ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - כיצד יש לנהוג לגבי טבילת כלים תוצרת הארץ?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
כיצד יש לנהוג לגבי טבילת כלים תוצרת הארץ?

שו''ת ברסלב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

שלום לכבוד הרב.
א. כשקונים כלים מתוצרת הארץ, האם יש צורך לבדוק האם בעל המפעל הוא גוי כדי לדעת אם יש צורך בכל זאת בטבילת הכלי? ב. אלו כלים חייבים בטבילה, כלים שנעשו על ידי גוי או גם במקרה שבעל המפעל הוא גוי ופועליו הם יהודים? תודה רבה.


תשובה:

נחלקו הפוסקים באדם שקונה כלי מיהודי ויש ספק האם נוצר בבית חרושת על ידי יהודי או גוי האם צריך טבילה או לא, ואם כן צריך טבילה, האם צריך ברכה.

דעת מרן מלכא הגר"ע יוסף שליט"א, שבמקומות שרוב בתי החרושת לכלים הם של יהודים וקנה כלים ואינו יודע אם הם של בתי חרושת של גוים או לא, פטור מלהטביל. (מדין כל דפריש מרובא פריש).

אמנם בשו"ת אגרות משה כתב שטוב ונכון לברר על ידי מי מיוצר. אף על פי שבכלי זכוכית שהם מדרבנן אפשר לומר ספק דרבנן לקולא, אין להחשיב זאת כספק מחמת העצלות לברר. ואם אין בידו לברר - שיטביל בלא ברכה אפילו כלים שחיובם רק מדרבנן.

ובערוך השולחן כתב שגם אם הבית חרושת של ישראל, יברר אולי שיתף עמו גוי וממילא חייב בטבילה.

לסיכום:

אם יכול לברר בקלות מהיכן הכלי וכן האם יש שותפות של גוי בבית החרושת - טוב ונכון שיעשה כך ולא יבטל הברכה.

אם לא ניתן לברר וכדומה - יטביל בלא ברכה שמא ישנם מניות של גויים השותפים באותו מפעל של הישראל ואם כן חשיב ככלי של גוי.

אם רוצה בכל זאת לברך - יקח כלי שחייב ברכה ובזה יפטור כלי זה שיש בו ספק.

---


מקורות: שו"ע יו"ד סימן ק"כ סעיף ט', יביע אומר ח"ו מיו"ד סימן י"ב, שו"ת אגרות משה או"ח ח"ג סימן ד', ערוך השולחן חלק יו"ד סימן ק"כ סעיף נ"ח, וע"ע בשו"ת תשובות והנהגות להגר"מ שטרנבוק ח"ג סימן רנ"ח-רנ"ט משכ"ב.

התשובה נמסרה על ידי הרה"ג ר' הלל אמדדי שליט"א - מורה צדק בבית ההוראה "היכל הקודש" חסידי ברסלב יבנאל

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup