ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם גוי יכול להכין קפה ליהודי? ומה עם קנייה במקום הפתוח בשבת?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם גוי יכול להכין קפה ליהודי? ומה עם קנייה במקום הפתוח בשבת?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

שלום, אני עובדת בבית קפה ולמקום עבודתי ניגשה גברת דתייה וביקשה שאכין לה את הקפה במקום עובדת אחרת, ערבייה מוסלמית. רק אחריי שסירבתי לדבר כזה והתווכחתי עמה היא תירצה בזה שזה אסור עפ"י ההלכה. המקום עצמו פתוח בשבת ואין הפרדה בין הכלים. האם זה תקין שהיא בכלל נכנסה למקום? האם זה תקין שלא הייתה לה בעיה "להבליג" על העובדה שהמקום פתוח בשבת וכו' ועל זה שגוייה תכין לה קפה לא? ברצוני לדעת האם זה באמת אסור או שזאת צביעות וגזענות מצידה של אותה גברת. תודה מראש. 

תשובה:

אני באמת לא יודע מה היה בלבה של אותה גברת דתייה, אמנם רבינו נחמן מברסלב זי"ע לימד אותנו, שצריכים לדון כל יהודי לכף זכות אפילו רשע גמור, על כן ננסה להמליץ בעדה מדוע בקשה כן. 

חכמינו זכרונם לברכה אסרו עלינו בישולי גויים, והקפה הוא עדיין לא מבושל ורק ע"י המים חמים מתבשל, ולכן ביקשה שיהודייה תכין לה את הקפה, וידוע שבקפה אין בעיית כשרות ומותר לשתותו בכל מקום, ומה שהמקום פתוח בשבת אע"פ שנכון שלא להכנס ולסייע למחללי שבת, מכל מקום מעיקר הדין הדבר מותר.

כמובן שלא היה לה לעשות זאת במפגיע ולדרוש זאת בתקיפות, בפרט שבאמת מעיקר הדין דעת מרן הגאון רבי עובדיה יוסף זצוק"ל (שו"ת יחוה דעת ח"ד סימן מ"ב), שבקפה אין בו דין בישולי גויים, ואע"פ שכתב שהמחמיר תבוא עליו ברכה, מכל מקום אין מה להחמיר במצב בו יכול להיגרם שנאה או איבה ח"ו.

המקום יעזרנו על דבר כבוד שמו, ונזכה תמיד לקדש שם ה' לעיני עמים רבים, ויתקיים בנו הפסוק (תהילים פרק ק"ב פסוק ט"ז), "ויראו גויים את שם ה', וכל מלכי הארץ את כבודך".

 

התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' גד סולומון, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.

לשו"ת בהלכה - שאלות ותשובות בהלכה לחץ כאן »
לשו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב לחץ כאן »

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


שאלות שאולי פספסתם:דיקור סיני או מסז' רפואי לאשה ע"י
גבר ולהפך ע"י אשה לגבר האם זה בעיה?
האם מותר לאכול נקניקיות? שמעתי
שיש בהם שאריות של נוצות וצפרניים וכו'?
האם מותר לברך על שתי מאכלים ביחד
כשעל אחד מהם כבר בירכתי
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup