ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - חוקות הגויים בתפילה מוזיקלית?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
חוקות הגויים בתפילה מוזיקלית?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

בעניין תפילה מוזיקלית. אני מאוד אוהב תפילה מוזיקלית עם כלי נגינה ומרגיש כך קרוב לה' יתברך. חבר שלי אמר לי שזה נוגד את ההלכה בגלל חוקות הגויים - האם זה נכון?

תשובה:

הן אמת ששמחה בתפילה היא קירבה לה' יתברך וכך צריכים להתפלל, אולם מכיון שמנהג הגויים הנוצרים להתפלל בכנסייה שלהם עם כינור ועוגב, נמצא שזה מחוקות הגויים ונצטווינו בתורתנו הקדושה, "לא תלכו בחוקות הגוי", ולכן אין להתפלל בבית הכנסת או בבית עם כלי נגינה, ובפרט שהיום נוהגים הרפורמים, המנסים לשנות את מנהג אבותינו ואבות אבותינו דור אחר דור, שבבית הכנסת מתפללים ביראה ובאהבה לה' יתברך בבחינת "עבדו את ה' בשמחה וגילו ברעדה", ולכן כשבאים לתפילה בבית הכנסת מתפללים במנין ועם הציבור ביראה, זה השמחה הכי גדולה שהבדילנו מן העמים ומן התועים, ואנו מכבדים את הבורא יתברך ויראים ממנו, ולא מתפללים מתוך שחוק וקלות ראש, וזה השמחה אמיתית וקרבה לבורא יתברך שאנו עושים את רצונו, ולא הולכים במנהגי הגויים.

אמנם רבינו נחמן מברסלב זי"ע, נתן לנו כבר עצה שבמשך היום נשמח עצמנו עם ניגון ועם כלי זמר, ולכן במשך היום תשמע שירים של זמרים יראי ה' המנגנים פסוקים ושירים לאהבת ה' יתברך, וכן אם תשב עם חבריך ותנגן ותשמח, בפרט בשמחה של מצוה כסיום מסכת, או שבע ברכות, וכיוצא בזה בשמחות כך תשמח יהודים וכך תהיה גם אתה בשמחה, וזה ישפיע עליך שמחה אמיתית במשך כל היום בלבך, כי עיקר השמחה היא השמחה בלב, שיש לך סיפוק ושמחה בכל מה שאתה עושה, וכך תרגיש קרוב לה' יתברך האוהב אותך וחפץ בקרבתך.

ה' יעזור שתזכה תמיד להיות בשמחה ודבק בה' יתברך, וכדאי שמדי פעם תצא להתבודדות בינך לבין עצמך (לא בזמן התפילות הקבועות), ושם בשדה או בפינה שקטה תנגן ותדבר עם הבורא יתברך, ותשמח על נועם חלקך שאתה יהודי, ושלא עשאך גוי, סיני, פילפיני, אפילו נשיא ארה"ב, אלא יהודי ששמח במצוותיו יתברך, ושמח בחלק אלוק ממעל שנתן לך הבורא. בהצלחה רבה.


התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' גד סולומון, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.

לשו"ת בהלכה - שאלות ותשובות בהלכה לחץ כאן »
לשו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב לחץ כאן »

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


שאלות שאולי פספסתם:מה הדין לגבי שימוש במים רותחים
ממתקן שתיה חמה המצוי בחו"ל?
האם מותר לבשל על פלטה של שבת? האם כששורפים חציל על הגז חייב לשים
על כלי או שמספיק לעטוף בנייר כסף?
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup