ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם מותר לומר לילד לכבות את האור שנדלק בחדר השינה בשבת?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם מותר לומר לילד לכבות את האור שנדלק בחדר השינה בשבת?

שו''ת ברסלב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

הרבה פעמים הילדים מדליקים את החשמל בחדר השינה בשבת, וכמובן שזה מפריע לישון. האם מותר לומר לילד לכבות את האור, או לשים ילד שם בלי לומר לו בפירוש והוא יכבה אותו מעצמו? ואם מותר באיזה גיל?

תשובה:

אסור לומר גם לילד קטן שאינו בר הבנה לעשות איסורי שבת, הן מהתורה והן מדרבנן. ולכן אסור לומר לילד לכבות את האור בשבת. אמנם אם אינו אומר לו במפורש לעשות איסור, כגון בנידון זה, שמעמידו לפני מתג החשמל ועל ידי זה ישחק בעצמו במתג ויכבה את האור - מותר.

וכל זה בתינוק שאינו בר הבנה, דהיינו עד גיל שלוש. ואם הוא מבין מה זה שבת, אסור גם בפחות מגיל זה. וכל שכן שהוא גדול ומבין שאסור להדליק ולכבות בשבת, שאסור להעמידו ליד מתג החשמל ולגרום לו להדליק.


---

מקורות: סימן שמ"ג ובמשנה ברורה שם, ועיין בפסקי תשובות

התשובה נמסרה על ידי הרה"ג ר' גד סולומון שליט"א - מורה צדק בבית ההוראה "היכל הקודש" חסידי ברסלב יבנאל

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?
מלאו בטופס 'צור קשר' את השאלה שלכם וציינו "עבור שו"ת בהלכה".

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup