ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - קבלתי מאחי הלוואה על סך 200,000 ₪ לפני פטירתו. שאלתי היא האם אני מחויב להחזיר את ההלוואה ליורשיו?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
קבלתי מאחי הלוואה על סך 200,000 ₪ לפני פטירתו. שאלתי היא האם אני מחויב להחזיר את ההלוואה ליורשיו?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

אחינו הבכור הלך לעולמו בתאריך ו' שבט שנה זו. לנפטר לא היו ילדים וללא אשה. קבלתי ממנו הלוואה על סך 200,000 ₪  לפני פטירתו. שאלתי היא האם אני מחויב להחזיר את ההלוואה ליורשיו, שהם אני ואחיי ואבינו?

תשובה:

לפי דין תורתנו הקדושה המסורה לנו מדור דור עד משה רבינו עליו השלום, כפי שדרשו חכמינו ממדרש הפסוקים, וכן הוא מדין התלמוד (בבא בתרא קטו.), וכך פסק הרמב"ם (משפטים הלכות נחלות פרק א' הלכה ג'), ומרן השולחן ערוך (חושן משפט סימן רע"ו סעיף א'), הלכה פסוקה ללא עוררין וחולקים, שאם נפטר אדם ללא זרע כלל, בנים, בנות, או נכדים נכדות וכו', האב קודם בירושה לכל יוצאי יריכו, דהיינו שהאבא הוא היורש ההלכתי וקודם לאחי הנפטר.

ולכן בנידון הנ"ל אתה צריך להחזיר את סכום ההלוואה הנ"ל, לאביך שהוא היורש ההלכתי, אא"כ ירצה לחלק לכל האחים שווה בשווה בהסכמתו המלאה, הרשות בידו (זאת המסקנה לפי הפרטים שכתבתם, ואם יש עוד פרטים צריך להיות בקשר טלפוני עם רב שיבין את המצב לאשורו).

וכדאי מאד ללכת לבית דין רבני, כגון לבית הגדול בירושלים של הראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט"א, כדי לסדר את הענין הזה על הצד היותר טוב לטובת כל הצדדים (גם מבחינה חוקית עם טוען רבני), וכדי להרבות שלום ואהבה, בין קרובי המשפחה.

 

התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' גד סולומן, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.


לשו"ת בהלכה - שאלות ותשובות בהלכה לחץ כאן »
לשו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב לחץ כאן »

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


שאלות שאולי פספסתם:דיקור סיני או מסז' רפואי לאשה ע"י
גבר ולהפך ע"י אשה לגבר האם זה בעיה?
האם מותר לאכול נקניקיות? שמעתי
שיש בהם שאריות של נוצות וצפרניים וכו'?
האם מותר לברך על שתי מאכלים ביחד
כשעל אחד מהם כבר בירכתי
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


1 תגובות

    • 1.
    • תשןבה לעניין
      מאת: יניב
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup