון ואין לי חשק לשום דבר
אני חתן שעומד להתחתן בעוד כחודש, ומשום מה נפלתי לדיכאון, אני ישן כל הזמן ולא בא לי לקום מהמיטה. מה אני אמור לעשות כדי לצאת מהמצב הזה?
4474
אני ובן זוגי מרגישים שאנחנו זיווג משמיים ורוצים להתחתן, אך ההורים שלי מתנגדים
אני יוצאת עם מישהו במשך חצי שנה, אני בת תשע עשרה וחצי והוא בן עשרים ואחת וחצי, ושנינו חיילים. הוריי מתנגדים מאוד לקשר שלנו ורוצים שניפרד, הם אומרים שהוא לא רציני ושהוא לא בשבילי מבחינה כלכלית ומבחינת החיבור שלהם איתו.
4473
מה נקרא מציאת חן בשידוך? ואיך בודקים שיש לבחורה מידות טובות ויראת שמיים?
יש לי כמה שאלות לגבי שידוכים: א. מה נקרא מציאת חן? ב. איך בודקים שיש לבחורה מידות טובות ויראת שמיים? ג. איך יודעים על מה להתפשר ועל מה לא? למשל פגשתי בחורה שאמרה לי שהיא לא מוכנה לוותר על האייפון והאינטרנט והיא לא מוכנה ללבוש כיסוי ראש. האם צריכים להתפשר בדברים כאלו או שצריכים להבין שזה לא מתאים ולהמשיך הלאה?
4472
כתבתם ש"תפילה בכוח" פירושו שצריכים לקשר את המחשבה אל הדיבור. מה המקור לזה?
כתבתם באחת התשובות שמה שרבינו אמר שצריכים "תפילה בכוח" פירושו שצריכים להשקיע את כל הכוח לקשר את המחשבה אל הדיבור. מה המקור לזה בספרי רבינו?
4471
בעוד כמה שנים בעלי ישתחרר מהכלא, ואני חוששת מאוד שהוא יצור קשר עם בתי
ברצוני לשאול את כבוד הצדיק איך לנהוג בעניין בתי: היא בת שש וחצי, ובעוד שלוש שנים, אביה, הגרוש שלי, אמור להשתחרר מהכלא. מה עליי לעשות במידה והוא יבקש להיפגש עמה - האם להסכים או להתנגד?
4470
מדוע ה' כעס על בקשתם של ישראל למנות עליהם מלך, הרי זו מצווה בתורה?
למדתי שלפני שעם ישראל נכנסו לארץ הם נצטוו למנות עליהם מלך, ומצד שני, קראתי בתנ"ך שעם ישראל ביקשו שיהיה להם מלך ככל העמים, והקדוש ברוך הוא הקפיד עליהם מאוד. איך זה מסתדר?
4469
אחי ואחותי מסיתים את כל המשפחה נגד אמנו. האם עשיתי טוב שניתקתי איתם את הקשר?
אבי נפטר לפני קרוב לשלושים שנה ואמי גידלה אותנו לבדה. בשנים האחרונות אחותי הסיתה חלק מהאחים שלנו נגד האמא בצורה ממש לא יפה – הם מחפשים דברים קטנים ועושים מהם עניין גדול, ומתנהגים בחוצפה ובכפיות טובה. לאחר שהבנתי את תמונת המצב, ולאחר שראיתי שפני האנשים האלה לא לשלום רק לריב ומדנים החלטתי לא לדבר איתם יותר ולנתק את הקשר איתם. האם אני נוהג נכון?
4468
אני עוסק בקירוב בני נוער נושרים. מה האופן הטוב ביותר לקרב אותם?
אני עוסק בקירוב בני נוער נושרים, ויש לי קבוצה של חמישים בני נוער שקשורים אליי בלב ונפש. ממש רחמנות גדולה עליהם - הם מבולבלים מאוד בין שני העולמות ורובם שרויים במצב רוח שלילי. היות ואני יודע שכבוד הרב עוסק רבות בשנים בקירוב רחוקים, גם בציבור החילוני וגם בציבור החרדי אשמח לקבל את עצתו הנבונה של הרב: על אילו נקודות הכי חשוב לעבוד איתם? ומה האופן הטוב ביותר לקרב אותם ולהחזיר אותם לתלם של חיים נורמליים וחיי קדושה?
4467
אני עוסק בהדפסת הקונטרסים הקדושים שלכם וצריך הרבה התחזקות
בחסדי ה' יתברך זכיתי בזכויות חינם ואני מדפיס את הקונטרסים שלכם בשלוש שפות - באידיש, בלשון קודש ובאנגלית ברבבות עותקים, עם כל זאת אני נמצא בעצבות ודיכאון חזק וצריך הרבה התחזקות. ממה נובעת העצבות הזו? אשמח לחיזוק.
4466
איך אפשר לפעול אצל אשתי שהיא תדאג שהבית יהיה מסודר?
התחתנתי עם אשה טובה ויש לנו ארבעה ילדים, הבעיה היא שהיא בכלל לא מסודרת - אני חוזר הביתה ורואה מהפכה, כביסה וכלים ולא נעים לי לחיות בבית כזה. אני בוכה ומבקש ממנה שתשתדל לשמור על הסדר כדי שיהיה נעים בבית, אבל היא לא מתייחסת למה שאני מבקש. איך אפשר לפעול אצלה שהיא תשתנה בדבר הזה?
4465
אין לי אף חברה אמיתית ואני מרגישה בודדה מאוד
אין לי אף חברה אמיתית ואני מרגישה בודדה מאוד. נכון שיש לי את בעלי, והבעל הוא החבר הכי טוב של האשה, אבל קשה לי להבין למה כל השכנות שלי והנשים שעובדות איתי מסתייגות ממני ולא נותנות לי לפתח איתן קשר. המצב מייאש ומצער אותי, ואשמח לחיזוק מכבוד הרב. תודה!
4464
אני שבורה לרסיסים מההמתנה לפרי בטן. מתי תגיע הישועה שלי?
יש לי עניין שמאוד מטריד אותי, וברצוני לקבל את עצת וברכת הרב: אני נשואה כבר שנתיים ושבעה חודשים, אך עדיין לא זכינו לפרי בטן. כבודו בירך אותנו ואמר שיהיו לנו ילדים, ועליי להתאזר בסבלנות, אך נורא קשה לי. בבקשה כבוד הרב, מתי תגיע הישועה שלנו ונזכה לזרע של קיימא?
4463
כבר ארבע שנים אני מנסה לתקן את היחסים שלי עם אשתי ללא הצלחה
אני נשוי עשרים ושתיים שנה, ועד לפני ארבע שנים הייתי מעט מכונס בעצמי, לא חלילה אינטרסנט, אולם כנראה לא נתתי מספיק תשומת לב ועזרה. נתתי, אולם לא מספיק. לפני ארבע שנים אשתי אמרה שהיא רוצה להתגרש, והבנתי שיש לה קשר חזק אך לא פיזי עם גבר זר. הלכתי לטיפולים לבד כי היא לא רצתה ולא רוצה עד היום, הלכתי לרבנים, למדתי זוגיות, נתתי ונתתי מעל ומעבר, אבל זה לא עוזר.
4462
כבר חצי שנה הבן שלי לא מוכן ללכת לבית הספר או למסגרת אחרת. מה ניתן לעשות?
יש לי בן בגיל 10, והוא ילד בעל צרכים מיוחדים ומשכל נורמלי. עד עכשיו הוא השתלב בבית ספר יסודי ממלכתי דתי ולמד באופן יחידני, אך לפני כחצי שנה לערך חלה אצלו נסיגה ומאז הוא לא חזר לעצמו - הוא לא רוצה ללכת לבית הספר הזה, ולא לשום בית ספר אחר. ניסינו לברר גם לגבי מסגרות אחרות אך אף אחת לא מתאימה לו.
4461
אני והמשודך שלי נפרדנו וחזרנו כמה פעמים ואני מבולבלת מאוד. מה הדבר הנכון לעשות?
פני כשנה וחצי נפגשתי עם בחור שגדל במשפחה חילונית לגמרי והוא חוזר בתשובה חמש שנים. כשנפגשנו לפני שנה וחצי, לאחר הפגישה הבחור החזיר תשובה חיובית, אך אחרי יום הבחור שינה את דעתו ואמר שזה לא מתאים. לאחר חצי שנה הבחור ביקש לנסות שוב, ולאחר לבטים רבים ניסינו שוב והבחור החזיר תשובה חיובית, אך שוב שינה את דעתו אחרי יום. היום הבחור רוצה לנסות שוב, מה עליי לעשות?
4460
עברתי טראומה בעבודה וכבר שנתיים אני בבית, אך כעת מלחיצים אותי לחזור לעבודה
בעבר הרב ייעץ לי להישאר בבית ולא לצאת לעבוד, וכך עשיתי, אך כיום מופעל עליי לחץ אדיר לצאת לעבוד מאחר והורי בעיצומו של תהליך גירושין, ועלינו לעזוב את בית הוריי עקב מכירת הבית. מצבי הנפשי לא טוב וקשה לי המחשבה על חזרה לעבודה. אבקש את עצתך.
4459
האם להמשיך לשמוע שיעורים מהרב שמחזק אותי למרות שהוא תוקף ציבור שלם בעם ישראל?
יש רב (שאינו חסיד ברסלב) שאני נורא אוהב לשמוע אותו ואני מאוד מתחזק ממנו, אבל הוא משתלח ותוקף בצורה קשה את הציבור הדתי לאומי והדרך שלהם. רציתי לדעת: האם זו הדרך של ברסלב? והאם אתה ממליץ לי להמשיך לשמוע אותו, כי למרות הכול הוא שינה לי המון דברים לטובה?
4458
הבעיות הרפואיות שפקדו אותי לאחרונה משבשות את חיי וגורמות לי חוסר יציבות בעבודה
רציתי להתייעץ עם הרב בנושא לימודים, פרנסה ובריאות. בנושא הבריאות: קרוב לשנה שמופיעים לי שטפי דם בברכיים, עברתי בדיקות, אך למרות זאת הרופאים אינם יודעים מה זה. תמיד הייתי בריאה, אבל כבר תקופה ארוכה שבכל פעם משהו חדש נוצר. בנושא הפרנסה: אני לא מצליחה למצוא עבודה יציבה - או שמפטרים אותי או שעקב בעיה רפואית איני יכולה להמשיך. ובנושא הלימודים: אינני יודעת אם אצליח בלימודים שבחרתי - פסיכולוגיה. אשמח מאוד לקבל תשובה וייעוץ בשלושת הנושאים הללו.
4457
כבר שנתיים אני סובלת מבעיה של חוסר שיווי משקל וחרדות
כבר שנתיים אני סובלת מבעיה של חוסר שיווי משקל - אני מרגישה כאילו שאני על אוניה והכול מסביבי זז, ובחצי שנה האחרונה היו לי גם המון חרדות. ברוך השם זכיתי למצוא טיפול מתאים, אבל החוסר שיווי משקל לא עובר כל כך והרופאים לא יודעים מה יש לי.
4456
המנהל של בעלי מנסה להכשיל אותו ולגרום לפיטוריו. מה עושים?
בעלי עובד כנהג משאית בחברה מסוימת מזה כשמונה שנים, ובכל פעם יש מנהל אחר שמאיים על הפרנסה שלנו. דיברתי עם המנהל שלו על מנת להשכין רוגע מסוים, אך למרות זאת אותו מנהל מנסה להכשיל ולפטר את בעלי. מה עושים?
4455
האם לוותר על דרישותיי ולתת לאשתי גט או שעליי להתעקש על שלי?
אני מסוכסך עם אשתי כבר כמה שנים, ובכל פעם שהיא כועסת עליי היא מוסרת אותי למשטרה, ואני עובר את תהליך הסבל של מעצר, חקירה והרחקה. יש לי בגללה כבר כמה תיקים פליליים ואף ישבתי בכלא לשתי תקופות קצרות. היא דורשת ממני גט, אבל אני לא מוכן לתת לה אותו עד שתסכים לחלק את ערך הבית שווה בשווה, אך היא מתנגדת לכך. האם לוותר על הכל ולתת לה גט?
4454
כבר עשרים שנה אשתי יורדת לחיי ושופכת את דמי, ואני לא רואה פתרון חוץ מגירושין
אני נשוי לאשתי כמעט עשרים שנה וברוך ה' יש לנו שמונה ילדים, אך כל השנים היו לנו בעיות חמורות בשלום בית. אשתי יורדת עליי ומבזה אותי בנוכחות הילדים, היא שופכת את דמי ומוציאה את העצבים שלה עליי עד שהגיעו מים עד נפש, ואני כבר לא יכול לסבול את ההשפלות האלו. אני לא רואה ברירה אחרת אלא להתגרש, ואשמח לקבל את עצתכם בעניין.
4453
בנותיי לא מוכנות לפגוש את אשתי החדשה. מה אפשר לעשות?
אני נשוי בנישואים שניים, יש לי שתי בנות בגילאי תשע ועשר מהנישואים הראשונים, וגם לאשתי יש שני בנים מהנישואים הראשונים. בנותיי לא רוצות בשום אופן לפגוש את אשתי ובוכות בגלל שהתחתנתי איתה, ואני מצדי לא יכול להכריח אותן לפגוש אותה ולקבל אותה. מה עליי לעשות כדי לשפר את המצב?
4452
בתנו מתגוררת לבדה בארצות הברית ולא מוכנה לחזור ארצה. מה אפשר לעשות?
מזה כשנתיים ימים בתי מתגוררת לסירוגין בהוואי שבארצות הברית. אנו ההורים מנסים לשכנע אותה לחזור לארץ, אבל היא לא מוכנה להקשיב, ולמרות שאנו מנסים לדבר על ליבה בדרכי נועם, בכל שיחת טלפון מתעורר בינינו ויכוח.
4451
אני רוצה לטוס בט"ו באב לאומן, אך הוריי לא מסכימים בגלל המצב הביטחוני השורר שם
אני מאוד רוצה לטוס השנה בט"ו באב לאומן, אך הוריי לא מסכימים כל כך משום המצב הביטחוני השורר שם, ובגלל שכדי לטוס בתאריך הזה צריכים כבר להירשם ולשריין מקום בטיסה, אני אובדת עצות. מה עליי לעשות?
4450
בשנה האחרונה קרו מקרים טראגיים בבית הספר בו אני עובדת. מה עלינו לעשות?
אני מורה בבית ספר גדול מאוד בבאר שבע, ובשנה האחרונה רבו בו מקרים טראגיים של מוות ומחלות לא עלינו. החלפנו את המזוזות בבית הספר ואנחנו חסרי אונים. רצינו לשאול מה עלינו לעשות וממה זה בא לנו.
4449
אני פרוד כמעט שנה, ואינני יודע מה להחליט לגבי ההמשך
יש לי ילד בן שנה, אך כבר אחת עשרה חודשים יש לי בעיות בשלום בית ואני פרוד. בעוד כמה ימים יתנהל דיון נוסף, ואני ממש מבולבל ואין לי מושג מה להחליט לגבי ההמשך. אודה לרב אם ייעץ לי ויתפלל עבורי.
4448
האם כשצריכים להתפלל על עניין חשוב ראוי להפסיק את הלימוד ולקרוא תהלים?
בישיבה שלמדתי בבני ברק ראיתי שהיו מקרים שרבני הישיבה היו מפסיקים את הלימוד של כל הבחורים כדי לומר פרקי תהילים לרפואת תלמיד חכם גדול או לצורך השעה כגון ביטול גזרות קשות. האם כך צריך לנהוג או שעדיף להמשיך בלימוד הרגיל של סדר הישיבה ורק לומר שלומדים לרפואת פלוני או להצלחת עם ישראל?
4447
אני המפרנסת היחידה, ובעלי יושב כל היום בבית במקום להביא פרנסה
כבר תקופה ארוכה בעלי לא עובד ואני המפרנסת היחידה. הוא נמצא בבית כל היום ואפילו את התפילות הוא מתפלל בבית. יש לנו שישה ילדים בלי עין הרע, ההוצאות גדלות וכל ילד עם הבעיות שלו, וברגע שאני שואלת "מה יהיה? אולי תמצא עבודה כלשהי?" הוא מסתגר בתוך עצמו. הצעתי לו ללכת לייעוץ, אך הוא סרב, ואני ממש מיואשת. מה אפשר לעשות?
4446
האם זה נכון שהמושג "הר של זבל" המובא בסיפורי מעשיות מתכוון לחסידות מסוימת?
בספר חיי מוהר"ן (בהוצאה בה הודפסו ההשמטות) מובא מסורת בנוגע למושג "הר של זבל" במעשה מהשבעה בעטלירס, המספרת שר' נחמן אמר שהר של זבל מתייחס לחסידות מסוימת. האם הרב יודע מה מקורה של מסורת זו? ומה דעתו עליה?
4445
האם יש ממה לחשוש כשמעסיקים אנשים שאינם שומרי תורה ומצוות?
אני מקווה שאתם בקו הבריאות. יש לי בית חרושת, ועובדים אצלי רק אנשים חרדים, אך לאחרונה קיבלתי הצעה שנראית כטובה לעסק לקבל לעבודה שני אנשי מקצוע שאינם שומרי תורה ומצוות. האם יש ממה לחשוש?
4444
מה ההגדרה של "ריח ניאוף" המוזכר בדברי רבינו?
4443
מדוע יש חסידי ברסלב שלא טסים לאומן בראש השנה ומתקבצים בירושלים?
קשה לי מאוד לקבל את עניין הנסיעה לאומן, שצריכים להיות בראש השנה באומן דווקא, ובכל שנה ושנה. האם זה הכרחי? ומה המקורות לכך בספרי רבינו? ואיך מסבירים את זה שיש קיבוץ גדול של חסידי ברסלב
4442
איך זוכים להרגיש את השם יתברך כל הזמן בבחינת "שויתי השם לנגדי תמיד"?
אני כל כך רוצה להיות דבוק בהשם ולהיות שמח כל הזמן. הרבה שנים אני רוצה לזכות לדבקות בהשם ואני לא מצליח... איך זוכים להרגיש את השם יתברך בבירור מכל דבר ולהבין רמזים מכל מה שקורה לי?
4441
איזה ספר נחשב לעיקרי יותר בקבלה: ה'פרי עץ חיים' או 'שער הכוונות'?
4440
בעלי עזב את הבית ולא מוכן לתת עוד הזדמנות לנישואין שלנו
כעת אנחנו כבר בתהליך משפטי, ובעלי לא מוכן בשום פנים ואופן לחזור הביתה ולתת עוד הזדמנות לנישואים שלנו. אני ממש לא רוצה להתגרש ולפרק את המשפחה אבל את בעלי זה כבר ממש לא מעניין, ומבחינתו אין דרך חזרה וגם לא תהיה כי הוא נעול על עצמו ומבחינתו אין יותר על מה לדבר
4439
יצאתי עם מישהו שלוש שנים, ומאז שנפרדנו אני סובלת מעצבות וחרדות. מה עושים?
המצב הזה גורם לי להיות כל הזמן עצובה עם מצבי רוח משתנים, ולעיתים גם גורם לי התקפי חרדה. אני מאוד רוצה לדעת: האם הוא הזיווג שלי ולבסוף נתחתן? ואם הוא לא הזיווג שלי, מתי אכיר את הזיווג האמיתי שלי ואתחתן בעזרת השם?
4438
אני חוזר בתשובה, ויש לי רק מעט זמן פנוי בכל יום ללימוד תורה. מה עליי ללמוד באותו זמן?
האם 'חוק לישראל' וקצת הלכות זה מספיק?
4437
האם אפשר לסמוך על אנשים שקוראים בקלפים ומתעסקים בקבלה?
מישהי שאני מכיר סיפרה לי שהיא הלכה לאישה שמתעסקת בדברים רוחניים, ואותה אישה קראה לה בקלפים ואמרה שהמזל שלה סגור, ובגלל השם שלה – 'יקטרינה' היא לא מצליחה להתחתן. היא אמרה לה שהיא צריכה ללכת לרב ולשנות את שמה. האם צריכים להקשיב לאנשים כאלו שקוראים בקלפים ואומרים שהם מתעסקים בקבלה?
4436
איני שומר שבת ואני מתגלח בסכין, אבל אני מתבודד, מניח תפילין וקורא תהילים
יש לי הוראת קבע צנועה לבית התבשיל, לישיבת 'דמשק אליעזר' ולקרן ההדפסה, ובזה אני מודה לצדיק שמחזק את נפשי השבורה וליבי הרך. אני מאוד אוהב מוסיקה קלאסית ממש עד עמקי נשמתי. האם יש בעיה לשמוע מוזיקה כזו?
4435
האם כדאי לי להוציא כעת רישיון נהיגה למרות שאשתמש בו רק בעתיד?
אני חושבת שמטעמי צניעות אישה איננה צריכה לעשות רישיון, למרות שאין בכך פגם של ממש בצניעות, אך אם זה לא נצרך - עדיף שלא
4434
התינוק שלנו מוגדר כחרש, וממליצים לנו על טיפול במרכז לילדים חרשים. מה דעתכם?
הצדיק ברך את בננו ואמר לנו שהרופאים לא יודעים כלום, והצדק עם הצדיק שאכן הם לא יודעים מה מקור הבעיה, ואנו בטוחים באמונה שלמה שהכול יהיה תקין. השאלה היא מה לעשות בינתיים: האם ללכת למרכז הזה ולהיות במעקב עד גיל שנה כולל הרכבת מכשירי שמיעה או לא לעשות כלום?
4433
מרגע שהתארסתי אני מאוד מבולבלת וחוששת להתחתן
כל הזמן עולה בי המחשבה שאולי אני יכולה למצוא בחור יותר חזק ממנו, שלומד הרבה יותר וחזק הרבה יותר
4432
אבי ובעלי לא מסתדרים, והמצב הגיע לאלימות פיזית. מה אפשר לעשות?
זה התחיל בוויכוחים מילוליים, ומהר מאוד זה התפרץ והגיע למצב שבעלי התעצבן ושבר את המראה ושולחן הזכוכית בבית הוריי. מיותר לציין שנהיה בלגאן גדול וצעקות, ואני נכנסתי להיסטריה
4431
אינני מסתדר עם אבי. האם עדיף שאשאר בישיבה וכך אנצל מחוסר כיבוד הורים?
יש לי אבא טוב, אבל הוא מחמיר בחומרות יתירות מאוד עד שזה גורם למתח ועצבים, ולכן נאלצתי לעזוב את הבית. אבי רוצה שאחזור הביתה לשבתות, האם עליי ללכת הביתה על אף שיהיו לי קשיים לכבד את האבא כראוי, או שעדיף שאשאר בישיבה וככה אציל את נפשי?
4430
ככל שאני לומד על החומרה של פגם הברית אני נופל לעצבות ודיכאון. איך יוצאים מהמציאות המרה הזאת?
אני בן עשרים ושתיים, מאוד רוצה להתחתן, אך עדיין לא מצאתי את בת זוגי. מגיל צעיר אני נכשל בפגם הברית, וככל שאני לומד על החומרה של העבירה הזו אני נופל יותר ויותר לעצבות ודיכאון שגורמים לי לחטוא שוב ושוב
4429
מדוע הצדיקים האמיתיים לא עושים עצרות תפילה עבור אחדות עם ישראל?
לדעתי היה טוב אם הצדיקים האמיתיים היו עושים עצרות תפילה גדולות כדי שהבריות ילמדו לחיות יחד בדרך של אהבה ולא בבוז ובשנאה. מדוע הם לא עושים זאת?
4428
העלילו עליי במשטרה עלילת שקר שלא הייתה ולא נבראה. מה אני יכול לעשות?
לא עשיתי שום דבר רע, אבל בכל זאת אני מפחד שמא יבחרו להאמין להם ויענישו אותי על לא עוול בכפי. אנא, כבוד הצדיק, ברך אותי ואמור לי מה אני יכול לעשות כדי להינצל מהעלילה הזו?
4427
יש לי מניעות גדולות בעניין המשודך שלי. האם לוותר ולבטל הכול?
הוא הציע לי נישואים לפני כחודש, וקבענו תאריך לעוד חצי שנה, אך עכשיו אני מתחילה לחשוב שאולי אני לא באמת שלמה עם החתונה הזאת
4426
לפני כחודשיים התגלתה אצלי מחלה קשה, והרופאים אומרים שזמני קצוב
מאז חיי אינם חיים, אני לא יכול להירדם בלילה, ואני מרגיש שאני יוצא מדעתי. כל עולמי חרב עליי והמשפחה שלי שבורה ומרוסקת. אנא צדיק רחמן תגזור עליי שתהיה לי רפואה שלימה ותעודד אותי כי אני מרגיש שאין לי תקווה
4425
איך אוכל לדעת מה התפקיד שלי בעולם הזה?
כבוד הרב יש לי שתי שאלות שמטרידות אותי הרבה ביום יום: א. איך אני יודעת מה התפקיד שלי בעולם הזה? ב. אומרים שכאשר אדם הצליח לעמוד בניסיון קשה, הוא עולה בדרגה ואז הקדוש ברוך הוא מביא לי ניסיון יותר קשה. האם זה נכון?
4424
השכנה שלי הותקפה פיזית על ידי בנה. האם צריכים לדווח על כך לשאר הילדים שלה?
בשכנותי גרה אישה די מבוגרת, ובערב שבת האחרון אותה אישה התווכחה עם הבן שלה ובשיא הוויכוח היא באה לחנוק אותו אז הוא דחף אותה בחוזקה, והיא נפלה וקיבלה מכה בראש. הבת הגדולה שלהם נכנסה להיסטריה וסיפרה לי את כל המקרה. היא לא יודעת מה לעשות: מצד אחד היא רוצה לספר את המקרה לשאר האחים שלה, אך מצד שני גם האמא וגם האבא ביקשו ממנה שלא תערב את האחים.
4423
יש לי חובות עצומים. האם אני צריך לעשות בשביל זה השתדלות נוספת בפרנסה?
הייתי אצלכם בקבלת קהל במוצאי שבת פרשת ויקהל, וסיפרתי לרב שאנו מתפרנסים ברווח ברוך השם, אבל יש לנו חובות עצומים שמפריעים לנו מאוד. הרב ביטל את העניין ואמר לי במפורש שהעניין יסתדר. רציתי לשאול: האם אני צריך לעשות בשביל זה השתדלות נוספת בפרנסה?
4422
מאז שהתחתנתי אין לי חשק לכלום ועוברים עליי משברים וגלים. תעזור לי!
אני אברך בן עשרים וארבע, ומאז שהתחתנתי לפני כחצי שנה התחילו לעבור עליי קשיים גדולים - אני מאוד לחוץ, אין לי חשק לכלום, אין לי חשק לאף אחד, ואפילו לבית הכנסת קשה לי ללכת... קשה לי לפרט את כל מה שעובר עליי, אבל אני בטוח שאתם מבינים. אני לא יכול להמשיך ככה, בבקשה כבוד הרב, תעזור לי!
4421
בעלי מאוד מנסה לחזק אותי שאקפיד על תפילת שמונה עשרה. האם זו חובה?
בעלי מאוד מנסה לחזק אותי בעניין תפילת שמונה עשרה, ואומר שכתוב בשולחן ערוך שזו חובת האישה, אך ראיתי בתשובות של הרב שאין זה חובה. האם הבנתי נכון?
4420
אני מתפלל המון על צרות ישראל. האם עליי להפסיק ולהתמקד בצרכים שלי?
בכל פעם שאני מתפלל, אני מוצא את עצמי מדבר עם השם יתברך על צרות ישראל, ולא משנה על איזה עניין אני מתחיל להתבודד ולבקש מהשם, אני ממש נתקע על עניין צרות ישראל שסובלים כל כך, ומאריך בטענות ומענות למה השם שכח מאתנו. האם אני צריך לשנות את מנהגי ולהתפלל דווקא על צרכי הבית וכדומה?
4419
מציעים לי לעבור לחברה מקבילה ואינני יודע האם לקבל את ההצעה. מה דעתכם?
אני עובד בחברת הייטק גדולה כבר שש שנים, וכעת חלק גדול של החברה פוצל ונקנה על ידי חברת הייטק אחרת. גם אני קיבלתי הצעת עבודה בחברה החדשה שמעוניינת בי מאוד, אבל הצדיק ייעץ לי להישאר בחברה שאני עובד בה (הקטנה יותר) ואמר שלא כדאי לעבור כי אני עלול למצוא עצמי נופל בין הכיסאות. כעת לוחצים עליי לעבור לחברה השנייה ואינני יודע מה לעשות.
4418
בצעירותי גנבתי פעמים רבות מספור. האם אוכל לתקן את זה אי פעם?
את עוונותיי אני מזכירה היום. כשהייתי קטנה חטאתי הרבה בגזל, ממש הייתה לי מחלה - הייתי גונבת הרבה ממתקים מחנויות, ובצבא אף גנבתי מתיקים של חיילות. מזה כמה שנים אני מנסה לחזור בתשובה ולא מעזה לגזול. האם הכול אבוד ונועדי לחזור בגלגול לא משנה מה אעשה?
4417
הגיעו אליי זוג שעברו טיפולי פוריות רבים ללא הצלחה, והם על סף ייאוש. מה אפשר לעשות בנידון?
הובא אליי סיפור קשה של זוג נשוי כשלוש שנים שמנסה להיפקד בזרע של קיימא, אך לאחר ניסיונות וטיפולים רבים התברר כי יש בעיה אצל הבעל. יש לציין שהזוג מתחזקים בתורה ומצוות, אך המצב מביא את בני הזוג לדיבורים על גירושין חס וחלילה, וזה כואב מאוד, שהרי הזוג אוהבים מאוד והם נקלעו למשבר עקב אי יכולת להביא ילדים לעולם. מה אפשר לעשות בנידון?
4416
באים לפתחנו אנשים מכל הסוגים והמגזרים כדי לבקש צדקה. איך נדע למי ראוי לתת צדקה?
באים לפתחנו אנשים מכל הסוגים, המגזרים והגילאים, מבוגרים וילדים, וגם בצמתים וברחובות נתקלים מדי יום בכל מיני אנשים שאוספים צדקה. איך נדע למי ראוי לתת צדקה? ואיך ראוי לחנך את הילדים בעניין זה? נשמח לקבל הנהגה לחיים.
4415
כבר שנה אני סובלת מכאבים וכמעט שאני משתגעת. מה יהיה איתי?
כבר קרוב לשנה יש לי כאבי בטן, ולפני כמה חודשים התחלתי לסבול מתחושת חום ודלקת בגב ובמרפקים. אני מחזיקה את עצמי לא להתאבד ולא להשתגע מהמצב הזה. האם תוכל להגיד לי מה יש לי ומה עובר עליי?
4414
מנין לנו שההנהגות שקיבל ר' נתן נאמרו גם עבורנו, הרי כל אחד קיבל הנהגה לפי שורש נשמתו?
ראיתי את תשובתך בעניין ח"י פרקים משניות, שם כתבת שזו הנהגה שנתן רבנו ז"ל לר' נתן ולעוד כמה מאנשי שלומנו, ולכן גם אנחנו נוהגים כך. הבנתי שרבנו ז"ל נהג לחלק לאנשי שלומנו פתקים אישיים עם הנהגות, ומכאן נובעת שאלתי: מנין לנו שההנהגות שקיבל ר' נתן נאמרו גם עבורנו, הרי כל אחד קיבל הנהגה לפי שורש נשמתו?
4413
הכרתי בחור שמוצא חן בעיניי, אך אמא שלי מנסה להניא אותי מהשידוך הזה. האם עליי ללכת עם האמת שלי?
נפגשתי עם בחור חמש פגישות, ומהם הסקתי שלבחור יש אמונה אמיתית וכנה, וכן שהוא ביישן ויודע לכבד מאוד את הזולת. הוא מוצא חן בעיניי אך אמא שלי לא התלהבה ממנו ומנסה להניא אותי מהשידוך הזה.
4412
האם זה בסדר להתפלל גם על דברים גשמיים?
מהי מעלת התפילה והתבודדות בכותל? האם באמת כל אשר מבקשים שם מתגשם? והאם זה בסדר להתפלל באופן כללי גם על דברים גשמיים מאחר ולא כולם יכולים להתפלל רק על מעלות והשגות רוחניות?
4411
אני חושש שהמשודכת שלי לא מספיק צנועה בפנימיות ובחיצוניות. האם להמשיך?
בסייעתא דשמיא הכרתי מישהי בשידוך ונפגשנו כבר פעמיים, אך אני מתלבט האם להמשיך כי לטעמי היא לא מספיק צנועה גם בחיצוניות ואולי גם בפנימיות, והנקודה הזאת מפריעה לי. אשמח לקבל את עצת הרב שליט"א.
4410
חז"ל אמרו: 'לעולם יהיו דבריו של אדם מועטין'. איך זה מסתדר עם עניין ההתבודדות?
ראיתי במסכת ברכות (בדף ס"א.): "אמר רב הונא אמר רב משום רבי מאיר: לעולם יהיו דבריו של אדם מועטין לפני הקדוש ברוך הוא, שנאמר "אל תבהל על פיך ולבך אל ימהר להוציא דבר לפני האלוקים כי האולקים בשמים ואתה על הארץ על כן יהיו דבריך מועטין". לכאורה רואים מזה שצריכים למעט בדברים עם הקדוש ברוך הוא, ואיך זה עם מסתדר עם עניין ההתבודדות שלימד אותנו רבינו – שצריכים להרבות בדיבורים עם הקדוש ברוך הוא בכל יום ויום?
4409
האם אפשר ללמוד בספרי הרמח"ל למרות שיש לו שיטה ייחודית בקבלה?
ראיתי דברים פלאיים על דמותו ועל חייו של הרמח"ל. האם אפשר ללמוד בספריו, שכן יש לו שיטה ייחודית בקבלה? והאם אין חשש ללמוד גם בספריו וגם בספרי רבנו?
4408
למרות שאני משתדל להתקדש, אני נופל שוב ושוב בראיות אסורות. מה העצה?
כל הזמן אני נופל בראיות אסורות, ואף שאני לומד ומתבודד וקם בחצות וכו', תמיד בסוף אני נופל. גם כשטוב לי אני נופל. אני צועק להשם שאני חולה ושיעזור לי, ואז אני מרגיש קצת עליה ויישוב הדעת, אך שוב נופל... אנא, תן לי עצה!
4407
אני כל הזמן לחוצה. איך זוכים לשלוות נפש אמיתית ופנימית?
אני כל הזמן לחוצה - מהמבחנים, מהמשפחה, מהחברות ובכלל מכל החיים המלחיצים האלו. איך זוכים לשלוות נפש אמיתית ופנימית? ואיך אפשר ליהנות מההווה ולא לדאוג ממה שיקרה בעתיד?
4406
הכרתי בחורה טובה, אך אני חושש שהעבר שלנו יפריע לזוגיות שלנו. מה דעתכם?
אני כרגע בשידוכים, ויצאתי עם בחורה שעברה הרבה דברים לא פשוטים בחיים. גם אני בעצמי עברתי דברים בחיים, ועדיין עובר, השם יעזור... המידות שלה טובות ויש בינינו חיבור, אבל אני מפחד שכל הרקע הקשה מהעבר שלה ושלי יפריע לזוגיות שלנו. אני מאוד רוצה להתחתן, ולא יודע מה לעשות. אבקש מהרב עצה וברכה.
4405
נוצרה לנו בעיה לגבי המשך ייבוא הסחורה לעסק שלנו. כיצד אתם ממליצים לנו לנהוג?
ייבאנו לעסק שלנו רהיטים מסין. לפני כשבוע הסחורה הגיעה אלינו בשלום, אך קיבלנו מידע שהמפעל שממנו הזמנו את הסחורה לא מוכן לספק לנו יותר סחורה, מכיוון שיש יבואן אחר בארץ שמזמין ממנו הרבה סחורה, ואותו יבואן ביקש מהם בלעדיות. דיברנו עם הסוכן שלנו בסין, והוא שוחח עם מנכ"ל המפעל והצליח לשכנע אותו לספק לנו סחורה, אך הסוכן שלנו מבקש מאיתנו להזמין את הסחורה באופן מידי לפני שבעל המפעל יתחרט. האם אתם ממליצים לנו להתאמץ ולהשיג את הכסף כדי לעשות את הצעד הזה?
4404
מה הדרך הנכונה ללמוד את הש"ס על פי סדר דרך הלימוד של רבינו ז"ל?
בסימן ע"ו בספר שיחות הר"ן מובא שרבינו ז"ל ציווה שלא לחזור על הלימוד תיכף ומיד, רק לסיים עד סוף הספר ואז להתחיל וללמוד אותו מחדש. איך צריכים להתנהג בלימוד הש"ס: האם הכוונה היא להתחיל ממסכת ברכות וללמוד עד סוף הש"ס, או שהכוונה היא ללמוד את כל המסכת ולחזור עליה שוב ושוב?
4403
עברתי לידה קשה, ומאז אני מפוחדת מאוד ושבורה נפשית ופיזית
ברוך ה' לפני חמישה חודשים ילדתי בן בלידה טבעית אבל קשה מאוד. עברו עליי עשרים ושמונה שעות צירים כואבים, בכאב שאין להסביר אותו. מאז אני נמצאת בירידה רוחנית ומפחדת מאוד ללדת שוב פעם
4402
האם כדאי לקנות כרטיס טיסה לראש השנה באומן במבצע או שעדיף לחכות ולראות מה יתפתח באוקראינה?
יש כעת דיל מצוין לאומן לראש השנה תשע"ה במחיר 500 דולר דרך סוכנות נסיעות מחו"ל. האם כדאי לקנות כרטיס במצב של אוקראינה כיום כשהיא על סף מלחמת אזרחים ויש בה סכנה ליהודים, או שעדיף לחכות לראש השנה ולראות איך יסתדרו העניינים באוקראינה ואז לקנות במחיר של 850 דולר? והאם כדאי לסמוך על הנס שהכול יסתדר?
4401
האם גם הספרים פרקי דרבי אליעזר, מדרש שוחר טוב, ספרא וספרי הם ספרים עיקריים שצריכים ללמוד בהם?
יש לי בבית את ספרי הקודש העיקריים - תנ"ך, משניות, בבלי ירושלמי ותוספתא, מדרש רבה ותנחומא, זוהר ותיקונים, רמב"ם טור ושולחן ערוך. האם גם הספרים פרקי דרבי אליעזר, מדרש שוחר טוב, ספרא וספרי הם ספרים עיקריים שצריכים ללמוד בהם?
4400
הרב שלי בישיבה מצטט בשיעוריו מספרים שרבינו אסר ללמוד. מה עליי לעשות?
בישיבה שבה אני לומד מלמדים תנ"ך, ובשיעור, לפעמים הרב מצטט מפירוש הרלב"ג, וכן לפעמים נלמדים קטעים מספר מורה נבוכים לרמב"ם, ויש על הקטעים האלו עם שאר הפרשנים כמו רש"י ורמב"ן מבחנים. האם על פי דעת רביז"ל מותר לי ללמוד רק את הקטעים הקצרים האלו ולא את כל הפירוש כולו, שהרי ידוע שרביז"ל הזהיר מאוד שלא להסתכל בו כלל?
4399
איך אפשר לתקן את החינוך הלקוי שלנו כהורים?
יש לנו חמישה ילדים, והחינוך כל כך קשה – אין להם משמעת ואין להם גבולות, ונכון שדרכם של ילדים להיות שובבים, אבל הם לא שומעים בקולנו בכלל. האם דרך ההפחדה הזו היא דרך טובה? ומה אפשר לעשות עם החינוך הלקוי שלנו כהורים?
4398
כבר ארבע שנים יש לי בעיות מעיים והמצב מאוד מצער אותי. מה אפשר לעשות?
יש לי בעיה במעיים כבר ארבע שנים, והמצב מאוד מצער אותי. מה אני יכול לעשות כדי שתהיה לי רפואה שלימה? כמו כן, אני כבר בן שלושים וחמש והזיווג שלי מתעכב. מה עושים?
4397
יש לי עסק משותף ואינני מסתדר עם השותף שלי. האם כדאי לי להמשיך בעסק?
אני עצמאי, ויש לי עסק בתחום האלומיניום יחד עם שותף, הבעיה היא שאין בינינו הסכמה, והחיכוכים בינינו גורמים לשנינו להיות 'תקועים' בעבודה. אנחנו נלחמים להביא פרנסה, ואני מאוד מתוסכל מהמצב הזה! האם עליי להמשיך בענף הזה? ומה לגבי המשך העבודה עם שותף שאינני מסתדר איתו?
4396
יש לי מניעות גדולות מצד אשתי לשמור תורה ומצוות. מה עושים?
אני מתחיל להתקרב ולהתחזק בקיום תורה ומצוות אך יש לי מניעות גדולות מצד אשתי, כדלקמן: א. היא לא מוכנה לקיים יחסי אישות ללא אמצעי מניעה, ואני לא מוכן לעשות עוון כזה. ב. היא לא מוכנה שאשמור שבת או אלך לבית הכנסת, וכשאני רוצה ללכת למקווה או לקיים איזו מצווה אני נאלץ לשקר לה. מה עושים?
4395
בגלל חוסר שימת לב הסתבכתי עם רשויות החוק וייתכן שאוזמן למשפט. איך עוברים את הגל הזה?
אני עצמאי, ולדאבוני הרב בגלל חוסר שימת לב הסתבכתי עם רשויות החוק וייתכן שאוזמן למשפט. באמת שלא עברתי על החוק, רק שגיתי בהתנהלות של העסק. אני מאוד מפחד מהתוצאות ולא יכול לישון בשקט. אנא ממך, כבוד הרב, מה אני צריך לעשות כדי לעבור את הגל הזה?
4394
יש לי ירידה רוחנית גדולה, ושום דבר לא מצליח לחזק אותי
אני מרגישה ירידה רוחנית, ויש לי רק בקשה אחת מבורא עולם שאם אקבל אותה יהיה לי הכול - אני רוצה להתחזק באמונה! אני כמעט שלוש שנים בתשובה, ואני מרגישה ירידה רוחנית בהכל, אפילו יש לי מחשבות של העולם החילוני, ושום דבר לא מצליח לחזק אותי.
4393
בזמן האחרון כשמגיעה שבת אני נהיית עצבנית ואגרסיבית, וקשה לי לשמור אותה
יש לי בן זוג כבר שנה וחצי, הוא מסורתי ושומר שבת, וגם אני התחלתי לשמור שבת, אך משום מה בחודשיים האחרונים אינני מצליחה לשמור את השבת, וכשהיא מגיעה אני נהיית בן אדם אחר לחלוטין - יותר עצבנית, קריזיונרית ואגרסיבית. מה עליי לעשות?
4392
לפני חודש התגרשתי, וכעת הגרוש רוצה לחזור אליי. האם לחזור אליו?
לצערי הרב לפני חודש התגרשתי, וכעת הבחור רוצה לחזור אליי. מה הצדיק אומר: האם לחזור אליו?
4391
כבר שנה וחצי אנו מצפים להיריון שבושש מלבוא. מה העצה לזרע של קיימא?
כבר שנה וחצי אנו מצפים להיריון שבושש מלבוא, ואנו מבקשים ברכה ועצה מהצדיק לזרע של קיימא וגם לפרנסה טובה מאחר ואנו נמצאים בקשיים כלכליים מאז יום נישואינו.
4390
כשהייתי בחור קרעתי והשלכתי לפח את דברי התורה של הרבי מחב"ד. איך אפשר לתקן את זה?
כשהייתי בחור בישיבה חברים שלי הסיתו אותי נגד חסידות חב"ד ונגד הרבי מליובאוויטש, והכניסו בליבי שנאה כל כך גדולה עד שבעוונותי הרבים קרעתי את דברי התורה שלו וזרקתי אותם לאשפה... כעת, אחרי שהתבגרתי והתחתנתי הבנתי שטעיתי ושעשיתי מעשים חמורים מאוד. איך אפשר לתקן את מה שעשיתי?
4389
איך מתחזקים באמונה פשוטה כמו שרצה רבינו הקדוש ומבטלים את הרהורי הכפירה?
יש לי ספיקות באמונה, וכמה שאני מנסה לשכוח מהם הם לא מרפים וצפים מחדש. איך מתחזקים באמונה פשוטה כמו שרצה רבינו הקדוש ומבטלים את הרהורי הכפירה?
4388
נולדתי ביום כיפור שחל בשבת ללא עזרת מיילדת. האם זה אומר שאזכה להיות גדול דור?
נולדתי ביום כיפור שחל בשבת, ומרת אמי מסרה נפש והלכה בצום רגלית לבית היולדות, והיא גם אומרת שיצאתי לבד בלי מילדת. מה זה אומר עליי? והאם אני צריך לצפות מעצמי להיות גדול דור?
4387
אני מכורה לצפייה בהרצאות של רבנים במחשב. איך יוצאים מזה?
אני ממש מכורה למחשב, אבל זו לא התמכרות רגילה, אני פשוט מכורה להרצאות של רבנים - אני יכולה לשבת יום שלם בלי לעשות כלום ורק לצפות בהרצאות.
4386
האם יש עניין לעשות השכבה גם לצדיקים גדולים מיחידי הדורות?
נוהגים לעשות 'השכבה' או ללמוד לעילוי נשמת הנפטרים ביום השנה שלהם. האם יש מקום לעשות השכבה גם לצדיקים גדולים יחידי הדורות כמו האר"י, רשב"י, הבעש"ט ורבינו נחמן מברסלב, או שהם הגיעו למדרגה גבוהה מאוד והם אינם צריכים שאנחנו האנשים הפשוטים נעשה דברים לעילוי נשמתם?
4385
בעבר חשתי שלא בטוב והרב המליץ לי לעצור את הילודה, אך מאז התאוששתי. מה דעתכם בעניין?
אני בת שלושים וחמש, בעלת תשובה ואמא לשלושה ילדים ברוך השם. לפני פחות משנתיים שאלתי את הרב האם להמשיך ילודה, וזאת לאחר שעברתי שני ניתוחי הפנדיציט וחסימת המעי הדק כתוצאה מהידבקויות של ניתוח הפנדיציט, סיפרתי לרב שבעקבות הניתוחים סבלתי מחרדות ופחדים ולקח לי זמן להתאושש, והרב אמר שלדעתו עדיף שלא.
4384
חמותי מקללת ומגדפת אותי כל הזמן ומאחלת לי שאתגרש. מה אפשר לעשות?
חמותי מקללת ומגדפת אותי כל הזמן בפני כולם ובפני בעלי, וזה כואב לי מאוד. היא מאחלת לי להתגרש, ואני לא יודעת מה לעשות, במיוחד שגם בעלי שותק במצב הזה וזה שובר אותי. אני לא עושה לה שום דבר רע, ומפחיד אותי שהקללות שלה יעשו לי נזקים. בבקשה, מה לעשות?
4383
האם אני יכולה לפנות לשדכנים כדי למצוא שידוך?
בעבר, שתי פעמים האדמו"ר אמר לי שלא לפנות לשדכנים, אך היות ואמי היא אישה מבוגרת ונמצאת במצב התדרדרות, ואני רוצה לזכות להתחתן עוד בחייה בעזרת ה', אני שואלת: האם אני יכולה לפנות לשדכנים כדי למצוא שידוך?
4382
בעלי שוקל לפתוח במירון בסטה למכירת ספרי ברסלב. מה דעתכם בעניין?
בעלי רוצה להרחיב את אופק ההפצה לדבר גדול יותר ולפתוח בסטה במירון למכירת ספרים שלכם, אבל לי יש התנגדות לעניין ואנחנו רוצים לשמוע את עצתו של הרב.
4381
לפני חודשיים התבטל לי השידוך, ומאז אני לא יכול לתפקד
אני לא יכול לתפקד ולא יכול להמשיך הלאה בחיי לאחר שנעצר לי שידוך לפני כחודשיים. אחרי שמחת תורה הכרתי בחורה. הרגשתי שממש רבינו שלח לי את זיווגי, רצינו כל כך אחד את השני, היה בינינו חיבור כל כך חזק, והרגשנו שזה ממש זה. לצערי, כעבור חודשיים הייתה בינינו נגיעה קלה, ובגלל שהבת קשורה מאוד לאמא והיא לא יכלה להסתיר את זה היא סיפרה לה על כך, והאמא החליטה פשוט לסובב את דעתה של בתה, ועצרה לנו את השידוך.
4380
האם למחנך מותר להזכיר שם אדנות כאשר הוא מתפלל עם התלמידים?
אני עוסק בחינוך ילדים, וברצוני לשאול: האם למחנך מותר להזכיר שם אדנות כאשר הוא מתפלל עם התלמידים? ראיתי מחנכים שאומרים רק חצי מילה של אדנות ויש שאומרים באופן מלא. מה הדבר הנכון?
4379
אנו שוקלים להעלות את התשלום עבור מחנה הקיץ שאנו מארגנים. האם זה כדאי?
יש לנו מוסד המארגן מחנה קיץ לילדים בחוץ לארץ, ומכיוון שיש לנו חובות עצומים אנו חושבים להעלות את המחיר, ובאמת אנו מבקשים רק חצי ממה שאחרים לוקחים. האם אנו צריכים לחשוש שחלק מההורים לא ישלחו את הילדים בעקבות העלאת המחיר או שלא צריכים לדאוג מזה, וחייבים להעלות את המחיר כדי שנוכל להתקדם ולא ליפול בחובות יותר גדולים?
4378
האם זה נכון שבברסלב נוהגים שהמאורסים לא ידברו עד החתונה?
שמעתי שאנשי שלומינו חסידי ברסלב נוהגים ומקפידים שבני הזוג לא ידברו כלל בין האירוסין לחתונה מהסיבה שמוהרנ"ת אמר: "אם אנשים היו יודעים כמה זה גרוע להיפגש בין האירוסין לחתונה, היה יותר טוב ללכת לגיהנום".
4377
יש הנוהגים לטוס לאומן לערב ראש השנה ולחזור מיד ארצה. מה מקור הנהגה זו?
שמעתי שיש כאלו שנוהגים לנסוע לציונו של רבי נחמן מברסלב באומן לערב ראש השנה, ואחר כך לחזור מיד עוד לפני ראש השנה לארץ ישראל. האם ההנהגה הזו מוזכרת בספרי ברסלב? ואם כן, מה המקור?
4376
אני מבולבלת בעניין נתינת צדקה: איך יודעים אם תרמנו מספיק או לא?
מוצאי שבת האחרון אני ובעלי היינו בשיעור תורה של רב שהגיע למסור דרשה לרפואת חולה. בסוף ההרצאה החלו לבקש תרומות, וכיוון שאני תורמת למוסדות שלכם וכבר קיבלתי מכם ברכה, אז החלטתי שאני לא תורמת כרגע. האם נהגתי כשורה או שבאמת אינני תורמת מספיק?
4375
מתוקף עבודתי כדיאטנית קלינית אני נאלצת לטפל גם בגברים. האם יש בזה בעיה?
אני "דיאטנית קלינית" ואני מטפלת בנשים ילדים וגם בגברים, האם העבודה הזו מתאימה לי מבחינה דתית?
4374
מה אפשר לעשות כדי לשפר את השלום בית שלי ואת הקשר ביני לבין בעלי?
אנו נשואים שלוש וחצי שנים, ובסייעתא דשמיא יש לנו שתי בנות. כבר תקופה ארוכה יש לנו עליות וירידות בשלום בית והמצב מקשה עלינו.
4373
הרב הבטיח הבטחות גדולות למי שיעזור בהצלת הנוער. האם מדובר רק על מי שיחתום על הוראת קבע למשך שנה?
הצדיק הבטיח שכל מי שיחתום על תרומה בהוראת קבע בסך מאה ש"ח למשך שנה יזכה לאריכות ימים וינצל מכל מיני מחלות וכו'. האם הבטחתו של הרב זה רק למי שיחתום לשנה שלימה או אפילו בפחות מזה?
4372
איך אפשר לזכות לשלוות נפש בעולם המלחיץ הזה?
בכל יום כשאני מתעוררת אני נזכרת בכל הדברים שאני צריכה לעשות באותו יום, ומיד מתחיל הלחץ. איך אפשר לזכות לשלוות נפש בעולם המלחיץ הזה? האם יש אפשרות לקום בבוקר בלי לחץ ולהיות רגועה ושלווה?
4371
כיצד מסתדרים דברי רבינו שאמר שצריכים לשכוח את העבר עם הפסוק "וחטאתי נגדי תמיד"?
ראיתי שרבי נחמן זי"ע אומר שאדם צריך לשכוח את העבר שלו לגמרי ולא לחשוב על מה שהיה אלא על מה שעכשיו ועל העתיד, אבל הרי פסוק מפורש הוא "וחטאתי נגדי תמיד", ואיך מסתדר העניין הזה עם הפסוק?
4370
מדוע ישנן תורות בליקוטי מוהר"ן שאין עליהן תפילות?
מדוע ישנן תורות בליקוטי מוהר"ן שאין עליהם תפילות לא ממוהרנ"ת ולא מהרב מטשערין?
4369
הוריי רוצים שאהיה איתם בחג השבועות, אך מכיוון שהם לא דתיים זה קשה לי
ההורים שלי רוצים שאחגוג איתם את חג השבועות בבית, אך לצערי, גם המשפחה שלי וגם האורחים שיגיעו אלינו לחג אינם שומרים תורה ומצוות, ואני יודע מראש שלא אהנה מהאווירה של החג. האם אני יכול להתארח אצל דודים שלי שהם אנשים חרדים למרות שההורים שלי רוצים שאהיה איתם?
4368
בזמן האחרון רבנים רבים אומרים שאנחנו קרובים לגאולה. מה דעתכם בעניין?
4367
ביקורו של האפיפיור בארץ ישראל בלבל אותי מאוד. האם תוכל לעזור לי?
בשנה האחרונה נחשפתי במקרה לספרים וקלטות שמדברים על הברית החדשה, ואף שגדלתי כשומר מסורת הדיבורים הללו חלחלו בי וערערו לי את האמונה שגדלתי עליה. בימים האחרונים הגיע לארץ האפיפיור, והכבוד הגדול שחלקו לו עוד יותר בלבל אותי. אני מרגיש חצוי בין שתי עולמות ומבולבל מאוד. האם תוכל לעזור לי?
4366
מה דעתכם על האנשים שעומדים ברחובות ומניחים לאנשים תפילין?
מה דעתכם על האנשים שעומדים ברחובות ומניחים לאנשים תפילין? האם יש בזה עניין כלשהו? והאם זה לא נוגד את ההלכה?
4365
לאחרונה יצא כבוד הרב בצורה חריפה מאוד נגד הסמארטפונים והמכשירים הלא כשרים. מה הסיבה לכך?
4364
רבינו אמר שכסליו זה ראשי תיבות "וירא השם כי סר לראות", אך לכאורה זה לא מסתדר. מה ההסבר?
רביז"ל אומר שכסליו זה ראשי תיבות "וירא השם כי סר לראות", ולפי זה נמצא שכותבים כסליו מלא עם י', אבל עכשיו בעת לומדי בשיעור מחבר-רמ"א הגעתי להלכות גיטין, ושם בסימן קכ״ו בסעיף כ"ד כותב המחבר שצריכים לכתוב כסלו חסר י'. כיצד זה מסתדר עם דברי רביז"ל?
4363
נכשלתי חמש פעמים בבחינות לרבנות. האם עליי לרדת מהעניין?
אני בן ארבעים וארבע ואב לשישה ילדים. נכשלתי חמש פעמים בבחינות הרבנות הראשית במקצועות שונים, וזה גורם לי לייאוש ואכזבה. האם על זה נאמר "לא רואה סימן יפה במשנתו"? וכיצד מציע כבוד הרב לנהוג בנושא?
4362
אני מרגיש שהשותף שלי מרמה אותי. מה הדרך הנכונה להתנהג במצב כזה?
לפני שנתיים פתחתי עסק יחד עם שותף, סמכתי עליו בעיניים עצומות ונתתי לו לנהל את העסק כמעט לבד. כל הזמן הרגשתי שהוא מעלים ממני דברים ומרמה אותי, אך מכיוון שאני אדם ביישן אני חושש להגיד לו את זה כדי שלא תתחיל מריבה שתגרום לפירוד השותפות. מה הדרך הנכונה להתנהג במצב כמו זה?
4361
אני מעוניינת להוסיף שם כדי שיפתח לי המזל ואזכה להתחתן. על איזה שם אתם ממליצים?
שמי שני, אני בת שלושים, רווקה וגרה בבית אמי. מעולם לא הייתי בזוגיות, ואני מרגישה שהרבה דברים בחיים תקועים אצלי. אני מעוניינת להוסיף שם כדי שיפתח לי המזל וכדי שאזכה להתחתן בקרוב בעזרת השם. על איזה שם אתם ממליצים עבורי?
4360
אני והשותף שלי מתלבטים לגבי אופן ניהול מלאי החנות שלנו. מה דעתו של הרב?
אני וגיסי שותפים בחנות נעליים, והעסק עובד על מלאי חדש ומלאי ישן. גיסי לא רוצה לקנות סחורה חדשה בהקפה עד שנמכור את כל הסחורה הישנה ויהיה כסף בחשבון, אך לדעתי עלינו להביא בכל מקרה סחורה חדשה כדי שלא נאבד חס ושלום לקוחות שילכו לחנויות אחרות. מה דעתו של כבוד הרב?
4359
המחשבות השליליות משתלטות עליי ומונעות ממני להיות מרוצה ושמחה מעצמי
ברוך השם זכיתי לחזור בתשובה, ומאז אני מבקשת מהשם שיעזור לי לשבור את המידות הרעות שיש בי. לאט לאט אני זוכה לגלות בי כל מיני מידות רעות שלא ידעתי שקיימות אצלי כמו קנאה וגאווה גדולה שיש בי וכו'. העניין הוא שאני מרגישה שיש לי מלחמה במחשבה - כמעיין קול פנימי שכל הזמן דן אותי לכף חובה, לדוגמה: עשיתי איזה מעשה טוב, והקול הזה אומר: "נו בטח, את רוצה שיגידו שאת בחורה טובה... זה לא שיש לך באמת לב טוב...", ועוד דוגמאות.
4358
כיצד עליי להתנהג עם אחיותיי החורגות?
אמא שלי התחתנה בפעם השנייה לאחר שהתגרשה, ולבעלה השני יש בנים ובנות. מישהו אמר לי שאסור לי לדבר עם הבנות שלו, והדבר היחיד שמותר לי לדבר איתן זה דיבורי נימוס שחייבים.
4357
הבטיחו לי בעבודה העלאת שכר, אך דוחים זאת בכל פעם מחדש. כיצד לפעול בנושא?
אני עובד שלוש עשרה שנה בחברה קטנה. הבעלים של החברה הבטיחו לי העלאת שכר ושיפור תנאים, אך בפועל הם לא עושים שום פעולה בנושא, אלא כל הזמן מושכים עוד זמן ועוד זמן, ובמקביל מעמיסים עליי עבודה של שלושה אנשים. קשה לי נורא במקום העבודה, כיצד לפעול בנושא? האם עליי לחפש עבודה אחרת?
4356
אני לא מצליחה להרות, ואני חוששת שזה בגלל שמישהי קיללה אותי
גיליתי שיש לי המון בעיות, והרופאים הגיעו למסקנה אחרי הרבה כישלונות שלא אצליח להרות לעולם! אני שבורה ומתוחה ולא יודעת מה בכלל יש לי בחיים.
4355
אני רוצה לטוס לאומן אך הוריי מתנגדים מאוד. כיצד אזכה להתגבר על כל המניעות?
בחודש אב הקרוב אהיה בן שש עשרה, ואני רוצה מאוד לטוס לאומן בראש השנה, הבעיה היא שההורים שלי מתנגדים לנסיעה, ואבא שלי אף החביא לי את הדרכון. כמובן שהם לא יתנו לי כסף לנסיעה, ולכן אצטרך לעבוד כשיהיה לי חופש מהישיבה. מה עלי לעשות כדי שאזכה להתגבר על כל המניעות ולהיות באומן בראש השנה?
4354
אשתי מורדת וגורמת לי צער רב. כיצד עליי לנהוג?
אני חי עם אישה שמוגדרת על פי ההלכה כ'אישה מורדת'. יש לנו שישה ילדים קטנים, והיא רבה איתי המון, גורמת לי צער ואני ממש סובל. אפילו בבית הכנסת שבו אני מתפלל יש עליי מחלוקת. הדבר מקשה עליי עד כדי ייאוש. כיצד עלי לנהוג?
4353
בשנתיים האחרונות שברתי את הידיים שלוש פעמים. האם זה סימן מהקדוש ברוך הוא?
אני תלמיד בן שלוש עשרה וחצי, ובשנתיים האחרונות שברתי את הידיים שלוש פעמים. האם זה סימן מהקדוש ברוך הוא? ומה עליי לעשות?
4352
מאיזה סוג של רחמנות צריך להימנע?
חז"ל אמרו "כל ימי עני רעים" - זה הרחמן. מאיזה סוג של רחמנות צריך להימנע?
4351
מה אני יכולה לעשות כדי שהוריי יחזרו לחיות יחד בשלום?
ההורים שלי בהליך גירושין קשה ומסובך. אני מאוד לא רוצה שהם יתגרשו, ואני מתפללת על זה המון, אך עוד לא ראיתי ישועה. מה אני צריכה לעשות כדי שהם יחזרו לחיות יחד בשלום?
4350
הוריי נפגעו מכך שלא השתתפתי באזכרה יחד עם כל המשפחה. האם פעלתי נכון?
הייתה לנו במשפחה אזכרה וכולם עלו לבית העלמין וערכו סעודה, אך אני בחרתי שלא להגיע לבית העלמין כי לא רציתי להיכנס לשם, וגם לא השתתפתי בסעודה מפני שכל המשפחה המעורבת ועוד כל מיני חברים מפה ומשם יושבים שם יחד. הרגשתי שזה לא שייך.
4349
איך מתחילים לחזור בתשובה ולתקן את כל הפגמים בגיל מבוגר?
איך מתחילים לחזור בתשובה בגיל מבוגר? ואיך מתקנים את כל הפגמים שפגמנו והעבירות שעברנו?
4348
האם התאריך ד' בסיון הוא זמן טוב לטוס לטיול בתאילנד?
4347
האם על ידי תרומה לנזקקים ועזרה לציבור אוכל לכפר על גזל מלפני שנים רבות?
כשהייתי קטנה גזלתי מחברה, וכיום כבר איננו בקשר. התוודיתי על כך בפני בורא עולם ונשבעתי לא לעשות זאת שוב, אך עדיין יש לי צער בגלל אותו מקרה. האם אוכל לתרום כסף לנזקקים ולעזור לציבור על מנת לכפר על כך?
4346
הרופאים אומרים שהעובר מת ואשתי צריכה לעבור הפלה. מה לעשות?
אשתי בשבוע השנים עשר של ההיריון, ובבדיקה שנערכה לה אתמול הרופא אמר לה שאין לעובר דופק וההתפתחות שלו הפסיקה עוד בשבוע השביעי, ולכן זימנו אותה להגיע ביום ראשון הקרוב על מנת להוציא את העובר. מה לעשות?
4345
מאז שהתקרבתי לברסלב, התחילו לי בלבולים שלא היו לי לפני כן. ממה זה נובע?
מאז שהתקרבתי אל רבי נחמן, התחילו לי בלבולים שלא היו לי לפני כן. ממה זה נובע? ואיך מתגברים עליהם?
4344
רבי נחמן אמר שצריכים לבטל את העצבות ולהגיע לשמחה אמיתית. איך עושים את זה?
בטבעי אני טיפוס סגור ונמשך לעצבות. כל חיי קיבלתי את זה כעובדה קיימת, אבל מאז שהתחלתי ללמוד בספריו של רבי נחמן זי"ע ראיתי שזה חמור מאוד וצריכים לעבוד קשה כדי לבטל את העצבות ולהגיע לשמחה אמיתית. איך עושים את זה?
4343
כיצד נאמרו ונכתבו התורות של רבינו ז"ל: באידיש או בלשון הקודש?
א. האם התורות של רבינו נאמרו באידיש או בלשון הקודש? ב. האם הספר לקוטי מוהר"ן נכתב בלשון הקודש כפי שהוא מודפס כיום? ג. ואם כן, כיצד אנשי שלומנו הצליחו להבין אותו, האם הם היו בקיאים בלשון הקודש?
4342
אני בעצבות גדולה ומרגישה תלושה. מתי יגיע השינוי בחיי?
כבר זמן רב אני מרגישה שאני חייבת שינוי גדול בחיים שלי. ברוך השם אני בריאה, אני חיה אצל ההורים, והם מקבלים אותי, אבל קשה לאבי לראות אותי במצב שלי. כבר הרבה זמן אני בעצבות גדולה ומרגישה שאני נמצאת שמקום שאני לא צריכה להיות בו. אשמח לקבל עזרה.
4341
נכנסתי להיריון נגד עצת הרופאים, וכעת אני במשבר גדול. אנא, עזור לי!
ברוך השם יש לי חמישה ילדים, הגדולה בהן בגיל שבע, והיחסים עם בעלי לא פשוטים בלשון עדינה. לפני שלושה חודשים נקלטתי להיריון, ובהתייעצות עם רבנים ופוסקים הותר לי להפסיק אותו מהסיבה שכל הלידות היו בניתוח קיסרי, וגם בגלל הקושי לגדל את הילדים בבית כזה ללא שלום בית. כעת, לצערי הרב שוב נכנסתי להיריון, ואינני מסוגלת לעבור שוב את התהליך הזה, אך מצד שני אינני מסוגלת להביא עוד ילד לגיהנום הזה שנקרא הבית שלנו!
4340
בפורים הילדים נוהגים לעבור מבית לבית ולאסוף כסף. מה דעתכם על המנהג הזה?
בקהילה בה אנו גרים יש מנהג בפורים שהילדים עוברים מבית לבית ומבקשים דמי פורים. לי אישית זה קשה לראות את זה, וזה נראה לי לא טוב שמרגילים את הילדים לאסוף כסף. האם יש בזה איזה עניין או שזו סתם המצאה שהתפשטה?
4339
אני בת שלושים ושמונה, ועדיין רווקה. מה הסיבה שלא הולך לי בשידוכים?
אני בת שלושים ושמונה, רווקה ודתיה מבית, ואני לא יודעת מה הסיבה שלא הולך לי בשידוכים. לאחרונה היה לי קשר רציני, ולצערי הוא החליט שהוא לא רוצה בי בלי סיבה מיוחדת. למה אין לי הצלחה בשידוכים?
4338
רבינו אמר: "הצדיק יש לו כוח להתפלל על אדם שינצל מחטאים". מה הכוונה?
כתוב בספר המידות (אות צדיק סימן ק'): "הצדיק יש לו כוח להתפלל על אדם שינצל מחטאים". מה הפשט בדברי רבינו, הרי אנו יודעים שיש לאדם בחירה חופשית? ומצד שני, איך באמת אפשר לזכות לכך שהצדיק יתפלל על האדם שינצל מחטאים?
4337
האם אדם יכול להתקרב לכמה צדיקים, או שהוא צריך להתקרב לצדיק אחד בלבד?
האם זה בסדר שלאדם אחד יהיו כמה צדיקים שהוא פונה אליהם, שומע מתורתם ומבקש מהם עצה וברכה בדרכו, או שמא על כל אדם למצוא רב אחד וללכת רק אחריו?
4336
ידוע שאצל חסידי ברסלב נזהרים מאוד מלהיות בעל חוב. כיצד יש לנהוג בעניין לקיחת משכנתא?
היות ואצל חסידי ברסלב נזהרים מאוד מלהיות בעל חוב, שהרי זה מעכב את התשובה וכו', כיצד נוהגים בעניין לקיחת משכנתא מהבנק לצורך קניית דירה? האם בזה גם כן נחשבים ל'בעל חוב', כי סוף סוף יש כאן חוב גדול לבנק למשך הרבה שנים?
4335
יש לנו בבית חמישה ילדים שהגיעו לפרקם, אך איננו מצליחים לחתן אותם. מה מעכב אותנו?
יש לנו בבית חמישה ילדים שעדיין לא התחתנו, וכמובן שאנחנו ועוד יותר הם מצפים לכך בקוצר רוח. בתנו הגדולה בת עשרים ושבע, אחריה יש שני בנים בני עשרים וחמש ועשרים ושלוש, אחריהם עוד בת בגיל עשרים ואחת, ועוד בן בגיל תשע עשרה. אני ואשתי נעשינו חולים מזה שכולם עדיין בבית ואנחנו לא מצליחים לחתן אותם. בבקשה, תעזור לנו! מה מעכב אותנו כל כך?
4334
אמרתם לי שאני צריכה להשתדל להתחתן. האם אני יכולה להתחיל ללמוד במקביל?
לפני כמה זמן שאלתי אתכם האם עליי לעסוק בלימודים או בחתונה, אך לא כל כך הבנתי את התשובה ואני קצת מבולבלת. אשמח אם תבהירו לי את העניין: האם אני צריכה להירשם ללימודים השנה ובו זמנית להתעסק בחתונה, או להוריד את המטרה מהלימודים ולעסוק רק בחתונה בינתיים?
4333
יש לי שני דודים שהתחתנו עם גויות. האם מותר לי להשתתף במפגשים משפחתיים איתם?
יש לי שני דודים שהתחתנו עם גויות ויש להם ילדים, וכשהם באים לארץ אז תמיד המשפחה עושה מפגש וארוחה משותפת. מבחינת כשרות המאכלים אין בעיה, אבל ראיתי בספר המידות שהמאכיל גוי גורם לבניו גלות. מה דעתו של הרב: האם ללכת לסעודה או לא?
4332
הפרנסה שלי קשה מאוד ואני מרגיש שהמזל שלי סגור. מה עליי לעשות?
הייתי שנה בצבא קבע, ויצאתי מהצבא. אני כבר שבועיים אחרי, ועדיין אני לא מוצא את עצמי בעניין הפרנסה. עברתי לגור באשקלון עם אשתי כרצונה, זו עיר חדשה בשבילי ואני לא מוצא עבודה נורמלית. ממש קשה לי בעניין זה ואני מלא בחובות. אני מרגיש כאילו המזל שלי נעצר, ובקושי יש לי כסף לאוכל. מה דעתו של הרב?
4331
בננו טוען שהוא גדול הדור, והוא מזניח את עצמו לגמרי. מה עושים איתו?
בני בכורי בן העשרים ושלוש, כבר כשהיה קטן היה גאון, למד בהתמדה ויראת שמים, וגמר את כל הש"ס בעיון. כל מוריו ורבניו אמרו עליו שנועד לגדול הדור הבא, אך בגיל שש עשרה הוא התחיל להישבר וסבל מחוסר ישוב הדעת, בלבול ולחץ עצום. שמנו לב שבשנים האחרונות הוא טוען שהוא גדול הדור, וגם עכשיו הוא טוען שהוא מרא דאתרא דליקווד. אנחנו יודעים ששאיפתו היא להיות משהו מיוחד, אבל כואב לנו שאולי זה נובע מגאווה או שיגעון גדלות.
4330
יש לנו בת בגיל תשע, ואנו רוצים עוד ילדים, אך כל טיפולי ההפריה נכשלים
לפני שנה וחצי עשינו בדיקות, וגילו שיש לבעלי בעיה בתפקוד הזרע. עשינו חמישה טיפולי הפריה, שלושה מהם לא הצליחו, אך שניים מהם הצליחו ונקלטתי להיריון, אך העובר נפל בחודש השלישי. הטיפול האחרון שעשינו היה לפני ארבעה חודשים, וכרגע עצרנו. מה לעשות הלאה?
4329
האם זה נכון שהתפילות על הצרכים הגשמיים הן תפילות לא רצויות ונקראות "תפילות רעות"?
כתבת שהתפילה לצורכי הגוף היא תפילה שלמטה מהתורה, ובבחינת "תפילות רעות" שלא עושות נחת לבורא עולם, והזוהר קורא תגר עליהן, שאותם מתפללים הם ככלבים צווחין הב הב.. אבל אני שמעתי שרבנו ז"ל אמר שעל דבר קטן וגדול צריכים להתפלל.
4328
הייתי משודכת עם בחור אלים מילולית ונפרדתי ממנו, אך הוא לא מרפה. האם שייך לחזור אליו?
עברתי כבר את גיל שלושים וחמש ואני גרה אצל משפחתי. אני רוצה מאוד להתחתן, אך אני מרגישה תקועה ונבוכה
4327
יש לי טענות לבורא עולם ובזמן כעס אני מקללת אותו. עזור לי!
אני אישה די עצובה שבאה בטענות לבורא עולם, ובזמן כעס אני מקללת את בורא עולם כאילו נכנס בי שד. אף פעם לא הייתי כזו ואני לא יודעת מה יש לי. למה לא טוב לי? למה אני לא מצליחה להשתנות ולהיות בשמחה?
4326
התיידדתי עם בחור חילוני, וכנראה שהוא רוצה להתקדם לקשר רציני. מה דעתכם בעניין?
התנדבתי לעזור לאישה מבוגרת, ובבית שלה הכרתי את הבן שלה. לאט לאט התחלתי להרגיש כלפיו חיבה ומשיכה, וגם הוא מצדו שם עלי עין ואף שאל אותי אם אני רוצה להתחתן. כשהוא אמר את זה התחלתי להתבלבל, כי הוא חילוני, וגם אם נתחתן אני לא יודעת אם אצליח לחזק אותו ואני מפחדת שהוא יפיל אותי מהאמונה.
4325
אני כהן, ובקרוב אני טס לאומן. האם מותר לי לישון בבניינים שבקרבת הציון?
אני כהן, ואני עומד לטוס לאומן בקרוב. האם מותר לי לישון בבניינים הגבוהים שממוקמים מעבר לקו הצהוב של הכוהנים? חלק אומרים שמותר וחלק אומרים שאסור, ואני מבולבל.
4324
הבן של החבר שלי מחלל שבת, וזה גורם מריבות בינינו. מה עושים?
אני חוזרת בתשובה כבר ארבע שנים, ובשנה האחרונה התחזקתי מאוד ברוך השם. חבר שלי הוא אדם מסורתי, וכבר שנתיים הוא נמצא בתהליך של גירושין מאשתו. כל שבועיים הוא מגיע אלינו לשבת, ומביא איתו את בנו בן השלוש, הבעיה היא שהילד לא שומר שבת – הוא מדליק את האור ומשחק במשחקים שאסור לשחק בהם בשבת. אמרתי לו שצריכים להראות לילד קדושה ולהסביר לו שזה אסור, אבל זה גורם למריבות.
4323
האם זה נכון שלמי שחטא בניאוף אין מחילה עולמית?
קראתי באחד המכתבים שלכם את השורה הבאה: "הקדוש ברוך הוא לא יכול למחול על ניאוף, כי זה הכי גרוע". האם זה אומר שמי שחטא בניאוף אן לו מחילה עולמית?
4322
שמעתי כמה מחסידי ברסלב שמדברים לא יפה על רבנים מהזרם הדתי לאומי. האם זו דרכה של חסידות ברסלב?
אני חוזר בתשובה, הולך עם כיפה סרוגה, ושומע שיעורים של רבנים מהזרם הדתי לאומי. השיעורים הלו מחזקים אותי ומקדמים אותי בדרך התשובה, אך לצערי הרב שמעתי חסידי ברסלב שמדברים בצורה מאוד לא יפה על רבנים מהזרם הזה. האם זו דרכה של חסידות ברסלב?
4321
העובדה שאני הודית מקשה עלינו מאוד להשתדך עם משפחה אשכנזית. מה עושים?
אנו משפחה מעורבת – בעלי הוא אשכנזי ליטאי ואני הודית. אנו מעוניינים לשדך את בתנו בת העשרים עם משפחה אשכנזית, אך זה לא הולך היות והם לא רוצים הודים. אבקש את ברכת הרב ועצתו בנידון.
4320
איך זוכים שהשבת תאיר לי לכל השבוע?
רק בשנה האחרונה התחלתי להרגיש מהי שבת אמיתית, בעיקר כי ראיתי המון הרצאות בנושא. הבעיה היא שאחרי שנגמרת השבת אני מגישה עצבות, ואני חושבת לעצמי שאולי לא ניצלתי את השבת הזו כראוי ואולי לא שמחתי בה מספיק וכו', וממש עולות לי דמעות של עצבות על זה שאולי לא ניצלתי את השבת כראוי.
4319
איך מתמודדים עם הסתירות שיש כביכול בין התורה והמדע?
לפני שזכיתי להתקרב לרבינו ז"ל ואליכם למדתי הרבה בספרי מדע וכו', ונוכחתי לראות שיש הרבה דברים בדברי חכמינו ז"ל שלכאורה סותרים את המציאות שמכירים היום, וכמו כן בדברי רבינו ז"ל שמדבר מארבעה יסודות - כוח האש וכוח המים וכו' או שאר ענייני רפואות כפי המושגים שהיו לפני מאתיים שנה ויותר, וידוע שהרפואה היום היא באופן אחר לגמרי וכלל לא גורסים היום מושגים כאלו, וזה מבלבל אותי מאוד.
4318
כיצד יש לנהוג לגבי ספרים או סיפורים המדברים על ה'זקן' הידוע שחלק על רבינו?
רציתי לשאול בעניין המחלוקת שהייתה על רבינו ז"ל מ'הזקן': כיצד יש לנהוג כיום לגבי ספרים המספרים סיפורים עליו כמו הספר 'אהבת חיים' שחיבר חכם מנחם מנשה - שהוא מאגד בתוכו סיפורי צדיקים וחידושים לפי פרשיות השבוע ויש בו סיפורים מאוד מחזקים ומוסריים מהחסידות, אך יש בו גם סיפורים על אותו אחד.
4317
האם אני צריכה לשתוק על כך שחמותי משפילה אותי ופוגעת בי?
חז"ל אמרו שהפסוק "תולה ארץ על בלימה" מכוון לאנשים ששומעים חרפתם ושותקים, שעליהם העולם עומד. האם גם במקרה שחמותי כל הזמן רומזת ואומרת לבעלי שהכלה השנייה שלה יותר טובה ממני אני צריכה לשתוק, או שאפשר לבקש ממנה שתפסיק כי זה מאוד מאוד פוגע בי?
4316
רבינו אמר שמי שנשבר לו מפתן הבית או הדלת זה סימן רע. מה עושים במצב כזה?
ראיתי בספר המידות שמי שנשבר לו מפתן הבית או הדלת זה סימן רע. מה יעשה אדם אם נשברה דלת ביתו וגם דלת אחד הארונות בביתו?
4315
מהי מעלת סיום ספר הזוהר?
סיימתי את כל ספר הזוהר כולל ספר התיקונים אותם למדתי במשך שנה שלימה בחצות לילה כולל פירוש ללשון הקודש, ובל"ג בעומר אעשה את הסיום על ציונו של בוצינא קדישא התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי. רציתי לדעת: מה מעלת סיום ספר הזוהר? ומה מעלת לימוד הזוהר בחצות לילה?
4314
בני חלה בסרטן, והרופאים בארץ הרימו ידיים. מה ניתן לעשות?
בני בן הארבע עשרה חלה בסרטן, והרופאים בארץ נואשו מלמצוא רפואה למחלתו. ביום רביעי הקרוב הוא יתחיל טיפול ניסיוני בבית חולים בארה"ב בוושינגטון די.סי. מה ניתן לעשות כדי שהוא יתרפא?
4313
אני יוצאת עם בחור נחמד, אבל יש לו כמה חסרונות שמפריעים לי. האם להתקדם?
אני נפגשת עם בחור כבר כמה חודשים, אנו מוצאים עניין אחד בשנייה, ויש בינינו הרבה תחומים מתאימים, אבל גם הרבה חסרונות ודברים שמפריעים - התקשורת והשיחה בינינו לא תמיד כנה ונעימה, ומה גם שאני מצפה לרוחניות גבוהה מבן זוגי - והוא בעל תשובה שנמצא במקום עדיין, לא דבק בהלכות, בלימוד, ובהתלהבות לעבודת השם כמו שהייתי רוצה. אני מאוד מעוניינת בו ורוצה להתקדם איתו לנישואין, אך הרבה דברים עוצרים אותי.
4312
רבינו אמר שאסור לזוז מהשולחן ערוך. האם זה אומר שאסור לנהוג כדעת פוסקים אחרים?
4311
מדי פעם אני מחביאה כסף בצד למקרה הצורך, אך בעלי מתנגד לכך. האם אני נוהגת כשורה?
מדי פעם אני שמה כסף בצד, לפעמים כמה פרוטות ולפעמים יותר, למקרה שאזדקק לזה, והיו מקרים שזה עזר לי. בעלי יודע על כך ונורא מפריע לו שאני שמה את הכסף בצד ולטענתו 'מחביאה' את זה ממנו, בזמן שהוא לא מסתיר ממני דבר, וברגע שהוא יודע על סכום כסף ששמתי בצד הוא כועס עליי. האם אני נוהגת נכון?
4310
ראש הכולל שלנו נפל לשתיית אלכוהול. כיצד עלינו להתייחס לזה?
אני אברך בכולל, וראש הכולל שלנו נפל בתאווה של שתית יין. הוא לא מגיע בכל יום לכולל, וכשהוא מגיע רואים עליו שהוא תחת השפעת אלכוהול.
4309
האם כדאי לנהל מעקב מדוקדק על כל הכנסות והוצאות המשפחתיות?
האם כדאי לנהל מעקב על כל ההכנסות וההוצאות המשפחתיות במחשב או שלא כדאי לכמת ולספור כל דבר?
4308
מדוע השם יתברך מזווג בין שני אנשים בזמן שידוע לפניו שהם יתגרשו?
4307
בספר ליקוטי מוהר"ן מוזכרת פעמים רבות המילה "צדיק". למי כוונתו במילה זו?
בספר ליקוטי מוהר"ן מוזכרת פעמים רבות המילה "צדיק". למי כוונתו במילה זו: האם כוונתו לאחד מחמשת הצדיקים שהם יחידי הדורות, או לצדיקים שבכל דור ודור, או שמא הכוונה לו עצמו, כלומר לרבי נחמן?
4306
האם גם לימוד בגירסא נחשב 'עמל התורה'?
ראיתי שרש"י כותב שצריכים להיות "עמלים בתורה". האם גם לימוד בגירסא נחשב עמל בתורה?
4305
האם תרומה להצלת הנוער תעזור לי למצוא את זיווגי?
אני בת עשרים ושבע ועוד לא מצאתי זיווג. אחותי וגיסי הציעו לי לעשות הוראת קבע של 100 ש"ח למען הצלת הנוער ואמרו שבזכות זה אמצא את הזיווג שלי בעזרת השם. יש לציין שאני לא כל כך מאמינה בדברים האלה, אבל בכל זאת עשיתי. האם זה נכון וזה באמת יעזור לי למצוא את הזיווג שלי בקרוב?
4304
בשנים האחרונות אחי פרק עול. איך עליי להתנהג איתו?
יש לי אח צעיר שגדל כחרדי ועבר ילדות לא קלה. בשנים האחרונות הוא מתנהג כחילוני, אף על פי שהוא טוען שהוא מאמין בהשם ומשתדל לחטוא כמה שפחות. איך עליי להתנהג איתו?
4303
זכיתי לחזור בתשובה, ואני מחפש רב שינחה אותי בעבודת השם. איך אדע לאיזה רב להתקרב?
זכיתי לחזור בתשובה, ואני מחפש רב שינחה אותי בעבודת השם. ברוך השם יש המון רבנים ולכל אחד יש דרך משלו. איך אדע לאיזה רק להתקרב?
4302
הציעו לי שידוך. מה אני צריך לברר על הבחורה?
הציעו לי שידוך, וזה השידוך הראשון שלי. מה אני צריך לברר על הבחורה?
4301
פגעתי באשתי ועכשיו היא רוצה להתגרש. איך אפשר לתקן את מה שעשיתי?
התווכחתי עם אשתי ונפלטו לי כמה מילים לא במקום. היא התעצבנה, עזבה את הבית ועכשיו היא הודיעה לי שהיא רוצה להתגרש. איך אפשר לתקן את מה שעשיתי ולגרום לה לחזור הביתה?
4300
אני במצב נפשי קשה ויש לי מחשבות אובדניות. אנא, עזור לי!
אני במצב נפשי קשה - אני שונאת את עצמי ואת המעשים שלי, אני לא מתפקדת בבית וכל מה שאני רוצה לעשות - לא נעשה כל פעם מסיבה אחרת. אני בייאוש עמוק ולפעמים אני חושבת להתאבד.
4299
קשה לי מאוד לגור במשפחה ובעיר חילונית. מה עליי לעשות?
אני בחור בן עשרים ושלוש, וחי עם המשפחה בעיר שבקושי יש בה תורה. אני מרגיש שאני חי בין גויים ומאוד קשה לי לדור במקום שאין בו תורה.
4298
כיצד אני יכול להינצל מתאוות הניאוף ולעמוד בניסיונות הקשים?
אני סובל מהבעיה הידועה של הפגם הנורא של ניאוף, ואני פשוט מרגיש שזה מעבר לכוחותיי. אני באמת משתדל ובוכה להשם יתברך שיציל אותי מכל הטומאה הזו, ופשוט - כאילו שחס וחלילה השם לא מסייע לי, ומזמין לי עוד ניסיון ועוד ניסיון ואף פעם אני לא מצליח לעמוד בזה.
4297
גדלתי בבית חב"די, ובשנים האחרונות אני נמשך לחסידות ברסלב. מהו עומק ההבדל בין השיטות?
גדלתי בבית חב"די למהדרין, אך בשנים האחרונות אני נמשך מאוד לחסידות ברסלב. מהו עומק ההבדל בין שתי השיטות? והאם יש סתירה ביניהן?
4296
נכשלתי בלשון הרע על רבנים וצדיקים מפורסמים. מה התיקון לזה?
4295
האם זה בסדר לבקש מהשם שאני רוצה להתחתן עם החברה שלי מהעבר?
אני חוזר בתשובה, והייתה לי חברה מבית מסורתי שחיזקה אותי לשמור תורה ומצוות. היום אנחנו כבר לא בקשר, אך ברוך השם אני שומר שבת, מתפלל שלוש תפילות ביום ואפילו מתבודד בכל יום. אני מאוד קשור אליה, ואני יודע שאיתה יהיה לי הרבה יותר קל לשמור תורה ומצוות. האם זה בסדר לבקש מהשם יתברך שאזכה להתחתן איתה?
4294
הכרתי בחורה טובה ונחמדה, אך אני רוצה מישהי יותר יפה
אני רווק בן שלושים ואחת, והכרתי בחורה טובה ונחמדה, אך אני מרגיש שרצוני במישהי יותר יפה שתמצא חן בעיניי. כמה חשובה המשיכה לבת הזוג?
4293
האם לימוד גמרא חשוב יותר מאמירת תהילים?
האם לימוד גמרא חשוב יותר במעלה מאמירת תהילים? ובכלל, האם יש חשוב יותר וחשוב פחות בסוגי הלימוד – גמרא, הלכה, מדרש, חומש, מוסר, חסידות וכדומה, או שישנה עדיפות לסוג הלימוד מצד הנחיצות ולאו דווקא מצד המעלה – למשל לימוד הלכה שזה דבר שצריכים אותו לחיי היום יום?
4292
אני מרגיש שאין לי ברכה בחיים. מה עליי לתקן כדי לשנות את זה?
אני בן שלושים ושש, גרוש ללא ילדים, ואני מרגיש שאין לי ברכה בחיים. חשבתי שאולי מישהו פגוע ממני ולכן אני סובל, ולכן ביקשתי מחילה מכל מי שציערתי, אך עדיין אני מרגיש משהו לא תקין. מה עליי לתקן?
4291
מדוע אין דעתכם נוחה מכך שכמה אנשים הולכים להתבודד יחד בשדה?
כשקראתי את המכתב שכתבתם בעניין הנסיעות המרוכזות בקבוצות לשדה להתבודדות, ראיתי שאין דעתכם נוחה מזה, ורציתי לשאול ולהבין, כי לאחרונה התחלתי לנסוע לשדה עם הסעה מאורגנת, ומאז התחלתי להתבודד באמת ולהרגיש מה זו התבודדות, וכנראה בחוש שיותר קל להגיע לשדה עם הסעה, ובפרט שאני גר במקום שהשדה מאוד רחוק וכמעט בלתי אפשרי להגיע לבד לשדה.
4290
אמא שלי חולה במחלה הידועה והרופאים לא נותנים לה סיכוי להבריא. האם אפשר לעשות משהו?
אמא שלי חולה במחלה הידועה, והרופאים מייאשים אותנו כל הזמן. כרגע היא נמצאת בבית, ואני בנה הגדול מטפל בה ועוזר לה בהכול. זכיתי לתרום למוסדות ביבנאל סכום יפה לפדיון נפש. מה עליי לעשות כדי להמשיך להיות חזק באמונה שיהיה בסדר עם אמא ושבעזרת השם היא תבריא בקרוב?
4289
אני והחברותא שלי מנסים ללמוד יחד ליקוטי מוהר"ן, אך לא מצליחים להבין. מה עושים?
יש לי פעם בשבוע חברותא, חשבנו יחד שאולי כדאי לנו ללמוד במפגש השבועי שלנו רק חסידות, כי בשאר הימים אנחנו לומדים ברוך השם גמרא והלכה במסגרת הכולל, וכן יש לכל אחד סדר בספרי רבינו, וסיכמנו שנלמד יחד תורה מליקוטי מוהר"ן ועליה את ההלכות מליקוטי הלכות השייכות אליה, ואולי אחר כך גם שאר חיבורים של אנשי שלומנו עליה. העניין הוא שהרבה פעם הדברים די סתומים וגבוהים מבינתנו.
4288
אני לא מצליח לקלוט ולזכור את מה שאני לומד. מה העצה?
אני רואה שאתם מרבים לדבר ממעלת לימוד התורה הקדושה, ויש לי חשק גדול ללמוד תורה, אבל לצערי הרב אני לא מצליח לקלוט ולזכור את מה שאני לומד. אני יודע שזה קשור לקדושה, דבר שאני חלש בו ואני צריך להתחזק בו. מה העצה?
4287
איך אפשר לזכות לשלוות נפש גם במצבי לחץ?
יש לי כמה עסקים מאוד מורכבים, וכל הזמן אני נתון בלחצים ופחדים גדולים. איך אפשר לזכות לשלוות נפש גם במצבי לחץ?
4286
לאחרונה אנחנו עדים להסתות פרועות באמצעי התקשורת נגד החרדים. מה דעתו של הרב בעניין?
לאחרונה אנחנו עדים להסתות פרועות באמצעי התקשורת נגד החרדים. מה דעתו של הרב בעניין?ובכלל, למה כל הזמן יש מריבות - בין הדתיים לחילונים, בין החילונים בעצמם, ולצערנו הרב גם בין הדתיים והחרדים בעצמם?
4285
לאחר הרבה עיכובים אחי הכיר בת זוג שמוצאת חן בעיניו. איך אפשר לדעת שהם זיווג משמיים?
אחי בן שלושים ושלוש ואינו שומר תורה ומצוות. לאחר תקופה ארוכה ועיכובים הוא פגש בחורה בת עשרים ושבע ששמה אירנה – היא יהודייה, גרושה ואם לשני ילדים. הקשר ביניהם מתהדק, יש רגשות משני הצדדים ויש חשיבה לגבי העתיד המשותף. רציתי לדעת מה דעתו של הרב: האם זה הזיווג של אחי?
4284
האם יש בעיה לקרוא לבתנו בשם 'רחל'?
האם אפשר לתת את השם 'רחל' לבת שנולדה, או שמא יש בזה בעיה מצד הצרות שעברה רחל אמנו בחייה?
4283
נשמתי נמשכת לעיר חברון. האם אני צריכה ללכת ולגור שם?
שאלתי ובקשתי להתחבר לשורש נשמתי, והנשמה שלי נמשכת להתנחלות העיר העתיקה חברון - לשם הנשמה שלי מתגעגעת... האם צריכה אני להשתדל לגור שם? בנוסף, ידוע שכולם חוזרים בתשובה לזרם החרדי, אך הלב שלי מחפש אחדות ואהבת ישראל, ואני מוצאת את זה יותר בזרם ובהשקפה של המתנחלים שבוער להם יותר על עם ישראל, שלמות הארץ, תיקון עולם ומסירות נפש למען הכלל...
4282
אנו סובלים מכל השכנים בבניין, ואנחנו מרגישים שהגיעו מים עד נפש
אנחנו מרגישים שהגיעו מים עד נפש - יש בבניין שלנו שכנים רשעים שמציקים לנו, וכל אחד מהם מתנכל אלינו בדרכו, השכנים מימין ומשמאל וגם השכנים מלמעלה ומלמטה. עברנו כבר חמש דירות מאז שהתחתנו ואנחנו סובלים בכל מקום שאנחנו גרים. עד מתי נסבול ככה? עד מתי?
4281
האם המעשה של 'איש חסיד היה' שמזמרים בזמירות של מוצאי שבת קרה באמת?
האם המעשה של 'איש חסיד היה' שמזמרים בזמירות של מוצאי שבת קרה באמת? ואם כן, האם יודעים למי זה קרה?
4280
איך מקיימים כיום את מצוות "לא תעשו עול במשפט"?
4279
האם אומרים את 'תיקון רחל' בימי הספירה ובשבוע של 'ספירת הוד'?
האם אומרים את 'תיקון רחל' בימי הספירה ובשבוע של 'ספירת הוד'? ומה הדין לחתן בשבעת ימי המשתה ולאב בלילה של המילה?
4278
האם כשבני זוג מתגרשים זה רצון השם או שזה מעשה הבעל דבר?
רבינו ז"ל אומר "ולפעמים באין לידי נישואין ואחר כך בסמוך נעשה גט ביניהם, ולפעמים אינו נעשה הגט עד אחר איזה זמן, וכיוצא בזה כמה בחינות שיש בענייני השידוכין והזיווגין, שאינם נגמרים אחר כך...". משמע מדברי רבינו ז"ל שהגט הוא מאת השם יתברך, אלא שרבינו ז"ל אומר (שיחות הר"ן סימן רצ"ג): "סיפר לי אחד שהיה משיח עמו זכרונו לברכה מעניין בני הנעורים ששכיח מאוד שנעשה קלקול ביניהם ובין נשותיהם ונפרדים. אמר שזה מעשה בעל דבר שמניח את עצמו על זה מאוד לקלקל השלום של בני הנעורים..." – ומשמע כאן מדברי רבינו ז"ל שהגט הוא מאת היצר הרע. איך זה מסתדר?
4277
האם למקצועות כמו מתמטיקה ואלגברה יש שורש ויסוד בתורה?
האם למקצועות כמו מתמטיקה ואלגברה יש שורש ויסוד בתורה? והאם ראוי לשתף אותם ביחד עם לימוד התורה?
4276
אני עובר תקופה קשה מאוד ברוחניות. האם הדבר הנכון בשבילי הוא לעבור לישיבה או לעבור ליבנאל?
4275
רבנו אומר שלא טוב לשמוע נגינה ממנגן רשע. כיצד אפשר לדעת שהמנגן הוא באמת איש כשר?
רבנו אומר בליקוטי מוהר"ן חלק א' תורה ג': "הנה מי ששומע נגינה ממנגן רשע קשה לו לעבודת הבורא. וכששומע ממנגן כשר והגון, אזי טוב לו". אני מאוד אוהב מוזיקה, ואפילו מנגן, שר, מלחין וכותב בעצמי, ומכיר מוסיקה של העולם החילוני והדתי. השאלה שלי היא איך אפשר לדעת שהמנגן הוא באמת איש כשר והגון?
4274
היחסים ביני לבין בעלי לא תקינים, ואני לא יודעת האם להמשיך בזוגיות איתו
אני נשואה שמונה עשרה שנה. לאחרונה היחסים לא תקינים - עברנו משבר, ובעלי היה עצור בגלל מקרה במשפחה, אך החלטנו לחדש את היחסים ובכללם החלטנו על נתק מוחלט עם אמי שהיא גורם שלילי למערכת היחסים שלנו. רציתי לדעת מה דעתכם לגבי המשך הזוגיות שלנו.
4273
מאז ששמעתי על העונשים שיש בעולם העליון נחלשתי מאוד והתרחקתי מה' יתברך
יצא לי להיחשף בספרי המוסר ובמדרשים לביאור העונשים הנפשיים בעולם העליון, ומאז אני כבוי. לפני כן, כשהתחזקתי והתקרבתי אל השם, הייתי עושה זאת בשמחה ובאהבה, תמיד רציתי בקרבתו - בקרבת אבא שלי שאוהב אותי, וכשהייתי נופל חס וחלילה, הייתי מצטער לא מיראת העונש אלא מזה שהעבירה מרחיקה אותי מהקדוש ברוך הוא, אך עכשיו עבודת השם שלי לוקה בחסר, אני עושה דברים בפחד ובלחץ, ומרגיש שאני ממעט באיכות.
4272
האם כדאי לי לקחת יחד איתי את בני בן השנתיים לאומן?
אני נוסעת לרבנו הקדוש בפעם הראשונה. האם כדאי לקחת את בני בן השנתיים איתי?
4271
יש לי עסק טוב, אך אני שוקל לעשות הסבת מקצוע. מה הצדיק מציע לי לעשות?
יש לי עסק של יבוא קוסמטיקה מחוץ לארץ, ואני גם זכיין של חברה מפורסמת בטלוויזיה. האם כדאי לי לעשות הסבת מקצוע לתחום של העברת כספים בעולם? מה הצדיק מציע לי לעשות בעניין הזה?
4270
לאיזו צדקה אני צריך לתרום כדי שאזכה לקבל את הישועה שלי ואמצא סוף סוף את הזיווג שלי?
אני קורא על הישועות של התורמים לבית התבשיל ולקופת 'קרן הצדיק', וברצוני לשאול: לאיזו צדקה אני צריך לתרום כדי שאזכה לקבל את הישועה שלי ואמצא סוף סוף את הזיווג שלי?
4269
מה אני יכול לעשות כדי לטהר את גופי ונשמתי מהלכלוך הרוחני שדבק בי?
את חטאיי אני מזכיר היום - יש לי מחשבות של כפירה וקושיות על דברי חז"ל, ואני יודע שזה מחמת עוונותי המרובים שפגמתי בנעורי. מה אני יכול לעשות כדי לטהר את גופי ונשמתי מהלכלוך הרוחני שדבק בי?
4268
האם כשאני משתתף בשיעור גמרא אני צריך לומר ביחד עם המגיד שיעור את הדף או שמספיק שאקשיב להסברים?
לאחרונה הצטרפתי לשיעור יומי בגמרא, ויש לי שאלה: האם כשאני בשיעור אני צריך לומר ביחד עם המגיד שיעור את הדף גמרא או שמספיק שאקשיב להסברים שלו?
4267
אני לוקח כדורי הרגעה, ולא יודע מה לעשות בפורים בעניין מצוות שתיית יין. האם לשתות יין או לא?
4266
האם זה נכון שהשמות שהשמות בשורש א.ו.ר הם רוחניים מדי לעולם הזה וגורמים בעיות?
שמי אורי (עם חולם ב-א'), ורציתי לדעת האם יש צורך להוסיף שם נוסף לשמי מאחר ושמעתי שהשמות בשורש א.ו.ר הם רוחניים מדי לעולם הזה ולכן יש עיכובים למי שקוראים בשמות אלו. מה דעת כבוד הרב? ואיזה שם להוסיף?
4265
אני לוקחת כמה סוגים של כדורי הרגעה. האם זה מסוכן להיכנס להריון במצב כזה?
4264
 אני מטופלת נפשית וגם בעלי סובל מהתפרצויות כעס. מה אפשר לעשות?
אני נשואה כבר כמעט שש שנים, וכבר לפני החתונה ראיתי שבעלי נוטה להתפרצויות כעס גם ברחוב, אך העלמתי עין מזה כי רציתי מאוד להתחתן. אני מטופלת נפשית ומאוד קשה לי, וגם עניין הפריון קשה כי יש לבעלי בעיה גנטית וצריכים לעשות טיפולים שגורמים הרבה מתח ולחץ שלא בריאים לי בכלל. מה לעשות?
4263
האם כשאני מדברת עם השם אפילו רק כמה דקות זה גם נקרא התבודדות?
האם כשאני נמצאת במשבר ואני בוכה ומדברת עם השם אפילו רק כמה דקות זה גם נקרא התבודדות?
4262
אמרתם לי שסגולה לבטל את כאבי הראש זה להתמיד במשניות. מה הכוונה?
הייתי אצלכם בקבלת קהל, ואמרתם לי שאלמד משניות וזה יעביר לי כאבי הראש מהם אני סובל, אך לא הבנתי האם התכוונתם שעליי להוסיף על ההספק היומי שלי שהוא ח"י פרקים או להמשיך כך.
4261
מה דעתכם בעניין נסיעה לביקור במחנות ההשמדה כגון אושוויץ וכדומה?
4260
מאז שהתחתנו איננו מסתדרים, ולמרות שיש לנו שמונה ילדים אנו שוקלים להתגרש
אנו נשואים כחמש עשרה שנה, ויש לנו ברוך השם שמונה ילדים. כל השנים לא הסתדרנו והיו בינינו חיכוכים ומריבות, ועד היום אנחנו חיים יחד בלי שמחה. אנחנו שוקלים להתגרש, אך רצינו לשמוע את דעתכם לפני הצעד הזה.
4259
אדמו"ר אחד אמר "על רבינו נחמן אסור לדבר, אבל ממנו והלאה - מותר". מה דעתכם על זה?
4258
בעלי רוצה לטוס יחד עם בני לאומן בשבוע הבא. האם הנסיעה כעת היא בגדר סכנה?
לבני הבכור ימלאו שבע שנים בשבוע הבא. בעלי, שמאוד התקרב לחסידות ברסלב, מעוניין לנסוע איתו לאומן אך אני מאוד מודאגת מהמצב שם. האם הנסיעה לאומן בתקופה זו היא בגדר סכנה?
4257
אשתי הודיעה לי חד משמעית שהיא לא מסכימה שאסע השנה לאומן. מה אני יכול לעשות?
לאחר שכנועים רבים השם זיכה אותי שאשתי תסכים, וזכיתי להיות באומן בראש השנה האחרון בדרך נס. אני רוצה לזכות שוב להיות אצל רבינו גם בשנה הבאה עלינו לטובה, אך אשתי מסרבת בתוקף ואומרת לי לא לדבר על זה יותר.
4256
אני נמצאת בתקופה לחוצה מאוד ומנסה להרגיע את עצמי. איך עושים את זה?
אני נמצאת עכשיו בתקופה מלחיצה מאוד של בגרויות ומבחנים, ואני רוצה לעבור את התקופה הזו בהכי פחות לחץ ובהרבה רגיעה. אני ממש רוצה ומתפללת בכל יום להשם יתברך שייתן לי שלוות נפש, אבל עדיין אין לי שלווה ואני לחוצה מאוד! אני רוצה להיות פשוט רגועה עם ביטחון ואמונה. איך עושים את זה?
4255
יש בכיתתי ילד שמתעסק מינית עם ילדים אחרים. כיצד עליי לפעול בנידון?
אני עובדת במסגרת חינוכית בה לומד ילד שיש לו בעיות קשות של גבולות, וישנה בעיה שהוא מחפש כל הזמן להתעסק מינית עם הילדים. הוא אומנם ילד צעיר, אך הדבר בהחלט פוגע בילדים, הורים רבים מתלוננים והמצב מאוד רגיש. שאלתי: האם בכלל אפשרי ונכון להוציא ילד ממסגרת בעקבות בעיות שכאלו?
4254
האם כדאי לי להכניס עוד שותף לעסק, או להישאר לבד ולהמשיך לעבוד קשה מאוד?
הציעו לי לרכוש עסק מאוד מצליח, אך כדי להפעיל את העסק בצורה טובה וקלה אצטרך להכניס עוד שותף, דבר שאני לא בטוח שהוא כדאי. יש לציין שאפשר להפעיל את העסק לבד, אבל אז אצטרך לעבוד מאוד קשה. מה דעתכם בעניין?
4253
איך מקיימים בדורנו את הפסוק "חושך שבטו שונא בנו"?
לפני כשנה התחלתי לעבוד כמלמד בתלמוד תורה, וברוך השם אני חש סייעתא דשמייא בעבודה הקדושה. איך מקיימים בדורנו את הפסוק "חושך שבטו שונא בנו", הרי בדורנו כבר אסור להכות את התלמידים בשום פנים ואופן אפילו שזה למטרות משמעת וחינוך?
4252
איך זוכים להתחזק ולהתגבר על הכול ולהיות בשמחה תמיד?
אני משתדלת להיות בשמחה תמיד כמו שרבי נחמן אמר, אבל בפועל אני לא מצליחה, וכל הזמן אני נופלת לעצבות ומצב רוח רע. איך זוכים להתחזק ולהתגבר על הכול ולהיות בשמחה תמיד?
4251
התחתנו לפני כחודש. מהן ההנהגות החשובות לבניית בית על אדני התורה והחסידות?
אני ואשתי התחתנו לפני חג הפסח, ונשמח מאוד אם כבודו יכתוב לנו מהן ההנהגות החשובות לבית בישראל, כדי שנוכל לבנות את ביתנו על אדני התורה והחסידות.

« הדף הקודם - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 

23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 

 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52
 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64 


גם אתם רוצים לכתוב לצדיק שאלות בהשקפה ובהנהגה? עכשיו ההזדמנות הנדירה אפשרית!

מלאו בטופס 'שלח שאלה' את השאלה שלכם. מערכת 'ברסלב סיטי' תעבור על השאלות ותעביר ללשכתו של הצדיק. יש לציין שרק שאלות ב"השקפה והנהגה" יועברו. בקשות לברכה וכדו' ניתן לשלוח דרך טופס 'ברכה מהצדיק'.


158 תגובות

  • 3.
  • מאת: ברסלבר מתחיל
   לכל הצוות שעובדים על האתר, יישר כח גדול על כל העבודה הטובה שאתם עושים, למען זיכוי הרבים. ותודה רבה לשם יתברך ששלח לנו צדיק גדול כזה...
  • 4.
  • מאת: מישהו
   יש איזשהו פיקשוש בשאלות 64 ,65
   אם אפשר לסדר כי כל תשובה של הצדיק חשובה לנו
  • 5.
  • הבעיה תוקנה
   מאת: מערכת האתר
  • 6.
  • ממש תודה רבה לכם!
   מאת: מישהו
  • 7.
  • מאת: מישהו
   זה נפלא העניין של השו"ת
   זה לא להאמין כמה העם זקוק להכוונה ואשרינו שזוכים מהצדיק האמת.
  • 8.
  • אשרכם
   מאת: אלימלך כהן
  • 10.
  • מאת: חן
   באמת אין מילים לתאר את הזכות שזיכיתם אותנו בשו"תים הללו, מפי כ"ק הצדיק. תודה! תודה! תודה!
  • 11.
  • מאת: חני
   למערכת האתר יישר כח גדול
   אין לי מילים להודות
   תודה תמשיכו אתם נותנים לי כח. תודה
  • 13.
  • מאת: מאור
   המכתבים האלה פשוט כמו מים קרים על נפש עייפה..
   תודה!!!
  • 14.
  • מאת: בערל הלוי
   איך מיז מער אויס דריקען איך בין געווען א איד אבער איך האב ניטשט גע לטען איך האב אן גע פאנגען גיין רעדען צים אייבירשטען בין איך אן אנדערע מענטש. ישר כח פאר הצדיק מורא"ש שליט"א פארען מיך מאכען רעדען צים אייבירשטען
  • 16.
  • מאת: שולמית מצגר,מרכז
   המכתבים באמת פתרו לי כל מיני שאלות וגם מאוד חיזקו אותי בהרבה דברים מסוימים שהייתי צריכה חיזוק בהם!
   וכאן המקום להודות לכל האנשים היקרים שזוכים לחזק את עם ישראל ע''י האתר הקדוש הזה!
   ומעל כולם הצדיק העצום הזה שמוציא אותנו משאול תחתית ומתחתיו!!!פשוטו כמשמעו...
   ואני ממש מקנאת בעולם הבא שתקבלו על החסד שאתם עושים איתנו,ועוזרים לצדיק מיבניאל להאיר את אורו החוצה. עלו והצליחו!
  • 17.
  • מאת: יחזקאל בודנער
   רואים ממש בחוש בכל מיני תשובות של האדמו''ר שליט''א איך שהוא רואה כל מיני דברים ברוח קודשו... ומי שקורא טוב מבין לבד מה אני אומר...
  • 18.
  • יפה בתכלית היופי
   מאת: אחד מעם ישראל הקדושים
  • 19.
  • good
   מאת: yoni
  • 20.
  • מאת: חן
   אני חרדית שנים רבות ואעפי"כ השות"ים הללו נופחים בי חיים לחיות ממש, המשיכו בכבודתכם הקדושה ושהקב"ה יאריך ימיו ושנותיו של הצדיק בבריאות וכוח להנהיג את עם ישראל ברחמיו המרובים על הדור.
  • 22.
  • ישר כוח גדול
   מאת: ישר כוח
  • 24.
  • wow
   מאת: duvid
  • 25.
  • מאת: ונצואלה
   האתר פשוט נפלא ומחזק, עכשיו שניסיתי להכנס לשאלה האחרונה, בהכל מופיע אותה שאלה, על הרווק בן 30 אם אפשר לסדר את זה בהקדם, תודה מראש ונצואלה!
  • 26.
  • מאת: חיים טויטו
   הם פשוט מים קרים לנפש עייפה!!!!!
   תודה רבה אשרייכם.
  • 27.
  • מאת: אברהם נחמן
   כל יום אני עובר על השו״ת ..
   מדהים !! מדהים !!! מדהים !!!!
  • 28.
  • שאלות לחיים!!!
   מאת: גיאורה
  • 30.
  • נהיתי מכורה לשו''ת הזה
   מאת: אורטל
  • 32.
  • מאת: לינוי דרעי
   מהשאול. תודה רבה לצדיק הגדול ראש בני ישראל שעוזר לנו בכל מקום שבו אנו נמצאים ומעודד ומחזק אותנו ומשמח אותנו פשוט תודה!
   ותודה לאתר ולצוות הנפלא שזוכים לזכות הרבים בזכותכם יש לנו אור ושמחה בלב!!!!!!!!!!
  • 33.
  • תודה לאתר
   מאת: אדם מהעולם
  • 34.
  • מאת: חסיד נלהב
   ה' הטוב ישלם שכרכם עוד בעולם הזה כי אין לכם מושג איך אתם זוכים להפיץ דיברי מוהראש לרבים ומרימים אותם מהיכן שהם נמצאים . חיזקו ואימצו!
  • 36.
  • אין דברים כאלה
   מאת: אלנתן
  • 38.
  • מאת: מרים
   תודה לצדיק שיושב כל יום לענות על שאלות ולחזק אותנו, וכשם שמאיר את עינינו ומקרב ליבנו לבורא יתברך, כן השם יחזק את ליבו וישלח לו רפואה שלימה בקרוב אמן.
  • 39.
  • מאת: בעילום שם
   זה פשוט נפלא
  • 41.
  • מאת: שרה
   אין מילים בפי על האתר המחזק והנפלא!! השם יברך אותכם בכל הברכות שכתובות בתורה עלו והצליחו!!!!!! תודה רבה לצדיק שלנו מוהרא״ש הקדוש! על הכל!!!! כל הישועות ורפואה שלימה לצדיק!!!!!!
  • 42.
  • מאת: דן
   אנו נמצאים בתוך ים גועש ורועש של עולם הזה ,צרות ייסורים, תאוות מידות רעות , אך כמו בכל ים שיש אי , גם בים הזה ישנו אי של שלווה של שמחה של ברכה שנכנסים אלים ומתחזרים באמונה בשמחה בביטחון , לאי הזה קוראים אתר ברסלב סיטי.
  • 43.
  • יישר כוח הרעיון של השות מדהים אפילו בלי שאכתוב שאלותי שות זה עוינה לי עליהם יהיה ה עמכם!!
   מאת: לינוי
  • 45.
  • תודה לכם
   מאת: גיורא מועלם
  • 48.
  • מאת: מערכת האתר
   כששולחים שאלה אין חיוב לרשום לנו את כתובת הדוא"ל שלך. אך אם לא תרשמי, לא נוכל לשלוח אליך במידה ותהיה תשובה.
   בכל מקרה, במידה ותהיה תשובה תוכלי לצפות בה דרך האתר. בהצלחה!
  • 50.
  • מאת: תאיר
   האם אפשר לפרסם צימרים של חרדים / ברסלבים
   באתר?
   אפילו בלי תמונות רק דברים עיקרים
   זה מאוד יעזור ויקל במקום לחפש שעות בנרות מאנשים מ'ס של אנשים וכ'ו
   ובמיוחד עכשיו בשבת שהמוראש מגיע קשה מאוד למצוא מקום פנוי....
   תודה מראש על הכל. תאיר
  • 51.
  • מאת: איתן
   פעמים הראשונות ששאלתי שאלה לא ענה לי הרב פעמיים שניות ענו יום למחרת ועכשיו לוקח כמה ימים ועוד לא ענה למה זה ככה? גני מאוד מצפה לתשובה מהרב
  • 52.
  • מאת: מערכת האתר
   שלום רב.
   כל השאלות שמגיעות לאתר נשלחות ללשכתו של כ"ק מוהרא"ש שליט"א.
   הצדיק עונה עליהן לפי ראות עיניו ולפי מיסת הפנאי. בהצלחה.
  • 54.
  • מאת: ברסלבית לחוצה מאוד
   אני לא מצליחה לשלוח שאלות בלי אימל כתוב לי כי חובה לציין אימל ואיני מעונינת בכך אבל אני צריכה לשלוח שאלות לצדיק בדחיפות
  • 56.
  • מאת: מערכת האתר
   תפני אלינו באימייל של מערכת האתר info@breslevcity.co.il ונראה כיצד לעזור לך
  • 57.
  • מאת: סיטבנית
   איך שיש לו זמן לכל אחד ואחת מעם ישראל בסבלנות אין קץ,בשמחה, ובמאור פנים. אשרינו שזכינו להיות מקורבים לאורו הגדול של רבי נחמן ושל רבי אליעזר שליט''א שנזכה כולנו בעז''ה כל חיינו להיות מקושרים אליו בזה ובבא!! אכי''ר
  • 58.
  • מאת: ירין כרדי
   רק הצדיק הגיע לארץ וכבר יש לו זמן לענות גם לשו''ת!!! פששש ועם כל זאת שהוא מאוד חלש....
   שרק ה' יתן לו כח אמן
  • 59.
  • מאת: טלאל
   שה' ישמור לנו את מוהרא"ש הקדוש!
   איזה מסירות נפש הוא לא מרגיש טוב ועונה לכולם ועוד בפרטיות.
   שה' 'שמור אותו שיהיה בראי אמןןן.!!!
  • 60.
  • מאת: דודו חליוה
   כל המילים שבעולם לא יוכלו לתאר בפניכם מה שעושה האתר הזה בשבינלנו!!!
   מה שנישאר לומר הוא רק תודה אחת ענקית גדולה גדולה
   ולברככם שתצליחו בכל ,ושהשם יחזיר לכם בכפל כפליים ושישמח אותכם כמו שאתם משמחים את כל עמ''י אמן
   באהבה גדולה ובהערכה עצומה המשיכו כך דודו
  • 61.
  • מאת: דן
   ראשית , תדעו לכם שאתם מקדשי שמיים ברבים , האתר הזה ממש מחייה מתים כפשוטו.
   האם תוכלו לעשות באתר היקר מפתח העיניינים שיהיה ניתן למצוא שאלה מסויימת לפי שמו של השואל, אני למשל רוצה ללקט את כל השאלות ששאלתי ולחפש את השאלות המופיעות תחת השם שלי דן.
   אודה לכם על תשובתכם.
  • 62.
  • מאת: ליאור טל
   רוב תודות על השו"ת המדהים הזה!! ישלם הקב"ה שכרכם ותבורכו מהשמים
   האים ניתן להסיף מסכנות ותשובות לחיים ע"פ שו"ת זה או שהצדיק עונה לפי שורש הנשמה?
  • 63.
  • מאת: אברהם שרעבי
   תודה רבה לאתר המחזק והנפלא,אני ממש חי מהתשובות האלו.
   האם אפשר להוסיף עוד תשובות כי הרבה זמן השו"ת לא התעדכן.
  • 64.
  • מאת: נחמן
   האם לא מוסיפים שות בחג? שלחתי שאילה כבר לפני כמה ימים ולא קיבלתי תשובה
  • 65.
  • מאת: יצחק
   כבר לפני החג ועדיין לא קיבלתי תשובה מה שפעמים קודמות קיבלתי תשובה תוך יום?
  • 66.
  • מאת: יובל
   האתר הזה מדהים!
  • 69.
  • מאת: רון יצחק
   אני צריכים עוד תשובות, נא לבקש מהצדיק שיכתוב עוד
  • 70.
  • למה לא מניחים עוד שו"ת
   מאת: טויבא
  • 71.
  • זה דבר נפלא השו"ת הזה
   מאת: יוחנן
  • 73.
  • זה מדהים שכל אחד יכול למצוא מקום שיענה לספקותיו ושאלותיו ישר כוח גדול לצדיק שמוצא זמן כל אחד ועונה ב
   מאת: מתפעלת
  • 76.
  • מאת: כינרת
   אני רוצה לומר תודה רבה מכל הלב למוהרא"ש הצדיק שעוזר לנו כל כך עם התשובות שלו והמכתבים היומיים שלו ובעזרתם הוא מרגיע ומחזק את כולנו!!! תודה רבה ה' ייתן לו הרבה בריאות ואריכות ימים אמן!!!!
  • 77.
  • מאת: לאתר שלום
   ביום שני שלחתי שאלה בשם שרה .א. ולא קיבלתי תשובה אפשר לבדוק לי את זה ולהחזיר תשובה?
  • 78.
  • מאת: מאי הודיה
   אתמול [יום רביעי כ"א כסליו] בלילה שלחתי שאלה לכ"ק אדמו"ר שליט"א לגבי הסרטת ריקודים של בנות והחשש שבנים יראו זאת... התשובה של הצדיק חשובה לי במיוחד אשמח אם תוכלו לזרז את הגעתה אל הצדיק ותשובתו ככל האפשר!
   המסיבה שלגביה כתוב בשאלה תהיה אי"ה במוצ"ש הקרוב לפיכך חשובה לי התשובה של הצדיק מאוד! תודה רבה.
  • 79.
  • מאת: מאי הודיה
   תודה רבה על שמיהרתם לפרסם את בקשתי אך היתי שמחה לדעת אם תוכלו לזרז את תשובתו של הצדיק
  • 80.
  • מאת: ליבי
   שלחתי שאלה כבר כמה פעמים למה לא עונים לי??????
  • 81.
  • מאת: אברהם
   מה קרה עם התוספתא יומית זהו עבירה גדולה שהפסיקו את זה
  • 82.
  • מאת: מאיר
   מה קרה עם התןספתא יומית
  • 84.
  • מאת: שי
   אשריכם ישראל על האתר הקדוש הזה להבדיל מכל הטומאה באתר זה נמצאת הקדושה תודה רבה לכם על האתר !!!
  • 85.
  • מאת: רז אריאל
   תודה רבה לכל צוות האתר על ההשקעה שלכם בנו ועל הקישור שלכם אותנו עם הצדיק ישר כוחכם תזכו לאורך ימים ושנים בבריאות רבה והרבה שמחה וה' ישלם לכם כפועליכם ותודה רבה לגדול דורנו הצדיק המוהרא"ש שיאריך ימים ושנים עם המון בריאות שמחה והצלחה בכל מעשי ידיו
  • 86.
  • מאת: מאיר
   בס"ד
   בשאלה מס' 1726 בכותרת חסרה המילה לחו"ל
   תזכו למצוות אשריכם !
  • 88.
  • מאת: חיים
   הסרט מפורים זה לא משנת תשס"ח אני מכיר הרבה אברכים ובחורים שעדיין לא חלמו להתקרב בתשס"ח תודה רבה
  • 89.
  • אין דברים כאלה
   מאת: שלומי
  • 91.
  • כל הכבוד
   מאת: אביאל
  • 92.
  • אן תגובות כאלה
   מאת: אביגיל
  • 93.
  • אן תגובות כאלה
   מאת: אביגיל
  • 95.
  • תלחץ על התמונה שם התשובה
   מאת: א
  • 96.
  • עבודה יפה
   מאת: יחיאל לודמיר
  • 98.
  • מאת: מרים
   מוהר"אש היה רוצה לענות לכולם מיד אך, עדיין יש למוהרא"ש מעל ומעבר לעשות, יש לו חיים משפחה. זה לא שמוהרא"ש יושב ומה שיש לו לעשות בחיים זה רק לענות תשובות,
   למרות שמוהרא"ש ממש עוזר לכל אחד כפי צורכו ממש במסירות נפש ולכן אחרי שראיתי את התגובות הלחוצות והמזרזות הייתי חייבת להגיב!
   יישר כוח למורנו כ"ק מוהרא"ש שליט"א ה' ייתן לו כוח וברכה בכל מעשה ידיו
   ותודה ענקית לכל צוות האתר שמשקיעים את כל נפשם ..מרגישים בזה!
  • 99.
  • יש צדק בדבריה
   מאת: י.צ.
  • 107.
  • מאת: יואל
   אולי יכולים בבקשה לשלוח השו"ת באימייל למנויים, או להעלות השו"ת בקובץ pdf, וכדו'? תודה
  • 108.
  • מאת: שמחה
   כל יום אני מחכה לחזור מהעבודה ולקרוא את התשובות שהצדיק מיבניאל עונה לכל שואל בכל תחום. לומדים משם את הלכה, מנהגים, מוסר. זה חיזוק גדול ליום חדש.
   תודה רבה על כל זה מוהראש הקדוש.
  • 110.
  • מדהים על כמה שאלות הצדיק עונה ומתייחס לכל שאלה ברצינות ובעמקות , ישר כוח!!
   מאת: חנה
  • 112.
  • מאת: פייגי
   תודה רבה למוהראש על הכל שהקב"ה ישלח רפואה שלימה לצדיק וישלח לו אריכות ימים
  • 126.
  • מאת: .
   ישנה בעיה בטעינת האתר , לא ניתן להפעילו ממכשיר סלולארי או ממחשבים ניידים ואייפדים רק ממחשב נייח.
  • 135.
  • דווקא אצלינו עובד מעולה
   מאת: גיל
  • 136.
  • מדהים
   מאת: ישראל
  • 137.
  • איזה שו''ת מחזק
   מאת: משה
  • 138.
  • מחיה מתים
   מאת: שלומי
  • 139.
  • אפילו חסידי גור מתחזקים
   מאת: מרדכי
  • 140.
  • כל תשובה בדיוק קולעת
   מאת: יעקב
  • 141.
  • תודה תודה תודה
   מאת: עם ישראל
  • 142.
  • אין על אתר ברסלב סיטי
   מאת: אליהו
  • 143.
  • אמחיה מחזק מאד מאד תודה מכל הלב
   מאת: יצחק אהרן משה דוד אלבוים
  • 150.
  • למערכת האתר אנא שלחו לי תגובה בקשר שלאלתי אם מוהרא''ש הקדוש יענה לי או לא
   מאת: שמעון אליהו
  • 151.
  • למערכת האתר אנא שלחו לי תגובה בקשר שלאלתי אם מוהרא''ש הקדוש יענה לי או לא
   מאת: שמעון אליהו
  • 152.
  • מאת: משה
   ברצוני לדעת כמה ימים [זמן] לוקח מאז ששולחים שאלה לצדיק ועד שרואים את זה באתר שלכם בתודה משה
  • 153.
  • מאת: מערכת האתר
   שלום רב.
   קיבלנו את שאלתך.
   כל השאלות שמגיעות לאתר נשלחות ללשכתו של כ"ק מוהרא"ש שליט"א.
   הצדיק עונה עליהן לפי ראות עיניו ולפי מיסת הפנאי.
   בהצלחה
  • 154.
  • אפילו חסידי סקווריא מתחזקים אבל בלי שיראו אותם ח''ו
   מאת: משה יהשוע
  • 156.
  • תודה רבה מחזק ומחיה
   מאת: יוסלה
  • 157.
  • אמחיה אגירוסע יישר כח אויף די שיינע תשובות
   מאת: יולי לוי
  • 158.
  • מאת: למערכת האתר דחוף
   ברצוני לדעת האם יש שאלות מסוימות שהצדיק שליט''א לא עונה עליהם.
  • 161.
  • מאת: מערכת האתר
   שלום רב.
   כל השאלות שמגיעות לאתר נשלחות ללשכתו של כ"ק מוהרא"ש שליט"א.
   הצדיק עונה עליהן לפי ראות עיניו ולפי מיסת הפנאי. בהצלחה.
  • 164.
  • איזה שו''ת תותח
   מאת: יצחק
  • 165.
  • אגירוסע יישר כח דתשובות איז זייער מחזק
   מאת: חיים מרדכי רוזנבוים
  • 166.
  • איזה דבר מטורף זה צדיק הדור עונה ישירות תשובות תודה
   מאת: יענקלה
  • 167.
  • מאת: שירן
   ב"ה שלום לכבוד המוהרו"ש, המכתב הזה הוא אינו מכתב שאלה אלא מכתב תודה,תודה לצדיק שמפנה זמן מכל טרדותיו ויושב להשיב לכל שאלותינו ולכל צרותינו- עם ישראל בסבלנות,כובד ראש ברצינות ובאריכות,הנתינה שלכם היא ללא תנאים,ללא רצון לקחת אלא רק לעזור ועל כך אני מודה מקרב לב,לפעמים צריך לעצור לרגע ולברך על הזכות שניתנה לנו להיות בקרבת הצדיק שהוא אחד ומיוחד באהבה שלו לעם ישראל,שבכל שאלה ובעיה ניתן לפנות אליו והוא משיב לנו במאור פנים,שהקדוש ברוך הוא ייתן לכם בריאות איתנה,וכמו שהצדיק שלנו עונה לכל בעיה ושאלה שהקדוש ברוך הוא יענה כל תפילותך ובקשותייך,שיהיה לכם נחת מכל יוצאי חלצייך ושבעזרת השם שנהנה מהזכות להיות קרובים לצדיק עוד שנים טובות וארוכות,תודה.
  • 168.
  • מאת: מימוני
   תודה לצוות האתר על התמונות הכתיבה והסדר שבאתר פשוט מדהים תודה רבה
  • 170.
  • מדהים
   מאת: פייגי מימוני
  • 171.
  • מאת: פייגי מימוני
   אין פשוט העריכה והכתיבה מדהימה ומחזקת ממש אין כמו מוהראש בעולם ה' יעריך לו חיים בריאים
  • 172.
  • מאת: א,ש, זילבר
   יחי אדונינו מורינו ןרבינן
  • 174.
  • השו''ת של הברסלבים מיבנאל עיר ברסלב
   מאת: עילום שם
  • 175.
  • ואו באוינה השו''ת הזה תותח תותח
   מאת: חייםםםםם
  • 176.
  • וואלה אחי אין על זה זה תותח
   מאת: מנחם
  • 177.
  • בתור ראש ממשלה אין על הדבר הזה הברסלובים הגדולים
   מאת: ביבי נתניהו
  • 178.
  • מה ראש הממשלה מסתכל באתר ואו
   מאת: אלי
  • 179.
  • תודה רבה לאדמו''ר שליט''א שמקדיש מזמנו היקר
   מאת: אלי ישי
  • 180.
  • משנכנס אדר מרבים בשו''ת ברסלב אשריכם
   מאת: אבי יא אדר א'
  • 181.
  • באמת זה מה שמחזיק אותי העולם הזה תודה
   מאת: כנרת
  • 182.
  • תודה למוהרא''ש מברסלב שמחזק אותנו ומעודד אותנו
   מאת: דודי
  • 183.
  • תודה כיצד אני מקבל את סדרת שו''ת ברסלב
   מאת: רפי
  • 184.
  • אפילו חסידי סאטמאר מתחזקים
   מאת: יענקלה
  • 185.
  • אפילו חסידי בעלזא נהנים
   מאת: ]]]]]]]]]]]]]]]]]]]
  • 186.
  • אפילו חסידי ויזניץ מתחזקים
   מאת: /////////////////////
  • 187.
  • כולם עם השו''ת הזה הוא תותח אין עליו תודה תודה תודה
   מאת: יוססססס
  • 188.
  • אפילו ציונים מתחזקים
   מאת: ------------------------------
  • 189.
  • מאת: 00000000000000000000
   יכול להיות שמשהו סתם התלוצץ, לא?
  • 190.
  • מאת: אברהם
   איו בכול העולם דבר שכזה חוכמת אלוקים ברוך ה זכינו להיות מקורבים לרבינו דרך הצדיק מיבנאל שהוא נותן את האמת של רבינו בשלמות
  • 191.
  • ואו ואו ואו ואו תודה רבה זה מחזק נורא
   מאת: חיימקה
  • 194.
  • מאת: שמואל
   בקרוב יוצא לאור שו''ת ברסלב חלק א והפעם זה יהיה ספרים יותר קטנים והפעם ימכרו את הספרים אך ורק בברסלב סנטר ביבניאל רחוב הגורן 9 יבנאל על הכביש הראשי וגם זה יהיה בעזה''י במחיר שאסור לפרסם וע''י זה כל עם ישראל יכירו את השו''ת הנהדר הזה הנקרא שו''ת ברסלב חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח.........
  • 195.
  • שו''ת ברסלב במחיר שאסור לפרסם בואינה זה מגניב
   מאת: שימי
  • 198.
  • ב' באייר תשע'ד תודה לצדיק מכל הלב
   מאת: יהושע
  • 199.
  • מאת: אנונימית
   אני רק מבקשת ומתחננת אליכם שקוראים את השו״ת של הרב בתחנונים מעומק הלב - אנא! מתחננת- אנא- אל תפסיקו להתפלל מעומק עומק עומק הלב וההוויה של עצמותיכם- על הרב המתוק שלנו הזה.. שכל כך אוהב אותנו...ושנים מוסר את נפשו על אהבת ישראל!!! אנא מכל אחד ואחת ובמיוחד תינוקות של בית רבן! אל תתמנו ראש בצלחת עכשיו תכוונו את ליבכם ותודעתכם לעתיק יומין- הוא בורא עולם נסתר מכל חי- ותלחשו באוזנו מעומק המהות שלכם - על רפואת הרב התחזקותו ושיוסיפו לו שנים טובות וארוכות שימשיך להנהיג את צאן השם ( אליעזר שלמה שיחיה בן מלכה) כי הרב צעיר ( מה זה היום 73 ?זה רק אמצע החיים!!!! כי תוחלת החיים עלתה ל 93 לפחות ולא לבקש רק עליו בשום פנים ואופן - אל תמיד להגיד בתוך עם ישראל! שיאריכו ימים כל זיקני ישראל!!! משהו כזה... ולפני התפילה לעשות תשובה קטנה לקבל לעתיד- אפשר לשים מטבע לצדקה! אני ממש מתחננת לפרסם את זה - כי אני אוהבת את הרב - וזה המינימום של המינימום שאפשר לבקש! ולרב אהובנו מחמד עיננו יש עוד הרבה ספרים ועבודה! יחד עם כלל זיקני ישראל לאריכות ימים שנים טובות הוספת ימים ושנים לכל היהודים והיהודיות מעל גיל 70 מתוך בריאות!!! וה׳ לא מואס תפילת רבים!!!!
  • 201.
  • מאת: מאת רחלי
   כל פעם שאני קוראת בשאלות ותשובות נכנסת בי שמחה עצומה זה מאוד מחזק אותי ומלמד אותי דברים נפלאים שהשם יתברך יחזק וישמח את הצדיק
  • 203.
  • מה קרה למה לא מתחדש כל יום השו''ת האם זה רק אצלי תודה אשמח לתשובה
   מאת: למערכת האתר שלום וברכה
  • 204.
  • מוהרא''ש הצדיק רבינו של הדור הזה תודה רבה לך
   מאת: רחל קורץ
  • 209.
  • על רבי שמעון נאמר טיהר את עיר טבריה ועל מוהרא''ש נאמר טיהר את עיר יבנאל
   מאת: נחמן
  • 210.
  • תודה לכ''ק אדמו''ר מוהרא''ש שליט''א מיבנאל
   מאת: אליעזר שלמה
  • 211.
  • תודה אנו מחכים כל יום שהשו''ת יתחדש א ש ר י כ ם
   מאת: שלומי
  • 212.
  • מאת: לגברת האנונימית
   מוהרא''ש הקדוש חי כל רגע ושני בנס שאי אפשר לתאר ולשער אז תתפללי לרפואתו ושיאריך ימים אמן במקום להיות כזאת דרמטית בלי קשר לכלום אקווה שתביני.
  • 215.
  • מאת: אנונימית
   תקשיב יש שתי אופציות 1. או שאתה לא יודע לקרוא 2. או שאתה קורא הפוך וזה כנראה מבלבל אותך והמבין יבין!!!!!!!!!!!!!!!
  • 216.
  • מאת: לתגובה מספר 215
   ואו פתאום את נשמעת לא כל כך רגישה מה קרה מעניין והמבין יבין.
  • 217.
  • אשרינו שזכינו להתוודע מצדיק הדור כ''ק מוהרא''ש שליט''א
   מאת: ישראל טרייסמן יא' סיון תשע
  • 218.
  • אין מילים בפינו אלא רק להודות למוהרא''ש הקדוש על השו''ת
   מאת: כלל ישראל
  • 219.
  • מאת: ניר גור
   אני מוכרח לומר לכם שהיום יד' בסיון זכיתי להכיר את האתר שלכם אחרי שאחד המפיצים שלכם חילק לי חוברת נפלאה בשם יש תקווה וזה נורא חיזק אותי תודה רבה אין מילים בפי להודות
  • 223.
  • מאת: נחמן נתן
   קודם כל תודה רבה לאתר ברסלב סיטי שהביא כמה מזמורי תהלים אנו מבקשים מהציבור הקדוש לומר את תהלים יום חמישי שביום הזה נחטפו הנערים יהי רצון מלפניך בורא עולם שתחזיר לנו את הנערים בריאים ושלמים גלעד בן בת גלים [שעאר] יעקב נפתלי בן רחל [פרנקל] אייל בן איריס [יפרח]
  • 224.
  • מאת: אורן
   תודה רבה לאתר הנפלא
  • 225.
  • וואלה באמת השו''ת הזה מענין
   מאת: רפי
  • 226.
  • שרעק זיך נישט דער אייבישטער איז מיט דיר
   מאת: יואל
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : הדף שלנו בפייסבוק : הערוץ שלנו ביוטיוב : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : מדרשיה לבנות : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : הדף היומי : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב
עיצוב אתרים - BetaGroup