ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם מותר להדליק נרות חנוכה ברכב?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם מותר להדליק נרות חנוכה ברכב?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

מה הדין לגבי הדלקת נר חנוכה ברכב או ברכבת? ובכלל, האם מותר להדליק נרות חנוכה במקום אחד ואחר כך להזיז אותם למקום אחר?

תשובה מאת הרה"ג ר' אברהם נאור שליט"א:

צריך להדליק את נרות החנוכה במקום שבו יהיו מונחים כל החצי שעה של זמן החיוב, ואין להדליקם במקום אחד ולטלטלם כדי להניחם במקום אחר, כי חוששים שהרואה אותו מטלטל את הנרות יחשוב שהדליק אותם לצורך שימוש באור, ולא לנרות חנוכה.

אולם במקום צורך גדול יכול לטלטל את נרות החנוכה ממקום למקום, כיון שהיום מדליקים בחנוכיה שניכרת לכל שנעשתה לשם מצוות חנוכה ולכן לא שייך כל כך החשש שיחשבו שהדליק לצורכו, ובפרט אם ניכר שמטלטל לצורך ואינו משתמש בה, כגון שמטלטל מחשש שתכבה או מחשש שריפה וכו'.

כל זה מדובר אם מטלטל את נרות החנוכה עצמם, אבל אם מדליק ברכב, רכבת או קרוואן נייד וכדומה, שהנרות עומדים שם במקום אחד ורק הרכב זז, אין שום חשש שיחשבו שהדליקם לצורכו, ולכן מותר להדליק שם לכתחילה בברכה.

אך למעשה רוב בני אדם יוצאים ידי חובה במה שמדליקים בבית בברכה, ומה שמדליקים ברכב הוא רק לפרסום הנס יותר, ובוודאי שאין לברך על זה, ורק מי שלא יגיע לביתו כל הלילה כגון שנוסע למקום רחוק ברכב או רכבת (כמו שמצוי בחו"ל שאפשר לנסוע ברכבת ימים שלמים) - יכול להדליק שם נרות חנוכה בברכה.

--

מקורות: שו"ע או"ח תרע"ה ומשנ"ב, חזו"ע, ילקוט יוסף, פסקי תשובות, נטעי גבריאל.


גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?

0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup