ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם מותר לכלה וחמיה לשהות יחד בדירה, יחד עם הנכדה הפעוטה?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם מותר לכלה וחמיה לשהות יחד בדירה, יחד עם הנכדה הפעוטה?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

האם מותר לכלה וחמיה לשהות יחד בדירה, יחד עם הנכדה הפעוטה? האם בקשתו ממנה לעזוב את הבית, בזמן שהיא ממתינה לחמותה, היא לגיטימית?

תשובה:

ברוך הוא אלוקינו שנתן לנו תורת אמת שבה הוזהרנו להתרחק מן העריות, ואחד מן האיסורים החמורים ביותר בענין קירבה לעריות, הוא איסור יחוד עם ערוה מהעריות, מפני שדבר זה גורם לגלות ערוה, ואיסור זה שייך בכל אדם ובכל עת, ואל יאמר אדם שאני יודע בעצמי שלא יתעורר יצרי ולא אכשל הגם שאתייחד עם אשה, שהרבה גדולי עולם אמרו כן ונכשלו, "ואל תאמין בעצמך עד יום מותך".

אסור מן התורה להתייחד (דהיינו להימצא ביחד במקום סגור לבדם), עם ערוה מעריות, כגון אשת איש, אשה פנויה נדה, או קרובותיו, חמותו, דודתו, אשת דודו, אשת אחיו, אחות אשתו, כלתו, אשת אביו, ואפילו היו פנויות, כן פסק מרן בשולחן ערוך (אבן העזר סימן א' סעיף כ"ב). ואיסור יחוד שייך בכל אשה, ואין חילוק בין ילדה קטנה לזקנה, ובין יפה למכוערת.

ולכן בנידון השאלה שלכם יש כאן שאלה של איסור יחוד, שהרי אסור לו להתייחד עם כלתו בבית לבד (וכפי שאני מבין מהשאלה, הנכדה היא קטנה פחות מגיל 5, כך שלא נחשבת לשומרת). אמנם הדרך בה הוא ניגש כדי לפתור את הבעיה אינה נכונה, משום שאפשר לפתור את זה גם מבחינה הלכתית, ולא רק בדרך בה נקט, וצריך להתייעץ עם מורה הוראה מוסמך בנושא זה כי יתכן להקל במצבים מסוימים, ובשעות מסוימות, שאין כאן המקום לפרט.

וחובה תמיד לעשות שאלת חכם לכל מקרה ולא להקל מדעת עצמו גם אם יש היתר הלכתי, כי לפעמים יש מצבים שבהם צריך להחמיר בנושא זה, גם אם הדבר מותר מעיקר הדין, והרבה מקרים של בגידות, אונס, וכו', קרו רק בגלל שלא נזהרו בדיני יחוד, וחז"ל ירדו לנפשו של האדם, שברגע אחד לא ישלוט בעצמו ויבוא לידי עבירה, ולכן צריך זהירות רבה מאד בנושא זה.

 

התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' גד סולומן, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.


לשו"ת בהלכה - שאלות ותשובות בהלכה לחץ כאן »
לשו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב לחץ כאן »

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


שאלות שאולי פספסתם:דיקור סיני או מסז' רפואי לאשה ע"י
גבר ולהפך ע"י אשה לגבר האם זה בעיה?
האם מותר לאכול נקניקיות? שמעתי
שיש בהם שאריות של נוצות וצפרניים וכו'?
האם מותר לברך על שתי מאכלים ביחד
כשעל אחד מהם כבר בירכתי
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup