ברסלב סיטי - האתר של חסידות ברסלב | Breslev City - מה יעשה אדם שקשה לו לצום בגלל שיש לו בעיה והוא לא יכול בלי לשתות כל כמה שעות?
חדשות ברסלב שו"ת ברסלב מאמרים ספרי ברסלב וידאו
מה יעשה אדם שקשה לו לצום בגלל שיש לו בעיה והוא לא יכול בלי לשתות כל כמה שעות?

שאל את הרב - שאלות ותשובות בהלכה

שאלה:

מה יעשה אדם שביוה"כ קשה לו לצום בגלל שיש בעיה של צימאון יתר, והוא לא יכול בלי לשתות כל כמה שעות?

תשובה:

קודם כל צריך לברר מה הם התסמינים של צימאון יתר, וכך לפתור את הבעיה, כגון אם זה מגיע מחוסר שתייה, או מהרגל של שתיית קפה או אכילת דברים מלוחים וחריפים וכו', אזי כמה ימים לפני יום הכיפורים צריכים למעט בכמיות הקפה והמלח, ולשתות ולהרוות את הגוף במים בהדרגה, ולפעמים הצימאון מגיע מהתאמצות יתירה (כגון אשה עם ילדים קטנים, ובמצב כזה תישאר בביתה ולא תלך לבית הכנסת, ובעלה חייב לעזור לה, אף אם זה על חשבון התפילות בבית הכנסת), או שהות במקום חם ללא מזגן, וכדומה. ותמיד בדרך כלל אפשר לפתור את הבעיה בדרך קלה ופשוטה.

אמנם אם א"א לפתור את בעיית הצימאון יתר, אזי הדבר תלוי אם הדבר רק קשה מעט וישנה אפשרות לחכות עד מוצאי הצום ללא חשש של ספק סכנה או פיקוח נפש, אע"פ שהדבר קשה, מכל מקום צריך להמשיך לצום אם הוא אדם בריא בדרך כלל.

וידוע שביום כיפורים כולם מקבלים כוחות לא נודעים מלמעלה ומצליחים לעבור את הצום בקלות, כי החיות הגשמי ביום הזה הוא רק מהקדוש ברוך הוא, וכמובן אם זה מאתו יתברך אין מה לדאוג ולחשוש כלל.

אמנם אם המצב קריטי עד כדי כך שיש חשש התייבשות או חולשה כללית בכל הגוף, סחרחורות, וכדומה, או שהוא חולה סכרת וכדומה, ההוראה היא לשתות מים ל"שיעורים", כלומר,  שיש לשתות בהפרשי זמן - 30 - 35 סמ"ק מים (וימדוד ע"י מזרק או בקבוק תינוק), ולכתחילה ימתין בין שתייה לשתייה 9 דקות, ויש המקילים כל 7 דקות, ובשעת הצורך כל 5 דקות. ומי שגם זה לא מועיל לו, ימתין בין לגימה ללגימה 6 או 7 שניות.

 

זאת ההוראה הכללית, וכמובן שכל מקרה לגופו, וכל אדם שיש לו שאלה כזו יפנה השאלה לרופא ירא שמים, ויקבל ממנו חוות דעת רפואית, ועם זה יפנה למורה הוראה מובהק שיורה לו כדת מה לעשות, ולא להמתין לרגע האחרון.

 

התשובה נמסרה ע"י הרה"ג ר' גד סולומן, מורה צדק בבית ההוראה 'צדק ומשפט' של חסידי ברסלב ביבנאל.


לשו"ת בהלכה - שאלות ותשובות בהלכה לחץ כאן »
לשו"ת ברסלב - שאלות ותשובות בחסידות ברסלב לחץ כאן »

גם אתם רוצים לשאול שאלות בהלכה?


שאלות שאולי פספסתם:דיקור סיני או מסז' רפואי לאשה ע"י
גבר ולהפך ע"י אשה לגבר האם זה בעיה?
האם מותר לאכול נקניקיות? שמעתי
שיש בהם שאריות של נוצות וצפרניים וכו'?
האם מותר לברך על שתי מאכלים ביחד
כשעל אחד מהם כבר בירכתי
[וישנם דעות המקילים לטבול אפילו במים חמים וכן העלה  מהר"י עייש  שלא אסרו חכמים כשמתכווין לשם טבילה, וכן דעת הקרבן נתנאל והנודע ביהודה שכל איסור מים חמים בשבת זה רק ע"י רחיצה אך טבילה מותרת אפילו במים חמים].
לסיכום: הטוב ביותר שתטבול במקווה קרה ולא חמה,ואם קשה יש להקל במקווה פושרת אך לא במים חמים,
[אך  ישנם פוסקים כנ"ל המקילים לטבול בשבת  במקווה שמימיה חמים)


0 תגובות

הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
 
מפת אתר : ברסלב סיטי בפייסבוק : ברסלב סיטי ביוטיוב : ברסלב סיטי בגוגל+ : ברסלב סיטי בטוויטר : צור קשר : שיעורים להאזנה : שיעורים לצפיה : קונטרסים לקריאה : אש קודש : ספריית האתר : קבל עידכונים : מכתבי מוהרא"ש לגברים : מכתבי מוהרא"ש לנשים : קרן הדפסה : ביקורי הצדיק בארה"ק : חדשות ברסלב : שיחות מוהרא"ש : breslevcenter-אידיש : שאלות ותשובות בחסידות ברסלב : חסידות ברסלב : תולדות חייו של רבי נחמן מברסלב : גוגל פלוס : רבי נחמן מברסלב : שאל את הרב
עיצוב אתרים - BetaGroup