ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם יש הבדל בין תפילין ספרדיות לאשכנזיות ואם כן האם מותר לי כאשכנזי ללבוש תפילין ספרדיות?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם יש הבדל בין תפילין ספרדיות לאשכנזיות ואם כן האם מותר לי כאשכנזי ללבוש תפילין ספרדיות?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

האם יש הבדל בין תפילין ספרדיות לאשכנזיות ואם כן האם מותר לי כאשכנזי ללבוש תפילין ספרדיות?

תשובה:

בענין תפילין ישנם חילוקי מנהגים מהותיים בין אשכנזים לספרדים בדיני 'פרשה פתוחה וסתומה': 

לספרדים חייב לעשות את פרשת "והיה אם שמע תשמעו"- 'סתומה', ואם שינה ועשה אותה 'פתוחה' – הדין הוא שהיא פסולה. 

ולכן ספרדי יקפיד להניח רק תפילין שכשרות לדעת מרן השולחן ערוך (סימן לב'), וספרדי שמניח תפילין הכשרות רק למנהגי אשכנז הרי הוא נושא שם שמיים לבטלה, ולכן המזדמנים לבתי כנסת ומניחים תפילין של אחרים או של גמ"ח יבררו היטב את כשרותם לספרדים לבל יכשלו בברכה לבטלה. 

מותר לאשכנזי להניח תפילין הכשרות לדעת מרן השו"ע, שהם כשרות לכל הדעות, מה שאין כן פרשיות שהם כדעת האשכנזים- כשרות רק לאשכנזים, אלא שראוי לאשכנזי שיקח תפילין בכתב אשכנזי כל אחד לפי המסורת שלו, רק שפרשת "והיה אם שמוע תשמעו" תהיה סתומה כדעת מרן, וכך לא יווצר מכשול אם השאיל את התפילין שלו לספרדי.


התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' יעקב עמרם ועקנין, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


שאלות שאולי פספסתם:הגיע לרשותי מטבע מזוייף, האם מותר להעביר לאחר? או שאני צריך להשמידו? האם לשחרר חתול ברחוב זה צער בעלי חיים? האם מותר להתקלח, לגזוז צפרניים ולהסתפר בלילה או אחרי חצות?


דעת הילקוט יוסף: "מותר לטבול בשבת במקווה שהמים צוננים, אבל במים פושרים אין להקל לטבול בשבת ועדיף שלא יטבול בכלל בשבת מאשר יכניס את עצמו בחשש איסור שבות בגלל מנהג טוב שאינו חיוב מעיקר ההלכה ושב ואל תעשה, ומכל מקום אין למחות במי שטובל במים פושרים בשבת".
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup