ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם מותר להפליג חמישי שישי שבת?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם מותר להפליג חמישי שישי שבת?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

שלום כבוד הרב, האם מותר להפליג חמישי שישי שבת? תודה.

תשובה:

חכמינו זכרונם לברכה אסרו לצאת להפליג בספינה בתוך שלשה ימים קודם השבת (מליל חמישי), משום ביטול מצות עונג שבת, מחמת שהמפליג בספינה בג' ימים ראשונים נעשה חולה (מחלת ים), ואף אם מפליג בספינה השייכת לגויים ורב החובל והמלחים הם גויים, ורוב הנוסעים הם גויים, אסור, וכך נפסק להלכה בשולחן ערוך (אורח חיים סימן רמ"ח סעיף א'). (ודנו הפוסקים לגבי העיר ונציה שיש נהרות בין הבתים, האם מותר לעבור ממקום למקום).

אמנם כל האיסור הוא רק בים שמימיו מלוחים, אבל המפליג בספינה בנהרות שמימיהם מתוקים, רשאי להפליג אפילו בערב שבת, מפני שמחלת הים אינה באה אלא מחמת מליחות מי הים בצירוף עם תנועות הספינה, ובנהרות אין הדבר מצוי שהמפליג בהם יחלה במחלת הים (ויש אומרים שבזמננו גם ההפלגה בימים מלוחים האניות משוכללות מאד, ובדרך כלל הנסיעה בבטחה ובלא צער ובלבול), וכן אם הנסיעה היא לדבר מצוה, מותר להפליג אפילו בערב שבת.

אולם אם הספינה בעליה או עובדיה ומלחיה יהודים, אין היתר ליהודי להפליג בה אפילו אם מתחיל הפלגה ביום ראשון, אא"כ מובטח לו וידוע לו שהספינה אינה מחללת שבת, דהיינו שמטילים עוגן באיזה נמל אף בלב ים, ואין בה פעילות המנוע וכל הנלווה אליו למשך יום השבת. 

אמנם אם הספינה בבעלות גויים, ועובדיה גויים, וזמני ויעדי הנסיעות קבועים בלא חשיבות במספר הנוסעים, יש פוסקים המתירים להפליג בה אף בימים חמישי שישי אפילו אם רוב הנוסעים יהודים, וכל זה רק לצורך פרנסה, או נסיעה לארץ ישראל, או לצורך אחזקת מוסדות תורה וחסד או שאר דבר מצוה, ואף להקביל פני חבירו או להשתתף בשמחתו, אמנם כשנוסע רק למטרת טיול או הבראה, ההיתר הוא רק בשלשה ימים הראשונים של השבוע.

ובשבת עצמה אין להיכנס לספינה, ומי שהגיע למחוז חפצו בשבת יש בזה הרבה חילוקי דינים כיצד ינהג, ומהנכון לשים לב ולתכנן נסיעתו באופן שלא תגיע הספינה ליעדה ביום השבת.

ויש להעיר, שלפי המציאות בזמנינו, ברוב הספינות כמעט אי אפשר להיות בתוכם בשבת בלא שיחלל את השבת, מחמת שיש בהם דלתות הנפתחות ונסגרות ע"י פעולה חשמלית, וכן ברזים ותאי שירותים הפועלים באמצעות חשמל וכו', ובוודאי שאסור בהחלט לנסוע בספינות כאלו אפילו שיוצא לדרך מתחילת השבוע.

ויש בזה עוד הרבה פרטי דינים ונתבאר בשולחן ערוך שם, וביתר בירור בספר הלכה ברורה (חלק י"ג סימן רמ"ח), ובספר פסקי תשובות (שבת ח"א סימן רמ"ז), ע"ש.

 

התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' גד סולומון, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.

לשו"ת בהלכה - שאלות ותשובות בהלכה לחץ כאן »
לשו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב לחץ כאן »

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


שאלות שאולי פספסתם:דיקור סיני או מסז' רפואי לאשה ע"י
גבר ולהפך ע"י אשה לגבר האם זה בעיה?
האם מותר לאכול נקניקיות? שמעתי
שיש בהם שאריות של נוצות וצפרניים וכו'?
האם מותר לברך על שתי מאכלים ביחד
כשעל אחד מהם כבר בירכתי
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup