ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מה הדרך הנכונה להוסיף מים לחמין בשבת?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מה הדרך הנכונה להוסיף מים לחמין בשבת?

שו''ת ברסלב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

בשבת בבוקר ראיתי שהחמין יבש לגמרי. לקחתי כוס מים חמים מהמיחם ושפכתי לתוך החמין שעל הפלטה. האם עשיתי בסדר?

תשובה:

לא. מכיוון שהחמין הוא כלי ראשון בין שהוא מונח על הפלטה ובין שהורידו אותו מהפלטה. והמים שבכוס הם כלי שני, ואסור לשפוך מים מכלי שני לתוך סיר שהוא כלי ראשון.

ונבאר למעשה: הדרך הנכונה במקרה כזה, כשרואים שהתייבש החמין ורוצים להוסיף על זה מים חמים, שזה דבר שכיח בבתי ישראל, אפשר להוסיף מים חמים אך ורק מהמיחם ישירות לתוך סיר החמין, דהיינו שירים את סיר החמין מהפלטה, ויחזיק אותו מתחת לברז המיחם, וישפוך את המים ישירות לתוך החמין, ואז אין בעיה של מבשל.

רק צריך זהירות שלא יעלו אדים מהחמין (הבשרי) על ברז המיחם (הפרווה) ולכן ישפוך בנחת מהצד. וכן צריך להיזהר מדיני 'חזרה' שלא יניח את הסיר על השיש אלא יחזיקו בידו כל הזמן, שאם יעזוב אותו על השיש, לא יוכל להחזירו שוב לפלטה.

כמובן שמדובר כאן כשהמים מבושלים והחמין מבושל כל צרכו.

---

התשובה נמסרה על ידי גאב"ד יבנאל הרה"ג ר' משה יעקב קורץ שליט"א

 מקורות:

 

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?
מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם וציינו "עבור שו"ת בהלכה".

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup