ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מה דינם של עיתונים שיש בהם פסוקים לגבי גניזה?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מה דינם של עיתונים שיש בהם פסוקים לגבי גניזה?

שו''ת ברסלב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

ראיתי באחד העלונים לשבת קודש היוצא לאור ע"י ארגון של בני תורה שכתוב שם שעיתונים שמוזכרים בהם פסוקים ולא יודעים באיזה דף או חלק מהעיתון בדיוק הם נמצאים, אין צריך לגנוז את כל העיתונים מאחר והם בטלים ברוב, ועיתון לאחר שקראו בודאי לא נקרא חשוב ולכן בטל, מה דעת הרבנים?


תשובה:

עיתונים או שבועונים שידוע בוודאות שיש בהם דברי קדושה, כגון דברי תורה או פסוקים ושמות הקודש על פני עמוד שלם, פסקו כמה אחרונים דחייבים גניזה. וכמובן שהחיוב הוא רק על העמודים שיש בהם את הדברי תורה, וכל שכן עלונים שכתובים בהם רק דברי תורה. אמנם עיתון חדשות יומי של ימות החול בדרך כלל אין בו דברי תורה ואינו צריכים גניזה.

אמנם, יש המלמדים זכות לאלו המקילים בזה לזרוק לפח עיתון של שבת או שבועון שיש בו עמוד אחד או שניים עם דברי תורה, כיון שאינו ברור היכן יש בעיתון דברי תורה, ואין חיוב לברר באיזה עמוד יש דברי תורה בעיתון כדי לגנזו בשעה שזורקו. ואף שיודע שיש שם דברי תורה מותר לזרוק מדין ביטול ברוב, והמקילים בזה יש להם על מה שיסמוכו.

 

---

מקורות: פסקי תשובות - סימן קנ"ד סעיף ט"ו. ועיין במה שכתב בזה באריכות בספר "מגילת ספר" להרב אוריאל איזנטל - סימן ק"ד סעיף א', שו"ת שבט הלוי ח"ה סימן קס"ב, ובשו"ת מנחת יצחק ח"א סימן י"ח. 

התשובה נמסרה על ידי הרה"ג ר' גד סולומון שליט"א - מורה צדק בבית ההוראה "היכל הקודש" חסידי ברסלב יבנאל

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup