ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - את מי עלי לכבד את אבי החורג או את אבי האמיתי?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
את מי עלי לכבד את אבי החורג או את אבי האמיתי?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

לכבוד הרב, שלום שמי נועה, ובן דוד שלי ניתק קשר עם משפחתו, אבא שלו (דוד שלי) זה האבא החורג שלו, אך אמא שלו זו האמא המקורית שלו, והאבא האמיתי שלו דתי אך אמו לא. את מי עליו לכבד? והאם לנתק קשר עם המשפחה עקב דת זה עבירה, עקב החוק "כבד את אביך ואת אמך"?

תשובה:

מצוות עשה מן התורה לכבד אב ואם, שנאמר "כבד את אביך ואת אמך למען יאריכון ימיך" (לא מטעם "החוק"), ויש להיזהר בה מאד, משום שהושווה כבודם לכבוד המקום ברוך הוא, וגם מי שהוריו לא גדלוהו בקטנותו או שאינם מספקים צרכיו כראוי חייב לכבדם. ואף בהורים קפדנים המתקוטטים ומטריחים עליו בטענות ותביעות.

ומן התורה חייב אדם לכבד גם את אשת אביו, או בעל אמו, דהיינו אב ואם חורגים, וכך נפסק ברמב"ם (הלכות ממרים הלכה ט"ו), ובשולחן ערוך (סימן ר"מ סעיף כ"א).

ולכן בנידון השאלה הנ"ל, הבן דוד שלך חייב לכבד את הוריו האמיתיים, וגם את האבא החורג שלו, וזו מצות עשה מן התורה.

ואיסור חמור לנתק קשר עם המשפחה אף אם ההורים עדיין חילונים גמורים, וחייבים הבנים והבנות שחזרו בתשובה לכבד את הוריהם כראוי, ובתנאי שההורים מוקירים אותם על הצעד שעשו או לכל הפחות אדישים כלפיהם אולם אם הם מתנגדים להם בתוקף, ועוינים אותם בשל כך אין חייבים לכבדם, ואעפ"כ אסור להם לצערם או לביישם (כך פסק הגרע"י זצוק"ל בשו"ת יביע אומר (ח"ח יו"ד סימן כ"א אות ט'). בכל מקרה לא יעשו הבן והבת דין לעצמם, וילכו לרב מוסמך וילכו בדרך אשר יורה להם. 

ואדרבא ע"י שיכבדו את הוריהם זה בעצמו יגרום להורים להתקרב יותר לתורה ולמצוות שע"י שיראו איך בנם מכבדם יותר ויקדשו שם שמים ברבים, ואם לא יתנהגו כראוי יחללו שם שמים ברבים, ויאמרו הבריות הנה הבן חזר בתשובה ולא מכבד את הוריו ומנתק קשר עמם.

וכמה היה כ"ק מוהרא"ש זי"ע מעורר על כבוד אב ואם, וכשהיה מדבר עם שומעי לקחו שהרבה מהם חזרו בתשובה, כמה צריך לשמור על כבודם של ההורים והיאך לכבד את ההורים, ואפילו כשהם גרים רחוק יצלצלו להורים לפחות פעם אחת ביום ולשאול בשלומם אפילו שיחה קצרה, ורואים אנשים מדברים עם חבריהם על דא ועל הא, ולהוריהם אינם מתקשרים כלל, בו בשעה שהם מצפים שמישהו ידבר עמם וישוחח עמם.

ומסופר שפעם באה איזו אשה שהייתה נראית כזקנה מאד, אל הרב הקדוש הבבא סאלי זי"ע, ביחד עם בנה שגדל שערות ארוכות עם כפה קטנה ובכתה האשה מאד לפני הבבא סאלי, שבנה מקלל אותה ומכה אותה ועשה אותה לזקנה  אע"פ שהיא באמת צעירה מאד, והיא מבקשת שיפעל בעדה ישועה כי כבר אין לה כח.

הבבא סאלי הקשיב לדבריה, ולפתע החל לבכות מאד ובכה ואמר "איי איי איי אם רק הייתה לי אמא, מה הייתי עושה בשבילה"? הייתי מטייל עמה, הייתי עושה קניות בשבילה, הייתי עוזר לה בכל מה שהיא צריכה, וכך המשיך לבכות זמן רב והבכיות שלו היו בתמימות ופשיטות כזאת עד שעשו רושם רב על הבן, עד שגם הוא החל לבכות והבטיח לבבא סאלי, ולאמו שכבר ישנה דרכו ויעשה תשובה, וכך היה.

 

הקב"ה יעזור שנזכה תמיד לכבד את האב והאם כל ימי חיינו כראוי, ולא נהיה מהכפוי טובה לבריות ולהשם יתברך.

 

התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' גד סולומן, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.


לשו"ת בהלכה - שאלות ותשובות בהלכה לחץ כאן »
לשו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב לחץ כאן »

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


שאלות שאולי פספסתם:דיקור סיני או מסז' רפואי לאשה ע"י
גבר ולהפך ע"י אשה לגבר האם זה בעיה?
האם מותר לאכול נקניקיות? שמעתי
שיש בהם שאריות של נוצות וצפרניים וכו'?
האם מותר לברך על שתי מאכלים ביחד
כשעל אחד מהם כבר בירכתי
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup