ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם מותר לפתוח בשבת מגירה המכילה דבר מוקצה?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם מותר לפתוח בשבת מגירה המכילה דבר מוקצה?

שו''ת ברסלב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

שלום לרבנים שליט"א, אשריכם על זיכוי הרבים ויישר כח.
האם מותר בשבת לפתוח מגירה המכילה דבר מוקצה כגון פלאפון, כדי להוציא ממנו דבר שאינו מוקצה כגון ספר?


תשובה:

מגירה שיש בתוכה דברים המוקצים כגון כסף או פלאפון וכדומה, וגם דברים המותרים בטלטול כגון ספרים וכדומה, והדברים המותרים שיש לו צורך בהם חשובים בעיניו כעת באותו דרגת חשיבות של הדברים המוקצים וכ"ל שכן אם הם חשובים לו יותר מהדברים המוקצים, מותר לפתוח את המגירה ולהוציא את הדבר המותר, כיון שהמגירה היא בסיס לדבר האסור והמותר שמותר לטלטלו.

אמנם כל ההיתר כשהדבר המוקצה אינו חשוב הרבה מהדבר המותר כגון שיש שם סכום כסף קטן, או פלאפון פשוט, אבל אם יש שם סכום כסף גדול או פלאפון יקר ששוה הרבה, והם הרבה יותר חשובים מהדברים המותרים בטלטול, אסור לפתוח את המגירה כיון שהיא נעשית כבסיס לדבר האסור, ויש מקילים גם בזה כיון שהדבר תלוי ברמת הנחיצות העכשווית אף שביום חול הוא חשוב ועיקר יותר, והמיקל כקולא זו במקום צורך יש לו על מי לסמוך.
 

---

מקורות: שולחן ערוך אורח חיים (סימן ש"י סעיף ח'), ובאחרונים. שמירת שבת כהלכתה החדש (פ"כ הערה רל"א), ע"ש, חזון עובדיה שבת ג' (עמ' ק"ל והלאה).

התשובה נמסרה על ידי הרה"ג ר' גד סולומון שליט"א - מורה צדק בבית ההוראה "היכל הקודש" חסידי ברסלב יבנאל

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup