ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - האם מותר להטמין את הקדירה בשבת בדבר שאינו מוסיף הבל?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
האם מותר להטמין את הקדירה בשבת בדבר שאינו מוסיף הבל?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

השו"ע פסק שאדם שהטמין בערב שבת בדבר שאינו מוסיף הבל ובשבת רוצה להחליף את הכיסוי או להוסיף עליו מותר, מה הדין אם אדם הטמין בדבר שמוסיף הבל בערב שבת ונזכר בשבת שזה אסור, ובינתיים הקדירה לא נהייתה יותר חמה ולא הצטמקה ויפה לה מכח ההטמנה... שאז האוכל לא נאסר, האם מותר לו כעת להטמין את הקדירה בשבת בדבר שאינו מוסיף הבל? האם זה נחשב כמחליף את הכיסוי? או כיוון שההטמנה הראשונה הייתה בדבר שאסור להטמין, יהיה לו אסור להטמין עכשיו בשבת כי זה נחשב כמטמין לכתחילה. תודה רבה.

תשובה:

הנה נפסק להלכה שאם אדם הטמין ביום שישי בדבר המוסיף הבל, חייב להסיר את ההטמנה קודם שקיעת החמה כיון שעשה מעשה איסור, ואם לא הסיר ההטמנה קודם שקיעת החמה, חייב להסירה בליל שבת מיד כשנודע לו שעשה איסור במעשה ההטמנה (עיין בהלכה ברורה חלק י"ד סימן רנ"ז סעיף ה')

ולכן בנידון שאלתך נראה, כיון שעצם מעשה ההטמנה נעשה באיסור וצריך להורידו, אם כן אין כאן שום מעשה הטמנה ואין היתר להוסיף או להחליף את הכיסוי, ואדרבא צריך להוריד את הכיסוי שהונח באיסור.

 

אשריך ואשרי חלקך שאתה עוסק בלימוד ההלכה שרבנו ז"ל, הזהירנו על זה מאד, וכשלומדים בעיון מכלים את הקליפות, המשך בלימוד זה כל ימי חייך.

 

התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' גד סולומן, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.


לשו"ת בהלכה - שאלות ותשובות בהלכה לחץ כאן »
לשו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב לחץ כאן »

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


שאלות שאולי פספסתם:דיקור סיני או מסז' רפואי לאשה ע"י
גבר ולהפך ע"י אשה לגבר האם זה בעיה?
האם מותר לאכול נקניקיות? שמעתי
שיש בהם שאריות של נוצות וצפרניים וכו'?
האם מותר לברך על שתי מאכלים ביחד
כשעל אחד מהם כבר בירכתי
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup