ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מצאתי כסף בחנות, מה עושים איתו?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מצאתי כסף בחנות, מה עושים איתו?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

לכבוד הרבנים הגאונים שליט"א בבקשה לענות על שאלתי מצאתי באיזה חנות של יהודים בערב החג סך מסוים על הרצפה במקום שהלקוחות עומדים והיו שם בערך ב, ג, אנשים מסתובבים ואני רוצה לדעת מה עושים במצב כזה האם צריך לפרסם בעלונים שמי שאבד סכום מעות יפנה לטלפון שלי, או יש לו דין כמו רשות הרבים ואני חשבתי לתת המעות לצדקה, האם זה נכון בבקשה לענות במוקדם תודה למפרע על כל טרחתכם לענות לשואלים כי זה חסד גדול ותזכו לכל טוב סלה.

תשובה:

מציאת כסף שאין בו סימן במקום שהרבים מצויים שם, (ולא ניכר שמישהו הניח את זה שם לשמירה וכו'), מותר לקחתה, ולכן במקום שמצאת שהוא בחנות היכן שהלקוחות עומדים, היות שאין בכסף סימן כלל, והכסף לא היה בתוך דבר שיש בו סימן, הכסף שייך אליך, ואינך צריך לפרסם אפילו לפנים משורת הדין.

אמנם מכיון שחשבת בדעתך לתת המעות לצדקה, הואיל ויש דיעה בשולחן ערוך שאם אדם חשב לתת מעות לצדקה צריך לתת מעות אלו לצדקה, על כן צריך לתת כסף זה למטרת צדקה כל שהיא, ושכרך כפול מן השמים.


התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' גד סולומון, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.

לשו"ת בהלכה - שאלות ותשובות בהלכה לחץ כאן »
לשו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב לחץ כאן »

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


שאלות שאולי פספסתם:דיקור סיני או מסז' רפואי לאשה ע"י
גבר ולהפך ע"י אשה לגבר האם זה בעיה?
האם מותר לאכול נקניקיות? שמעתי
שיש בהם שאריות של נוצות וצפרניים וכו'?
האם מותר לברך על שתי מאכלים ביחד
כשעל אחד מהם כבר בירכתי
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup