ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - השכרתי את ביתי ולקחו את המזוזות כשעזבו, מה הדין?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
השכרתי את ביתי ולקחו את המזוזות כשעזבו, מה הדין?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

לפני כמה שנים השכרתי ביתי למשפחה. הם עזבו את הבית, ומאז הבית אינו מאוכלס, ממתין למכירה. לפני כמה ימים קיבלתי הודעה מאב המשפחה שהם כנראה לקחו את קלפי המזוזה מהבית הזה עימם. כלומר-השאירו רק את בתי המזוזה ריקים!! הייתי בהלם, לא ידעתי מה להשיב. חמור בעיניי מאד שהשאירו זאת כך ואפילו לא חשבתי לבדוק שבתי המזוזה ריקים!! מה לפי דין תורה הדין בזה? האם אני יכולה לתבוע מהם מזוזות חדשות? ובכלל עבור המעשה? זו גניבה? גזל?... איך אדם דתי לוקח קלפי מזוזה מבית מבלי לבקש רשות? איך עליי להגיב כלפיהם? אני מודה לכם על התשובה! אורית. 

תשובה:

קודם כל צריך לשמוע גם את הצד השני, ולברר מדוע באמת עשו זאת אולי מחוסר ידיעה, או סיבה אחרת, וצריך לדון אותם לכף זכות, אולם באמת הם צריכים לדעת שהמעשה כשלעצמו הוא חמור מאד, ונבאר.

ידוע ומפורסמת ההלכה, שמי שהיה גר בשכירות ועובר למקום אחר לא יקח עמו את המזוזות הקבועות בבית בזמן שיוצא, וכ"פ מרן בשו"ע (ו"ד סימן רצ"א ס"ב, אע"פ  שהוא קבעם בבית), ומי שלוקחם מסתכן בכך, ואמרו חכמינו זכרונם לברכה (ב"מ דף קב.), "מעשה באחד שנטלן בידו ויצא,  וקבר את אשתו ושני בניו" רח"ל, והטעם משום שהמזיקים באים לבית שאין בו מזוזה, וכשנוטלה הריהו כמזיק את אותם שידורו בבית.

ולכן, כשאדם יוצא מהבית צריך להשאיר את המזוזות, וצריך הדייר החדש מצד הישר והטוב לשלם לראשון את מחיר המזוזות.

אמנם אם המזוזות שקבועות שם הם מהודרות מאד ויקרות, וקשה לו להשיג מזוזות מהודרות כמותן, או שאין השוכר או הקונה המיועד לבוא במקומו מסכים לשלם לו עבור המזוזות,  כתבו האחרונים עצה טובה שיטול המזוזות הישנות למטרת בדיקה אם כשרות הן, ואח"כ יוכל לקבוע מזוזות כשרות פשוטות.

ובקשר לשאלתך, הנה לפי מה שכתבת, שתיים רעות עשה עמי, שלקחו את המזוזות, וזאת ועוד שלקחו רק את הקלפי המזוזות ללא הבתים, ואם היה אדם אחר גר שם היה חושב לתומו שיש שם מזוזות, וזה איסור חמור של גניבת דעת שאסור לעשות דבר כזה, אלא צריך ליידע מיד את בעלת הבית.

ולגבי תביעה ממונית, אם המזוזות היו שלהם אין מה לתבוע אע"פ שלא נהגו שלא כדין ולא כהוגן, ואם הם היו שלך ודאי שהם צריכים לשלם לך עליהם. וכדאי ללכת לרב או לבית דין של דיני ממונות, כי לברר את כל הפרטים ושישמעו את שני הצדדים. ויפסקו כמה צריך לשלם.

אמנם חשוב לנהוג באיפוק כי הכל נעשה בהשגחה פרטית מהבורא יתברך שמו על מנת לנסות אותנו, אמנם צריך להגיב בצורה יפה וליידע אותם את ההלכה שעשו מעשה חמור של לקיחת המזוזות עמם שיש בזה סכנה, וכן גניבת דעת. 

הקב"ה יתן להם שכל ודעת לחזור בתשובה ולתקן את מה שהם עשו, כי אם אתה מאמין שיכולים לקלקל תאמין שאפשר לתקן. ברכה והצלחה.

 

התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' גד סולומון, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.

לשו"ת בהלכה - שאלות ותשובות בהלכה לחץ כאן »
לשו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב לחץ כאן »

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


שאלות שאולי פספסתם:דיקור סיני או מסז' רפואי לאשה ע"י
גבר ולהפך ע"י אשה לגבר האם זה בעיה?
האם מותר לאכול נקניקיות? שמעתי
שיש בהם שאריות של נוצות וצפרניים וכו'?
האם מותר לברך על שתי מאכלים ביחד
כשעל אחד מהם כבר בירכתי
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup