ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם צריכים ליטול ידיים לפני ההתבודדות אם נגעתי במקומות המכוסים?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם צריכים ליטול ידיים לפני ההתבודדות אם נגעתי במקומות המכוסים?

שו''ת ברסלב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

שלום וברכה. האם כאשר ידיי נגעו במקומות המכוסים שבגוף - יש עלי חובה הלכתית ליטול ידיים או לפחות לנקות במידי דמנקי לפני שאני ניגש להתבודדות? תודה רבה ובשורות טובות.

תשובה:

כתב מרן השולחן ערוך וזו לשונו: אלו דברים צריכים נטילה במים, הקם מהמטה והיוצא מבית הכסא וכו' והנוגע בגופו בידו. וכתב המשנה ברורה: בידו - במקומות המטונפות שיש בהם מילמולי זיעה. ובהמשך הסימן כתב מרן המחבר אם אין לו מים יקנח ידיו בצרור או בעפר או בכל מידי דמנקי. והוסיף במשנה ברורה שם שהוא הדין אם משפשף בבגד יבש, והוסיף ודע דניקיון כיון שהוא עומד במקום מים צריך לנקות כל היד בין גבו ובין תוכו עד הפרק ובדיעבד די עד סוף קשרי אצבעותיו אבל לא כמו שנוהגין איזה אנשים שמנקין רק ראשי אצבעותיהן.

לסיכום: לכתחילה ודאי שצריך ליטול ידים במים, ובמקום שאין לו מים או שאם על ידי זה יתבטל מלהתבודד כגון שמתעצל לקום ממיטתו או שיש חשש שיפסיד ברכה, יכול להקל ולקנח ידיו במידי דמנקי כפי שכתבנו. עלה והצלח.

-- 

מקורות: שו"ע סימן ד' סעיפים יח', כב'. משנה ברורה ס"ק מ"ו, ס"ק נ"ז.

התשובה נמסרה על ידי הרה"ג ר' הלל אמדדי שליט"א - מורה צדק בבית ההוראה "היכל הקודש" חסידי ברסלב יבנאל

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup