ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - כיבוי האור בשבת בטעות, מה עושים?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
כיבוי האור בשבת בטעות, מה עושים?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

בשבת התארחו אצלי משפחה שאינם שומרים תורה ומצוות ובטעות אחד האורחים כיבה את האור בסלון והדליקו בחזרה האם יש בעיה להשתמש באור זה?

תשובה:

אין ספק שלא טוב עשה שהדליק את האור בחזרה, אך כיוון שהאור הודלק תוך חילול שבת יהיה אסור להנות מהאור שהודלק באיסור בסלון, ומכל מקום אין לחייב את האנשים לצאת מהסלון אלא מותר להם לשהות ולעשות שימושים שהיו יכולים גם ללא האור שהודלק באיסור.

כל זה במקרה שלא נשאר שום אור נוסף בסלון, אך אם נשארה תאורה בסלון כגון נרות שבת או תאורת חירום  יהיה מותר להשתמש באור גם לקריאה.


התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' יעקב עמרם ועקנין, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.


גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


דעת הילקוט יוסף: "מותר לטבול בשבת במקווה שהמים צוננים, אבל במים פושרים אין להקל לטבול בשבת ועדיף שלא יטבול בכלל בשבת מאשר יכניס את עצמו בחשש איסור שבות בגלל מנהג טוב שאינו חיוב מעיקר ההלכה ושב ואל תעשה, ומכל מקום אין למחות במי שטובל במים פושרים בשבת".
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup