ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - שכחתי להכין את הבגדים לפני שבוע שחל בו תשעה באב, ואין לי בגדים משומשים אלא רק בגדים מכובסים, מה אעשה
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
שכחתי להכין את הבגדים לפני שבוע שחל בו תשעה באב, ואין לי בגדים משומשים אלא רק בגדים מכובסים, מה אעשה

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

שכחתי להכין את הבגדים לפני שבוע שחל בו תשעה באב, ואין לי בגדים משומשים אלא רק בגדים מכובסים, מה אעשה?

תשובה:

מדינא דגמרא, וכך נפסק בשו"ע (סימן תקנ"א ס"ג), אסור לכבס בגדים בשבוע שחל בו תשעה באב (ובני אשכנז נוהגים להחמיר בכל זה כבר מראש חודש אב), ואפילו אינו רוצה ללבוש את הבגד עתה אלא להניחו לאחר תשעה באב אסור, כיון שמסיח דעתו מהאבלות.

וכן אסור ללבוש בגדים מכובסים, ומגבות, והסדינים שמציעים בהם המטות בכלל האיסור, אמנם מעיקר הדין מותר ללבוש בגדי זיעה מכובסים כגון, גופיות לבנים וגרביים, (אך לא לכבסם), אבל בתשעה באב אין להקל בזה.

ולכן לכתחילה צריך להכין את כל הבגדים האסורים בלבישה, קודם ראש חודש לבני אשכנז, או קודם שבוע שחל בו לבני ספרד, ואופן ההכנה הראויה היא ע"י שילבש כל בגד למשך שעה כדי שיספוג את הזיעה והלחות שבגוף, ובזה יקבל הבגד תואר משומש ולא מכובס.

ואם שכח להכין הבגדים, יכול להניח את הבגד על הרצפה ולדרוך עליו מעט בנעלו (בצדו הפנימי), כדי שיקבל תואר בגד מלוכלך.

ולא מועיל להניח את הבגד על גבי רצפה מרוצפת ונקייה (ללא דריכה בנעלו), כיון שבזה אין מאבד הבגד תואר מכובס, וכל מה שמצינו בפוסקים דוקא אם מניחו על קרקע עולם, (אדמה ממש), שאז הבגד מאבד תואר מכובס.

כמו כן יכול להכניס את הבגד הנקי לסל הכביסה המלוכלכת למשך כמה דקות, ובזה מקבל הבגד תואר שאינו מכובס ויכול להשתמש בו (באופן כללי לא מועיל ללבוש כמה חולצות אחת על גבי השנייה, אא"כ חוזר מהעבודה ומזיע מאד שיועיל ללבוש כמה בגדים אם אכן הבגדים יקלטו את הזיעה והלחות שבגוף).


התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' גד סולומן, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.


לשו"ת בהלכה - שאלות ותשובות בהלכה לחץ כאן »
לשו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב לחץ כאן »

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


שאלות שאולי פספסתם:דיקור סיני או מסז' רפואי לאשה ע"י
גבר ולהפך ע"י אשה לגבר האם זה בעיה?
האם מותר לאכול נקניקיות? שמעתי
שיש בהם שאריות של נוצות וצפרניים וכו'?
האם מותר לברך על שתי מאכלים ביחד
כשעל אחד מהם כבר בירכתי
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup